Idemo u Rusiju, obećavalo se mnoga nakon što je žrijeb završen! Nije bilo nekih većih iznenađenja, u grupi sve po protokolu: Belgija po ko zna koji put i naravno tradicionalni protivnik Grčka. Ova dva navedena protivnika su nakon izvlačenja, bili jedini konkurenti za prva dva mjesta, a ostali – Estonija i Kipar, uz dužno poštovanje, lagan plijen za naše momke. Pred sami početak dobili smo još jednu ”žrtvu” u našoj grupi reprezentaciju Gibraltara, do tada jedna nepoznanica, kako za navijače tako i za igrače.

Grupa H

BiH – Estonija
Na samom otvaranju kvalifikacija 6. septembra 2016. godine u Zenici, već u prvoj minuti meča, činilo se da ćemo gledati samo našu ekipu koja napada dok će se gosti iz Estonije fokusirati na odbranu. Emir Spahić je načeo mrežu već u 7. minuti, a golijadu su nastavili Edin Džeko u 23. min, te zahvalni Medunjani u 71. minuti susreta.
Ibišević, koji će ostati upisan zlatnim slovima u historiju bh. fudbala, u 83. min povećava na 4:0!
Spahić je svojim golom u 92-oj, završio ono što je počeo u 7-oj!
Nakon veoma visoke pobjede, na scenu stupaju naši ”novinari” sa bombastičnim člancima i tekstovima kreću u pumpanje atmosfere kao da je savladana Argentina na čuvenoj Marakni, a ne jedna Estonija na ponosnom Bilinom Polju.
Čitajući članke, činilo se da smo počeli slaviti pobjedu nad narednim protivnikom, zaboravljajući o kakvom se rivalu radi.
Navijači u Zenici su bili na nivou, publika i simpatizeri su propratili zahvaljući visokoj pobjedi, a oni zbog kojih se gaze kilometri i zbog kojih se lažu cure, žene, šefovi i radnici, nisu smogli snage da se zahvale navijačima, simpatizerima i publici. Vjerovatno je u pitanju umor.

Belgija – BiH
7. oktobar 2016. Brisel. Opet taj Brisel, opet historijska utakmica i opet pobjeđujemo ako je suditi po člancima naših sportskih stručnjaka. Ne razumijem zbog čega onda igrati tu utakmicu, s obzirom da smo već pobijedili. Stručni štab na nivou, igrači spremni, navijači kao i obično nabrijani za još jedan okršaj, simpatizeri i publika standardno tu.
Počelo je. Belgija ”neočekivano” pritišće, mi se branimo, ovo ne bi mogao predvidjeti ni najbolji bosansko-hercegovački sportski novinar.
Onda dolazi taj kobni 26. minut, Emir Spahić nastavlja tamo gdje je stao u Zenici, ali ovaj put na našu nesreću pogađa vlastitu mrežu. Naravno nastaje rasulo jer samo tri minute poslije u listu strijelaca upisuje se Eden čarobnjak Hazard.
BHF ne prestaje sa podrškom s tribine jer mi znamo da nije ovo prvi put da se igra protiv Belgije – mi smo tu radi navijanja, radi fudbala i čisto iz ljubavi.
Drugo poluvrijeme je haman uplovilo kad odjednom na scenu stupa Alderwrireld, što definitivno ruši sve nade za bilo kakav senzacionalni preokret.
Domaćini se izgleda nisu zadovoljili ili bolje rečeno Lukaku, koji je pogodio mrežu Begovića za visokih 4:0 u 79. minuti!
Sada je već problem, povlače se misli šta i kako dalje? ”Novinari” dovode u pitanje stručnost Baždarevića, želju igrača, a niko ne spominje rad tog nekog upravnog odbora, jer naravno oni su još nedodirljivi.
Da, umalo da zaboravim, naši heroji ni ovaj put se nisu sjetili da pozdrave i zahvale navijačima a ni simpatizerima i publici. Vjerovatno je u pitanju razočarenje!

BiH – Kipar
Još uvijek utučeni i razočarani, branimo čast reprezenatcije preko Kipra! 10. oktobar 2016. – Zenica, podrška je tu i ne prestaje, vjerujemo da mogu!
I naravno predstavio se publici Grande Edin Džeko, pomalo kasno, ali dva puta u 70. i 81.-oj. Pokazao je svoju veličinu i usrećio naciju po ko zna koji put. Možeš ga voliti možeš ga mrziti, većeg nismo imali još od vakta Mehe Kodre.
Edine, ne mrzi bolan tebe niko, stvar je ba ljubomore.
I ovaj put su navijači, publika i simpatizeri ostali uskraćeni gesta zahvalnosti li pak pozdrava! Vjerovatno je u pitanju ekstaza.
Novinari ponovo puni hvalospjeva na račun, istog Meše i igrača koje su samo 3 dana prije roštiljali i otpisali, sada su ponovo heroji nacije.
Kako malo treba da od heroja postaješ laik i izdajica te obrnuto.

