Invalidi Vozdovac u poseti braci iz Poljske

Polonia Varšava-LKS LOMŽA 2:0
12 ljudi je otišlo na ovaj daleki put da pruži podršku braći. O gostoprimstvu je suvišno i trošiti reči, Votka je tekla u potocima. Na samu utakmicu LKS je doveo bandu od 81. čoveka, među tom brojkom 12 IV i 6 navijača Sparte Šerpetovo. Tek u poluvremenu smo svi ušli na stadion zbog izdrkavnja policije, redarske službe i podužeg spiska. Domaćih navijača oko 150.

 

SPARTA ŠERPETOVO-Mielik 6:2
U nedelju smo zajedno sa LKS Lomžom otišli u 60km udaljeno Šerpetovo na utakmicu SPARTA-Mielnik 6:2; 12 IV ,18 LKS i oko 30 Sparte. Maksimum 60 ljudi na utakmici 5.lige. Posle utakmice došlo je oko 8 marica i patrolnih kola da popišu navijače. Pošto je lokalna liga u pitanju,“stadion“ smo napustili kroz obližnju šumu, naduvavajući usput policiju. Prijatelji iz Šerpetova su organizovali roštilj u šumi koji su upropastile velike policijske snage. Intersantno je da je nas nekoliko ostavilo automobile kod stadiona, posle sat vremena smo se vratili da uzmemo votke koje su nam ostale u kolima, sačekala nas je gomila murije, čak su došli i iz Bialistoka. Sve su nas popisali i pustili, međutim, hteli su da saznaju gde je i ostatak grupe, tako da nas je jedan policijski auto pratio svo vreme.

Celo Šerpetovo ima oko 2,000 stanovnik, par ulica bukvalno. Vrteli smo se sa murijom sigurno sat vremena na kružnom toku, desetine i desetine krugova, a oni mirno idu za nama. Pa se parkiramo ispred neke radnje, parkiraju se i oni, mi se pomerimo na drugi parking, pomere se i oni, mi u rikverc u neku slepu ulicu, oni u rikverc za nama. Ludiloooo, vrteli bi se tako verovatno čitavu noć, da nam nisu javili da dođemo u šumu, jer ih je u međuvremenu murija izvalila. Pakao sa policijom u Šerpetovu!

Juventusovi ultrasi bojkotuju utakmicu s Milanom: “Ucijenjeni smo”

Foto: Getty Images

Mediji u Italiji intenzivno pišu o skorašnjem prvenstvenom ogledu Milana i Juventusa na San Siru 11. studenoga.

Iako je do ogleda preostalo deset dana, derbi najtrofejnijih talijanskih klubova u središtu je pozornosti jer su Juventusovi navijači najavili organizirani bojkot zbog skupoće ulaznica za gostujući sektor San Sira.

Dok je protekle sezone iznosila 40 eura, kupovna cijena pojedinačne gostujuće karte za predstojeću utakmicu na San Siru iznosi čak 75 eura.

“Gledati Milan i Juventus iz trećeg prstena za 75 eura je neprihvatljivo. To je šamar navijačkoj strasti. Ne možete neprestano pljačkati džepove naših navijača. Ucijenjeni smo”, požalili su se Juventusovi ultrasi službenim priopćenjem za javnost.

Cijene karata za skorašnji meč Milana i Juventusa, ovisno o tribini i sjedištu, variraju između 75 i 435 eura.

Izjava navijacima Lijetvus Ritasa o desavanju u Baru

Nakon incidenta koji se dogodio posle utakmice Eurokupa izmedju Mornara i Lijetvus Ritasa kontaktirali su nas navijaci litvanskog tima koji su zeleli da objasne sta se zapravo dogodilo posle utakmice.

