Nebeski kope prestani da jačaš! Frima tuguje, preminuo vjerni Saša Karan

Dimitrije Saša Karan (1993-2017)

Nažalost, Dimitrije je poginuo na ratištu u Siriji, kao Ruski dobrovoljac. Bio je i na ratistu u Novorusiji. Firmaš je, a ovo je slika sa njegove poslednje utakmice u Minsku na koji je otisao iz Moskve.

Prenosimo saopštenje Firme iz Novog Sada:

Teška srca upućujemo poslednji pozdrav našem tragično nastradalom bratu.
Ko ga je poznavao znao je koliko je voleo Vošu i Firmu, koliko je učestvovao u radu grupe, pre svog odlaska na front.
Momak kome treba odati svako priznanje, a najviše za svoju pokazanu hrabrost i ljudskost.

Slika sa njegove poslednje utakmice, Dinamo Minsk-Vojvodina, na koju je došao iz Moskve.

Zauvek u našim srcima, tvoji drugari te zaboraviti nikad neće!

Škripari imaju člana Britanca iz Škotske


Navijačka grupa “Škripari” iz Širokog Brijega koja navija za NK “Široki Brijeg” ima svog člana iz Škotske koji je rođeni Škot.
Njegovo ime je Lewis Orr i dolazi iz Škotske. Trenutno živi u Engleskoj u Bournemouthu.

 

U intervju za hercegovačke medije istakao je kako je ga Široki Brijeg i Škripari, privukli preko video-a sa YouTube-a. Posjećuje utakmice kad god je u mogućnosti i kaze kako mu je već sad, Široki u krvi.
Drago nam je da Britanci sa tako razvijenim fudbalom i navijačkim svijetom ipak, dođu na Balkan i da su oduševljeni našim navijačkim hype-om!

– “Jednom sam putovao Balkanom i vidio da Široki igra protiv Čelika iz Zenice u kupu i onda sam pitao ljude u klubu mogu li doći i prisustvovati utakmici, ali da budem sa navijačima Širokog popularnim Škriparima u njihovom sektoru. Čelnici iz kluba su mi to dopustili. Ljudi su bili šokirani kako sam znao njihove pjesme koje sam naučio doslovno preko Youtubea. Od tada sam postao veliki ljubitelj kluba te sam postao vrlo dobar prijatelj sa momcima iz navijačke grupe Škripari.” 

-“Trudim se dolaziti pratiti Široki koliko god je to moguće, mislim da sam do sada bio na desetak utakmica. Naravno, teško je doći jer su veliki troškovi, ali ja ću ih bodriti do kraja mog života, gdje god da se nalazio i naravno pokušat ću ih bodriti na što više utakmica.”

“Škripari su prema meni od početka bili nevjerojatni prema meni i ostavili su 
odličan utisak. Sretan sam zbog svega što su za mene učinili i za mene će ostati moja 
braća.” 

Ipak su Grobari prvi koristili naziv “JUŽNI FRONT”

U navijačkom svetu je poznato da su Grobari 99’ godine osnovali podgrupu pod imenom “JUZNI FRONT” koja je i dan danas aktivna na juznoj tribini, ali sto je malo manje poznato je to, da su tokom 90ih godina sve do 98/99’ godine Manijaci imali zastavu “JUZNI FRONT” koju su redovno kacili na tribinama sirom bivse Jugoslavije. Treba ipak napomenuti da su Grobari vec krajem 80ih godina imali grupu pod nazivom “FRONT” i vec tada su je vecina nazivali “JUZNI FRONT”.

 

Pogledajte navijačku kartu Beograda (POSTER)

U našu redakciju stigla je navijačka karta Beograda. Sve navijačke grupe u Beogradu su obilježene jedinstvenom bojom.

  • Crna boja na mapi označava grupu Grobari Jug
  • Crvena boja na mapi označava grupu Delije Sever
  • Plava boja na mapi označava grupu Blue Union
  • Svetlo plava boja na mapi označava grupu United Force

U nastavku možete pogledati još nekoliko navijačkih karti Beograda koje smo pronašli.

Navijačka priča Torcidaša, najzanimljivije beznačajno gostovanje!

Old school priče su uvjek zanimljive, uz kaficu pročitajte jednu od najzanimljivijih. Nekad beznačajna gostovanja mogu biti najzanimljivija!

