Na Maksimir stiže preko dvije tisuće hajdukovaca, policija objavila

Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Ekipe Dinama i Hajduka danas na Maksimiru igraju utakmicu Superkupa, što znači da će dva najveća rivala novu sezonu otvoriti borbom za trofej. Očekuje se veliki interes domaćih, a naravno i gostujućih navijača, kojih će biti čak oko dvije tisuće.

Splićani nisu u potpunosti rasprodali svoj kontingent ulaznica, koji je iznosio 500 karata više, ali južna tribina svejedno će biti dobro popunjena. Prošli put na istom se mjestu igrao rezultatski irelevantan derbi koji su obilježili neulazak Torcide na stadion i kasniji sukob s policijom u kojem je propucano sedam navijača.

Iz policije prije par dana je objavljeno kako su s klubovima te s navijačima na sjevernoj i južnoj tribini iskomunicirana pravila oko unosa razglasa i transparenata, a koja su prošli put bila kamen spoticanja. Također, za Hajdukove navijače koji dolaze s juga na autocesti su u povratku osigurana tri stajališta.

“Za stajališta su određene sljedeće lokacije: odmorište Nadin, odmorište Janjče i odmorište Dobra. Po dolasku na NP Lučko bit će formirane kolone te će se navijače organizirano prepratiti do stadiona. Gostujući navijači koji organizirano putuju vlakom imaju organiziran vagon – restoran u kojem se prodaje jelo i piće.” rekli su iz ravnateljstva policije.

Međusobna tuča navijača Borca na meču kvalifikacija Evropsku konferencijsku ligu (VIDEO)

Već dugo vremena se u Modriči čekao evro-spektakl između Borca i B36 Toršavna, napunile su pristalice “crveno-plavih” stadion “Dr Milan Jelić”, a par minuta prije nego što će Banjalučani povesti golom Benjamina Tatara došlo je do ružnih scena na tribinama.

Najvatrenije pristalice “crveno-plavih”, popularni Lešinari, međusobno su se potukli na zapadnoj tribini zdanja u Modriči, ali se nakon par minuta stanje smirilo.

Reagovala je i policija i smirila strasti, dok su se sa suprotne strane čuli zvižduci upućeni učesnicima nemilih scena.

Pogledajte ružne scene sa stadiona u Modriči.

Iz istražnog zatvora pušteno 25 Torcidaša, među njima i poznati splitski novinar

Juče je izvanraspravno vijeće velikogoričkog Županijskog suda pustilo 25 navijača Hajduka, osumnjičenih za sukobe s policijom na odmorištu Desinec, da se brane sa slobode na zahtjev tužiteljstva koje je predložilo da im se istražni zatvor zamijeni mjerama opreza, doznaje Hina na sudu.

Pušten je i poznati splitski novinar

Riječ je o 25-orici navijača koji se i dalje sumnjiče za sudjelovanje u neredima, a uglavnom je riječ o osobama mlađe životne dobi koje ranije nisu kazneno ni prekršajno osuđivane. Među navijačima kojima je istražni zatvor zamijenjen mjerama opreza poput zabrane odlaska na sportska natjecanja i obavezno javljanje policiji u prethodno određenim terminima nalazi se i splitski novinar Mate Prlić, suvlasnik Dalmatinskog portala.

Na prijedlog tužiteljstva ukinut je početkom prošlog tjedna istražni zatvor za četvoricu navijača Hajduka protiv kojih nije utvrđen dovoljan stupanj sumnje da su, zajedno s još 38 pritvorenika, sudjelovali u sukobima s policajcima. Puštena četvorka je negirala umiješanost u sukobe s policijom te su tvrdili da ih je policija u izvukla iz automobila u koloni, a što su potkrijepili videozapisom.

Preostali pritvoreni navijači, za koje tužiteljstvo nije zatražilo zamjenu istražnog zatvora mjerama opreza, ostaju u pritvoru i nadalje. O eventualnom produljenju pritvora odlučivat će se idući tjedan kada im ističe jednomjesečni istražni zatvor.

Ozlijeđeno 30 osoba

Odlukom velikogoričkog Županijskog suda bili su pritvoreni 31 punoljetni muškarac i 11 mlađih punoljetnika zbog sumnji da su 22. svibnja u skupini od oko 250 do 300 pripadnika Torcide zaustavili promet na autocesti A1 te potom trčeći krenuli prema benzinskoj postaji, gdje su nasrnuli na policajce.

