Riots in Magdeburg (VIDEO)

After the game with Fortuna from Cologne and the great success of Magdeburg's home club, there has been a lot of clashes between members of the domestic naval group and the police. In a general chaos caused by the historical success, more than 50 people were injured more than 20 people were arrested. The conflict took place on the streets of Magdeburg when a dissolute mass was attacked by members of the security order, stones and torches were used in the conflict, and members of the special police had to use water cannons to stop domestic fans who are known in Germany as one of the most enduring fans.

Represija nad navijacima u Hrvatskoj se nastavlja…

[PRIOPĆENJE UN WHITE STONES]

Zbog jučerašnjih nemilih događaja i slike koja je stavljena u javnost o navijačima NK Varteks dužni smo napisati istinu kako bi isprali laži koje nam se stavljaju na teret.

Velik broj WS bio je jučer na gostovanju u Koprivnici, svi zajedno krenuli smo na jedan jedini ulaz kako bi platili kartu i ušli na stadion.
Već kod kupnji prvih karata osjetili smo malo čudan odnos od strane redara i policije koji su doslovno ljude okretali naglavačke (pretresani su čak i novinari!), a umjesto da pretresene puste na stadion, navijači su stavljani u kut i bilo im je rečeno da moraju pričekati kad sve provjere i onda tek mogu na stadion.
Na red je došla i majka sa svojim 8-godišnjim djetetom koje je u ruci držalo malu zastavu.
Gospodin iz redarske službe odmah je rekao da ta zastavica ne može na stadion, došlo je do prepirke i svađe između navijača i redara, da bi nakon toga intervenirala 2 ugodno popunjena policijska službenika koji najglasnijeg među navijačima žele odmah privesti u stanicu.
Kreće blago prepiranje, ali želimo naglasiti da NIJE PALA NI NAJMANJA ŠAMARČINA, NI NAJLAKŠI UDARAC, apsolutno ništa nije upućivalo na to da bi moglo doći do bilo kakvog većeg sukoba.

Nakon toga kolegama u “pomoć” dolazi treći kolega i bez ikakva upozorenja vadi suzavac i počinje prskati po ljudima, bez imalo obzira na ženu i djecu.
Nije bilo čak ni bitno što su s nama bili i domaći navijači koji su kupovali ulaznice. Ljudi su se počeli gušiti, djeca su počela plakati, nitko nije mogao vjerovati da se to događa.
To je izazvalo još veći gnjev među nama, ali i domaćim navijačima, no napominjemo još jedanput da NIJE BILO NIKAKVE TUČNJAVE!
Epilog svega bio je jedan uhićeni i SPORNA ZASTAVICA NA TRIBINAMA stadiona u Koprivnici.
Majka 8-godišnjeg djeteta pozvala je hitnu pomoć koja je odvela troje ljudi.
Liječnici koprivničke bolnice nisu htjeli unijeti u zapisnik da je dijete poprskano od strane policijske osobe, već da je samo poprskano suzavcem!

Nakon 30-tak minuta utakmice vraćaju se gospoda u uniformama od kojih je jedan bio službenik koji je prskao ljude, no bez značke koju je skinuo s odore.
Dijete koje je “tretirano suzavcem” očito je alarmiralo i vrh koprivničke policije pa tako na stadion stiže i voditelj OKC-a PU KC-KŽ.
Zbog bojazni za eventualne sankcije za svoj postupak, da bi se obranili počeli su birati ljude po tribini koje su nakon utakmice privodili i zadržali sljedećih 17 sati u policijskoj postaji!

Ove sezone prošli smo cijelu Slavoniju, nigdje nikad nismo izazvali ni najmanji incident, dapače gdje god bi se pojavili bili smo srdačno prihvaćeni od strane domaćina.
Od Vukovara, Pleternice, Osijeka, Bijelog Brda gdje su nam ljudi nosili pive na našu tribinu, Bjelovara gdje je druženje nakon utakmice trajalo satima, Požege gdje smo bili prihvaćeni kao da smo njihovi, Belišća gdje su nas domaćini častili s besplatnim kartama, u Čepinu gdje nas ljudi doslovno nisu puštali svojim kućama, gdje smo prvo morali popiti sve što su imali, ljudi su se s nama slikali, pjevali smo zajedno, veselili.
NIGDJE NIKAD NISMO IMALI NIKAKVIH PROBLEMA, upravo suprotno, slavili smo nogomet, onakav kakav ga mi doživljavamo, nogomet koji spaja i upoznaje ljude, rađa nova prijateljstva, nogomet koji ne radi razliku, nogomet u kojem je rezultat u drugom planu!

