Ogromne kazne Sarajevu, Borcu i Željezničaru

U Sarajevu je danas održana sjednica Disciplinske komisije NFSBiH pod predsjedavanjem Nermina Kljajića.

Riješena su neka pitanja iz nadležnosti Disciplinske komisije, te su objavljene kazne za klubove u petom i šestom kolu Premijer lige BiH.

Borac je zbog propusta u organizaciji utakmice i upotrebe veće količine pirotehničkih sredstava od strane vlastitih navijača, skandiranje i isticanja transparenata s političkim porukama kažnjen sa 7.000 KM.

Sarajevo je dobilo novčanu kaznu u iznosu od 8.400 KM zbog propusta u organizaciji utakmice na Koševu protiv Željezničara, kao i upotrebe veće količine pirotehničkih sredstava od strane vlastitih navijača što je prouzrokovalo prekid utakmice u trajanju od 2 minute.

Kažnjen je i Željezničar zbog iste utakmice i to sa 6.000 KM jer su navijači tima s Grbavice koristili veće količine pirotehničkih sredstava od navijača.

Široki je kažnjen zbog istog razloga sa 1.000 KM, a Čelik sa 1.000 KMzbog kršenja člana 24. Propozicija takmičenja BHT PL BiH – u tehničkog prostoru nije bilo lincenciranog pomoćnog trenera i ljekara kluba.

Navijačke priče: Govno s benzinske

Da na bude zabune, ovo je navijačka priča o gostovanju Torcide u švicarski Zurich (24.09.2003.g.), na utakmicu prvog kola kupa UEFA protiv Grasshoppersa, a zašto je naslov ovako bizaran – pročitajte u nastavku.

Pred autobus u lučkoj kapetaniji sam došao u pratnji prijatelja Andrije Prirada, čovjeka koji je bio u svome svijetu i koji nikad nije bio na utakmici niti je volio navijače, ali me je taj dan, na moj nagovor, ipak dopratio na kolodvor.

Odmah ga je Jozo Mucić, skins iz Brodarice, udario po leđima, kao u znak dobrodošlice, a zapravo mu na leđa zalijepio sličicu “Cro army”, iz neke ukradene čokolade.

Cijela ekipa je bila tu, od Bičine i brata mi, pa do Vele i Vedrana iz Mostara, plus još na desetke poznatih iz grada, Kaštela i Trogira.

Drago Vržina, tadašnji tajnik Kluba navijača, nam je naivno rekao;

– Juka, aj pripazi molin te da se ne krade po punpama i da mulci ne razbijaju bus. Ovo je zadnja agencija koja nam buseve iznajmljuje. Ako i to sjebemo, nema više. Fertik.

– Ma šta ti je Drago, jesi lud? Znaš da će sve bit ka po špagu. – namignuo sam mu i zajedno s još dva kompanjona ubacio nesretnog Andriju u bus. Vrata su se zatvorila, a kada se oteti prijatelj prestao otimati i zapomagati, shvatio je da smo prošli Kaštela i da će morati s nama na put.

Sva ta gužva je smetala debelom šoferu, nalik na Al Caponea s onim bafama, pa je zabrundao;

– Sidite doli, jeba vas Isus, nemojte da zaustavin prugu i sve vas ode istran vani!

Međutim, tek što je završio rečenicu, doletjela mu je plastična boca puna vode u šoferšajbu, odjeknuvši poput granate, a jedan glas je odzada urlao;

– VOZI PIČKA TI MATERINA DA TI JA NE BI SUDIJA ŠTA SI GROBARE U PO CIJENE VOZIJA!

Bio je to Rožić, bivši ratnik i lider Trogirana, revoltiran što je debeli šofer Tadija nedavno vozio BBB na neku europsku utakmicu i za koje su on i Antiša – mršavi mu kolega, ispijen u licu i masne “fudbalerke” – bili puni hvale kako su mirni i organizirani, za razliku od naših divljaka, kako su se došaptavali, a ja ih guštao slušati.

Vozili su za “Šabića”, sinjskog auto prijevoznika i bili tipični ljudi iz Cetinjske krajine, baš onako priprosti i duhoviti kakvi i trebaju biti. Vrlo lako je zaključiti kako su bili hit putovanja, tako da bi samo o njima mogao knjigu napisati.

Prva antologija je bila kada su mulci s Brda sjeli iza njih i počeli im dosađivati pitanjima;

– A jeli, odakle ste vi barba?

– Iz Otoka, Gospe ti. – odgovori suhi Antiša.

– A znate li Norca? – uporne su bile male rđe.

– Kojeg Norca, Kevu? – ozare se sada od sreće Antišini obrazi.

– E njega. – potvrdi mu mali.

– Ih, dašta nega znan. Kuća do kuće. – odgovori im veselo.

– A zašto je palija hrvatska sela devedeset i prve? – upita jedan, na pola serije povlačenja dima iz jointa.

Antiša skameni, a Tadija ih prostrijeli očima. Vidi se po njemu da bi ih udavio dlakavim rukama da može. Ali nije mogao jer bi mu Rožić opet postavio pitanje o Grobarima. Pa je Antiša nastavio pomirljivo;

 Ma di je bolon palijo naša sela dico. On je obranija Rvatsku. To je čovik ipo.

– Virujen ti. – reče mali, već polusklopljenih očiju od napušenosti. Pa mu pruži joint. – Aj povuci jedan dim za Norca.

– Ma goni mi to zlo od mene. Biži mi ća! – bunio se Antiša, boreći se s ogromnim volanom.

I zaista, nisu ga više ništa pitali, ali su mu zato svaki izdah marihuane iz nerazvijenih pluća otpuhnuli krišom iza sjedala i tiho šaptali;

 Zaklat ćemo teeeeee…., oooo Antišaaaa, nećeš se živ kući ženi vratitiiii….oooooo…. – i tako u nedogled. Satima. Sve tako dozirano da ovaj čuje, a da opet nije siguran što čuje.

Odjednom se začulo: “ŠKRIIIIP..”, pa se autobus naglo zaustavio uz udaranje putnika glavom u naslonjače pred sobom, a naš Antiša je pobjegao vani tražeći pomoć.

– Klasični crnjak. – rekli bi okorjeli konzumenti marihuane za situaciju kada čovjeka pod utjecajem THC-a prožmu negativne misli.

