Medjusobna tuča Grobara u Areni

Večeras je u okviru Eurolige odigrana košarkaška utakmica izmedju Partizana i Parisa (83:101) u Beogradskoj Areni. Uprkos porazu Partizana, utakmicu je obilježio navijački sukob Grobara.

Do međusobnog obračuna je došlo nakon što je napadnut jedan navijač koji je imao transparent protiv Aleksandra Vučića. Cela sala je ustala u odbranu napadnutog navijača i transparenta uz skandiranje protiv Vučića.

Navijači Zrinjskog napadnuti u Njemačkoj

Na stanici Frankfurt-Niederrad, došlo je sukoba navijča u vozu gradske linije S8. Prema informacijama dostupnih iz policije, grupa maskiranih navijača napala je navijače Zrinjskog koji su se vraćali sa utakmice Mainz – Zrinjski.

Negdje oko 150-etak navijača Zrinjskog se nalazilo u vozu koji je vozio iz Mainza prema glavnoj željezničkoj stanici u Frankfurtu-Niederradu. Zatim, oko 50-etak maskiranih navijača upada u peron, a zatim u sami voz, gdje nastaje velika tuča. Policija navodi da je sukob trajao oko jedne minute, nakon čega su maskirani napadači pobjegli u drugom pravcu. Zasad nema dostupnih informacija da li se radi o navijačima Eintrachta iz Frankfurta, na koje se sumnja.

Uz policijsku pratnju, voz je nastavio vožnju do glavne stanice u Frankfurtu, gdje su navijači iz Mostara ispraćeni uz prisustvo savezne i pokrajinske policije, daljih incidenata nije bilo. Njemačka policija trenutno radi na analizi sigurnosnih kamera u blizini događaja, kako bi pronašla informacije o napadačima ovog incidenta.

Ubijen vozač autobusa u navijačkom obračunu u Italiji

U Italiji se dogodila nezapamćena tragedija. Događaj se desio u subotu, 19. oktobra, na brzoj saobraćajnici Rieti – Terni.

Nakon košarkaškog meča između Sebastiani Rieti i Pistoia Basket 2000, autobus koji je prevozio navijače tima iz Toskane napadnut je kamenicama, a jedan od vozača preminuo je nakon što ga je pogodio komad cigle.

Kako pišu italijanski mediji, napad se dogodio u blizini mjesta Contigliano, nedaleko od grada Rietija, dok je autobus napuštao područje poslije utakmice.

Navodno su napadači bili navijači domaće ekipe, koji su vozilo zasuli kamenjem, a jedan kamen je probio vjetrobransko staklo i pogodio drugog vozača, koji je sjedio pored glavnog šofera.

Ubrzo su stigle ekipe hitne pomoći, policija i karabinjeri, ali vozaču, nažalost, nije bilo spasa.

Velika napetost između navijača dviju ekipa bila je primjetna još tokom same utakmice u hali “PalaSojourner”, gdje je u pauzi između drugog i trećeg kvartala morala da reaguje policija kako bi spriječila veći incident.

Nakon završetka meča, koji je Pistoia dobila, policija je ispratila autobus do izlaza s autoputa, ali se napad dogodio svega nekoliko kilometara kasnije.

Klub Pistoia Basket 2000 oglasio se saopštenjem u kojem izražava duboku tugu zbog smrti jednog od svojih vozača:

“U šoku smo zbog vijesti o smrti jednog od dvojice vozača autobusa koji su prevozili naše navijače iz Rietija. Očekujemo zvanične informacije, ali smo duboko potreseni događajem. Klub i predsjednik Joseph David izražavaju iskreno saučešće porodici nastradalog.”

Sasvim slične poruke uputili su i predstavnici gradova. Gradonačelnik Pistoje, Alessandro Tomasi, nazvao je napad „zločinom koji ostavlja bez riječi“, dok je gradonačelnik Rietija, Daniele Sinibaldi, rekao da je riječ o „šokantnom i sramotnom činu koji nema nikakve veze sa sportom“.

Saopštenje za javnost izdao je i Sebastiani Rieti, koji se „potpuno ograđuje“ od incidenta i izražava najdublje saučešće porodici stradalog vozača.

Klub je naveo da ima „puno povjerenje u istragu“ i da se nada da će počinioci brzo biti pronađeni.

Oglasio se i Košarkaški savez Italije (FIP), koja je uputila izraze saučešća porodici žrtve i dodala da će „pomno pratiti istragu i razmotriti eventualne disciplinske mjere“.

