Oldschool-devedesete-ludilo u Čačku; Borac-C.Z.

Borac Čačak – Crvena zvezda 2:2
Par dana pre početka novog fudbalskog prvenstva startovala su me par mlađa zvezdaša iz mog grada. Bilo je ono, tipa: Brate jel ideš sa nama sutra, nebi loše bilo da krenete i vi stariji biće zanimljivo putovanje, cirka zajebancija, prvo je kolo, da vidimo tim, nove igrače. Iskren da budem i nije mi se nešto išlo, (nisam baš tih godina bio redovan na utakmicama) ali u razgovoru sa njim nije trebalo mnogo da me ubede da krenemo. Mislio sam da mi stariji pođemo kolima skupimo kintu i pokupimo i njih da se nebi mnogo mučilo oko puta. Odbili su me iz prve, oni već sve dogovorili i zakupili autobus sa kojm je trebalo da krenemo u nedelju ujutru.

Rekao sam da je uredu i da ćemo da se vidimo. Tog avgustovskog jutra bilo je veoma sunčano, a ja sam pre toga kontaktirao par mojih starih pajtosa i naterao ih da ujutru dođu. Krenuli smo na zakazano mesto polaska i usput naleteli na stare lisce M….a i S….a-M…g. bili su mamurni od noćne pijanke. S..e-M..i je počeo da urla i da se smeje okomio se na mene i podjebavao ono: Aaaaaaa mislili ste nas da zajebete p…e jedne, idemo i mi. Počeo je i ove mlađe da zeza: Šta slušate ovog O…..a, ko ga bre j..e. Odnosilo se na mene, zagrlio sam ih obojicu i rekao idemo braćo. Tada M…ć odgovori da nemaju prebijene banke u džepovima. Rekao sam mu ajde bre ko te pita za kintu.

Usledilo je ono njegovo: Tako te volim ortak. Bus je bio pun ko oko, bilo baš veselo. Krenuli smo, a ja sam primetio da u busu ima dosta maloletnih osoba koji se nisu štedeli u ispijanju piva. Put zanimljiv standardno zaustavljanje na par usputnih stanica šoranje i ’’kupovina’’ piva, sve do samog ulaza u Čačak. Tada smo na jednoj benzinskoj stanici čuli da je 7-8 autobusa bg tablica prošlo ispred nas i da su napravili neke nerede i izlupali automobil i radnike AMSS i da je bilo gusto. Krenuli smo dalje i na samom ulazu u grad čekala je policija koja nas je zaustavila. Osim zapisivanja tablica od strane pandura i razgovora sa vozačem ništa se konkretno nije desilo i pustili su nas dalje. Stigli smo ispred stadiona nekih 15 minuta pre početka tekme. Na tribini, ako tako mogu da je nazovem (strmo brdo, ograđena livada) već je bilo oko 500-600 navijača iz Bg-a i unutrašnjosti.

Na samoj tribini je bilo super navijanje, a meni se činilo (grdno sam pogrešio) da smo bili i primljeni od domaćih navijača. Tih godina pre pada Slobodana Miloševića mi (a i ostali navijači u Srbiji) smo uvek neposredno pre početka meča skandirali parole uperene protiv Slobe i aktuelne vlasti. Čačak je bio grad opozicije i na naše skandiranje Slobo odlazi!!! Ceo stadion se digao na noge i podržao nas tako da se iz hiljada grla orilo, stvarno je izgledalo moćno. Ko je mogao u tom trenutku da predpostavi šta će se zapravo desiti. Navijali smo fantastično i u 9 min 0:1 erupcija oduševljenja, dva momka sa naše tribine preskaču ogradu i hitaju da podele radost sa fudbalerima. Policija reaguje i obara jednog od njih, dok ovog drugog hvataju i sprovode u maricu. To je bio znak da da velika grupa navijača uleti u teren.

Ostao sam gore i gledao šta se dešava, ali sam ubrzo morao i ja dole jer sam primetio da je moj stari ortak S..e-M..i preskočio ogradu i da je u raspravi sa jednim od pandura. Prekid utakmice je trajao neki 18-20 minuta dok se i zadnji zvezdaš nije vratio na tribine. Od tog minuta domaći navijači su konstantno vređali, psovali, provocirali. Policija je u početku pokušala da razdvoji dve zaraćene strane, tako što su njih odgurali od ograde.

Verbalne čarke su kulminirale negde pred kraj prvog poluvremena, i prerasle su u kamenovanje Čačana sa istočne strane. Raketirali su nas kamenicama i sa tribine i izvan stadiona. Bilo je veoma zajebano. Tada nastaje prekid koji je trajao punih 50 minuta. Mi smo provalili u teren, i sukobili se sa policijom. Ubrzo su i oni uleteli u teren i nastaje opšta tuča, u jednom momentu nije se znalo ko koga udara. Tuše su se prenosile čas u jednoj čas u drugoj strani.

Dosta polomljenih noseva, napuklih arkada, ispalih zuba. Rekao sam mojim momcima da se grupišemo i u slučaju napada da reagujemo odmah. Udaraj i ako vidiš da nemožeš beži, ali nikako nemoj da padaš ili da se odvajaš solo. Tuča je potrajala, a morao si da se paziš i od lokalnih Čačanskih bitangi i od policije. Držali smo se grupno i tu u grupi nismo loše prošli, oni naši koji su se odvojili ili pali bili su bukvalno zgaženi. U jednom momentu je tip sa nekih 10-15 metara ciglom ili nekim betonskim predmetom opalio policajca usred glave. Pao je ko sveća, e tada sam pomislio ono najgore, jebote ovaj je gotov. Polako smo se povlačili ka našoj tribini, a policija potpomognuta vodenim topovima počela je da ispaljuje i suzavce.







