Blizak susret Grobara i Manijaka u Novom Sadu

Gostovanje u Subotici 1990/91g..grupa Strah… Hard core,england.. Inace prica uz ovu sliku je sledeca..U povratku 15-16 ljudi,tj momaka od 14 do 17 godina,ukupno svi koji su taj dan dosli iz Beograda na gostovanje,grupe Alcatraz i Strah,izaslo je na stanicu u Novom Sadu,jer nije bilo direktnog voza za Bg.. Blejeci na stanici u jednom trenutku vidimo masu navijaca kako peva i urla,kretajuci se vrlo brzo ka nama stepenicama..

 

Ubrzo prepoznajemo navijace Zelje iz Sarajeva, setivsi se da su oni gostovali Vosi..tada nije bilo murije,eventualno par uspavanih Milicionera i uvek je bilo prostora za lep okrsaj.. Brzom konsultacijom odlucujemo da ih cekamo,bezanje nije bilo opcija.. Betmen preuzima zastave i sklanja se,mi prebiremo po dzepovima i spremamo par boksera i palica ispod jakni..

Manijaci stizu do nas,bilo ih je oko 500,medju prvima likovi od 30-40 godina.. Koji ste vi,sledi pitanje..Koprivica kao najstariji odgovara Grobari… Gde su ostali,nema ih,samo mi smo isli u Suboticu..ostali Manijaci nas okruzuju i ceka se sekund kad ce sve krenuti..

Taj neki sto je pricao sa nama,zaboravih ime..pruza ruku,pozdravlja se sa nama..kaze pozdravite Pajsera i Belgiju..negde su lezali robiju zajedno… Sacekasmo par minuta,stize voz za Bg,mi se ukrcavamo… Kao mladi smo naucili na licnom primeru sta je vitestvo..tada sam razmisljao da bi mi sigurno njih prebili u obrnutoj situaciji…posle te lekcije stav se menja…

slika – stoje Betmen,Robi,Zverko,Igor,Nesa.. cuci-Majk..

Prica o Dzeriju

Otrgnuto od zaborava:

Džeri Spasić

Rođen 20.11.1971.god u Torontu u Kanadi. Par godina pre rata, dolazi u Srbiju i radi kao novinar. Nije bio oženjen niti je imao decu. Živeo je u Novom Beogradu.
Bio je navijač PARTIZANA , član Fronta. Bio je ranjen u obe noge a potom zarobljen. Ubijen je na dan svoje krsne slave, 21.11.1991 godine u Laslovu ( Slavonija-Hrvatska). Inače u trenutku ranjavanja imao je PRESS prsluk na sebi.

25.11.1991 god. masakriran je transportovan na VMA. 27.11.1991 god. sahranjen je na Novom bežanijskom groblju. Sahranila ga je baba.
Obzirom da je bio kanadski državljanin, kod pandura se vadio na tu činjenicu.Bio je prepoznatljiv po crnoj speet-fire jakni, I nosio je šal sioux atack i bejzbol kačkete. Dugo se posle Titove smrti, svaki 4. maj obeležavao tako što se u 15h.05 zavijale sirena u znak sećanja na „preminulog predsednika“. 4.maja 1990 godine, godine na demonstracijama protiv obeležavanja smrti Josipa Broza Tita Džeri ulazi u srednju Pravno-birotehničku školu, penje se na sprat, uzima Titovu sliku u baca je na ulicu kroz prozor.

Posle utakmice sa Seltikom u Mostaru, septembra 1989.godine Džeri sa još jednim ortakom utrči u kafanu prepunu Škota, i tu Džeri krene da priča ne perfektnom engleskom jeziku sa njima. Škoti su tu oduševe i tu krenu ture pića, priča i zezanje. U nekom trenutku Džeri i ortak skapiraju da će zakasniti na voz, odlaze iz kafane, naleću na pandure i ovi ih pod rotacijom dovoze na stanicu i oni u poslednjem trenutku uleću u voz za Beograd.

Počivaj u miru Grobarski brate!

 

Žile o događaju sa Džerijem:

Posle napornog puta do Mostara, ludačke kiše koja nas je dočekala, uzbuđenja pre i tokom utakmice, zadovoljni pobedom, krenemo sa Bijelog Brega ka železničkoj stanici. Dok smo šetali u velikom društvu, Džeri mi predloži da se izdvojimo i probamo da pronađemo Škote i malo se ispričamo sa njima. Skrenemo u prvu kafanu u centru grada, a unutra sve zeleno.

Priđemo stolu gde je sedelo osam robusnih Škota. Predstavimo se, oni nas ponude da sednemo i krene priča. Iznenadio ih je Džerijev perfektan engleski, pa su nas prihvatili maltene kao svoje. Posle nekoliko tura pića, nazdravljanja i zezanja, bacim pogled na kafanski sat i provalim da imamo jedva dvadesetak minuta do polaska voza za Beograd.

Škoti navalili da ostanemo celu noć i zezamo se po gradu, pa da idemo ujutru, ali mi smo, za tu vrste akcije, već bili premoreni i dekintirani. Pozdravili smo na brzaka, izmenjali adrese i telefone, uz obećanje da ćemo se prvom prilikom javiti jedni drugima. Istrčimo iz kafane, kapiramo da voz kreće za nekoliko minuta i u panici zaustavimo pandurski auto.

Lokalni milicajac nas prihvati bez pogovora, uključi rotaciju i doveze pravo ispred voza. Samo što smo ušli, voz je krenuo emotikon smile Nismo se pošteno ni smestili u vozu i prepričali drugarima kafanske utiske, kad je odjednom iz mraka grunula kanonada kamenica po vozu. Ustaše iz Lištice (Široki Brijeg), poželele su nam srećan put. Dosta prozora bilo je polupano, a nekoliko ljudi zadobilo je lakše povrede od razbijenog stakla…

Zauvek sa nama Dzeri Spasic

Emotivan teks Grobara iz Blokova

VREDI PROČITATI. ODVOJITE PET MINUTA, ZNATE DA VAS NIKADA NISMO PREVARILI.

PORUKA KOJA NAM JE STIGLA U INBOKS OD JEDNOG NAVIJAČA PARTIZANA.

Ovih dana smo svedoci neke nove podele, nekih novih/starih ljudi koji se pojavljuju na tribini, novih prepucavanja i novih dokazivanja.

