UEFA kaznila BiH i Mađarsku zbog navijanja?

Na utakmici koja je igrana u Zenici na stadionu “Bilino Polje”, gdje je reprezentacija Bosne i Hercegovine dočekala reprezentaciju Madjarske, dogodilo se “provokativno” navijanje domaćih i gostujućih navijača protiv Srbije.

Disciplinska komisija (UEFA) je odlučila da kazni Nogometni Savez Bosne i Hercegovine sa gotovo 30.000 eura, zbog navedenog nedoličnog ponašanja domaćih navijača tokom utakmice.

Na kazni koja je pristigla na adresu NFSBIH, stoji da je kazna zbog “rasističkog i diskriminatorskog ponašanja”, te bacanja predmeta na utakmici protiv Mađara. BIH je još kažnjena sa djelimičnim zatvaranjem stadiona na idućoj utakmici (sektora B I C , Sjeverne tribine) što znači da sektor gdje borave BHFanaticosi će biti prazan na utakmici protiv Holandije.

Da napomenemo, prvo su gostujući navijači započeli skandiranje ” Ubij,ubij srbina”, gdje se pridružila i domaća publika. Iz istog događaja, kažnjena je reprezentacija Mađarske sa 20.000 eura, te zabranom odlaska njihovih navijača na narednu gostujuću utakmicu, plus 14.500 eura kazne zbog paljenja baklji.

Bosna i Hercegovina narednu utakmicu gostuje u Njemačkoj, dok Mađarska gostuje Holandiji.

Vođa Torcide Sandžak objavio snimak akcije kojom su pokušali prekinuti meč s Partizanom (VIDEO)

PHOTO: Screenshot / You Tube

Fudbalski meč u Novom Pazaru između FK Novi Pazar i FK Partizan (3:4) nije prošao bez incidenata iako se igrao bez prisustva navijača, a na društvenim mrežama pojaviio se i snimak akcije domaćih navijača koji su pokušali prekinuti susret.

Pristalice Novog Pazara izazvali su incident ispred Gradskog stadiona i napali policiju te je tom prilikom lakše povrijeđeno pet policajaca u pokušaju da uđu na stadion, uprkos kazni Fudbalskog saveza Srbije zbog koje je meč trebao da se odigra bez prisustva publike.

Navijači, većinom maskirani kapupljačama, uspjeli su u jednom momentu da prekinu meč kada je van stadiona odjeknulo nekoliko detonacija. Bili su to topovski udari koji su bačeni na tribine.

Nakon svega, jedan od vođa navijača Novog Pazara, Belmir H., vođa navijačke grupe “Torcida Sandžak” objavio je snimak na društvenim mrežama gde se vidi “akcija” nekoliko pripadnika grupe, koji su preskakali ograde od obližnje škole, zatim su prošli kroz školsko dvorište i onda pobacali nekoliko topovskih udara zbog kojih je meč prekinut nakratko.

Ovim snimkom željeli su da pokažu da nekoliko momaka nije napadalo policiju i da im se ne može kvalifikovati djelo kao napad na službeno lice, već da ono treba da bude prekvalifikovano.

Da podsjetimo, Pazarci su kažnjeni igranjem dva meča bez prisustva navijača zbog uvredljivog skandiranja i transparenata političke i uvredljive sadržine, a potom i gađanja golmana Radničkog 1923 Marka Miloševića.

Veliki sukob navijača Veleža i Zrinjskog u Mostaru (VIDEO)

Večeras je došlo do velike tuče u Mostaru. Nezvanično ,radi se o okršaju navijačkih grupa Red Army i Ultras Mostar.

Podsjetimo, u medijima se spominje da je mogući uzrok tuče i današnji incident na utakmici nižih liga u Mostaru. Pretučen je fudbaler UŠS Fortuna iz Mostara tokom gostovanja ekipi HNK Kruševo na meču Druge lige FBiH – grupa Jug, a koji se igrao Pod Bijelim brijegom (Stadion Zrinjskog).

Utakmica je naravno odmah odgođena, nakon što je igrač Fortune napadnut u svlačionici. Grupa navijača uspjela je ući u prostorije stadiona i ondje premlatiti nesretnog gostujućeg igrača, a sve se dogodilo nekih sat vremena prije nego je utakmica trebala početi.

Odmah nedugo nakon toga, u centru Mostara izbila je tučnjava u kojoj je učestvovao veliki broj navijača.

Dio odgovornosti svakako nose organizatori utakmice, kao i osiguranje stadiona Pod Bijelim brijegom koje je dopustilo da 10-ak navijača uđe u gostujuću svlačionicu i napravi incident. Nema konkretnih detalja, no sumnja se da je obračun navijača povezan sa ranijim događajem, prenosi SportSport.ba

Akteri sukoba su se fizički sukobili, gađali bakljama i raznim drugim predmetima, ima i materijalne štete, a tek naknadno će se utvrditi broj povrijeđenih i ishod kompletnog nemilog događaja. Na ulicama se mogu vidjeti i tragovi krvi. Špekuliše se da je povod za okršaj i transparent Ultrasa s kojim se stavlja meta na čelo navijačima Veleža.

