Navijacka mapa Subotice

Subotica se nalazi na samom severu Srbije tik uz granicu sa Madjarskom, grad ima oko 100 000 stanovnika dok opstina ima blizu 150 000 stanovnika. Jedan od retkih gradova na Balkanu u kome nijedna nacija nema apsolutnu vecinu stanovnistva, a u gradu zive preko 20 razlicitih nacija.

Madjarska nacionalna manjina ima relativnu vecinu stanovnistva sa oko 33 % , posle njih idu Srbi sa oko 30%, pa Hrvati sa 9 %, Bunjvci sa 8.5%, pa Jugosloveni i Romi sa po 3 % … Kroz istoriju Subotica je bila pod cizmom razlicitih drzava ali vekovima sa straosedeoci cinili sve da se vera i nacija zanemare u medjuljudskim odnosima.

U najvecem gradu u Backoj postoji nekoliko sportskih klubova, ali sportsko drustvo Spartak ima najvise simpatizera i navijaca od svih sportskih kolektiva u gradu. U gradu ima i dosta navijaca dva natrofejnija kluba u Srbiji, Partizana i Crvene Zvezde koji su manje aktivni i trenutno nemaju neke ozbiljne navijacke grupe u Subotici i okolini, nekada su i madjarski klubovi Ujpest i Ferencvaros imali odredjeni broj navijaca iz Subotice.

Prethodnih 15-ak godina u Subotici je postojalo veliko rivalstvo izmedju navijaca Spartaka popularnih Marinaca i sekcije navijaca Partizana iz Subotice poznate kao UZAS. Ovom sukobu se pripisivalo i jedan incident u kojem je maloletnik izbo ucenika srednje tehnicke skole koji je preminuo od povreda zadobijenih u tom sukobu.

Medjutim kasnije su roditelji stradalog mladica izjavili da njihov sin nije bio navijac Partizana… Okrsaji izmedju Marinaca i Uzasa su postajali svakodnevnica pa je bilo nezamislovo prosetati Prozivkom sa obelezjem drugog kluba osim Spartaka ili da se Teslinim naseljem proseta neko u obelezjima koji nisu crno bela. Desavala su se tuce, sacekuse, gepekovanja, obijanja klupskih prostorija…

Uzas je bila ekipa koja je uglavnom dolazila sa Teslinog naselja i ciji su “vidjeniji” clanovi bili deca nekih uglednih i ljudi na polozaju, pa su cesto izbegavali kazne dok su Marinci uvek bili osudjivani i velika represija je vrsena nad ovom grupom.

https://www.youtube.com/watch?v=VtwDcllzb6M

https://www.youtube.com/watch?v=t7f2DkQRBmw

Jednom prilikom Uzas je preko noci upao u prostorije navijaca Spartaka i pokrao zastave navijacima subotickog kluba da bi ih u narednoj utakmici dveju ekipa prikazali na jugu JNA.

Nakon podele medju Grobarima i ubistva Perovic Ivana ekipa Uzasa dolazi u sukob sa ostatkom juzne tribine i sastaje se sa Marincima sa predlogom da i oni krenu da bodre Spartak i da se ratne sekire zauvek zakopaju. Posto je u tom periodu utakmice Spartaka u kopu pratilo maksimalno 100 ljudi oni prihvataju predlog bivsih Grobara pa se nakon toga u Spartakovom kopu moglo videti i po 300 ljudi.

Ovo je bilo vreme kada je ultra pokret u Srbiji bio na vrhuncu pa su svi veci gradovi imali ozbiljne navijacke grupe, a suboticani su po atmosferi i akcijama dominirali. Nekadasnji grobarski grafiti su prekreceni i nikli su novi plavo beli grafiti, pravljene su novi zastave i nove podgrupe( Sinovi, Posebni, Lobotomija, Adrenalin, Kriticni, Stara Skola, Jasibara…), na ulicama su mogle da se vide samo plavo bele boje… Vecina ekipe na tribini je imao preko 25 godina i imali su jedno od ozbiljnijih jezgara na navijackoj sceni Srbije.