Pitam se samo dokle će to ići? Već par godina od kako je istok utišao, svedoci smo nekih novih poraza, kako na tribini tako i na ulici. Napustili su nas neki ljudi, a među njima i naš Demir.
Zašto spominjem ovog dečka koji je jedva napunio 17 godina kada je ubijen u Blokovima?

Demira sam lično poznavao i par puta smo sedeli ispred zgrade i pričali, njegovi drugari iz kraja i ja. Demir je bio miran i pametan dečko, nije bio kao ova današnja dečurlija namršten, brze patike i lud. Sa njim je moglo normalno da se razgovara, kao mlađi Grobar pomno je slušao neke priče o tribini i utakmicama, koje smo pričali te letnje večeri i još par puta u kraju na Fontani.

Ono što sam mogao zaključiti po njemu je to da je Demir bio ono što jeste u njegovim godinama, a što mnogi na žalost nisu.

Demir je bio dete. Išao je preko letnjeg raspusta kod babe u Sjenicu, školu je uredno pohađao, kući je dolazio na vreme, nije se smucao do kasno napolju. Jedne prilike tokom te bleje, kako je svi danas zovu, rekao mi je citiram ”E, brate, kasno je, sutra ujutru idem u školu, moram kući”.

Mislim, šta reći drugo?

Verovatno se pitate zašto ovo pišem? Pišem zato što je bio ono jeste, bio je klinac. Vidim danas ga razvlačite po tribini skandirate mu ime kao da je neki ratnik, kao da je neki huligan. Demir to nikada nije bio. Možda je mogao da postane ratnik, da se bori protiv nepravde, da postane umetnik, da postane lekar, da postane profesor. Umesto toga sad je na nekom drugom mestu. Ko će njegovim roditeljima da objasni što je tamo gde jeste, a sigurno to nije zaslužio.

Kada sam čuo da je jedan navijač upucan iz vatrenog oružja, prvo što mi je palo na pamet je da je neko ko je, Bog zna radio tokom svog života i desilo se to što se desilo, a onda kasnije kao iz vedra neba, Demir Jukić. Mnogi će reći, pa što je bio tamo gde ne treba da bude ako je zaista bio takav?

Reći ću vam što. Zato što u današnjoj navijačkoj priči ne postoje kodeksi, ne postoji selekcija ko ide da se bije, a ko radi nalepnice, ne postoji selekcija ko je za šta sposoban na tribini. Dodeljuju se uloge kako kome padne na pamet pod parolom ”Pa, brate, moraš da se dokažeš”. Kome da se dokazujemo pitam vas, braćo? Dok neko drugi vuce konce, mi pucamo na decu?

Prvo se kunemo u decu i srpsku krv, pa je vikendom prolivamo kao da je čaša vode. Je l tim ljudima da se dokazujete? Demir je bio tamo jer je voleo Partizan onako iskreno i klinački, samo kako neki mogu da sanjaju i bio je spreman na sve, sve da da za Partizan.

Pamet u glavu, neka ovaj mali dečko bude heroj sve iskrene dece koja vole Partizan, sve iskrene emocije koju čovek moze da ponese sa sobom, sve patnje i radosti, a ne samo još jedan u nizu ubijenih navijača.

Dobri dečko naš, nisi ti u nikakvom odredu, nisi i nikada nećeš biti deo te huliganske priče, bićeš simbol iskrene emocije i ljubavi prema jednom klubu, a ja ne mogu opisati tu sreću što je to naš Partizan.

I KAD DOĐU NEVOLJE I KAD DOĐE TUGA!

Navijačka priča: BBB vs Terrormachine Lech Poznan (EURO 2012)

BBB vs Terrormachine

O tučnjavi Bad Blue Boysa s Terrormachinom u Poznanu za vrijeme Eura 2012. pročitao sam sve i svašta. Od verzije gdje su Boysi pregazili Poljake pa do priča o tome kako su Lechovi razguzili Purgere. Neću pisati o tome tko je koga nabio ili pobijedio, većću priču o tom događaju opisati onako kako se dogodila, budući da sam se te večeri zatekao na mjestu fajta. Neka čitatelji prosude sami.

Euro u Poljskoj jako me napalio. Ne samo zbog toga što Poljaci imaju jaku navijačku scenu, već i zbog same zemlje, ljudi, njene povijesti, ali i pive i zgodnih djevojaka. Kako sam tada već bio u braku, a stigla su i djeca, dvoumio sam se hoću li na Euro ići u turističkom ili navijačkom izdanju. Već neko vrijeme nisam bio navijački aktivan stoga sam se odlučio na neku varijantu između navijačke i turističke. U Poljsku na kraju nisam otišao s ekipom iz Zagreba, nego s dobrim prijateljem iz riječke Armade s kojim sam se u navijačkoj povijesti susretao u raznim situacijama. Dogovorili smo se da ćemo se kloniti nevolja te da ćemo se držati šanka i zafrkancije.

U Poznan smo stigli dva dana prije utakmice. Nakon što smo se smjestili u stanu u predgrađu grada krenuli smo prema centru. Na glavni trg stigli smo taman nakon završetka utakmice Poljska – Grčka koju je na otvorenom gledalo mnoštvo Poljaka. Prvi prizor s kojim smo se susreli bio je šokantan. Nekolicina vidno agresivnih i pijanih momaka nešto se počela kačiti nakon čega je uslijedila brutalna tučnjava. Mahom su to bili dečki u srednjim dvadesetim godinama, jaki i kratko ošišani. Ne znam zbog čega su se potukli, no šora je bila intenzivna. Murije nije bilo nigdje na vidiku.

Dečki u plavom pojavili su se na konjima tek nakon što su dvojica momaka ostali ležati na podu razbijenih glava. U sebi sam pomislio: ‘Jebote, gdje sam to došao? Ako se ovi ovako mlate međusobno, kako će tek biti ako nas napadnu?“. No, briga nije dugo trajala. U obližnjem pubu počeli smo trusiti pive i žestice. Nakon nekog vremena primijetio sam da do nas stoji nekoliko likova u ranim tridesetima opasnog izgleda. Kratko ošišani, mrkih pogleda. Kad ih vidiš odmah znaš da su huligani 100 posto. Tako je i bilo. Jedan od njih skužio je da pričamo hrvatski te je došao do mene i pitao me jesam li iz Zagreba. Odgovorio sam mu potvrdno. Uslijedilo je drugo pitanje: „Bad Blue Boys?“. Odgovorio sam da, uz dodatak da više nisam dio prve ekipe. Nakon toga je uslijedio razgovor o „poljsko-hrvatsko-katoličkom bratstvu“, o tome kako smo mi isti narod, kako su Boysi dobra ekipa i kako sigurno neće biti šore između te dvije grupe.

