Priča pripadnika Torcide: Sukob na trgu

“Što reći kada se nađeš u toj situaciji? Svatko se zapita da li je vrijedilo, da li opet ići na utakmice… Još kad si neispavan, gladan i pokriven dekom kojom su se pokrivale generacije kurvi i pijanica, a pored tebe, na otvorenom, sere mali Pepe, tako da čuješ i osjećaš… Dođe ti da se odjebeš sve.”

Ako se po jutru dan poznaje, ovaj mi svakako nije dobro započeo. Em krevet tvrd, em ga dijelim s muškarcem. Ma nisam gay, a moj priležnik još manje. Jer Jozo Mucić, s kime sam dijelio tu pritvoreničku strunjaču u Zagrebu je bio skinheads, osoba s nultim stupnjem tolerancije po pitanju istospolnih ljubavi.

Pa kako smo se našli u toj ustanovi, zajedno s još trideset kolega s tribine u našoj ćeliji i još po toliko u druge dvije?

Priča ne počinje dan prije, 11. studenog 2006., kada je u Zagrebu gostovala nogometna reprezentacija Engleske, već četiri dana prije, kada su naši igrali formalnu utakmicu s jako lošom Andorom.

Iako je Torcida, osim velikih završnica, jako slabo pratila nacionalnu vrstu, pogotovo iz revolta što su najčešća domaćinstva imali u Zagrebu, postojala je grupica od par desetaka ljudi koja je bila redovita na gotovo svim utakmicama. Osim tog legendarnog Joze – kojeg su voljeli pripadnici svih skupina, bio je tu još i Žeki, Ante i da ne nabrajam sad poimenice sve te individualce, od kojih je dosta bilo i iz moje ekipe.

I baš taj zadnje spomenuti, inače moj brat, je pohodio tu dosadnu utakmicu s još četiri momaka i nakon nje išao u izlazak. Opušteno kao i uvijek. Zagreb je, osim u vrijeme utakmice s Dinamom, bio grad u kojem se jako dobro osjećao. A i bio je svjestan da Boysi znaju sve što smo učinili za toliko priželjkivani mir na tribinama u vrijeme kada igra Hrvatska. Znali su oni da smo protiv Bugara zajedno stali na crtu u par navrata, da nismo dali da se njihovi tuku protiv Njemačke u Splitu 2004. godine. Jednostavno, ta Danska i zadnji sukob u Splitu – davne 1997.g. – je bio prošlost.

Ili smo barem tako mislili. Bilo je to doba procvata navijačkih podgrupa koje su same sebi bile važnije nego matična grupa i neke od njih su napadale sve živo, ne bi li stekli popularnost i respekt na tribinama. Jedna od njih je bio zagrebački Agram Crew, grupa od nekoliko desetaka mahom mladih navijača, koji su svoju popularnost stekli jako brzo. Često i na krive načine. Napadajući “drugačije” po parkovima ili dalmatinske studente po savskim domovima.

Ali jedan napad je bio koban i na duže vrijeme je promijenio povijest u tom krhkom navijačkom primirju Sjevera i Juga. To je bio napad na tu splitsku petorku, koji su ničim izazvani dobili od njih nekoliko boca u glavu.

Odmah se Split zapalio kao Brač u srpnju, a Torcida je već sljedeću noć održala burnu raspravu. Ne treba napominjati kako je većina bila za rat svim sredstvima, a onda šok i nevjerica. Pred ekipu staje momak zavijene glave i kaže;

– Ja nisan za to da se Boysi napadaju. Bila su pijana posla i ‘ajmo dalje. – bio je to Ante koji je i dalje vjerovao u primirje i suživot na nacionalnim tribinama.

Neki mlađi su rekli da je to stav grupe i da se Boysima drskost treba naplatiti.

Ante je ustao i kredibilitetom navijača od respekta uperio prst u buntovnike.

– ‘Ko si ti? Možeš li m reći ‘ko si ti? – sugovornik nije ni udahnuo zrak da odgovori, a Ante je nastavio rešetati pitanjima;

– Pratiš li reprezentaciju? Na kojoj zadnjoj si utakmici bija? Ja te Bogami nisan nigdi vidija… – i tako u krug. Na kraju je donesen zaključak da se ode u Zagreb u najjačem sastavu i da se ne provocira sukob, ali je oprez i spremnost zahtijevana od svakog navijača koji je izrazio želju za gostovanjem.