Marinci su inace u bratskim odnosima sa Meraklijama iz Nisa i jos uvek pamti njihov zajednicki obracun u utakmici poslednjeg kola Super lige Srbije 2013. godine na JNA…

Posle te sezone krece pad na celoj ultra sceni Balkana pa tako i Marincima opada brojka, dosta ljudi odlazi na rad u inostranstvo sa madjarskim pasosom. Posto vecina suboticana zna madjarski jezik, a to je bio uslov pored mesta rodjenja predaka za dobijanje pasosa madjarske. Jedan deo ljudi je zavrsio u zatvoru dok se deo njih nakon medjusobnih carki povukao sa tribine…

Veliki udarac su doziveli prosle godine kada ih je ekipa Delija iz Subotice i okoline presrela i otela im 3 zastave. Nekada je bilo nezamislivo da se vidi grafit Delija u Subotici, a kamoli da oni naprave grupu u tom gradu. Od tad je brojka na severu Spartakovog stadiona bas porazavajuca i ne prelazi 30 navijaca ali najverniji ne odustaju ni sada i veruju u neke bolje dane i novije generacije koje ce opet ispuniti kop modernizovanog Spartakovog stadiona…

Snimak napada na klub u Beton hali (VIDEO)

Grupa maskiranih huligana pre dve nedelje upala je u novootvoreni klub „Komitet“ u beogradskoj Beton hali, polomila inventar i pretukla nekoliko osoba. KRIK objavljuje snimak sigurnosne kamere sa parkinga koji prikazuje kako tridesetak mladića sa kapuljačama dolazi u klub.

Na snimku se vidi kako se nasilnici penju uz montažne bele stepenice koje od rečnog šetališta vode do parkinga, prolaze pored automobila i ispod sigurnosne kamere, preskaču stepenice i počinju da gađaju ulaz u „Komitet“.

Mladić u belom duksu sa kačketom na glavi očigledno je vođa grupe, pošto predvodi kolonu i prvi baca nepoznati predmet prema klubu, dok ga ostali slede. Nasilnike na snimku nije moguće prepoznati pošto su lica prekrili kapuljačama i kačketima.

Snimak do kog je došao KRIK traje oko minut i po i ne prikazuje događaje koji su usledili unutar kluba „Komitet“. Poznato je da je grupa potom upala u lokal u kom je bilo oko 150 gostiju, pretukla nekoliko osoba, polupala inventar, izvrnula stolove, stolice i čaše.

Mediji su danima nagađali o motivima napada navodeći da je u pitanju borba za prevlast u vezi sa poslovima obezbeđenja ili naplata reketa. Policija je ubrzo izvestila da je uhapsila trojica napadača – Miloša Hrkmana, Marka Čičkovića i Predraga Košprdića, a prošle nedelje još dvojicu Stefana Belivuka i Aleksandra Vidojevića.

Saopštila je i da identifikovala sve učesnike napada i da traga za više osoba.

Preuzeto sa : Krik.rs

Naslovna

Splitska policija prijavila i Hajduk

Splitsko-dalmatinska policijska reagirala je na videosnimku iz utrobe Poljuda tijekom nereda na utakmici Hajduka i Dinama, u kojima je teško ozlijeđen vatrogasac Tomislav Biuk.

Raznesen mu je prst nakon što je Torcida na tartan stazu bacila topovski udar. Kao što se vidi na snimci, vatrogascu su u pomoć odmah priskočili kolege, a dok su ga zajedno s Hajdukovim povjerenikom za navijače Kristijanom Petricem izvodili s terena, jedan od prisutnih policajaca mu je prišao i, iako snimka nema tona, nešto dobacivao.