Grčka – BiH
13. novembar 2016., Atina, definitivno jedno od jačih izdanja BHFanaticosa u ovom ciklusu kvalifikacija! Brojnost, kompaktnost, spremnost i naravno ono najvažnije navijanje konstantno i jako. Bilo bi bezobrazno ne spomenuti i druge navijače koji su tu bili, mislim prvenstveno na klupske navijače iz BiH, kapa do poda.
Počelo je, igra fantastična, imamo incijativu, pritišćemo, grizemo ama ovakvo zalagnje nisam vidio dugo godina! Onda dolazi ona majstorija koju čekam još od utkamice protiv Luksemburga, njegovo Veličanstvo Mali Princ, fantastičan slobodnjak za 0:1. Nastavljamo istim tempom i stvamo šanse ali nas handri realizacija.
Grci igraju svoju igru, prljavo provociraju a naši polako nasjedaju na njihove provokacije. U drugom poluvremenu isti recept Grka: provokacije, i baš zahvaljujući njima igrači gube fokus na utakmicu i izgledaju pomalo naivno.
Meša umjesto da smiri situaciju i on upada u zamku provokacija, prekidi koji doprinose padu koncentracije, sve se više daju mogućnosti sudiji da produži utakmicu što je više moguće.
U 78. minuti grcima polazi za rukom da isprovociraju onog koji bi trebao da bude taj koji smiruje, Edina Džeku i moglo bi se reći da tim potezom unose dodatnu nervozu u naše redove.
Nekon svih dešavanja slijedi hladan tuš – Tzavelas u 95. minuti pogađa za poravnanje, izgubljena dva dobijena boda. Navijači ostali opet bez pozdrava, vjerovatno stanje šoka!

BiH – Gibraltar
25. mart 2017., Zenica, ispostavilo se da Gibraltar i nije baš neka sila i da je reprezentacija na kojoj će drugi učesnici popravljati gol razliku, pa tako i mi, Vedad je načeo u 4. minuti, pa opet u 43., poslije je posao prepustio Avdiji Vršajeviću (još jednom golgeteru sa SP u Brazilu). U odsustvu Edina Džeke, palicu je preuzeo Edin Višća i u 52. minutu povisio na 4:0, a tačku na i stavio je Bičakčić svoj pogotkom za 5:0.
Naravno ova četiri boda iz dva ciklusa su dala za pravo ”novinarima” da nas opet presele u Rusiju te da halale ono ponašanje na terenu, kako igračima, treneru tako i savezu!
Nesposobnost našeg saveza se vidjela u iznosu kazne iz Grčke! Polahko se odgovornost pokušava prebaciti na navijače, koji su po ko zna koji put najsvjetlija tačka našeg fudbala! Kako na stadionima tako i oko njih.

BiH – Grčka
9. juni 2017., Zenica. Uoči ove ”historijske” utakmice čitam članke ”poznatih” sportskih novinara i analitičara i stičem dojam da je 1995.-a a ne 2017.-a godina! Više sam mogao pročitati o učestvovanju grčkih dobrovoljaca u agresiji na BiH nego o formi njihovih fudbalera.
Ti ”stručnjaci” naelektrisali su amosferu do te mjere da sam pomislio da će utakmica biti otkazana.
Ljudi iz Saveza su opet počeli ”prijetiti” navijačima, publici i simpatizerima sa FIFA-om, svaka izjava za štampu od tih silnih fudbalskih stručnjaka svodila se na sve osim na fudbal.
Igra protiv Grčke je pokazala da nismo baš za Rusije, ona žar i želja iz Atine je totalno nestala, a ona motivacija kao da nikada nije ni bila tu?!
Razlog? Teško je reći šta je razlog!
Kraj utakmice, jadnih 0:0 koje će se ispostaviti nedovoljnih za prolaz u baraž. Ipak nakon zvižduka sudije utakmica nije završena, jer slijedi obračun sa Grcima, ali ne od onih navijača koje Savez stalno ”moli” i opominje nego od strane stručnog štaba i igrača!
Epilog: Grci bez zuba, mi bez novca, ključnih igrača i stadiona!
Savez je uspio da ublaži kaznu jer prema njihovim navodima trebali smo igrati preostale utakmice u Sloveniji, Hrvatskoj, Turskoj ili italiji, kao u ratnom periodu.
Igrači opet ne pozdravljaju publiku ali ova put iz opravdanih razloga, jer navijači su sve to nijemo gledali dok su naši heroji pojačani francuskim plaćenicima zasluženo mlatili Grke! Vjerovatno razočarani što se pubilka nije umješala, odbijaju se pozdraviti sa navijačima!

