Policija grada Budve privela je 41 navijača Partizana u subotu veče, zbog nereda koji su se dogodili pre početka vaterpolo utakmice između crno-belih i Primorca.
U saopštenju koje su dostavili javnosti, policija dodaje da su 34 lica lišena slobode, dok je protiv sedam maloletnih lica podneta krivična prijava u redovnom postupku
Podsećamo da je sinoć u Budvi pre početka vaterpolo utakmice u okviru regionalne A1 lige između vaterpolo kluba “Primorac” iz Kotora i vaterpolo kluba “Partizan” iz Beograda na bazenu “Dragan Trifunović” došlo do narušavanja javnog reda i mira u kojem je učestvovalo, po proceni policije, oko 120 navijača vaterpolo kluba “Partizan”. Nakon incidenta u službene prostorije privedeno je ukupno 41 lice od kojih su sedam maloletnici.
Protiv sedam maloletnih lica podnijete su krivične prijave u redovnom postupku zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično delo učestvovanje u grupi koja izvrši krivično djelo.
Slobode su lišene 34 punoletne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinila krivično delo učestvovanje u grupi koja izvrši krivično delo. Od 34 osobe lišene slobode njih sedam se tereti i za krivično delo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti.
Ova lica su, kamenicama oštetila po jedno službeno vozilo Uprave policije i Hitne medicinske pomoći. U navedenom događaju oštećena je i infrastruktura objekta bazena „Dragan Trifunović“, odnosno ulazna vrata prostorija i sale za treninge koja se nalazi u okviru objekta.
Prilikom narušavanja javnog reda i mira, od strane za sada nepoznatog lica, aktiviran je i ubačen „suzavac“ unutar objekta. Policija preduzima aktivnosti na identifikovanju ostalih lica koja su učestvovala u navedenom incidentu kao i lica koja su aktivirala „suzavac“.
Osam službenika Uprave policije je tokom incidenata zadobilo lake telesne povrede – stoji u saopštenju.
Na temu tuce pre derbija ima mnogo toga da se kaze. Grupa navijaca CSKA (5 ljudi) je zajedno sa Zabranjenim Grobarima krenula na derbi. Usput smo sreli navijace Crvene Zvezde koji su bili raspolozeni za okrsaj. Posle razmenjenih prozivki sa obe strane zalecemo se na njih, a nekolicina njih uzima flase, kamenje, sipke i kaiseve koje obmotavaju na ruke. Broj navijaca sa obe strane je bio podjednak i u prvom naletu razbijamo navijace Crvene Zvezde ali nakon toga dolazi do gluposti i neocekivanog povlacenje . Neko je u masi povikao kako dolazi policija i svi su se dali u beg.
Ja kao navijac CSKA tvrdim da smo ih nas petoro u poslednjim trenucima bukvalno izuli iz patika. Dosta navijaca sa obe strane je ostalo krvavih glava , podjednak broj. Deo ljudi je zavrsio u bolnici sa rezovima i frakturama na glavi, a ostali su uhapseni.
Rus takodje navodi da je jedan navijac CSKA izgubio pasos na ime Aleksandar Aleksandrovic Zubov i zamolio je da ukoliko ga neko pronadje odnese u kafe na stadionu Partizana.
Juce je pred derbi izmedju Crvene Zvezde i Partizana doslo do sukoba navijaca dveju grupa u blizini stadiona Rajko Mitic.
Na prvom snimku se vidi kako grupa od 50-ak pripadnika grupe Zabranjeni napada 15-ak navijaca Crvene Zvezde kojima ubrzo stize pomoc , a zatim udruzenim snagama pocinju da beze od policiji.
Prema podacima sa portala 38 navijaca crno belih je uhapseno i 5 navijaca Crvene Zvezde, a 10-ak osoba je zatrazilo lekarsku pomoc.
Juce je u Sant Petersburgu odigrana derbi utakmica u kojoj je domaci Zenit docekao Lokomotivu iz Moskve. Na utakmicu je doputovao i veliki broj navijaca Lokomotive.
Jedan navijac Zenita pokusao je da otme glavnu zastavu navijaca Lokomotive, medjutim brzom reakcijom gostujucih navijaca brzo je sprecen u tome. Nekolicina navijaca zeleno crvenih je skocila sa ograde i istukla Zenitovog fana, kada su se navijaci Lokomotive vratili na svoje mesto navijac Zenita je ustao i ponovo pokusao da otme barjak pa su moskovljani ponovo morali da reaguju i pokazu gospodinu gde mu je mesto.
Osnivanje CUCB-a i istorija prvih grupa Tokom sezone 72/73 Curva B je pocela skupljati mlade ljjude na tribini sa ciljem da budu organizovaniji. Tifozi iz kvarta Sanita i Fuorigrotta (tu se nalazi I stadion San Paolo; 82.500 mesta) su se od tada zvali “Ultras”.
Još u sezoni 72/73 atmosfera u San Paolo-u je bila sve drugo nego dobra. Bila je još puno drugih manjih grupa koje su u isto vreme pevale totalno drugacije pesme.
U veoma kratkom roku je bilo odluceno da se 2 najvece grupe (Ultras iz Curve B I Commando iz Curve A) ujedine. “Commando Ultra Curva B” je bio definitivno ovim cinom roden!! Glavni clanovi grupe nisu više tražili od novih clanova borbu za svoj deo grada, vec je samo Napoli od tada bio u prvom planu! Tako je organizacija sve više i više rasla.
Krajem 70-ih su na tribinu B došle i druge grupe kao npr. „South Boys” ili “Napoli alta Tensione”. Na svu nesredu grupa se zbog jednog tragicnog slucaja nije moga više razvijati. Desilo se to za vreme jednog – vec tada derbija sa puno naboja – izmedu Lacija i Rome kada je Vincenco Papareli, inace navijac Lacija, pogoden sa južne tribine raketom i tada tragicno preminuo.
Od tada je pojam “ULTRA” bio zabranjen na svim italijanskim stadionima… Tako se grupa par godina zvala „Sostonori Azzuri“, pošto se ime „CUCB“ tek od sezone 81/82 moglo opet oficijalno koristiti! U ranijim 80-im godinama je navijanje u Napoliju bilo najbonje i tada su cak i od medija dobijali komplimente!
U sezoni 84/85 dolazak Maradone je napravio Ultrase u Napulju kao jedne od najcijenjenijih na svetu…
Jako brzo je došlo do prijateljstva izmedu „Pibe d’Oro“-a i CUCB-a. Diego im je cak kupio i bubnjeve, da bi se atmosfera na tribini podigla na veci nivo! Tada se Curva A sastojala od sledecih grupa: Blue Lions, Blue Tiger, Fedelissimi kao i Ragazzi della A.
Grafit u čast Diega Armanda Maradone u Napulju
Godine Maradone 84 – 91 Za CUCB su godine kad je Maradona igrao u Napoliju bile daleko najbolje uopšte. Ceo Napulj, i siromašni i bogati, svi su voleli Maradonu, što se normalno moglo osetiti po celom gradu. Napulj je prosto “disao” za Maradonu! Najbolji primer svega toga je 10. maja 1987 kada su se celim stadionom viorile plave zastavice.
Navijači Napolija na svom San Paolo stadionu. Prva titula prvaka države za Napoli 10. Maj 1987
Tada je CUCB od FIFA-e dobio nagradu za najboqu atmosferu na celom svetu! Pesme su se pevale složno i glasno i cesto bi se desilo da je 80.000 ljudi pevalo za Napoli! Najpoznatije pesme tih dana su bile “Poroppero” I “Oh mamma, mamma”. Po ceo dan su se te pesme mogle cuti po ulicama Napulja. Njihove pesme su bile toliko dobre, da su ih druge grupe neprestano kopirale. U ovom vremenu je bilo puno povoda za slavlje, SSC Napoli je 2X osvojio Scudeto, 1X kup i 1X kup Uefa u poznatim utakmicama protiv Bordoa iz Francuske.
Tadašnji predsednik Francuza je pre utakmice sve Napolitance prozvao banditima, klošarima i lopovima pa je u inat svima preko 1000 Napolitanaca putovalo u Bordo na utakmicu gde je došlo do par tuca izmedu „Ultras Marines“ i njih,… to je bio razlog zašto na revanš utakmicu nije došao niko iz Francuske…
Prijetelji i neprijatelji CUCB ima samo sa Gradinata NORD iz ?enove jedino pravo prijateljstvo, a to traje preko 15 godina ! .U 80-im godinama su postojali dobri odnosi I sa navijacima Milana kao i navijacima Rome (CUCS). Prekid prijateljstva izmedu Milana I Napolija se desio u sezoni 87/88 za vreme jedne vrlo bitne utakmice. Diego je pre utakmice izjavio da ne želi da vidi niti jednu crvenu zastavu na stadionu! Na terenu Milan je pobedio i tu dolazi prvih tuca izmedu CUCB-a i Rossoneri-a. Od tada se ova dva tabora mrze!
Prijateljstvo sa Romanistima je prekinuto, jer su mladi Ultrasi iz Rima više desno orijentisani. Rimljanima nije ni odgovaralo kako su CUCB bili organizovani i tako je prijetaljstvo u sezoni 90/91 jednostavno bilo izbrisano! Jedan od voda napolitanaca, koji se zove Palumella ima i danas kontakte sa navijacima iz Milana i Rima.
Neprijatelja Napoli ima kao mrava!
Velika je mržnja prema “Brigate” Verona, Lacialima, “Boys San” Inter kao i “Wild Kaos” Bermgamo. Normalno ne vole ni Juventine!
Navijači Napolija, grupa “Curva B” dočekala je navijače Verone sa 20,000 banana ( Napoli – Verona Januar 21, 1990)
Kada Napoli igra u jednom od navedinih gradova, tamošnji navijaci ih docekuju sa sledecim porukama: “Dobrodošli u Italiju”, “Vesuv, daj nam još jedan Pompej”, “Sadame, pucaj na Napulj”, “Vi ste ko Afrikanci oboleli od kuge!!”. Jedan odgovor CUCB na zadnji transparent je postao poznat u Italiji: “Italijani kao vi? Onda cemo radije biti Afrikanci…” ili protiv Milana “Milano je veliki kao stres i hladan kao magla”. CUCB je cesto napadan rasistickim porukama, ali nikada nije odgovorio istim…
Uz sve te rivale dolaze još uvek omržane komšije: Salerno, Lece I Bari. Ne retko dolazi do nereda na ovim utakmicama.
Na tribini B se nalaze CUCB, South Boys-I i Fedayn (od 1979). Tribina A se sastoji pretežno od opasnih grupa (hooligan i Casual Style): Blue Tiger, Gruppo Wanted, Vecchi Lions, La Masseria, Mastiffs i Teste Matte.
Zadnja grupa je pod strogim nadzorom policije zbog dilovanja drogom!? Jako je teško inace doci do materijala grupe, jer je najcešce namenjen samo za clanove. Što se tice akcija na utakmicama, postoje velike nesložnosti izmedu tribine A i B. Dok je Curva B više za koreografije, Curva A koristi više pirotehnicki material i slede više engleski stil navijanja!
grupa je pod strogim nadzorom policije zbog dilovanja drogom!? Jako je teško inace doci do materijala grupe, jer je najcešce namenjen samo za clanove. Što se tice akcija na utakmicama, postoje velike nesložnosti izmedu tribine A i B. Dok je Curva B više za koreografije, Curva A koristi više pirotehnicki material i slede više engleski stil navijanja!
U zadnjih par godina se može primetiti jedan rivalitet izmedu ove dve tribine. Curva A kritikuje Curva-B da je totalno komercijalizovana I da se nikad ne žele tuci za Napoli. Pored toga se prica da je jedan od voda Gennaro Montuori posle velikih tuca 98/99 policiji dao puno imena ljudi sa tribine A, jedna jako velika optužba! Od tada skoro svaku utakmicu dolazi do tuce izmedu ove dve tribine.
Grupa “Fedayn” (izmedu 28 i 40 godina) su napravili jedan sastanak sa vodecim ljjudima Curva A i B. Tu su odlucili da više ne idu jedni protiv drugih, vec zajedno! Uslov je bio da CUCB ostavi Curva A na miru. Posle toga su zajedno pravili neke akcije protiv Lacijala u Rimu kao i protiv Rome u Napulju prilikom kojih je bilo dosta izbodenih.
Ta dva grada su samo 30 KM udaljena jedan od drugog. Oko 15.000 Napolitanaca je krenulo na ovo gostovawe a sigurno oko 5.000 njih bez ulaznica.
Scena sa meču Napoli – Avellino
Puno njih je pred pocetak susreta pokušalo na silu da udu na tribine. Pokušaj policije da smire strasti navijaca ispostavilo se kao velika greška! Indicenti su buknuli za tili cas. Medu navijacima koji su ušli na stadion je bio i Sergio Ercolano, koji je pao kroz Pleksiglas sa 20 metera visine. Posle te nezgode su navijaci Napulja nasrnuli na policiju a glavni razlog je taj što nisu na vreme hteli da pomognu dvadesetogodišnjem mladicu. Posle dosta napora je policija tek uspela da udalji navijace od klubskim prostorija (slike na TV-u su obišle svet).
Utakmica se nije odigrala i Napoli je bio kaznjen sa 5 utakmica neigranja na svom terenu, pa je morao svoje utakmice igrati u Campobasso-u. Sergio je preminuo 2 dana posle nesrece.
Navijači Napolija (Napoli Dnepr 2017)Navijači Napolija na meču protiv PSG-a u Ligi prvaka 2018 g. (Photo: Matteo Ciambelli/NurPhoto via Getty Images)
Autor: Booze Brothers
Intervju sa jednim od navijača Napolija pročitajte na našem portalu klikom OVDE.
Na fudbalskom terenu u Južnoj Africi se desila nevjerovatna situacija. Jedan navijač nezadovoljan suđenjem na ovom susretu odlučio je ući na teren svojim BMW-om i pregaziti sudiju.
‘We as #SAFPU are shocked to have witnessed such barbaric behavior. There is no place for it in football. We will be meeting in earnest with @SAFA_net to resolve.’ Sec. Gen Nhlanhla Shabalala on #ABCMotsepeLeague incident over the weekend. pic.twitter.com/vSXVs5GyNB
— South African Football Players Union (@SAFPU_Official) February 24, 2020
Sindikat nogometaša Južne Afrike osudio je ovaj čin, a prema pisanju The Citizena navijač je bio nezadovoljan sudijskim odlukama tokom utakmice između Luka Ball Controllersa i Polokwane City Roversa.
Neumoljivo je navijač ubrzavao čitavom dužinom terena, a sudija i ostali učesnici utakmice jedva su izbjegli nesreću.
“Mi u Udruženju nogometaša Južne Afrike smo šokirani takvim barbarskim ponašanjem. Tome nije mjesto u nogometu. Sastat ćemo se s Nogometnim savezom Južne Afrike kako bismo što prije riješili ovu situaciju”, rekli su iz udruženja nogometaša.
Jedan od svjedoka događaja kaže: “Svaki put kada bi se dogodio prekid on je prijetio da će ući na teren automobilom. Želio je udariti sudiju, a okrenuo se prema klupi Roversa frustriran nakon što je sudija uspio pobjeći s terena”.
Grupa pristalica Lazija “Irriducibili” objavila je da se rasformirala, što je vijest koja je iznenadila italijansku javnost.
Riječ je o poznatoj navijačkoj grupi koja je formirana 1987. godine i koja je od samog osnivanja bila u sukobima s policijom, drugim navijačkim grupama, ali i ostalim navijačima Lazija koji nisu dijelili njihove svjetonazore.
“Kao i sve u životu, postoji početak i, neizbježno, kraj. Sve ima svoje vrijeme i prije ili kasnije dođe vrijeme za završetak čak i onih sjajnih priča”, stoji u saopćenju navijačke grupe.
“Irriducibili” (“Nesalomljivi”) su bili poznati i po izuzetno fašističkim stavovima kao što su negiranje Holokausta i otvorene mržnje prema Jevrejima.
Početak kraja grupe smatra se 7. august prošle godine kada je ubijen njihov vođa Fabrizio Piscitelli, jedan od najjačih ljudi rimskog podzemlja.
“Previše krvi je proliveno, previše smo zabrana dobili, previše smo puta bili uhapšeni. Mnogi od nas smo izgubili slobodu, a neki i živote. Nakon 33 godine, odlučili smo rasformirati grupu. Od danas prvi put će na sjevernoj tribini biti samo jedni navijači – Ultras Lazio”, stoji u saopćenju.
O tome kako je nastala ova grupa i njenoj historiji, možete pročitati na našem portalu klikom OVDE, kao i historiju svih ultrasa Lacija
U navijacku istoriju nasih prostora usle su kao prva zenska navijacka grupa,a ime su sastavile po prvim slovima svojih prezimena.Jednostavno GRM-Snezana Gacic,Divna Rankovic i Nevena Markovic. Tek nekoliko godina kasnije na takvu ideju i akciju dosle su i zvezdasice koje su osnovale svoj fan club ”Zulu girls”.Prve se pamte. U svetilistu Grobara na crno-belom jugu,one su se upoznale jednog hladnog decembra 1988.godine(u proseku je bilo-15!).
Tog decembra,u setnji,posle kosarke sa zvezdom donele su i odluku o osnivanju GRM-a i jendoglasno srocile i usvojile kodeks,koji se zasniva na dva sveta principa: Prvi clan:Nema zaljubljivanja u Grobare,mi smo porodica! Drugi clan:Ako se,ipak,zaljubis u Grobara,primenjuje se prvi clan. Ove tri vojvotkinje Partizanovog juga ostale su u crno-beloj porodici upamcene po privrzenosti,prikladnom oblacenju i sminkanju(”Dosle smo zbog Partizana,a ne da se udamo dobro!”)i svakako ultra bucnom navijanju. Prvo gostovanje GRM-a bilo je te godine u Novom Sadu,i proslavljeno je pobedom protiv Vojvodine.
Na svojoj neformalnoj osnivackoj skupstini,dok su setale na -15 Kalemegdanom,dogovorile su se i da ce GRM bezrezervno podrzavati kult Dragana Mancea,nikad umrle Partizanove legende.
Legendarna Sneža je jedna od tri osnivačice prve ženske navijačke grupe na ovim prostorima pod nazivom “GRM” (ime nastalo od početnih slova njihovih prezimena (Gačić, Ranković, Marković).
Prenosimo deo intervjua Sneže za jedan srpski sajt.
“Navijam od obdaništa. Otac mi je nudio šta god želim, samo da navijam za Zvezdu, ali nisam htela. Na prvu utakmicu sam otišla kad sam imala sedam godina, bila je to košarkaška, Zvezda – Radnički LMK. A na fudbal, 1982. finale kupa Dinamo -Zvezda, bila sam na severu i navijala za Dinamo.
Svako ima neku svoju ljubav, ja sam je pronašla u Partizanu. Oduvek sam imala višak energije koju sam morala nekako da kanališem. Odem na utakmicu, tamo se izvrištim, iskačem. Nikad me nisu zanimali izlasci, splavovi, iako su mi preko puta, jer živim u bloku 45. Ljubav prema Partizanu se dogodila spontano, čim sam čula huk na tribinama, to me je povuklo, dopalo mi se, tu sam pronašla sebe.
Srećno sam razvedena, a baklju sam držala na sopstvenoj svadbi, znaš ono kad baciš bidermajer pa ti dodaju buket cveća? E meni su kumovi dodali baklju pa sam tako stajala ispred crkve.
Kao dete, igrala sam klikere, košarku, fudbal, lopta mi je bila preokupacija, a ne lutkice. Za sebe ne mogu da kažem da sam muškobanjasta, osim što volim da se oblačim sportski. Na utkamice ne idem namontirana kao za izlazak, trudim se da ne izazivam i ne upadam u oči, okružena sam drugarima.
Sve više žena dolazi na utakmice, ali budu sezonu, dve dok se ne zaljube u nekog navijača ili igrača koji im je interesantan. Idem na Istok, koji je stari Jug, jer te nove navijačice dolaze polugole, pa često vole da se pobiju zbog njih. Na utakmice sam počela da idem onda kad nije bilo ni jedne žene na stadionu i nagledala se svačega, ali sam ostala svoja, sa obe noge na zemlji. Danas su drugačija vremena i devojke su mnogo slobodnije.
Navijačke vođe me gledaju kao sestru i nikada nisam čula da neko ima nešto protiv što sam tu, jer se ponašam prikladno u skladu sa kodeksom navijanja.
Nikada nisam imala probleme, iako je bilo čarki kad sam bila mlađa, kad me vođe upozore da ne idem, jer će biti gusto, al ja ne mogu da odolim.
Partizan je igrao 1988. godine sa Jugoplastikom u Splitu, a Nevena, drugarica, trebalo je da napiše reportažu o fudbalerima s priprema. Onda smo još jedna drugarica, Divna, i ja otišle u Makarsku po nju, pa u Split da bi odgledale utakmicu. Pošto nismo imale karte, tražile smo da nas neko preporuči pa da se javimo nekom za ulaz. Tada je Vermezović napisao pismo Paspalju da nabavi tri ulaznice za nas. Ja sam sa tim papirićem otišla u Split, pre početka, sačekala Paspalja koji nije imao karte. Na kraju smo zahvaljujući Aleksandru Đorđeviću ulaznice dobile od Tonija Kukoča i bile same na tribinama.
Drugarice su mi rekle da ne budemo previše glasne, da ne izazivamo pažnju, ali ja nisam htela, navijala sam za Partizan iz sve snage i pobedili smo. Onda su Splićani počeli da nam nešto prete, ali je prišao njihov vođa navijača, rekao im da nas ne diraju i dodao – svaka im čast. Lav sam u horoskopu, puca me adrenalin, volim taj fajt, al to nikad ne bih uradila kad sam u grupi muškaraca, da im navlačim problem. Ipak kada sam sama može.
Sećam se i utakmice u Mostaru 1989. godine, kada je nas petnaestak putovalo 13 sati da bi gledali 15 minuta igre, jer smo morali da se vratimo zbog reda vožnje. Eto to je ljubav, a neko kaže bolest.
Neostvarena želja mi je da Partizan bude prvak sveta i mislim da je sasvim realna.
Imam još jednu. Da se ukine Zvezda, da ne postoji, jer mi je dosta više tog Barija, samo pričaju o tome, žive u toj prošlosti. I moja baba je nekada bila devojka, ali više nije.
Na utakmice planiram da idem dok god me zdravlje bude služilo, do kraja života.”
DEVOJKE NE BUDITE KOKOŠKE, BUDITE LAVICE KAO SNEŽA!
Partizan danas igra meč sa Proleterom u Superligi Srbije a njegove najvatrenije pristalice su posetili igrače juče na treningu u centru Teleoptik u Zemunu.
Naime, Grobari su poslali poruku ekipi da žele da vide samo borbu na terenu, da ne žele da čuju izgovore da je loš teren i da su “zadovoljni” nerešenim ishodom, aludirajući na trenera Savu Miloševića koji je to rekao posle meča sa TSC-om.
Takođe su im poručli da se sete da su legende nosile grb kluba i da su uz njih jači na terenu.