Pritom su na policajce bacali razna aktivirana pirotehnička sredstva, staklene boce, kamenje, iščupane prometne znakove, požarne aparate, kante za smeće i druge predmete. U sukobu je ozlijeđeno 20 policajaca i 14 osumnjičenika, a četiri navijača su propucana kada je policija upotrijebila vatreno oružje.

Vučić otkrio koliko ljudi navija za Zvezdu, a koliko za Partizan i poručio “Dugovi su im ogromni”

Danas se predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ponovo oglasio povodom novca koji država izdvaja za fudbalske i košarkaške klubove Crvene zvezde i Partizana, kao i povodom toga koliko duguju na ime poreza.

Prvi čovjek Srbije ujedno je i upozorio večite rivale da im sledi stečaj ukoliko ne izmire svoje obaveze prema državi na ime poreza, istakavši da su im dugovi ogromni.

Naime, Vučić ističe da će država pomagati i Zvezdi i Partizanu, kao i da ne treba zanemariti da čak 91 odsto populacije Srbije navija za jedan od ova dva kluba.

Takođe je tokom obraćanja medijima otkrio i rezultate novog istraživanja. Vučić nije konkretno rekao koji klub je u prednosti što se tiče broja navijača, ali je opšte poznato da Zvezda ima više navijača i da je u tom pogledu najpopularniji klub u Srbiji, pa su rezultati jasniji.

Morate da imate na umu da je to ukupno 91 odsto navijačke populacije u Srbiji, 56 – 35 prema poslednjem istraživanju, oni predstavljaju našu zemlju, kada nose NIS ili MTS na našim dresovima, oni promovišu naše kompanije, o stranim neću da pričam. Velike su obaveze, šta god možemo da pomognemo, pomoći ćemo, ali oni svoje obaveze moraju da ispune. Verujemo da će imati velika primanja zbog Evrope, ali da ispunjavaju svoje obaveze u skladu sa reprogramom – izjavio je Vučić.

Vučić je najavio da će se ubuduće više novca ulagati u druge gradove poput Niša, Kruševca, Kraljeva, Zrenjanina, Subotice, a na uštrb Beograda.

Mogli ste da vidite fer raspodelu novca večitih rivala, ako pogledate i koliko je Vojvodina dobila, ne malo novca, ali neuporedivo manje od večitih, ono što je naša greška i to prihvatamo, to je da smo mnogo manje novca dali u Niš, Kruševac, Kraljevo, ali morali bismo više da dajemo i na Sever, u Zrenjanin, Suboticu… Kada pogledate Niš u poređenju sa Zvezdom i Partizanom, tu nema smisla nikakvog i to ne možemo nikako da opravdamo. Moraćemo da damo više novca centralnoj Srbiji u odnosu na Beograd. Ali videli smo fer raspodelu i odnos države prema večitima.

Uz taj fer odnos je činjenica da smo tim ulaganjima pomogli Zvezdi i Partizanu da se uspešnije takmiče na evropskoj sceni. Imamo dva kluba koji su u prva tri u regionu uz zagrebački Dinamo u fudbalu, i u košarci dva najbolja u regionu. To ne bi bilo moguće bez podrške države. Što se tiče njihovog međusobnog odnosa, iz ovoga se vidi da je kao na apotekarskoj vagi vagano, koliko da dobije Zvezda, koliko Partizan i tu smo bili apsolutno fer.

Dotakao se Vučić i dugovanja koja ovi klubovi imaju na ime poreza i poslao im jasno upozorenje.

Ono što je važno je plaćanje poreza, izašli smo sa ciframa, to da li neko priznaje kamate ili ne, kamate postoje svuda u svetu i moja poruka je da će porez morati da plate svi, to je naša ključna poruka. I najmanje duguje KK Crvena zvezda, ali svi će morati da plate.

Veliki su dugovi FK Crvena zvezda i FK Partizan, verujem da će moći u skladu sa UPPR i reprogramom da plaćaju svoje obaveze, u protivnom uslediće blokada i stečaj. Da li ćemo im pomoći, pomoći ćemo im.

Morate da imate na umu da je to ukupno 91 odsto navijačke populacije u Srbiji, 56 – 35 prema poslednjem istraživanju, oni predstavljaju našu zemlju, kada nose NIS ili MTS na našim dresovima, oni promovišu naše kompanije, o stranim neću da pričam. Velike su obaveze, šta god možemo da pomognemo, pomoći ćemo, ali oni svoje obaveze moraju da ispune. Verujemo da će imati velika primanja zbog Evrope, ali da ispunjavaju svoje obaveze u skladu sa reprogramom – naglasio je Vučić.