Lik je rekao kako je dio grupe Terrormachine i da ih najviše zanimaju Rusi. Dodao je kako u ekipi imaju puno ljudi koji treniraju borilačke sportove i bore se u lokalnim MMA natjecanjima. Pričali su kako i ne cugaju već samo šmrću bijelo jer ih to čini spremnijima za fajt. U duhu razgovora koji smo vodili odlučio sam dečkima zavrtjeti rundu. Na odgovor nisam trebao dugo čekati jer su me odveli u neki obližnji klub gdje su njihovi ljudi radili kao redari. Njihov izgled neću opisivati. Dovoljno je reći jednu riječ– tipične barabe. Uskoro se ispred mene stvorila tacna s bijelim prahom i tulum je mogao početi. Noć je brzo protekla te sam se rastao od Poljskih prijatelja. Međutim, s popriličnom skepsom sam doživio njihove najave o tome da neće napadati Boyse.

Moja sumnja pokazala se točnom već sljedeći dan. Popodne je u centar Poznana stigla ekipa BBB-a koju sam dobro poznavao. Dečki iz ZCB-a, Sepri, Agrama i još nekoliko ljudi sa strane taktički su zauzeli jedan od kafića u ćošku trga. Bilo je ondje 30-40 dobrih momaka koje sam većinom poznavao. Došao sam do jednog dobrog frenda i ispričao mu svoju sinoćnju dogodovštinu s Lechovim navijačima.

On se samo nasmijao i ispričao mi kako ih otkad su sjeli u kafić obilaze Poljaci i nude „ustavke“ u obližnjim parkovima – 20 na 20, 50 na 50… sve može. Rekao mi je da su odjebali sve te pozive znajući da bi u tom slučaju Lechovi bili u značajnoj prednosti te su „poslanicima“ odgovorili vrlo jednostavno: „Mi smo ovdje, u vašem gradu i nigdje ne idemo. Ako nas želite napasti, tu smo“. Kako se večer bližila, naša ekipa je bila sve pijanija, a Poljaci sve nabrijaniji. Kasnije sam se preselio u kafić gdje sam cugao prošlu noć. Negdje oko 11 sati navečer prišao mi je Poljak s kojim sam sinoć zapartijao i kratko mi je rekao: „BBB kurve!“. Bio je to znak da će do tučnjave doći gotovo sigurno. Ubrzo se kod kafića stvorilo 50-60 likova opasnog izgleda. Svi ćelavi, nabildani i u uskim majicama tzv. „kondomkama“. Otrčao sam do frenda iz Zagreba i rekao mu da se spremi za napad jer su Lechovi tu. Odlučio sam stati odmah do lokala gdje su bili naši očekujući nevolju koja je ubrzo i stigla.

Poljaci su krenuli prema Boysima okolnim putem. Ne direktno preko trga, već uz kafiće i zgrade prema ćošku gdje su naši cugali. Između kafića gdje su bili BBB i drugog kafića iz čijeg su smjera krenuli Poljaci bio je uzak prolaz. Lechovi su se zajebali. Čim ih je vidio frend iz Zagreba dohvatio je stolicu i prvog Poljaka okinuo u glavu. Njegov primjer slijedili su i drugi naši. Na Poljake su počele letjeti pepeljare, stolice, boce. Ukratko sve što se našima našlo pod rukama. Poljaci su ostali konsternirani te su se povukli, no nisu odustajali. Ubrzo su se konsolidirali te su i oni krenuli s „artiljerijom“ prema Boysima. Ubrzo su se stvorile dvije linije Purgera. Jedna prema užem prolazu gdje je stajala glavnina naših i druga prema otvorenom prostoru i trgu gdje je bilo manje Poljaka, odakle su također stizali napadi. Uzak prolaz bilo je lakše braniti od šireg prostora prema trgu. Ipak, na momente je bilo gusto. Poljaci su u jednom trenutku stisli i približili se Boysima te je bilo opasne izmjene udaraca šakama.

No, naši su sve napade uspješno odbijali, u jednom trenutku netko je na Poljake bacio i nekakvo rasvjetno tijelo. To sve je trajalo nekih 4-5 minuta nakon čega je uletjela murija. Tada su se povukli i naši i Poljaci. Nekoliko naših imalo je povrede od komada razbijenog stakla, a Poljaci su prošli još i gore.

Sutradan, na dan tekme Hrvatska – Irska, Boysima je na glavnom trgu prišao jedan od Lechovim huligana sa zavojem oko ruke te rekao: „Good fight. Balkan style“. Kasnije sam s Lechovim primijetio i navijače Cracovie koji su ponovo Boysima nudili „ustavku“ na što su im naši ponovo odgovorili isto. Kasnije sam čuo sa je bila još jedna tučnjava s Lechovim u nekom parku, no o tome neću pisati jer o tome postoje različite verzije, a tamo i nisam bio. Sve u svemu jedna od čupavijih situacija kojoj sam svjedočio.

(Fan kolumna. Šaljite vaše priče i kolumne na [email protected])

Kohorta u Novom Sadu

Bio sam sa ovom ekipom u Novom Sadu.
Nakon onog napada hrvatskih navijaca u Novom Sadu ekipa Kohorte je odlucila otici busom u Novi Sad pokazati zube posto je na utakmici prije
bilo svega od zena, djece, obicnih ljudi pa tako i navijaca, ali su prevladavali ovi prvi.