Tako smo morali da napustimo stadion, a ispred stadiona na parkingu nastao je pravi haos. Polupana vozila i tuča sa osobljem i gostima jedne kafane. Baš žestoko. Većina naših buseva bila je polupana, a neki momci pohapšeni. Uspeli su da nas sabiju u obruč i tu nas držali do kasno u noć. Čini mi se negde do 22h. Skoro svi smo bili zapisani. Moji momci su uglavnom solidno prošli, po koja modrica i oteklina. Kada se sve završilo i kada smo krenuli kućama shvatio sam da je ovo posle Maksimira jedan od najvećih incidenata na ovim prostorima. Posle par dana gledali smo i snimak utakmice i razne specijalne emisije, a najgore smo prošli od majke jednog tada maloletnog navijača (sada jedan od viđenijih iz našeg kraja) koja nas je usrala od glave do pete.




novinski izvestaj

Moja noć sa ruskim ultrasima…

Poštujemo dugogodišnju tradiciju Engleza i njihov navijački mentalitet, ali zapamtite, mi se više nikoga ne bojimo“ – piše Marc Bennets, publicista Mirrora.

Ovako je glasio njihov stav. Nakon što je moja domovina imala velike probleme ‘80-ih sa huliganizmom, odlučio sam uporediti današnje ultrase i nasilnike sa nekadašnjim. Krenuo sam u Rusiju jer su tamo organizovane huliganske skupine jedne od najozloglašenijih u Evropi.

Svoga sagovornika, po imenu Vadim, čekao sam u jednom lokalu u Moskvi. Vadim pripada Flint's Crewu, navijačkoj grupi koja prati Spartak. Bio je i učesnik napada na engleske navijače na posljednjem Evropskom prvenstvu.

Očekivao sam nabildanog i ćelavog momka, kada se na vratima pojavio čovjek duge kose i 40 godina starosti. Bio sam iznenađen.

Izgledao je kao neki stari pjevač iz vremena Sovjetskog saveza. Vadim je počeo: „ Imamo u Rusiji mnogo velikih i opasnih grupa. Niču kao gljive. Želimo cijelom svjietu pokazati svoje mišiće a posebno Englezima.“

Najveće rivalstvo je ono među grupama u Moskvi iako svaki klub u Rusiji ima svoju ekipu koja je spremna na nerede. Danas je sve to sofisticiranije. Imaju svoj kodeks ponašanja u dogovorenim tučnjavama. Sve se dogovore online. Fair play zagarantovan, nema tvrdih predmeta, hladnog oružja. Svi treniraju borilačke vještine i izgledaju kao vojska – zaključio je Bennets.

„Vidjeli ste posljednji Euro. Malo flaša u zraku i bježanje. To su vam danas Englezi. Mi i Poljaci smo preuzeli taj front, žao mi je“– samovjeren je Vadim. „Još nešto“, reče Vadim, naš ministar sporta Vitaly Mutko bi trebao biti ponosan na nas a ne da traži načine da nas spriječi. Mi našu zemlju proslavljamo širom svijeta i trebao bi uživati u našem nasilju.“

izvor: live387.ba

 

ULTRA POKRET U POLJSKOJ

Organizovane navijačke grupe u Poljskoj nastale su ‘70-tih godina. Pojavile su se Polonia Bytom, LKS Lodz, Legia Warsava i Lechia Gdansk. Na početku, grupe nisu imale animozitet jedne prema drugima, bili su prijateljski nastrojeni, osim prema navijačima Legije. Zašto je tako bilo?

Legia je bio vojni klub a generali su depešama oduzimali najbolje igrače svih poljskih ekipa, i zbog toga su iz svi redom mrzili. Navijači iz Warsave su bili nepoželjni u Poljskoj. Gdje god da su došli, bili su napadani od strane nezadovoljnih navijača.

Ali, to nije jedini razlog mržnje prema njima. Ima jedan, možda krucijalan, oni su iz glavnog grada Poljske! Ovo vam zvuči poznato,zar ne?

U to vrijeme im nije bilo lako. Nastanak ultras pokreta u Poljskoj, tadašnja milicija nije shvatala ozbiljno ,pa navijače nikada nisu pratili kada bi išli na utakmice, što je ostavljalo prostora za napade na Legijine navijače.

U to vrijeme, Poljska je bila komunistička zemlja, i dosta evropskih trendova, posebno navijačkih, ih je zaobišlo.

Međutim, Poljaci su izgradili svoju subkulturu navijačkog nasilja. Pokret pod nazivom „Gits“ je bio toliko jak, da je milicija konačno odlučila stati u kraj huliganima. „Gits“ je žargonski naziv za Poljsku.

Prvi veliki sukob je zabilježen 1980. kada su se u Czestochowu, uoči Kup utakmice, sukobili navijači Lech Poznana i Legie. Jedna osoba je poginula a sukob je trajao satima. Policija je izgubila svaku kontrolu pa je tek dolaskom vojske sukob zaustavljen. I danas je rivalstvo između ove dvije grupe veliko.


izvor: reuters

U narednim godinama, nasilje je bio sastavni dio poljskog fudbala. Nestala su stara prijateljstva a sve je bilo puno mržnje i agresije. Nezadovoljstvo navijača i građana je raslo zbog represije države i komunizma. Vojska je ‘80- tih godina zajedno sa milicijom maltretirala građane. Zemlja je bila siromašna, au takvom stanju nasilje cvjeta. Strašan sukob demontranata i vojske na ulicama Gdanska, u kojima su tenkovi gazili građane, bili su pokrenuti od strane navijača Lechie. Bili su protiv komunizma.

