Navijačima Rangersa prijeti doživotna zabrana?

Navijačka grupa predstavnika “Škotske – Glasgow Rangers” se nalazi u velikim problemima. Naime, njima prijeti doživotna zabrana dolaska na utakmice, zbog podignutog transparenta na utakmici protiv turskog Fenerbahčea.

Utakmica se igrala u okviru “Konferencijske lige” kada je Glasgow dočekao Fener. Manja navijačka grupa Glasgowa je istakla transparent na kojem je pisalo “Držite woke ideologiju dalje od Evrope”!

UEFA je momentalno reagovala i tako kaznila prvo klub sa 30.000 eura i zaprijetila zatvaranjem tribine “Copland Stand” u slučaju sličnih incidenata. Klub je oštro kritikovao ovaj incident njihovih navijača i nazvao “sramotnim” i “neprihvatljivim”. Klub je posle ovoga najavio doživotne zabrane prisustvovanja utakmicama, akterima ovog incidenta.

Riječ “woke” je značenje za društvenu svijest o pitanjima nepravde, diskriminacije i društvene neravnopravnosti, posebno u kontekstu rase, roda i seksualne orijentacije.

Uništen Modrićev mural u Zadru?

U Hrvatskom gradu Zadru, uradjen je mural Luke Modrića, ali taj mural nije izdržao ni 24. sata, zlobni pojedinci su se potrudili da ga što prije unište.

Dok čitav svijet hrvatskog nogometaša cijeni i poštuje kao superzvijezdu, ovdje u Zadru, nije takva situacija. Luka Modrić je rodjen u ovome gradu, ali situacija je drugačija.

“Mi smo nesposobni sačuvati jedan zid u čast čovjeka koji je Zadar proslavio više nego iko u povijesti. Nije ovo priča samo o uništenom zidu. Ovo je slika našeg grada danas – grada u kojem uspjeh izaziva mržnju, u kojem ne znamo cijeniti ono najbolje među nama. Luka je ponižen. On će ostati legenda, ali Zadar se ovime osramotio”- navodi Zadarski list.

Horde zla neće bojkovati gostovanja?

Navijačka skupina Horde zla, kluba FK Sarajevo, ipak neće se pridružiti bojkotiranju gostovanja u Bosni i Hercegovini. Navijači Zrinjskog (Ultrasi) i navijači Željezničara (Manijaci) bojkotiraju gostovanja.

Da napomenemo, bojkot gostovanja je započeo zbog novog pravila policije vezana za gostovanje. Naime, policija zahtijeva od grupa koja idu na utakmicu, da prilože spisak svih putnika, “ime – prezime i matični broj”.

Nakon dobrog izdanja, kako na terenu tako i na tribini, idemo u Mostar gdje će nas prvenstveno, u subotu dočekati Velež, a onda i u srijedu Zrinjski. Na gostovanju protiv Veleža zadatak svih nas je potpuno jasan: biti snaga ekipe koja nosi bordo dres. Ni ovaj put ne smije i ne treba biti drugačije, zato obuci crno, stavi šal oko vrata i kreni put Hercegovine! Cijena puta iznosi 22 KM. Uplate za gostovanje je moguće izvršiti u četvrtak i petak od 15 do 19 sati u shopu Skenderija. Napomena: dolazak na utakmicu nije dozvoljen privatnim vozilima. U inat svima – svi u Mostar!”, napisala je navijačka grupa Horde zla.

Sukob Torcide i BBB u Slavoniji

Jučer je na odmorištu “Dragalić-sjever”, dogodio se novi navijački sukob. Nekoliko sati prije početka derbija “Dinamo – Hajduk” u Zagrebu. Policija je dobila informaciju da je sukob započeo u jutarnjim satima “11:20h”, a u tučnjavi nije bilo teže povrijeđenih, niti materijalne štete.

Bilo je napeto i u akciji policije u Zagrebu, koja je dovela do privođenja 24 gostujuća navijača, i 5 domaćih navijača. Prilikom ulaska na stadion, pronađeno je i oduzeto oko 200 komada pirotehnike.

“PU Brodsko-posavska-operativno komunikacijski centar policije je dana “02.03.2025” u 11:20h, zaprimio dojavu da je na odmaralištu “Dragalić-sjever”, autoceste A3, došlo do sukoba između dvije nogometne navijačke skupine, u kojima nije bilo teže ozlijeđenih osoba, niti je nastala šteta po imovinu- izvjestila je policija”

Manijaci bojkotiraju gostovanja?