Jedva čekamo srijedu da ugostimo svoje sportske prijatelje iz Bjelovara, a onda u Oriovac na još jedno druženje gdje vjerujemo da će nas ljudi ponovo primiti kao da smo njihovi!

P.S. Prilažemo sliku o zapisniku sa hitne kao odgovor na policijsko izvješće da nitko nije zatražio liječničku pomoć.

 

Grobari isterali policiju sa juga (VIDEO)

Najvatrenije pristalice crno belih smestene na juznoj tribini isterale su pripadnike policije sa tribine tokom drugog poluvremena vecerasnje utakmice sa Cukarickim. Razlog za ovakav potez navijaca crno belih jos uvek nije poznat ali veci sukob sprecen je povlacenjem pripadnika zandarmerije i odlaskom u tunel za izlaz sa stadiona dok nije pristiglo pojacanje. Inace odranije je poznato da su pristalice Partizana podeljene u tri frakcije koje su u sukobima misljenja i stavovima. Grobari koji su trenutno na jugu su cesto dovodjeni u vezu sa saradnjom sa policijom, dok se pristalice crno belih sa istoka popularni Partizanovci vode u vezu sa dovodjenjem huligana iz Splita na veciti derbi i izazivanje velikih sukoba na juznoj tribini krajem prosle godine.

foto mn press

 

Veliki sukobi nakon promocije Magdeburga u Drugu ligu Nemacke (Video)

Nakon utakmice sa Fortunom iz Kelna i velikom uspeha domaceg kluba Magdeburga doslo je do velikih sukoba pripadnika domace navijacke grupe i policije, u opstem haosu izazvanom istorijskim uspehom lakse je povredjeno preko 50 osoba dok je uhapseno 20 lica. Sukob se odigrao na ulicama Magdeburga kada je razularena masa napala pripadnike reda bezbednosti, u sukobima su koriscene kamenice i baklje , a pripadnici specijalne policije morali su da koriste vodene topove kako bi zaustavili navijace domace ekipe koji su u Nemackoj poznati kao jedni od najvernijih fanova.

 

 

 

 

 

 

Partizanovci pokrenuli akciju pomoci povredjenoj Portugalki

Navijacka grupa Partizanovci izdala saopstenje u kojom se pozivaju clanovi da doniranjem novca obezbede sredstva za pomoc povredjenoj navijacici Partizana iz Portugala, koja je zadobila povrede ruke nakon vecitog derbija i brutalnog prebijanja navijaca iz ove grupe.
Saopstenje:
Dragi Partizanovci!Svi znate za našu dragu Portugalku Lauru, velikog navijača Partizana. Laura je pre nekoliko dana doživela povredu ruke na derbiju od strane zandara i ta povreda zahteva hitnu hiruršku intervenciju. Svako duže čekanje na operaciju smanjuje šanse za potpuni oporavak tetiva i prstiju, pa je operacija zakazana za ponedeljak, 23. april. Laura je strani državljanin i jedini način da se operacija obavi jeste da bude plaćena. U ovom momentu potrebno nam je 400 EUR kako bismo je spokojno uputili na intervenciju. Laura i drugari oko nje su vam beskrajno zahvalni za svaku pomoć koju ste u stanju da pružite, uplatom na račun. Ako bude potrebe, nastavićemo sa skupljanjem novca i na nedeljnoj utakmici, ali želimo da što pre osiguramo sredstva. Da ne bismo gubili dragoceno vreme oko otvaranja računa, ide vikend, uplate možete vršiti na račun:
265-458788-73
Primalac: Aleksandar Pavlović, Beograd
Svrha: za Lauru – intervencija
Računajte na našu apsolutnu pouzdanost. Hvala vam unapred, kao i svim ljudima koji su nam omogućili kontakt s bolnicom!

NEWS: KÖLN ULTRAS GROUP DISSOLVED!

31.03.2018, xtvx, Fussball 1. Bundesliga, TSG 1899 Hoffenheim - 1.FC Koeln, emspor, v.l. Gladbacher klauen die Fahne der Boyz nach Anpfiff, Koelner Fans Sinsheim *** 31 03 2018 xtvx Football 1 Bundesliga TSG 1899 Hoffenheim 1 FC Cologne emspor v l Gladbacher steal the flag of the Boyz after kickoff Koelner fans Sinsheim

Germany: A famous group of 1. FC Köln dissolved after they lost a flag.

