Lesinari 30 godina vernosti

Kao fudbalski klub koji je osnovan davne 1926. Borac je uvek imao veoma dobru podršku sa tribina, ali u drugoj polovini osamdesetih godina u bivšoj Jugoslaviji postoji pravi bum u navijačicama koji nije Banjaluci ne ostane imuna. Po prvi put, na istočnoj tribini, uz uobičajene zastave i šalove, na ogradi istočne tribune pojavljuju se zastori. Po prvi put, transparentnost sa natpisom Vultures (Lešinari) pojavila se 18. novembra 1987. na utakmici sa Novosadskim Vojvodinom. Iza ovog imena bila je grupa ljudi koji su na nešto drugačiji fanatični način želeli da podrže svoj klub. Velika euforija fanova i porast broja ljudi iz fanova Vulturesa doprineli su izuzetno dobrom Borac kupu u sezoni 1987/88. i ulaze u Banjaluku u finale. U kup finalu bivše Jugoslavije Borac Banja Luka je prešao koplja sa Crvenom Zvezdom i na iznenađenje mnogih navijača, u maju 1988, osvojio kup kao prvi drugom podele u istoriji bivše Jugoslavije koji je to uspeo. Pored velikog broja građana Banjaluke, koji su došli da navijaju svoj tim na južnoj tribini JNA stadionu bila velika grupa mladih ljudi koji su iza transparenta Lešinari pružiti značajnu podršku svojim ljubimcima. Pobedom u kupu Banja Luka igra fanatsko ludilo koje se prebacuje sa utakmice na utakmicu u kojoj Borac, na domaćem i posjećenom terenu, prati veliki broj navijača. Sa takvim navijači i fudbaleri su imali mnogo više podsticaja da se igra, a oni su postigli izvanredan rezultate.

 

Uz fantastičnu podršku svojih navijača Partizan obezbeđuje ulazak u Prvoj saveznoj soccer league. Pored podrške koju je Lashinari pružio na domaćem terenu, grupa navijača prati svoj klub skoro na svim gostujućim utakmicama, pružajući izvanrednu podršku svom klubu. Najveći masovni odlazak bili u Ljubljani, Vinkovcima, Bačkoj Palanci, Šapcu i Dubrovnika, ali su baneri lešinari su bili prisutni na i u mnogim drugim nastupima, a mnogi su zamišljene Banja Luka fudbaleri. Bilo je i nekoliko incidenata u kojima je Lašinari učestvovao u sezoni, ali im se nisu dopadali vlasti, jer nisu bili spremni da prihvate ovakvu vrstu navijanja. Ove godine postoji nesporazum između crovd-uprave-organa reda gde je vrh javlja na utakmicu FK Kikinda, kada je policija brutalno pretukli navijača, a sve zbog nekoliko dimnih bombi i petardi koje u vreme komunističke vladavine bili nešto novo što je nije želeo da toleriše. Ulaskom u prvu ligu, Lashinari je postao jedan od najboljih ekipa bivše Jugoslavije. Ono što postaje prepoznatljiv stil Lašinara je velika podrška za svoje ljubimce i korišćenje velikih količina pirotehnike. U to vrijeme, polazak je organizovan u Ljubljani, Zagrebu, Osijeku, Sarajevu (Koševo i Grbavica), Tuzli, Zrenjaninu, Novom Sadu, Beogradu (Marakana, JNA Banjici), i u malim grupama su u najudaljenijim stadiona u Titogradu (Podgorici), Prištini i Skoplju. Njegova najveća snaga je potvrdio lešinari roming u Osijeku, kada je otišao da poseti preko 1000 gdje prave haos u Osijeku, gde niko nije smeo da Traverse da ih pogledam. Treba napomenuti da su Vrtuljci u to vrijeme bila multinacionalna grupa, ali da su većina bili Srbi. Tokom brojnih gostovanja dolazi do nasilnih sukoba u Ljubljani, Osijeku, Sarajevu (Grbavica), Beogradu (sa fanovima Stars) … do velikog zakona dolazi u Banjoj Luci, a najžešći su bili protiv Delija, kada je srušen pola Gospodska, i protiv Dinama BBB, kada su banjalučka policija gostiju Zagreba oduzela veliki broj noževa i drugog hladnog naoružanja. Vredi spomenuti incident sa River Armadom i Manijom. Poslednji fudbalski turnir SFR Jugoslavije biće upamćen nakon još jednog velikog uspeha fudbalera Borac na polufinalu. Na prvom meču polufinala u Splitu, Hajduk posebno se pamti grupa Lešinara koja je putovala na ovoj turneji. Torcida je, uz pomoć vođe nacionalne reprezentacije, prodrla u zapadnu nogu i naselila se na kade. Hrvatski čitaoci sve su gledali sve i tada su tek pokušali da spreče najgore. Nažalost, kao rezultat premlaćivanja primljenih na Poljud stadionu, a nekoliko meseci kasnije je umro u jednoj od najvatrenijih sakupljača 23 godina-Antonio Kirčanov. Izbijanje rata u bivšoj Jugoslaviji veliki broj sakupljača otišao u Vojsci Republike Srpske daje veliki doprinos u odbrani vijekovnih srpske teritorije i srpskog naroda. Sredinom novembra 1991. godine gine prvi Lešinar, jedan od najistaknutijih članova, SAŠA KONČAR, kao dobrovoljac u okolini Zadra. Tokom rata ubijen je veliki broj Lašina, a mnogi iz rata došli su kao teški invalidi. Tokom tih ratnih godina, sve se tiče sporta, a time i navijača. Na početku fudbalskog takmičenja na nivou Republike Srbije, tačnije u finalu kupa takmičenja nestalih je bilo briga da li će biti reorganizacija lešinara. Još uvek se sećam finale kupa RS 1995. i 1996. godine, FK-FK i FK-Uniti i izuzetno krivudave neke nove, mlade rukuju. Ono što je ostalo od predratnih pristalica je samo IME, tako da je “novi čuvar” koji je nastavio priču o navijačima u Banjoj Luci bio suočen sa puno problema. Sve što je bilo, bilo je, bez ikakve pomoći i bez učešća starijih osoba, tako da nova generacija treba sama da nauče osnovne životne iritirajuće Fans i ventilator da prođe priču na sledeću generaciju. Iako je put bio trbušen, cilj je postignut, a to je obnova navijačke grupe Lešinari. Lešinari se nisu zaustavili tamo, ostali su u klubu, njihov broj se stabilno povećavao, iako je njihova konkurencija bila prilično mala. Najbolja atmosfera zapamćena su u sali “Borik” kada se doživi vrhunac košarkaškog i rukometnog kluba u Evropi. Lešinari su nastavili sa nastupima tek sada u nekim drugim gradovima: Šamac, Modriča, Bijeljina, Novi Grad, Prijedor, Srpski Brod, Gradiška, Doboj, … gde sećanja i incidenti koji su se uglavnom odnose incidente sa policijom i lokalni poljoprivrednici s obzirom da u Republici Srpskoj nije postojala prava grupa navijača. U periodu oko 2000. godine, postoji promena svetlosti u generacijama kada se penzioniše veći broj starijih navijača, a priča nastavlja “neka nova djeca”, tj. deca koja su od 1995. godine stavljala u istinite fanatike Borče. Još veći izazov za mlade akceptora moć dolazi formiranje (tj. Nametanje klubova iz Republike Srpske), zajedničkih takmičenja fudbalskih klubova na nivou cele zemlje. To je značilo da će buduće bitke na tribinama biti sa onima sa kojima su naši očevi, braća, Lašineri imali krvavi rat do juče. da je samo bojno polje zapravo zamenjeno, a ratnici ostali isti. Sve ovo je dodatno ojačan i stavove koji su lešinari čisto srpskih navijačkih grupa i da gde god da lutaju nasleđe kluba, grad i krv natopila Republike Srpske, jer je to obaveza za sve one koji su u prethodnom ratu, dali svoje živote za nju. Vredi napomenuti da smo mi prva grupa koja je prešla granicu Entiteta od kraja rata, domaćinom u Čitluku. Kasnije Shodno tome, veliki broj nastupa u Širokom Brijegu, Mostaru, Zenici, Tuzli, Sarajevu i drugim gradovima u Federaciji Bosne i Hercegovine. Naravno, sve ovo je praćeno brojnim incidentima i kod kuće protiv Sarajeva, čelik, Slavije i drugih timova, kao i na strani uglavnom sa policijom. Ali šta fanovi borci nisu očekivali da bude pored večnim neprijateljima Federacije kao najozbiljniji se pojavljuju predstavnici gradskih vlasti da mu nezainteresovanost i ignorisanje svih sportskih svetinjama u Banjoj Luci da nose ime Borca, doprineli Vrecking i degradacije celog sporta u gradu na Vrbasu do najnižih mogućih grana. Važno je napomenuti da su ponovo uspostavili prijateljske odnose sa braćom iz Novog Sada, navijača Vojvodine koji su prekinuti ratom. Tako, nova generacija je pokazala obostrana želja za obnovu bratskih odnosa između dve srpske grupe na obe strane Drine sa nadom da se bratski odnosi nikada neće biti poremećena .Ono ono što je sigurno, jeste da su lešinari i dalje širi slavu kluba, grada, naroda i uprkos brojnim problemima u 30 godina svog postojanja, pokazali da im ništa nije slomljeno i da neće slomiti ništa.