Poslije toga mu se pridružio još jedan kolega s kojim je krenuo za Petricem i vatrogascima, a ozbiljniji incident spriječio je treći policajac koji ih je na vrijeme zadržao. Potpuno iznerviran situacijom, drugi vatrogasac je u tom trenutku raširio ruke i nešto dobacio policajcu, nakon čega snimka završava.

Policija oštro demantira da je ometala pružanje pomoći vatrogascu, štoviše ističe kako su zaustavili organizatore, odnosno Petrica, da ozlijeđenu osobu odvedu u krivom smjeru potpuno bespotrebno. Tvrde kako su Hajduk i njegovi ljudi iz organizacije utakmice također prijavljeni zbog sumnje u počinjenje djela iz Zakona o sprječavanju sukoba interesa na stadionima, prenosi index.ba

Službeno priopćenje splitske policije prenosimo u cijelosti:

“U cilju točnog informiranja javnosti vezano uz objavljenu snimku od 29.rujna 2018.godine, obavještavamo Vas kako slijedi: Od dana održavanja javnog okupljanja do danas nismo zaprimili pritužbu fizičke ili pravne osobe na rad policijskih službenika, niti bilo kakvu prijavu, a vezano za obavljanje poslova policijskih službenika na stadionu tijekom javnog okupljanja. Samoinicijativno smo provjerili činjenice i okolnosti. Pregledom objavljene snimke nedvojbeno je da nije bilo nikakvog fizičkog kontakta policijskih službenika i osobe koja ide uz ozlijeđenog vatrogasca.

Utvrđeno je kako su se na tom mjestu tijekom održavanja javnog okupljanja nalazili uglavnom djelatnici Interventne jedinice policije i Odjela protueksplozijske zaštite koji u sklopu osiguranja javnog okupljanja obavljanju protueksplozijski pregled stadiona. Policijski službenici kada su vidjeli da je vatrogasac ozlijeđen od posljedica zlouporabe pirotehnike i bacanja iste, obratili su se djelatniku organizatora javnog okupljanja obzirom da je vodio vatrogasca u pogrešnom smjeru, izvan stadiona, te ga upozorili da je hitna pomoć obavještena, da se nalazi unutar stadiona, u tunelu ispod zapadne tribine i da stiže.

Obzirom da je navedena osoba u nogometnom klubu zadužena za odnose s navijačima rekli su mu da je njegov posao takve događaje pravovremeno prevenirati, a ne bespotrebno voditi ozlijeđenog za ruku (koji je već imao pratnju i pomoć kolega vatrogasaca), u cilju javne prezentacije svoje zabrinutosti za njegovo stanje i to u pogrešnom smjeru. Policijski službenici nikome nisu uputili prijetnje, nisu prekoračili policijske ovlasti, niti su na bilo koji način ometali pružanje pomoći ozlijeđenom vatrogascu, a što je jasno vidljivo iz snimke. U odnosu na održano javno okupljanje prije, za vrijeme i nakon javnog okupljanja priveli smo ukupno 34 osobe, od čega 8 osoba zbog zlouporabe pirotehničkih sredstava, a isti su u žurnom postupku privedeni na Prekršajni sud.

Naknadno smo kriminalistički obradili i prekršajno prijavili zbog zlouporabe pirotehnike još 3 osobe. Prekršajna prijava podnesena je i protiv organizatora javnog okupljanja i odgovorne osobe organizatora zbog postojanja sumnje u počinjenje prekršaja iz članka 5. Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima. U cilju utvrđivanja identiteta i procesuiranja osobe koja je aktivirala i bacila pirotehničko sredstvo na područje stadiona, a koje je ozlijedilo vatrogasca i dalje ćemo provoditi kriminalističko istraživanje.