Kipar – BiH
Poslije veoma potrebne pauze idu dvije lagane utakmice! Novih 6 bodova uknjiženi i čekamo rasplet – Grčka, Estonija, pa da slavimo baraž!
Vodimo 2:0 protiv Kipra na poluvremenu, na tribinama solidan broj navijača, simpatizera i publike. Početak drugog poluvremena je označio kraj naših kvalifikacija jer se već vidjelo da naši isto kao da čekaju samo kraj utakmice pa da se idu malo bućnuti u more!
65., 67. i 76. kobni minuti naše odbrane, Kipar okreće rezultat u svoju korist a mi bilježimo svoj drugi poraz!
Opet publika osim rezultata ostaje uskraćena nekog gesta zahvalnosti! Vjerovatno je opet razočarenje/sramota u pitanju!
Popravljena gol razlika protiv Gibraltara!

BiH – Belgija
Zahvaljujući estoncima i njihovim neriješenim rezultatam protiv Grčke mi dobijamo još jednu historijsku utakmicu! Nije mala stvar odigrati dvije historijske utakmice u jednom ciklusu!
Zahvaljujući struci ljudi u Savezu ne igramo u Srbiji, Hrvatskoj ili pak Italiji, nego u glavnom gradu Bosne ponosne, igramo na Grbavici.
Teren idealan da novinari napumpaju atmosferu. Zbog agresije na BiH, taj stadion je u neku ruku i simbol otpora kao i povratak fudbala u BiH.
Naravno naši ”stručnjaci” od novinara su i ovu činjenicu iskoristili da se sjete rata a da zaborave fudbal i bitnosti utakmice! Kvalitet travnjaka je natjerao i samog Baždarevića se izvine belgijancima, dok naši stručnjaci iz Saveza nisu imali vremena za to, jer je trebalo raspodijeliti zaradu sa crnog tržišta, od prodaje karata!
Navijanje od strane navijača fenomenalno, BHFanaticosi zajedno uu podršku klupskih navijaca i ostalih navijačkih grupa, prave veoma dobu atmosferu!
Igrači opet kao da se pokušavaju zalagati ali Belgija je suviše jaka da se ista napravi, i unatoč prednosti od 2:1 na poluvremenu mi uspjevamo prokockati prednost i izgubiti nova 3 boda kao protiv Kipra.
Nema pozdrava za publiku! Vjerovatno se ne pozdravljaju nakon utakmice protiv Belgije.

Estonija Away!
10. oktobar 2017., Tallin, kišno vrijeme, teren izvanredan, stadion više nego prazan, publika i simpatizeri pretežno podržavaju goste. BHFanaticos formira svoj kop uz gromoglasnu podršku reprezentaciji, diže i ostatak publike.
Velika podrška je prije svega upućena Vedadu Ibiševiću, momku koji će uvijek imati naše poštovanje, i vječno ćemo mu biti zahvalni, između ostalog i što je svojim pogotkom u Litvaniji vratio nadu Bosanskoj naciji!
Vedade hvala ti!
Onda slijedi prekid, 13:12 uz jednu finu pirotehničku predstavu i napuštanje navijača BiH, što su naši ”sportski stručnjaci” protumačili kao ”NOVI RAT SAVEZU”!
Pozdravili publiku i simpatizere prvi put u ovim kvalifikacijama!!!!!

Razlog:
a) BHFanaticosi napravili bakljadu
b.) BHFanaticosi izašli
c) Kraj kvalifikacija pa da se pozdrave sa rajom

Napomene radi, VENI VIDI VICI je latinska izreka koju je između ostalog koristio i Julius Cesar, što bi na bosanskom značilo: ”Dođoh, vidjeh i pobjedih”, nadamo se da smo vam pomogli da riješite zagonetku.

P.S. Veliko hvala svim navijačkim skupinama koji su bili sa nama na tribinama ove kvalifikacije, vidimo se opet ali ne u Rusiji!