After 17 years (founded in 2001) on the stands, the ultras group Boyz Köln decided to dissolve their group. This decision was taken after lads from Borussia Mönchengladbach managed to steal part of their group banner a few weeks ago.

As well as one of their important groups dissolved, FC Köln also got relegated from the Bundesliga this season.

After 17 years (founded in 2001) on the stands, the ultras group Boyz Köln decided to dissolve their group. This decision was taken after lads from Borussia Mönchengladbach managed to steal part of their group banner a few weeks ago.

As well as one of their important groups dissolved, FC Köln also got relegated from the Bundesliga this season.

Fans of FC Köln and Borussia Mönchengladbach have a strong rivalry. Their derbies often involves riots and a lot of tension, as you can see from these articles back in 2015 and 2014.

During the Rheinderby in January this year, lads from Boyz Köln dressed as stwards managed to steal the group banner of Scenario Fanaticos (M`Gladbach).

Fans of Gladbach were looking for a revenge. When FC Köln played away against Hoffenheim 31st of March (about 250 km from Gladbach) lads of Scneario Fanatics bought tickets close to the away sector. During 2nd-half when the away fans from Köln used pyrotechnics, the lads from Gladbach ran towards the away sector and managed to steal part of the “Boyz Köln” banner.

Great revenge the lads of Gladbach, but a big loss for the lads from Köln who later announced they dissolved their 17 years old ultras group.

In the latest match against Mainz 05, the leader of Boyz Köln held a speech in the stands to inform their fans about the decision. They will no longer be under the name of Boyz Köln, but they will continue their strong support for FC Köln.

Among ultras in Europe, there is an unwritten law which says any group who lose their main banner should dissolve.


Potres na Poljudu: Torcida traži ostavku predsjednika Hajduka!

„KN Torcida ovim priopćenjem želi poslati jasnu poruku predsjedniku uprave, tako i svim navijačima Hajduka.

Iskrenost i poštenje su jedna od temeljnih vrijednosti Hajduka kao kluba za kojeg se borimo svih ovih godina. Naša duga cesta nema alternative, nema prečice, nema skretanja. Žrtve koje smo podnijeli svih ovih godina, prijatelji sa tribine kojih više nema su naš vjetar u leđa koji nas tjera da nastavimo pravim putem, koliko god dug on bio. I zato vam predsjedniče ovim putem poručujemo da su nama kao nositeljima cijelog ovog projekta neprihvatljive vaše metode kojima ste odlučili ostvariti zacrtane rezultatske ciljeve.

Tretiranje sudaca na “drugačiji način”

Znamo za vaš nalog klupskim djelatnicima da se nogometne suce počne tretirati na ‘drugačiji način’. Sada se sigurno osjećate ponosno kada slušate razgovore nogometnih sudaca koji su puni hvale za današnji Hajduk i priče kako se osjeća bolja financijska situacija. Navijači Hajduka trebaju znati da je za ovakvu promjenu raspoloženja kod hrvatskih nogometnih sudaca zaslužna činjenica da po vašem nalogu predsjedniče, postoje klupski djelatnici koji su zaduženi da se ‘brinu za suce’.

Vode ih na večere u restoran Zrno Soli na račun kluba, istim tim sucima daju se pokloni i nagrade na račun kluba te ih se na račun kluba vodi u noćni život, u Vanilla bar (s kojim ćete ponosno kroz koji dan objaviti da ste potpisali sponzorski ugovor na godinu dana, jer treba nekako platiti te izlaske), a nekim sucima se u pratnji klupskih djelatnika zalomi i odlazak na koncerte, kao primjerice nedavno na Sašu Matića?!? Mislite li vi stvarno da ćemo mi mirno gledati kako se prema ovom nogometnom smeću koje nas godinama šikanira i koje je simbol kriminala, korupcije i nepotizma u hrvatskom nogometu odnosite kao prema gospodi i častite ih klupskim novcem?