I kada prođete pendreke tajne služebe ZOMO, onda ste vi spremni da zavladate Evropom. To se i desilo.

1989. na prijateljskom meču između Poljske i Engleske, jedan gostujući navijač je rekao. „Ovo nema nigdje. Ovo je pakao. Na smrt smo preplašeni. Mi Englezi smo smiješni, pa ovi će biti najžešći u evropi uskoro“

Bio je u pravu. Danas Poljaci, uz Ruse, predstavljaju najžešće huliganske grupe u Evropi. Evo nekih od posljednjih nereda navijača Legie na gostovanju u Madridu, kada je Legia igrala meč Lige prvaka protiv Reala.

izvor: live387.ba

Navijači i igrači Leedsa sakupili preko 200 hiljada eura za bolesnog dječaka

Navijači i nogometaši engleskog nogometnog kluba Leeds Uniteda sakupili su 250 tisuća dolara (oko 200 tisuća eura) za petogodišnjeg Tobyja Nyea koji boluje od neuroblastoma.

Liječenje je skupo, a dječakova obitelj nema toliko novca za lijek, pa su uskočili igrači i navijači.

“Igrači, osoblje, korporativni partneri i naši navijači udružili su se kako bi Tobyju pružili najbolju priliku daljnjim liječenjem. Nevjerojatno sam ponosan što smo uspjeli sakupiti potreban novac”, kazao je direktor kluba Angus Kinnea.

Posljednjih 25 tisuća dolara potrebnih za liječenje uplatio je španjolski veznjak Samuel Saiz.

Maleni Toby u subotu će biti poseban gost Leeds Uniteda na Elland Roadu, na derbiju protiv Millwalla, a idućeg tjedna počinje s liječenjem.

“Ponosimo se zajedništvom koje vlada u našem klubu. Ovo je najmanje što smo mogli učiniti za Tobyja”, dodao je predsjednik kluba Andrea Radrizzani.

Leeds United triput je bio engleski prvak, posljednji put 1992. godine, a trenutačno je član Championshipa.

Story about Teddy Boys ‘95 (hools of Legia)

The history of the group “Teddy Boys '95” dates back to the mid-eighties of the last century, when several future members of the Teddy Boys began to easily follow the matches of the Warsaw Legion and travel with other fans on tours in Poland. Before the first generation of Teddy Boys, the tribune was dominated by the group “Gitowców”, which was quite extreme in terms of new “styles”, so all the rockers, punks, etc. were exterminated from the rostrum. Most members of this old group no longer follow the Legion for various reasons.

Other groups from the tribune, ie the predecessors of the Teddy Boys, the old school of Legion fans, brag a lot about their achievements because they cheered and went on tours during wars, camps, etc .; but above all to the brutal police that ruled those years, throwing the emphasis on the fact that the police are much more lenient now and that it is easier to be a fan.

The Key Nineties

During the nineties, younger fans (the future Teddy Boys) suffered a lot from torture from older fans, from the organization just as it suits them, and the theft of food and drinks for away games, etc. In the meantime, new groups were formed, mostly of younger fans, one of the most notable was “Stoperr's Gang”, which soon became famous throughout Poland and gained a reputation. They were best known for their crazy guest appearances. The future members of the Teddy Boys were members of this group, but the arrests of many members began, so the leader withdrew for objective reasons, therefore it was decided to form a new group and the “Teddy Boys 95” was formed.

Teddy Boys strengthened with a strong team from the provincial city of Legionowo (from this city a good team arrived in Zagreb), they were reinforced and with many guys who moved from the previous groups “Wild Boys” and “Stoperr's Gang”, they slowly laid their foundations to the fan scene of Poland as well as the whole of Europe, under the name Teddy Boys.

Today the situation is such that the composition of the group is constantly changing, many members of other groups move to Teddy Boys, but many good and strong teams left the group for various reasons, but mostly tragic (arrests, deaths, etc.). Every year, meeting of all Legion fans with all groups and activists is organized. Plans for the future are being agreed, and work is being done to ensure that all groups are at each other's service, but that they do not interfere directly in their decisions and their “shit”.

Interestingly, the Teddy Boys have brotherhood relationships with group “ADO” (Fans of Den Hag, Netherland.).

This fan group has been in conflict with the club management of FC Legia for years. When the club ran into financial trouble 19 years ago, the Teddy Boys 95 group protested the club leaders ’decision to raise ticket prices.

That conflict lasted until 2012, when the boss of the club left, and in his place came a rich businessman and a longtime Legia fan.

The club then raised up both financially and in terms of results, and peaceful agreement with the fans was achieved.

Priča o navijačima Galate: UltrAslan

SPOR TOTO SUPER LIG 20.HAFTA MUCADELESINDE BURSA ATATURK STADI'NDA BURSASPOR ILE GALATASARAY KARSILASTI. GALATASARAYLI TARAFTARLAR TAKIMLARINI DESTEKLEDI. (ANADOLU AJANSI - METIN AKTAS) (20130202)

Postoje desetine navijačkih grupa vrijednih spomena, i mnogi navijači bi satima mogli raspravljati o najboljoj. Kad je pak riječ o najstrašnijoj, većina njih bi došli do istog zaključka – svjetski čuvenu grupu navijača Galatasaraya UltrAslan.

Kvalitet na terenu je možda diskutabilan, ali navijačka kultura u Turskoj je univerzalno prihvaćena kao najstrastvenija, a Istanbul je srce fudbalskih dešavanja. Spektakularni grad se prostire na dva kontinenta i toj podjeli na Aziju i Evropu najbolje ide u prilog suparništvo između Galatasaraya i Fenerbahçea i njihov interkontinentalni derbi Kıtalar Arası.