 

“Dva dana nakon utakmice doputovali smo u Crno Goru, tacnije u Podgoricu gde smo proveli bukvalno ceo dan u gradu i nismo imali nijedan problem. Dan pred utakmice odlazimo u Bar gde nalazimo smestaj i odlazimo u grad. U gradu smo napravili nekoliko fotografija sa zastavom i niko nas nije ni popreko pogledao, po gradu smo videli nekoliko grafita navijaca Partizana koji izgleda po celom Balkanu imaju navijace. Nasi navijaci su prethodnih godina obisli celu Evropu (Rusiju,Spaniju,Nemacku…), a Grobari su se pokazali kao navijaci koji prave neverovatnu atmosferu na kosarci. Na utakmici smo bili odvojeni od ostalih navijaca na tribini i ceo mec smo pruzali podrsku i nosili nas klub do nove pobede. Posle utakmice krenuli smo ka hotelu da se nadjemo sa igracima, tokom puta primetili smo grupu od 15-ak momaka koji nas prate i kada smo stigli do hotela ponudili smo im fer borbu na ruke na sta su oni izvadili pistolje i jasno nam stavili do znanja da one ne zele fer borbu. I dalje nam nije jasno da li su ovo bili neki kriminalci ili navijaci sa Balkana koriste pistolje?!”

 

Inace navijacka grupa Rytas Ultras (Tribina B) dolazi iz Vilnusa i osnovana je 1998. godine predstavlja jednu od najboljih grupa u Litvaniji (mada i nemaju neku konkurenciju), ove godine proslavljaju 20 godina postojanja. Grupa je veoma aktivna na kosarci, pa se ne moze zamisliti nijedna utakmica  kluba bez njihovog prisustva.

 

Najveci neprijatelji su im navijaci Zalgirisa dok su im prijatelji navijaci Arisa tj to su pojedinacna prijateljstva ljudi iz dveju grupa. Kop im nikada ne ide ispod 100 ljudi , dok se na velikim utakmicama zna okupiti i preko 500 zaljubljenika u Lijetvus. Na nasim prostorima su ostali upamceni pre 10-ak godina kada su podigli poruku podrske srpskom narodu u borbi za Kosovo i Metohiju.

 

 

Menjanje pravila fudbala kroz istoriju

 

 

Kako su se menjala pravila fudbala kroz istoriju:

1863 Prvo fudbalsko pravilo: “Igra se samo nogom i ide se samo iza lopte”.

1863 Igra se 1-X System (1 odbrambeni igrač, svi ostali napadači).

Igrači vode loptu toliko dugo dok je ne izgube.

1866 Korner i slobodan udarac.

1866 Pravilo ofsajda: Igrač je u opsajdu, ako se nalazi ispred lopte

i ako ispred sebe nema najmanje tri protivnička igrača.

1870 Broj igrača je ograničen na 11 (ranije: 15 do 20).

1871 Samo je golmanu dozvoljena igra rukom.

1871 2-2-6 sistem (2 odbrambena igrača, 2 vezna igrača, 6 napadača).

Pas igra je zamjenila igru vođenja lopte.

1871 Prvo organizovano fudbalsko takmičenje u fudbalu: Kup Engleske.

1872 Prva oficijelna međudržavna utakmica: Škotska – Engleska.

1874 Uvođenje neutralnog sudije.

1875 Uvodi se prečka umjesto špage kao gornja granica gola.

1875 Pauza u poluvremenu i promjena strana.

1877 Isključenje igrača

1878 Sudija dobija pištaljku.

1881 Penal, 11m od gola udaljena linija. Golman se može približiti izvođaču

na 5.5 m, svi ostali igrači na udaljenosti od 5.5 m.

1882 Izvođenje auta sa obe ruke

1885 2-3-5 sistem (forma piramide) dominira sljedećih 40 godina.

1885 Dozvoljeno je plaćanje igrača.

1889 Prvi transferi igrača (najveći transfer 10 funti).

1889 Sudija dobija dva pomoćnika.

1890 Mreža olakšava odluku je li ili nije lopta u golu.

1898 Prva utakmica sa produžetkom (finale engleskog Kupa).

1902 Kazneni prostor se markira u obliku četverougla ( do tada je bio polukrug).

1903 Golman koristi ruke samo u kaznenom prostoru.

1904 Osnovana FIFA.

1904 Indirektan udarac.

1906 Golman ne smije kod izvođenja kaznenog udarca napuštati liniju (smije se kretati na liniji i tako iritirati izvođača).