Hrvatski navijači uzvikivali “Srbe ćemo klati” u Pragu (VIDEO)

Mnogobrojni navijači Hrvatske krenuli iz puba prema stadionu uz navijačke pjesme, ali je ubzro krenulo užasno skandiranje i ponašanje koje je za svaku osudu.

Reprezentacija Hrvatske u 20:45 sati u Pragu protiv Češke igra meč kvalifikacija za Mundijal 2026, te ima dobru priliku da možda večeras riješi sve dileme oko prvog mjesta.

Korteo hrvatskih navijača, koji je počeo ispred baze u Becketts Irish Pubu, prema stadionu Fortuna Arena u Pragu udaljenom oko pola sata hoda, na utakmicu Češke i Hrvatske, počeo je uz navijačke pjesme oko 18 sati. A onda se dogodio i incident.

Video možete pogledati OVDE.

Prema pisanju 24sata, od oko 300 ljudi koji su se našli u koloni, šačica prisutnih, njih oko deset, počela je sramotno vikati uzvik “Za dom spremni” u nekoliko navrata, tražeći i veći dio skupine da im se priključi.

A tamo, nešto iza 19 sati, još jedan incident i sramotan povik, ovaj put iz kolone u kojima su bili odjeveni hrvatski ultrasi, pretežito u crnoj odjeći. “Oj hrvatska mati, Srbe ćemo klati”, uzvikivali su.

Uhapšen Albanac sa zastavama OVK i albanskim obelezjima za utakmicu Srbija-Albanija

FOTO: Mup

Ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik Vlade Ivica Dačić saopštio je danas da je na administrativnom prelazu Merdare uhapšen D. P. (53) iz Albanije, kod koga je pronađen propagandni materijal tzv. OVK.

Taj materijal je najverovatnije planiran za korišćenje na fudbalskoj utakmici Srbija – Albanija u Leskovcu.

Dačić je naveo da se osumnjičenom na teret stavlja krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.

Albanskom novinaru koji je pokazivao orla Srbima zabranjen dolazak na utakmicu Srbija – Albanija

Albanski novinar Arlind Sadiku, objavio je kako mu nije dopušteno doći na ključnu utakmicu kvalifikacija za SP koju u subotu u Leskovcu igraju Srbija i Albanija. “Pokušao sam ući u zemlju preko srpskih institucija, kao i preko raznih veza, ali u Srbiji postoji potjernica protiv mene i neću moći otputovati tamo”, rekao je Sadiku.

Sadiku je izazvao skandal na Euru prošle godine. Tada je na utakmici Srbija – Engleska u Gelsenkirchenu prilikom javljanja prije utakmice došao pred srpske navijače i provocirao ih pokazujući rukama simbol albanskog orla. Kako je objasnio, to je napravio jer je među srpskim navijačima vidio transparent s natpisom “Kosovo je Srbija” i zbog skandiranja tog slogana te je tražio da se zbog toga kazni Srbija.

Tada je rekao: “Nastavljaju se povici ‘Kosovo je Srbija’ i ‘Kosovo je srce Srbije’. Bit će dobro da Nogometni savez Kosova dobije ove materijale i podnese tužbu UEFA-e zbog rasizma prema našoj zemlji.” Međutim, UEFA je Sadikua kaznila zbog provociranja Srba tako što mu je oduzela akreditaciju za Euro.

Strast koja ne poznaje granice

Top 10 najstrastvenijih pokreta fudbalskih navijača 

Šta ste spremni da uradite za fudbalski klub za koji navijate? Koliko daleko ste spremni da putujete da bodrite svoj tim? 

Bez fudbala, moj život ne vredi ništa!” izjavio je Kristijano Ronaldo, a upravo bez ovog sporta ne bismo imali najekstremnije i najluđe navijačke grupe koje ne znaju za strah, granice i ništa ih ne može zaustaviti da odu na neko gostovanje, urlaju sa tribina, a povremeno naprave i neki skandal.

Danas smo u moru navijačkih frakcija odabrali 10 koje se izdvajaju po agresivnosti, fanatizmu i ekstremnosti. Verujemo da ćete uživati dok budete čitali. Počnimo lagano.