Ja sam za to vrijeme već bio u Zagrebu. Puna dva dana prije. Zajedno s nekoliko zagrebačkih Torcidaša sam izlazio vani i prikupljao informacije o stanju. Naravno da gore nisam prošao neopaženo, pa sam s nekoliko važnijih Boysa i razgovarao. Osjetilo bi se da je situacija napeta, ali je odgovor od svih bio otprilike ovakav;

– Ma kakav sukob? Klinci briju da su mangupi, treba im malo pičkicama obrisati pod pa će naučiti da se takve bedastoće na rade kada igra Hrvatska! A vi? Kaj vi smjerate?

Imao sam utisak da oni sada nama ne vjeruju i da su zabrinuti kako nas sad odjednom dolazi na stotine u Zagreb. Zadnji susret je bio poprilično napet. Prva ekipa, ona s kojom smo bezbroj puta bili u sukobu, nas je presrela na Ribnjaku. Njih oko dvadeset, nas četvero. Sve prekaljeni navijači s kojima nema zajebancije. Šanse su nam bile kao Židovu u Auschwitzu. Samo da su nas htjeli napast.

Stajali su zloslutno u protusvjetlu, kao one siluete iz filma Paklena naranča. Jedan od njih je, onako mangupski, rekao;

– I kaj sad Juka? Je l’ sutra dolazite raditi sranja u moj grad?

Bio sam jedan od ljudi iz prve ekipe i nikakva knedla u grlu nije dolazila u obzir. Iako je u želucu vrilo od uzbuđenja. Odgovorio sam ravnodušno, koliko god sam se mogao pretvariti;

– Ne. Dolazimo popratiti Hrvatsku i popičkat se s Englezima. Osim ako čete opet dopustit mulcima da kurvanjski napadaju naše?

– Kaj briješ ti? Da tvoji nisu pjevali po Zagrebu ono što se ne pjeva, ne bi ni dobili po lampi.

Nakon kratke prepirke na relaciji pjevali su/nisu pjevali, ćelavi me za kraj upita;

– Brata ti je prebilo i ti tvrdiš da sukoba neće biti?

– ‘Oće prijo, prvom prilikom, ali ne na utakmici Hrvatske. Viruj mi!

Šutke su nestali u tami parka, a mi smo još napravili patrolu autom po gradu. Sretali smo razne grupe Engleza, ali ni jedna nije bila manja od deset ljudi. A tako sam se nadao nekoj Stone Islandjaknici…

Ujutro sam, po dogovoru, išao pred Musu, Bičinu i druge iz ekipe, koji su sa ostatkom Torcide doputovali vlakom iz Splita. Nisam se iznenadio brojem od preko sto ljudi, ali je bilo lijepo vidjeti neke stare njuške koji su također došli. Ipak, pogled na svu onu silu omladine – kojih je bilo najviše – je budio u meni neku sumnju. Imali su neki divlji pogled u očima i bili su svijet za sebe. I poput tih Agram Crewa, svi su bili dio neke splitske podgrupe. Počeo sam da sumnjam da li će slušati naredbe starijih o primirju.

Prošli smo u grupi cijeli centar i došli na dogovoreno mjesto. Park iznad Tkalčićeve ulice. Tu smo čekali ekipu iz Zagreba, Slavonije i inozemstva.

Bilo je 15 sati i skupilo nas se skoro stotinu i pedeset, sada već pripitih navijača. Odugovlačili smo koliko smo mogli, ali smo na kraju i mi popustili zahtjevima mlađih.

– Amo na trg…moramo se pojaviti…ispast će da se sakrivamo ovde…svi su došli, šta se čeka?…– bila su samo neka od njihovih dobacivanja.

Iako sam znao da to neće na dobro, nabrijao sam se i ja da se pojavimo. Pa što bude. Vrag je alkohol. Barem od mene uvijek napravi klauna koji sutradan žali zbog postupaka.

Ali pravila su bila jasna. Držanje u grupi, navijanje i eventualni napad na Engleze. Spuštali smo se tako u napetom žamoru preko Dolca, praćeni preplašenim prolaznicima. A kako i ne bi. Cijeli prvi red je bila moja ekipa, sve jaki i iskusni momci, a iza nas nepregledna kolona suboraca.

Kada smo ušli u onaj hodnik pred sami izlazak kod kipa Bana Jelačića, spontano je zagrmjelo – “TOOOOORCIDAAA..!!”

Svi ljudi su zanijemili na trgu, a manje grupice Engleza su se odmah povukle prema Cvjetnom trgu. Grupirali smo se pokraj konjanika i tako stajali. Punih par minuta. Dok pokraj nas nije prošlo tridesetak navijača Dinama. Ona ekipa od sinoć. Vidjelo se da su iznenađeni, ali su ipak prošli pokraj nas. Hladnokrvno. Gotovo smo se dodirivali ramenima. Namignuo sam nekima od njih i okrenuo glavu na lijevo, a oni su nastavili u pravcu sata.

Iako se napetost mogla sjeći rukom, mislio sam da je sve dobro prošlo. Ali kurac. Taman kad su prolazili pokraj zadnjih iz naše grupe, netko od mlađih – čini mi se iz podgrupe Fjuba – je pljunuo jednog od lidera BBB i trenutačno je došlo do žestokog sukoba.

Boysi su hrabro stali na crtu, čak su upalili baklju, izvadili nešto hladnog oružja, ali jednostavno nisu imali šanse protiv nas. Višestruko brojniji smo iz samo pregazili, a one, koji nisu u prvom naletu pali, smo gonili sve to kraja trga. Ili bolje rečeno, dijela gdje je stajala policija.

Englezi, koji su očekivali napad na njih, su stajali u čudu i šutke promatrali događanja na trgu. Ubrzo smo se našli u okruženju gotovo stotinu policajaca protiv kojih nismo imali nikakve šanse. Pola sata su nas držali u okruženju pokraj Bana, a onda je po nas došla cijela kolona transportnih vozila, popularno zvanih “marica”.

Nekako su nas strpali u njih i odveli bez objašnjenja. Bilo mi je smiješno kada sam vidio da je s nama završio i Babilon, jedan od vođa Kohorte. Ni kriv ni dužan.

Ubrzo su se vozila zaustavila, a mi nismo mogli doći sebi kada smo shvatili da se ne nalazimo ispred policijske postaje, već sjeverne tribine Maksimira. One na kojoj su Boysi. – Tko je ovdje lud? – pitali smo se.

A još kad su nam ponudili gornju etažu sjevera, ja sam se skoro upišao u gače od smijeha. Situacija je bila kao da je nekome u interesu da dođe do žrtava. Naše pametne glave su insistirale na istoku, jer je sjever neprijateljska tribina, pa je ispod časti da Torcida kroči na nju. Meni je, međutim bila simpatična ideja da odemo gore i cijelu utakmicu bombardiramo ove stolicama ili uriniramo po njima.

– Kad je već krenulo naopako, neka onda bude show do kraja... – mislio sam, ali nitko nije prepoznao tu vizionarsku ideju. Većina je bila da se ide na Kenedijev trg kada se već ne može na istok. I krenuli smo tamo. Bilo mi je jasno k’o dan da će se desiti zlo, ali sad više nije bilo povratka. Povlačenje iz te situacije je kukavičluk i to sebi nitko od nas nije htio dopustiti. Ja sam se potpuno pomirio sa sudbinom i čak sam uživao u toj neizvjesnosti.

Prvi problemi stotinjak metara od trga. Pedesetak Engleza je razvilo svoje zastave i pilo pivu ispred jednog puba. U trenu je krenula pjesma;

– FUCK YOU, FUCK YOU, ENGLAND…ENGLAND... – a ovi su na provokaciju ustali, podigli ruke i odgovorili sa;

– WHO ARE YOU? WHO ARE YOU? …

Razmijenilo se nekoliko boca, sve po redu i običaju, a policija je hitro stala između dvije sukobljene strane.

– Alo ekipa, nemojmo se ovdje trošiti. Razbit ćemo se zbog policije u više skupina, a onda ća nas Boysi poist. Jebeš Engleze! – rekao sam momcima, a mnogi su me u tome i podržali. Pa smo se povukli na trg, zauzeli bašte dvaju kafića i čekali napad. Svatko od nas je imao u ruci po barem jedan rekvizit.

Bičina je pogledao na sat i rekao;

– Sad ćemo štopat koliko im do ovdje treba. – Nije ni izgovorio, a jedan kamen mu je proletio pokraj glave. I to koji! Ona granitna kocka od kolnika, karakteristična za srednjoeuropske gradove. Pa ih se onda još nekoliko odbilo od poda i završilo u nečijem mesu ili staklu kafića.

– EVO IH!! – netko je povikao i onda je počelo. Iz svih ulica je neprijatelj jurišao na nas, a mi smo ih odbijali s bocama, stolovima, ma čime god smo mogli. Bilo ih je sada više od nas. Po nekim procjenama i preko dvjesto.

Ludi Bičina je u jednom trenutku završio ispred njih deset, čuvajući glavu stolicom – od koju su se odbijale boce. Zaletjelo se i nas nekoliko iz ekipe da mu pomognemo, a onda su se Purgeri počeli povlačiti. Ne zbog tog našeg samoubilačkog juriša, već zbog konjice koja je, kao u svakom dobrom westernu, uvijek dolazila na vrijeme i razbila zle Indijance. U ovom slučaju nas.

Boysi su se uglavnom razbježali, a nas su jednog po jednog, uz tešku muku, izvlačili iz kafića i gurali u te famozne marice, koje nas ovaj put nisu iskrcale na stadionu, već su nas odveli nešto dalje, u neku postaju na periferiji grada.

I tako sam se našao u tom krevetiću pored mog dobrog Joze. Što reći kada se nađeš u toj situaciji? Svatko se zapita da li je vrijedilo, da li opet ići na utakmice… Još kad si neispavan, gladan i pokriven dekom kojom su se pokrivale generacije kurvi i pijanica, a pored tebe na otvorenom sere mali Pepe, tako da čuješ i osjećaš…dođe ti da se odjebeš sve.

Ali kad taj isti Pepe izjavi, i to u trenutku dok briše guzicu – Brale, ovo je Torci punat u gostima ka’ Gospa, a? – onda zaboraviš na sve jade i iskreno se nasmiješ. Jer, kako bi dobri Damir Odak – Prika znao reći;

– Brale, Torcida je zakon!

Sukob na trgu. Autor: Jurica Galić Juka – izvor: www.themladichi.com

Na današnji dan preminuo je Dragan Mance

Neki novi klinci su za njega samo čuli. Mnogi koji polako zasnivaju svoje porodice, nisu ga nikada videli na delu. I ne čudi, uskoro će tri decenije otkako ga nema među nama. A bio je toliko sjajan da i sada, 34 godine od tragične smrti, njegovo grobno mesto uvek krase latice. Dragan Mance, legenda Partizana koja i posle života živi.

Njega Zvezdaši baš i nisu mnogo voleli. I ne čudi, dao im je četiri gola. A igrao je tako malo, tako kratko. A opet, dovoljno da uđe u večnost.

Imao je samo 23 godine kada je poginuo. Na autoputu, u punoj brzini, udario je u stub, pa u zid, pa u drugi stub. Tek tako, završila se njegova priča. A zapravo, kao da je tada tek počinjala.
Partizanovi “grobari” su ga smatrali najboljim koji je u tom trenutku igrao fudbal na svetu.

Navijački pogledi često nisu potpuno racionalni jer emocije itekako umeju da prevladaju, ali da je neko, tada, ponudio nekog svetskog asa u zamenu za njihovog Mancea… Teško da bi to prihvatili. Valjda zato što su se ovde oduvek cenili oni koji su verni nekim vrednostima.

A Mance je voleo Partizan. Pobeđivao je bolje od sebe talentom i radom na njemu. Autobusom je dolazio na treninge, dok nije malo stasao, pa ušao u kola. Kobna kola, tog 3. septembra, pre 33 godine. Ali, pre tog tužnog dana, igrao je svakog dana – kao u transu. Imao je samo 23 godine kada je poslednji put seo za volan. Samo 23 godine, a iza sebe već 174 gola za Partizan. Bio je i mladi, i olimpijski i “A” reprezentativac. A, pre svega, sjajan golgeter.

Zvezdaši ga baš i nisu mnogo voleli. I ne čudi, dao im je četiri gola. Ali, jedno je ljubav, a drugo poštovanje. To, verovatno, niko od crveno-beli nikada nije prevalio preko usana, ali su na mnoge načine pokazivali. Ne verujete? Da probamo ovako:

Čuvši za Draganovu želju da i on ima kopačke koje je nosio Maradona, baš nove i baš skupe kopačke, Zvezdaš Boško Đurovski je mladiću iz rivalskog kluba – ispunio želju. Kupio mu je baš te kopačke i poklonio. Mance nije stigao da ih proba na utakmici.

Dobio ih je 1. septembra, a trećeg, baš na ovaj dan, kolima je otišao u večnost. Samo što je počela njegova karijera. Samo što je počela sezona. Do kraja te sezone niko u Partizanu nije nosio Manceovu devetku. A i kako bi? Ona je bila njegova. I one kopačke, isto. I sva ona ljubav, i sve one pobede, i sve one suze. Ali, tako to ide kada se legende presele .

I sada, 32 godine kasnije, kada prođete beogradskim Novim grobljem, pa u onom delu bliže Severnom bulevaru prođete jednom poprečnom grobljanskom stazom, u parceli 108, na grobnom mestu 398a, videćete latice.

Uvek sveže. I skulpturu, u prirodnoj veličini. Na kolenima, radosnu. A na skulpturi – dve podignute ruke stisnute u pesnice.

Pobeda.

Tako se jedino i nazivaju trenuci u kojima i slučajni prolaznici, čak i oni kojima je život crveno-belim protkan, zastanu, pomole se i osmehnu – jer su imali čast da gledaju jednog takvog igrača.

Željezničar potezom oduševio Hrvate i Šveđane

Bh. klub je želio odati počast igraču čije ime navijači švedske momčadi skandiraju tijekom gotovo svake utakmice.

Željezničar je u prvoj utakmici 2. pretkola Europske lige na Grbavici ugostio švedski AIK, a gostujuće navijače je oduševio potez bh. kluba.

Ivan Turina AIK

Naime, u 27. minuti utakmice (Turina igrao s brojem 27) na semaforu se pojavila poruka posvećena Ivanu Turini – nekadašnjem hrvatskom golmanu i bivšem golmanu AIK-a koji je 2013. godine preminuo u Stockholmu. Bh. klub je želio odati počast igraču čije ime navijači švedske momčadi skandiraju tijekom gotovo svake utakmice, a očekivano – ovaj predivan potez je oduševio i švedsku i hrvatsku javnost.

Izvor: goal.com

Poznati protivnici ekipa sa Balkana u sljedećem kolu

Partizan iz Beograda ako bude prošao Podgoričku Budućnost igraće sa Grčkim Olimpiakosom. Kakav će to derbi da bude, kako u sportskom tako i u navijačkom smislu.

Crvena Zvezda igra protiv Sparte iz Praga. Očekuje nas fenomenalan meč.

Rijeka igra sa ekipom Red Bull Salzburga.

Dinamo čeka protivnika iz duela Vaduz – Od.

Željezničar ukoliko prođe AIK ide na Bragu. Fudbaleri tima s Grbavice u slučaju prolaska u narednu fazu takmičenja odmjerit će snage protiv Brage.

Mladost iz Podgorice eventualnim prolaskom dalje, igrat će sa turskim velikanom iz Istanbula, Fenerbahce-om.

Osijek ukoliko prođe švicarski Luzern, čeka ga duel sa timom PSV-a.

Hajduk eventualnim prolaskom igrat će sa pobjednikom iz duel Brondby – Vps

Široki poslije prolaska protiv Aberdena bi igrao sa Apollonom.

Prva utakmica trećeg pretkola Evropske lige na rasporedu je 27. jula, dok je revanš susret sedam dana kasnije, tačnije trećeg augusta.

Raspored za Ligu Prvaka još nije poznat.

(VIDEO) Pogledajte ulazak Torcide u apartman navijača Levskog

Procurio je snimak napada Torcide na navijače Levskog (Sektor B). Na snimku se vidi penjanje i provala u Apartman navijača Levskog. Snimak pogledajte u video prilogu.

 

Poslušajte kako 12000 Željinih navijača izvodi GRBAVICU (VIDEO)

Prije početka meča gotovo 13.000 gledatelja koji su se večeras okupili na stadionu Grbavica su otpjevali Grbavicu. Kako je to izgledalo pogledajte u video prilogu.

Dalmatinci okružili apartman u kojem se nalaze Bugari i razbili vrata, intervenisala policija

Prema riječima stanovnika Strožanca, danas oko 15 sati došlo je do masovnog okupljanja navijača u okolici hotela Lav. Procjene govore da ih okupilo oko 150. Kako su do nas stigle razne proturječne informacije o tome što se točno događalo u Strožancu, za potvrdu informacija nazvali smo policiju.

Ana Čepić iz splitske policije potvrdila je za portal DalmacijaDanas.hr da nekoliko osoba danas oko 15 sati okružilo apartman u Radićevoj ulici u Strožancu. U apartmanu se u tom trenutku nalazilo osam bugarskih državljana.

– Osobe koje su se našle ispred spomenutog apartmana razbile su staklo na ulaznim vratima. U tom trenutku policija je već bila pozvana. Interventna policija brzo je stigla na mjesto događaja. Zbog njihovog dolaska spriječen je daljnji incident.

Niti jedna osoba nije fizički napadnuta. Policija je privela 7 osoba koje se dovode u svezu s ovim događajima i nad njima se vrši kriminalističko ispitivanje – kazala je Čupić.

Neslužbeno doznajemo da je nekoliko osoba policija uhitila kod streljane u Stobreču.

Također doznajemo da se trenutno u Dugopolju pod nadzorom policije nalazi 8 bugarskih navijači, a sa zadarskog područja upravo ih stiže još 30-ak.

Raniji incidenti

Ovo je već treći navijački incident vezan uz nadolazeću utakmicu. Naime, sinoć su se sukobile dvije suprotstavljene navijačke frakcije na podruju Zadra. Prema riječima glasnogovornika PU Zadarske, sinoć oko 23 sata u ulici Krešimira Ćosića nekolicina mladića je napala četvoricu bugarskih državljana, te im zapalila unutrašnjost BMW-a. Bugarski državljani su, prema svemu sudeći, navijači Levskog.

No, to nije bio jedini sukob navijača prethodne noći.

Dvadesetak navijača Levskog sinoć je u centru grada urlalo, trčalo i po svemu sudeći, tražilo okršaj s domaćim navijačima, pa su i privedeni u prostorije policije zbog remećenja javnog reda i mira. Podsjetimo, danas u 20 sati i 30 minuta Hajduk igra prvu europsku utakmicu protiv Levskog na stadionu u Dugopolju.

Izvor: dalmacijadanas.hr

Partizan i Rijeka sa 2 gola prednosti čekaju revanš

FK PARTIZAN BEOGRAD – FK BUDUĆNOST PODGORICA 2:0

Fudbaleri Partizana su večeras u Humskoj savladali Budućnost iz Podgorice. Na poluvreme se otišlo rezultatom 0:0 gdje su gostujući igrači pružili dobar otpor crno-belima. U drugom poluvremenu Partizan probija led i postiže gol iz slobodnog udarca, minuta je 53 a strijelac je bio Leonardo.
Posle 10 minuta prednost udvostručava Đurđević. Partizan nije završio posao u Beogradu te će svakako biti zanimljivo u Podgorici.

NK RIJEKA – FC THE NEW SAINTS 2:0

Nogometaši Rijeke pobijedili su The New Saints 2:0 u prvoj uzvratnoj utakmici drugog pretkola Lige prvaka. Prva je to pobijeda Rijeke u historiji kvalifikacija najjačeg klupskog takmičenja na svijetu. U 4 minuti Gavranović izborio je slobodan udarac a Mišić pogađa sa 18 metara. U 68 minuti Matei pogađa za 2:0

Revanš susreti se igraju 18 Jula/Srpnja u 20:00h.

Otvoreno pismo White Stones-a gradonačelniku Varaždina

Udruga navijača “White Stones” napisali su otvoreno pismo gradonačelniku Varaždina Ivanu Čehoku. U pismu se jasno vidi da su izrevoltirani postupcima gradske uprave u priči Varteksa i gradskog stadiona u Varaždinu. Pismo prenosimo u cijelosti.

Poštovani Gradonačelniče,

ovim putem Vam se obraćamo vezano uz neodobravanje korištenja GRADSKOG stadiona GRAĐANIMA VARAŽDINA i nogometnom klubu VARTEKS.

Kao udruga navijača, na nepravdu u nogometu odlučili smo reagirati još 2011., kada smo nizom akcija, prosvjeda te pravnim putem uzaludno upozoravali na sudbinu koja će zadesiti NK Varteks promjenom imena. Kao što smo i upozoravali, “stari” Varteks je promijenio ime te potom “nestao”. S njime, nestao je i dio nas. Ostala su samo sjećanja na lijepa vremena i trenutke provedene uz NAŠ klub, na NAŠEM stadionu. Stadionu, koji su izgradili naši roditelji, djedovi, bake.

Iste kobne 2011. krenuli smo dalje. Nošeni ljubavlju, entuzijazmom i željom da naši klinci jednoga dana osjete barem dio onoga što smo mi imali priliku, stojeći na tribinama NAŠEG stadiona. Krenuli smo od nule. NULE! U šest godina, s našim Varteksom napravili smo nezamislive stvari (koliko god to nekome sada zvučalo smiješno) – u šest godina, od 2. Županijske nogometne lige, najnižeg ranga nogometnog natjecanja u Republici Hrvatskoj, uspjeli smo doći do 3. Hrvatske nogometne lige. U tom periodu osnovali smo jednu od vodećih škola nogometa u ovom dijelu Hrvatske. Odigrali smo mnogobrojne utakmice pred tisućama gledatelja. Na utakmici najnižeg ranga, okupili smo preko 3.500 navijača Varteksa. Okupili smo stotine članova kluba, te najbitnije, pokazali kako funkcionira klub vođen ljudima kojima je stalo!

U situaciji kada naš klub ulazi u 3. Hrvatsku nogometnu ligu, Vi uskraćujete GRADSKI stadion svojim GRAĐANIMA na uštrb nekolicine nogometnih djelatnika, koji vršeći pritisak na Vas pokušavaju nama uskratiti korištenje GRADSKE imovine iz samo njima znanih razloga.

Gospodine gradonačelniče, gospodo gradski vijećnici, ne želimo vjerovati da ste u stanju odbiti korištenje GRADSKE imovine skupini GRAĐANA koja se za svoje ideale bori transparentnošću i požrtvovnim radom, vođena ljubavlju prema klubu koji su uništili. Odbijamo vjerovati da se u našoj Hrvatskoj i našem Varaždinu, ne cijeni predan rad, ne cijeni uspjeh, ne cijeni interes građana. Istovremeno, oni kojima su odobravani gradski krediti za spas kluba koji su potom netragom nestali (nitko nije odgovarao), isti oni koji su promijenili sveto ime Varteks i odveli klub u stečaj (nitko nije odgovarao), isti oni koji su napravili desetke milijuna dugova (nitko nije odgovarao), isti oni koji su pravomoćno osuđeni za namještanje nogometnih utakmica – kao nagradu dobivaju korištenje stadiona, te štoviše, tolerira se njihov rad usmjeren protiv nas.

Gospodo, mi ne tražimo da nekome zabranite igranje na GRADSKOM stadionu, samo tražimo odobrenje da na njemu igra naš klub, treniraju naši mlađi uzrasti. Isti taj stadion u jednom periodu koristila su 3 nogometna kluba – NK Varteks, NK Varaždin i NK Varaždin ŠN. U svijetu ima još mnogo primjera korištenja istog stadiona od strane više klubova, počevši od gradova u našoj blizini kao što su Čakovec (NK Čakovec i NK Međimurje), Koprivnica (NK Slaven Belupo i NK Koprivnica) pa sve do Milana (AC Milan i Inter Milan) itd. Ako u jednom Milanu istovremeno koriste stadion dva kluba koji na njemu odigravaju prvenstvene utakmice, utakmice kupa te europske utakmice, ne vidimo razlog kako na našem stadionu ne bi istovremeno mogla funkcionirati dva kluba.

Još jednom napominjemo, mi ne želimo stadion samo za sebe, mi želimo pravo korištenja stadiona svim građanima te sportskim kolektivima koji su svojim radom i rezultatima to zaslužili. Gospodo, nama je dosta nepravde, nama je dosta dugogodišnjih pokvarenih podmetanja istih osoba. U slučaju neodobravanja igranja na stadionu, nećemo šutke stajati sa strane. Za svoje ideale, protiv nepravde i za sveto ime VARTEKS, kao navijači dužni smo i voljni boriti se do kraja. Svjesni mogućih posljedica, nećemo kleknuti ni pred kime. Spremni smo uzvratiti svima onima koji potkopavaju naš trud i rad. Spremni smo nositi sav teret borbe na svojim leđima kako bi uspjeli u svojoj želji, koja je jedna jedina. Spremni smo se izboriti za ono, što u normalnom svijetu i demokraciji uopće ne bi bilo sporno – temeljem dosadašnjih rezultata, koristiti gradsku imovinu kao punopravni građani ovoga grada.

Vjerujemo da ćete kao profesor i čovjek od razuma, pomoći da razum u ovom slučaju prevlada.

S poštovanjem,
Udruga Navijača White Stones