Višednevna životna odiseja dvojice prijatelja i njihovi doživljaji po pustopoljinama Lijepe naše, prilikom odlaska na beznačajnu utakmicu Hajduka u Zaprešiću, 24. studenog 1996. godine.

Vjetar je zavijao kroz hodnik starog željezničkog kolodvora, na kojem bile samo dvije drvene klupe i tabla koja se škripeći njihala. Samo ona je bila dokaz da nismo u nekom western filmu, već na splitskom glavnom kolodvoru, kako je izblijedjelim slovima pisalo.

Stari sat je pokazivao 21.27, ali on nikako da uđe u vlak. Kontrolor Brko, noćna mora svih navijača koji nisu željni plaćanja karte. Dok je sve ostale kontrolore boljela neka stvar za par švercera, on je uživao u lovu na njih, pa su ga svi navijači mrzili.

Iako nismo u Japanu, skretničar je točno u 21.30 pištaljkom signalizirao polazak, a Brko je za sobom zatvorio vrata.

– Trči Juka! – dobacio mi je kompanjon Ivan, pa smo u trku otvorili vrata predzadnjeg vagona i zalupili ih za sobom u trenutku polaska.

Naravno, to brkatom demonu nije moglo proći neopaženo pa smo pojurili prema zahodu. Ali netko je već bio unutra.

– Požuri jebote, triba mi zahod! – rekao sam kucajući na vrata, ne bi li ubrzao levata da se sakrijemo unutra, a onda kroz blago odškrinuta vrata izviri poznata njuška s crveno-plavom kapom na klavi. Pave Fadić s Pujanki. Frfljao je ljutito;

– Brale, nađite drugo misto, ovo je moje. – i zalupi nam vrata u lice.

– Sebični kreten! – pomislim, ali nije bilo vremena za svađu jer smo ugledali Brku koji je jurio prema nama. Trčeći smo uletjeli u prvi kupe zadnjeg vagona i u tren se dogovorili s nekim Bosancima, koji su očito putovali na neku bauštelu, da nas ne odaju kontroloru.

Ubrzo je ušao i zatražio od glavonja karte, a ja sam se, ispod klupe, grizao za usnu da ne prasnem od smijeha, isto kao i moj prijatelj s Barutane, prekriven jaknama i koferima gore iznad glava.

Sve nekako mislim da je Ivan bolje prošao. Ja sam deset sati udisao smrad nogu, a mali lukavac je bauštelcima pojeo pola čvaraka i sira iz kutije, što je nekome babo brižno spremio.

Na stanici u Gospiću se začulo komešanje napolju i poznat glas. Pavin. Brko ga je nanjušio i s još par kolega izgurao vani. Naposljetku je vlak krenuo, praćen Pavinim psovkama i kamenjem.

Zorom dolazimo na kolodvor u Zagreb i na Tomislavcu prolazimo pokraj manje skupine skinsa, očito zrelih na počinak, nakon sinoćnjeg pijanstva i divljanja.

Nisu nas ni pogledali, nesvjesni ikakve utakmice Hajduka koji je igrao u Zaprešiću, niti nas besposličara koji su išli na nju.

Jutro smo prekratili u studentskom domu na Savi, kod nekog Ivanovog prijatelja iz Geta. Lik nam je otvorio u ofucanoj pidžami i papučama, te mi onako, obješene face i bez ijedne emocije, pružio ruku i procijedio;

– Špiiiiiro..ka.

Jebote, trebalo mu je tjedan dana da izgovori jebeno ime. Mala soba je zaudarala po cigaretama, a uz to se sav namještaj lijepio od marihuanine smole. Pomislih kako je moguće da ovako spaljeni ljudi uspiju zaokružiti iti glasački listić, a kamo li riješiti komplicirani fakultetski test.

Ivan je sa spaljenim pušio i pričao satima nekakva sranja o kvartovskim zajebima i Torcidi, a ja sam jeo onu jedinu paštetu koju su imali, i to sumnjive kvalitete, gledajući na zidu poster Miše Kovača i šal Hajduka, ispod kojih je spavao Špirin cimer, potpuno oduzet i nesvjestan naše prisutnosti tijekom šest sati bučne rasprave. Tko zna da li je uopće i bio živ…

Nakon tog divnog i intelektualnog druženja, opet se vozimo tramvajem do željezničkog kolodvora i ulazimo u vlak za Zaprešić. Srećom kontrolori puno gluplji od Brke, pa ih – uz par pravovremenih sklanjanja u wc – spretno zaobilazimo. Kao i plaćanje karte.