Fanatizam na delu

Tanka je granica koja deli obične navijače od fanatika koji su se našli u današnjim redovima. 10 najstrastvenijih navijačkih grupa su : 

  • Milvol – Bushwackers,
  • Vest Hem – Inter City Firm (ICF),
  • Dinamo Zagreb – Bad blue boys,
  • Hajduk Split – Torcida,
  • Legia Varšava – Teddy boys ‘95,
  • Visla Krakov – Sharks,
  • St. Pauli – Skullbase,
  • Dynamo Dresden – K-block,
  • Boka Juniors – La Doce i
  • River Plata – Los Borrachos del Tablón.

Milvol – Bushwackers

Momci sa Dena stacionirani su u istočnom delu Londona i sa njima ne želite da se kačite ako želite da sačuvate živu glavu. Klub Milvol ima istorijsku vezu sa huliganizmom, a njihovi Bushwackers-i predstavljali su strah i trepet 70’ i 80’ godina u Engleskoj. Poznati su po žestokom nasilju i spadaju u jednu od 4 najbolje firme. 

Vest Hem – Inter City Firm (ICF) 

Ova grupa huligana dobila je ime po organizovanim putovanjima po Britaniji na raznorazna gostovanja Inter City vozovima, otkud je i došlo ime ICF. Na stranu njihova zastrašujuća reputacija, prva su navijačka grupa koja je prihvatila moderan način oblačenja kako bi eskivirali policiju. Poznati su po rivalstvu sa Milvolom, a na konto toga obavezno pogledajte film Green street hooligans. Nećete ostati ravnodušni na kraju. 

Dinamo Zagreb – Bad blue Boys

Zna se da sa severa Maksimira dolazi najglasnije navijanje Bad blue Boys-a. Purgeri kako sebe nazivaju ostaće zapamćeni po incidentima na utakmici protiv Crvene zvezde iz 1990. godine, za koju mnogi smatraju kao početak građanskog rata koji će prerasti u mnogo veće sukobe koji su doveli do raspada Jugoslavije.

Hajduk Split – Torcida

Uz navijače Dinama iz Zagreba, Splićani su takođe poznati po svom ekstremizmu. Umeli su da se ubace na stadion Partizana i naprave haos na južnoj tribini u sred večitog derbija sa Zvezdom i potuku se sa Grobarima, tačnije vođama navijača crno-belih. Ne prezaju navijači sa Poljuda da se potuku i sa policijom i nepoželjni su na svim gostovanjima.

Legija Varšava – Teddy boys ‘95

Ovi fanatici zaslužuju članak posebno samo za sebe, jer se u par rečenica ne može prepričati njihov ekstremizam. Važe za najstrašniju huligansku grupu u Evropi. Dovoljno je reći da su davne 2004. godine upali na teren i tukli igrače Leha iz Poznanja. Postoje šanse da se Legija susretne sa Partizanom u Ligi Konferencija, ako se kockice slože.

Za to je potrebno da AEK Larnaka preživi gostovanje u Varšavi. Legija jeste favorit u revanšu, a Maxbet aplikacija nudi odlične kvote za ovaj meč. Svi vi koji čitate ove redove sigurno povremeno i odigrate tiket koji sadrži evropske mečeve, pa vam bonusi kladionica sa https://mightytips.rs/bonusi-kladionica/ takođe mogu biti interesantni. Uvek je uz dobre mečeve zanimljivije imati i aktivne opklade u toku.

Visla Krakov – Sharks

Ništa manje luđi od ekipe iz Varšave. Nikako ne vole Krakoviju i njihovu firmu sa kojom se često sukobljavaju. Ovo je najveći derbi u Poljskoj poznatiji pod imenom Sveti rat (Holly War). Ni jedni ni drugi ne prezaju da potegnu noževe u sukobima, pa je ovaj derbi doslovno pitanje života i smrti i kod jednih i kod drugih navijača. Ne biste voleli da se nađete u unakrsnoj borbi sa njima.

St.Pauli – Skullbase

Kladioničari dobro znaju o kome se ovde radi. Predgrađe Hamburga ima klub u Cvajti sa najvatrenijim navijačima u čitavoj Nemačkoj. U pitanju je Sent Pauli. Lobanja na zastavi dovoljno zastrašujuće deluje kada ultrasi maršriraju do stadiona. Možda nisu nasilnički nastrojeni kao Legijini, ali su definitivno za poštovanje! Zalažu se za pomaganje izbeglica, suzbijanju rasizma i fašizma što ih izdvaja od drugih navijačkih grupa.