Za dobrovoljne davaoce krvi, besplatna karta za Young Boys

Prenosimo objavu sa zvaničnog portala Fudbalskog Kluba “Partizan” Beograd. 

Zajedno možemo sve!

Pozivamo sve navijače, simpatizere kluba i ljude dobre volje da u ponedeljak 20. novembra 2017. godine učestvuju u akciji dobrovoljnog davanja krvi u organizaciji FK Partizan i Instituta za transfuziju krvi Srbije.

Svi davaoci krvi, koji budu pomogli ovu akciju, dobiće na poklon besplatnu ulaznicu za severnu tribinu za predstojeću utakmicu LE Partizan – Jang Bojs, koja se igra na stadionu Partizana u četvrtak 23. novembra 2017. godine od 21.05 časova.

Obučeno medicinsko osoblje očekuje vas u prostorijama restorana stadiona Partizan, Humska 1. (restoran ispod istočne strane ) u ponedeljak 20. novembra od 10.00 – 18.00 č.

Krv mogu donirati sve punoletne i zdrave osobe, koje će na ovaj način pomoći da se prevaziđe deficit krvi i omogući pravovremeno lečenje svih ugroženih sugrađana.

Sve davaoce molimo da:

– dođu naspavani
– ne konzumiraju alkohol 24 časa pre dolaska
– obavezno doručkuju.

Znamo koliko je ova utakmica važna za naš tim, a ujedno koliko je vredan svaki ljudski život koji ćeš baš Ti spasiti na ovaj način.

Zato te očekujemo i u ponedeljak i u četvrtak.

Pokažimo našu slogu!

Put Ice Purgera i Masla na gostovanje u Beograd

Moj Dinamo igra i dalje najljepši za oko i najbolji balun u kaubojskoj ligi FSJ. Svi igraju protiv Dinama ne samo na terenu već nažalost po zelenim stolovima pa čak i stolovima Skupštine Jugoslavije.

U mom Splitu iz moje Torce 80 malo je tko bio voljan sa mnom putovati u Begiš. Nažalost strah je bio broj 1, a oporavdanje se zvala neimaština, te izgovor u stilu bit će ludnica, ali Ićo šta ću ići kad purgera uopće neće biti. Ipak na dan pred polazak javia mi se legenda Maslo s upitom: Ićo ideš li gori? Bogu hvala, samo bi, moj Maslo volio da mi još netko ide svjedočiti iz tvoje i moje Torce 80. Maslo, idemo i bog, sutra budi točno u 15:00 na Rivi na klupe isprid Dubrovnik kavane. Ok Maslo, nemoj me zajebat. Love ću imati točno za sutra se uliti prije puta, a kartu za vlak zajebi. U redu, vidimo se, bog. Utorak je iden Rivom i točno na dogovorenom mjestu nađem najvećeg solo avanturistu jugoslavenskih navijača svih boja.

Otišli smo malo do „po noge“ popili pivo, dva, tri, još malo prošetali gradom i došli na kolodvor oko 16:00. Čim sam stigao na postaju ugledao sam grupu boks kluba Split i odma sam asocirao i promislio di oni to idu. E da oni ziher putuju na derbi 2. lige u Slavonski brod boksati protiv Radničkog. Ludilo, proći ćemo u vlaku s njima super dobro. U klopi, cugi i prolasku konduktera. S obzirom da su mi boksači Vuki, Jakupi, Jakus i Putnik dobri frendovi uvalili smo se kao da i mi idemo s njima.

Put do Broda ludilo zabavan, a u Brodu s Boksačima se pozdravimo sa sretno, sretno. Dobijte ih, mi hoćemo, velim im. Maslo i ja začorimo do Zemuna i sad s užasnim strahom i nestrpljenjem očekujemo što bi nas moglo tamo dočekati.

Odmah sam rekao Maslu da prsten s Hajdukovim povijesnim Hrvatskim grbom makne ili ga bar okrene naopako. Zašto? Zato jer prije našeg vlaka iz Splita ima stići još jedan od vlakova. Iz Zagreba je u jutarnje sate na BG kolodvor stiglo najmanje 3 – 5 i u svim tim vlakovima prošvercalo se možda 10-20 purgera koji su najsigurnije škivali u Zemunu ili kroz prisutnu masu. Maslo ja znam da purgeri u BG stižu točno u 12:00 na Kalemegdan – u dva busa 120 ljudi i tamo će ih čuvati murija. Ti Maslo znaš da BG mase ultrasa uopće nisu spavale već su cijelu noć pili i čekali ustaše.

Pošto su ZG vlakovi prošli bez plavih obilježja vjeruj mi da će upravo grobari čekati nas iz Splita torcidu kao ispomoć purgerima. Budalo, to bi po logici triba i sam znat. Jel da. U redu Ićo vidit ćemo šta ćemo.

S razglasa 1 km do cilja čuje se voz iz Splita broj taj i taj upravco ulazi na peron taj i taj, kolosek taj i taj. Iz daljine već vidim grobare na stanici. Kad smo izašli na BG vjerovao netko ili ne dočekalo nas je 800 do 1000 pretežno pijanih grobara 1. ekipe. Ajme nama, osušila su mi se usta, a Maslo je toliko drhtao da mi nije uspio ništa reći, jednostavno je blokao i nešto mi zamuckivajuči izrekao.

Kad su nas prvi grobari ugledali , a onda kad smo spontano krenuli prema toj masi počeli su pružati ruke, grliti i ljubiti, Maslu i meni ništa jasno ni u ludilu nije bilo. Ko nam je prvi prišao? Pampi, prvi i najluđi grobar, pa onda Maslov poznanik Rus – naranča, pa Belgija, Golub, Grob, Žare brada, te mnogi neznani. Svi su bili mamurno pijani. Takav doček sam i očekivao, a još sam Smaji, Vukiju i još nekim našim bokserima pričao šta nas čeka u BG. Jutro je, vrime je tipično kontinentalno istočno, rekao bi balkansko. Igralo se na Marakani i u prvi mah novinarska svita očekivala je 70-tak tisuća fudbalskih fanatika. Pred Maslom i menom stajalo je otprilike 12 sati ludnice, gladi, žeđi, te pitaj boga blagog što ćemo sad doživiti. Ti udarni grobari nas primili kao največe prijatelje u životu. Predstavili smo se kao članovi mlade udarne skupine Torca 80, odnosno navijači Hajduka. To sam Maslu odmah ufurao u glavu, jer grobari štuju Torcu a nas Dinamove purgere mrze toliko da bi nas najradije odveli na Avalu i tamo pretukli.Taman da upoznamo VMA i da se počmemo voziti u kolicima na ručni pogon i još san Maslu reka da ka Dinamovci nebi ni u bolnicu došli odjeveni več bi glumili nudiste.
Od kolodvora su nas vodili na čelo kolone Pampi a jedan njegov je nosio njegovu sekiru sa kojom inače putuje na yugo gostovanja.Te iste face par dana prije bile su na gostovanju u ljubljani na Olimpija-Partizan (igralo se u subotu) a sutra u nedjelju došli su pomoči Ciganima na maxsimiru Dinamo-CZ.Tih sedam dana ranije bilo je nešto neponovljivo u jednoj nogometnoj nedjelji u Zagrebu našlo se sve šta vrijedi u Jugoslaviji.Purgeri kao najmasovniji domačini,Torcida njih oko 50 iz Splita među kojima sam bio i ja,cigani Zvjezdaši te Grobari koji su se prepolovili na pizde i hrabre.Pizde su poslje Ljubljanske tekme odlepršali za Beograd a Pampijeva braća su htela pokazati Ustašama da ih se ne boje ma gde to bilo.Tukli smo se prošle nedjelje na Zg kolodvoru sa Grobarima zatim u Maksimirskoj šumi sa obima Bg skupinama , te na jugoistoku njihovom kutku maksimira te ponovo kasno na odlasku vlakova.I naravno u beogradu sam se bojao da me ne prepoznaju a pogotovo Nešo koji je u Beograd na derbi desetlječa kao okorjeli Grobar iz Kragujevca došao dan prije nas jer je odležao par dana na traumatologiji na Rebru u Zagrebu.
I eto da nedužim stigli smo u neku ulicu u blizini knez mihajlove.Tu smo sjeli za stol Maslo,ja,Pampi,Belgija i još neki tip.Ostali oko stolova i u toj ogromnoj gužvi nisu se imali šanse približit našem stolu više od pet metara.Pampi nam je još na kolodvoru rekao da smo danas kao članovi Torcide njegovi gosti i nitko vas neče krivo ni pogledati a ako se slučajno nešto desi garantujem vam da ču ruku da mu sečem.Dalje, veli Pampi vi ste Hrvati i pevačete onu vašu poznatu mi Hrvati piti i klopati ono šta zaželite.Odma je trojici naredio da otiđu u dućan i donesu viršle,neku bre salatu,meso i ostalo.Gospe mi drage vratili su se u roku odma niti za 7-8 minuti. Donili su nam sljedeće:ljute feferone,kiseli bre krastavac,cveklu zatim bogami tri Gavrilović kobase,neku ludu salamu,sir od 2-3 kila,gajbu piva(bip),duhana Drina dvi tri škatule.Za nevirovat.Umalo sam se zajeba pa im priznao kako su moji Purgeri nikakvi u takvim poslovima ako ja neidem sa njima u prve dućane čuvene metropole Dubrava jer tamo nediljom rade 3-5 dućana-samoposluga.Tako sam im umalo prizanao da sam jedan od No. 10 Purgosa.Jedino bi me Maslo mogao izvući s obzirom da je on crnogorac-hajdukovac-katolik i tko bi to sve odgonetnuo-Masla sam uvijek branio od verbalnih napada pojedinih ultra nacionalista iz Torce 80 koja je neslužbeno brojila od 100-300 momaka.U toj ulici ili bolje reči trgiču pored knez mihajlove boravili smo dosta vremena.Pošto sam jučer pio cijeli dan i pošto me danas uhvatio ovde odma neki strah od te puste hrane jedva sam pojeo jedan sendvić a prvu pivu sam pio sat vremena a drugu 30 minuta.Do podne mi je sve prošlo i osječao sam se ok sve dok mi netko nije doviknu gde si bre Ića Purgeru.Mamu vam vašu ja jučer doputovao iz Rebra hospital.Imao je šal Leeds uniteda.Neša je bio fin momak.Pred ruljom mi ništa nije spominjao prošlonedjeljnju utakmicu.O tome smo poslije popričali.Nenormalno sam se čudio da niko nije reagirao na ono njegovo Ića Purgeru a ja mu opalio kontru u stilu Neške nemoj me jebat kakav Purger jebote a onda je Maslo potvrdio šta vam je Ićo je naš Torcidaš i još nešto.

Cijelo to vrijeme kroz taj prostor slijevalo se masu i masu tifosa Partizana iz svih djelova Juge.Mnogima bi znatiželja htjela priči tom najuzavrijelijem dijelu bašte o čemu je riječ, tko smo mi itd.Tako je jedan od žeščih iz Valjeva s pravoslavnim krstom na poprsju i partizanovim zastavicama uspije prići blizu stola.Jedan od njih je Pampijev ortak.Ovaj bradati gledao me je kao isusa krista a Maslu je rekao šta ti bre kako se ono zoveš,Maslo?.Nisi ti iz Splita ti si jebeni švabo.Riknili smo svi od smija kao da smo svi svoji.Maslo je plav ful sa plavim očima. Pampi je i dalje nas predstavljao i u jednom trenutku neki tip iz grupe Valjevaca koja je stajala malo dalje nešto je doviknuo i to Pampiju u stilu što bre Pampi ti to sa Ustašama, Pampi se digao, gurnuo dvojicu i onda naredio da uhvate toga tipa, ovi su to i uradilil i uhvatili su nekog s pustim krstovima i doveli ga pred vojvodu kako je non stop Maslu i meni govoria da mu sudi i ovaj ga je osudio ovako nekako. Pleska jedna, nemoj bre Pampi, čuj bre, pleska druga, strgao mu Pampi križeve, zastavu, uhvatio ga za kosu i psovao i rekao mu što će ti ovi krstovi, jebo ti pop Vasilije majku bre, na kraju ga je još i opeljušio (prsten, lančić i oko tristo dinara) lovu je dao 100 dinara njegovom šegrtu, a dvisto dinara meni i Maslu i na kraju te cile priče otirao je cilu grupu Valjevo grobari osim ovog svog kompe. Ovo pišem jer sam primjetio da u njihovim đirevima je stvarno teško biti s nekim dobar ortak a kad to jesi onda mi se čini da je to skroz ok. Dopizdilo je Maslu a jednostavno nismo mogli ništa dok ova ekipa i Pampi ne odluče nešto.
Tako smo krenuli na doček navodno purgerskog voza s oko 300 purgera (njihova ishitrena i niti malo provjerena informacija) Kad smo krenuli tek sam vidia ludilo 1000 luđaka. Mi na čelu kolone a mene Pampi non stop drži pod ruku i priča hvalospjeve o sebi kako će on nas predstaviti na jugu ciganske Marakane i kako ćemo ostati 7 dana u BG a utorak je finale kupa Sarajevo – Dinamo, a za tekmu nam je i dao već karte, ali Maslo i ja na kolodvoru kad je vlak iz Zagreba stigao s jednom maramom Dinama i kad su vidili da neće imati na koga bijes iskaliti Maslo i ja smo gledali trenutak za škivavanje. Tek je 11 sati i sve je još dvaput trebalo proči skoro isto s Pampijevim grobarima i tako je bilo sve dok mi pred konjom na Slaviji neki Boško sa zvezdinom zastavom i dijalogom šta je bre Pampi držiš ih tu kod sebe umesto da ih zajedno bijemo.Posli san ga izlevatija za 70 banki te ga sapasio batina od razljučenih Grobara.Bilo ga je kus a izgleda da je to neka njihova maskota.Ekipe je bilo sve više i više.Pijanih i agresivnih još i više a počeo se vršiti njihov ritual paljenja otetih Dinamovih rekvizita a dobro sam vidio najmanje 10-15 kupljenih Dinamovih zastava.Bilo je par transparenata meni dobro poznatih a to su transparenti Iločani i Županja.Bilo je meni i Maslu užasno gledati,suze su mi pošle.U istom momentu neki čupavi seljak nabacio mi je crno- beli šal od Partizana oko vrata.Maslo ga nekako primjetno/neprimjetno odbaci pa meni iz zezancije kaže daj upaljač sad čemo im jebat mamicu.hahahaha.Smijali smo se-Tu je sad več bilo 2-3000 mlađih Grobara i to je jedno opče Srsko ludilo u stilu žikinog kola.Napokon odluče još jednom na na kolodvor preko grada pa na Kalemegda.Mogli smo več tu odmagliti ali nam je bilo stalo da vidimo šta če se zbivati.Ja znam 100% da moje Purgose sresti neće a na kalemegdan ionako sa njima ne planiramo ići.Pampi i Golub su se tek tada odmakli od nas sa čela kolone i odma smo počeli biti gađani sa trišnjama a niko ni A ni B kad uletimo, ma daj koji vam je kurac ko gađa?S vrha propuštali smo rulju da prolazi,trajalo je propuštanje jedno kilometar posli obilaska kolodvora pa put „kališa“. Prolazili su prolazili svakakvi grobari, od šiptara do cigana i onda najgora situacija za nas dvojicu. Prolazili smo preko nekog njihovog pazara kojeg su totalno opljačkali doslovce razorili. Bilo je i fajta s trgovcima. Ovo još malo ciganije iza nas imali su noževe, sikire, srpove i čekiče. Bilo je jebeno naglo ih zaskočiti jer nas je već 60-70% bagre znalo, a iza nas je osta još i Pampi kojega moramo fingirati a ne tražiti pomoć. Kad su nas opet ti isti počeli gađati sa brokvama, popizdili smo, Maslo više jer je bio pogođen i čini mi se da mu je ispala leća. Ovaj put sam se okrenuo i zaglumio mangupa šatro, jeben mu mamu neka ga ja uhvatim, osetiće sekiru keve mi. Ništa od toga, Golub i Pampi su prošli dodirujući me i dobacili – požurimo se bre, svi idemo bre, pobeće…. (purgeri s Kalemegdana). Došli smo do kraj kraja i dva grobara su, neznam odakle stigli, mislim iz paralelne ulice, najmerno smo ih zakočili koliko smo mogli, a njima se bidnima žurilo na Kališ tući moju braću. Naišli smo na točno stvoren kantun i ako još produžimo 10 m nećemo ništa napraviti jer će nas vidit oni posljednji iz mase pa bi tek tu na koncu uspjeha jebali ježa. Maslo ni a ni b polugom onog manjeg nabijenog u glavinu, ja većeg za dugu kosu i na kolina a onda opet Maslo s tom štangom dugokosog po glavi, a baš i mene po kolinu, jao jeben ti mater uf uf uf… stavio je šal oko vrata a ja kapu i dok su ovi raskrvavljeni dolazili sebi nekužeći odkud ovdi torcida (Maslo je vikao udarajući – ovo je od Torcide Split). Mi opalili maglu u jedan portun, mali odmor i mir u duši. Na tekmi smo bili na jugu, fatalni vrh desno od semafora. Moj Dinamo vodio je 0:2 ali na žalost Maslo i ja morali smo na vlak, trkom a na našu kasniju žalost koju smo tek čuli u Kninu Dinamo je igrao 2:2. Imali smo za kartu i do Splita, ali uzeli smo do Bihaća, bilo je užasno zabrinjavajuće ali nakraju Alpacinovski.

Fight between Arsenal and Tottenham fans

Before yesterday's match Arsenal – Totenham there was a fight between fans in which several fans received minor injuries.

Arsenal win in this match 2-0

 

https://www.youtube.com/watch?v=6TGqDpKEByk&feature=youtu.be

Navijacka mapa Buenos Airesa i Sao Paula

Crveno – Sao Paulo

Sivo – Corintians

Zeleno – Palmeiras

Buenos Aires mapa

Plava armija koja čuva ponos grada 30 godina

Preživjeli su četiri lige usljed mijenjanja socijalne, društvene i geografske karte Balkana (SFRJ, SRJ, SCG, Crna Gora), razna laka i teška, lijepa i ružna gostovanja širom Evrope, česte čarke sa policijom i protivničkim navijačima, poniranje i uzdizanje kluba koji vole bezgranično.
rekla

I ostali su dosljedni sebi! Sa ponosom čuvaju Podgoricu i Budućnost! I nikada neće napustiti specifični podgorički univerzum. Sve dok ostane makar jedan navijač da stoji na sjevernoj tribini. A uvijek će biti nekoga… Navijači Budućnosti, popularni Varvari će na fudbalskoj utakmici Budućnost Dečić u subotu (17h) proslaviti 30 godina postojanja.

Tifozi su spremili veliku fešta, sjeverna tribina će biti ukrašena koreografijom, te lijepo popunjena pošto u posljednje vrijeme uglavnom zjapi prazna kako zbog kazni, tako i zbog činjenice da je Varvara sve manje na utakmicama.

Međutim, to je normalno, jer svaka ultras grupa je prošla kroz uspone i padove. Pa i “plava armija” je već jednom imala krizu (grupa prestala da postoji od 1992. do 1994), ali je oživjela, postala i ostala poštovana širom Balkana.

Jedno je jasno, utakmica protiv Dečića će za ljubitelje fudbala biti poslastica, starije navijače će podsjetiti na neke davne utakmice kada se za stadion tražila karta više, dok će mlađi momci shvatiti šta Budućnost znači Podgorici.

A prvi navijački “zapis” u Titogradu je viđen u aprilu 1987. godine, kada su osnovani Varvari tada se pod Goricom okupila grupa entuzijasta koja je horski pjevala protiv Rijeke i koja je “odgovarala” čuvenoj Armadi. Tada su se rodili navijači Budućnosti, ali podgorički šmek je na utakmicama bio prisutan od ranih šezdesetih automobili su farbani u boje Budućnosti, porodice su mahale plavo bijelim zastavama, cijeli grad je živio za Podgoricu i Budućnost.

Nebitno, da li je u pitanju bio fudbal, košarka, rukomet, boks ili neki drugi sport.

https://www.youtube.com/watch?v=hz3H-5JtgLU

(Fan kolumna. Šaljite vaše kolumne na [email protected])

5 Most Dangerous Fanbases in English Football Today

MARSEILLE, FRANCE - JUNE 11: England fans throw bottles and clash with police ahead of the game against Russia later today on June 11, 2016 in Marseille, France. Football fans from around Europe have descended on France for the UEFA Euro 2016 football tournament. (Photo by Carl Court/Getty Images)

Who's England's most dangerous fanbase today? The mainstream press have done their best to analyse the statistics released from the Football Banning Order Authority. But is it a true representation? Does it take into account the number of arrests as a proportion of the clubs’ fanbases? Or even the nature of those arrests?

Putting anecdotal evidence and tales from the terraces aside, here's the top five most dangerous fanbases in English football today based on the statistics collected on the front line by Police Football Intelligence Officers.

5. Leeds United

Arguably the most well-known fanbase on the list. The Service Crew of Leeds United F.C. come in at No. 5. Despite a long history of violence and a reputation that spans the globe, their 101 arrests only account for 0.47 percent of the total 21,572 in attendance on their average matchday. It could therefore be argued the “danger” is diluted.

But don't be fooled into thinking Elland Road is the new Disneyland. Far from it. Sam Casey of the Yorkshire Evening Post reports a dramatic rise in fans arrested compared to last year, “roughly 63 percent more than the 62 arrested in the 2011-12 season.”

This, coupled with their infamous reputation, means this list would not be complete without the The Service Crew of Leeds United F.C.

4. Scunthorpe United

Taking fourth place on the list is Scunthorpe United F.C. Although there was only 38 reported arrests last year—and 26 of these were for the arguably less serious offence of “public disorder”—they also had an average match attendance of 3,464. This means 1.09 percent of their fanbase on game day has been arrested. Amazingly, that's over 1 in 100.

This statistic alone means Scunthorpe United F.C is deserving of a place on the list. But cementing their entry was a pitch invasion that occurred on the last game of the season against Swindon Town. Although they won 3-1, it wasn't enough to save them from relegation. Nor was it enough in the eyes of the 10 fans arrested for “pitch incursion.”

The incident made the Scunthorpe Telegraph and police had to bring in additional resources to contain the situation, both inside and outside the stadium. A spokeswoman for Humberside Police said, “Police were on duty at the match and additional resources were called in due to the atmosphere within the ground during the game.”

3. Newcastle United

Labelled England's worst club by the Daily Mirror, Newcastle United only make third on the list. Despite having the most arrests with 175, they also have 50,517 fans in attendance on an average matchday. This means that only 0.35 percent of the spectators on a matchday have ever been arrested. Like Leeds United F.C, it could be argued the “danger” is diluted.

But not completely, hence the “podium finish” as they do top the table for number of arrests for “violent disorder” at 114. Many of these incidents have been made famous by a former member of Newcastle's notorious Gremlins gang, Mark Mennim, in his new book. Even more infamous may be the incident in which a fan punched a police horse during Newcastle's defeat to Sunderland in October last year, which made the national news.

2. Shrewsbury Town

The truth is first and second were very close to call. This is because both share the crown for the most infamous tear-up of last season.

But the runner-up spot goes to Shrewsbury Town F.C., a small club housed in a historic market town that manages to squeeze a mere 5,735 through its gates on an average matchday. Yet 0.45 percent of those in attendance have been arrested. That's 26 in total. Whilst this isn't the most arrests you'll have seen on this list, it's a high proportion and again it's the nature of them.

Of those 26 arrests, 20 were for “violent disorder.” That's over 75 percent. This is why the firm known as the English Border Front are now recognised internationally. It's also why in 1998, before the FIFA World Cup in France, a list of English hooligans was sent to the press in which members of the English Border Front were specifically mentioned.

So although a small club from a small town, Shrewsbury Town F.C. make second place.

1. Walsall

So, after analysing thousands of stats it seems the most dangerous fanbase lies in the West Midlands in the form of Walsall. With 42 total arrests this accounts for 0.99 percent of their average matchday attendance of 4,234. That's not as many as Scunthorpe United F.C who have more than 1 in every 100. But again it's the nature of these 42 arrests.

Fifteen were for “violent disorder.” One was for possession of an offensive weapon, and one such incident with our second-placed firm brought the town of Shrewsbury to a standstill on October the 14th last year, costing the public £60,000 in damages.

For those wondering why the more “established” firms such as the Millwall Bushwackers, the Inter City Firm of West Ham or the Chelsea Headhunters are not featured. Yes, it could be argued they have just become more adept at evading the authorities, and I'll be the first to admit their reputation alone probably warrants them being on the list. But that is speculative and hard to measure. Based on the statistics from the Football Banning Order Authority from last year, Walsall are crowned English football's most dangerous fanbase today.

Navijacka mapa Podgorice

U Podgorici je zastupljeno nekoliko lokalnih navijckih grupa od kojih je svakako najpoznatija grupa Varvari koja ujedno i drzi 90 % delova Podgorice. Pored Varvara tu su i navijaci Zabjela Republikanci koji drze primat u svom kraju, mada i na Zabjelu ima dosta Varvara, pored ovih grupa tu su i navijaci Koma popularni Vragovi koji trenutno slabo prate svoj klub ali umeju da se skupe u solidnoj brojci na nekim utakmicama. Glavni grad Crne Gore ima i veliki broj navijaca beogradskih klubova pa je broj Grobara u Podgorici izuzetno velik ali oni nemaju organizovanu grupu i veliki broj starijih i mladjih osoba simpatise Partizan sto se moglo videti i na letosnjoj utakmici sa Buducnosti kada je i pored zabrane veliki broj navijaca dosao da podrzi Partizan. Brojka Delija malo zaostaje za brojem Grobara ali i njih ima dosta i oni takodje nisu organizovani u neku ozbiljnu grupu koja bi mogla da parira Varvarima. Tako da se moze komotno reci da je u Podgorici najvise navijaca Buducnosti, a odmah za njima idu navijaci Partizana i C.Zvezde.

Tifo map of Buenos Aires and Sao Paulo

Club Atlético Huracán Spanish pronunciation: Representation in the International Phonetic Alphabet (IPA)is an Argentine sports club from the Parque Patricios neighbourhood of Buenos Aires. The club is notable for its football team, that currently plays in the Primera División, the top level of the Argentine football league system. Its home stadium is the Estadio Tomás Adolfo Ducó.
Huracán was founded on 1 November 1908 in the Nueva Pompeya neighbourhood of Buenos Aires. The club's name and nickname (, literally “Balloon”) comes from the Huracán (“Hurricane”) balloon flown by Jorge Newbery in 1909. Its supporters are called los Quemeros (“the Burners”) because the stadium is located in a former garbage burning area.

Since its establishment, Huracán has won 13 domestic titles (including five Primera División championships, and most recently the 2014 Supercopa Argentina). Apart from those achievements, the team has finished as runner-up of the top division seven times (the last one in the 2009 Clausura). Huracán's historical rival is San Lorenzo de Almagro.

Club Atlético River Plate is an Argentine sports club based in the Belgrano neighborhood of Buenos Aires, and named after the city's estuary, Río de la Plata. Although many sports are practiced at the club, River is best known for its professional football team, which has won the most domestic competitions in Argentina with 36 league titles in the top division, 2 second division championships and 9 national cupsAt international level, River Plate has won a total of 16 official titles.

In a recent survey published by the Argentine Football Association, 6 out of 11 players of the all-time Argentine national team had played for River Plate.

Additionally, in 2000, River Plate was honored by FIFA as the 9th best club of the century in the world and the best Argentine football club in that ranking.

Club Atlético Boca JuniorsSpanish pronunciation: Representation in the International Phonetic Alphabet (IPA)”>[kluβ aˈtletiko ˈβoka ˈʝunjors]< is an Argentine sports club based in the La Boca neighbourhood of Buenos Aires. Although many activities are hosted by the club, Boca Juniors is mostly known for its professional football team which, since it was promoted in 1913, has always played in the Argentine Primera División, becoming the most successful team of Argentina in number of official titles, with 66 won to date. National titles won by Boca Juniors include 32 Primera División championships and 12 domestic cups. Boca Juniors also owns an honorary title awarded by the Argentine Football Association for their successful tour of Europe in 1925.

Internationally, the Boca Juniors have won a total of 22 international titles, with 18 recognized by FIFA and CONMEBOL.According to that, Boca is ranked fourth in the world in terms of number of internationally recognized titles, together with A.C. Milan and behind Real Madrid (24), FC Barcelona (20) and Egyptian side Al Ahly (20) Boca Juniors’ international achievements also include Tie Cup, Copa de Honor Cousenier, and Copa Escobar-Gerona, organized jointly by the Argentine and Uruguayan Associations.

Club Atlético Vélez Sarsfield is an Argentine sports club based in Liniers, Buenos Aires. Its football team plays in Primera División, the highest level of the Argentine league system. Founded in 1910, the club have spent most of their history in the top tier of Argentine football. The club's home ground is the 49,540-capacity José Amalfitani stadium, where they have played since 1951.

One of the most successful clubs in Argentine football, Vélez Sarsfield had their first major success in 1968, when they won the league championship, and subsequently made regular seasons between 1970 and 1990. The club have enjoyed their greatest period of success in the past two decades, winning 15 trophies since 1993

Asociación Atlética Argentinos Juniors is an Argentine sports club based in La Paternal, Buenos Aires. The club is mostly known for its football team, which currently plays in the Argentine Primera División, and was recognized as one of the most important football teams of South America by FIFA. It is one of the eight Argentine first division teams that won the Copa Libertadores. The continental trophy was won in the club's first entry to the contest, in 1985. The most remarkable sign of this team is the power of its youth teams, which unveiled some of the most talented footballers in Argentinian football history, with Diego Maradona as the greatest example of all.

Club Atlético Chacarita Juniors (usually known simply as Chacarita) is an Argentine football club headquartered in Villa Crespo, Buenos Aires, while the stadium is located in Villa Maipú, General San Martín Partido of Greater Buenos Aires.

The squad currently plays at Argentine Primera División, the top division of the Argentine football league system

Club Atlético Atlanta is an Argentine sports club from the Villa Crespo district of Buenos Aires. Nicknamed Los Bohemios (“The Bohemians”), Atlanta is mostly known for its football team, although the institution also hosts the practise of boxing, martial arts, handball and roller skating. The squad currently plays at Primera B Metropolitana, the third division of the Argentine football league system.

Club Ferro Carril Oeste, known simply as Ferro Carril Oeste, is an Argentine sports club from the neighbourhood of Caballito, Buenos Aires. Although many activities are hosted by the club, Ferro is mostly known for its football team, currently playing in the Primera B Nacional, the second division of the Argentine football league system.

Club Atlético San Lorenzo de Almagro, commonly known as San Lorenzo de Almagro or simply San Lorenzo (in English: Saint Lawrence), is an Argentine sports club based in the Boedo district of Buenos Aires. It is best known for its football team, which plays in the Primera División, the first tier of the Argentine football league system. San Lorenzo is also considered one of the “big five” (“Los 5 Grandes”) of Argentine football by Argentine press, with Independiente, River Plate, Boca Juniors, and Racing Club.

Total support for River and Boca around 40% each one, San Lorenzo 10%, Huracán 3%, Velez 2%, Argentinos 1%, Atlanta 1%, Chacarita 1%, and other minor teams 2%.

 

São Paulo Futebol Clube Portuguese pronunciation:Representation in the International Phonetic Alphabet (IPA)”>[sɐ̃w ˈpawlu fuʧiˈbɔw ˈklubi], simply known as São Paulo, is a professional football club, based in São Paulo, Brazil. The club plays in the Paulistão (the State of São Paulo's premier state league), as well as the Brasileirão (the top tier of the Brazilian football league system).

As for international titles, SPFC is the most successful team from Brazil, with 14 international titles. It is also one of the most successful South American clubs in terms of overall titles, having won 24 state titles, six Brasileirão titles, three Copa Libertadores titles, one Copa Sudamericana, one Supercopa Libertadores, one Copa CONMEBOL, one Copa Masters CONMEBOL, two Recopa Sudamericanas, two Intercontinental Cups and three FIFA Club World Cup.

Sport Club Corinthians Paulista Brazilian Portuguese: Representation in the International Phonetic Alphabet (IPA)”>[isˈpɔʁtʃi ˈklubi kʊˈɾĩtʃɐ̃s pawˈɫistɐ is a Brazilian multi-sport club based in São Paulo, São Paulo. Although they compete in a number of different sports, Corinthians is mostly known for its professional association football team.

The football team currently plays in the Campeonato Brasileiro Série A,the top tier of the Brazilian football, as well as in the Campeonato Paulista Série A1, the first division of the traditional in-state competition.

Founded in 1910 by five railway workers, Corinthians was inspired by the London-based club Corinthian Football Club. Since 1910, Corinthians has become one of the most successful Brazilian clubs, having won the national title seven times, in addition to three Copa do Brasil trophies. Corinthians has a record 28 state championships. In 2000 the club won the inaugural FIFA Club World Cup as the host nation's representative, repeating the feat in 2012 after winning the Copa Libertadores de América for the first time.

Sociedade Esportiva Palmeiras “Representation in the International Phonetic Alphabet (IPA)”>[pawˈmejɾɐs] is a professional football club, based in São Paulo, Brazil.

The club was founded on August 26, 1914, as Palestra Italia pronounced “Representation in the International Phonetic Alphabet (IPA)”>[paˌlɛstɾiˈtaliɐ]), but changed to the current name on September 14, 1942. It is a popular and successful Brazilian club, with around 17 million supporters and 126,000 season ticket holders, including a large number of Brazilians of Italian ancestry. Despite being primarily an association football team, Palmeiras competes in a number of different sports, most notably basketball. The football team plays in the Campeonato Paulista, the state of São Paulo's premier state league, as well as in the Campeonato Brasileiro Série A, the top tier of the Brazilian football league system.

 

Funcuti vs Tornado

Evo jedna priča o malim hrvatskim grupa, čija netrpeljivost i sukob traje već preko 40 godina, riječe je o Tornadu i Funcutima. Dva dalmatinska grada udaljena su međusobno nekih 60-ak km, ali mržnja između te dvije grupe je nevjerovatna, imali su nekoliko desetaka teških sukoba gdje je bilo jako puno razbijenih glava i automobila. Krenimo redom Šibenik, nekada jedan od najvažnijih gradova bivše države po industriji i Zadar koji je za vrijeme bivše države bio dosta na marginama i ne pretjerano razvijen, dok je Šibenik bio jako razvijen i bogat grad. Kako se vrijeme mijenjalo tako je bila obrnuta situacija Zadar je rastao i rstao i razvijao se, a Šibenik je bio sve nerazvijeniji i sve manje napućen. Dva grada koja su simboli košarke na ovim prostorima Šibenka i Dražen, Zadar i Krešo.

 

Zadar je uvijek skoro bio jači i bolji u košarci, ali im je Šibenka znala nanositi itekako teške poraze, dok je u nogometu bila drugačija situacija nekada Šibenik je bio puno jači od Zadra na nogometnim terenima kako u bivšoj državi, tako i do zadnjih 5-6 godina kada Funcuti doživljavaju teški udarac klub je izbačen u 3. ligu, dok je Tornado prestao ići na nogomet zbog vlasnika kluba koji je trenutno u zatvoru. Imali su teške sukobe na nogometu, pogotovo 98. godine na Stanovima kada su se potukli nasred terena, tko je izvukao deblji kraj ne zna se. Teške sukobe imali su u Jazinama i na Baldekinu, gdje su jedni druge čekali i tukli se gdje bi god stigli. Tornado simpatizira Torcidu, dok Funcuti ne mogu smisliti jedne ni druge, zato se često po Dalmaciji priča da su to Jude Dalmacije. Svaku utakmicu Šibenika i Zadra nam je garantirao veliku zabavu, koje je s godinama totalno pala, Šibenka se ugasila i ponovno osnovala trenutno igra prvu hrvatsku ligu i Funcute zadnje dvije godine vuče velika euforija tako da ih ima i po 200-300 na utakmicama, Tornado je u velikom padu iako njihov klub igra najjaču ligu na Balkanu, Šibenka i Zadar se sastanu dva puta godišnje u hrvatskoj ligi, prošle sezone je bilo 1-1, a tako možemo i reći u navijačkim omjerima. Zadar je dobio kući, Šibenka također kući, Tornado je navijači odnio veliku pobjedu iako je Funcuta bilo preko stotinu na tom gostovanju, dok su Funcuti i Šibenka odnijeli veliku pobjedu na legendarnom Baldekinu. Željno iščekujemo da se ove dvije grupe ponovno vrate na stare staze, iako se za Funcute može reći da se polako,ali sigurno jako brzo dižu…