“Ti isti suci koji danas piju, jedu i izlaze na račun Hajduka po vašem nalogu”

Jedan od vaših prethodnika na mjestu predsjednika uprave Hajduka do kraja svog života će se okretati oko sebe u strahu za svoj i živote svoje obitelji jer se odlučio suprotstaviti nogometnoj mafiji koju između ostalog čine ti isti suci koji danas piju, jedu i izlaze na račun Hajduka po vašem nalogu. Sjećate li se predsjedniče našeg pokojnog brata sa sjeverne tribine, koji je šest mjeseci proveo u zatvoru jer više nije mogao trpjeti nepravdu koju nam hrvatski nogometni suci nanose godinama? Očekujete od nas da pljunemo na njegova djela i zaboravimo ih preko noći, zagrlimo te iste suce, nogometnu mafiju i zapjevamo neki hit od Saše Matića u zamjenu za jedan trofej? Predsjedniče, mi nismo takav klub.

Svojim potezima ste nas osramotili i preko toga vam nećemo prijeći. Vi niste dostojni da budete predsjednik članskog kluba. Mi nemamo ovlasti da vas smijenimo, to je isključivo odluka Nadzornog Odbora. Ako će oni prijeći preko izdaje naših ideala, to je na njima. Torcida nakon laganja i demagogije, ne oprašta“, stoji u priopćenju Torcide.

Brza reakcija Udruge Naš Hajduk

Nedugo potom reagirala je s priopćenjem i Udruga Naš Hajduk:
„Udruga Naš Hajduk kao drugi najveći dioničar kluba očekuje od Nadzornog odbora što žurnije ispitivanje je li došlo do naloga unutar kluba o ‘tretiranju sudaca na drugačiji način’.

Očekujemo da članovi Nadzornog odbora sukladno savjesti povuku poteze u skladu sa svim klupskim dokumentima i zakonima, ali i univerzalnim vrijednostima koje su temelj projekta Naš Hajduk i na kojima počiva strategija kluba.

Iskrenost, profesionalnost, izvrsnost, strast, znanje, poštovanje, odgovornost, čast, borba – vrijednosti su kojima se Hajduk vodi i tako treba ostati. Pogotovo u odnosima s ljudima u nogometu koji već godinama sustavno zakidaju klub“, stoji u priopćenju.

(gol.dnevnik.hr)

Navijaci Kelna ugasili grupu

Najpoznatija podgrupa Kelnovih navijaca “BOYZ” je nakon gubitka zastava pre dve nedelje posle punih 17 godina staza na tribinama ugasila svoju podgrupu. Zastave su im uzeli navijaci Borusije iz Menhengladbaha na gostovanju u Hofenhajmu, inace udaljenost Menhengladbaha i Hofenhajma je oko 300 km. Ovaj potez navijaca Borusije je odgovor na kradju zastava koju su odradili clanovi grupe Boyz preruseni u redara na utakmicu dveju ekipa. Derbi izmedju Kelna i Menhengladbaha je jedan od najstarijih u Nemackoj.


Clanovi sad vec rasformirane grupe Boyz nece prestati da idu na utakmice ali vise nece praviti zastave. Navijaci Kelna su ispostovali nepisani kodeks navijackog pokreta.

https://www.youtube.com/watch?v=9XYwobG3mE8

GERMANY: Fight between Schalke 04 and Eintracht Frankfurt fans

GERMANY: Mass beat of Schalke and Franfur fans
In the final match, Frankfurt won a 0-1 victory against Schalke to secure the final of the German Cup.

However, the match was marked by incidents in the stands, namely the mass fanatics of the fans of all rival teams.

See what this is about:

https://www.youtube.com/watch?v=DN0RbslboZM

BALKANSKI RAT SEVERA I JUGA

BALKANSKI RAT SEVERA I JUGA

Istorijski događaji u poslednje dve decenije uglavnom počinjali ili se završavali na tribinama. Slom socijalizma i buđenje nacionalizama, ratovi, smene režima, glorifikovanje i sahranjivanje vođa… Stadion je na ovim prostorima, jednostavno, uvek neka vrsta društvenog seizmografa

Kako se Jugoslavija definitivno raspala na “Maksimiru”? Ko je prvi klicao Miloševiću i Draškoviću? Kako su navijači krenuli s Arkanom da “materijalizuju” srpstvo? Iznenađenje države četništvom među zidinama JNA. Tordica i NDH, Lešinari iz Banjaluke prvi navijači s Alijinom slikom. Delije kao junaci petooktobarskih promena. I na kraju, izbor Dan Tane, čoveka koji je u ratu s navijačima, kao dokaz da je tranzicija stigla i do navijačkih tribina…

Jedina ideologija je klub za koji se navija. I to će reći svaki navijač. Istorijski događaji u poslednje dve decenije koji su promenili ne samo geopolitičku već i civilizacijsku sliku Balkana počinjali su ili se završavali na tribinama. Slom socijalizma i buđenje nacionalizama, ratovi, smene režima. Rat Severa i Juga.