Dynamo Dresden – K-block

Za razliku od “kulturnih” navijača Sent Paulija, ultrasi Drezdena su daleko ekstremniji i suroviji. Nacizam je i dalje široko rasprostranjen među navijačima koji su čak umeli da upadnu na trening svoje ekipe i iskopaju 11 grobova za svakog igrača nakon poraza Dinama. Da li može biti strašnije od ovoga?

Boka Juniors – La Doce

Žuto-plavi fanatici sa La Bombonjere bodre svoj tim kao niko na svetu. Na stranu fanatično navijanje, nasilje se neretko može videti na ulicama sa krvavim obračunima, likvidacijama, trgovinom droge i ostalo. Ime grupe La Doce aludira na broj 12 koji se odnosi na publiku koja joj je 12. igrač. 

River Plata – Los Borrachos del Tablón

Navijačima Rivera čak ni Bokini ultrasi ne smeju da izađu na crtu. Toliko su strašni. Bez problema se usude da odu u Paragvaj i tuku se sa policijom i važe za najstrašniju organizovanu navijačku grupu u Južnoj Americi.

“Bio sam takođe i razmažen. Pripadao sam bandi koja je tražila tuče sa drugim bandama” izjava je pisca Tomasa Kenilija. Za razliku od njega, ovi fanatici ne znaju šta znači biti razmažen, ali dobro znaju kako biti neustrašiv, hrabar i otkačen u isto vreme. Zato i spadaju u najozloglašenijih 10 firmi u svetu fudbala.

Naš Hajduk: “Tko će prekinuti nasilje nad nogometom, Hajdukom i sportom?”

HNK Hajduk je u ponedjeljak na društvenim mrežama objavio kompilaciju videozapisa s utakmice u Osijeku (0:2) kojom kritiziraju glavnog suca Patrika Pavlešića.

U kompilaciji se vide situacije u kojima nogometaši Osijeka povlače napadača i kapetana Marka Livaju, a Pavlešić im nije dodijelio žuti karton, dok u pojedinim navratima nije dosudio prekršaj. “Mlad je, valjda će naučit”, napisano je iz Hajduka.

Nekoliko sati kasnije, Udruga Naš Hajduk, koja okuplja navijače te je jedan od suvlasnika splitskog kluba, podijelila je Hajdukovu kompilaciju i uz nju napisala:

“Hrvatski jezični portal kaže kako je nepotizam zloupotreba položaja u korist rođaka i prijatelja na račun drugih, zaslužnijih ljudi. Od stotine navada koje stanuju u HNS-u, a mahom su naopake, ona o zapošljavanju podobnih nauštrb sposobnih je toliko korjenita da joj lijek nisu pronašli ni u Savezu ni u nadležnim institucijama.

Ruku na srce, nisu ga ni tražili. Dapače, njegovala se kultura podobnosti pa se nesposobnost očituje i ispod tepiha, gdje su problemi na prvu sakriveni, ali i pri svakom izdahu u pištaljku.

Spirala pogodovanja dovela nas je do Patrika Pavlešića. Otac Dražen bivši je sudac, delegat i predsjednik komisije sudaca karlovačkog ŽNS-a, a njegov kum je, nećete vjerovati, Neven Šprajcer, predsjednik saveza Karlovačke županije.

Notorni Šprajcer je izabran za predsjednika unatoč činjenici kako je na tom istom položaju već podnio ostavku zbog osuđujuće presude u aferi ‘pošteno suđenje’. Postavlja se pitanje kolika je šansa da je Patrik nadareni mladi sudac, a kolika da su otac i kum posegli za dobrom starom navadom pogodovanja unutar Saveza.

Pitanje je dakako retoričke naravi, a ako je sumnje i bilo onda je od sinoć sve jasno. Savez i njegovi kadrovi koji imaju urođen refleks otimanja Hajduku, odgojili su novi kadar revan ispunjavati davno ustaljene prakse.

Neujednačen kriterij, treniranje strogoće nad Hajdukovim igračima, nezaštićenost onih zbog kojih se nogomet prati i perfidno mućenje vode u mirnim utakmicama kako bi se stvorio nered, pažljivo su i nimalo slučajno probrane radnje kada igra Hajduk.

Pitanje je tko će, kada i kako učiniti kraj nasilju nad nogometom, Hajdukom, sportom i zdravim razumom.

