U toku subotnje nogometne utakmice u Koprivnici između Slaven Belupa i Dinama, šest je navijača zagrebačkog kluba privedeno u prostorije policije, priopćeno je u nedjelju iz Policijske uprave koprivničko-križevačke.
Naime, zbog raznih razloga su privedeni i ispretresani.
Podnijet će se optužni prijedlozi nadležnom prekršajnom odjelu općinskog suda te izdati mjera opreza zabrane prisustvovanja nogometnim utakmicama GNK Dinamo i hrvatske nogometne reprezentacije osam dana, naveli su iz policije.
Također, tijekom utakmice gostujući su navijači na tribinama stadiona aktivirali 10 bengalki i jednu bljeskalicu o čemu policijski službenici provode kriminalističko istraživanje.
Rijeka od 20:30 na Rujevici dočekuje švedski Djurgarden u okviru 2. pretkola kvalifikacija za Konferencijsku ligu, a sinoć smo imali na ulicama i uvertiru za meč.
Došlo je do velikog sukoba između Armade i švedskih navijača, koji su u švedskim navijačkim krugovima poznati kao respektabilna ekipa. Po svemu sudeći, Armada ih je napala dok su boravili u jednom kafiću u centru Rijeke. U sukobu su korištene i baklje, a prema snimci djeluje i kako je porazbijan dobar dio kafića u kojem su Šveđani boravili.
Najvatreniji navijači Zrinjskog iz Mostara sukobili su se s pripadnicima policije ispred stadiona “Air Albania”, nakon završetka utakmice s Tiranom gdje je albanski tim pretrpio poraz jer je Zrinjski pobjedio u gositma sa 1:0 u drugom pretkolu kvalifikacija za Konferencijsku ligu.
Euronews Albanija je objavio fotografije na kojima se vidi kako navijači baca u predmete poput stolica i staklenih boca u smjeru policije.
Policija je u međuvremenu upotrijebila suzavac kako bi rastjerala navijače.
Par navijača je nakon intervencije albanske policije privedeno u stanicu. Kako saznaju albanski mediji, na stadionu je bilo oko 50 Ultrasa.
Podsjećanja radi, Tirana je poražena rezultatom 1-0, a poslije meča došlo je do sukoba Ultrasa iz Mostara i albanske policije, a epilog nereda je više desetaka privedenih navijača.
Inače, na snimku koji kruži društvenim mrežama, jedan navijač je ostao ležati na podu. Još nije potvrđeno radi li se o pripadniku navijačke grupe Ultras .
Juče su dva nogometaša Kölna nosili kamere na tijelu tokom prijateljskog duela protiv Milana, čime je navijačima omogućeno neviđeno iskustvo posmatranja fudbalskih situacija iz perspektive samih igrača.
Novu tehnologiju koja prati stanje na terenu iz ugla fudbalera napravio je MindFly, a objašnjavaju da igračima dodatna oprema na tijelu ne pravi nikakav problem i da nakon samo nekoliko minuta zaborave da imaju kameru na sebi.
Cologne players wore a bodycam during their friendly against Milan.
“MindFly će u nogometu navijačima prikazati uzbuđenje s terena. Igrači su nosili naše lagane AI prsluke, koji su posebno napravljeni da navijačima prenesu utiske s terena, a fudbalerima nisu preteški jer su iste težine kao prsluci kojima se nadzire njihov napredak na treninzima. Poslije nekoliko minuta zaborave da ga imaju na sebi”, napisali su iz Mindfly-a.
AC Milan je u spomenutoj utakmici slavio rezultatom 2:1, a oba pogotka postigao je Olivier Giroud.
— Photos of Football (@photosofootball) July 17, 2022
Vrijedi istaći prvi pogodak Francuza nakon što mu je Rebić asistirao petom, a on majstorski prebacio golmana te nakon toga loptu mirno i bez većih problema poslao u mrežu.
U obrani Vodica, Zatona i Rasline koje je zahvatio veliki požar vatrogascima su pomogli i navijači Hajduka koji djeluju kao Društvo prijatelja Hajduka Šibenik.
Ne samo da su herojski stali pred vatru, zajedno s pripadnicima Torcide i Funcuta, već su i pokrenuli akciju koja bi trebala olakšati gašenje vatre. Naime, šibenski DPH počinje skupljati sredstva za kupnju vatrogasnih naprtnjača kapaciteta 25 litara.
PHOTO: Sime Zelic/PIXSELL
Priopćenje Društva prijatelja Hajduka Šibenik prenosimo u cijelosti:
“Dragi navijači i prijatelji Hajduka, poučeni jučerašnjim katastrofalnim požarom na području Vodica, Zatona i Rasline, di su u nedostatku vatrogasne opreme na terenu, naši momci vatru gasili granjem i doslovno golim rukama, DPH Šibenik i Torcida Šibenik, zajedno su odlučili krenuti u akciju prikupljanja sredstava za kupnju vatrogasnih naprtnjača, kapaciteta 25 Lit.
