11 FILMOVA O NOGOMETU
Svjetsko nogometno prvenstvo je pred vratima. Mjesec dana tražit će se najbolja reprezentacija u najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu koja mnogima nije sporedna, ali je najvažnija. Dani su to kada i oni koji nisu veliki ljubitelji nogometa, iz različitih razloga, gledaju utakmice i prate događaje u zemlji domaćinu (ove godine to je Rusija). Kao zagrijavanje za vruće nogometne dane Goodtalking Vam donosi momčad od 11 nogometnih filmova koje vrijedi pogledati. Dokumentarni i igrani, naslovi koji su povezani s velikom igrom i(li) svijetom nogometnih navijača. Neki od njih pokazuju koliko je nogometna igra važna za društvo odnosno koliko utječe na politička, socijalna i svaka druga previranja (nogometna utakmica bila je povod za kratkotrajni vojni sukob El Salvadora i Hondurasa). Filmovi na popisu preporuka su i za ljubitelje sedme umjetnosti kojima nogomet nije važan životni interes. Odabrani filmovi su:

1. BIJEG U POBJEDU (Victory) – 1981

REDATELJ: John Houston
“Bijeg u pobjedu” jedan je od najpoznatijih nogometnih filmova. Inspiriran mađarskim filmom “Dva poluvremena u paklu” Zoltana Fabrija iz 1961 godine, Houston je prikazao kako je nogomet često više od igre, sredstvo propagande. Priča filma počinje kada skupina zarobljenih savezničkih vojnika pristane na utakmicu protiv nogometne reprezentacije nacističke Njemačke. Nacistima je utakmica potrebna kako bi pokazali da su i na nogometnom terenu superiorni dok vojnici planiraju iskoristiti utakmicu za bijeg. Nijemci su favoriti, izgledaju nepobjedivi, ali i ekipa sastavljena od zatočenika ima svoje adute…
Houston je okupio vrlo zanimljivu glumačku ekipu. Max Von Sydow, Michael Caine i Sylvester Stallone (junak utakmice – Amerikanac koji baš i nema previše znanja o nogometu, ali brani ključnu loptu na kraju filma) glavni su glumački aduti. Tu nije kraj – zanimljivost i vrijednost filma su tadašnje nogometne zvijezde koje su nastupile u filmu (Bobby Moore, bivši trener Dinama Osvaldo Ardilles, Paul Van Himst, Kazmierz Deynna i za mnoge najveći nogometaš u povijesti Pele). Zabavan, za neke u dijelovima pretjerano patetičan “Bijeg u pobjedu” je obavezna filmska lektira ne samo za ljubitelje nogometa. Ako ništa drugo zbog glumačke ekipa i nekoliko izvrsno režiranih scena od kojih se najviše pamti trenutak Peleovih škarica na koje mora zapljeskati i njemački časnik Von Steiner (Max Von Sydow).

Scenu nogometne filmske majstorije možete pogledati OVDJE

2. DVA ESCOBARA (The Two Escobar) – (2010)

 

 

Redatelji: Jeff & Michael Zimbalist
O jednom Escobaru, Pablu naravno, znamo jako puno. O drugom Escobaru, kolumbijskom nogometašu Andresu, znamo puno manje, zapravo o njemu se puno više saznalo nakon njegove smrti. U dokumentarcu Jeffa i Michaela Zimbalista možemo vidjeti koliko su sudbine dva Escobara bile povezane iako se nogometaš i kralj kokaina nisu previše družili.
Početkom devedesetih godina dvadesetog stoljeća nogometni klubovi u Kolumbiji postali su igračka narko kartela. Klubovi su financirani novcem od droge – nisu gazde narko kartela bili vođeni samo sportskim motivima, izazovima. Klubovi su služili i za nezakonite poslove (npr. pranje novca). Jačanjem klubova osnažila je i nogometna reprezentacija Kolumbije koja se 1994 godine plasirala na prvenstvo održano u SAD-u. Euforični navijači u Kolumbiji očekivali su (najmanje) finale no lopta je htjela drugačija – Kolumbija ispada u prvom krugu. Jedan od tragičara postao je Andres Escobar koji je loptu skrenuo u vlastitu mrežu za pobjedu SAD-a protiv Kolumbije. Posljedice za Andresa bile su strašne, najstrašnije moguće..
“Dva Escobara” pokazuje isprepletenost politike, nogometa i kolumbijskih narko kartela u vremenu njihove najveće moći. Svaki puta kada neki nogometaš govori o pritisku publike i medija trebao bi pogledati “Dva Escobara”. Pritisak pod kojim su igrali nogometaši iz Kolumbije bio je…. Najbolje da se sami uvjerite.