Grčki navijači priredili pakao navijačima Kosova (VIDEO)

Meč između Grčke i države Kosovo u Ligi nacija obeležili su brojni incidenti.

Ekipa Grčke je ubedljivo slavila (2:0), ali rezultat je bio u potpuno drugom planu zbog svega što se dešavalo na tribinama.

Naime, stotinak pristalica Kosova pratilo je uživo meč sa stadiona u Volosu, a grčki navijači potrudili su se da im gostovanje bude nezaboravno.

Tokom intoniranja himne Kosova žestoki zvižduci odzvanjali su stadionom, a na tribinama su se vijorile brojne srpske zastave. To je razbesnelo grupu gostujućih navijača, pa su krenule čarke i provokacije na tribinama. Napadač Kosova Muriki tražio je od sudije da prekine meč, što je arbitar odbio.

Na društvenim mrežama pojavili su se novi snimci na kojima se može videti kako grčki navijači zasipaju bakljama pristalice Kosova.

RTCG ponudila smještaj i prijevoz bh. navijačima kojima je zapaljen kombi u Crnoj Gori

Domaća Radio i Televizija Crne Gore (RTCG) ponudila je navijačima Bosne i Hercegovine smještaj i prijevoz nakon što im je jučer zapaljen kombi uoči utakmice susjednih reprezentacija u Podgorici.

Naime, jučer je u Podgorici u ulici Slobodana Škerovića zapaljen kombi bh. registracionih oznaka, a u pitanju je vozilo kojim su navijači reprezentacije BiH došli na gostovanje u Crnu Goru.
Crna Gora i BiH su odigrale svoj prvi zvanični duel (završeno rezultatom 1:1), a atmosfera u gradu i na stadionu bila je fantastična, izuzev jedinog incidenta, pomenutog paljenja kombija.

O svemu se oglasila crnogorska policija saopćenjem za javnost u kojem se navodi da se radi na utvrđivanju okolnosti pod kojima je došlo do požara.

“Službenici Uprave policije u Podgorici preduzimaju aktivnosti na utvrđivanju okolnosti pod kojima je došlo do požara na kombi vozilu”, navode u saopćenju policije.

Očito je da je na vozilu pričinjena velika materijalna šteta, a podgorički policajci izvršili su uviđaj nakon čega će biti javnost blagovremeno obaviještena.

U pomoć bh. navijačima uskočila je RTCG koja je ponudila prijevoz i smještaj.

Privedeno 11 osoba, 1 uhićena na meču Hrvatske i Francuske

Foto: Luka Stanzl/Pixsell

Jučer je utakmica između Hrvatske i Francuske (1:1) odigrana na Poljudu, a privedeno je ukupno 11 osoba zbog prekršaja iz Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima i Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, izvijestila je splitska policija u noći s ponedjeljka na utorak.

Naime, tijekom utakmice zapaljeno je jedno pirotehničko sredstvo (bengalka), a počinitelj je identificiran, uhićen i nad njim se provodi kriminalističko istraživanje, priopćeno je iz splitske policije. Prema ocjeni splitske policije prije, za vrijeme i nakon utakmice “nisu zabilježeni značajniji negativni sigurnosni događaji”.

Meč 2. kola skupine 1 elitnog razreda UEFA Lige nacija, koja je završila neodlučenim ishodom (1:1), na Poljudu je pratilo više od 30.000 gledatelja.

Zestok Obračun Manijaka i Lesinara danas kod Kupresa (VIDEO)

Danas ješlo je do fizičkog obračuna dvije navijačke skupine koji je rezultirao sa nekoliko uhapšenih i povrijeđenih osoba.

Lešinari su krenuli na gostovanje u Posusje, a Manijaci, nakon sto im je zabranjeno gostovanje u Tuzlu, zaputili su se kod Kupresa gdje su napali Lešinare.

Prema informacijama koje dolaze, Lesinarima su pala dva bubnja i megafon, a autobus je u potpunosti devastiran.

Policijske uprava Kupres saopštila je da je desetak osoba uhapšeno nakon sukoba. Također, nekoliko ih je hospitalizovano u lokalnom domu zdravlja.

Procurio snimak u Italiji na kojem navijači presreću nogometaša i skidaju ga (VIDEO)

PHOTO: Screenshot

Fudbalska javnost ostala je u šoku nakon što je objavljen snimak na kojem su italijanski ultrasi natjerali nogometaša da stane uz cestu, a potom da se skine do donjeg rublja.