Cijena jedne naprtnjače iznosi 795,00 HRK sa PDV-om!
Količina kupljenih naprtnjača će ovisiti o prikupljenom iznosu, i nakon završetka akcije i kupnje istih, obavjestit ćemo javnost o prikupljenim sredstvima i kupljenim naprtnjačama.
Cilj ove akcije je, opremiti dobrovoljnu grupu među našim članovima i pripadnicima Torcide, koja će na taj način biti spremna, u bilo kojem trenutku, na bilo kojem terenu, ne samo u Dalmaciji, nego u ciloj našoj domovini, priteći u pomoć ugroženim područjima!
Podaci za uplatu su: Društvo prijatelja Hajduka Šibenik Vrpoljački put 2 22000 Šibenik IBAN: HR2124920081100043192 SWIFT / BIC: IMXXHR22
Svaka uplata, pa i ona najmanja, puno će nam značiti.
Naše zajedništvo, naša najveća je snaga, vrime je da još jednom pokažemo koliko smo jaki!
Na ponos naše Dalmacije i domovine nam Hrvatske, Bila vojska tu je.”
Velika pomoć i herojski čin Torcide pohvalio je Darko Dukić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije:
Veliki broj pripadnika Torcide i građana nam je puno pomoglo. Herojski su stali pred vatru i obranili Vodice. Ja im zahvaljujem.
Ogroman požar izbio je danas između Vodica i Šibenika u Hrvatskoj. Kuće su ugrožene i traje evakuacija stanovništva, a svi se bore s vatrenom stihijom koju širi jak vjetar.
Komandant Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije Darko Dukić, dao je u RTL-u Danas najnovije informacije te potvrdio ono što govore stanovnici, da je ovo gori požar nego dramatičan požar 1986. godine. Potvrdio je da je izgorjelo najmanje 20-ak kuća.
“Stanje je i dalje teško, pred nama je duga noć. Branimo kuće, vatra se uvukla među njih i pratimo vjetar hoće li se podići. Ne znam što reći. Na terenu je stotinjak vatrogasaca, vojska je mobilizirana”, izjavio je za Šibenik.in Boris Dukić iz šibenskih vatrogasaca.
Naime, požar gasi 150 vatrogasaca, a na požarište je poslano i 25 vojnika. Požar gasi tri kanadera, a na požarište je usmjeren i četvrti. Nastradalo je i mjesto Raslina gdje također ima metrijalne štete, prenose hrvatski mediji.
Fronta tog požara proširila se prema Zatonu nedaleko od Šibenika gdje je ugrozila ljude i njihovu imovinu. Vatra je zahvatila više kuća u Zatonu, a ljude spašavaju brodovima.
Trenutno u Zaton stižu premijer Andrej Plenković i ministri, a do tada navijači NK Šibenik, Funcuti, su se oglasili na Facebooku te pozvali sve članove i prijatelje da se priključe u gašenju požara. U pomoć su pristigli i pripadnici navijačke grupe “Torcida”.
Glavni vatrogasni komandant Slavko Tucaković izjavio je kako požare na šibenskom području gase tri kanadera, da je usmjeren i četvrti, a prema informacijama kojima raspolaže, u požaru nema povrijeđenih.
Prema prvim informacijama izgorilo je nekoliko stambenih objekata blizu mora.
Kako prenose hercegovački mediji, u noći s utorka na srijedu, kako su kazali građani, više desetaka huligana su osobnim vozilima upali u mostarsko naselje Rudnik (prema nezvaničnim informacijama radi se o Red Army-u) te naoružani palicama i bakljama napadali ljude koji su se u tom trenutku nalazili u tom naselju.
Poslije divljanja, huligani su pobjegli u nepoznatom pravcu, a nakon toga pripadnici MUP-a izašli su na mjesto događaja.
Iz MUP-a Hercegovačko neretvanskog kantona još se nisu oglasili o ovom minulom događaju.
Albanske navijačke stranice objavile su spisak grupa koje su potvrdile dolazak u Prištinu na utakmicu. Radi se o uzvratu prvog pretkola kvalifikacija za Uefa Konferencijsku ligu između KF Llapi i FK Budućnost iz Podgorice.
Prije par dana intervju za jednu francusku TV kuću dao je jedan od vođa navijača PSG-a, a novinari su ga sretnuli na ulici.
Kažu da su se poboljšali odnosi navijača s klubom? Ovo je velika stvar. Možemo razgovarati o stavu kluba o ostanku Mbappéa, klub nas je uvjeravao u da će dati dosta doprinosa za sportski segment. Imali smo mnogo razgovora s našo administracijom i upravom. Uočili su i neke probleme te su nam rekli da će nastojati da se oni otklone za dobrobit kluba. Kad su nas uvjerili da će klub ispraviti ljestvicu, odlučili smo i mi napraviti korak bliže prema njima. Ima jedna stvar koja je također bila važna, Di Maria odlazi. Zasmetalo nam je što je otišao bez ičega. Na kraju krajeva, između nas i kluba nema nekih frustracija, nije bilo podjela nikakvih ni na našoj strani. Svima nam je bilo drago vratiti se na tribinu.