To se dogodilo u Hrvatskoj, negdje pred granicu. Taman je Tadija polegao svog napušenog bakalara na počinak u onaj brlog ispod sjedišta, kad eto u Sloveniji nove nevolje, pa umalo i tragedije.

Naime, držao skins Mucić nogu iznad Tadijine glave, pa vjerojatno sanjao kako šuta nogom nekog tamnoputog došljaka, te mu refleksno sklizne noga s teškom čizmom – direktno Tadiji na tjeme.

– ‘EN TI MUKU IS’SOVU, UBI ME! – zajaukne Tadija, a autobus napravi dvije osmice na cesti. Jedva ga je uspio ispraviti. Mucić se nikako nije mogao načuditi zašto čovjek psuje ispred autobusa, skače po vlastitoj kapi i pljuca u vozačku licencu.

U Italiji je, pak, po meni, bio najsmješniji dijalog između namrgođenog Tadije i naivnog Antiše. Radio neki nevaljanac zgibove po sredini autobusa, napravio kolut unatrag i nogama izbio onaj metalni poklopac u slučaju udesa.

Koji trenutak kasnije Antiša ugleda otvor na krovu, kroz koji šišti hladan zrak, prekrsti se i dođe do Tadije, koji je vozio.

– Tade, Tade…

– Šta je sad? – upita Tadija zloslutno.

– Srca ti Isusova, izbili su poklopac nogon. – reče mu kolega diskretno.

– Majku im jeba pas banditsku, pa je li to moguće? – upita Tadija ne baš glasno. I nadoda;

– Pa jeben ti magare Gospino, možda smo i ubili koga, a ne’š nikad ni saznat. – pa uzdahnu obojica sinkronizirano.

Zabava s ta dva lika montipajtonovskih karakteristika je bila urnebesna, ali veliki finiš je zapravo bio na benzinskoj postaji pokraj Milana.

Sukladno s tajnikovim – “pripazite da ne kradu po punpama…” – opelješili Huni sve što se moglo. Tek pokoju kutiju cigareta otkucao sredovječni Gepetto, praveći se da ne vidi bagru koja mu odnosi sve, od pića pa do sladoleda i jebenih akumulatorskih baterija.

Naravno, autobus krenuo, Gepetto se latio telefona i nazvao žandarmeriju, koja nas je presrela dvadesetak kilometara dalje.

Pretreslo ekipu i postrojilo ispred oveće hrpe ukradenih stvari i onda se dogodi epski događaj. Naime, netko je u zahodu ostao obavljati nuždu, i onako, kreten kakav i jeste, nesvjestan situacije ispustio kroz otvor poda nešto što je zvučno tresnulo na pod.

Instinktivno se žandari sagnu i ugledaju govno za emisiju o nadnaravnom. Jebate, lik je iz sebe izbacio nešto tvrdo, promjera nedonoščeta.

– Uuuuu… Mamma mia…bastardi dei Balcani…puf… – u očaju su zapomagali policajci pred vizurom mamutskog govna.

– Chi comanda? – pitali su tko je vođa puta. Vragolasti Burić je pokazao prstom na Milića, čovjeka nalik na Čkalju iz srpskih filmova i jedinog koji je svoju pivu pošteno platio.

– Risarcimento dei danni. – zatražio je od njega mladi, uglađeni oficir da se plati šteta. Kako je trljao palcom o kažiprst i srednji, tako je Milić shvatio da ovaj od njega traži novce.

– Ma nisan ja ništa ukra, divice mi Marije. – objašnjavao mu je naš Čkalja, a kako je seoski glasno pričao, oficiru se učinilo da je bahat, pa ga je upozorio;

– Stai zitto imbecille! 

Međutim, shvatio naš Čkalja gdje to vodi, pa je sklopio ruke i zavapio;

– Ma nemoj pajdo, ja san bija vojnik ka i ti… Četvrta brigada…

Nakon toga su ga odveli. – Pa ti kradi i drugi put. – dobacio mu je Burić dok ga je nosilo u maricu.

U Zurich dolazimo nekoliko sati prije utakmice i zauzimamo trg pored kafića na cesti. Klasično baljezganje uz pivo prekida pogled na četiri prilike u crnoj odjeći, što su nam se približavale vojničkim korakom.

– Evo naši. – usklikne državotvorni Jozo, sretan kao dojenče. I stvarno, likovi komplet obučeni u ustaške uniforme.

Zaustavljaju se ispred nas i jedan od njih nam se obrati na tečnom engleskom jeziku;

– Hello everyone. – a drugi nadoda;

– How are you?

Protrljam oči ali ne sanjam. Jebote patak, ispred mene stoje ustaše koje ne znaju materinji jezik. – Koji kurac?

Refleksno prvom do sebe udaram šamar, razočarani Jozo drugome tehnički plasira aperkat, a Bičina ostatak vesele družbe zaključa u polugu.

– Je..jebate, pa ovi ne znaju pričat po naški! – tužno utvrdi Jozo s ustaškom kapom, na putu za stadion.

Ispred stadiona shvatimo da postoji ulaz za gornju i donju tribinu, a meni i Vedranu se svidi gornja, iako smo imali ulaznice za onu drugu. Nikakav problem za mladiće. Skok na žicu i eto nas na vrhu.

Međutim, shvatimo da su tu neke seronje i bauštelci, pa poželimo opet svojima na donju tribinu. Uredno zamolimo redare da nam otvore, a ovi nas upozore da više nećemo moći ući.

Nisu mogli vjerovati da naše, neponištene karte, prolaze kroz donju kapiju kao kroz maslo. Balkanska čarolija.

Jedino što me od utakmice zanimalo i što sam zapamtio je bilo kada smo upalili onih dvadesetak baklji i natjecanje tko će svoju dalje baciti u teren ili na oklopljene zaštitare pod tribinom.

Ali da se pohvalim i nogometnim znanjem. Naime, načuo sam da smo ostali 1:1 i da je gol za naše dao neki kurac-palac Mate, mislim Neretljak. Nije zajebancija.

Navijače suparničkog tima smo vidjeli na tribini i u parku pred stadionom. Međutim, na naše pitanje s vlaškim akcentom: “Du ju vont fajt” – navijači Grassa dižu ruke do neba.

– Tko bi ih imao srca dirati kada su tako plahi? – pomislim i krenem s ekipom dalje. Ipak, jedan naš, podrijetlom iz Bosne, im “previda” džepove i uzme nešto novaca i cigareta.

Kad sam ga pogledao prijekorno, opravda mi se;

– Ma pust’ bolan, nek’ se nađe za puta.