Nogometaši Osijeka na utakmici nisu dobili nijedan žuti karton, dok je na Livaji dosuđen jedan prekršaj. Kapetan Hajduka također je dobio žuti karton u 62. minuti, a na pitanje da objasni zašto ga je 27-godišnji sudac Pavlešić opomenuo u toj situaciji, rekao je:

“Pa ne znam, mlad sudac… Čekao sam Karačića da dođe, ja mu govorim da čekam Karačića da dođe, on mi da žuti karton. Nema veze.”

Iako u Hajduku očito imaju prigovore na sudački kriterij, to Splićane nije omelo da dođu do pobjede kojom su zadržali stopostotni učinak nakon četiri kola SuperSport HNL-a. Istaknuo se upravo Livaja, koji je zabio za prvi i asistirao Micheleu Šegi za drugi gol Hajduka na utakmici.

Video o kompilaciji greški sudije mozete pogledati klikom OVDE.

Policija zabranila dolazak Paokara u Rijeku

U Četvrtak je na rasporedu utakmica kvalifikacija Evropske lige, u Hrvatskoj na Rujevici, predstavnik hrvatske Rijeka će dočekati predstavnika grčke Paok. Nogometaši Paoka će ovu utakmicu igrati bez svojih navijača, što prenose da je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) RH , zatražio od UEF-e da odustane od uobičajene razmjene ulaznica među klubovima.

MUP RH je na temelju prethodnih utakmica, procijenio da je ovo utakmica visokog rizika, i preporučio da se igra bez prisustva Paokara.

UEFA je prije par godina zabranila dolazak navijačima PAOKa u Zagreb, zbog sukoba navijača Dinama i AEKa u ljetnim kvalifikacijama. Davne 2010. godine, navijačima Dinama i Paoka su se obračunali van stadiona, a 30-etak zamaskiranih navijača Dinama napalo je autobus koji je vozio navijače Paoka. Autobus je zapaljen unatoč policijskoj pratnji, nekoliko osoba je ozlijeđeno.

Mup RH je okaraktrisao navijače PAOK-a kao vrlo nasilne, plus navode kako su oni u bratskim odnosima sa navijačkom grupom Grobari iz Beograda, pa zbog svega navedenog ne bi bilo dobro da se nađu u riječkom kavezu.

Zanimljivo, da ovaj četvrtak navijačka grupa “Armada” odrađuje zadnju od tri utakmice zabrane gostovanja ove sezone, UEFA je kaznu izrekla nakon incidenta na utakmici u Ljubljani prošle godine.

Poljaci pokrenuli operaciju Beograd

Večeras je na rasporedu utakmica trećeg pretkola Lige Prvaka, gdje će predstavnik poljske “Lech” dočekati predstavnika srbije “Crvenu Zvezdu” u Poznanu od 20:30h. Kada je žrijeb spojio ova dva protivnika, odma se znalo da će biti ogroman organizacijski i sigurnosni izazov za policiju poljske. Inače, domaća navijačka grupa “Terromachine” i gostujuće “Delije”, su poznati po huliganstvu.

Na ovoj utakmici se očekuje oko 40 hiljada navijača Lecha, dok u gostujućem sektoru se očekuje oko 1500 navijača iz Beograda. Glasnogovornik policije Andrzej Borowiak, izjavio je “Očekujemo pun stadion. Otprilike 1500 ulaznica podijeljeno je navijačima iz Beograda. Od jučer dolaze u Poznan, autobusima i osobnim automobilima.”

Poljski mediji prenose kako je poljska policija pokrenula akciju pod nazivom “OPERACIJA BEOGRAD”, glasnogovornik policije je dodao još “Dovodimo pojačanja iz cijele Poljske, kao i namjenske policijske jedinice. Te snage stižu u Poznan od prekučer. Na analizi navijača iz Srbije, utvrđeno je da bi mogli počiniti flagrantno kršenje javnog reda i mira.”

Brojne policijske snage će se nalaziti oko stadiona, u centru grada, u blizini željezničke stanice i po glavnim ulicama. Za gostujuće navijače, biti će angažirana pratnja i pojačane ophodnje.

“Pratit ćemo srpske navijače i organizirano ih sprovoditi na stadion. Prije samoga ulaska na stadion, biti će detaljno pretresani. Nakon utakmice, ako sve protekne mirno, ispratit ćemo ih toplom riječju na granici Velikopoljske regije i poželiti im sretan put, izjavio je mlađi inspektor Borowiak..”