Toliko je već puta rečeno da se raspad SFRJ nije dogodio u Centru “Sava” na 14. kongresu Saveza komunista, već na “Maksimiru” kada je došlo do čuvene tuče srpskih i hrvatskih navijača. Ali i to da je scenario za taj događaj napisan negde u političkim krugovima.

Krajem osamdesetih, politički lideri su i preko navijačke tribine promovisani u vođe. Pre nego što je na Gazimestanu postalo jasno ko će biti novi srpski vožd, na severnoj tribini stadiona Crvene zvezde uveliko se pevalo: “Zvezda, Zvezda – to je srpski tim, Slobodan Milošević ponosi se s njim”. Nedugo potom, s iste te tribine pevalo se i “Zvezda, Zvezda, to je nama spas, Vuk Drašković navija za nas”. I to je bilo mnogo pre nego što je ovaj postao kralj trgova i prvi vođa otpora režimu. U isto vreme, pevalo se i Vojislavu Šešelju i Mirku Joviću.

Nenad Zorić, koautor je dokumentarnog serijala “40 godina bodrenja u Srbiji – Dosije navijači”. U pripremi serijala razgovarao je sa više od osamdeset navijača, sociologa i novinara koji su u to vreme putovali s navijačima.

– Sociolozi vole da kažu da su tribine neka vrsta društvenog seizmografa. Da se po ponašanju navijača mogu predvideti određeni društveni potresi. Navijači po svojoj prirodi streme ekstremnim ideološkim opcijama. I zato su im s oživljavanjem nacionalizma bili privlačni političari koji su pružali takvu opciju, kao što su Mirko Jović, Drašković ili Šešelj. A u prvo vreme, i Milošević – kaže Zorić za Pressmagazin.

On, međutim, dodaje da u to vreme političari nisu slali svoje “emisare”‘ kako bi obezbedili podršku navijača. Ta podrška je dolazila iznutra.

– Ako na tribini bude desetak hiljada navijača, dovoljno je po pedesetak njih koji podržavaju neku političku opciju, da nose stranačke zastave i pevaju pesme, da tako postignu efekat. Navijači su se učlanjivali u stranke, išli na mitinge, kasnije i napredovali u stranci i postajali kopča s tribinom. A političarima je to svakako odgovaralo, što bi se odricali takve mase – objašnjava.

Navijanje u Srbiji

Nakon raspada SFRJ, u Srbiji su ostale samo dve velike navijačke grupe: “delije” i “grobari”. Uz njih, tu su i novosadska “firma”, “radovci” ili “junajtid fors” i “tautunum bojs” iz Zemuna, koji se mogu nazvati drugom ligom – nema ih mnogo, ali se ističu “navijačkim podvizima”. “Red devilsima” iz Kragujevca, “jakuzama” iz Kruševca i “meraklijama” iz Niša nedostaje jak klub kako bi došli do izražaja. U nižim ligama ističu se “fridom fajtersi” iz Užica i “otrovi” iz Zaječara.

U Republici Srpskoj najveća grupa su “lešinari” iz Banjaluke, a za njima idu “sokolovi” iz Srpskog Sarajeva. Trenutno najperspektivnija grupa je “liders” iz Teslića. U Crnoj Gori, osim “varvara”, navijača Budućnosti, nema ozbiljnijih grupa. Malo je poznato da je oko sto navijača “varvara” na dan prve utakmice reprezentacija Crne Gore protiv Mađarske došlo u Beograd da gleda Srbiju u meču protiv Portugala.

Zvezda srpski, Partizan jugoslovenski?

Jedan od uspešnih marketinških poteza navijača Zvezde je u tome što su uspeli da klub za koji navijaju predstave kao srpski, a njegovog suparnika kao jugoslovenski. Partizan je bio armijski klub i, kao takav, privlačan za sve narode i narodnosti.

Zvezdu su u srpski klub uglavnom promovisali Srbi iz Hrvatske. Nakon maspoka, Srbi nisu mogli da navijaju za hrvatske klubove. Potrebno im je bilo da se razlikuju, a kako su za Partizan navijali i Hrvati, Srbi su onda birali Zvezdu. Posebno su bile poznate “delije” iz Knina, grad koji je gotovo ceo navijao za Zvezdu. Doduše, njima je od utakmica bitnije bilo da sačekaju voz s navijačima Dinama koji idu u Split ili obratno da ih “pozdrave” kamenicama.