Kod autobusa je Tadija bjesnio da krenemo kući, da ga čekaju “dica i rađa u polju”, ali je stav grupe bio da se ide tek u pet, pred zoru.

Nije pomoglo Tadiji ni što je vozačku licencu, ovom zgodom, i zaista potrgao. Ekipa se uputila u noć. Svakako je najveća pobjeda bila ulazak stotinjak navijača u elitni bordel i pokušaj krađe – pazi sad – žive prostitutke, što, naravno, nije prošlo neprimječeno, pa se sljedećih petnaestak minuta pregovaralo da se gospodičnu vrati.

I tako. Bilo je veselo, a kada smo oko 4 sata, praznih džepova i umorni od svega, došli pred Tadijin autobus, spomenuti gospodin nam je zatvorio vrata.

– Jeste rekli da iđemo u pet? E Boge mi sad i oćete! Ne otvaram prije pet! – bio je uporan Tade.

Svi su prasnuli u smijeh i pjesmom – “Mi imamo Tadu šefa svog, Tadu šefa svog…” – pozdravili glavnu ličnost ove priče. Mislim da mu je, u dubini duše, bilo i drago.

Eh da, kada smo se iskrcali u lučkoj kapetaniji, primjetih da je Andriji još na leđima ona ista “Cro army” sličica…

Autor : Jurica Galic Juka

Izvor :themladichi.com

Navijacka mapa Istanbula

Istanbul je gotovo podjednako podeljen na tri celine. Većinski deo navijača Bešiktaša i Galatasaraja nalaze se na evropskom delu ove metropole, dok je većina pristalica Fenerbahčea stacionirana u preko Bosfora i Dardanelea.

 

 

 

 

 

Sve o beogradskom večitom derbiju

Večiti derbi, poznat i kao Beogradski derbi, je utakmica između velikih gradskih rivala, Partizana i Crvene zvezde, dva najveća i najpopularnija sportska društva u Srbiji. Rivalstvo je prisutno u više različitih sportova, ali najintenzivnije utakmice su između fudbalske, košarkaške, rukometne i odbojkaške sekcije sportskih društava.

Ove dve ekipe su daleko najpopularnije u zemlji, sa 49.2% stanovništa koji navijaju za Crvenu zvezdu i 31.2% navijača Partizana, po najnovijim istrazivanjima. Ova dva kluba su takođe najpopularnija u Crnoj Gori. Imaju pristalice u svim zemljama bivše Jugoslavije, kao i u zapadnim zemljama, a ovi navijači su većinom Srbi koji žive u tim zemljama.Partizanove boje su crna i bela, dok su Zvezdine crvena i bela. Ove utakmice su uvek bile željno iščekivane i vrlo spektakularne, ali zbog slabijeg kvaliteta fudbala u poslednjim godinama, kao i velike količine nasilja i huliganizma, drastično je smanjena posećenost na ovim utakmicama. Derbi igran 11. maja 2005. u polufinalu kupa Srbije i Crne Gore je posetilo 8.000 gledalaca, što je najmanje u istoriji, a najveća posećenost je bila oko 108.000 gledalaca na Stadionu Crvene zvezde. Crvena zvezda je osnovana 4. marta 1945. od strane clanova Ujedinjenog saveza antifasisticke omladine Srbije. Partizan je osnovan 4. oktobra 1945 u Beogradu od strane JNA – vojske FNRJ kao deo Jugoslovenskog Sportskog Društva.

Prvi meč između ova dva kluba je odigran 5. januara 1947. na stadionu JNA, rezultat je bio 4:3 za gostujuću ekipu, Crvenu zvezdu, a meč je odigran na veoma niskoj temperaturi (- 19 stepeni) pred oko 4.000 gledalaca. Partizan je do svoje prve pobede u međusobnim okršajima stigao već u narednom derbiju (2. derbi) 27. aprila 1947., kada su crno-beli pobedili sa 1:0. Crvena zvezda je do sada bila 26 puta nacionalni šampion, a osvojila je i 24 puta trofej pobednika nacionalnog kupa. Najveći uspesi na međunarodnoj sceni su titula šampiona Evrope (1991), trofej pobednika Interkontinentalnog kupa (1991), trofej pobednika Dunavskog kupa (1958) i trofej pobednika Srednjoevropskog kupa (1968). Značajno je pomenuti i finale kupa UEFA (1979) i finale Superkupa Evrope (1991).

Partizan je do sada bio 26 puta nacionalni šampion, osvojio je 12 puta trofej pobednika nacionalnog kupa i 1 trofej pobednika nacionalnog superkupa (1989). Na međunarodnoj sceni najznačajniji postignuti rezultati su titula vicešampiona Evrope (1966) i trofej pobednika Srednjoevropskog kupa (1978).

Najveci navijacki sukobi na nasim prostorima

Navijački sukobi na nasim stadionima datiraju još od šezdesetih godina prošlog veka i koincidiraju sa pojavom fenomena gostujućih navijača.Nekada nije bilo sektora za simpatizere gostujuće ekipe,već su svi bili izmešani na tribinama,pa ne čudi to što je često bilo pesnicenja izmedju neistomisljenika.Posebno naelektrisani bili su oni mecevi velike cetvorke,ili kada bi jedan od njih gostovao u drugim gradovima.Neretko su kola sa BG tablicama prevrtana u more na splitskoj rivi.Gostovanja beogradskih klubova u Vinkovcima obicno su prerastala u ulicne ratove,bas kao i okrsaji u maksimirskoj sumi u Zagrebu.

Javnost se ipak prvi put ozbiljnije pozabavila ponasanjem fudbalskih navijaca nakon sto su Grobari demolirali voz i sukobili se sa specijalcima na stanici u Sidu 1984. godine,na putu za Sarajevo.Zbog sve cescih navijackih okrsaja, policija pocetkom osamdesetih zabranjuje navijacima da nose zastave na motkama.Organizovanjem navijackih grupa u SFRJ polovinom osamdesetih eskalira nasilje na nasim stadionima.Svakog vikenda bilo je i po pet visokorizicnih utakmica.Ne smeju se zaboraviti ni navijaci tada manjih klubova,pre svih Rada,koji su imali malu,ali odabranu ekipu,i njihova cuvena tuca sa Bed Blue Boysima u Zagrebu.Osvrnucemo se samo na najzanimljivije i najzesce okrsaje.