Galatasaray i njegovi UltrAslan zauzimaju evropski teritorij. Historijski, oni predstavljaju i imućnu stranu grada pogođenog siromaštvom iako se to u novije vrijeme i ne može jasno vidjeti zahvaljujući  Fenerbahçeovoj finansijskoj dominaciji. Zapravo, tek prije nešto više od decenije, navijači Galatasaraya su  uspjeli izvući klub donacijom od 3 miliona funti te zahvaljujući činjenici da je UltrAslan postao prepoznatljiv brend.

Njihovi navijački suveniri su izuzetno popularni među navijačima, čak i više od službenih dresova kluba. Ovo je postao veliki posao, ali njihova ljubav prema klubu je tolika da su svu zaradu predali klubu kako bi ga spasili – jasniji dokaz strasti od toga teško ćete naći.

Za mnoge turske navijače, tribine su jedino mjesto gdje se njihov glas zaista može čuti pa se tako ni navijači ne srame stadion učiniti jednom od najuzavrelijih arena svjetskog fudbala.

Galatasaray je tokom svoje 110-godišnje prošlosti zauzimao 7 različitih stadiona, ali bez obzira na to gdje su igrali, navijači su uvijek stvarali neopisivu atmosferu. Od 2011. UltrAslan se brinu da posjeta Türk Telekom Areni bude jedna od najstrašnijih gostujućim igračima i navijačima.

 

Atmosfera unutar domaćeg stadiona Galatasaraya je doslovno uzavrela, posebno tokom velikih evropskih noći kada baklje od stadiona naprave pakao. Uz estetski dio, tu je gromoslasno navijanje i pjevanje koji dodatno pojačaju uzbuđenje i strah. Odmah nakon otvaranja renoviranog stadiona s 58.000 mjesta, navijači Galate su proizveli najglasniju buku ikad zabilježenu na sportskom događaju. Ta energija prati UltrAslan još prije novog stadiona, a bili su zaslužni i za atmosferu na utakmici s Manchester Unitedom kada su ga 1993. pozdravili s čuvenom „dobrodošlicom u pakao“.

Gary Neville i Ryan Giggs su otvoreno priznali da se u svojim karijerama nikad nisu susreli sa strašnijom atmosferom i da upravo taj efekt ultras teže postići. Fanaticima je Galata sve i oni će učiniti bilo šta da klubu pomognu ostvariti pobjedu.

Ipak, na jednom susretu je pobjeda najvažnija: derbi Kıtalar Arası. Istanbul ovom derbiju pruža jedinstven karakter. Dodatnu jačinu obračunu nosi i čnjenica da se radi o dvama najjačim turskim klubovima. Suparništvo nije samo aktivno na terenu; ono označava skoro plemenski rat između dviju polovina grada, a kontekst je obavijen i kulturnim značajem. Na koncu, derbi je jedan od najžešćih i najuzbudljivijih u cijelom fudbalskom svijetu.

 

Strast navijača je strahovito intenzivna i mržnja prema rivalima je obostrana. Ovo se često manifestira u scenama nasilja, kako na tribinama tako i na ulicama. Situacija na nekoliko susreta je znala prerasti i u apsolutnu anarhiju. Kamenje, baklje, polomljene stolice; navijači oba kluba će rado pretvoriti bilo šta u oružje kada je riječ o derbiju. Ipak, u suštini je ovo suparništvo ukorijenjeno u istinsku ljubav prema svojim klubovima i obje strane navijača će iskreno potvrditi da su njihova osjećanja ljubavi prema timu mnogo snažnija od mržnje prema rivalima.

Bez obzira na to, UltrAslan sigurno ne želite izazivati. Jednom kada su isprovocirani, mogu postati veoma opasni. Svi se sjećaju i tragičnih detalja kada su 5.aprila 2000. u Istanbulu ubijena dva navijača Leedsa. Navijači galate će priznati da su stvari izmakle kontroli, ali istrajni su u tvrdnji da je takva atmosfera rezultat ogromnog nepoštovanja gostujućih navijača Leedsa. Kako god, radi se o tragičnoj epizodi gdje su izgubljena dva ljudska života.

UltrAslan čvrsto vjeruju da je njihov tim Turska i to potvrđuju svojim ponašanjem najglasnije i najstrašnije grupe navijača na tribinama. Općenito, teško je ne diviti se atmosferi i njenoj usijanosti koju stvaraju ovi okorjeli fanatici. Malo je mjesta u svijetu fudbala koji mogu pružiti bolji spektakl od onog na Türk Telekom Areni kada se zapali bezbroj baklji i začuju pjesme na suprotnim stranama stadiona.

Već dugo vremena, ultrasi Galatasaraya smatraju se jednim od najfanatičnijih na svijetu i zaslužuju mjesto među elitnim navijačkim grupama u Evropi. Povremeni huliganski incidenti će umrljati utisak koji UltrAslan ostavljaju, ali ljubav prema klubu će zauvijek ostati svjetlo koje ih obasjava i snaga koja ih pokreće.

