Najistaknutije navijačke grupe evropskih država

Lista najistaknutijih navijačkih grupa evropskih država. Lista je sortirana po abecednom redu.

Belgium
Club Brugge – East Side[1]
RSC Anderlecht – O Side[1]
Royal Antwerp F.C. – X Side[2]

Bosnia and Herzegovina
FK Sarajevo – Horde Zla[3]
FK Željezničar Sarajevo – The Maniacs[4]

Croatia
Dinamo Zagreb – Bad Blue Boys[5]
Hajduk Split – Torcida Split, White Boys[6]
Rijeka – Armada Rijeka[7]

Czech Republic
Baník Ostrava – Silesian Hunters,[8] Apple Commando,[9] Thor Division[10]
Bohemians 1905 – Berserk[11]
FK Dukla Prague – Young Hunters[12]
SFC Opava – Chalupáři,[13] Young Boys[13]
SK Sigma Olomouc – NSC 88, Tarzan Boys Olomouc, Hooligans Hovada Zubr[14]
Slavia Prague – Youngsters,[15] Brigate 97[16]
Sparta Prague – Prague Boys,[17][18] Youth Firm,[19] Falanga,[20]
FC Viktoria Plzeň – Service Squad[21]
FC Zbrojovka Brno – Johny Kentus Gang[22]

Denmark
AGF – White Pride,[23] Aarhus Casuals[24]
Aab – Aalborg Frontline, Aalborg Casual Youth[25]
Esbjerg fB – Esbjerg Supras[26]
F.C. København – Copenhagen Casuals,[27] Copenhagen Casuals Young Boys[28]
Lyngby Boldklub – Blue Army[29]

England
AFC Bournemouth – Bournemouth Casual Element[30]
Aldershot Town – A Company[31]
Arsenal – The Gooners, The Edecaws[32]
Aston Villa – Villa Youth, Steamers, Villa Hardcore, C-Crew[33]
Birmingham City – Zulus[34]
Blackburn Rovers – Blackburn Youth[35]
Blackpool – The Muckers[35]
Bolton Wanderers – Cuckoo Boys, Boltons Service Youth[36]
Bradford City – The Ointment[37]
Brentford – Ealing Road Army, Brentford Youth Element[38]
Bristol City – City Service Firm, Family Stand Ointment[39]
Bristol Rovers – Gas Hit Squad[39]
Burnley – Suicide Squad[40]
Bury – Interchange Riot Squad[41]
Carlisle United – Border City Firm[42]
Charlton Athletic – Cockney Firestarters, B Mob Charlton Youth Casuals[43]
Chelsea – Headhunters[44]
Chester – 125’s[45]
Coventry City – The Legion[46]
Crystal Palace – Dirty 30[47]
Derby County – Derby Lunatic Fringe[48]
Everton – County Road Cutters[49]
F.C. Halifax Town – Halifax Youth[50]
Grimsby Town – Cleethorpes Beach Patrol, Grimsby Hit Squad[51]
Huddersfield Town – Huddersfield Young Casuals[52]
Hull City – Hull City Psychos[53]
Ipswich Town – Ipswich Punishment Squad[54]
Leeds United – Leeds United Service Crew[55]
Leicester City – Baby Squad[56]
Lincoln City – Lincoln Transit Elite[57]
Liverpool – The Urchins, R.R.S. Runcorn Riot Squad[58]
Luton Town – The MIGs, Lutonistan, Lutonlees Bury Park Boys[59]
Manchester City – Blazing Squad,[60] Cool Cats,[61] Guvnors,[62] Mayne Line Service Crew[63]
Manchester United – The Red Army,[64] Men In Black,[65] Inter City Jibbers[66]
Mansfield Town – Mansfield Shady Express[67]
Middlesbrough – The Frontline[68]
Millwall – Bushwackers[69]
Milton Keynes Dons – The Concrete Fifty (TCF)[70]
Newcastle United – Newcastle Gremlins[71] The New Batch
Nottingham Forest – Forest Executive Crew[72]
Norwich City – Norwich Hit Squad, Under 5’s[73]
Oldham Athletic – Fine Young Casuals[74]
Oxford United – South Midlands Hit Squad[75]
Peterborough United – Blue Division[76]
Plymouth Argyle – The Central Element[77]
Portsmouth – 6.57 Crew[78]
Preston North End – Preston Para Squad[79]
Queens Park Rangers – Bushbabies[80]
Reading FC – Berkshire Boot Boys[80]
Shrewsbury Town – English Border Front[80]
Sheffield United – Blades Business Crew[81][82]
Sheffield Wednesday – Owls Crime Squad (OCS), Is That It (ITI)[83]
Southend United – CS Crew[84]
Stoke City – Naughty Forty[85]
Sunderland – The Seaburn Casuals[86]
Swindon Town – The Aggro Boys; Swindon Active Service (SAS)[87]
Tottenham Hotspur – Yid Army, Tottenham Massive, Spurs N17[60][88]
Tranmere Rovers – TSB (Tranmere Stanley Boys)[89]
Port Vale – Vale Lunatic Fringe[90]
West Bromwich Albion – Section Five[91]
Watford – Watford Risk Squad[92]
West Ham United – Inter City Firm I.C.F[93]
Wolverhampton Wanderers – Subway Army 1981–1984, The Bridge Boys 1987–1988, Yam Yam Army mid 2000’s–present[94]
York City – York Nomad Society (YNS)[95]