-U prolece 1972. godine titogradska Buducnost igrala je protiv Spartaka u Subotici.Kako se posle Drugog svetskog rata u Vojvodinu doselio veliki broj Crnogoraca,tako je iz Ravnog Sela,Backog Dobrog Polja,Vrbasa,Crvenke,Lovcenca……….ka Subotici krenuo veliki broj navijaca gostujuceg tima.Po dolasku u grad pijani Crnogorci potukli su se sa lokalnim stanovnistvom.Utakmica je u jednom momentu morala da bude prekinuta posto su navijaci Buducnosti vodeci pogodak svoje ekipe proslavili uletanjem u teren i pucanjem iz vatrenog oruzja u vazduh.Delegati utakmice zahtevali su da milicija razoruza sve na tribinama da bi mec bio nastavljen u miru.Crnogorci su u pocetku odbili da predaju oruzje “bez borbe”,ali su ipak “kapitulirali” kada im je glavni inspector obecao vracanje naoruzanja po zavrsetku utakmice.
-U novembru 1981.godine jedan citalac novosadskog dnevnika,zgrozen ponasanjem navijaca Vojvodine,poslao je ovom listu pismo sledece sadrzine:”Zamislite,molim vas,ti vandali su nasrnuli na coveka koji je imao Dinamovu zastavu,ukrali su mu je a potom pred punim tribinama spalili….”

-U maju 1983. godine ponovo su Crnogorci bili na sceni.Sutjeska je igrala odlucujucu utakmicu za ulazak u Prvu ligu protiv Dubocice.Niksicani su sa deset autobusa doputovali u Leskovac vece pre utakmice.Zaposeli su gradsku kafanu nalivajuci se u njoj sve dok sutradan nisu krenuli na utakmicu.Na stadion su provalili na silu ne plativsi ulaznice,a potom su se incidenti redjali kako na traci:Sutjeska prva postize gol,pijani Niksicani ulecu u teren naoruzani zastavama na motkama,koje ce kasnije koristiti u tuci.Sve vreme tokom meca gadjali su domace navijace i igrace pivskm flasama i kamenicama a,kada je utakmica zavrsena,lumpovanje je nastavljeno u gradu.Ceo Leskovac izasao je na ulice da se obracuna sa nasilnim gostima koji su sebi krcili put pucajuci iz pistolja u vazduh.Bilo je na desetine razbijenih glava,polupanih noseva,izbijenih zuba.

-3.5.1986. Posle utakmice dva makedonska tima navijaci skopskog Vardara nasrnuli su na ekspediciju sa igracima i navijacima Pobede iz Prilepa.Kada se sve smirilo,vodja puta prilepske ekipe je izjavio:”U jednom trenutku pomislio sam da ce nas sve iskasapiti I poubijati.bili su naoruzani metalnim sipkama,lancima,nozevima,cak i milicijskim pendrecima.Napadali su nas sa svih strana.Pomislio sam da moze da se dogodi najgore,pa sam morao da izvadim sluzbeni pistolj.”

-12.5.1987. Sudija Beljin iz Panceva morao je da prekine drugoligasku fudbalsku utakmicu izmedju Pelistera iz Bitolja i Trepce iz Titove Mitroviceva puta,posto su domaci navijaci gadjali protivnickog golmana nozevima.

-4.12.1988. Rijeka-Hajduk.Prvoligaska utakmica timova sa hrvatskog Jadrana uvek je vazila za derbi mec.Splitska Torcida probila je ogradi i tako preko centralne tribune krenula ka Armadi,grupi domacih navijaca.U prvom naletu cuvari reda uspeli su da ih obuzdaju uguravsi ih pendrecima nazad u njihov sector.Pocetak drugog poluvremena je zbog nereda na tribinama kasnio desetak minuta a,kada se sve naizgled primirilo,obe navijacke grupe priredile su bakljadu.Torcida je osim mnostva baklji aktivirala i nekoliko raketa.jedna je pogodila u ruku coveka na glavnoj tribini pa je iznesen sa stadiona sa teskim prelomom ruke,a u sledecem momentu druga raketa pogodila jejednog fotoreportera u glavu.Nesrecni covek imao je srece posto je bio pogodjen u bradu i deo obraza,pa je preziveo.

-17.8.1988 Crvena zvezda-Partizan.U naelektrisanoj utakmici,ciji je rezultat rezirao sudija Sipka.Zvezda je postigla pobedonosni gol u 89. minutu.U tom momentu je sa severa uletela grupa od pedesetak Delija koji su na terenu proslavljali pogodak sa svojim ljubimcima.Milicija ih je nekako vratila na tribune da bi se odigrala i poslednja dva-tri minuta meca.Kada je sudija oznacio kraj,navijaci sa severa masovno su utrcalu na teren da proslave pobedu.Milicija ih je potisnula nazad ka tribini,medjutim,u tom trenutku je sa juga krenuo stampedo Grobara koji su gadjali organe reda i Delije odvaljenim komadima betona.U jednom momentu nije se znalo ko koga bije.Delije su u tuci koristile motke od barjaka.Jedan Grobar je aktivirao protivpozarni aparat i ,uperivsi ga u pokretnu policijsku kameru,unistio ju je.Neredi sa stadiona preneli su se i na okolne ulice.Polupano je vise privatnih vozila,nekoliko autobusa i stakla na dvoje milicijskih kola.Povredjeno je ukupno 17 milicionerai desetak navijaca oba tima.

-5.8.1990. Zeljeznicar-Sarajevo.Kada je Sarajevo postiglo vodeci pogodak Horde zla ubacile su u teren veliku kolicinu pirotehnike izazvavsi kraci prekid utakmice.Posto je tada bilo u trendu da policija prazni tribinu sa navijacima koji to ucine,pristalice Sarajeva zavrsile su na ulici.U nastavku susreta Zeljo uspeva da izjednaci.Tada Manijaci ubacuju narandzaste dimnjake u teren,a policija pravi neshvatljivu gresku i izbacuje i njih napolje.Mozete li da zamislite sta se sve desavalo na ulicama oko Grbavice od tog momenta kada se srelo vise od hiljadu navijaca dva tima.Zapodenuta je zastoka makljaza,a Horde zla zaustavile su tramvajski saobracaj posto su prevrnuli kiosk na sine.