Skupilo se nas 30ak 25-35g.
Prije samog polaska smo pricali sto i kako, posto sam ja vjerovatno jedini bio i prvu utakmicu rekao sam da nije pametno nositi
udarni transparent jer rekvizit navijackih grupa nisu bili dopusteni. Nisu dozvoljavali cak ni majice sa bilo kakvim natpisom.
Stoga nije bilo bas pametno nositi udarni, no posto nismo uspjeli locirati gdje je zastava OSJECANI, odluka je pala da se ipak nosi
udarni. Posto je prvu utakmicu bio pun kurac srpskih navijaca na tribini dogovor je bio da mirno udjemo na tekmu da ih skontamo
na tribini i pocnemo prvocirati i drkati da nas napadnu njih par i da se onda svi slete. Znali smo da pored toliko murije to i ne bi bila
neka shora, ali opet doci u Srbiju i potuci se na tribini sa njihovim navijacima bi bilo ipak nesto.
Dosli smo pred dvoranu i nije bilo nikog osim murije. Otisli smo u prvi lokal koji je odmah pored dvorane, tu se pocelo lagano cugati
skompali se sa konobaricom za koju se ispostavilo da je zapravo nasa pa smo ju malo zajebavali. U jednom trenutku u lokal ulazi
mladji lik cca 20g sa srebrenom spitkom i kapuljacom. Nasih par mu je prislo i odmah mu rekli da kaze svojima da smo tu i da zelimo
tucu, lik se nesto izmotavao da nema pojma o cemu pricamo da je on tu dosao kod gazde. Tu smo se i mi vec raspojasali, pjevale su se
hrvatske pjesme pa i past ce bomba na Beograd itd… Nasi koji su pazili na ulazu su primjetili par likova da se smucaju pa su i njima doviknuli
da smo tu. I ti su se pravili ko da nisu od tamo
Uglavnom lagano razocarenje, ali smo kontali da su nas sad barem snimili i da ce biti poslije nesto.
Krenuli smo u dvoranu, lagano smo se razvodnili da nas osiguranje ne skonta pa da nas odmah ne odvoje ili nesto.
Svi su usli, ufurali smo i krpu i baklju. Na tribini nije bilo njihovih ultrasa, barem ih nismo vidjeli. Vjerovatno gdje koji ali ne u tolikom broju
kao prosli put. Odlucili smo se smjestiti pored parketa. Tamo su je bila starija ekipa Ferencváros hooligana. Docekali su nas sa smjeskom i odmah
pitali jel se zelimo tuci. Rekao sam im da ovdje nismo dosli zbog Madjara, vec zbog domacih. Utakmica je pocela, a od njihovih nista. Gledali smo
jel ima barem sto vrijedno od krpa da uzmemo ali su bile samo neke obicne srpske zastave koje nisu imale nikakvu vrijednost.
U jednom trenutku smo rasirili udarni. Nakon toga su nas murija i redari okruzili. Dali smo im do znanja ako nesto pokusaju
da smo bili spremni za shoru. Njima nije bilo do ekscesa pa su nas ostavili na miru, ali drzali na oku.
Pred kraj utakmice je pao dogovor da se grupiramo pred izlazom i odjednom izadjemo svi i cim vidimo neku ekipu koja lici na njihove navijace
da se sletimo i napadnemo bez obzira na njihovu muriju koja je bila na svakih par metara. Na nase razocarenje nije bilo nikog…
I tako nas je murija dopratila do autobusa i mi smo se vratili u Osijek.

Nije bilo neposrednog fizickog kontakta kojeg smo zeljeli i bili spremni, ali eto bili smo… pokazali im udarni i nadamo se da ce jednom netko od
njih doci sa udarnim u Hrvatsku

 

 

Tornado na kosarci u Beogradu

U subotu ujutro smo krenuli vlakom iz Zagreba za Beograd. Par dana prije smo se nas 3 spontano dogovorili da idemo, pa “kud puklo..”.

Put do granice prolazi relativno mirno. Odmaramo, listamo novine i raspravljamo o onome što bi nas moglo dočekati.. Oko podne dolazimo do granice. Odmah se u Šidu počinje vagon puniti večinom delijama koji idu na beogradski derbi izmedju partizana i zvezde. Sljedećih 3 sata se vlak sve više punio navijačima, tako da u Beogradsku željezničku postaju stižemo puni. Koliko god bilo nezgodno, bio je odličan osjećaj biti među njima, a da ni neznaju..

Odmah po izlasku iz vlaka, policija nas bez pitanja zaustavlja i zadržava skupa sa delijama. Mi, nalazeći se u vrlo nezgodnoj situaciji, šutimo.. Oko nas cigani počinju navijati, koje je sve skupa trajalo par sekundi dok se pandur nije zaderao na njih da “ćute”, nakon čega nastaje grobna tišina. Tjeraju nas u dvored i vode kraj željezničke postaje. zatim nas odvajaju 15 po 15 i nareduju uza zid. Stavljamo ruke na zid i čekamo pretres, a u sebi razmišljamo što bi moglo biti ako nas skuže sa salovima, koje smo imali ispod majica. Kada su nam našli putovnice, nista im nije bilo jasno.. odvajaju nas ubrzo sa strane pa smo im uspjeli objasniti da nemamo veze sa derbijem i da smo samo došli u BG na “izlet”. Međutim, kod jednog našeg člana su našli nož koji je slučajno imao uz sebe, i privode ga.. Dobivamo samo adresu di će ga odvesti, a nas puštaju u grad..

Izlazimo na Beogradske ulice.. oko nas totalno nadrealna situacija. helikopteri kruže zrakom. žandarmerija sa kalašnjikovima uokolo.. Izlazimo u grad i pokušavamo smisliti što ćemo napraviti i kud ćemo krenuti. Ubrzo zaustavljamo taksi i krećemo prema dvorani. Dobivamo informaciju da nam prijatelj čeka saslusanje i da će nam se moc javiti nakon određivanja kazne. Oko pola sata prije utakmice ulazimo u dvoranu. Stajemo sa strane na tribinu, vadimo salove, snimamo situaciju i čekamo pocetak.. Oko nas nigdje ni redara ni policije.. a ljudi nas zbunjeno gledaju. S pocetkom utakmice mi počinjemo navijati.. “Igraj Zadre volim te, Tornado je uz tebe”, prvu četvrtinu i drugu navijamo koliko možemo s obzirom na situaciju, sa drugim brigama na pameti. Osim povremenih provokacija, u dvorani je bilo poprilično mirno.. s tim da se određena ekipica polako skupljala, a mobiteli su stalno radili. Nakon nekih 15min policija šalje pripadnike reda do nas. U međuvremenu smo bili u kontaktu sa prijateljem u pritvoru. Saznajemo da mu je sud odredio novcanu kaznu ili određeno vrijeme u zatvoru. Preko privatnih kanala uspjevamo prikupiti novce i tijekom treće četvrtine odlazimo sa utakmice, uzimamo taksi i idemo do SUPa što prije ga izvuć iz pritvora.