Finland
HIFK – IFKs Yngre Grabbar[96]
HJK – Sakilaiset[96][97][98]
TPS[99]
Jokerit[99]
FC Lahti – Lahen Pojat[97]

France
Paris Saint-Germain F.C. – Commando Pirate,[100] Casual Firm, Indépendants[101][102]
Lille OSC – LOSC Army[103]
Olympique Lyonnais – Mezza Lyon[104]

Germany
Borussia Dortmund – Frontline, Northside[105]
Dynamo Dresden – Hooligans Elbflorenz,[106] Faust des Ostens[107]
Eintracht Frankfurt – Adlerfront[108]
1. FSV Mainz 05 – Mz-Army ’84[109]

Hungary
Ferencvárosi TC – Kettes szektor (2nd Sector)[110]

Israel
Beitar La Fonte Firm[111]

Montenegro
FK Budućnost – Varvari[112]

Netherlands
ADO Den Haag – Midden Noord, North Side, Vak-G[113]
AFC Ajax – A.F.C.A, F-Side, AFCA Youth, AFCA 4th, North Up Alliance, South Crew VAK410[114][114][115]
AZ – Ben-Side, Red White Fanatics/Alkmaar Fanatics[116][117]
De Graafschap – Brigata Tifosi, Spinnenkop[118]
PEC Zwolle – S-Side, Vandas noord, Zwolle Joet[119]
FC Dordrecht – Island defenders, Dikeside[120]
FC Groningen – Groningen Fanatics, Z-Side[121]
FC Twente – Vak-P[122]
FC Utrecht – Bunnikside, UHF[123]
Feyenoord – U.D.F, DeF, SCF, FIIIR, Vak-S[124][125]
Helmond Sport – AA-Side, NFH Hsh/Hyc[122]
MVV Maastricht – Angel-Side, Ultras Mestreech[126]
NAC Breda – B-Side, F7 Ultras, Vak-G[127]
NEC – Legio Noviomagum, HKN, Eastside, Nijmegen Joet[128]
PSV – L-Side, Lighttown Madness, Oostfront[129]
SC Cambuur – M.I.-Side[130]
SC Heerenveen – Nieuw Noord[131]
Sparta Rotterdam – Spangenaren, Tifosi del Castello[132]
Vitesse – Rijnfront, Vak126[133]
Willem II – Kingside, Tilburg Tifosi[134]

Norway
Aalesunds FK / SPK Rollon – Blue Army Aalesund / Blue Army Rollon[135]
Fredrikstad FK – Brigade Rød Hvit (BRH) CCTV Firm, Red Beavers.[136]
Ham-Kam – Briskebys Beste Borgere (BBB)[137]
I.K. Start – Christianssands Herreekvipasje (CHE)[138]
Lillestrøm SK – Sportsklubbens fineste (SKF)[139]
S.K. Brann – Bergen Casuals (TGB)[140]
Viking FK – Stavanger Yngre (SYC)[141]
Vålerenga I.F. Fotball – Isko Boys, Enga Casuals, Enga Yngre (IB,EC,EY)[142]