-13.5.1990. Jedna od najcuvenijih neodigranih utakmica u istoriji svetskog fudbala.Iako nije bilo zrtava,obe strane bas ovaj mec oznacavaju kao pocetak gradjanskog rata i kraj Jugoslavije.Delije,smestene na donjem nivou juzne tribine,sat vremena pre nego sto je utakmica trebalo da pocne,srusile su ogradu i provalile na gornji sprat gde su pocistile sve pred sobom.Sa druge strane Dinamovci u zelji da priskoce u pomoc svojim prebijenim prijateljima,provalili su ogradu koja ih razdvaja od atletske staze i zestoko su se sukobili sa policijom.Delije,obavljenog posla,sa svoje tribine posmatraju tucu “modrih” i “plavih” na centru terena.Svoju kung fu vestinu pokazuje fudbaler Dinama i mladi jugoslovenski reprezentativac Zvonimir Boban koji u Brus Li stilu obara jednog “plavog” na zemlju.Posto su delegate odlucili da nema uslova da se utakmica odigra,policija je uspela da istera Bad Blue Boyse sa stadiona.na ulicama Zagreba besneli su neredi.Bilans:suzavac,zapaljena i prevrnuta vozila.srzdesetak osoba povredjeno,od cega sest tesko.Jedna osoba ubodena je nozem,druga ranjena u butinu iz vatrenog oruzja,treca zadobila prelom kicme…nekoliko dana kasnije kruzile su price da je jedna manja ekipa Delija otisla u Zagreb vece ranije,Poneli su iz Beograda registarske tablice i zakacili ih na zagrebacka vozila,pa su navijaci Dinama,ne znajuci to,demolirali automobile svojih sugradjana.

-27.4.1991. Crvena Zvezda-Partizan.Nekoliko dana pre ove utakmice Zvezda se plasirala u finale Kupa sampiona,pa su Delije u velikom broju dosle na Marakanu da jos jednom pozdrave svoje ljubimce.Grobarima je prvenstveni cilj bio da im to slavlje pokvare.U vise navrata navijaci Partizana prekidali su utakmicu uletanjem na teren na koji su stalno bacali drvene letve i kamenjeTokom celog prvog poluvremena na juznoj tribini vodio se ratizmedju navijaca i policije.Kada je konacno policija uletela na tribinu,usledilo je zesce peglanje,jurnjava,bezanija…….Jedan deo Grobara je uhapsen,drugi su otisli u Pionir na kosarku,dok su se treci sabili po coskovima tribune.U jednom momentu na ispraznjeni jug uletela je manja grupa Delija koja se sukobila sa policijom i preostalim Grobarima.
Ubrzo je poceo rat i to je oznacilo kraj susretima navijaca iz bivsih republika.U prvih nekoliko godina u novoj,prepolovljenoj Jugoslaviji sve navijacke aktivnosti svodile su se na veciti derbi dok su navijaci Rada bez vecih problema treca navijacka grupa u zemlji.Tek nesto kasnije u prvi plan izbili su Firmasi,Taurunum Boys,Crveni Djavoli iz Kragujevca,Despoti iz Smedereva,Blue Union naviaci OFK Beograda,Varvari iz Podgorice….

-Jedan od prvih derbija odigranih posle raspada obelezila je masovna tuca naviaca dva tima na Autokomandi.jedan Zvezdas preminuo je posto je udaren palicom u glavu.Vec u oktobru 1992. godine Grobari ubacuju suzavac na sever i zapad prepune Marakane.Zavladala je panika,bezanija…opsti haos.

-Ipak,najmasovnija tuca dva tima desila se u martu 1999. godine,tri dana pre pocetka NATO bombardovanja.Derbi se igrao na Marakani,a Grobari su se tradicionalno okupili ispred svog stadiona.Tog dana povredjeno je cetrdesetak osoba a uhapseno sezdesetak navijaca dva tima.Jedan policajac je zamalo preminuo kada muse ostar komad polomljene stolice zario u vrat.Pred kraj utakmice na teren je uletela nekolicina Delija I sa upaljenom bakljom krenuli su prema jugu,ali ih je policija na vreme zaustavila.
-Prvi prvenstveni derbi po zavrsetku bombardovanja odneo je jos jedan zivot.Navijac Crvene zvezde Aleksandar Radovic pogodjen je raketom ispaljenom sa juzne tribine u momentu kada je Partizan postigao vodeci gol.Delije su svoj bes iskalile lomeci stolice na severnoj tribini.Policija je privela 146 navijaca.

-U aprilu prosle godine,takodje na Marakani,ponovo je bilo vecih nereda.Jedan navijac Partizana uspeo je da otrgne protivnicku zastavu sa istocne tribine,sto je bio znak da Delije krenu ka jugu.Desetak minuta potrajalo je gadjanje polomljenim stolicama i pojedinacne tuce na istoku,a neredu su nastavljeni i van stadiona.Okrasaji Grobara i Delija prevazilaze sve granice normalnog,pa su visokorizicne sve utakmice kada se sastaju ova dva tima u bilo kojem sportu.

-Zestoko je bilo u decembru 2003.godine kada su se ova dva tima srela na neutralnom terenu u Novom Sadu,u sklopu kosarkaskog kupa.Policija je teskom mukom uspela da spreci navijace dva tima da se domognu jedni drugih,ali su plato ispred Spensa i okolne ulice pretvoreni u ratnu zonu.Trojica neduznih Novosadjana izboden su u trenutku kada su pokusali da zastite svoja vozila pred naletom razjarenih huligana.Policija je uhapsila vlasnika “golfa” beogradske registracije koji je imao pungepek bejzbol palica.

-O incidentima navijaca Rada moglo bi se takodje satima pricati.Jedni od najzescih tuca zapodenuli su u septembru 1998. godine protiv Delija.Nedaleko od stadiona na Banjici,na Trosarini,u brutalnom sukobu dve ekipe povredjeno je desetak navijaca.Ipak u najsvezijem secanju nam je obracun United Forcea i domacih navijaca na stadionu u Novom Pazaru,u martu 2004.godine.Grupa od oko 150 navijaca Rada stigla je u Novi Pazar pred pocetak utakmice.Cim su prisli stadionu,zapocelo je medjusobno kamenovanje sa pristalicama domace ekipe.Sa suprotne stranena teren jje uletelo nekoliko stotins pripadnika Torcide Sandzak i nastala je zesca makljaza.