Huligani demolirali kafic “Dalmatinka” u Zagrebu

Zagrebačka policija intenzivno traga za skupinom maskiranih huligana koji su, vičući “Tovari! Tovari! Dolje, Tovari!”, u srijedu oko 18,15 sati iskalili sav svoj bijes unutar zagrebačke Nacionalne i sveučilišne knjižnice. U tom svom primitivnom pohodu, koji se potom nastavio u obližnjem kafiću ‘Dalmatinka’ u Paromlinskoj ulici te ispred trgovinice u neposrednoj blizini, ozlijedili su ukupno tri osobe. Upućeni u problematiku nam kažu da je to nastavak obračuna navijača BBB i Torcide s A1 od prije nekoliko tjedana kao i za spriječeni obračun u nedjelju navečer u Zagrebu kad im je policija pomrsila planove.

Iz PU zagrebačke potvrđeno nam je da su dobili dojavu o sukobu više osoba koje su se, međutim, do dolaska policije razbježale.

Tomislav Kristo/Cropix

Kako doznajemo, skupina od desetak muškaraca s fantomkama na glavama, a pojedinci su imali i palice, ušli su u NSB gdje su se okomili na jednog mladića iz Dalmacije, koji im je uzvratio. Kako doznajemo, on je, vidjevši da mu se skupina približava, ušao u sukob s mladićem koji je prema njemu trčao i bio je na čelu te grupe. U fizičkom obračunu razbio je nos svom protivniku, koji je s ostatkom grupe zatim napustio zgradu NSB-a te se s razularenom bandom zaputio prema ‘Dalmatinki’ u Paromlinskoj ulici gdje su razbili vrata, stakla na ulazu, prevrnuli stolce, a svjedoci nam kažu da je u jednom trenutku poletjela i bengalka te da su ozlijedili i ženu koja se nalazila u kafiću.

Bio je to huliganizam na najjače. Navalili su na djevojku koja je, mislim, konobarica u lokalu. Prilikom bježanja dalje, prevrnuli su i stolce na terasi. Zatim su otrčali prema trgovinici na uglu, Plus marketu, gdje su odmah s vrata nasrnuli na muškarca kojega su bacili na pod. Kasnije sam čuo i da su kod NSB-a nekom čovjeku razbili nos. Takve stvari normalne osobe ne mogu raditi. Sigurno su dečki bili pijani ili drogirani. I ne vjerujem da su ciljano baš išli na nekoga, već samo da iskale bijes. Sramota – ogorčeno za Jutarnji list kaže jedan očevidac, ujedno i žitelj zagrebačkog Trnja.

S obzirom na noć koja se taman počela spuštati, banda se olako uspjela izgubiti u susjednim uličicama. No, kako je riječ o kvartu prepunom poslovnih prostora i kafića, a u blizini je i hotel te zgrada ministarstva, kao i velika raskrižja, nije za isključiti da će upravo kamere na nekima od tih lokacija pomoći u otkrivanju uličnih divljaka. U tijeku je policijski očevid u demoliranom kafiću kao i u NSB-u te se izuzimaju tragovi koje su huligani eventualno ostavili.

Kako doznajemo, zasad je jedini uhićeni spomenuti mladić iz Dalmacije.

Izvor: JutarnjiList

Navijaci Rome brutalno pretukli dva navijaca CSKA (VIDEO)

Sinoc je u Rimu odigrana utakmica treceg kola Lige Sampiona gde je domaca Roma docekala CSKA iz Moskve, mec je ocekivano zavrsen pobedom domacina ali mnogo vise paznje su privukli incidenti koji su se desavali pre, tokom i nakon utakmice. Oko 1000 ruskih navijaca doputovalo je u Rim, a pre utakmice jedna grupa navijaca dozivela je nezgodu na pokretnim stepenicama kada su se stepenice obrusile i nekoliko navijaca je teze povredjeno, jednom od njih je prema pisanju italijanskih medija amputirana noga. Tokom dana u gradu je zabelezeno nekoliko incidenata u kojem je 10-ak lica lakse povredjeno, a jedan fan moskovskog kluba je izboden. Klasika za italijanske “ultrase” koji su poznati po koriscenju svakojakih pomagala tokom borbi. Jedan sukob privukao je dosta paznje kada je grupa od 10-ak navijaca Rome naoruzanih sipkama brutalno pretukla dva ruska navijaca. Na videu je prikazano kako dvojica momaka leze, a nekoliko italijana iz udaraju sipkama po telu.