Jednom je nakon raskola u SPO-u na “šešeljevce” i “vukovce”, Drašković organizovao skup, a njegov dojučerašnji kum Šešelj došao je sa svojim ljudima da ga rasturi. Dogodilo se da u obezbeđenju i jednog i drugog budu navijači sa Severa. Do većeg sukoba među Zvezdinim navijačima zbog politike, ipak, nikad nije došlo.

Već je izašlo iz okvira javne tajne da je jedini čovek koji je “poslat” na Sever bio Željko Ražnatović Arkan. On je kao vođa navijača proizvod Slobodana Miloševića. Na Severu je imao misiju da ujedini navijačke grupe i da ih umiri.

– Bio je potreban neko koga će se navijači plašiti, a ko, s druge strane, ima autoritet. I to su našli u Arkanu – nastavlja Nenad Zorić.

Postoji i priča da je Arkan rekao navijačima: “Puna su vam usta srpstva, ‘ajte sa mnom na ratište da to materijalizujemo”. Pa kako je ko shvatio to “materijalizujemo”.

Borba oko osvajanja južne tribine, na kojoj se okupljaju navijači Partizana, nije bila toliko intenzivna. Buđenje nacionalizma kod “grobara” je išlo nešto sporije, mada i je i među njima bilo onih koji su čak s Arkanom išli na ratište. Grobarima se takođe pripisuje da su u prvo vreme pevali pesme Miloševiću, ali i da su prvi krenuli s četništvom na tribinama. To je bio odgovor s Juga na prvu “nacionalističku” pesmu Zvezdinog navijača – “Igrale se delije”. Ostalo je tako zabeleženo da je 1990. s Juga prvi put zagrmelo: “Sprem'te se, sprem'te četnici”, što je u to vreme stvarno bio državni incident, posebno zato što je došao od navijača kluba koji je oformila Jugoslovenska narodna armija, najveći neprijatelj ravnogorskog pokreta.

Taman kada je policija krenula da interveniše, oglasio se Sever: “Silna će borba da bude”. Pa onda zajedno: “Zagrmi Draža Vojvodaaaaaa”. Policiju, ali i kompletnu državu, verovatno je najviše šokiralo kako je čitav stadion tada napamet znao celu četničku pesmu. Onda se desio 9. mart sa sve telohraniteljima Vuka Draškovića s crveno-belim šalovima, ali i jedinom žrtvom među demonstrantima – Branivojem Milinovićem, navijačem Partizana.

I u Hrvatskoj nacionalizam počinje na tribinama. Kao i veći deo Hrvata, i Dinamovi “bed blu bojsi” i Hajdukova “torcida” za svoju političku opciju biraju Tuđmana. Loši plavi momci su i otvoreno transparentima podržavali HDZ. Hajduk je do osamdesetih godina pretežno bio dalmatinski klub, pa tek onda hrvatski. Ali krajem osamdesetih, “torcida” se okreće ustaškoj ideologiji. Regrutuje i dobar deo organizacije Ustaška mladež. Isticanje zastava “Naš Dragi Hajduk”, s istaknutim početnim slovima N-D-H, bilo je možda i prvi put javno promovisanje zločinačke hrvatske države iz Drugog svetskog rata.

Među navijačima postoji priča da je grupa Srba iz Hrvatske, inače navijača Zvezde, odgovorila zastavom: “S vama Sada Stupamo Smjelo, vjerni navijači iz Miošića kod Drniša”. Navodno, ti momci su zbog toga završili u zatvoru, a zastava na severnoj tribini “Marakane”. Doduše, bez prvog dela.

“Torcida” i “bed blu bojs” su u više navrata zajedno nastupali u to vreme ističući da je borba protiv Srba važnija od klupske pripadnosti. Čak su pravili i zajedničke zastave. “Grobari” i “delije”, s druge strane, nikad javno nisu promovisali savezništvo, ali nije tajna da su išli zajedno u okršaje s hrvatskim navijačima.

Te tuče navijača “velike četvorke” polako su pokazivale kako se urušava velika Jugoslavija. A za to vreme, ne toliko zapaženo, prolazio je prodor politike na tribine u Bosni. Dok se kod srpskih i hrvatskih navijača znalo “ko je ko”, bosanske navijačke grupe su uglavnom bile multietničke.