-Jedna od najbrutalnijih tuca izmedju navijaca i policije zabelezena je takodje na Banjici,kada je Rad primio gol u poslednjem minutu meca protiv OFK Beograda I tako se preselio u Drugu ligu.policija je,da bi se odbranila,pucala iz vatrenog oruzja,a jedan metak pogodio je snimatelja RTS-a Blagoja Topalcica u prst desne ruke.Navijaci Rada sukobili su se sa cuvarima reda i u Vlasotincu,Kuli,Smederevu,Sapcu,Krusevcu,Pljevljima……….

-Medju najzesce navijacke okrsaje u poslednjih nekoliko godina u Srbiji ubraja se onaj kada je ekipa Zemuna gostovala u Novom Sadu u aprilu ove godine.Grupa od oko 300 Firmasa bila je spremna za dolazak protivnicke ekipe,ali ih je lokalna policija provalila i razoruzala.

Firma vs Taurunum Boys

Policija je razbila Firmase u dve grupe,a jedna manja uspela je da se probije do gostujuce ekipe ciji su prvi redovi takodje uspeli da prodju kroz policijski obruc i tada je nastao opsti haos.u ulicnim borbama ucestvovalo je gotovo 500 ljudi(racunajuci sve tri strane),a povredjeno je desetak navijaca i nekoliko policajaca.

-Novi Sad,2003. pre kosarkaske utakmice izmedju Vojvodine i Spartaka.Suboticki navijaci sukobili su se prvo sa policijom na Bulevaru oslobodjenja,a kada su se pojavili na platou ispred Spensa,potukli su se sa domacim navijacima.Navijaci Spartaka razbili su jednom policajcu glavu flasom.Dvanaest navijaca je povredjeno,a 9 uhapseno.u nekoliko sezona navijaci Vojvodine i Spartaka sukobili su se vise puta u takozvanim “malim sportovima”.

-Niske Meraklije i zrenjaninski Indijanci zestoko su se potukli u Nisu.Autobus sa gostujucim navijacima zaustavio se ispred domace tribine.U ravnopravnoj tuci navijaci su jedni o druge izlomili sve motke od zastava.Navijaci cacanskog Borca uleteli su pre tri godine na teren u Gornjem Milanovcu.Deset Cacana “zaradilo” je zatvorske kazne u trajanju od po 15 dana.U Cacku se nisu lepo provele ni Delije 1999.godine-nakon sto je utakmica vise puta prekidana zbog sitnijih incidenata,navijaci Zvezde uleteli su na teren u 43. minutu,a potom su se sukobili sa domacom publikom i policijom.Prekid je trajao gotovo 40 minuta,stadion je ispraznjen i tek tada mec je priveden kraju.

-Ni navijaci nizerazrednih klubova nisu mirniji.Dok su bili u istom takmicarskom rangu,susreti Vozdovca i Balkana cesto su bili u senci tuca Invalida i Sumara.jedna od brutalnijih tuca navijaca malih ekipa zabiljezena je na neutralnom terenu,u Novom Beogradu,kada su se u finalu Kupa Beograda 2003.godine sreli Knezevac Kijevo i Buducnost iz Dobanovaca.Utakmici je prisustvovalo 500 ljudi,a sitne carke i psovke pretvorile su se u masovnu tucu na tribinama.Sredstva se nisu birala.Navijaci su koristili motke,flase,kamenice,bilo je mnogo povredjenih a medju njima i majka jednog igraca Knezevca.

INTERVJU: Navijači Ajaksa, grupa AFCA

Za početak, molim te, predstavi se.

AFCA: Pozdrav, zovem se Tomassya, imam 29 godina, rođen sam i živim u Amsterdamu.

Reci nam nešto o istoriji kluba, kao i navijača Ajaksa.

AFCA: Klub koji pratim je Ajaks, osnovan je 1900. godine, a postao je veoma popularan 70ih godina, zbog osvajanja tri trofeja Kupa Šampiona. Grupa ljudi koja prati Ajaks zove se “AFCA”, ali smo mnogima poznatiji pod nadimkom “Jevreji”. Nadimak smo dobili još odavno, od naših rivala, pre svega jer se naš stari stadion “De Mer” nalazio u istočnom Amsterdamu, gde je bilo dosta Jevreja. Kada su gostujući navijači dolazili da igraju sa Ajaksom, znali su da kažu ” Idemo kod Jevreja…”. Taj nadimak nam je i dan danas ostao, mada pravo ime naše grupe je “AFCA”.


Koj stil preovladava na vašoj tribini, ko čini većinu (misli se na Ultras, Kežual, Hul)?

AFCA: Po tom pitanju, grupa je podeljenja. “AFCA” se sastoji iz više podgrupa. Jedna od vodećih ekipa na tribini je “F-Side”, osnovana je 1976. 60ih godina fudbalsko nasilje je počelo ovde u Holandiji, a već 70ih sve je postalo mnogo organizovanije.”F-Side” fura engleski fazon navijanja, a većina ekipa na našoj tribini su Kežualci. 70ih i 80ih se furao Skinheds fazon, mada je trenutno tribina pod uticajem Engleske. 2001 počelo je organizonao da se navija u delu stadiona “VAK410”. Grupa se i zove “VAK410” po delu stadiona na kome se okupljaju. Ovo je grupa koja pravi dobru atmosferu na stadionima, većinu grupe čine ultrasi, mada ima i pomalo kežialaca.

Znamo da su Holanđani uvek bili dobri fajteri, priče o ratobornom Maluku narodu, koji čini jedan deo Holandske tifo scene. Reci nam nešto više.

AFCA: Fudbalsko nasilje se dosta promenilo, posebno ovde u Holandiji, veoma je teško doći do incidenata, jer je bezbednosni sistem veomo razvijen, posle nekoliko ozbiljnih navijačkih sukoba, ovo je postala policijska država. Ali priliku za šibanje koristimo na Evro gostovanjima. Ove sezone je bilo šibanja u Marseju, Kardifu, Hamburgu, i na gostovanju protiv Aston Vile… Mada ako treba izvojiti najveći incident, onda je to sigurno u Francuskoj sa Marsejom. A što se tiče Maluku naroda, i ja sam sam Maluku, moj narod je došao ovde iz Indonezije, duga je to priča, mada sada smo ovde u Holandiji, i istina je da imamo taj ratnički gen, dobri smo fajteri, i skoro svaka ekipa u Holandiji ima Malukue u svojim redovima. Ajaks ima najveću grupu Malukua.

Pomenuo si neke ozbiljne navijačke sukobe, o čemu je reč konkretno?