U sledecem kolu LS se opet sastaju CSKA i Roma, medjutim ovaj put utakmica ce se odigrati u glavnom gradu Rusije pa celu navijacku javnost zanima da li ce se romanisti pojaviti u Moskvi…

Rezime haosa u Rimu

Foto: Tanjug/AP

Glavni grad Italije će dobro upamtiti dan kada su navijači CSKA došli da bodre svoj klub protiv Rome jer je, posle incidenta sa pokretnim stepenicama, i ruski navijač zadobio ubod nožem u blizini stadiona “Olimpiko”, dok su još dve osobe pretučene, javlja ANSA.

Prije jučerašnjeg meča Lige Prvaka između Rome i CSKA Moskve, dogodila se bizarna nesreća. Pristalice kluba iz Moskve su krenule prema stadionu, a na stanici podzemne željeznice otkazale su pokretne stepenice koje su počele nekontrolirano raditi pa su navijači padali jedni na druge.

Talijanski mediji objavili su da je ozlijeđeno najmanje 20 ljudi, od kojih petero teže, a liječnici su jednoj osobi morali amputirati stopalo.

Kako piše ugledna italijanska novina Gazzetta dello Sport, nesreću su izazvali navijači koji su skakali po stepenicama.

Osim toga, na stadionu su se potukli Talijani i Rusi, a jedan navijač moskovskog kluba zadobio je rane od noža.

Navijaci Spartaka obelezili 36 godina tragedije na Lenjinovom stadionu

 

Pre cetiri dana u reziji navijaca Spartaka u Moskvi je obelezena 36-a godisnjica od velike tragedije na stadionu Lenjinovom stadionu (Luznjiki) u kojoj je jos uvek nepoznat broj navijaca stradao. Pored navijaca Spartaka pocast zrtvama odali su i navijaci Crvene Zvezde , Venspilsa, Torpeda (Moskva), Juventusa  koji su ucestvovali na memorijalnom turniru u cast stradalih.

 

 

“Mračna tajna Lužnjikija” i “Fudbalski Černobilj” samo neki su od naziva za tragediju koja se 20. oktobra 1982. godine dogodila na stadionu Lužnjiki u Moskvi. Tog dana, u stampedu na izlazu sa stadiona, život je izgubilo 66 navijača, mahom tinejdžera, dok je lakše i teže povređena 61 osoba. O samoj tragediji Moskovljani, ali i ostali stanovnici tadašnjeg Sovjetskog Saveza saznali su tek sedam godina kasnije.

 

Tragedija na Lenjinovom stadionu (danas stadion Lužnjiki) 20. oktobra 1982. godine u Moskvi najveća j katastrofa u ruskom sportu svih vremena. Tog dana, 66 navijača Spartaka iz Moskve, mahom tinejdžera, poginulo je nakon stampeda na u finišu meča protiv holandskog Harlema u Kupu UEFA.

O samim razmerama tragedije, zbog medijske cenzure, saznalo se tek godinama kasnije, dok je način na koji je došlo do katastrofe na stadionu i dalje obavijen pod velom tajne.

Šta se tačno dogodilo tog hladnog jesenjeg dana u Moskvi možda se nikada neće utvrditi, ali postoji više verzija događaja, jedna zvanična i ostale koje su se pojavile nakon raspada SSSR-a.

Kao što je rečeno utakmica je igrana na tadašnjem najvećem stadionu u Sovjetskom Savezu, Lenjinovom stadionu, koji je nekoliko godina ranije preuređen za potrebe Olimpijskih igara u Moskvi.