Poland
Arka Gdynia – Młoda Arka[143]
Cracovia – Jude Gang[143]
Górnik Zabrze – Torcida[144]
Korona Kielce – YBH’01 (Young Boys Hooligans)[145]
Lech Poznań – Brygada Banici,[143] Young Freaks ’98[146]
Lechia Gdańsk – Młode Orły[143]
Legia Warsaw – Teddy Boys’95, Turyści’97[143]
Pogoń Szczecin – Terror Corps[143]
Ruch Chorzów – Psycho Fans[143]
Stal Stalowa Wola – Stalówka ‘BZC’[143]
Śląsk Wrocław – Silesia[143]
Widzew Łódź – Destroyers[143]
Wisła Kraków – Sharks[143]
Zagłębie Sosnowiec – Barra Bravas’97[143]

Portugal
Sport Lisboa e Benfica – Diabos Vermelhos,[147] No Name Boys[147]
Futebol Clube do Porto – Super Dragões[147] Colectivo 95[147]
Sporting Clube de Portugal – Directivo Ultras XXI,[147] Juventude Leonina,[147] Sporting Casuals,[148] Torcida Verde[147]
Vitória Sport Clube – White Angels[147]
Sporting Clube de Braga – Ultras Red Boys[147]
Boavista Futebol Clube – Panteras Negras – Ultras 84[147]

Russia
CSKA Moscow – Gallant Steeds, Yaroslavka[149]
Spartak Moscow – Gladiators Firm ’96[149]
Zenit Saint Petersburg – Music Hall[149]

Scotland
Aberdeen – Aberdeen Soccer Casuals,[150] Under 5s[151]
Airdrie – Section B,[152] Red Army Firm[153]
Alloa – Alloa Defense Unit[154]
Arbroath – Arbroath Soccer Crew,[153] Arbroath Soccer Society[155]
Ayr – Ayr Service Crew[156]
Celtic – Celtic Soccer Crew,[157] Roman Catholic Casuals,[158] Style Mile Vandals[159]
Dundee – Dundee Soccer Crew,[153] Hilltown Huns[160]
Dundee United – Tannadice Trendies,[153] The Shimmy[161]
Dundee & Dundee United – The Utility,[150][162] Alliance Under Fives[153]
Dunfermline – Carnegie Soccer Service[153]
Falkirk – Falkirk Fear, Falkirk yoof[163]
Greenock Morton – Morton Soccer Crew,[164] Morton Youth[165]
Heart of Midlothian – Casual Soccer Firm,[166] Gorgie Boot Boys,[167] Gorgie Aggro,[168] Shed Boys,[169] Hearts Service Crew.[170]
Hibernian – Capital City Service,[166] Blackleys Baby Crew,[171] The Family,[172] Hibs Baby Crew,[173] Inter City Fleet[174]
Inverness CT – North Stand Boys (NSB)
Kilmarnock – Paninaro[156]
Meadowbank Thistle – Thistle Soccer Boys[155]
Montrose – Portland Bill Seaside Squad,[175] Montrose Soccer Unit[155]
Motherwell – Saturday Service,[150] Tufty Club, Soccer Shorties, Nu-Kru[153]
Partick Thistle – North Glasgow Express[176]
Queen of the South – Casuals Internal Division[176]
Raith Rovers – Kirkcaldy Soccer Casuals, Kirkcaldy Baby Crew[153]
Rangers – Inter City Firm,[157] Her Majesty’s Service,[153] Rangers Soccer Babes, Section Red[177]
St Johnstone – Fair City Firm, Mainline Baby Squad,[153] Perth Pack,[176] BenJDavo Renegades
St Mirren – Love Street Division[157]
Stirling Albion – Stirling Soccer Firm, Stirling Juvenile Division[156]
Scotland – Scottish National Firm[177]