AFCA: Da, najozbiljniji incident, i tuča koja je promenila dalji tok razvijanja navijačkog pokreta u Holandiji je zasigurno tuča uzmeđu “SCF” ( Fejnord ) i “AFCA” ( Ajaks ). To se desilo 1997 godine, dogovor je bio da se susretnemo 200 na 200, negde izvan grada, bez oružija, na ruke. Da završimo sva sranja, i konačno vidimo ko je najjači u Holandiji. Ali tuča je otišla skroz u pogrešnom smeru, Došlo je 350 ljudi iz “SCFa” , naoružanih do zuba sa metalnim šipkama, bejzbolkoma, noževima, koktelima i ostalim sranjima. Većina momaka na našoj strani bili su mlađi momci, među kojima sam bio i ja. Kada smo videli “SCF” kako nam se približava, nastala je opšta panika, stariji momci su preuzeli odgovornost, stali u prve redove, nisu ni pomišljali na beg. Mada je većina grupe krenula da se povlači. Jedan od glavnih likova sa tribine Karlo Pićorni, takođe Maluku kao i ja, pogođen je kamenom u lice, pao je dole na kolena, dobio je dva uboda nožem u leđa, pao je mrtav. Od tada se sve promenilo, tuče su postale ređe, država je postala policijska. Fejnordove pičke su ubile i jednog od vodećih ljudi iz Tventea, oni su kukavice, sise, nikad ne smeju na ruke, nikad se i nisu tukli na ruke.

Stvarno strašno! Reci mi da li postoji još rivala u Holandiji, osim Fejnorda, i da li grupa održava prijateljstvo sa nekom ekipom?

AFCA: Osim Fejnordovih, imamo još dva velika rivala, Den Hag i Utreht. Mada svaki čovek u grupi ima različito mišljenje, ne zna se ko je najveći rival, ove tri ekipe su najomraženije. Sa Fejnordom je sve postalo intezivnije posle 97, pre toga, ovo se nije smatralo toliko ozbiljno, bio je jedan vid zabave, a sada je postalo mnogo ozbiljnije. Oficijalno, naša grupa ima samo jednu prijateljsku grupu, a to je “BCS” momci iz Anderlehta (Brussels Casual Service). Ljudi misle da imamo dosta praijatelja, jer se često na našoj tribini mogu videti zastave drugih ekipa, isključivo iz Engleske, mada sve su to kontakti pojedinaca, ništa veliko.

Kakav je odnos sa upravom i da li je moderan fudbal pogodio “AFCA”?

AFCA: Nismo u dobrim odnosima sa vlasnicima kluba, ti ljudi pokušavaju da unište klub, pretvaraju klub u kompaniju. Menjaju grb samo radi ostvarivanja profita, napravili su novi, moderan stadion, pokušavaju da unište nas verne navijače, da nas prebace na drugi sektor, da nas ometaju u organizaciji, ali sve nam to pomaže da izađemo još jači, i da se svim snagama borimo samo za jedno, za Ajaks! Bez nas nisu ništa. Ove sezone grupa od oko 30,40 momaka upalo je na trening Ajaksa, održali smo sastanak sa igračima i trenerom, zbog očajnih rezultata, kasnije smo popričali i sa vlasnicima kluba. Moraju da znaju da nije sve u novcu, postoji nešto važnije, a to je strast.

Reci nam nešto više o Holandskoj navijačkoj sceni uopšte.

AFCA: Za mene, najbolje dve grupe trenutno su “Vak410” (Ajaks) i “Vak-P” (Tvente). Takođe da napomenem i momke iz Gronigena i De Grašhapa, oni su uvek spremni za akciju, iako je “Vak410” daleko više akcijao ove sezone, momci iz Tventea prave veoma dobru atmosferu, najbolju u Holandiji. Tu je i MVV, maku klub iz druge like, veoma su jaki. Ultras scena se lepo razvija ovde u Holandiji, kao i u Belgiji. Iako ja nisam Ultras, i ne volim to uopšte, zvog prošlih iskustava sa njima, znam da se dobro radi, i sve u svemu Ultrasi scenu čine daleko zanimljivijom.

Da li je grupa politički opredeljena?

AFCA: Ne, mi smo apolitični, nije nas briga odakle si, ko si, šta si radio. Po meni politiku treba ostaviti dalje od fudbala. Ne mogu da razumem zašto se u Italiji radi tako, ali u Holandiji to nije masovna pojava. U prošlosti je postojalo nekoliko Ultra desničarskih ekipa, pre svega zbog prisustva skinsa na sceni 80ih, mada sada to nije slučaj. Jedina politička stvar, koja se pojavljuje na našoj tribini su “RMS” zastave ( Borba za prava i slobodu Maluku naroda )

Kakva je policija u Holandiji, kolika je represija nad vama?

AFCA: Policija je veoma jaka u poslednjih nekoliko godina, drže gotovo sve pod kontrolom, na gostovanja nas prati gotovo više pandura nego što nas samih ima. Odnos sa njima je veoma loš, kao i svuda naravno. Ovde kod nas su veoma agresivni, svaka grupa koja dođe ovde, ima istu konstataciju. Jedni su od najgorih. Pičke drotovske!

Da li “AFCA” prati reprezentaciju?

AFCA: Ne, ne pratimo, nekako ne možemo da se organizujemo sa ostalim ekima, pre svega zbog velike mržnje. Pre oko mesec dana, za vreme meča sa Škotskom, u Amsterdamu, više smo vremena proveli akcijajući Holandske ekipe, nego Škote. Roterdam radi odvojeno od ostalih, mada oni su pičke najveće.

Da li u grupa ima Srba, i da si pratiš srpsku navijačku scenu i šta misliš o njoj.

AFCA: Ima u našoj grupa nekoliko bivših Delija, i dalje nađu vreme, pa skoknu da Beograda, nekad i povedu nekog odavde. Ima i par Srba i Tventeovoj ekipi “Vak-P” . Pratim vašu scenu, taj mentalitet me veoma privlači, i voleo bi kada bi Ajaks igrao sa Zvezdom ili Partizanom u budućnosti. Baš me zanima kako bi ste se pokazali ovde u Amsterdamu.

I za kraj, hoću da ti se zahvalim za intervju i jel imaš neku poruku za navijače u Srbiji.