Procvetala bela lala…

Deni Dajer, autor Bi-Bi-Si-jevog dokumentarog serijala “Real football factory”, jednu epizodu posvetio je Balkanu. Ovde ga je dovelo to što su ovdašnji srpski i hrvatski navijači bukvalno ratovali jedni protiv drugih.

“Delije” nisu htele da se vide s njim jer “strani novinari uvek loše predstave njihovu vezu s Arkanom”. “Grobari” su ga dočekali s pečenjem i tonom alkohola i oružja. Kada su mu ispričali jednu priču, pobegao je glavom bez obzira.

Ispričali su mu čuvenu priču iz osamdesetih kada je “grobare” posetio vođa “torcide” Parangal. Odveli su ga na groblje da poljubi Manceov grob. Nije hteo. Kako mu se stari grobar Žare osvetio, nije za priču. Tek, trijumfalna pesma “Procvetala bela lala, osvojismo Kup maršala” dobila je nove reči: “Procvetala bela lala, jeb'o Žare Parangala”.

Malo je poznato da je jedna od prvih navijačkih grupa koja je isticala zastave SDA Alije izetbegovića bila grupa “lešinari” iz Banjaluke. Kada je počeo da ključa “bosanski lonac”, među navijačima Borca uticajniji su bili banjalučki muslimani. To je, međutim, kratko trajalo, tek utakmicu ili dve. Iako su se u jednom trenutku Srbi povukli iz “lešinara”, brzo su preuzeli kontrolu nad tribinom.

Jedna od zabluda koja je postojala kod nas glasi da su u Sarajevu pre rata Srbi navijali za Željezničar, a Muslimani za Sarajevo. A navijači “Želje”, “Manijaci”, prvi su počeli s isticanjem bošnjačkog nacionalizma. I to u vreme dok još nisu znali da se zovu Bošnjaci. Još 1988. počeli su s crtanjem grafita “FCŽ”, sa zvezdom docrtanom u “C”, praveći od ovog slova polumesec. Kasnije su isticali zajedno privezanu hrvatsku šahovnicu i stranačku zastavu SDA. Na utakmici protiv Crvene zvezde na Grbavici, “manijaci” su zapalili srpsku zastavu. Zabeleženo je da su srpski navijači “Želje” tada pobacali šalove i prešli na drugu tribinu da navijaju s “delijama”.

“Horde zla”, navijači Sarajeva, bile su projugoslovenski orijentisane gotovo do 1992. godine. Otvoreno su podržavali Ante Markovića. A bili su poznati i po transparentu: “Po nacionalnosti Jugosloven” i “Jugosloven, pa šta”. Posle rata, istorija je morala da se “pere” pa su “horde” isticale transparent “Bošnjak, pa šta”, kao i šalove sa stranačkim obeležjima SDA.

Ljubav navijača i stranaka nikada ne traje dugo. Hrvatski navijači su još pre “Oluje” počeli da pevaju: “Ima jedan čovek buđav, ime mu je Franjo Tuđman”. I režim Slobodana Miloševića dobio je jednog od najvećih protivnika na tribini. Opet se na Severu Zvezdinog stadiona prvi put zapevalo: “Spasi Srbiju i ubij se, Slobodane”, zbog čega su u nekoliko navrata izbile velike tuče navijača i policije. Isto tako, ostaće upamćeno kada su na “Marakani” igrale SR Jugoslavija i Hrvatska. Karte za utakmicu deljene su preko SPS-a, a kada su navijači ipak zapevali: “Spasi Srbiju…”, nestalo je struje na stadionu.

– Opšte je mišljenje da mnogi slogani nisu smišljeni na stadionu. Već su tu puštani kao “probni baloni”. Teško je utvrditi kako su ti slogani dospeli među navijače. Moguće je da neki slogan prvi put čuje veliki broj ljudi iako je već promovisan na nekim manjim političkim skupovima – tvrdi Nenad Zorić.

Navijačima Zvezde je već mnogo puta odata zahvalnost za učešće u petom oktobru. Te 2000. godine, pre petog oktobra, navijače je posećivao Vladan Batić, predsednik DHSS-a. U njegovu stranku su se učlanili i neki od priznatih vođa “delija”. Pre svih, Jovan Šurbatović, koji je posle toga napravio i političku karijeru. I to je bio “glavni link” tadašnje opozicije s navijačima.

Jedan navijač sa Severa sa kojim smo razgovarali seća se da je u to vreme nositi majicu DHSS-a bila prestižna stvar.