 

Tog 20. oktobra bio je izuzetno hladan jesenji dan. Temeratura je iznosila minus deset stepeni celzijusa, tako da za samu utakmicu nije vladalo neko veliko interesovanje. Prema zvaničnim podacima za meč je prodato oko 16.500 karata, što je mnogo manje od utakmice koju je Spartak igrao u prethodnom kolu protiv Arsenala kada je na stadionu bilo više od 65.000 ljudi.

 

Imajući u vidu da je poseta bila slaba i da je jak sneg zatrpao sve tribine, odlučeno je da se za gledaoce otvore samo istočna i zapadna tribina koje su mogle da se očiste na vreme pre početka meča. Čak je postojala i ideja da se zbog snega traži pomeranje vremena odigravanja meča, ali od toga se odustalo. Gostujući navijači nisu predstavljali problem jer je na utakmicu došlo tačno 100 pristalica Harlema.

Za 16.500 Spartakovih navijača otvorene su istočna i zapadna tribina. Najveći deo publike, oko 12.000 navijača, ipak je ušao na istočnu tribinu jer je ona bila bliže stanici metroa.

Ništa tokom utakmice nije naslućivalo da će se dogoditi strašna tragedija. Spartak je na prvom meču u Holandiji već trijumfovao rezultatom 3:1, dok je u 16. minutu i u Moskvi poveo sa 1:0.

Imajući u vidu da je utakmica bila rešena, nekoliko minuta pre kraja, veliki broj gledalaca počeo je da napušta stadion, gde su se skoro 90 minuta smrzavali. Iako je bilo otvoreno više izlaza, više hiljada navijača pohrlilo je na izlaz C koji je bio najbliži stanici metroa.

 

Ono što se tamo dogodilo i dalje je predmet mnogih polemika. Prema zvaničnoj verziji, na klizavim stepenicama (prema jednoj verziji nisu bile očišćene od leda) ljudi su počeli da padaju. Pre nego što su uspeli da se podignu na njih je naletala masa ljudi koja je izlazila sa stadiona, koji su padali preko onih koji su već ranije bili na zemlji. Kako je nastao zastoj, publika koja je želela da izađe počela je da gura, nesvesna situacije koja je vladala. Tako je sve veći broj ljudi, poput domina, padao pod pritiskom mase.

Prema istoj verziji, do zastoja je došlo kada se jednoj ženi u gužvi izula cipela na stepenicama. Ljudi koji su se našli ispred su zastali i pokušali da pomognu ženi da nađe i obuje cipelu. Za to vreme masa koja je nadirala iza njih, nesvesna zastoja, gurnula je nekoliko ljudi koji su stajali i dalje su samo jedni padali preko drugih.

 

Prema nekim verzijama najveći haos je navodno nastao nakon drugog pogotka Spartaka koji je u 90. minutu postigao Švecov, kada je jedan deo publike pokušao da se vrati na stadion. Oni su se sudarali sa onima koji su izlazili sa tribina,tako da se u opštem haosu nije znalo ko koga gazi. Sam Švecov je kasnije rekao da bi voleo da nije nikada dao taj gol. Ipak, istraga je utvrdila da gol Švecova nije dodatno pogoršao situaciju, naprotiv, ako je imao ikakav uticaj on je mogao da bude samo pozitivan jer je vratio ljude na tribine i smanjio pritisak na one koji su se borili za život na stepeništu i izlazu.

 

O samoj nesreći na njihovom najvećem stadionu Moskovljani nisu ništa znali. Najveći broj sovjetskih medija nije ni pomenuo nesreću, a kamoli mrtve i povređene, već su samo hvalili igru Spartaka i prolaz ekipe u naredno kolo.

Samo je list Večernjaja Moskva pomenuo da je na utakmici bila nesreća u kojoj je najverovatnije bilo i žrtava. Zapadni mediji su se više bavili nesrećom na stadionu, ali ni oni nisu slutili prave razmere tragedije. Italijanski, španski i američki mediji su nagađali broj mrtvih i poginulih, ali ni blizu broja koji je kasnije objavljen kao zvaničan. Procene su se kretale od dvoje mrtvih i stotinak povređenih do više od 350 žrtava.