AFCA: Hvala i tebi, bilo mi je drago što mogu da pomognem, i upoznam ljude iz Srbije sa dešavanjima u mojoj grupi. A poruka za navijače u Srbiji je da nastave da rade ono što rade, jedna od najboljih scena u Evropi. Jebite pandure, i nemojte nikad da dozvolite da steknu toliku moć kao ovde u zapadnoj Evropi, živeli!

Preeuzeto sa: curvasrb

Navijacke mape Rima i Milana

Navijacke mape gradova odakle nam dolaze dva najvece derbija sa cizme!

Zanimljivija ilistracija stiže iz glavnog grada Italije gde je potpuno jasno da severni deo Rima navija za Lacio, a nešto veći južni za Romu. Takodje se vidi da Rominih navijaca ima nesto vise u odnosu na Lacijale i to u odnosi 60:40.

 

 

 

Nešto severnije u Milanu situacija je nešto kompleksnija, ali je očigledno da daleko veću teritoriju pokrivaju navijači Intera u odnosu na Milan. Milano karakterise to da je jezgro grada odnosno centar privrzen Interu dok su na obodima grada navijaci Milana. Takodje se vidi da cak 70% grada navija za Inter.

 

 

 

Mostarski derbi i mapa podeljenog grada

Mostarski gradski derbi ili samo Gradski derbi je nogometna utakmica između dva mostarska kluba HŠK Zrinjskog i FK Veleža. Utakmice između ova dva kluba odigravaju se najčešće u sezonama Premijer lige BiH. Prva utakmica između ova dva kluba je odigrana 1922. godine kada je osnovan Velež. Otada dva kluba igraju derbi koji je za grad na Neretvi mnogo više od nogometa. Ratne rane iz Bošnjačko-hrvatskog sukoba, još nisu zacijelile i to je jedan od razloga zašto je ovaj derbi popraćen neredima i nasiljem, stoga mediji pokazuju veliko zanimanje za njega.

 

 

Tijekom 1920-ih i 1930-ih odigrano je nekoliko susreta između Zrinjskog i Veleža, a uspješniji je bio Zrinjski. Dok je Zrinjskom bio zabranjen rad (1945.1992.), FK Velež je postao uspješan klub u Jugoslaviji. Za Velež su navijali svi Mostarci, bez obzira na nacionalnu pripadnost, a Veležovih navijača je bilo diljem BiH. Obnovom Zrinjskog 1992. godine, Velež je ostao bez velike igračke osnovice, što se odrazilo i na njegove rezultate u nogometnom prvenstvu BiH, te od tad ne predstavlja onako snažni klub, kao što je nekada bio, dok je Zrinjski postao jedan od najjačih bosanskohercegovačkih klubova. Danas za Zrinjski navijaju svi Hrvati iz Mostara i njegove okolice . Zrinjski svoje navijače ima i u ostatku doline rijeke Neretve, gdje su nastanjeni Hrvati, a za Velež navijaju mostarski Bošnjaci i neki Srbi i uz činjenicu da ratne rane još nisu zacijelile, to je jedan od razloga zašto je ovaj derbi popraćen neredima i nasiljem.

 

 

 

Prvi put nakon 55 godina, Zrinjski i Velež su odigrali prijateljsku utakmicu. Bilo je to 1. ožujka 2000. godine, a rezultat je bio miroljubljivih 2:2. Prvu službenu utakmicu, Zrinjski i Velež su odigrali 13. kolovoza iste godine, kada je Zrinjski na svom stadionu slavio sa 2:0. Od tada Zrinjski i Velež igraju jedan od najvećih derbija u BiH u okviru Premijer lige BiH, a derbi se nije igrao u periodu od sezone 2003./04. Premijer lige pa do 2006./07. sezone zbog toga jer je FK Velež bio ispao u drugu ligu.

Navijaci Zrinjskog su Ultrasi i oni su desno orijentisani, propagiraju hrvatstvo i ustastvo dok su navijaci Veleza Red Army nekad bili izrazito levo orjentisani i branili su cast jugoslovenstva za sta je Mostar i ziveo ali danas se i ta grupa okrenula desnicarskim idejama, samo je jedan deo ostao levo orijentisan. Cesto dolazi do sukoba dveju grupa u gradu, pogotovo su ti sukobi izrazeni pred utakmicu ova dva kluba.

 

 

   

 

Navijacka mapa Novog Sada

Novi Sad je drugi grad po broju stanovnika u Srbiji ciju populaciju cini izmedju 250 000 i 350 000 gradjana i u njemu dominiraju cetiri navijacke grupe po dve koje navijaju za lokalne klubove Firma(Vojvodina) i Korida (RFK Novi Sad) i dve grupe navijaca Crvene Zvezde i Partizana.

U Novom Sadu postoji nekoliko “cistih” krajeva koje u centru grada i okolini stadiona drzi Firma, pa tako u Firmine krajeve spadaju Liman, Grbavica, Bulevar, Salajka, Klisa, Petrovaradin i Sremska Kamenica. Koride ima na Detelinari, Adamovicevom naselju i Novom Naselju. Delija najvise ima u Veterniku,Novom Naselju ,Detelinari, Telepu dok Grobara ima u Podbari, Detelinari, Novom Naselju, Futogu i Satelitu. Ostali krajevi grada su mesani i nijedna grupa nema apsolutnu vecinu.

Srpska Atina je prethodnih godina vazila za jedan od najopasnijih gradova na Balkanu zbog cestih navijackih obracuna i sukoba u kojima su se koristila razna oruzija pocev od boksera, palica, sipki pa sve do nozeva, sekira, maceta, pistolja… Sitacija je eskalirala onog trenutka kada je u ugovorenoj tuci navijaca Vojvodine i Partizana stradao navijac Vojvodine Dejan Dimitrijevic  Lonac koji je upucan.

 

 

Navijacke mape Moskve i Mancestera

Moskva kao grad o preko 10 miliona stanovnika predstavlja jedan od centara navijackog rivaliteta u Evropi. Grad u kojem je zastupljeno cak 5 ozbiljnih navijackih grupa koji bodre CSKA,Spartak,Dinamo,Torpedo i Lokomotivu.

Navijaca Spartaka ima najvise pa zatim CSKA i Dinamo, dok navijaca Torpeda i Lokomotive ima najmanje.

 

 

 

Mancester je podeljen u samo dve boje plavu i crvenu,centralni deo grada navija za “gradjane”, dok obodi grada odnosno industrijski deo navija za “djavole.

Broj navijaca Mancester Junajteda je mozda malo veci od broja simpatizera Sitija.