Kako je teče vaš dijalog s klubom? Ponekad znamo biti vrlo komplicirani. Rekli smo neke stvari koje im se nisu svidjele, ali dali su i oni nama do znanja neke stvari. No ni u jednom trenutku dijalog nije prekinut. Naši napadi na upravu većinom krenu po zlu i ne budu uspješni, članovi uprave nisu navikli da ih se bilo šta citira i ispituje, ali u to vrijeme mi smo smatrali važnim to reći, barem zbog našeg kredibiliteta i poštenja, i zato što vjerujemo da je to najbolje za PSG.
Kako se vaš kop priprema za sezonu koja je pred nama? Bit će to potpuni povratak u normalu. Nakon Covida, štrajka, puno ljudi želi pokazati što možemo. Odlučan sam pokazati da je “Auteuila curve” živa, da PSG ima navijače koji mogu animirati tribine, kretati se, navijati. Također se želimo ponovno usredotočiti na osnove: okupiti sve navijače PSG-a, biti otvoreni, razgovarati. Pridružit ćemo se globalnom projektu. Klub ulazi u novu eru, s novim ljudima, novim ciljevima, pokušat ćemo podići razinu igre i podržati ih. Ovo je naš posao.
Orginalni intervju na francuskom:
Romain Mabille : « Comment se sont améliorées les relations avec le club ? C’est un tout. On peut parler de l’attitude du club, de la prolongation de Mbappé. qui nous a rassurés sur le projet sportif. On a eu beaucoup de discussions avec nos référents ou la direction. Eux aussi avaient noté certains problèmes et nous ont dit qu’ils s’efforceraient de les corriger pour le bien du club. Quand on a eu l’assurance que le club allait redresser la barre, on a décidé de faire un pas vers eux aussi. Il y a une chose qui a eu son importance aussi, c’est le départ de Di Maria. Ça nous dérangeait qu’il parte sans rien (…) Sur la fin de grève, il n’y a eu aucune frustration, aucune division de notre côté. On était tous contents de repartir. Comment s’est déroulé le dialogue avec le club ? Ça a été très compliqué par moments. On a dit certaines choses qui n’ont pas plu et ils nous l’ont fait savoir. Mais à aucun moment le dialogue n’a été rompu. Les attaques sur la direction sont mal passées, ils n’ont pas l’habitude d’être cités et remis en cause mais on estimait à ce moment-là qu’il était important de le dire, ne serait-ce que pour notre crédibilité et notre honnêteté, et parce qu’on estimait que c’était le mieux pour le PSG. Comment le CUP prépare la saison à venir ? Ce sera un retour total à la normale. Après le Covid, la grève, beaucoup de gens ont envie de montrer tout ce qu’on sait faire (…) Je suis déterminé à montrer que le virage Auteuil est vivant, que le PSG a des supporters capables d’animer la tribune, de se déplacer, de faire des tifos. On veut aussi se recentrer sur les bases : rassembler tous les supporters du PSG, être ouverts, discuter. On va se joindre au projet global. Le club entre dans une nouvelle ère, avec de nouvelles personnes, de nouveaux objectifs, on va essayer d’élever notre niveau de jeu aussi et de les soutenir. C’est notre travail.»
Pripadnici MUP-a su juče tokom cijelog dana izvještavali o postupanju prema navijačima.
Sinoć su priopćili kako su do kraja prvog poluvremena priveli 17 navijača, a nad jednim su upotrijebili i tjelesnu snagu te mu stavili lisice.
Privedeno je 7 navijača Dinama i 10 navijača Hajduka.
Policija je objavilia i razloge privođenja:
3 pirotehnika 4 droga 2 zlouporaba droga 2 alkohol 5 pirotehnika 1 pokušaj nedozvoljenog ulaska na stadion (uporaba tjelesne snage+lisice)
🔵7⚪️‼️ Postupanje policije do kraja I. poluvremena #superkupa‼️Privedeno je 7 🔵navijača (3 pirotehnika, 4 droga) & 10 ⚪️ navijača (2 zlouporaba droga, 2 alkohol, 5 pirotehnika i 1 pokušaj nedozvoljenog ulaska na stadion (uporaba tjelesne snage+lisice) #ukupno17https://t.co/yt3EZLfzEBpic.twitter.com/7Z141tXZTH
Naime, još dvoje navijača privedeno je još u Splitu prilikom polaska vlaka kojim je dio navijača Hajduka išao u Zagreb.
Poslije utakmice, policija je javila da je torcidaše prepratila iz Zagreba. Oko 23 sata policajci su prepratili kolonu vozila kojima su stigli Hajdukovi navijači, a oko 23:15 prema Splitu su krenuli oni koji putuju vlakom.