1913 Prva utakmica sa više od 100 000 gledalaca (finale engleskog Kupa)

1913 10-Yard-pravilo (9.15m) kod izvođenja slobodnog udarca.

1920 Nema ofsajda kod izvođenja auta.

1925 Odbrambeni igrači Newcastle United koriste opsajd kao sredstvo taktike odbrane.

1925 Novo pravilo opsajda: igrač je u ofsajdu, ako se nalazi ispred lopte i ako ispred sebe nema najmanje dva
(do tada tri) protivnička igrača.

1925 3-2-5 sistem kao reakcija na novo pravilo ofsajda.

1927 Prvi radio prenos fudbalske utakmice (finale engleskog Kupa).

1929 Golman se ne smije pomjerati na liniji prilikom izvođenja kaznenog udarca.

1933 U finalu engleskog Kupa pojavili su se prvi put brojevi na leđima.

1937 Prvi televizijski prenos (isječci).

1938 Izrada Pravila igre, koja su se zadržala do danas u toj formi.

1939 Obavezni brojevi na leđima.

1947 Prvi direktan televizijski prenos fudbalske utakmice (finale engleskog Kupa).

1948 Prvi put je kupljen igrač iz inostranstva: AC Mailand angažovao igrača iz Švedske.

1951 Prvi uticaj televizije: Lopta mora biti bijela ili crno-bijela.

1954 Prvi put igrači dobijau premiju za pobjedu: Njemci kao prvi na SP dobili premiju po 2 000 DM.

1958 4-2-4 sistem Brazilci perfektno izvodili na SP.

1965 U Engleskoj uvedena mogućnost zamjene igrača: Za vrijeme igranja utakmice smije se zamijeniti jedan povrijeđeni igrač.

1966 Pojavile se reklame na stadionu (SP u Engleskoj).

1966 Sa 4-3-3 sistemom Engleska osvojila SP.

1966 Uvedene su zamjene: Smiju se zamijeniti dva igrača, neovisno da li su povrijeđena.

1967 Pravilo četiri koraka za golmana.

1969 U evropskim Kup takmičenjima bonifikacioni sistem za golove u gostima.

1970 Uvedeni žuti i crveni kartoni.

1970 5-3-2 sistem: Prije svih italijanski klubovi su bili veoma uspješni sa ovom totalnom defanzivom.

1973 Reklama na dresovima.

1991 Uveden žuti-crveni karton.

1992 Golman ne smije hvatati loptu rukom nakon povratnog pasa.

1994 Pobjeda se boduje sa tri boda (do tada sa dva).

1994 Dodatno se može izvršiti zamjena golmana iako su već izvršene dve zamjene.

1995 Smiju se zamijeniti tri igrača.

1996 Pravilo Zlatnog gola u produžecima.

Sukob Torcide i Delija na utakmici Osijek – C.Zvezda

 

 

 

Osijek – Crvena Zvezda 1989/90 Sukob Torcide i Delija na utakmici Osijek – Crvena zvezda iz pera jednog tada mladog Kohortaša. Ja onda klinac od 16 godina idem na stadion..dolazim blizu birca kad se čuje huk sa pomoćnog terena..pred bircom 20-30 meni nepoznatih ljudi pije..digli se svi i krenuli na pomoćni teren a ja za njima……došlo nas je 30-tak kod jedne stare drvene ograde koja je bila oko pomoćnog terena…..po naglasku vidim da su većinom stariji torcidaši, kako sam poslije ćuo oni još s početka osamdesetih koji su na poziv jednog starijeg kohortaša došli u pomoć Kohorti ……..taman dolazimo kad je završila tuča, kohorta bježi prema ulici i stadionu..i sad, razjarena ekipa Cigana koja je razjurila ove naše, njih jedno 50-100 na jednoj strani igrališta skontaju nas na drugom kraju igrališta i polako krenu prema nama..ja se usro ko grlica (nisam ja bio nikakav “fajter”, ovo ono, običan navijač koji se smatrao i kohortašem al ni gostovanja ni iskustva u takvim tučama)..