Ultrasi UltrAslan sigurno su otišli do najekstremnijih granica nego ijedna navijačka grupa u njihovoj težnji da svom klubu donesu uspjeh. To je dovoljan razlog da ih se smatra jednim od najvećih na svijetu

Priča o grupi Irriducibili Lazio

IRRIDUCIBILI LAZIO

Tijekom osamdesetih zapocinje prica ove rimske skupine, u vreme kada su manje i mladje navijacke podgrupe tezile dostici vec ranije osnovane maticne ultra skupine. Jedna od takvih talijanski grupa, svakako su Irriducibili koji su osnovani na stadionu Olimpico 18. listopada 1987. godine tijekom utakmice Lazio-Parma u serie B, kada zauzimaju centralni deo severne tribine,

Iako malobrojni i mladi clanovi ubrzo objedinjuju i ostale zapazene navijace sa severa. Naziv Irrudicibili ( nepokolebljivi ) doista je bio originalan, buduci su njime zeleli iskazati nekompromisni stav prema ostalim grupama koje kruže oko S.S. Lazia. Ova grupa smatra kako su njihovi predhodnici Eagles Supporters prepolovili tribinu na tatine sinove i ostale, pa su tako Irrudicibili odlucili putovati vlakovima za razliku od E.S. koji su favorizirali autobuse za gostovanja. Ubrzo maskota grupe i ujedno logo postaje “Mr. Enrich”  crtana karikatura s polucilindrom na glavi, a koji naglasava bunt i agresivnost, upravo onaj nacin na koji su se isti hteli eksponirati u ultra svijetu.
Svoj pocetak Irrudicibili ne opisuju u velikom sjaju, no reci ce da su tek kasnije uhvatili zamah. Pocelo je sve uz nekoliko platnenih zastava obojanih u nebesko plavu boju, izradjuju prve salove u engleskom stilu s zasivenim prisivcima. U to vrijeme odnosi s Eagles Supporters  se dosta zaostravaju, pa je tako na utakmici protiv Barlette došlo do fizickog sukoba, koji je uzrokovan oduzimanjem mjesta na ogradi za udarne transparente.
Grupa time ojacava, buduci iz E.S. prelaze u Irrudicibille, pa tvrde da ih je od 100 na domaćim utakmicama,90 redovno putovala na gostovanja. Protiv Brescie po prvi puta organiziraju koreografiju na Olimpicu, da bi s tom praksom nastavili i protiv Parme, da bi urnebesno proslavili ulazak u Serie A protiv Taranta. Na prvu utakmici protiv Milana u Milanu nisu ni stigli buduci ih je policija vratila u Rim, a protiv Holandije im nije dopusten ulazak na stadion. Protiv Verone unose bubnjeve, nedugo zatim izdaju vec i svoje prve novine. Kada im je klub ponudio besplatne autobuse protiv Juventusa, jedini su ih oni i platili, ne zeleci tako postati poltronima predsjednika kluba.
Prije utakmice s Atalantom policija ulazi medju ovu grupu pa dolazi do prve vece tucnjave s organima reda.
Zabrane dolazaka na stadion za izgrednike, ujedinjuje E.S. i Irrudicibile  ,pa tako zajednički organiziraju koreografiju s natpisom posvecenom borbi protiv zakona o navijačima. Uslijed losih izdanja Lazia, Irrudicibili su odlucili bojkotovati navijanje uopce, da bi se kasnije ogranicili samo na prvo poluvreme na svim utakmicama. U tim svojim uverenjima bili su toliko odlucni da cak na gradskom derbiju protiv vecnih rivala Rome nisu organizirali koreografiju vec samo poruku na ogradi. U sezoni 95/96 kada je ova grupa uspjela osporiti odlazak legendarnog igrača Lazia Beppea Signoria, vidjene su u njihovoj izvedbi najjače koreografije, nikada do tada izvedene u Italiji, od tisuca nebesko plavih rukavica protiv Juvea, pa “Ave Lazio” protiv Milana, Rome…
Te godine Lazio je usao u Kup Uefa. 100 gol Signoria Irrudicibili slave na nacin sto su medju sobom na tribini izlozili 100 slika toga legendarnog igraca Lazia.
1997. slave svoju 10. godisnjicu, i te sezone predstavljaju se uz cetiri koreografije; od velikog carskog (rimskim ) orla , velikom “setalicom” s nogometnom loptom, do koreografije protiv zabrane posecivanja utakmica ” mi smo jos jaci od ravnodustnosti..” U Napoliju, gradu gde inace Laziali vode sukobe s policijom, zaustavljen je posebni navijacki vlak od strane redstvenih snaga na povratku u Rim, gde ih isti maltretiraju vise od dva sata, nakon cega je provedena istraga, koja je naravno pala u zaborav.
Laziali tvrde kako se ne moze traziti pravda od onih koji te inace progone.
Iste godine Lazio je izborio finale italijanskoga kupa, pa odlaze u Milano protiv Milana. Gube 1-0 a utakmica zavrsava jurisem Irruducibila na policiju.
Na uzvratnoj utakmici izvesena je velika zastava ” Lazio moja domovina uz kartone u trikoloru( italijanska zastava ). Zahvaljujuci Nesti, Lazio osvaja svoj drugi nacionalni kup. Novu sezonu otvaraju velikom koreografijom pod naslovom ” kraljevstvo koje treba obraniti, imperij kojeg treba osvojiti” .
2000. godine nakon napornog rada i za vreme Bozica, 9. sijecnja proslavljaju 100-tu godisnjicu postojanja SS Lazia. Iste godine, protiv Barija,ova grupa istice natpis ” počast tigru Arkanu” (Onore alla Arkan Tigre )
kao prijatelju nogometasa Mihajlovica. Sami ce reci da je to sve kasnije ispolitizovano od strane policije, novinara…

