Manijaci stigli u Podgoricu

Navijači sarajevskog Željezničara napravili su fantastičnu atmosferu na renoviranoj Grbavici i vodili Željezničar do pobjede nad Zetom od 1:0 u prvoj utakmici kvalifikacija za Ligu Evrope.

Trener Zete, Dušan Vlaisavljević poželio je da svi navijači Željezničara dođu na revanš pod Goricom, zbog sjajnog i korektnog navijanja u prvom duelu. Vlaisavljević je takođe naglasio da mu nije jasno zašto su se njegovi igrači radovali kada su izvukli Željezničar u prvom pretkolu kvalifikacija za Evropsku ligu.

A Podgoričani su imali danas u podne priliku da čuju Manijake, iako je tek 30-ak najvatrenijih Željinih navijača prošetalo gradskim centrom uz pjesme posvećene svom klubu.

Ni čuveni podgorički podnevni “žaropek”, nije spriječio Željine Manijake u svom navijanju.
Manijaci su kroz centar Podgorice sve vrijeme bili okruženi kordonom crnogorske policije. Poznato je da su navijači Željezničara dobili 700 karti za revanš pod Goricom. Poznato je da su tribinu rezervisanu za gostujuće navijače u Podgorici, već punili u evropskim takmičenjima Horde Zla i Torcida. Danas će svoje izdanje imati i Manijaci.

 

 

Širokom Brijegu ukinute kazne!

Disciplinska komisija NS/FS BiH je prije više od mjesec dana, poslije finalne utakmice Kupa BiH, odlučila je da žestoko kazni NK Široki Brijeg zbog propusta u revanš meču protiv Sarajeva. Podsjećamo, Disciplinska komisija je odlučila da Široki Brijeg kazni sa 25.000 KM i sedam utakmica bez prisustva publike zbog propusta u organizaciji, podsticanja mržnje prema drugim licima na osnovu nacije i religije od strane navijača, skandiranja fašističkih slogana, omalovažavanja državne himne, upotrebe pirotehničkih sredstava i distribucije alkohola na stadionu.

Iz Širokog Brijega su se žalili na ovu odluku Apelacionoj komisiji NS BiH.  Kako saznajemo, Apelaciona komisija je poništila prvobitnu odluku Disciplinske komisije, te će je odluku ponovo vratila na razmatranje Disciplinskoj komisiji koja će sljedeće sedmice ponovo razmatrati ovaj slučaj.

 

Navijači Boce Juniors bukom prekinuli utakmicu

Na zadnjoj utakmici ove sezone, Boce Juniors je igrala protiv Uniona a dogodilo se nešto što se veoma rijetko događa u navijačkm svijetu.Boca je slavila 32 naslov prvaka Argentine.

Navijači Boce na krcatoj La Bomboneri su napravili toliko veliku buku da je sudac morao da prekine meč. Kako se bližio kraj meča, navijanje na kultnom argentinskom stadionu bilo je sve glasnije, a u jednom trenutku je razina decibela bila toliko jaka da je sudac odlučio da zaustavi igru dok se navijanje malo ne stiša. U tom trenutku su navijači Boce zapjevali još glasnije ali su ubrzo shvatili da moraju da se stišaju kako bi njihov šampion priveo utakmicu kraju.

Dio snimka navijanja možete pogledati u videu ispod.


Najbolji navijači na svijetu by goloviliga

 

Inbox kolumne: “Zagrepčanin više nije mangup, romantičar, sanjar, on je postao malokrvni letargičar.”

GNK Dinamo na misi u Katedrali.

U inbox nam je poslan zanimljiv text o Zagrebu i Zagrepčanima koji prenosimo u cijelosti.

Zagrepčanin više nije mangup, romantičar, sanjar, on je postao malokrvni letargičar. Gdje je nestala ljubav? Što je s vjerom, ponosom? Što je s gradom koji je nekada disao za klub? Što je s onim romantičnim mangupima ovoga grada? Nikome nije jasno da je nekada vojska od par tisuća ljudi, spala na par stotina ratnika koji ne odustaju, koji se bore i ratuju sa svima za sjećanja na nešto što nije bilo tako davno. Ali, što je s ostatkom te plave armije, što je s građanima koji su isto tako voljeli taj klub i živjeli za njega? Kamen Ingrad 2006. godine, pun stadion, protivnik nimalo atraktivan… Danas se jedva skupi 10 000 ljudi za Juventus, Hajduk, Sevillu. Tužno, sramotno i jadno, grad je tu, kluba nema, točnije više nije naš, no klub je izdala vlastita vojska! Izuzev ovih par stotina sanjara i entuzijasta koji žive u prošlosti, bore se u sadašnjosti za budućnost, za budućnost ovog grada i kluba, za buduće generacije koje nam dolaze- Želimo da oni imaju ono što mi nismo imali u ovoj borbi, da imaju svoj klub i pun stadion. Naša generacija je odrasla i stasala u borbi, sjećanja na pun Maksimir su nam blijeda, ali ih imamo. Slušali smo priče, gledali videe i slike i zakleli smo se sami sebi, gradu i klubu da ćemo unatoč svemu ostati u toj borbi, ostat ćemo u ovom jadu i u ovoj bijedi, radi njih, radi klinaca koji nam dolaze.