– Nikad navijači nisu imali zvaničan stav da treba podržavati Batića. Ali, kad vidiš te vođe koje ljudi poštuju na tribini da su članovi, to ne može da ne utiče na navijače – kaže naš sagovornik koji iz straha od policije ne želi da mu objavljujemo ime. Naravno, otkada je otišao s Čedom, Batića baš ne vole na Severu. – Jer, “delije” od političkih stranaka najviše mrze LDP – priča nam ovaj navijač. Zvezdaši su zato 5. oktobra izašli u prve redove jer “oni ipak najbolje znaju kako se bije s policijom”.

Jedan od vođa “grobara” Predrag Simić, poznatiji kao Sima Srbija, kaže da se neopravdano stekao utisak da su samo Zvezdini navijači učestvovali u demonstracijama, što je kasnije “delije” promovisalo u “oslobodioce 5. oktobra”, a “grobare” u “čuvare režima”.

– Bili smo tamo. I to ispred Majke Jevrosime, gde je bilo najteže. Nismo palili zastave u Skupštini, to su bili neki drugi. Samo, mi to nismo marketinški ispratili – seća se Sima Srbija.

Stalne priče o zakonu koji bi “doveo navijače u red” okretale su navijače protiv vladajućih stranaka posle 5. oktobra. Kada je policija uvela restrikcije za zastave i barjake na tribinama, navijači svih naših klubova ustremili su se na tadašnjeg ministra Dragana Jočića.

Kako nam pričaju navijači Zvezde, “‘delije’ su razočarane posle svega što se dešavalo nakon 5. oktobra”. Nakon što je “pravda za Uroša” ostala nedostižna i nakon što je njihov klub preuzeo Dan Tana, čovek s kojim su u otvorenom sukobu, teško da bi neko mogao da računa na podršku “delija” u skorije vreme.

– U zadnje dve-tri godine promenilo se mnogo toga na tribini. Ranije se govorilo o politici, sada se to izbegava. Mnogi političari su govorili najnegativnije o tribini. Čini mi se da su navijači danas više nego ikada vezani za pravoslavlje. Često se organizuju putovanja na Kosovo. Posećuju se ljudi tamo, nosi se pomoć. Ide se u enklave, navijači pomažu u manastirima. U Pećkoj patrijaršiji, a posebno Visokim Dečanima – priča on.

“Grobari” su ovog leta koštali svoj klub zbog podrške Radovanu Karadžiću. Na njihovoj tribini se već godinama, pored crno-belih zastava, može videti i jedna plava, radikalska. Sima Srbija je nedavno izjavio da, iako su njemu radikali blago odvratni, većina južne tribine jeste za njih.

– Nisu sve vođe “grobara” bile srećne kada smo prvi put ugledali zastave radikala na Jugu, ali ne možemo uticati na ljude da odustanu od svojih uverenja. Ako bismo pokušali, navijači bi otišli – objašnjava.

A kako nam je rekao jedan navijač koji poznaje situaciju na Jugu, “među grupom mlađih i agresivnijih navijača Južni front postoje vođe koje od proglašenja nezavisnog Kosova insistiraju na ulici, a i bliski su radikalima”. Prvi put se radikalske zastave pojavljuju na Jugu još 2003. godine. Kako kaže naš sagovornik, veza je bio jedan od starijih vođa koji je radio u Šešeljevom obezbeđenju.

Nove generacije navijača, međutim, sve manje znaju za koga uopšte navijaju. Često im je bitnije samo da nerviraju drugu stranu. Tako navijači Čelika iz Zenice, kada im dođu gosti iz Sarajeva, pevaju: “Ovo je Srbija”, i “Radovan Karadžić, Radovan Karadžić”. Ili: “čete” (četnici) iz Čačka, koji su proglašeni rasistima, jer su vređali tamnoputog igrača s kojim su bili u sukobu. Mada niko od mladih Čačana ne bi mogao da kaže šta je to Kjukluks klan, ili, ne daj bože, da objasni vezu četničke ideologije i rasizma.

Navijači postaju sve nevažniji faktor, što pokazuje i izbor za predsednika Zvezde Dan Tane, čoveka koji je u otvorenom sukobu s navijačima. Njihovo mišljenje očigledno više nije tako bitno. Na poslednjim izborima, marketing političkih kandidata bavio se svime, od globalne ekonomije do uzgajanja ljutih papričica.

Jedino što nisu pominjani fudbal i navijači.

Preuzeto: Veljko Miladinović (PRESS)