Naime, italijanski niželigaš Avellino izgubio je u baražu za promociju u Seriju C od Foggije s 2:1, a nakon utakmice veznjak Claudiu Micovschi bio je prisiljen na zastoj zbog automobila kojim su upravljali ogorčeni navijači.

Ovaj bivši as Genove (23) bio je prisiljen skinuti svoju klupsku trenerku u incidentu koji se dogodio blizu ponoći 4. maja.

Micovschijev incident s nezadovoljnim navijačima vjerovatno je potaknut zbog sina predsjednika Avellina, jer Giovanni D'Agostino je na konferenciji za medije nakon utakmice svalio krivicu za poraz direktno na igrače.

“Lako je vidjeti da su pravi krivci ovdje igrači. Nisu pokazali da su dostojni nositi ovaj dres”, rekao je.

D'Agostino je rekao da je klub štitio igrače, ali je, signalizirajući promjenu stava, pozvao da stvari za igrače postanu “nemoguće za život”.

“Ne želim biti pogrešno shvaćen, ali situacija bi sada trebala biti neizvodljiva za neke od igrača. Možda nam piazza (navijači) može pomoći”, nastavio je.

Pripadnici italijanske policije uhapsili su dvojicu muškaraca u dobi od 22 i 30 godina. Uhapšeni bi se mogla suočiti s optužbama za prijeteće ponašanje i krađu Micovschijeve trenerke, a još nije identifikovana žena koja je bila s dvojicom muškaraca.

Oglasila se Torcida Split: “Postupci policije i uprave Dinama doveli su do incidenta”

Zvanicno priopcenje Torcide koje je objavljeno danas, prenosimo u cijelosti:

Klub navijača Hajduka ‘Torcida Split’ od institucija hrvatske države zahtijeva da pomno istraže i sankcioniraju cijeli niz nezakonitih, nehumanih i netaktičnih postupaka vodstva Građanskog nogometnog kluba Dinamo i pripadnika hrvatske policije, koji su doveli do incidenta u kojemu je – po prvi put u povijesti – više građana ozlijeđeno hicima iz vatrenog oružja. Upozoravamo da se u ovom slučaju radi o eskalaciji višegodišnjeg nasilja i torture kojima su navijači izloženi dugi niz godina, vrlo često zahvaljujući sprezi korumpiranih pripadnika ili suradnika osuđene zločinačke organizacije u nogometu i njima bliskih kadrova iz policijskih struktura, kao i osoba iz ovog sustava koje im barem nesvjesno asistiraju.
Klub navijača Hajduka ‘Torcida Split’ ovom prilikom podsjeća da je:

  • hrvatska policija dužna osiguravati nogometne utakmice, a ne ‘asistirati njihovim organizatorima’ u provođenju nezakonitih, samovoljnih i apsurdnih ograničenja prilikom ulaska navijača na stadion
  • hrvatska policija dužna nadgledati provođenje zakona koji, između ostalog, organizatorima utakmica propisuje obavezu da osiguraju normalan dolazak navijača na stadion na vrijeme
  • hrvatska policija dužna osigurati slobodu kretanja i slobodu izražavanja mišljenja hrvatskih građana, kao i njihovog dostojanstva, a ne zatirati ih vlastitim postupcima. Hrana i voda te obavljanje osnovnih fizioloških potreba su minimum i bazične ljudske potrebe, osim ako hrvatska policija ne smatra da navijači iz nekog razloga nemaju prava ni na to.
  • hrvatska policija dužna štititi građane Hrvatske, a ne pucati u njih, mlatiti sve što pokazuje znakove života, neselektivno maltretirati suzavcem, cipelariti vezane ljude i pendrecima uništavati njihova vozila. Dužna je i plaćena ponašati se po zakonu, a ne poput bande.
  • Umjesto toga zajedničkim djelovanjem Policijske uprave zagrebačke i uprave Dinama jučer smo spriječeni u dolasku na utakmicu. Apsurdno je uopće komentirati zahtjeve uprave Dinama oko unosa transparenata na južnu tribinu maksimirskog stadiona, ali zbog javnosti ćemo iznijeti samo neke od njihovih bisera. Primjerice, uprava Dinama je tražila da svi transparenti čije su dimenzije veće od 100×200 cm, osim što su morali biti prijavljeni 48 sati prije odigravanja utakmice, morali su biti uneseni na stadion prije nego što se on službeno otvori i morali su biti postavljeni na tribini (gdje bi ih valjda maksimirski redari trebali čuvati, dok mi ne uđemo na stadion, tamo negdje krajem prvog poluvremena).
  • Nadalje, iako PU zagrebačka pere ruke od odgovornosti u ovom slučaju, vrijeme dolaska na stadion Maksimir isključivo ovisi o procjeni i postupanju policije koja osigurava trasu kojom se gostujući navijači prevoze do stadiona te ona odlučuje kada će ta kolona navijača krenuti pod policijskom pratnjom s naplatnih kućica na Lučkom. Ne ovisi o Torcidi kada će doći na gostujuću tribini maksimirskog stadiona, već o policiji. Svojim postupanjem PU zagrebačka je samo dala razlog upravi Dinama da ima opravdanje zašto nam zabranjuje unos transparenata i drugih navijačkih rekvizita na stadion, postupajući u ovom slučaju kao produžena ruka uprave Dinama, a s obzirom da je uprava Dinama kontrolirana iz Međugorja, jasno je u kojem ritmu pleše PU zagrebačka.
  • Uostalom, jednak scenarij vidjeli smo godinama ranije, kada je isti klub kreirao nezakonite i potpuno neosnovane ‘crne liste’ navijača kojima je priječio pristup stadionu, u čemu su im također asistirali policajci na službenom i neslužbenom platnom spisku Zdravka Mamića.
  • Nakon odbijanja ulaska na stadion u njihovom ritmu i po njihovim pravilima, svaki ulaz na benzinsku stanicu na autoputu je bio zapriječen od strane policije. Nitko iz policije nije smatrao potrebnim dati informaciju kada će nam dopustiti da stanemo na neku benzinsku crpku ili odmorište. Iako je cijeli dan po priznanju same policije protekao korektno i bez incidenata, umjesto razgovora s navijačima policija je izabrala zabrane, a vodu, hranu i piće za njih više od tisuću i pol predvidjela po dolasku u Split, valjda. Kao da nije dovoljno da su ih prethodno dulje od pet sati držali gladnima, žednima i bez osnovnih ljudskih i higijenskih uvjeta.
  • Na opravdani revolt reagirali su nasiljem i upotrebom vatrenog oružja, i to na način o kojem su se nadležne institucije dužne oglasiti.
    Nasumično pucanje i ispaljivanje više desetaka metaka u masu, u hrvatske građane kojima su prethodno uskratili osnovna ljudska prava i dostojanstvo, dosad je nezabilježen primjer zloupotrebe policijskog sustava i vrhunac represije kojoj su navijači Hajduka podvrgnuti već godinama. Dosad smo naivno vjerovali da nas barem ne žele i fizički likvidirati. Neuvjerljiva i bizarna objašnjenja o navijačima koji su iz čista mira izvršili desant na benzinsku crpku i mecima koji su se, eto, ‘odbijali o pod’ valjda dovoljno govore sama za sebe. Treba tek iznova preslušati izmotavanja i bijedne pokušaje kamufliranja na danas održanoj policijskoj konferenciji za novinare.
  • I čuti notornu laž čak i kada se radi o osnovnim, lako provjerljivim podacima. Nitko od ustrijeljenih građana nije ranjen na famoznoj benzinskoj crpku, nego među kolonom auta zaustavljenih na autocesti.
  • Treba kazati da se ni nakon smirivanja situacije tretman navijača nimalo nije promijenio, dapače: s dolaskom policijskog pojačanja započinje neselektivno i nasumično udaranje navijača i svih građana koji su se zatekli u blizini, njihovo izvlačenje iz vozila na kišu i bacanje na pod, cipelarenje zavezanih ljudi, bezrazložno uništavanje vozila, teror suzavcem i masovna, neosnovana privođenja. Deseci posve nedužnih građana ozlijeđeni u ovoj bahatoj demonstraciji sile, puno je slomljenih ruku, nogu i glava, a malo tko se usudio čak i prijaviti ranjavanje. Kome, uostalom? I što bi dobio osim privođenja i prijave, možda obećanje da će im policija oprostiti zato što ih je tukla?
    O svemu tome ne postoje službeni izvještaji, snimke niti svjedoci, niti smo čuli objašnjenje policijskih šefova, niti – poučeni dosadašnjim iskustvima – očekujemo istraživanje i sankcioniranje odgovornih za grubo prekoračenje ovlasti policijskih službenika. No Klub navijača Hajduka ‘Torcida Split’ nikada se neće pomiriti s pokušajem ograničavanja ljudskih prava svojih pripadnika, navijača Hajduka i svih građana Hrvatske.
    Svaki udarac nas jača!