Nakon jos par zavrzlama i poteškoća, uspjevamo platiti kaznu.. u međuvremenu nas zadržavaju u postaji i gledamo kako se policija naoružava i juri okolo rješavajući nerede oko derbija. Poslije nekog vremena nas maricom prebacuju u neki ured za strance, konačno uspjevamo prijatelja osloboditi i izlazimo u centar grada. Sljedećih par sati smo proveli po gradu.. malo po kvartovskim parkovima, parkiralištima, ali večinom u centru, šetajuci se među ekipom sa utakmice.. misleći si u glavi “što bi bilo kad bi znali..”

Dolazimo do željezničke stanice, koja je usput puna navijača koji se vraćaju sa utakmice (večina nije ni ušla na stadion zbog bojkota i jedne i druge strane). Nismo znali jel se tijekom dana uspjelo pročuti da smo tamo (bilo od cigana na kolodvoru dok su nas pretresali, bilo od pandura koji su nas ispitivali, bilo od ekipe u železniku – u i oko dvorane), da nebi povezali da smo došli i odlazimo vlakom..

Prvo se držimo sa strane, ali nakon nekoliko znatiželjnih pogleda, shvačamo da to baš i nije najpametnija taktika pa, kako nebi bili sumnjivi, nalazimo mjesto i sjedamo među njih.. praveći se umornim, čitajuči “novine” i čekajući vlak..

oko 11 nam stize vlak.. sjedamo unutra i krećemo na zadnji dio puta.. U vlaku na trenutke navijanje cigana, par puta uspjevaju i zatresti vagon..

Nakon sto nas je adrenalin držao čitav dan, po prelasku granice padamo svi u dubok san i budimo se malo prije Zagreba..

eto.. to bi vam bilo to. Neke stvari nisu napisane jer nije sve za javnost, a ovaj izvještaj smo pokušali napisati sto je moguce objektivnije.

BBB u Beogradu na rukometu

Nalaženje kod kolodvora oko 8 ujutro…upadamo u vlak i lagano prema istoku….u Vinkovcima burek i zadnja šansa neodlučnima da odustanu…niko nije odustao i idemo prema granici….bez obzira na casual look nakon granične kontrole u Šidu se na vlak ukrcava nekoliko pandura koji su se muvali sve do usrangrada…dolazimo na kolodvor, izlazak, navijanje…žandarmerija nas okružuje i vodi prema busu…sačekuša i nije bila nekaj brojna i kvalitetna tak da brijem da je na kolodvoru murja spasila njih od nas…kasnije su ipak spašavali nas od njih…dolazimo pred dvoranu…par zatečenih grobara ne vjeruje svojim očima, mobiteli rade opako…za 10-tak minuta ulazimo u dvoranu a parking iza nas se užurbano puni stojadinima, jugićima, tavriama, trabantima i ostalim sličnim kramama koje su se prve odazvale na mobilizaciju…prekasno….u dvorani zeka, naručujemo pljeskavice sa kajmakom i cugu sa sve…40 obilnih porcija zajedno sa cugom ukupno košta 80 evra….kaj se tekme tiče ništa posebno…grobari navijaju na mahove, mi ulećemo kratkim i glasnim skandiranjem svaki put kad oni malo smanje decibele…ekipa u dvorani prolupava, križaju se sa tri prsta i pizde…murja korektna, povremeno pokušavaju zabraniti navijanje kao da ne provociramo ali mi se pravimo grbavi i navijamo svoje do kraja…obzirom da nam je vlak za nazad išao u 22.15 murja predlaže da nas isfura 5 min. prije kraja tekme jer nisu sigurni da će uspjet sve raščistit nakon tekme da stignemo na vlak..taman krećemo van kad su one kamikaze sa fotki probile murju i došle po porciju…dvorana podivlja, pokušavaju probit murju ali ipak nisu tak jaki kak se sami hvale….dolazimo na kolodvor, čekanje vlaka, upadamo u neku pečenjaru, naručujemo 40 pljeskavica, “viršli”, svega kaj ima…narodnjaci piče, sami si točimo rakiju, dijelimo pive, častimo murju pelinkovcima…upadamo u vlak…kamenovanje u zemunu, raketiranje u staroj/novoj pazovi (dečki bi morali na vježbe preciznosti jer su sa par metara uspjeli samo jednom raketom okrznuti vlak dok je sve ostalo preletio preko i napravilo prekrasnu scenu bakljade na snježnoj ravnici ), ponovno kamenovanje još par puta…murja nam se ispričava i tumači kak to ustvari ne gađaju nas nego to lokalni romi kamenuju vlakove svaki dan. …plakanje od smjeha….u šidu oproštaj od srednjeg vijeka uz zvuke lokalnog violiniste koji nam je u 2 iza ponoći na, valjda -20 odsvirao par njihovih poskočica….dolazak u Vinkovce gdje nas ultrasi dočekuju sa čevapima, pivom i vodom…dečki, svaka čast….spavanje do metropole i to je to…

 

 

 

Također sa istog foruma…

Grobari

E ovako :
Ulazim u salu sat vremena ranije kad ugledah ustaše odmah sam se zaleteo ali su me ortaci zadržali rečima da je bolje da sačekamo da se skupimo…
Oko “nižih” 3 kordona i ukupno 70 kerova (lično brojao) između kordona po 5 metara praznog prostora.
Na početku se dižu šetalice:jedna sa crno belim štraftama(ne znam da li je na njoj bilo nešto) i ona srpska zastava sa belim dvoglavim orlom na crnoj podlozi(znate na koju mislim).
Negde u 20 min. drugog poluvremena 2 lika prolaze odozdo(tu je valjda bila praznina kordona) i zaleću sen hrvate (baš je bilo zabadanje) u tom momentu sa 2 ortaka (prekoputa ciganskog kopa sam bio) preko partera se zalećem ka ustašama u tom momentu trenutku vidim jdno 30-40 “1970-ovaca”(možda grešim al tako bih rekao) koji se takođe zaleću doduše malo preko teren malo pored.U tom momentu murija izvodi ustaše iz dvorane.Zadatak obavljen,ustaše izbačene.
Na kraju tekme neki likovi iz 1970 uleću ali ih pizdurine iz sekjuritija po sistemu 4 na 1 šibaju….
Da dodam na je 10-ak stolica bačeno na teren.