Nakon toga policija postaje jos zesca, pa posle utakmice s Udineseom dolazi do nereda. U Firenzu su putovali specijalnim vlakom, a policija je nastojala smanjiti u cim vecem broju ,broj putnika, no neuspesno. U Firenzi kao prijatelju nogometasa Mihajlovica. Sami ce reci da je to sve kasnije ispolitizovano od strane policije, novinara…
Nakon toga policija postaje jo zesca, pa posle utakmice s Udineseom dolazi do nereda. U Firenzu su putovali specijalnim vlakom, a policija je nastojala smanjiti u cim vecem broju ,broj putnika, no neuspesno. U Firenzi na putu do stadiona, Irriducibili se sukobljavaju s redarstvenicima, a navodno su u sukobima s C.A.V ( Collettivo Autonomo Viola), potonji izvukli deblji kraj i pobegli. Na povratku u Rim, policija ih provocira i opet dolazi do tucnjave, uz vise ozledjenih. Svoju pricu o historiji zavrsavaju opisom sukoba s policijom ispred nogometnog saveza, potaknuti kradjom sudaca u Parmi, zbog cega je Juventus drzao razmak od dva boda na ljestvici. Sukobi su poceli kada su se Laziali pojavili s transparentom ” spareggio o guerra” . Sukobi su poceli nakon sto je baceno jaje na zgradu saveza, usled cega dolazi do blokade prometa, suzavci… Prvotna zamisao da se blokira “Giro d'Italia” ipak nije provedena u delo, vec su samo istaknuli protestnu poruku vidljivu svima. Jutro prije Lazio-Reggina organiziraju sprovod, gde su simbolicno pokopali nogomet…

Kako nastaju navijacka prijateljstva

Zbog čega se bratime fudbalski navijači širom Starog kontinenta

Razlog povezivanja klupske boje i politika

Prisustvo pripadnika Olimpijakosove navijačke grupe Thyra 7 na severu Marakane na poslednjem odigranom srpskom fudbalskom večitom derbiju, zajedničko navijanje delija i navijača moskovskog Spartaka, Fratria na košarkaškom meču Himki – Crvena zvezda i transparent na grčkom o neraskidivom prijateljstvu grobara i Makedonesa, navijača solunskog PAOK, na utakmici Evrolige u Beogradu koju je Partizan igrao sa Olimpijakosom samo su neki od primera da je evropski trend bratimljenja navijačkih grupa i navijanje sa prijateljima iz inostranstva protiv tima iz svoje zemlje zahvatio i naše prostore. Najkarakterističniji primer takvog ponašanja, šira javnost u Srbiji je mogla da zabeleži prilikom odigravanja košarkaškog meča između Crvene zvezde i ekipe PAOK u Beogradu u okviru ovosezonskog ULEB Kupa, kada su uz Makedonese na tribinama hale Pionir bili i grobari, zbog čega su revoltirani navijači Crvene zvezde prodrli na tu tribinu te je izbilo i međusobno koškanje a teže posledice i ozbiljnije sukobe, do kojih bi sigurno došlo, sprečili su pripadnici Žandarmerije.

 

 

 

Doduše, traženje sličnosti i veza sa navijačima u drugim evropskim zemljama bilo je prisutno, kod domaćih navijačkih grupa, i pred kraj postojanja Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, u čemu su posebno prednjačili navijači Partizana, grobari kojima su veliki uzor bili (a verovatno i ostali) navijači londonskog Čelzija, Headhunters. Skandiranje Partizanu i Čelziju nije bio redak slučaj ni ranih devedesetih godina na utakmicama odigravanim na stadionu Partizana. Ipak, zvanična bratimljenja kao i odlasci na utakmice koje prijatelji iz inostranstva igraju sa svojim velikim rivalima odlika su domaće navijačke scene tek od skora. Razlozi za bratimljenje se pronalaze u istim klupskim bojama ali i istim verskim opredeljenjima, što posebno karakteriše navijačku scenu Balkana, pa i cele Istočne Evrope (što nikako ne znači da su klubovi sa Zapada imuni na takvu vrstu podele).
Ipak, nisu svi balkanski klubovi orijentisani na traženje saveznika u inostranstvu po verskoj liniji. Na primer, navijači atinskog AEK, Original 21 koji svoje korene vuku iz grčkog anarhističkog pokreta istomišljenike biraju po ideološkoj orijentaciji. Stoga su pobratimi Originala 21, Brigate Autonome Livornesi (navijači italijanskog prvoligaša Livorna, poznati širom Evrope po svom komunističkom angažmanu) i Commando Ultra, navijači Olimpik Marseja, izrazito antifašistički orijentisani. Original 21 na utakmicama AEK često ističe transparent Forza Livorno, a na svom sajtu imaju linkove ka prezentacijama BAL i Commando Ultra. Ove sezone su na utakmici Kupa UEFA u Atini sa Pari Sen Žermenom napravili koreografiju podrške svojim prijateljima iz Commando Ultra, a na meču u Parizu skandirali su uz visoko podignute šalove Olimpik Marseja. Na severnoj tribini stadiona u Livornu (gradu u kome je 1921. godine osnovana Komunistička partija Italije PCI u čemu i treba tražiti levičarske korene ovih tifoza iz Toskane, tradicionalno “najcrvenije” regije u Italiji) redovno se vijori žuta-crna zastava AEK i transparent solidarnosti ispisan na grčkom sa jednim pripadnikom Original 21 koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne zbog izazivanja nereda na utakmici. Svoje prijateljstvo sa Livornesima, Ultra Commando je pokazao na delu kada su njegovi pripadnici zajedno sa Italijanima bodrili Livorno na utakmici Kupa UEFA sa Okserom, odigranoj u njihovoj zemlji, Francuskoj. Najverniji prijatelji Livornesa su ipak navijači nemačkog četvrtoligaša SV Babelsberga iz Potsdama, Filmstadt Inferno, koji su prošle godine doputovali u Livorno na utakmicu sa Lacijom, čiji su neofašistički orijentisani navijači najveći protivnici BAL. Inače, Filmstadt Inferno na utakmicama redovno ističe transparent u bojama kluba koji krasi lik Karla Libkhnehta vođe neuspešne nemačke socijalističke revolucije u krvi ugušene 1919. godine. Zanimljivo je da se stadion Babelsberga, tima sa istoka Nemačke, i dalje zove po Karlu Libknehtu.
Ni krajnje desno orijentisani navijači nisu gadljivi na povezivanje sa istomišljenicima iz drugih zemalja. Poznato je prijateljstvo koje vlada između vodeće neofašističke navijačke grupacije u Evropi Irriducibili, rimskog Lacija, Ultra Sur, navijača Real Madrida i Brigadas Blanquiazules, tifoza Espanjola. Ovi poslednji su u znak podrške Laciju u meču Kupa UEFA sa Livornom skandirali Forza (napred) Lazio i Viva (živeo) Musolini (koji je inače bio navijač tog rimskog kluba). Ovom trilingu navijačkih desnih ekstremista treba pridodati i tifoze Pari Sen Žermena Boluogne Boys koji ne kriju svoje simpatije prema Adolfu Hitleru i nacifašizmu i održavaju kontakte sa svim istomišljenicima na starom kontinentu.
Većina navijačkih grupa su ipak apolitične. Među njima je i ona sa najviše prijatelja širom Evrope, Celtic Casuals, navijači škotskog Seltika. Oni su specifični po tome što saveznike nalaze po više kriterijuma. Tako shodno svom protivljenju rasizmu sarađuju tesno sa navijačima nemačkog trećeligaša St. Paulija Ultra Sankt Pauli koji redovno posećuju utakmice koje Seltik igra u evropskim klupskim takmičenjima. Po istom principu borbe protiv rasizma navijači škotskog kluba sarađuju i sa fanovima Mančester Junajteda Heavens Devils, dok su sa navijačima splitskog Hajduka, Torcida, pobratimljeni po verskoj liniji (Seltik je tim koji u Škotskoj podržavaju isključivo katolici). Sa Panatinaikosovim Green Cockeneys su u bratskim odnosima zbog istih klupskih boja, zeleno-belih. Inače, navijači Seltika su poznati kao najmiroljubiviji i najdruželjubiviji navijači na starom kontinentu koji preziru nasilje i sve vrste diskriminacije što je za svaku pohvalu.

