Vukovar za one koji ne znaju njegovu istoriju to je gradic kao i svaki drugi, medjutim za one koji su ziveli i zive u njemu to je simbol rata 90-ih godina kada je grad bio sravnjen gotovo do temelja. Grad koji nikada nece biti prezaljen ni sa jedne strane Dunava, prvi ga zale jer su ga “agresorske snage” sravnile do temelja i zauzele u ratu, drugi jer je posle rata ostao u “nepreijateljskim rukama”. Ni 25 godina nakon zavrsetka rata rane ne zarastaju , jos su sveze i bolne. Ali rat, tenkove, toranj i stradanja cemo ostaviti za neku drugu priliku sad cemo malo o navijackim temama.

 

Vukovar je prelepi gradi na levoj obali Dunava koji obiluje mnostvom lepih turistickih atrakcija koje bi sigurno trebali posetiti ukoliko se nadjete u njegovoj blizini. Grad ima nesto malo manje od 30 000 stanovnika , vecinu cine Hrvati sa oko 57 %, zatim Srbi sa 35 %, zatim Rusini i Madjari sa nesto malo manje od 2 %.

Rodjeni Vukovarcani su Lavoslav Ruzicka dobitnik Nobelove nagrade, Mirna Jukic plivacica, Sinisa Mihajlovic fudbaler, Milan Macvan kosarkas…

U Vukovaru postoji mnostvo sportskih klubova od kojih su najpoznatija sportska drustva Vukovar i Borovo Vukovar, medjutim nijedan od klubova u gradu nema organizovanu navijacku grupu.

 

Posto je grad multietnicki i nalazi se na samoj granici u njemu postoji dosta navijaca koji bodre klubove iz Srbije, npr Beograd je udaljen nekih 150 km od Vukovara dok je Zagreb udaljen skoro 300 km.

Najpoznatije i najorganizovanije grupe u gradu su BBB iz Vukovara, dok je broj navijaca Hajduka manji od nabrojanih ali i pored velike razdaljine od Splita u gradu ima i simpatizera Hajduka koji redovno posecuju utakmice splitske ekipe kako u okolnim gradovima tako i u Splitu. Torcida iz Vukovara ne nosi svoju zastavu na utakmice iz njima poznatih razloga, dok u gradu ima grafita od obe grupe.

 

 

 

Vukovar je posle Zagreba mozda  grad sa najjacim uporistem BBB u Hrvatskoj. U centru grada nalaze se prostorije grupe u kojima se okupljaju navijaci Dinama i odakle polaze na sve utakmice modrih.

 

Pretpostavlja se da BBB takodje imaju i najvise simpatizera u Vukovaru. Ranije je redovno kacena zastava BBB Vukovar. U skorije vreme se ne pamti kad je okacena zastava i da li ta ekipa jos uvek ide na utakmice. Postoji dosta mladjih momaka koji navijaju za Dinamo , pamti se i njihov sukob u centru grada sa Torcidom od pre par godina . Torcida je tad igrala utakmicu protiv Osijeka ali je odlucila pre meca da poseti Vukovar.

 

 

 

 

 

 

Zastava Delije Vukovar se kaci na svakoj utakmici crveno belih. Par puta je na severu radjena koreografija u cast ove grupe i grada , a nekoliko momaka iz ove grupe su nekoliko puta hapseni i maltretirani zbog svog opredeljenja. Iako se zastava kaci na svakoj utakmici ona po recima lokalnih navijaca Dinama i Hajduka jos uvek nije videla Vukovar , a zastava predstavlja samo provokaciju. 90-ih godina zastava navijaca Crvene Zvezde iz Vukovara je pala u ruke navijaca Vojvodine i Firmasi je u poslednje vreme iznose u Novom Sadu na svakoj utakmici protiv Crvene Zvezde. Zatim je pocetkom 21. veka zastava Vukovar opet izgubljena ovog puta do nje su dosli Varvari.

 

 

 

Grobari iz Vukovara su prethodnih 15 godina verovatno bili mnogo organizovanija u gradu, pravili su prijateljske utakmice sa fudbalskim klubom Partizan, dovodili ljude i pravili druzenja u vidu crno belih veceri u Vukovaru. Zastava Vukovar se i sad ponekad moze videti na Partizanovim utakmicama i ona je jedna od zastava sa najvecom tezinom na jugu.

U poslednje vreme nema organizovane grupe navijaca crno belih koja prati utakmice, uglavnom su to pojedinci ili nekoliki ljudi koji redovno odlazi u Beograd na utakmice Partizana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODIJELI