Žestok obračun oko 300 navijača u Italiji: Gorjeli autobusi (VIDEO)

Foto: La Repubblica
Foto: La Repubblica

Obračun se desio između navijača Leccea i Barija na autocesti A16 na autocesti kod mjesta Candela blizu Foggie.

Kako pišu italijanskih mediji, navijači dva rivalska kluba susreli su se na autocesti, gdje je došlo do tučnjave, a zapaljeno je nekoliko autobusa, polomljena su stakla, a ima i ozlijeđenih. Pristalice Barija putovali su na gostovanje Caveseu u trećoj ligi, dok su navijači Leccea bili na putu prema Rimu, gdje njihova momčad igra protiv Rome u Serie A.

U sukobu je sudjelovalo oko 300 navijača, zbog čega je promet par sati morao biti zaustavljen uslijed požara koji je nastao.

Reakcija policije stigla je tek nakon što je obračun grupa završio.

Dva kluba odmah su osudila incident, a javio se i gradonačelnik Barija Antonio Decaro.

“Kao čovjek, gradonačelnik i navijač Barija ispričavam se u ime grada svima zbog sukoba koji se dogodio. Nakon atmosfere mira i spokojstva zbog dolaska pape Franje dogodilo se ovo i jako bole ove vijesti. Sramim se jer ovakve nasilne akcije nemaju nikakve veze sa sportom i njegovim vrijednostima. Povijest našeg grada i nogometa nema nikakve veze s tim ljudima. Nadam se da će ih policija uhititi i adekvatno kazniti”, rekao je Decaro.

NJEMAČKA: Sukob i haos na derbiju HSV – St. Pauli

Gradski derbi ova dva kluba nosi veliki amonzitet i skoro uvjek bude obilježen neredima.

Prije utakmice, tačnije noć pred subotnju utakmicu, došlo je do haosa i mnogo posla imali su vatrogasci i policajci. Već oko 21.00, u jednom pabu je sedelo 20 navijača HSV-a uz 50 običnih gostiju, koji su nastradali.

Grupa od 15ak navijača sa kapuljačama napalo je restoran, tražili su sukob sa ultrasima HSV-a, a posle brze reakcije policije, obe grupe su pobegle. Ipak, u tuči je povređeno nekoliko osoba, čak su dve trudnice bile blizu epicentra dešavanja i završile su sa lakšim povredama.

Na dan utakmice, došlo je do novih tenzija, jurnjave na ulicama Hamburga, ali i na tribinama stadiona.

Zbog korona virusa navijačima zabranjeno pjevanje i navijanje

Uprava japanskog kluba Vissel Kobe je izdala zvanično saopštenje u kojem su zamolili navijače da se suzdrže od navijanja i pjevanja na utakmicama, sve zbog straha od koronavirusa.

U molbi se navijačima koji imaju simptome prehlade i gripe preporučuje da ostanu kod kuće, a oni koji će dolaziti na utakmice dužni su da nose zaštitne maske, da operu ruke na ulasku u stadion i naravno da prekriju usta i nos kod kihanja.

Na ovaj način pokušat će da spriječe širenje smrtonosnog virusa koji hara širom svijeta i koji svaki dan odnosi brojne živote.

Nedavno je sličan potez napravio korejski Suwon koji je u srijedu na meču azijske Lige prvaka dozvolio navijačima ulazak na teren samo s maskama.

SLOVENIJA: Sukob Viola i Green Dragonsa pred derbi (VIDEO)

Danas u 8:15h na stadionu Ljudski vrt u Mariboru na programu je veliki slovenački derbi u okviru 21 kola prve lige Slovenije između Maribora i Olimpije.

Navijači oba kluba su se pobrinuli za prvi incident ove sezone. U samom centru Maribora, pristalice Maribora popularne Viole su se sukobile sa Green Dragonsima, navijačima Olimpije.

BBB-i razotkrili još jednu Mamićevu laž! (VIDEO)

Ovog tjedna Dinamo je obilježio 20 godina od povratka imena.

Tom prigodom klupska Facebook stranica izbacila je nekoliko prigodnih videa. Na jednom od njih se nalazi i Zdravko Mamić, bjegunac od hrvatskog zakona i Dinamov dugogodišnji gazda.

On je u tom videu “pojasnio” vlastitu ulogu u vraćanju imena Dinamo, pri čemu je tvrdio kako je upravo on obećao navijačima povratak imena Dinamo te kako je bio jedan od rijetkih koji je imao hrabrosti suprotstaviti se Franji Tuđmanu i jasno mu prenijeti navijačke želje.

Danas su Bad Blue Boysi na svojoj Facebook stranici objavili video koji takve navode demantira i jasno pokazuje da se radi o još jednoj laži čovjeka kojeg se optužuje da je oštetio Dinamo za preko 200 milijuna kuna.

Naime, došli su do snimke nekad popularne emisije Latinica iz 1993. godine u kojima je gost, između ostalih, bio i Zdravko Mamić. U njemu se jasno vidi kako je Zdravko Mamić kao klupski direktor itekako zagovarao ime Croatia i naglašavao zašto je važno da se klub riješi imena koje podsjeća na one iz Istočnog bloka.

Priopćenje Boysa prenosimo u cijelosti, a video je dostupan ispod teksta:

“U proteklom tjednu u kojem se navršilo 20 godina od povratka imena Dinamo, vjerni njegovatelji kulta ličnosti Zdravka Mamića koristeći službene klupske komunikacijske kanale objavili su video o povratku imena Dinamo s ciljem prekrajanja i prilagođavanja klupske povijesti.

Glavni govornik iz svojeg je emigracijskog “press centra” evocirao svoju verziju priče o tome kako je upravo on inicirao pa i proveo postupak preimenovanja kluba iz NK Croatia u NK Dinamo. Uz to iznio je i neke u njemu svojstvenom stilu iskonstruirane priče o tome kako se “jedino on” od svih tada aktualnih dužnosnika kluba i klubu bliskih ljudi, borio za ime Dinamo. Pažljivom slušatelju ali i poznavatelju povijesti njegovog odnosa sa Miroslavom Blaževićem, lako je bilo zaključiti kako svog tadašnjeg mentora, životnog uzora ali i suvlasnika u političkim dekretom privatiziranoj “Croatiji”, prikazuje kao prevrtljivca i Tuđmanovog ulizicu dok sebe nastoji prikazati kao onog koji je jedini “imao muda” pravom i autokratskom šefu kluba u lice reći da griješi u vezi preimenovanog Dinama.

Jedina prepreka imenu Dinamo bio je Franjo Tuđman, prvi predsjednik samostalne Hrvatske. Povratak Svetog imena u to vrijeme mogao se dogoditi samo na dva načina – njegovim političkim ili biološkim odlaskom. Dogodilo se ovo drugo i tog trenutka, u 12. mjesecu 1999. godine bilo je jasno da je povratak imena samo pitanje dana.

Nije se ime vraćalo na nikakvim kućnim seansama kako to lažov i manipulator pokušava prikazati, već su se na tim sastancima dijelile buduće funkcije i interesne sfere. Pa je tako Canjuga inzistirao na ostanku u klubu, a Mamić na ulasku u Izvršni odbor kluba.

Povratak imena iznijela je borba naše grupe i gotovo stopostotni konsenzus Dinamovog navijačkog tijela i to je jedina neporeciva istina!

Što se tiče uloge emigriranog “svjedoka vremena” u prvoj polovici 90-ih kada je zajedno s Blaževićem vodio klub, ponovit ćemo da je u više navrata pokušavao nagovoriti vodeće ljude naše grupe na prihvaćanje imena “Croatia” ili barem na neutralno navijanje za “Plave”.

Uz to, aktivno je sudjelovao u zatvaranju drugog BBB Fan Cluba u jesen 1994. godine i time borbi za ime Dinamo nanio ogromnu štetu.

Ubrzo je i sam bio protjeran iz kluba, a vratio se “kao najveći Dinamovac” nakon Tuđmanove smrti s jednim jedinim ciljem kojeg je nažalost i ostvario.

Donosimo kratak video i isječke zabranjene emisije “Latinica” iz 1993. u kojoj osvjedočeni lažov i folirant u ulozi tadašnjeg direktora tzv. “Croatije” govori na kojoj je strani povijesti bio u jeku navijačke borbe za povratak imena.”

Ovo je 50 najposjećenijih fudbalskih stadiona na svijetu

Navijači Leeds-a

Najvažnija sporedna stvar na svijetu ne bi bila ništa bez navijača. Bez obzira na to prolazi li njihov klub kroz teško ili uspješno razdoblje, navijači su uvijek tu da podrže svoje igrače.

Ako već govorimo o navijačima – domaći teren mnogim klubovima često daje osjetnu prednost. Stadioni kao što su Camp Nou ili Bernabeu se često nazivaju i tvrđavama, baš zbog toga što su ogromni, zastrašujući i imaju veliki kapacitet, samim time i veliki broj navijača koji dolaze podržati svoj klub svakog vikenda.

Koji svjetski klubovi imaju najveću podršku svojih navijača? U nastavku pogledajte listu koju je prenijela stranica givemesport.com, a na kojoj je navedeno ime kluba i stadiona te prosječni broj posjetitelja 50 klubova koji se ove godine najviše mogu osloniti na svoje navijače.

50. – Leeds | Elland Road | 35.198

49. – Fenerbahce | Ülker Stadyumu | 35.270

48. – Klub America | Azteca | 36.089

47. – Lazio | Olimpico di Roma | 36.616

46. – Sevilla | Ramon Sanchez Pizjuan | 37.117

45. – Tractor FC | Yadegar-e-Emam Tabriz| 38.669

44. – Monterrey | Estadio BBVA | 38.997

43. – Everton | Goodison Park | 39.133

42. – Juventus | Allianz | 39.576

41. – Paris Saint-Germain | Park Prinčeva | 39.601

40. – Roma | Olimpico | 39.823

39. – Valencia | Mestalla | 40.319

38. – Chelsea | Stamford Bridge | 40.553

37. – Werder Bremen | Weserstadion | 40.693

36. – Leipzig | Red Bull Arena | 40.719

35. – Athletic Bilbao | San Mames | 41.107

34. – Tigres UANL | Estadio Universitario | 41.383

33. – Aston Villa | Villa Park | 41.643

32. – Olympique Lyon | Groupama | 43.664

31. – Fortuna Düsseldorf | Esprit Arena| 43.725

30. – Feyenoord | De Kuip | 45.284

29. – Esteghlal | Azadi | 46.833

28. – Hamburger SV | Volksparkstadion | 46.949

27. – Newcastle | St James’ Park | 47.942

26. – Hertha BSC | Olimpijski stadion u Berlinu| 48.754

25. – Real Betis | Benito Villamarín | 48.804

24. – Rangers | Ibrox | 49.405

23. – Zenit St. Petersburg | Gazprom Arena | 49.454

22. – Koln | RheinEnergieStadion| 49.660

21. – Eintracht Frankfurt | Commerzbank Arena | 50.491

20. – Borussia Mönchengladbach | Borussia-Park | 50.911

19. – Stuttgart | Mercedes-Benz Arena | 51.847

18. – Olympique Marseille | Orange Velodrome | 52.424

17. – Benfica | Stadion svjetla | 52.952

16. – Liverpool | Anfield | 53.116

15. – Ajax | Johan Cruijff Arena | 53.404

14. – Manchester City | Etihad | 54.391

13. – Milan | Giuseppe Meazza | 54.670

12. – Arsenal | Emirates | 55.255

11. – West Ham | London | 55.313

10. – Atletico Madrid | Wanda Metropolitano | 57.293

9. – Celtic | Celtic Park | 57.821

8. – Tottenham | Tottenham Hotspur | 59.485

7. – Schalke 04 | Veltins-Arena | 61.293

6. – Inter | San Siro (Giuseppe Meazza) | 65.800

5. – Real Madrid | Santiago Bernabeu | 66.242

4. – Barcelona | Camp Nou | 72.438

3. – Manchester United | Old Trafford | 72.569

2. – Bayern München | Allianz Arena | 75.000

1. – Borussia Dortmund | Signal Iduna Park | 81.132

Poznato je koliko su strastveni njemački nogometni navijači, stoga nije iznenađujuće vidjeti klubove iz Bundeslige koji dominiraju na vrhu liste.

Manchester United, Inter i West Ham također bilježe vrlo impresivnu posjećenost ove sezone, dok Manchester City na 14. mjestu dokazuje da je pogrdan nadimak “Emptyhad” (empty – prazno) potpuno neprimjeren.

Ono što je dobro vidjeti, Leeds, klub iz Championshipa se nalazi među prvih 50. Koliko bi tek posjetitelja imali da igraju u Premier ligi…

Jucerasnji upad huligana na tribinu i otimanje zastava (VIDEO)

Juce je na utakmici kupa FNL izmedju Shinnik Yaroslavl-SKA Rostov doslo do prekida utakmice kada je grupa od 30 huligana Yaroslava upala na tribinu i pokupila zastave Voronezh + Rostov + Ekaterinburg .

Huligani iz Shinika su iskoristili mali broj protivnickih navijaca i vesto uspeli da im izotimaju sve zastave, iako su gostujuci navijaci bili u manjini oni su ipak uspeli da pruze otpor ali to se ipak pokazala kao nedovoljno.

Prije 20 godina vraćeno je ime Dinamo: “Bili smo jači od režima i batina”

Danas je svima Valentinovo osim ako niste navijač jednog od najvećih klubova sa ovih prostora, onda dobro znate da je to tek drugi blagdan po važnosti – za svakog pravog dinamovca i dinamovku, 14.2. se prije svega slavi – Dinamovo. Ove godine ta obljetnica još je veća i svečanija, s obzirom na to da se navršava točno 20 godina od povratka imena Dinamo.

U petak u Dvojci Doma sportova, na samu obljetnicu, Futsal Dinamo igra izrazito bitnu prvenstvenu utakmicu protiv neugodnog gradskog rivala Alumnusa u kojoj je imperativ pobjeda pred popunjenim tribinama i utrka za što bolji plasman u doigravanje. Prije susreta mlađi navijači i stariji nostalgičari imat će priliku pogledati dokumentarni film o povratku imena koji će se prikazivati u Dvojci. U subotu će se Bad Blue Boysi iz cijele Hrvatske zaputiti u Vukovar, gdje će Futsal Dinamo odigrati utakmicu protiv lokalnog kluba Vukovar 1991.

Bit će to spomen na utakmicu u Vukovaru između domaćina i zagrebačkih Plavih koja je odigrana u Gradu Heroju 19. veljače 2000. godine. Taj susret postao je povijesni upravo po tome što je to bila prva utakmica koja je odigrana pod svetim imenom nakon gotovo devet godina. Bad Blue Boysi iz Županje, Našica, Zagreba, Hercegovine, Slavonskog Broda, Križevaca, Iloka, Žepča, Bosanske Posavine i Zagorja samo su neke od podružnica koje su najavile veliku plavu invaziju i nema dvojbe da nas očekuje pravi navijački spektakl, piše index.hr

Konačno, u nedjelju će Bad Blue Boysi otputovati malo zapadnije, u Osijek, gdje Dinamo lovi još veću prednost u odnosu na ostatak konkurencije iz HNL-a.

Inače, dugih 3156 dana Dinamo nije nosio ime pod kojim ga danas znamo. Vrh države na čelu s Franjom Tuđmanom i njemu privrženim političkim opcijama najprije je 1991. godine promijenio ime kluba u HAŠK-Građanski, što je predstavljalo svojevrsni presedan u svjetskim okvirima. Naime, HAŠK i Građanski su bili ljutiti prijeratni rivali i njihova fuzija koja je trebala predstavljati tradiciju gotovo čitavog zagrebačkog nogometa nije imala nikakvog smisla. Dvije godine kasnije klub dobiva ime Croatia, čime ga vladajući žele jasno odijeliti od komunističke prošlosti. S obzirom na to da je Dinamo za vrijeme Jugoslavije bio bitan nositelj hrvatskog identiteta u društvenom, sportskom i političkom životu, bilo je jasno da je promjena imena vrhunac paranoje tadašnjeg državnog aparata.

Jedan od svjedoka vremena i dobro poznat lik s tribine najžešćih Dinamovih navijača smatra da je to bio apsolutni promašaj i autogol HDZ-a: “Da si ‘91. proveo referendum, možda bi neki ljudi čak i bili za to da se klub zove Građanski jer baštinimo njegovu tradiciju. Ovako smo svi vidjeli da je to izrazita samovolja političkog vrha i to je u ljudima probudilo bunt. Divlju i sirovu energiju koja nam je davala snagu da pola svoje mladosti provedemo pod paskom državnog aparata i da to sve izdržimo.”

Bad Blue Boysi tada su jasno ustali protiv vladajuće klike u klubu, ali i državi. Bojkot Dinamovih utakmica, peticije, javna istupanja, snimanje legendarne navijačke himne “Dinamo ja volim”, organiziranje predstave u Kerempuhu bili su samo neki od izraza nezadovoljstva. Ironično, Bad Blue Boysi su otprilike u isto vrijeme dobili državu, ali izgubili toliko voljen klub. No nisu popuštali ni trenutka, a režim to nije trpio. Trebala bi posebna knjiga da se pobroje svi incidenti u kojima je policija nasilnim metodama, sukladno naredbama s vrha, poželjela ugasiti bunt najglasnijih Dinamovih navijača.

Jedan drugi navijač, poznat i po stvaranju poznatih pjesama koje se i danas pjevaju na Sjeveru, izdvojio nam je najupečatljiviju situaciju:

“Najužasniji slučaj represije bio je pokušaj otimanja transparenta ‘Dinamo Svetinja’ na istoku za vrijeme finala Kupa 1997. Dinamo – Zagreb. Kažem pokušaj jer smo mi klinci s juga dobro vidjeli kak’ lete zelene kacige s istoka na tartan. Dečki su obranili Svetinju koja je trebala biti oduzeta po izravnoj zapovjedi iz lože. Bilo je grdo, bila je opaka tučnjava, ali smo uspjeli. Ogromna pobjeda. I danas, a i tada taj transparent predstavlja sve ono za što se čitavu svoju povijest borimo.”

Isti navijač naveo nam je i upečatljiv događaj koji dovoljno svjedoči o tome kakav je nesrazmjer po pitanju imena vladao između navijača i politike:

“Pamtim i osobni primjer baš iz ’97. kad smo ja i moj spomenuti frend dan prije Newcastlea dofurali transparent Bad Blue Boys Maksimir na postavljanje ograde. Zaustavio nas je ‘Sokol’ na rampi i kad je vidio da krpa ima dva Dinamova grba, rekao je: ‘Dečki, žao mi je, ne može! Ja sam dinamovac, na vašoj sam strani, ali takva je zapovijed ovih iz kluba.”

Povratak imena nije bio samo jedan od najvećih sportskih nego i političkih događaja moderne hrvatske povijesti, a s tim se slažu i naši sugovornici.

“Moj dojam je da se do Oluje i pobjede u ratu cijeli taj problem imena kluba svodio na revolt i pobunu Bad Blue Boysa. Nakon Oluje su bili prijevremeni izbori za sabor i sjećam se da su tek tada u kampanji neke oporbene stranke počele koristiti ‘slučaj Dinamo’ za svoje interese, a i onaj poznati Tuđmanov bjesomučni govor na Trgu je bio baš iz te kampanje. Jedna stranka je čak dofurala Pipse na Trg da pjevaju našu himnu. Po meni je od tada taj problem s imenom dobio širi društveni i politički kontekst.”

Drugi se nadovezao: “Definitivno je vladala cenzura koja je onemogućila da se po tom pitanju senzibiliziraju i najšire mase. Nije to bila Sjeverna Koreja, ali čak i one javne ličnosti koje su nama davale podršku su to činile dosta sramežljivo. Možda su ocijenili da im to nije bilo pametno. Šteta jer su doslovno svi bili za Dinamo. Stadioni su uvijek najbolja platforma za iskazivanje volje naroda. Upalite si bilo koju tekmu iz tog razdoblja. Ori se ‘Dinamo, Dinamo’, Croatiju baš nitko ne spominje.”

Događaj pod zapadnom maksimirskom tribinom ušao je u povijest Dinama i njegove vjerne navijačke skupine, prenosi index.hr

Kaos i sreća koja se tada osjetila teško se opisuje riječima, ali je jedan od sugovornika to pokušao: “Pod zapad smo došli još po danu, a skupština je bila najavljena mislim za 18 sati. Broj Boysa i ostalih dinamovaca rastao je jako brzo, alkohol je tekao u potocima i u jednom trenutku ekipa se masovno počela penjati prek’ ograde i tada je izbila ona frka s murijom. Kad se smirilo, krenulo je navijanje i beskonačno iščekivanje. Do trenutka kad je odjeknula vijest da smo ponovno Dinamo, ja sam imao osjećaj ko da smo šest sati tamo. Onda je krenulo totalno ludilo s obje strane ograde, bakljada, totalni kaos od navijanja, pet pjesama se urlalo istovremeno, grlili su se znani i neznani, al’ onak’ iskreno, a ne ko za Novu godinu kad moraš, a najradije ne bi, haha!”

Njegov kolega s tribine i ekipa iz podgrupe Zagrebački Mališani posebno su za tu priliku napravili transparent na kojem je pisalo “Kako je dobro vidjeti te opet”. Prikazan je i na utakmici protiv Vukovara, a njemu je baš ta utakmica ostala u posebnom sjećanju: “Krenulo je brdo autobusa sa svih krajeva ovog svijeta. Feštalo se cijeli dan, a tekma… Bilo je tu svega. Prekidanja, pa šore s murijom koja je i dalje bila nabrijana na nas. Baklje, dimne bombe, svega je tu bilo. Bio nam je to kao jedan maturalac sažet u jednom danu, kojeg nikad nećemo zaboraviti!”

Konačno, upitali smo ih i što mlađi Dinamovi navijači mogu naučiti iz tih dana, kada je borba bila jedino što je postojalo u Dinamovoj navijačkoj svakodnevici: “I mlađe generacije žive ovaj klub i prolaze borbu za njega. Ovaj put ne za njegovo ime, nego za njegov identitet i čistoću. Sve su to mladi buldozi koji kad zagrizu, ne popuštaju i bore se sve do ostvarenja cilja. A cilj je blizu i uskoro ćemo imati možda ne Valentinovo, ali u svakom slučaju pravo i konačno – Dinamovo. I sigurno da će ovo biti završna borba i konačna pobjeda!”

Dignut u vazduh automobil vodje Firme i predsednika Kabela

U džipu dignutom u vazduh danas oko 19 sati u Puškinovoj ulici kod Limanske pijace u Novom Sadu nalazio se Slobodan Milutinović Snajper (34). Automobil je uništen, a Milutinović je prošao bez povreda. Ovo nije prvi put da je Milutinović meta napada, pošto su mu, prema saznanjima “Blica”, u poslednjih sedam godina dva put paljeni džipovi, a ima i debeo dosije u policiji.

Ovaj Novosađanin, kontroverzni čelnik Fudbalskog kluba Kabel, dobro je poznat policiji, ima debeo dosije i zabranu dolaska na stadion. Presudom Osnovnog suda u Novom Sadu, zbog nasilja mu je zabranjen pristup stadionu “Karađorđe” kad FK Vojvodina igra utakmice. Snajper (kako je poznat u podzemlju) predstavlja zato pravi fenomen – fudbalskog radnika proteranog sa fudbalskih terena, piše “Blic”.

Kako je počelo?

Kako je Milutinović, uopšte, sa ulice ušao u profesionalni sport? Snajperov uspon zapravo je blisko vezan za period vladavine Bate Kankana, Radomira Butorovića, pokojnog kontroverznog direktora Vojvodine kome je Milutinović bio telohranitelj. Milutinović je tada bio jedan od vođa frakcije G-3, navijača Voše.

Ubrzo posle smrti Butorovića, Milutinoviću je u novembru 2013. zapaljen džip “mercedes ML”. Vozilo se vodilo na Milutinovićevu devojku, a navodno se na meti piromana našao ne zbog tribina i prevlasti, već zbog duga od 40.000 evra. Interesantno je da mu je automobil zapaljen i četiri godine kasnije, krajem oktobra 2018. godine. U to vreme već sedi u Skupštini kluba, a na meti piromana bio je džip “volvo XC 90” koji je koristio Milutinović. Tada se spekulisalo da li je incident povezan sa dešavanjima oko FK Vojvodina, odnosno saopštenjem koje su dva dana pre paljenja Milutinovićevog džipa medijima dostavili pojedini navijači, članovi Skupštine kluba, a u kojem su otvoreno kritikovali rukovodstvo apelujući na ostale navijače da ne dozvole dalje urušavanje kluba.

Davio fudbalera

Njegovo divljanje po sportskim borilištima dolazi pod lupu javnosti 2017. godine. Tada je, posle završetka utakmice Ružomberok – Vojvodina u Slovačkoj, koju je domaćin dobio sa 2:0, fudbaler Nikola Trujić medijima ispričao da ga je u svlačionici napao Slobodan Milutinović, koji je sa još desetak pristalica Vojvodine ušao u svlačionicu.

Mediji su preneli da je napad na Trujića posmatrao komesar za bezbednost FK Vojvodina Tomislav Knežević, a zanimljivo je da je, posle tog blago rečeno incidenta, predsednik Nadzornog odbora Vojvodine Dragoslav Vuković saopštio da je “Trujić suspendovan zbog nedolaska na treninge”. “Kazna” za Milutinovića, tada samo huligana sa stadiona bliskog klubu, bila je – mesto u Skupštini FK Vojvodina.

Nameštena utakmica?

Iz Vojvodine Milutinović prelazi u Kabel nakon što je ovaj klub napredovao iz regionalne u Prvu ligu. Poslednja u nizu problematičnih situacija tiče se utakmice 14. kola Prve lige Srbije Smederevo-Kabel odigrane 14. oktobra, koju je domaćin dobio sa 2:1 posle preokreta u drugom poluvremenu, dok je Kabel završio meč sa 10 igrača zbog povrede i uz promenu golmana. Takav bizaran rasplet događaja privukao je pažnju i UEFA, koja je poslala dopis u Srbiju na osnovu praćenja uplata u kladionicama, zbog čega je Disciplinska komisija FSS, zbog sumnje u regularnost i kladioničarskih prelaza iz dvojke u keca, sankcinisala Smederevo i Kabel i to sa gubitkom bodova – po deset za oba kluba. Takođe, Kabel će kao novčanu kaznu morati da plati tri miliona dinara, a Smederevo dva miliona.

Agram Crew i Sepre tajni udarni odredi huligana

Nacional otkriva da su podskupine zagrebačkih navijača Bad Blue Boysa Agram Crew, Sepre i Plava konjica prošlog tjedna na utakmici između Dinama i Udinesea uzrokovale brojne tučnjave, pijanstva, paljenje baklji, pljačkanje benzinske postaje i desetominutni prekid utakmice .

Posljednji slučaj divljanja huligana na utakmici Dinama u Udinama još jednom je pokazao kako je krajnje vrijeme da se država obračuna s nasiljem na sportskim priredbama zakonskim mjerama sličnim onima u Velikoj Britaniji. Desetominutni prekid utakmice, 20-ak uhićenih huligana zbog krađa, pijanstva i pokušaja demoliranja benzinske postaje na autocesti kod Zugliana, te jedan navijač koji je u alkoholiziranom stanju pao s ograde stadiona Friuli i završio u bolnici, sramna je završnica Dinamova gostovanja u Udinama. Sramota je učinjena klubu, gradu Zagrebu i hrvatskoj državi, već peti put ove godine. Hrvatski klupski navijači postali su sinonim za nasilje od kojeg zaziru i sve europske policije.
Prema prvim preliminarnim podacima kojima raspolaže hrvatska policija najveće nerede činile su podskupine navijača Bad Blue Boysa i to “Agram Crew”, “Sepre” i “Plava konjica”. Da navijačka scena Bad Blue Boysa nije jedinstvena pokazuje i primjer skupine “Zagreb City Boysa” koji su počeli napuštati stadion u Udinama tijekom drugog poluvremena, bez želje za izazivanjem nasilja ili prekida utakmice. Za ovu skupinu zagrebačka policija tvrdi kako je kultiviranija od drugih unutar Bad Blue Boysa, a ima ih 10-ak.

Na dan utakmice, petorica pripadnika “Agram Crewa” bila je u skupini huligana koji su izazvali izgrede na benzinskoj postaji kod Zugliana, doznaje Nacional, a pripadnici navijačkih skupina “Sepre” i “Plave konjice” izazvali su prekid utakmice zbog bakljade. “Agram Crew” i još nekolicina navijača Dinama u kombiju stali su na autocesti kod Zugliana gdje se nalazi i benzinska postaja. Platili su samo manji dio onoga što uzeli, te pobjegli prijeteći pri odlasku razbijanjem inventara. Policija je tek u Udinama uspjela identificirati kombi po opisu prodavača na benzinskoj postaji i uhititi petoricu navijača kojima je hrvatska policija već zabranila dolazak na sportske utakmice, pa su dobili i trogodišnju zabranu odlaska na utakmice u Italiji.

Zanimljivo je kako je hrvatska policija svojim kolegama u Udinama rekla da postoji velika vjerojatnost nasilja i nereda na stadionu. Procjena je bila takva da će dio navijačke skupine razočaran posljednjim porazom Dinama u Zagrebu i vrlo malim izgledima za daljnji prolazak pričekati razvoj događaja u Udinama do sredine drugog poluvremena.
Da je kojim slučajem Dinamo vodio, divljanja ne bi bilo.

Međutim, bilo je jasno kako Dinamo pred kraj utakmice nije imao izgleda za osvajanje tri boda što je samo bio okidač za već pripremljeni plan kojim se utakmica trebala prekinuti u slučaju lošeg rezultata. Također, talijanska policija je imala i informacije koliki je broj navijača pripadnika rizične huliganske skupine došao u Udine, dobili su i popis onih kojima je zabranjen odlazak na stadione, ali se Talijani baš i nisu previše osvrtali na tu činjenicu. Iz Hrvatske je u Udine došla informacija koliko je karata prodano, a bili su obaviješteni da je i stotinjak baklji unešeno na stadion. Kako su na tribinama pronađene brojne limenke piva postaje jasno da su provjere talijanskih redara bile vrlo slabe ili nikakve. Nacionalov sugovornik iz redova navijača kaže kako baklje uopće nije teško prenijeti, jer se mogu staviti i u gaće. Pirotehnika se štiti tako da se umota u paketiće obložene kavom kako je psi tragači ne bi mogli otkriti.

Još jednom se pokazalo kako je za najveći dio nasilja na sportskim priredbama na kojima nastupa nogometni klub Dinamo zapravo odgovorno stotinjak huligana u dobi od 18-25 godina, okupljenih u tri navijačke skupine Bad Blue Boysa – “Sepre”, “Agram Crew” i “Plava konjica”. Do prije dvije godine postojala je i skupina “Sova” koja je slovila za jednu od najagresivnijih podskupina Dinamovih navijača, međutim, raspala se, a njezini članovi su se podijelili po drugim skupinama. Huligani koji sebe nazivaju “Agram Crew” dobro su poznati policiji, a povezuju se i s prošlogodišnjim napadom na Studentski centar, te brutalnim premlaćivanjem posjetitelja kluba Močvara. Riječ je o skupini od 50-ak mladića, starih od 17 do 22 godine koji se deklariraju kao navijači Dinama iako “ne polažu” račune službenom navijačkom klubu. Odgovorni su za više tučnjava i demoliranja klubova u Zagrebu. Nacionalov sugovornik blizak ovim navijačkim skupinama ističe da je val nasilja na stadionima i izvan njega zavladao onda kad se zbog zabrane dolaska starijim neformalnim vođama skupina na utakmice, otvorio prostor uzrastu od 16-20 godina koji je počeo osnivanjem podskupina u želji za vlastitim priznanjem i afirmacijom. Uzori su među takvim skupinama bili oni koji su mogli više piva uliti u sebe i oni koji su sudjelovali u više navijačkih tučnjava, pa čak i oni koji su iz čista mira prebijali ljude na ulici. Pripadnici skupina su se nalazili po parkovima na Ribnjaku i kod Ružmarinke prepričavajući tučnjave nekoliko puta. Samoinicijativno su se dodjeljivala imena skupinama bilo da je riječ o navijačkoj skupini iz kvarta ili ih veže zajedničko mjesto rođenja, porijeklo, imovinsko ili obiteljsko stanje.

Takve navijačke skupine nikad ne napadaju sebi ravnu skupinu, napadaju skupinu ili pojedince kad je najmanji omjer 1:3 u njihovu korist. Dan prije utakmice u potrazi su za protivničkim navijačima po gradu i to tako da se nekoliko pripadnika skupine “razvije u strijelce” i traži pogodnu žrtvu, ako je uoče, pozove se mobitelom vlastita skupina koja obično broji od 10 do 15 osoba i tada nastaje “cipelarenje”. Kad su u svom gradu i traže žrtvu iz suprotnog navijačkog tabora, slučajnim odabirom, navijačke podskupine Bad Blue Boysa ne nose šipke, palice ili slične rekvizite, dovoljna im je uporaba šaka i nogu.

Ako je tučnjava dogovorena ili se grupno odlazi na neku utakmicu izvan grada gdje se očekuje sukob, tada se nose svi potrebni rekviziti, drvene letve, bejzbol palice, bokseri i sl. Pažljivo se prate suprotne navijačke skupine, njihova gostovanja, putovi kojima se vraćaju, postoji sustav dojava o kretanju “protivnika” kroz Hrvatsku, broj vozila ili autobusa, uobičajena mjesta za odmor i slično. Takvim skupinama nije problem uputiti se iz Zagreba, prevaliti 80-ak kilometara i dočekati već lociranu skupinu protivničkih navijača kako bi se s njima potukli barem desetak minuta.
Ipak, skupine ovog tipa kojima je u suštini postojanja nasilje vrlo brzo se osipaju, čim njihovi članovi “popiju” jače batine ili završe u pritvoru nekoliko dana.

Ono što je dosta komplicirano za policiju jest uopće prepoznati takve navijače, odnosno huligane, jer situacija više nije kao prije 20-ak godina kad su svi na sebi imali istaknuta navijačka obilježja bilo da je riječ o šalovima, kapama ili majicama. Danas je to znatno teže jer najveći dio huligana uopće ne nosi navijačka obilježja. Pored već spomenutih podskupina Dinamovih navijača u središtu grada postoji još nekoliko sličnih skupina kao što su “d42”, “NBG” i “North Squad”. Mlađe skupine su “Fakini” i “Smogovci”, “NGA”, “88 Crew”, “Trnsko”, “Route 172”, “Plava Konjica” i “Blue Madness”, a standardne ekipe koje ne spadaju ni u jednu od navedenih skupina su “West Mostar”, “Vjerni psi Wienna” i “Exil Boysi”. “ZG 80” i “Blue Modsi” su starije ekipe koje su zajedno s “Dugavama” smještene na Istoku. Ovih se dana do 10. prosinca 2008. trebaju dostaviti sve primjedbe na Prijedlog zakona o suzbijanju nasilja na športskim natjecanjima. Zbog posljednjih događaja Vlada će vrlo brzo morati usvojiti zakon kako bi se konačno mogao primjenjivati. Nacional je u posjedu neslužbenog pročišćenog teksta Zakona od 7. studenoga 2008. i prema onome što u njemu piše, nekoliko je bitnih promjena.

Pod ponašanja koja su protupravna i kažnjiva dodano je posjedovanje i konzumiranje opojnih droga, alkohola, pirotehničkih sredstava i sredstava pogodnih za nanošenje ozljeda, potom maskiranje lica, dolazak u alkoholiziranom stanju pri čemu je dopušteno 1,1 promila alkohola u krvi, oštećenje ili uništavanje dijelova športskog objekta, prijevoznih sredstava i druge imovine. Sportski objekt mora imati uređaj za kontrolu i brojenje ulaznica. Policija je osobu koja ulazi u sportski objekt i izazove sumnju svojim ponašanjem ovlaštena pretresti i testirati na alkohol.

Kada dođe do protupravnog ponašanja gledatelja u većem obujmu, policija će predložiti organizatoru trajni ili privremeni prekid utakmice. U prijedlogu Zakona dosta se posvetilo pažnje i zaštitnim mjerama protiv huligana. Kako sada stvari stoje Zakon će definirati četiri vrste zaštitnih mjera. Prekršajni sud može počinitelju prekršaja uz novčanu kaznu i kaznu zatvora izreći i zabranu prisustvovanja određenim športskim natjecanjima na području Hrvatske s obvezom javljanja u policijsku postaju 30 minuta prije utakmice i obvezom prijave adrese na kojoj će biti za vrijeme utakmice i dva sata nakon nje. Za one teže izgrednike predviđeno je da budu u postaji četiri sata prije utakmice i dva sata nakon nje. Također, nekima će biti zabranjeno putovanje na sportske priredbe izvan Hrvatske na kojima sudjeluju hrvatske reprezentacije.

Osoba će morati doći u policijsku postaju sedam dana prije takvog susreta i predati putovnicu s obvezom javljanja u policijsku postaju 30 minuta prije utakmice s adresom na kojoj će boraviti za vrijeme utakmice i dva sata nakon toga. Znatno teža od ove bit će mjera kada će izgrednik morati ostaviti putovnicu sedam dana prije susreta i imati obvezu boravka u policiji. Zabrane će se izricati u trajanju od najmanje jedne, a najviše dvije godine. Uvest će se i aktivno dežurstvo sudaca. Velike kazne od 20 do 200 tisuća kuna očekuju vlasnike sportskih objekata ako nemaju stalni videonadzor, ako ne osiguraju primjereni parking, ako nemaju redarsku službu ili dovoljan broj redara.

Nove promjene u Zakonu o suzbijanju nasilja na sportskim terenima-kažnjivo je konzumiranje opojnih droga, alkohola i posjedovanje pirotehničkih sredstava i sredstava za nanošenje ozljeda te maskiranje lica
-policija sumnjive navijače na stadionu može pretresti i testirati na alkohol
-stadioni moraju imati uređaj
za kontrolu i brojenje ulaznica
-ako započnu veći neredi, policija može trajno ili privremeno prekinuti utakmicu
-opasniji huligani mogu se zadržati u policiji četiri sata prije utakmice i dva nakon nje
-opasnijim huliganima bit će zabranjen odlazak izvan Hrvatske na utakmice reprezentacije, morat će predati putovnicu i javljati se ili boraviti u policiji
-kazne od 20 do 200 tisuća kuna za stadione koji nemaju stalni videonadzor, parking i redarsku službu