Pripadnici policije odmah su stigli na teren, a nakon nekog vremena uspjele su zaustaviti zaraćene strane i stvari dovesti pod kontrolu.

Zajec: “Zvezda je bila gospodski klub za razliku od Hajduka i Partizana”

Aktuelni predsjednik Dinama Velimir Zajec sudjelovao je na panel diskusiji pod nazivom ‘Novo vrijeme, novi snovi – GNK Dinamo’ na prvom danu Sport Festa u Poreču

Zajec je govorio o svojim iskustvima u ulozi predsjednika Dinama u proteklih šest mjeseci. U svom izlaganju istaknuo je izazove i dobre rezultate koje je klub postigao od preuzimanja njegove funkcije.

‘Mislim da smo napravili dobre rezultate. Ja sam si malo razmišljao zadnjih šest mjeseci, jesam li napravio dobar posao odnosno jesam li napravio dobar potez jer u Ateni sam živio lijepim, lagodnim životom. U to me doba nazvao Sanjin Španović i… sad sam tu’, prenosi portal Sportske novosti.

Postavljeno mu je pitanje i o konkurenciji u HNL

“Hajduk ima sjajnu momčad i s njima će biti vrlo teško. Po meni i Rijeka radi dobro, ima jaku garnituru igrača i upravu. Prema tome, bit će jako teško osvojiti naslov prvaka Hrvatske. Ponavljam, nama je najbitnije ipak kako biti prvi u Hrvatskoj. Vidljivo je također da Dinamo ima i drukčiji tretman u Europi od svih ostalih hrvatskih momčadi, a da ne govorim koliko su i drugi naši klubovi, svi financijski profitirali našim ulaskom u Ligu prvaka’, naglasio je Zajec, a onda ironično dodao:

‘”Zato je za sve njih, za sve naše klubove onda najbolje da nam puste prvenstvo.”

Spomenuo je i 1982. godinu kada je Dinamo uzeo naslov prvaka Jugoslavije:

‘Često me znaju pitati kako to i zašto mi je utakmica protiv Zvezde kada smo osvojili naslov prvaka, najdraža ili jedna od najdražih. Zvezda je bila jedan gospodski klub, za razliku od Partizana i Hajduka koji su igrali oštrije. To je suparnik koji je bio korektan, stvarno.

Zbog duksa Delija napadnuti maturanti iz Crne Gore na ekskurziji u Kragujevcu

Šestoricu dečaka iz Crne Gore, koji su na ekskurziji u Kragujevcu, napala je juče grupa navijača iz Kragujevca. Prema pisanju Sportklub-a radi se o navijačima Radničkog 123, Crvenim đavolima.

Maturanti su napadnuti zbog činjenice da su nosili dukserice sa natpisom „Delije“, preneo je portal RT Crne Gore.

Kako navodi portal crnogorskog Javnog servisa, infromaciju je potvrdila direktorka Osnovne škole „Ivo Visin“ iz Prčnja Petra Ćetković, koja je bila očevidac tog nemilog događaja.

„Naša deca su napadnuta od strane navijača Crvenih đavola, koji su toliko agresivno nasrnuli, bilo je strašno. Bila sam tu, sa decom, srećom prošlo je bez težih povreda“, kazala je vidno uznemirena Ćetković, nakon što je petnaestak huligana napalo učenike tri crnogorske škole.

Kako je pojasnila, huligane je iziritiralo to što su deca nosila dukserice sa natpisom „Delije“.

„Tu gde vide obeležje Crvene zvezde ili Partizana, oni to na agresivan način suzbijaju. Naša deca nesu dobila ozbiljne povrede, ali su ih naterali da skinu dukserice i udarili su jednog dečaka. Ponosna sam na to što su naša deca toliko dobro reagovala, što nisu pravili probleme, nisu se svađali“, ispričala je Ćetković.

Direktorka pomenute škole iz Prčnja tražila je da budu pod prismotrom obezbeđenja u hotelu u kom su smešteni, a put Crne Gore planiran je za petak ujutro.

„Plašim se jer su nas pratili, išli su za nama i nakon što su ih deca poslušala. Mi smo objašnjavali da ne treba da nose bilo kakva obeležja, ali ovo što se desilo je strašno, da na ovaj način nasilno skidaju dukserice maloletnicima, to je nečuveno. Ovo je loše iskustvo, ali dobro je da sam bila među njima, a drugima poručujemo da im se ovo može desiti ako kroče u taj grad“, poručila je Ćetković.