Serbia
Partizan Beograd – Alcatraz, Grobari 1970, Head Hunters, Juzni Front, Zabranjeni[178][179][180]
Red Star Belgrade – Belgrade Boys, Red Devils, Zulu Warriors, Ultras, Heroes[181]
FC Rad-United Force, Gvozdeni Odred
Vojvodina-Firma,G3, UltraNS, Sanatorijum
FC Zemun- Taurunum Boys, Zemun Trg, Batleri. The Boys, Dragons

Slovakia
FK Dukla Banská Bystrica – Red White Angeles[183]
FK DAC 1904 Dunajská Streda – Felvidéki Harcosok (Hungarian: “Upland warriors”)[184]
MFK Košice – Rebels VSS, Psycho Boys[183]
FC Nitra – Bulldogs ’95[183]
ŠK Slovan Bratislava – Ultras Slovan Pressburg[183]
FC Spartak Trnava – Red Black Warriors[183]
1. FC Tatran Prešov – Village Brigade[185]
AS Trenčín – Trenchtown Gangsters[186]
MŠK Žilina – Yellow Green Fanatics,[183] Terror Boys[187]

Spain
Athletic Club – Herri Norte Taldea[188]
Cádiz CF – Brigadas Amarillas[189]
Celta de Vigo – Celtarras[190]
Club Atlético de Madrid – Frente Atlético, Suburbios Firm[188]
Club Atlético Osasuna – Indar Gorri[191]
F.C Barcelona – Boixos Nois[188]
Deportivo Alavés – Iraultza 1923[192]
Deportivo de La Coruña – Riazor Blues[190]
Málaga C.F – Frente Bokerón, Malaka Hinchas[189]
Rayo Vallecano – Bukaneros[193]
Real Betis – Supporters Gol Sur[194]
Real Madrid – Ultras Sur[193]
Real Oviedo – Symmachiarii[193]
Real Sociedad – Peña Mujika[193]
Real Zaragoza – Ligallo Fondo Norte,[193] Avispero[195]
Sevilla FC – Biris Norte[194]
Sporting de Gijón – Ultra Boys[196]
Valencia FC – Ultras Yomus,[197] Curva Nord[193]

Sweden
AIK – Firman Boys,[198][199] Young Boys,[198]
BS BolticGöta/Degerfors IF/Färjestads BK – Värmlandsalliansen[200]
Djurgårdens IF – Djurgårdens Fina Grabbar (DFG),[198] Djurgårdens Yngre Grabbar,[198] Djurgårdens Mindre Grabbar[198]
GAIS – Gärningsmännen,[201] GAIS Yngre,[201] GAIS Babys[198]
IFK Göteborg – Wisemen,[198] Gothenburg Youth Division,[198] Youth crew Gothenburg,[198] Gothenburg United[198]
Kalmar FF – Kalmarfamiljen[202]
Hammarby IF – Kompisgänget Bajen (KGB), Sudra Divizione MMXI, Bajen Baby Squad, Bajen Yngsta, Bajen Orphans[198][203]
Helsingborgs IF – Frontline[204]
Linköpings HC – Cluben Casuals[205]
Malmö FF – True Rockers[204]
Örgryte IS – Red fans klan[206]

Ukraine
Dynamo Kyiv – WBC (White Boys Club),[207] Rodychi,[208] Kyiv City Supporters,[209] Albatros, Young Hope[210]
Shakhtar Donetsk – Za Boys Ultras[211]
FC Dnipro – Ultras’83[212]
Karpaty Lviv – Banderstadt Ultras,[213] Green White Ultras[214]
Metalist Kharkiv – United Kharkiv,[215] Pivdenna hrupa
Zorya Luhansk – Black-White Ultras[216]
Vorskla Poltava – Crew Of Golden Eagle[217]
Metalurh Zaporizhya – Beshketnyky[218]
Volyn Lutsk – Volyn Crusaders Firm[219]
Chornomorets Odesa – SouthFront[220]
Nyva Ternopil – Terno Field Army[221]
FC Oleksandriya – PFCO Supporters[222]
Dnipro Cherkasy – Cherkasy Ultras[223]

Wales
Cardiff City – Soul Crew[224]
Swansea City – Jack Army[225]
Wrexham – Wrexham Frontline[45]

rascal.de | ULTRA ODJEĆA