Nismo se baš isprsili za platiti kartu ni za utakmicu, pa na stadion ulazimo tako da ja Ivana vodim pod rukom kao slijepca, na što policajcu zasuzi oko, pa promrmlja uz uzdah;

– Eh što ti je život…

Na tribini standardnih nekoliko navijača iz Splita, klošara poput nas, a ostalo Torcidaši iz Zagreba i okolnih sela. Znam, pohvalno je kada netko iz tih krajeva navija za ponos Dalmacije, ali kako da ih doživim kao svoje kada pričaju tipa – Ajmo dečki, fakat navijajmo! –  i to s onim okruglim, plavim glavama, nalik na statiste iz serije o Gruntovčanima.

Hajduk zabija drugi gol i mi zaključujemo da je vrijeme za odlazak. Što raditi na utakmici gdje nema protivnika ni na terenu ni na tribini? Dosadno.

Prolazimo pred nekih kafića i pečenjarnica, kad odjednom začujemo poznat glas;

– Alo ekipa, jeli gotova utakmica?

Okrenemo se i ugledamo Pavu. Znojnog i zadihanog. Ipak je nekako stigao na odredište. Ali su stigli i neki lokalni momci, po svoj prilici Dinamovci, privučeni Pavinim njakanjem. Bar deset njih.

Nije trebalo puno da me prva boca udari u glavu. Srećom, Napolijeva kapa je amortizirala udarac, a za drugi im nisam htio dati šanse, pa smo počeli bježati od brojnijeg i jačeg neprijatelja.

No, ne zadugo, jer je baš u blizini bio kombi specijalne policije, pa su se Boysi razbježali, ali su stigli u trku par puta šutnuti nogom nesretnog Pavu, koji je netom prije sam sebi sapleo noge.

Na kolodvor stižemo taman oko 21 sat i ulazimo u vlak. Dobar znak je bio što Brke nije bilo na vidiku. Ove mlade kontrolore smo jednostavno zaobišli ulaskom u zahod u trenutku njihovog prolaska.

Prvi put nam je uspjelo, a drugi put smo se zatekli u zahodu sa sveprisutnim Pavom.

– Otkud ti Pave? – upitam ga, a ovaj se nabrusi;

– Ma šta otkud ja, pičke jedne, ostavili ste me u Zaprešiću!

Ivan ga je pokušao utišati, jer je bio kontrolor taman ispred vrata, pa mu je stavio ruku na usta. A ovaj ga ugrizao. Ivan uzvratio šakom u glavu, a Pave njega skalpelom u trbuh. Srećom, debela spitfire jakna je amortizirala sječivo.

Naguravali smo se s njim dok mu nismo oštricu izbili iz ruke, a onda se začulo kucanje po vratima i glas koji je oštro naredio;

– Otvarajte vrata! Policija!

Desetak minuta kasnije, mi smo bili izbačeni na kolodvor, a Pave sproveden u stanicu jer je istog policajca i pljunuo. Na kućici male željezničke postaje je pisalo – Ogulin.

– Di ćemo sada muku ti Isusovu? – upitao sam Ivana, kojeg sam, zbog magle, jedva vidio na dva metra. A prvi vlak je bio tek ujutro.

Lutajući po gradu duhova, začusmo neku glazbu koja je izlazila iz nekog obasjanog prostora. Tek nakon par koraka shvatimo da se radi o nekakvom seoskom disku, prepunom ljudi.

– Idemo bez solarnog? (izraz za plaćanje. Solarno = novac na sunce, op.a.) – upita me Ivan.

– Idemo. – odgovorim. – Bar ćemo se ugrijati.

I prolazilo je tako sat vremena na foru – lik naruči, okrene se i piće mu nestane – dok jedna ručetina nije uhvatila Ivanovu rukicu.

– Što radiš momče? – upitao je drvosječa. Pa nas je okupljeno društvo izrešetalo pitanjima tipa: “Ko ste vi?”, “Odakle ste?” i slično, dok netko nije vidio Ivanov šal oko struka i zaključio;

– Opa, Tovari. Baš lijepo. Sad ćemo vas jebati.

Pošto mi se nije baš svidjela njihova seksualna orijentacija, kao ni nakana, uzeo sam najveću kriglu i naslonio se leđima uza zid. Ivan isto. Približavanje gay zombija je zaustavio neki duboki glas;

– Ajmo crta. Ostavite dečke odmah!