‘Mi ne možemo odustati’ Ostavit ćemo nešto budućim generacijama, nešto što mi nismo imali, bez obzira na to što Zagrepčani odmahuju rukom na spomen Dinama, bez obzira na to što su Zagrepčani postali pasivci, što su izdali simbol grada. Izdali su prije svega sebe, jer znamo da Zagreb i Dinamo jedno bez drugog ne idu. Zagrepčanin više nije mangup, romantičar, sanjar, on je postao malokrvni letargičar. Međutim, postoji i ona druga skupina, oni su ostali su vjerni svome, doduše malo ih je, ali su tu i ostat će. Oni će ostati na braniku svoga grada i “njegovog” kluba, ovi ljudi znaju da će ostaviti nešto klincima koji stasaju na zagrebačkom asfaltu, ostavit će nešto budućim sanjarima i mangupima, stvorit će svoj svijet u ovom gradu, svoj san će živjeti ulicama svoga grada i tribinama svog Maksimira. On možda više nije naš, ali će biti. Vjera i odanost krasi svakog zagrebačkog mangupa zbog čega ne smijemo odustati. Ne možemo odustati niti zbog poštovanja prema generacijama prije nas koje su rušile Jugoslaviju, Tuđmana, Canjugu, vratile ime “Dinamo” i stvorile grupu, ne možemo ni radi generacija koje tek dolaze, ni radi ovog grada, njegovih ulica, velikana i slavne povijesti. Ne možemo odustati radi samih sebe, mi nismo takvi, mi nismo beskičmenjaci, pasivci i malokrvni jadnici koji misle samo na sebe. Ostajemo mangupi i sanjari, ostajemo Zagrepčani, Dinamovci, ostajemo vjerna vojska svog grada i “njegovog” kluba, zbog povijesti, tradicije, ali i budućnosti. Kao što smo mi odgajani, odgajat će ove ulice nove mangupe i romantičare, sanjare… baš onakve kakvi Zagrepčani jesu!

Zvezda druga sa najvećom posjetom, Željo na 5 mjestu

29.7.2017 godine odigrane su utakmice prvog kola kvalifikacija za Evropsku ligu. Najposjećeni stadion je bio u Glasgow-u gdje je Rangers posle 5 godina igrao evropsku utakmicu. Posjeta u Glasgow-u je 48.681 gledalac.

Odmah posle Škota slijedi Crvena zezda, na Marakani je prisustvovalo 19.823 ljubitelja fudbala.

Željezničar iz Sarajeva je zauzeo 5 mjesto sa posjetom od 8.858 gledalaca.

 

Cibalija u velikoj krizi

 

Poznati hrvatski prvoligaš Cibalia iz Vinkovaca ušao je u veliku krizu. Igrači su tu, treniraju u Vinkovcima, ali odgođen je odlazak na pripreme na Kupres, a većini igrača ugovori važe do 15. juna. Iskusniji igrači Cibalije tvrde da klub nikada nije bio u većoj krizi i da je nedostatak novca ogroman problem. Igrači ne žele da idu na pripreme, žele da im se isplate dugovanja. Cibalia je klub s dugom i svijetlom tradicijom u Hrvatskoj i pitanje je kako će na kraju svega prevazići ovakvu dubiozu, nezapamćenu krizu.

Ne zaboravimo navijače Cibalie. Popularni “Ultras Vinkovci” i dalje čekaju bolja vremena za svoj klub.

Podsjećamo, Cibalia u zadnjim kolima uspjela da izbori opstanak što je pozitivna vijest i za navijače drugih klubova. Poznato je da svaki navijač voli gostovati u Vinkovcima i svakom navijaču u Hrvatskoj je u cilju da klubovi sa navijačima i tradicijom ostanu u elitnom društvu Hrvatske.

FK Smederevo dotaklo dno dna!

FK Smederevo je nekadašnji osvajač Kupa Srbije i učesnik kvalifikacija za evropska takmičenja.
Ovaj klub se prošlu sezonu takmičio u trećem rangu fudbala u Srbiji što je dovoljan udarac za sve navijače ovog kluba. No, naredne sezone će se ovaj klub takmičiti u petoj ligi nakon što su izbačeni i najniži rang zbog namještanja utakmica.

Smederevo je izbačeno zbog namještanja utakmice protiv Mihajlovca koju su igrali na domaćem terenu. Gosti su slavili sa 4:3 i to im je bila utakmica spasa za opstanak. Ipak, ni Mihajlovac se nije izvukao jer je i ovaj klub nakon što se otkrilo namještanje izbačen u peti rang.

FK Smederevo je poznat kao klub sa jednim od najljepših stadiona u Srbiji, no trebat će mnogo, mnogo godina da ovaj tim ponovo zaigra u najjačem rangu srbijanskog fudbala.

Pogledajte kompletan raspored Premijer lige BiH

Izašao je kompletan raspored Premijer lige Bosne i Hercegovine.

NFS BiH objavio je parove svih 11. kola. S obzirom da Sloboda nije još dobila licencu za Premijer ligu BiH, njeno mjesto je označeno kao Klub x.

1. kolo:

Mladost – Vitez
Željezničar – GOŠK
Borac – Čelik
Sarajevo – Zrinjski
Široki Brijeg – “Klub x”
Radnik – Krupa

2. kolo:

Vitez – Krupa
Klub x – Radnik
Zrinjski – Široki Brijeg
Čelik – Sarajevo
GOŠK – Borac
Mladost – Željezničar

3. kolo:

Željezničar – Vitez
Borac – Mladost
Sarajevo – GOŠK
Široki Brijeg – Čelik
Radnik – Zrinjski
Krupa – Klub x

4. kolo:

Vitez – Klub x
Zrinjski – Krupa
Čelik – Radnik
GOŠK – Široki Brijeg
Mladost – Sarajevo
Željezničar – Borac

5. kolo:

Borac – Vitez
Sarajevo – Željezničar
Široki Brijeg – Mladost
Radnik – GOŠK
Krupa – Čelik
Klub x – Zrinjski

6. kolo:

Vitez – Zrinjski
Čelik – Klub x
GOŠK – Krupa
Mladost – Radnik
Željezničar – Široki Brijeg
Borac – Sarajevo

7. kolo:

Sarajevo – Vitez
Široki Brijeg – Borac
Radnik – Željezničar
Krupa – Mladost
Klub x – GOŠK
Zrinjski – Čelik

8. kolo:

Vitez – Čelik
GOŠK – Zrinjski
Mladost – Klub x
Željezničar – Krupa
Borac – Radnik
Sarajevo – Široki Brijeg

9. kolo:

Široki Brijeg – Vitez
Radnik – Sarajevo
Krupa – Borac
Klub x – Željezničar
Zrinjski – Mladost
Čelik – GOŠK

10. kolo:

Vitez – GOŠK
Mladost – Čelik
Željezničar – Zrinjski
Borac – Klub x
Sarajevo – Krupa
Široki Brijeg – Radnik

11. kolo:

Radnik – Vitez
Krupa – Široki Brijeg
Klub x – Sarajevo
Zrinjski – Borac
Čelik – Željezničar
GOŠK – Mladost

6 godina od smrti Grobara Nenad Ljiljka (1975-2011)

Prošlo je 6 godina od kako legendarni Grobar, vodja podgrupe “South Guard”, više nije sa nama.
Covek koji je imao samo jednu vecu ljubav od Partizana a to je trening.
Aktivno je trenirao 8 borilackih vestina. Upuceni kazu da mu se desavalo da zbog treninga ne ode na tekmu. Da je pola dana trenirao sebe, a drugu polovinu trenirao druge.

Gore na nebu, armija prava…

Horde Zla podržale demobilisane borce

Grupa nezadovoljnih demobilisanih boraca, danima protestuje ispred Vlade FBIH. Navijačka skupina “Horde Zla” iz Sarajeva u proteklim danima, posjetila je borce i poklonila im pomoć u vidu osnovnih životnih sredstava.

“Ovo okupljanje tiče se i onih koji su umrli poslije rata, tiče se i invalida te svake šehidske porodice i maloljetnog borca. Želimo jedinstven spisak boraca kako bi se drugi prestali kititi našim perjem”, izjavila je Edina Džindo u ime okupljenih boraca na čije riječi su svi počeli uzvikivati: “Tako je, tako je”.

U našoj zemlji registrovano je 1.661 boračka organizacija. Demoblisani borci ispred zgrade Vlade FBiH traže osnivanje jedne organizacije u kojoj će svi biti obuhvaćeni.

“Bila je jedna regularna Armija RBiH i zbog toga nam treba i jedna boračka organizacija”, dodala je Džindo.

Pored mjesečne naknade od 326 KM, u visini minimalne penzije u FBiH, demobilisani borci traže i borački dodatak.

“Naš ministar je malo pobrkao lončiće. Borački dodatak nije za onoga ko nema primanja. Borački dodatak je za svakog borca”, naglasila je Džindo.

Podsjećamo, demobilisani borci su započeli proteste ispred 12. juna. Većina boraca dolazi iz Teočaka, Zavidovića, Tuzle i drugih mjesta su prepješačili put do Sarajeva kako bi se izborili za ono što im pripada!