 

dakle krenu oni prema nama a meni knedla u grlu..odjednom se počinje rasipati naš broj, ovi nam se približavaju a nas sve manje..odoše ovi stariji Torcidaši..ostalo nas desetak..jebo ti to, kontam si ja, šta ću ja sad tu glumit neku budalu, nit se znam tući, balonja, a ovi stariji torcidaši pobjegli..uhvatim i ja maglu u ulicu koja vodi prema stadionu..kad evo ti ovih torcidaša nazad (njih jedno 15-20)..naoružali se nekim letvama (po koje su zapravo otišli možda samo 10-tak metara dalje a ja mislio da bježe, jebiga u strahu su velike oči), bocama, kamenjem..vratili se na tu ogradu, poslagali se s tim letvama i čekaju cigane..taman stižu cigani u stampedu a ovi ih čekaju sa letvama..bogami stali cigani na sigurnoj udaljenosti i počinje prozivanje jedni drugih”ajde dođite”, “dođite vi vamo” al niko na nikoga( napominjem da je torcidaša bilo jedno 5 puta manje)..cijela ta priča trajala je jako kratko, koju minutu, al se sjećam kako su se Cigani usrali i nisu smjeli priči Torcidašima sa letvama …………….

Mrtvu glumicu silovao vodja navijaca !

“Mrtvu glumicu silovao vodja navijaca” ovako glasi danasnji  tekst preko cele naslovne strane jednog dnevnog lista iz Srbiju, naslov koji bi svakog iole normalnog coveka zgrozio. U nastavku citanja pomenutog teksta spominje se izvesni S.J. iz Kragujevca koji je pre nekoliko godina po pisanju istog tog dnevnog lista silovao glumicu za koju se kasnije ispostavilo da se pojavila samo u jednoj sceni u epizodi serije “Selo gori, a baba se ceslja”,pa se u nastavku otkriva da je ona plejboj zecica i lecena narkomanka koja je pre nekoliko dana preminula usled predoziranja dok je njen decku u veoma teskom stanju i lekari mu se bore za zivot.

 

U naslovu se ne spominje da je silovatelj kriminalac, diler, nasilnik, moler, filatelista, vozac autobusa, aviomodela, politicar, robijas, sportista, umetnik,psihicki bolesnik … vec navijac i to ne obican nego vodja! U  kontekstu  u kojem je napisan naslov moze se  protumaciti da je pomunuti pocinilac silovanje izvrsio u momentu kada je zrtva preminula sto je jos jedna bolesna novinarska bljuvotina koja sluzi samo da bi podigao tiraz novina i jos malo isprao mozak nasem napacenom narodu  . Ovakvim naslovima se navijaci etiketiraju kao monstrumi i ovo je vec milioniti put da se o navijacima pise u negativnom kontekstu, posle svakog mafijaskog obracuna mogu se videti naslovi u novinama da su pomenuti ucesnici navijaci i naravno ne obicni navijaci vec vodje… Citajuci novine saznao sam da u Srbiji ima nekoliko hiljada “vodja” navijaca i da su svi oni ucesnici kriminalnih obracuna. U pomenutom tekstu je napisano da je silovatelj iz Kragujevca ali nije napisano kojoj grupi pripada ili je pripadao taj manijak pa prva pomisao odmah ide na “Crvene Djavole” koji u Kragujevcu imaju jedinu aktivnu grupu. Medjutim osudjeni je pre odlaska u zatvor bio navijac Crvene Zvezde , a dobro je poznato da Delije tih godina nisu imale ozbiljnu grupu u Kragujevcu vec je to bilo nekoliko pojedinaca koji su pratili beogradske crveno bele.