3. PROKLETI UNITED (The Damned United) – (2009)

 

 

 

 

Redatelj: Tom Hooper
“Nottingham Forest” jedinstvena je priča nogometnog svijeta. Klub u kojem su, između ostalih, igrali Peter Shilton, Roy Keane i Stuart Pierce više je puta bio europski nego engleski prvak. Godine 1978 “Forest” je postao prvak Engleske, godinu dana kasnije i Europe. Branitelji titula uspjeli su obraniti europski, ali ne i engleski vrh. Danas je klub daleko od dana kada je Nottingham bio središte nogometne Europe – navijačima kluba kao i svim ljubiteljima nogometa ostaju uspomene poput onih zabilježenih u filmu “Prokleti United”. Riječ je o biografskoj priči o Brianu Cloughu tvorcu čuda iz Nottinghama prema mnogim anketama i dalje najboljem treneru u povijesti Engleske. Film opisuje Cloughovu trenersku karijeru, uspon od četvrte lige od prvog velikog neuspjeha – kratke epizode u “Leeds Unitedu” (to je prokleti united iz naslova) te preuzimanje “Nottingham Foresta” na čijoj je klupi ostao nešto kraće nego Arsene Wenger u “Arsenal” (od 1977 do 1992). Iako je filmska priča sakrila dijelove Cloughove biografije (alkoholizam), “Prokleti United” vrlo dobro prikazuje odnose unutar nogometnog kluba kao i prikaz engleskog nogometa. Film podjednako dobro funkcionira kao biografija Briana Clougha i priča o nogometu. Posebno je zanimljiv odnos između McClougha i njegovog pomoćnika zaslužnog za uspjehe “Forresta”
4. ZATVORSKI KRUG (Mean Machine) – (2001)

 

REDATELJ: Barry Skolnick
Senzacionalna pobjeda “Wimbledona” nad “Liverpoolom” 1988 godine u finalu FA kupa bio je vrhunac sportske priče s filmskim elementima. “Wimbledon” tog vremena okupio je ludu bandu – skupinu nogometaša koji su nedostatak talenta nadoknađivali agresivnošću, borbenošću i, često, grubom, prljavom igrom (o ponašanju tadašnjih prvotimaca Wimbledona van terena mogla bi se knjiga napisati). Najpoznatiji članovi Lude bande (takav su nadimak dobili od tamošnjih medija) bili su Dennis Wise, John Fashanu, Dave Beasant, Lawrie Sanchez i gospodin koji je napravio respektabilnu glumačku karijeru. Riječ je o Vinnieju Jonesu (“Nestali za 60 sekundi”, “Lopovi, ubojice i dvije nabijene puške” koji je bio idealan izbor za ulogu u filmu “Mean Machine”. Priča filma nije originalna – radnja je kombinacija spomenutog “Bijega u pobjedu” i “Zatvorskog kruga” (The Longest Yard) iz 1974 godine s Burt Reynoldsom u glavnoj ulozi. Jonnes tumači Dannya Meehana, nogometnu zvijezdu na odsluženju zatvorske kazne. Meehan se sukobio s policijom i mora odležati kaznu. Meehonova zatvorska sudbina komplicira se u trenutku kada se saznaje o prijateljskoj nogometnoj utakmici između čuvara i zatvorenika..
“Mean Machine” ispunjen živopisnim likovima (u filmu nastupa i Jason Statham), humorom i urnebesnim dijalozima. Nogometni film koji vrijedi pogledati.
5. MESSI – (2014)