Kako je pala zastava VK JUG

“Nakon što sam vas malo uputio o prošlim organizacijama, nije ni čudno što se dogodilo na ovom Final 4 u Napulju. Početi ću s navijačkog stajališta, a završiti s igračkog (po pričama Jugovih igrača). Pokraj bazena je postaja od Carabiniera, ali to nije značilo da su digli svoje lijene policijske guzice i prošetali se 100 metara do bazena da osiguraju navijače. Ispred bazena pred utakmicu okupljaju se Srbi, Crnogorci, Talijani i Hrvati bez ikakvog osiguranja. Nešto slično kao u Barceloni, dva policajca i par redara osiguravaju oko 3,500 ili 4,000 tisuće ljudi. Samo kidaju karte, opet nikakav pretres. Ja sam ušao sa ruksakom punim šalovima i kapicama i nitko me nije ni krivo pogledao, a isto tako sam mogao imati bengalke, noževe i boksere. Ušli smo svi na bazen i pogledali smo utakmicu Pro Recco – Partizan. Grobari su napravili pravu nogometnu atmosferu i stvarno korektno navijali za Partizan bez ikakvog vrijeđanja (barem koliko sam ja čuo). Kad im je završila utakmica pokupili su se sa tribina. Beštije su ušle pred kraj prve utakmice i ubrzo se našao transparent „I love Pro Recco“ u njihovim rukama. Dakle nitko ih nije spriječio da se prošetaju do Pro Reccovih kazališnih navijača i otmu im transparent (osobno nisam vidio kad su ga oteli, ali sam ga vidio prije otimanja kako stoji obješen kod Reccovih navijača). Beštije su podigle transparent uz skandiranje „Recco, Recco va fan culo“. Tijekom zagrijavanja pred drugu polufinalnu utakmicu, tri navijača Primorca su odlučili oteti i nama transparent, jer su očigledno vidjeli da su na jugovoj tribini sve starci od 50-ak godina, te su mislili da neće imati nikakav otpor. Nakon što su iznenada uletili i pokušali uzeti transparent, mi im nismo dali, te se nas par zaletilo na njih nakon čega su pobjegli kao zečevi. Stigli su udariti jednog od nas šakom u glavu, a da li je njih tko uspio zakačiti prije nego li su pobjegli ne znam. Nakon toga strasti su se malo smirile, barem na našoj strani, a policije i dalje ni za lijeka. Nekakav mladić je nakon toga došao na našu tribinu i sjeo je točno ispred našeg transparenta, te je pričao na mobitel i mahao Beštijama na drugoj strani. Vrlo vjerojatno se pokušao kamuflirati da bi lakše došli do transparenta. Meni je brzo postao sumnjiv, a nakon što sam svoju sumnju podjelio s Andrijom, on ga je uhvatio za jaknu i izbacio s tribine. Pošto Grobara više nije bilo na bazenu, svi bi normalni pomislili da su se pokupili ća, ali očigledno smo bili u krivu.

 

Par mlađih pripadnika te navijačke skupine ostali su van bazena, dok je minimalno jedan ostao gledati na bazenu, kako ćemo spakirati transparent i tko će ga nositi, tako da zna dojaviti ostalima. Nas par mlađih među jugovom gerijatrijskom publikom je odmaklo malo dalje od bazena, tako da je momak koji je nosio transparent ostao nezaštićen među starcima koji ga nisu mogli braniti. Napalo ga je 10-tak Grobara koji su ga lupili par puta u šakama u glavu, te nakon pada na pod i par puta nogama, te pobjegli brzinom munje s našim transparentom. Nakon takvih nemilih događaja sutradan je osiguranje bilo puno bolje, Grobara na bazenu nije ni bilo, pa su Beštije navijale za Partizan protiv Juga.”

Navijačke priče: BBB – Tottenham away 2008.

Yidsi upoznaju Boyse

Nakon što smo kvalitetno odradili gostovanje u Pragu čekali smo ždrijeb za Ligu UEFA nadajući se što atraktivnijim protivnicima, u navijačkom pogledu. Dinamo je izvukao respektabilne klubove: Tottenham, Spartak iz Moskve, Udinese i NEC Nijmegen. Iz navijačkog kuta daleko najopasniji suparnici bili su Moskovljani, za Tottenham smo čuli da imaju ekipu, dok smo Udinese i NEC smatrali nezanimljivima.

Sezona 2008./09. bila je jedna od onih u kojoj je UEFA eksperimentirala s formatom Lige UEFA pa smo tako od gostovanja dobili Tottenham i Udinese, dok su Spartak i NEC gostovali u Zagrebu. Ne znam je li tko od Rusa došao u Zagreb, sjećam se samo da ih na ulicama grada nitko nije vidio te nije bilo incidenata. Mislim da ih čak nije bilo ni na stadionu. Nizozemaca je na Maksimir došlo stotinjak, dok je Boysa u Londonu i Udinama bilo oko 2000, u Italiji možda čak i više.

U dobrom sjećanju ostalo mi je gostovanje na White Hart Laneu, jednom od najboljih stadiona na kojem sam ikad bio. Star, malen, kompaktan i akustičan. San svakog pravog navijača. Kad govorim o gostovanjima na Otoku važno je spomenuti kako smo kao klinci doslovno drkali na Engleze. Na gostovanjima smo često prepričavali priče koje smo čuli o tada slavnim ekipama Chelsea, West Hama i Millwalla. Neki od naših čak su 2004. išli u Budimpeštu kad je Millwall igrao protiv Ferencvarosa. Međutim, iskustva koja smo kao grupa imali na Otoku bila su uglavnom bezopasna. S Dinamom sam bio na gostovanjima protiv Manchestera, Arsenala, a s repkom na Wembleyu kada smo kresnuli Engleze 3-2. Ni jednom nisam doživio neki incident. Slično je bilo i na ostalim otočkim utakmicama Dinama. Možda je to bilo zbog činjenice da smo igrali protiv klubova koji nemaju jake ekipe ili Englezi jednostavno nisu željeli zaraditi zatvorske kazne protiv tamo nekih Hrvata. Ipak, gostovanje protiv Tottenhama pokazalo se drugačijim.