Pomenuti S.J. je osudjen za ovo tesko krivicno delo ali sudjenje je nekoliko puta ponavljano jer se sumnjalo da je ceo slucaj montiran…

Navijaci Leha iz Poznana ostali bez zastava

Navijacki vikend u Poljskoj bio je zaista buran , nakon neugodnog gostovanja u Szczecin gde su sve stolice u gostujucem sektoru bile posute mlevenom paprikom na povratku kuci docekalo je jos jedno neprijatno iznenadjenje.

Velika grupa aavijaca Widzewa iz Lodja sacekala je nekoliko navijaca Leha ispred navijackih prostorija i uz upotrebu sile otela im 6 najvaznijih zastava koje jedna od najjacih grupa u Evropi nosi na gostovanje.

 

 

Ostaje nam da vidimo kakvi ce biti potezi u narednom periodu navijaca Leha i da li ce se Kolejorza ugasiti ili ce istom merom vratiti navijacima Widzewa.

Odlican tekst Jakuza o stanju na navijackoj sceni i ferki sa Cacanima

U trenutku kada je srpska navijačka scena na najnižim mogućim granama, kada su mnoge grupe prestale sa funkcionisanjem ili na ivici toga, kada su stadioni opusteli, kada je liga nameštena za podobne, kada je bitnije koje marke su vam patike od toga ko vam je kapiten tima, kada se neki dele zbog kriminalnih klanova, kada nacionalisti šuruju sa ustašama, kada se preleće sa tribina, kada se žandari penju na šipke, kada se potežu utoke u sopstvenom kopu, kada su svi postali huligani za tastaturom, kada velike patriote i pravoslavci štangliraju, bodu, pucaju i ubijaju druge Srbe zbog druge boje šala, mi smo ponosno odlučili da ne budemo deo te izopačenosti i u praksi dali svoj doprinos ozdravljenju mentaliteta. Svako poštovanje za Čete što su došli u Kruševac malobrojni i bez naoružanja, na šta smo i mi tri puta brojniji uzvratili pružanjem fer livade u podjednakoj brojnosti. Ko je pobedio? Mentalita ultra.

Nezadovoljni navijači Željezničara utrčali na teren

Prava senzacija se desila u vecerasnjem kolu BHT Premier lige i fudbaleri Zvijezde 09 pobijedili su večeras na Grbavici Željezničar sa 1:0.

Samo jedan gol zabijen je na susretu, viđen tek u sudijskoj nadoknadi izgubljenog vremena. Igrala se 95 minuta utakmice , a postigao je Saša Jovović. Nakon susreta počeo je pravi haos.

Sudac je odmah poslije gola odsvirao kraj meča, a nezadovoljni navijači Željezničara su uletjeli na teren sa željom da se obračunaju sa igračima. Policija je ipak uspjela da spriječi neki veći incident i da vrati navijače na tribine.

Sukob navijača Marselja i Lacija

Francuski “La Provence” prenosi da su dvojica navijača Lacija i jedan Marselja povređeni u tuči dve strane uoči meča u Ligi Evrope.

Sve se dešavalo u noći između srede i četvrtka. Pistalice Lacija, njih oko 80, poznatih po fašitičkim stavovima, u blizini luke napali su domaće navijače, koji važe za militantne anti-fasište. Veći sukob sprečila je policija korišćenjem suzavca, ali su ukupno tri osobne povređene u tuči u kojoj su Italijani koristili imali noževe i palice, navode francuski mediji.

U Četvrtak ujutro, na ogradi hotela u kojem su smješteni gostujući navijači viđene su dvije svinjske glave.

“Vraćamo se u Rim. Ovdje je previše opasno, oni love lazijale. Jučer su nas slijedili do kafića, a danas nas ponovno traže. Ne možemo napustiti hotel jer nas čekaju ispred. Sramotno je što su nam ostavili na ogradi – dvije svinjske glave”, rekao je jedan Talijan za Cittaceleste.it.

Meč Evropa Lige između Marselja i Lacija, završen je 1:3 u korist Lacija.