Kako su pale zastave Crnogoraca u Zagrebu

Znavično saopštenje navijačke grupe Crnogorci Jug:
Oglašavamo se povodom incidenta koji se desio nakon rukometne utakmice Crna Gora-Makedonija u Zagrebu. Nakon završetka utakmice i izlaska iz sale nas 9 ( medju kojima i jedna cura) uputili smo se ka tramvajskoj stanici odakle bi krenuli ka smještaju. Na tom putu u dijelu koji je veoma slabo osvijetljen (pored nekog školskog igrališta), kretali smo se zajedno sa Makedoncima, Slovencima i Njemcima. To je I mjesto gdje smo napadnuti. Prvo su nas susrele tri osobe, koje su služile da nas raspoznaju medju ostalim navijacima, I koje su dale znak ostalim grupicama da krenu u napad. Iz dva pravca krenule su grupe, totalno maskirane (otprilike nekih 30-40 osoba) sa noževima, teleskopima i palicama put nas. Kako je cura koja je bila sa nama nosila torbu krenuli su prvo ka njoj misleći da je u torbi neka od zastava. Curi je zaprijećeno nožem da otvori torbu. Utoliko su shvatili da jedan član ima ruksag I pojurili ka njemu, sa namjerom da ga otmu, što su I uradili. U ruksagu je bilo dosta ličnih stvari svih članova, barjak grupe kao i velika svota novca koja je služila za troškove gostovanja naše grupe. Za ostalim naših članova je trčao ostatak maskiranih momaka do same tramvajske stanice. Svemu ovome prisustvovali su navijači ostalih reprezentacija koje smo pomenuli. Obzirom da je akcija izvedena na ovaj način I da je tražena navijačka zastava očigledno je da je napad izvršen od strane domaćih BBB navijača. I sve bi to bilo dio ultras priče da nijesu prešli preko navijačkih kodeksa. Prvo, ispred grupe su išli uglavnom ljudi koji su po prirodi simpatizeri, a ne ultrasi. U grupi je bila I cura. Koristeno je svakakvo hladno oružje, a da ne pričamo o brojnosti ljudi koji su nas napali (a po kojem su poznati BBB ).Upravo zbog ljudi koji nisu iz ultras svijeta, a koji su preživjeli stres sve ovo je prijavljeno policiji, a uključeni su Savez i naša Ambasada kojima se ovima putem zahvaljujemo!


Da zaključimo, pao je barjak grupe, dok je zastava ostala sačuvana. O načinu na koji je oduzet barjak ostavljamo vama da komentarišete. Nijedan član nije teže povrijedjen, što je sada i najbitnije. Vidjeli smo da su hrvatski mediji počeli da šire laži, ali tu su svi ostali navijači drugih reprezentacija koji mogu posvjedočiti o incidentu.
Došli smo u Zagreb da pratimo našu svetinju, kao što to radimo godinama svugdje po Evropi. Ovdje se radi o reprezentativnom navijanju, a ne klupskom. Ovaj dogadjaj nas neće zaustaviti da to I dalje radimo! Nadamo se da će hrvatski huligani, u prvom narednom meču koji će se desiti kod nas, biti dočekani na pravi način, onakako kako kodeks nalaže jer samo pičke idu kao čopor i bodu noževima! Šta reći, osim SRAMNO ZAGREBAČKI JUNACI!