Manijaci su danas na svojoj zvaničnoj facebook stranici izdali saopštenje kako više neće ići na gostujuće utakmice svoga kluba. Razlog je najnovija promjena pravila policije, prije nekoliko dana zbog ovog istog razloga “Ultrasi – navijači Zrinjskog iz Mostara” nisu gostovali na Koševu.

Policija je izdala novo pravilo vezano za gostujuće utakmice, a to je da će svako gostovanje bilo koje grupe u Bosni i Hercegovini, zahtijevati imena i prezimena svih navijača koji će biti na tom gostovanju.

“Zbog odluke od strane policije o pravilima koja važe za odlaske na gostujuće utakmice, a koja se tiču davanja imena i prezimena i matičnih brojeva svih navijača koji putuju na gostovanja, grupa obavještava javnost da neće prisustvovati gostujućim utakmicama sve dok su ova pravila na snazi..” potvrdili su Manijaci!

Da napomenemo, prva navijačka grupa koja je započela bojkot gostovanja zbog ovog pravila, jeste “Ultras Mostar”,a sada su se priključili i sarajevski Manijaci.

Žestoki neredi u Njemačkoj: 51. osoba povrijeđena!

U Subotnjem rasporedu utakmica u 3. Bundesligi, desio se neviđeni skandal. Hansa Rostock se suočila sa Dynamo Dresdenom. Sva dešavanja sa terena pala su u zaborav, povodom nemilih scena na tribinama stadiona. Prije samoga početka utakmice, označeno je “utakmica visokog rizika”, što se na kraju i ispostavilo.

Poznato je da su ove dvije ekipe “veliki rivali”, ali niko nije očekivao na ovakav događaj dešavanja na tribinama. Pa da krenemo redom, tokom prvog poluvremena navijači Hanse Rostock su pokušali da napadnu gostujuće navijače iz Dresdena, ali oba sektora su bila odvojena posebnom tampon zonom i prozorom od pleksiglasa. Uprkos tome, domaći ultrasi su odradili vatromet, većina ih se odbila od stakla i vratila prema njima, čak su neki završili na terenu. Utakmica je istog momenta prekinuta, a prekid je trajao pola sata..

Uprkos tome svemu, prije početka drugog poluvremena, oštećen je prozor, što je dovelo da navijači udju u tampon zonu i pojačaju nerede.

Na mjesto nemilih scena ubrzo se pojavila policija, što je dodatno razljutilo navijačke grupe. Razmjenjivale su se bakljade, palio se vatromet, a to je sve dovodilo do ozbiljnih posljedica. Podatak govori da je u ovim nemilim scenama povrijeđena 51. osoba – 13 policajaca, 5 zaposlenika na stadionu i 33 navijača!

Na samome kraju ovoga svega viđenog i pročitanog, situacija je došla pod kontrolu, utakmica se završila, pobjeda domaće ekipe Hansa Rostock sa 1:0… Ali to sve nije bilo bitno, zbog ovih scena. Policija još uvijek vrši istraživanje cijelog incidenta. Predstavnici Hansa Rostock su dali znak policiji da će surađivati sa istragom i učiniti dostupne video priloge sa stadiona.

(VIDEO) Sukob Lešinara sa navijačima Olimpije

Večeras je odigrana revanš utakmica “Konferencijske lige” gdje je predstavnik slovenije “Olimpija Ljubljana” dočekala predstavnika Bosne i Hercegovine “FK Borac iz Banja Luke”. Utakmica je završena bez golova, vrijedi napomenuti da je golman Borca odbranio penal na samome početku utakmice. U prvoj utakmici u Banja Luci, Borac je slavio 1:0.

Na samome kraju utakmice , sve se zaoštrilo, kako na terenu, tako i na tribinama. Na semaforu je bila 85. minuta kada su domaći navijači Olimpije započeli gađanje bakljama prema Lešinarima, na što je gostujuća grupa uzvratila istom mjerom. Gostujući navijači su napustili svoj sektor i započeli sukob sa domaćim navijačima, zbog kojeg je nastao kratki prekid utakmice. Policija je brzo intervenisala i spriječila incident. (Video preuzet sa fb. stranice : “MondoBIH”

Vučić: Kao navijač tukao sam se zbog snifanja, a onda smo napadnuti u Vinkovcima

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, komentirao je ponašanje navijača na finalu kupa Srbije. Crvena Zvezda pobedila je Partizan 89:83. Prvi čovek Srbije je na TV Pink uputio poruke navijačima beogradskih rivala.