Klupko je počelo da se odmotava nakon tragedije na Hilsborou 1989. godine kada je poginulo 96 Liverpulovih navijača. Medijska cenzura u Sovjetskom Savezu pod Gorbačovom je popustila, tako da su ljudi prvi put čuli za nesreću koja se nekoliko godina ranije dogodila u sred Moskve. Zapadni mediji su ovo nazvali „fudbalski Černobilj”, imajući u vidu razmere nesreće i prikrivanje u medijima.

 

Brojka od 350 poginulih uzeta je kao relevantna nakon teksta u listu Sovjetski sport pod nazivom „Mračna tajna Lužnjikija” koji je objavljen 1989. godine, kada su novinari mogli slobodnije da pišu o temama koje su godinama i decenijama bile zabranjene. Novinari koji su pisali tekst priznali su da nisu koristili zvanične podatke istrage, već da su procenili da se radi od 350 žrtava nakon obavljenih razgovora sa porodicama poginulih.

Iste godine list Izvestija objavio je intervju sa inspektorom Aleksandrom Špejerom koji je obavljao istragu nakon nesreće 1982. godine. On je izneo podatak da je tog dana život izgubilo 66 ljudi, dok je 61 osoba teže i lakše povređena. Ovaj podatak se i danas vodi kao zvaničan, iako pojedini, pre svega tabloidni mediji, ne odustaju od brojke od 350 poginulih. Špejer je naveo i da nije postojala cenzura da se podaci i ranije objave i da su oni bili na raspolaganju svima.

Porodice žrtava tragedije međutim imaju drugo mišljenje. Godinama kasnije postoje  svedočanstva da je mnogima bilo zabranjivano da govore o pogibiji svojih najmilijih.

Zanimljivo je da se nesreća na Lužnikiju u oktobru 1982. godine dogodila samo dvadesetak dana pre smrti sovjetskog vođe Leonida Brežnjeva. Mesto prvog čoveka Sovjetskog Saveza prethodnp je preuzeo je Juri Adropov, bivši KFB-ovac, koji je želeo da povrati disciplinu u sovjetsko društvo koje je, kako mnogi smatraju, popustilo u poslednjim godinama vladavine Brežnjeva.

Nakon tromesečne istrage koju je sproveo inspektor Aleks Špejer i u okviru koje je saslušano 150 svedoka, ekspresno su imenovani krivci za nesreću. Nakon kratkog suđenja zatvorske kazne su dobili direktor stadiona Viktora Korikišev, njegov zamenik Ljižin, stadionski menadžer Juri Pančihin i policajac koji je bio zadužen za bezbednost na isočnoj tribini Korjagin. Svi su dobili zatvorske kazne, ali su kasnije amnestirani. Mnogi smatraju da su oni bili samo žrtvena jagnjad, a da krivce za tragediju treba tražiti na drugom mestu.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza, početkom devedesetih godina počele su da se javljaju i druge verzije strašne tragedije. Oni koji su preživeli nesreću na stadionu optuživali su vlast, tačnije policiju da je kriva za nesreću.

 

 

Prema jednoj nezvaničnoj verziji, pojedini navijači na stadionu su pod dejstvom alkohola, grudvama i ledenicama gađali policiju za vreme utkamice. Kada su ljudi počeli da izlaze pred kraj meča, policija je pritvorila kapije i suzila izlaze, tako da se pravila gužva, sve u cilju da prepozna i privede izgrednike koji su se nedolično ponašali na tribini.

Kada je došlo do zastoja ljudi su zbog veoma uskog prostora počeli da padaju i da gaze jedni preko drugih. Navodno je jedan deo ljudi pokušao da se vrati na tribinu i da tako olakša pritisak, ali su policajci, nesvesni situacije, zabranili povratak i terali ljude ka izlazu čime su samo pogoršali situaciju.