 


Takođe, žalimo zbog domaćih izdajnika koji se slade ovom situacijom na društvenim mrežama. GORI STE OD OVIH PIČKICA ŠTO NAPADAJU!

Priča: BBB u Bugarskoj 2005. i napad u Beogradu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kad je u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj Hrvatska izvukla Bugarsku znali smo da nas čeka jebeno gostovanje iz dva razloga. Prvi je bio taj što u Sofiji postoje dvije dobre navijačke ekipe – Levski i CSKA, a drugi što prolazimo kroz Srbiju i Beograd. Dakle, bilo je to gostovanje koje je zahtijevalo dobro planiranje, organizaciju i spremnost na napade Delija, Grobara i Bugara.

Vodstvo Boysa je za tu utakmicu bilo u kontaktu sa svim grupama iz Hrvatske koje su se spremale na gostovanje u Bugarsku. Dogovor je bio da se prije ulaska u Srbiju svi nađemo na benzinskoj pumpi prije granice. Ondje se večer prije utakmice okupilo oko 400-500 navijača iz gotovo svih hrvatskih grupa. U našem autobusu našao se dobar dio tada udarne mlađe ekipe BBB-a. Ispod sjedala imali smo zalijepljene palice, baklje i par signalnih raketa – za svaki slučaj ako negdje zagusti. Granicu sa Srbijom smo prošli bez problema, a srpski žandari usprkos pregledu autobusa nisu našli skrivene „alate“. U Beograd smo ušli ujutro pod pratnjom Žandarmerije. Atmosfera u busu je bila napeta i svi smo budno promatrali što se događa na ulicama grada ne bi li osujetili napad. Netko od ekipe u kasetofon je stavio kazetu sa soundtrackom iz filma „Warriors“ pa je pjesma „Theme Song“ dala odličnu zvučnu kulisu čitavoj situaciji. No, do napada nije došlo. Nastavili smo dalje prema Sofiji.

Na ulazu u Bugarsku dobili smo pratnju Bugarske policije, a do nas je stigla informacija kako su se prema našem odredištu zaputili i Grobari. Dogovorili smo se da kad stignemo u Sofiju pokušamo proboj u grad, ako nam policija neće dopustiti izlazak. Po dolasku kod stadiona murija nas je odmah okružila i uputila prema boksu kod tribine za gostujuće navijače. Međutim, izašli smo iz busa i pokušali smo probiti kordon ne bi li izašli u grad. Za nama su krenuli i ostali navijači koji su odmah počeli izlaziti iz kombija, buseva i automobila. Ipak, Bugari su bili dobro organizirani te je došlo do kratkog sukoba s policijom i zaustavljanja našeg pokušaja.

Na stadionu smo na tribini pored naše odmah uočili ekipu navijača CSKA kojoj se u drugom poluvremenu pridružila i grupa Grobara koja je istaknula transparent Alcatraz. Budući da su suparnici bili u dometu zasuli smo ih bakljama i ostalim predmetima koji su nam se našli pod rukama. Ni Bugari nisu ostali dužni te s nam vratili istom mjerom. Sve to prekinuli su bugarski specijalci koji su nas odmaknuli prema drugom dijelu tribine. Zbog činjenice da su s Bugarima bili i Grobari mnogi na tribini žalili su za time što nikako nisu mogli ući u grad gdje bi bila znatno veća vjerojatnost za direktnim sukobom sa respektabilnim suparnicima.

Možda sat vremena po završetku utakmice krenuli smo dalje za Hrvatsku. Ponovo smo dobili pratnju policije, prvo bugarske potom srpske. U Beograd smo ušli u ranim jutarnjim satima. Dobar dio autobusa je bio u nekakvom polu budnom stanju iscrpljen putom, dok su ostali kroz prozor pratili zbivanja izvan busa. Na djelu autoceste kroz Beogradu u smjeru Hrvatske, na djelu gdje s desne strane počinje uzvisina obrasla grmljem i stablima, na čijem se vrhu nalaze zgrade i neboderi, primijetili smo ekipu koja je očito snimala konvoj. Niti dvije minute nakon toga krenuo je napad. Iz pravca uzvisine ispred busa je preletio Molotovljev koktel koji nas je promašio. Počele su letjeti cigle i kamenje te su na busu pukla dva stakla pa smo zalegli čuvajući glave.

Nakon te kanonade jedan od naših je naredio vozaču da stane te smo svi krenuli van iz busa, što sam snimio fotoaparatom. Nije mi bilo svejedno. Dok ti bus pogađaju svakakvi projektili svašta ti se mota po glavi. Međutim, znao sam da sam s dobrom ekipom i da će svi stajati jedan za drugog pa sam ne razmišljajući previše samo izletio van. Dio ekipe odmah je krenuo prema mjestu napada, no ubrzo se stvorila Žandarmerija koja je u nas uperila strojnice i potjerala nas natrag u bus. Sve to trajalo je nekoliko minuta, no napadače nismo susreli.

Tek nakon što smo ponovo krenuli uočili smo kako su žandari uz cestu privodili par likova. Nisam siguran kojoj su grupi pripadali, no netko je tvrdio da su nosili obilježja Delija. Uz naš bus, kamenovan je još jedan, dok je ostatak konvoja zaustavila Žandarmerija prije mjesta napada. Nastavak putovanja prošao je mirno.

(Fan kolumna. Šaljite vaše priče i kolumne na [email protected])