Tottenham nikad nije u navijačkim kuloarima slovio kao neka opasna skupina, no huligane je imao. Frend koji je pratio englesku navijačku scenu tvrdio je tada da Yidsi imaju jednu od jačih mlađih ekipa koja je onda bila aktivna.

U London smo stigli dan prije utakmice i vrijeme smo kratili večernjim oblokavanjem po centru grada. Na dan utakmice s ostatkom grupe našli smo se na King Crossu odakle smo u brojci od 100-150 ljudi krenuli prema kvartu Seven Sisters u sjevernom Londonu gdje se nalazio stadion Tottenhama. Ekipa je bila udarna – ZCB, Sepre, Agrami, Egzil Boysi, Špansko i drugi. Za taj dio engleska metropole se pričalo da je opasan i da ima visok stupanj nezaposlenosti i kriminala. Iz tog je dijela grada Tottenham crpio velik dio svojih navijača. Odlučili smo izaći stanicu dvije prije samog stadiona kako bi se prošetali Seven Sistersom i vidjeli hoće li se nešto dogoditi. Murija nas je odmah snimila i zakačila nam pratnju. Do stadiona se nije ništa događalo, no ispred samog ulaza primijetili smo ekipu Engleza koja nas je snimala i nešto dobacivala.

Sama utakmica prošla je standardno. Dinamu su punili mrežu a mi smo grmjeli. Navijanje nije prestajalo čitavo vrijeme, palile su se priručno napravljene baklje. Murija nije znala što bi pa su na tribinu poslali zamaskirane specijalce te su na poluvremenu uhapsili neke naše. Tottenhamovi navijači su nas stalno gledali i fotkali, a na kraju su i počeli pljeskati na melodiju od jedne naših pjesama (Igrači odlaze…).

Nakon utakmice se prva ekipa uglavnom raspršila po glavnoj ulici u potrazi za najbržim putem do hostela jer nije očekivala probleme. Tako smo se nas četvorica odvojili od glavnine grupe i požurili prema podzemnoj jer je padala kiša. Nakon što smo prohodali kojih 500 metara primijetili smo u daljini, s druge strane ulice, komešanje i natrčavanje. Odlučili smo se vratiti i vidjeti što se događa. Dočekala nas je pomutnja. Dok smo stigli, murija je većintervenirala i dobar dio naših bio je postrojavan uza zid. Na podu je ležalo par ljudi među kojima i jedan crnac razbijene glave koji se smijao. Do mene je došao jedan od poznanika koji je kratko rekao: „Jebiga dečki, zakasnili ste. Sve je već gotovo. Idemo odavde.“ Prepričao nam je kako je dio udarne ekipe, njih četrdesetak, vidjelo neke naše kako bježe. Iz jedne mračne bočne ulice izletjelo je pedesetak Engleza, od kojih je dio imao boce i palice, te su uz povike „Yids, yids!“ počeli udarati sve navijače koji su imali Dinamova obilježja. Kada je ekipa skužila da su to Tottenhamovi huligani odmah su se zaletjeli.

Englezi su bili u zamahu te su rastjerali dio naših koji se vraćao sa stadiona. Tu je, kako nam je prepričao poznanik, došlo do jebenog fajta u kojem su na kraju Yidsi usprkos početnom naletu i prednosti dobili dobre batine. Mahom su to bili crnci u tipičnoj engleskoj casual izdanju kao na slikama. Iako je policija pohvatala većinu naših koji su sudjelovali u tučnjavi sve ih je odmah pustila da nastave dalje. Vjerojatno im se nije dalo zajebavati s Balkancima koji su ionako već sutradan napustili njihovu Englesku.

Tako je gostovanje protiv Tottenhama za Bad Blue Boyse bilo jedno od zanimljivijih, za razliku od svih dotadašnjih putovanja na Otok. Taj su put Englezi pokazali dio svoje reputacije te su bez straha napali suparničku navijačku skupinu usprkos strogim zakonima i kaznama. Poštovanje za ekipu Tottenhama.

(Fan kolumna. Šaljite vaše priče i kolumne na [email protected])

 

‘How I went from innocent bystander to football hooligan and back again’

FOOTBALL HOOLIGANISM IS by no means a modern phenomenon.

The first incidence of it has been traced back as far as 1314, while it is said to have been far from uncommon amid the inception of the modern game, with Preston North End supporters, in particular, garnering early infamy for such behaviour in the 1880s.

It wasn’t until the 1960s and 70s however, that hooliganism became notorious in British footballing circles, with the press describing it as ‘the English disease,’ as a number of organised hooligan firms were established at several clubs across the country.

Nonetheless, despite its increasing prominence from the mid-20th century onwards, it wasn’t until the 1980s that the UK government began to seriously tackle the issue, and such measures eventually took effect, with hooliganism less prevalent since the 2000s.

One individual who epitomises this trend is Niall Slattery — a reformed football hooligan who was part of West Ham’s Inter City Firm (ICF) — described by many as ‘the most notorious gang in Britain’ — in football hooliganism’s heyday.

 

 

 

 

 

Slattery was born into an Irish family in London. Despite having an ostensibly untroubled upbringing, he became a football hooligan at the age of 16 and immersed himself in this unruly activity for the next six years of his life. So how does an innocent kid become involved in such disreputable behaviour?

“My local team was West Ham,” he recalls. “I just loved football. That’s all I was really interested in as a kid. I was growing up in the late 70s and early 80s, coming into my teenage years. There was a lot of violence then at football matches. It was all skinheads and those sort of people. But that all started to change.

“When I was about 15, I started going to away matches. I went to watch West Ham play at Norwich — we got off at the train station and we were just walking towards the ground when we saw a massive gang of guys who were a lot of older than us.

“They asked us if we supported West Ham, we said ‘yeah’. And then they just attacked us. I was just beaten up, knocked unconscious and got really hurt. Afterwards, I remember trying to make a joke out of it as if it hadn’t bothered me. But deep down inside, it had. For about a week, there was a fear in me that I never really had before. I hated that feeling because it made me feel weak. Obviously, I couldn’t have said that at the time. It’s more looking back that I understand.”

This moment at Norwich altered Slattery’s life irrevocably. The loss of pride it incurred convinced him to seek protection in the form of the local gang, the ICF, who were inextricably linked with West Ham.