Ovaj stav podržava i direktor stadiona u to vreme Viktor Korikišev, koji je dodao da klizave stepenice nisu uzrokovale tako masovnu tragediju.

 

Danas je o ovoj tragediji upoznat ceo svet medjutim i nakon toliko godina jos uvek nije otkriven pravi uzrok jedne od najvecih navijackih tragedija na svetu.

 

Izvor: RTS

Ranjen jos jedan navijac Partizana

Danas u vecernjim satima desila se pucnjava na Novom Beogradu ispred ispred igraonice u Bloku 62, prema potvrdjenim podacima u pucnjavi je ranjen jedan mladic.

Momak koji je upucan hapsen je zbog navijackih nereda na derbiju od prosle godine koji je zapamcen po krvavom obracunu dveju frakcija navijaca Partizana.

 

Foto Vesna Lalic/Ras Srbija

Prema prvim informacijama, maskirano lice je oko 20.10 iz vatrenog oružja pucalo u momka koji je sa ranom u predelu desne butine, ali van životne opasnosti, kolima Hitne pomoći prevezen u Urgentni centar.

Kako nezvanično saznajemo, upucan je M. L. poznat kao navijač Partizana. Njega je pronašao momak koji je slučajno tuda prolazio i odneo ga do kraja bloka kako bi Hitna pomoć mogla lakše da dođe do njega.

Policija je blokirala ceo kraj u potrazi za osumnjicenim za ovaj nappad.

Novi sukob Torcide i BBB (VIDEO)

U subotu, 20. listopada oko 23.50 sati na Peščenici, na raskrižju ulica Držićeve i Milke Trnine, ispred dva kombija stao je treći kombi. U prva dva kombija bilo je ukupno 13 ljudi, navodno navijača Dinama.

 

Iz trećeg kombija izašlo je nekoliko ljudi koji su porazbijali prozore na kombijima kojima su zapriječili put.

Nitko nije ozlijeđen, a nepoznati napadači pobjegli su s mjesta događaja, izvijestila je PU zagrebačka.

 

Policija je nešto prije ponoći izašla po dojavi na Držićevu ulicu u Zagrebu.

Kako doznajemo od čitatelja, radi se o nekolicini ljudi koji po ulici nose pirotehničke naprave, najvjerojatnije baklje, no policija tu informaciju nije mogla potvrditi.

Ozlijeđenih osoba nema.

 

Prema nekim informacijama ovo je nastavak sukoba koji je zapocet pre nekoliko nedelja kada je ekipa BBB napala Torcidu na autoputu, a splicani su tad spas potrazili na obliznjoj livadi. Zatim su navijaci Hajduka napali pridruznicu BBB iz Karlovca. Sto se vide na video snimku ispod gde navijaci Hajduka na kraju sukoba pustaju dva clana BBB.

 

 

Izvor: 24sata

Novi sukob Torcide i BBB u Zagrebu (VIDEO)

Splićani su danas baš imali buran dan. Prvo u centru Karlovca u Radićevoj ulici oko 14:40 sati, skupina od par desetaka osoba razbacala je inventar na terasi dvaju kafića.

Lokalni portali u Karlovcu pišu da je to Torcida, koja je tamo stala na putu prema Zagrebu, gdje Hajduk od 16 sati igra prvenstvenu utakmicu s Lokomotivom.

Na društvenim mrežama pojavio se video naslovljen “Torcida u Karlovcu” na kojem se vidi metež ispred spomenutih kafića, nakon kojeg se skupina koja ga je izazvala udaljava.

S obzirom da je video sniman iz daljine, ne razaznaje se ništa detaljnije.

Međutim novi videozapis je stigao gdje Torcida juri Bad Blue Boyse u Zagrebu. Prema informacijama koje pristižu, starija ekipa Torcide je dobila 50ak mlađih Bad Blue Boysa na glavnom kolodvoru.  Torcida je navodno, upala sa busem neorganizovano u Zagreb.