Bio je to neki manji čovjek, u četrdesetim godinama, slabiji i za glavu manji od sviju u lokalu, ali s bolesnim pogledom u očima. Trenutak nakon svi su se vratili svojim mjestima, a mi smo se pridružili nepoznatom spasitelju, očito nekom lokalnom šerifu, kojeg su se svi bojali.

Međutim, prema nama je bio dobar i častio nas je pićem sve do zore. Svjetla su se odavno već bila upalila, kada je šerif rekao;

– Dečki, vrijeme je za spavanje. Noćite kod mene do vlaka ujutro. 

– A tko bi ga mogao odbiti kada je tako ljubazan? – pomislih i pozdravim se s ljutitim osobljem i redarima, koji su zbog našeg dobrotvora morali ostati sat vremena duže.

Skupocjeni terenac nas je dovezao ispred još luksuznije kuće, a domaćin nas je uveo u nju i uputio nas u dnevni boravak, izvadio na stol kuhanu šunku i piće, te poručio;

– Evo jedite i smjestite se u krevete, a ja se idem otuširati pa vam se pridružim.

Šunka je prijala, ali je nedostajao kruh, pa ga je Ivan išao potražiti u zidnom ormaru. Otvorio je vrata i zanijemio. Pa se sabrao i rekao mi;

– Jebote, dođi vidit ovo!

Stajali smo tako minutu ispred ormara koji je bio uredno posložen sa svom silom bičeva, lanaca, lisica, vibratora i bezbroj ostalih rekvizita za seks i torturu.

Samo smo se pogledali, skupili šunku i zakoračili kroz prozor u mrak nekog šumarka. Nismo baš bili oduševljeni da prespavamo u sobi sa sado-mazo Gospodarom tame, uz to još i dobrano pijanim.

Da sve bude kao u nekom loše režiranom hororu, pobrinula se i magla, zbog koje smo se u jednom trenutku našli čak na groblju. Ipak, neki čovjek nas je uputio do stanice, gdje smo se konačno opružili u čekaonici.

Probudio nas je zvuk vlaka koji je pristajao na peron. Jako smo mu se obradovali, ali nam je osmjeh ubrzo splasnuo kada se na vratima vlaka ukazao prokleti Brko kontrolor. Za razliku od nas, njegova podla njuška se cerekala kada nas je ugledao.

– Bože, pa jeli ovo moguće? – čudio sam se Brkinoj sveprisutnosti i dao se s Ivanom, po starom i dobrom običaju, u trk prema zadnjem vagonu vlaka, pri njegovom polasku.

Brko je uživao u lovu na slijepe putnike, pogotovo navijače, pa je polako tražio svoj plijen. Našao nas je tek pred Kninom i u pratnji policajca izbacio na glavni kolodvor Zvonimirova grada. Nisu pomogle ni molbe ni laži kako navečer moramo biti na poslu.

Samo je grubo zatvorio vrata i nasmijao nam se kada je vlak krenuo. Ispratili smo ga srednjim prstima, kako po redu i običaju dolikuje, te očajni sjeli na klupu.

Već je bio ponedjeljak, a mi umorni i bez novca. Tako se daleko činio taj popodnevni vlak. Dugo smo depresivno šutjeli, dok nam se nije obratio neki lik;

– Momci, imate li koju kunu? Gladan sam. – Luđački smo se nasmijali, a Ivan mu je odgovorio;

– Brate, našao si koga ćeš pitati. – te ponovno zacenili od smijeha. Onda sam mu ispričao što nam se dogodilo tako slikovito, da nam se klošar sažalio i predložio;

– Dođite sa mnom. Nešto čete pojesti i odmoriti se do vlaka.

Doveo nas je u neki stan – poslije sam saznao napušteni, srpski – i upoznao nas s kolegama, nalik na junake Hali Gali Halidove pjesme: “Hajde da se drogiramo”. 

Nikad neću zaboraviti kako mi je prijao taj mesni doručak i jedno jedino jaje, koje smo Ivan i ja zajedno ispekli na tavi i pojeli, dok su momci uigrano topili heroin na vatri i obavljali svoj svakodnevni ritual. Glad je jeben osjećaj.

Nismo se najeli, ali smo barem dobili malo energije da preživimo do kuće. Pozdravili smo kninsku alternativnu scenu – koja je već odavno žmirila na kauču – i krenuli put kolodvora.