“I became part of that gang,” he says. “Initially, it was just for safety in numbers really. But before that, I really just got sucked into that lifestyle of getting into fights and organised violence. This went on for a few years.”

In recent years, countless books, newspaper articles and films (see above) have explored the issue of football hooliganism, and Slattery criticises the latter art form in particular for sometimes “glamourising” the problem.

Moreover, these portrayals aren’t necessarily accurate. Hooliganism is often regarded as a highly sophisticated operation that entails considerable planning and preparation beforehand, but according to Slattery’s experience, it was far less organised than this perception suggests. In fact, it was “basically just a bunch of blokes who’d meet up maybe at a pub and then headed off to the game”.

Nor is the theory imtimating that most hooligans have no interest in football correct, according to his experiences. While he concedes that there were “a few lunatics,” the majority had “a genuine interest in football” and weren’t “too different from me”.

Eventually though, Slattery began to feel ill at ease in this raucous environment. A fight that led to the near-fatal stabbing of a rival supporter — an incident he witnessed up close — proved the turning point.

“At that time, I made the decision to stop going to the football, because I knew it was wrong,” he says. “My mum and dad are both Irish and I was brought up a Catholic. And even though I stopped going to church when I was about 11, there was something in me that knew there was something there, so I didn’t really have an excuse in a way, whereas some of the guys that were there just didn’t know any better.”

Consequently, he decided to stop going to football matches — a promise to himself that he upholds to this day. Instead, he travelled around the world, searching “like a lot of young people”. Despite leaving football behind, the hooliganism remained. Drink and drugs became more prominent in Slattery’s life, and he still got into fights on a regular basis. At one point, it looked as if his life may have even been at risk.

“For about two years, I was in and out of hospital. I couldn’t hold down a job. There was this fear in me — it may have been from the first time I was badly attacked. Sometimes I was even afraid to go outside the front door. And I really hated this in myself. At this stage, it was a really dark time in my life.”

Eventually though, at the age of 27, Slattery “decided to ask for help”. He sought guidance from the only person that “he could really trust,” his mother.

“I went down to my mum’s house and I started to tell her all about this [lifestyle]. I’ll never forget, because as I was speaking to her, I just started to cry. She looked at me right in the eye and said: ‘Niall, you’ve got to start praying.’ She said you’ve got to ask God for help, because I can see that you’re dying. It really made me think.

“For about a week, I couldn’t stop thinking about this. And then one day, I sat down on the road and started to say a Hail Mary. I remember laughing at myself, because I hadn’t prayed since I was a kid. I laughed because I could remember the words. Every day after that, I used to pray. I started to remember when I was very little, I often thought there was something I was supposed to do with my life and I think everybody thinks that. I didn’t know what it was at the time, but just to have that sense that there was something else.”

(English football hooligans pictured at Lansdowne Road in 1995)

And Slattery soon found that he was not the only former trouble-maker who was seeking redemption.

“I remember one day, I walked back into my church in Ilford, Essex. I hadn’t been in a church for at least 15 years. The gospel that day was on the Prodigal Son. I knew that it was [about] me. At the end of the mass, the priest said that there was a person who’d like to speak. Out of the congregation, this massive bloke got up. It was a man called John Pridmore. He used to be a gangster in London. He was involved in organised crime, but he started to tell his amazing story about how God had changed his life.”

A gradual reconciliation with the church followed and nowadays, Slattery is very much a fully reformed individual who is part of a group of laypeople that “go out and do missions in parishes”.

“We go to schools, we talk to young people, we particularly like secondary schools, we like primary schools as well. For the last 15 years, I’ve travelled all over the world doing that.”

And how did friends and family react to what seems a total personality u-turn?

“Sometimes the members of your own family are the hardest to convince [you're serious] because they know you so well. At first, someone changes and people think: ‘What’s that all about?’ But most of my mates from when I was little weren’t too surprised at all really. A lot of them would come from a similar background to me. I’m not saying they’d be going to church or anything, but you kind of understand it. You do also come across people who are a bit cynical, but what can you do?”

And what of his former gang friends? Are they still wreaking havoc in one form or another?

“Some of them have gone on to lead quite normal lives, but many would be in prison for life now, or they’d have moved on to organised crime. At that time, it did attract a lot of characters who were pretty dangerous, but I don’t really think it still exists as such. The police cracked down a lot at certain times. Most of the people have moved on to other things. I think football’s in a much better place than it was during that time in the early 80s.

“Say West Ham were playing Leicester — you wouldn’t even walk to the football ground. That’s how bad it was in those days. Little clubs like that. But now, I don’t think there’s anything like that. Football’s a different culture now. But I’m not saying it couldn’t come back. It just takes a few people to start leading it down the wrong way. But it probably wouldn’t, because the policing is so much more efficient these days.”

Slattery, while still having an unmistakable London accent, currently lives in Ireland. Yet he explains how he has invariably been treated as somewhat of an outsider, irrespective of the location in which he resides.

“Almost all the kids in my school [growing up] were from a very similar background. It was at the time of the IRA bombs in London and people would be confronting us all the time. I didn’t really know what to say but they saw us as Irish. The funny part of it was that when I went to Ireland, they saw us as English. But it was a good community to grow up in as well. There was a closeness around. You knew people were quite similar to you.

“And by and large, the Irish are very popular in England — they always have been. But there was a small time where there was a lot of anger, but thank God that didn’t last too long.”

While still following football and admitting that he misses “the atmosphere” of games from time to time, he also expresses concern that it has “replaced” religion, while lamenting the sense that belief in God is “something to be embarrassed about”.

“To be a true Christian is a very challenging thing. You do have to be able to stand up to people, have that courage and not worry whether they like you or not. I think that’d be something that’d be great to be seen again in Ireland, because Pope John Paul II, when he came to Ireland, said he believed that Ireland had a special mission in the world — to bring the light of Christ to the nations, which it has done. It doesn’t matter where you go in the world, you find Irish men and women have travelled there.

“When many sportsmen have that faith, it does stand out. It does encourage [young people] to stand against that cynicism and not to be swept up in some of the false messages in the world. Whenever you look at MTV culture, it gives across a false message of what life is — you have money and you have girls. It’s all so empty — it’s not going to fulfill anybody. I’m sure everybody knows that. It’s just about having the strength to stand up and think I’m not interested in that — I’m going to be who I truly am.”