Vučić, u mladosti pripadnik Delija te i danas veliki navijač Zvezde, prozvao je navijače tog kluba zbog uvreda Željku Obradoviću, treneru Partizana. Kritikovao je i Grobare, navijače Partizana, zbog uvrede koje su navijači Partizana uputili Vesni Čović, supruzi Nebojše Čovića, predsednika KSS-a i dugogodišnjeg predsednika Zvezde.

“Što se tiče skandiranja i uvreda meni, nemam problem s tim”

“Bilo je vrlo ružno ono što se govorilo o Obradoviću, ali i još ružniji odgovor u kojem je upletena jedna dama, supruga Nebojše Čovića. Ne razumijem to.” Osvrnuo se i na skandiranja Grobara protiv njega: “Što se tiče skandiranja meni, to se ponavlja na svakoj utakmici. Iskreno, nemam problem s tim. Ne samo da ja ne ‘lupam šakom o stol’, već nitko od tih koji to rade za sebe, to nikada nije učinio. Kao predsednik države, moram biti naučen i naviknut na to da trpim uvrede. Ta uvreda nije ništa posebno, tako da mi je to u redu.”

Vučić je dodao kritiku na skandiranja navijača na derbiju “Ne mislim da je takav način komunikacije u redu, bez obzira na to što ja mislio o Obradoviću i svima koji uvijek podržavaju naše političke protivnike. Da sam imao 16 ili 17 godina, možda bih i sam takvo nešto vikao. Ali danas ne bih i mislim da je vreme da se s tim prekine.”

Potom se osvrnuo na dane dok je bio pripadnik ultras grupe u poruci kritičarima: “Kažu da sam narkoman. Nikad u životu nisam popio alkohol, nikad nisam zapalio cigaretu, nikad nisam popio šolju kafe. Drogu nikad nisam vidio, osim, a to vam može potvrditi legenda Zvezdinog severa Ljubomir Stanković Krle, kada sam se sa 16 godina potukao s nekim momcima dok smo išli na utakmicu Željezničar – Zvezda. Hteli su da svi snifamo lepilo. Ja nisam to želio, pa smo se pobili u kupeu. Srećom, nije dugo trajalo jer su nas napali u Vinkovcima. Dakle, to je bio moj jedini kontakt s nečim takvim i zbog toga sam se potukao.”

Engleski mediji: Torcida druga, pa Bad Blue Boysi i Delije

Engleski čuveni portal pod nazivom “GiveMeSport” je odlučio napraviti listu “10” najboljih ultra navijačkih grupa na svijetu, a neočikvano na toj listi se nalaze dvije navijačke grupe iz Hrvatske. Urednici ovog portala su izjavili kako su pratili navijačke atmosfere iz Grčke, Argentine, Turske, Italije i Poljske, gdje im je dosta grupa zapalo za oko. Ali, privukla ih je tema iz Hrvatske, veliki derbi, rivalstvo navijačkih grupa i njihova netrepeljivost.

Glavni cilj ove liste navijačkih grupa je bio da su urednici pratili , koliko same navijačke grupe djeluju na atmosferu te koliko su sposobni svojim navijanjem utjecati na događanja na terenu. Ali, važan je kriterij, je i njihova slika u javnosti te postupci.

Top 10. ultra navijačkih skupina prema portalu “GiveMeSport”

  1. Legia Varšava (Poljska)
  2. Hajduk Split (Hrvatska)
  3. Dinamo Zagreb (Hrvatska)
  4. Galatasaray (Turska)
  5. AC Milan (Italija)
  6. Sparta Prag (Češka)
  7. Olimpique Marseille (Francuska)
  8. River Plate (Argentina)
  9. Crvena Zvezda (Srbija)
  10. Fenerbahče (Turska)

Poljski navijači skandirali o Kosovu

U Četvrtak je odigrana utakmica prvog susreta ” Play-Offa Konferencijske lige” u Bačkoj Topoli. TSC Bačka Topola je ugostila poljskog predstavnika “Jagiellonia”. Domaćini su poveli sa 1:0, ali je uslijedio preokret gostiju iz Poljske, gdje je upisana pobjeda 3:2.

Ovu mirnu utakmicu po svemu gledajući, obilježio je detalj kada su gostujući ultrasi iz Poljske, započeli skandiranje “Kosovo je srce Srbije”, na što su domaći navijači uzvratili aplauzima.