REDATELJ: Alex de la Iglesia
Dokumentarni film španjolskog redatelja Alexa de la Iglesie (“Dan zvijeri”, “Perdita Durango”) priča je o jednom od najboljih (za mnoge i najboljem) nogometašu u povijesti igre. Iglesia je prikazao Messijevu životnu priču od početaka, dolaska malog dječaka u Barcelonu (koja je pomogla u rješavanju Mesijevih zdravstvenih problema) do zvjezdanih trenutaka, osvajanja klupskih trofeja, rušenja različitih rekorda. O Messiju govore bivši i sadašnji suigrači (Pique, Iniesta, Mascherano) te velikani nogometne igre (Johann Cruyff, Cesar Luis Menotti – zanimljive su scene razgovora o Messiju u restoranu). Iako je devedeset minuta premalo za sve Messijeve domete (film je snimljen 2014 – od tada je Messi poboljšao statistiku i osvojio nove trofeje), dokumentarac je zanimljiva priča o velikom igra. Iako je u dresu Barcelone osvojio sve i to nekoliko puta Messi u Argentini nije dostigao slavu Diega Armanda Maradone. Osvojio je Messi olimpijsko zlato, bio je drugi na svijetu no Maradonu će dostići samo ako Argentina u njegovoj eri postane prvak svijeta. Prvenstvo u Rusiji možda je i posljednja prilika….
6. ČUDO IZ BERNA (Das Wunder von Bern) – (2003)

REDATELJ: Sonke Wortmann
“Nogomet je igra u kojoj 22 igrača trče za loptom 90 minuta i na kraju uvijek pobjeđuju Nijemci.” – riječi su engleskog reprezentativca Garya Linekera izranjavanog redovitim pobjedama njemačke nogometne reprezentacije nad Engleskom. Jedna od najvećih pobjeda njemačke nogometne reprezentacije ujedno i jedno od najvećih iznenađenja u nogometnoj povijesti dogodilo se 1954 godine na prvenstvu u Švicarskoj. Svjetskim je nogometom tada vladala Laka konjica – zlatna generacija mađarskog nogometa predvođena Ferencom Puskasom. U prvoj fazi prvenstva Mađari su pobijedili Njemačku nevjerojatnim rezultatom; utakmica je završila 8:3. Reprezentacije su se ponovo sastale u finalu, Mađarska je povela 2-0 i stala. Njemačka je okrenula rezultat i sa 3:2 osvojila prvenstvo. Iznenađenje je bilo toliko da se i danas vode rasprave o, navodnom, dopingu igrača Njemačke – jesu li članovi Elfa uzimali nedopuštena sredstva ostaje pitanje za povijest, ali čudo se dogodilo. Film tematizira nogometne događaje iz Berna, ali istovremeno prikazuje i poslijeratnu Njemačku te koliko je jedno od najvećih iznenađenja u nogometnoj povijesti utjecalo na raspoloženje nacije.
7. SPORTSKA GROZNICA (Fever Pitch) – (1997)

 

REDATELJ: David Evans
“Sportska groznica” romantična je komedija temeljena na književnom predlošku Nicka Hornbya. Radnja filma upoznaje nas s Paulom Asworthom (Colin Firth). Paul je pravi navijač – od malih nogu navija za “Arsenal” (onaj Wengerov iz Londona) ljubav prema klubu naslijedio je od oca. Godine prolaze, Paul je profesor engleskog jezika, ali ljubav prema klubu ostala je ista. No pojavila se i nova ljubav – Sarah, kolegica je i Paulova bolja polovica koju Arsenal i nogomet uopće ne zanima. Paul mora odlučiti koja ljubav važnija i jača.
“Sportska groznica” izvrsno opisuje ljubavne jade navijača, ljubitelja nogometa kada je suočen s novim životnim obavezama. Priča o ljubavi, nogometu, odrastanju i trenucima kada nogomet prestaje biti najvažnija stvar na svijetu, ali ostaje najvažnija sporedna stvar na tom istom svijetu.
8. NAVIJAČKO LUDILO (Football Factory) – (2004)

 