Neprimjetno smo ušli u jedan vagon, povukli zavjese i zaspali. Barem do trenutka kada nam duboki muški glas nije rekao;

– Momci, karte na pregled!

Skočili smo kao opareni, ali smo umjesto Brke ugledali ogromnog i dugokosog punkera s djevojkom.

– Šta ste se usrali, zajebajem se. – rekao nam je i smiješeći pružio ruku.

– Sandro.

– Goge. – nadodala je dama s Irokez frizurom, kožnom jaknom i poderanim, uskim hlačama.

Sjeli su do nas i ponudili nas velikim sendvičem i bocom rakije, što smo, naravno, objeručke prihvatili, pa smo se ubrzo sprijateljili i ispričali im svoju priču.

Dvoje punkera se od srca nasmijalo, a Sandro nam je rekao;

– Momci, pa vi ste pravi punkeri! Morate s nama večeras u Šibenik na jedan alternativni koncert.

Samo smo se pogledali, te liku potvrdili glavom, što je i normalno, jeli?

Kući smo došli dva dana kasnije. E to su bila putovanja…

Fukare objavile rat savezu!

Fudbalskom klubu “Sloboda” iz Tuzle je oduzeta licenca za Premijer ligu. Navijači najstarijeg premijerligaša u BiH “Fukare”, su povodom toga, objavili rat savezu.
Ovo su transparenti koji su osvanuli jučer u Tuzli. Na transparentima jasno piše “RAT SAVEZU” i “SAVEZ NAPOLJE”.

 

Podsjećamo, FK Sloboda je imala i ranije sukobe sa savezom. Sloboda je izborila kvalifikacije za Evropska takmičenja 2008. godine, ali zbog licence je nisu mogli igrati. Sloboda je pokrenula tužbu protiv saveza koju je dobila na sudu i isplaćeno joj je 200.000KM.
Ta 2008 godina je bila burna za Slobodu a poznat je i tadašnji transparent Fukara upućen, kome drugom nego fudbalskom savezu BiH.

transparent Fukara u Orašju 2008. godine

Godine 2008, Fukare su, irevoltirane postupcima saveza napravile pravi haso na meču između Orašja i Slobode. Video nereda možete pogledati na linku ispod.

 

Održan žrijeb za Euro u Rukometu, Srbija i Hrvatska u istoj grupi

Juče je održan žrijeb za Euro u Rukometu, najzanimljiviju susreti za gledaoce sa Balkana će biti susreti Srbije i Hrvatske koje su zajedno u grupi A.
Crna Gora, Makedonija i Slovenija su takođe zajedno u grupi C.

Sve grupe zajedno sa rangiranim bubnjevima pogledajte na slici:

 

Bosna i Hercegovina je jedina zemlja sa prostora bivše Jugoslavije koja se nije uspjela plasirati na Evropsko rukometno prvenstvo. Reprezentaciji Bosne i Hercegovine trebala je pobjeda u Austriji da bi osigurala svoj plasman na Euro. Izabranici Bilala Šumana nisu imali sreće protiv Austrijanaca te su izgubili rezultatom 34:32 za Austrijance.

Na neuspješan pohod rukometne reprezentacije BiH uticao je i kolaps Rukometnog saveza BiH, gdje je, kako saznajemo, zadnji dan pripremljen polazak za Austriju. Prema nezvaničnim informacijama iz BiH, selektor Šuman je tražio sponzora za državni tim, što je samo još jedna negativna priča u nizu koja kruži bosanskim rukometom.

Evropsko prventsvo u Rukometu počinje 12.01 sljedeće godine, a odma na početku nas čeka zanimljiv meč koji igraju Hrvatska i Srbija u 18:00h. Makedonija će igrati protiv Slovenije na otvaranju, dok će Crnogorci snage odmjeriti sa Njemačkom.

Saga uništavanja grafita Grobara i Varvara se nastavlja

Varvari i Grobari nevjerovatnom brzinom šaraju jedni drugima grafite pred predstojeći meč FK Partizan i FK Budućnost u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Šampiona. Mlađi Varvari su danas preškrabali jedini pravi grafit Grobara u Podgorici i to smatraju revanš za prethodna škrabanja Grobara po njihovim grafitima.

Utakmica između Partizana i Budućnosti igra se 19 Juna u Beogradu dok je revanš sedam dana kasnije. Izvjesno je da će vrelije stanje biti u Podgorici.
Ovo je prvi put da se ova dva kluba sastaju jos od 2005. godine.