REDATELJ: Nick Love
Svijet nogometa nemoguće je odvojiti od svijeta navijača. “Navijačko ludilo” priča je o onom ekstremnom dijelu navijačke priča – huliganizmu. Priča prati Tommya Johnsona koji nedostatak adrenalina u normalnom životu nadoknađuje vikendima. Sukobi s protivničkim navijačima, primanje i davanje batina dio su životne priče Tommya i njegove ekipe.
“Navijačko ludilo” vodi nas u svijet nasilja, nogometnih huligana i jednog od najvećih rivalstava (navijačkih) na svijetu – Chelseaja i Millwala. Film je temeljen na književnom predlošku Johna Kinga, prilično uvjerljivo prikazuje navijačku svakodnevicu o kojoj često govore i sude oni koji o navijačkoj subkulturi znaju vrlo malo ili ništa. Glavnu ulogu u filmu tumači Danny Dyer koji je kasnije snimio seriju dokumentaraca pod imenom “The Real Football Factory” o najvećim navijačko-klupskim rivalstvima na svijetu (preporuka za gledanje ako tražite odgovore na pitanja o navijačima i ako Vam se sviđa “Navijačko ludilo”).
9. PELE: LEGENDA JE ROĐENA (PELE: Birth of a Legend) – (2016)

 

REDATELJI: Jeff i Michael Zimbalist
Godine 1958 u finalu Svjetskog prvenstva između Brazila i Švedske svijet je upoznao Edisona Arantesa de Nascimenta poznatijeg kao Pele. Sedamnaestogodišnjak je u finalu zabio dva gola i Brazil je postao svjetski prvak (pobjeda 5-2, utakmica koja je promovirala brazilski napad Pele-Didi-Vava). Upravo finalom 1958 počinje film “Pele: Legenda je rođena” redatelja Jeffa i Michaela Zimbalistija (isti redatelji su odgovorni za spomenuti dokumentarac “Dva Escobara”). Iako je film u nekim trenucima pretjerano nerealan u prikazuj nogometne igre donosi nam mnoge detalje iz djetinjstva velikog Pelea – od siromaštva Brazila do titule najboljeg igrača na planeti (za mnoge i najboljeg svih vremena). Peleova priča je prava filmska – postići takav uspjeh u okruženju u kojem je teško (pre)živjeti, siromaštvu doista je velika, životna i, zahvaljujući Jeffu i Michaelu Zimbalistiju, filmska priča. “Pele: Legenda je rođena” nije samo film o Peleu – to je film koji pokazuje koliko je nogomet važan i popularan stanovnicima Brazila.
10. PELADA – (2010)

 

 

REDATELJI: Luke Boughen, Rebekah Ferguson, Gwendolyn Oxenham, Ryan White
Malo je filmova koji prikazuju globalnu popularnost nogometa kao što je dokumentarac “Pelada” iz 2010 filmova. Ne samo popularnost nego i nogometnu igru kao inspiraciju, igru koja briše granice na svim razinama – nogometni jezik razumije se u čitavom svijetu. Ne, “Pelada” ne prati velika prvenstva, Lige prvaka i slična, bogata i elitna natjecanja. Autori u različitim sredinama, državama prate ljude kojima je nogomet više od igre – razlog zbog kojeg su pronašli mjesto u društvu i(li) nadu na mjestima gdje je vjeru u bolje sutra teško pronaći. Kada pogledate “Peladu” dobit ćete želju da odigrate nekoliko utakmica. Onako, kao nekada na dva mala, u društvu nogometnih prijatelja.
11. BAŠ KAO BECKHAM (Bend It Like Beckham) – (2002)
REDATELJICA: Gurinder Chadha

 

Ne, ovo nije priča o Davidu Beckhamu. Ovo je filmska priča o Jesminder, djevojci koja voli Beckhama, ali još više voli igrati nogomet. Upravo zbog strasti prema nogometu Jess postaje crna ovca obitelji. Članovi tradicionalne indijske obitelji nisu oduševljeni da djevojčica trči za loptom i Jess pronalazi svaki način kako bi trčala za loptom na igralištima Londona….
Nogomet je glavni motiv duhovite, životne priče – sukobu starih i mladih, tradicionalnih roditelja i klinaca koji vole drugačije stvari, probati nešto svoje. Priča prisutna u svim društvima, često viđena, ali ispričana na drugačiji, zabavan, ali ne i banalan način. Glavne uloge u filmu tumače Parminder Nagra, Keira Knightley i Jonathan Rhys- Myers.

SPORTSKE I NAVIJAČKE FILMOVE MOŽETE GLEDATI NA www.BALKAN-STREAMS.com