Uprava Radničkog posetila dečake

Treba istaći da je odmah sutradan uprava kluba Radnički 1923 pružila je podršku crnogorskim dečacima nakon svih neprijatnosti, a u znak pažnje i gostoprimstva uručeni su im dresovi kluba i prigodni pokloni, što je naišlo na oduševljenje učenika i njihovih nastavnika, navodi portal „U centar“.

Direktorka jedne od škola, Petra Ćetković, izrazila je veliku zahvalnost upravi Radničkog na njihovom gestu.

„Deca su oduševljena poklonima, a mi smo zahvalni na pažnji koja nam je ukazana,“ rekla je Ćetković.

Oglasili se navijači Madjarske koji su napadnuti u Zenici?

Bosna i Hercegovina je u ponedjeljak na stadionu Bilino Polje u Zenici, dočekala ekipu Madjarske. Gosti iz Madjarske su slavili sa 2:0 i otišli sretni kući. Nakon utakmice u Zenici, došlo je do obračuna navijača zeničkog grada “Robijaša” i navijača Madjarske ” Munkas 1950”..

Na svojoj zvaničnoj facebook stranici, objavili su :

“Previše znatiželjnih očiju danas je upereno u nas da bismo prešutjeli ono što se desilo”

Video govori sam za sebe, sa naše strane nema šta da se doda. Istovremeno, pored činjenice da smo tačno znali gdje smo i da smo svjesni kakav je Balkan, nismo bili ni uspavani, teško je razumjeti situaciju kada su svi bili gostoljubivi, mještani u kafićima puštaju himnu tvoje države bez pitanja, časte pićem na račun kuće, atmosfera na stadiona potpuno prijateljska i na kraju utakmice odlazimo aplaudirajući jedni drugima, i pjevajući pjesme. Čak i policija nas pušta da izadjemo bez problema, kraj domaćih navijača.

A onda, tri ulice dalje, raketa leti prema nama, padaju boje i dolazi grupa naoružana do zuba. Žao nam je samo zbog našeg povrijedenog navijača i manjih lakših povreda kod ostalih. Nismo nikoga ničim provocirali i nismo ništa uradili. Na zajedničkoj fotografiji prije utakmice, koju smo objavili na našoj stranici, naglasili smo da ne dodje do nesporazuma, da ne tražimo sukob. Tačan uzrok napada domaćih navijača još nije otkriven, tražimo razlog gdje smo pogriješili. Bez obzira na ovo, odgovornost je naša i preuzimamo to.”

Kosovo očekuje žestoku kaznu zbog provokativne političke poruke njihovih navijača?

Sinoć je u okviru Lige Nacija na stadionu “Fadil Vokrri” u Prištini, ekipa Kosova dočekala Kipar i slavila sa 3:0, golovima Rrahmanija, Krasniqia, i Sahitija. Sa ovom pobjedom u grupi C, Kosovo se nalazi na drugom mjestu sa 9 bodova, ispred njih na prvom mjestu je Rumunija sa 12 bodova.

Najveća priča se digla u vezi transparenta kojeg su istakli domaći navijači u toku ove utakmice. Priča se o žestokoj kazni koja će najvjerovatnije doći na adresu reprezentacije sa Kosova. Podignut je transparent na kojem je bila nacrtana karta Kosova u bojama zastave Albanije s dvoglavim crnim orlom u sredini.

“Svačiji san, naša realnost”, pisalo je na navedenom transparentu, čime su aludirali da je Kosovo dio Albanije.

Ovo sve je razlog tome , da navijači Kosova nisu zaboravili da se na utakmici u septembru u Larnaci u Kipru, domaća publika složno skandirala protiv Kosova, te su takodjer navijači sa Kipra u toj utakmici , podigli transparent sa natpisom “Kosovo je Srbija”, zbog čega je i utakmica bila prekinuta.

Navijačka sloga: Heroji, a ne huligani!

Povodom nastalih dešavanja u Bosni i Hercegovini, zbog poplava i lošeg ishoda, članovi navijačkih grupa su prvi krenuli u pomoć, unesrećenom narodu. Poplave su zadesile nekoliko gradova u Bosni i Hercegovini, među kojima su : Jablanica, Kreševo, Fojnica, Kiseljak, Konjic i Visoko.

Među prvim ekipama koji su krenuli na destinacije su sarajevske grupe Horde zla i Manijaci, zatim Red Army Mostar, Ultras Mostar, Robijaši Zenica, Fukare Tuzla, Vandali Bugojno, BHFanaticosi, čak je stigla i navijačka grupa iz Nikšića, Vojvode.

Navijači su dali sve moguće na raspolaganje ovome tužnom narodu, koja je zadesila ova tragedija. Te ponovo odgovorili na oštre osude običnog naroda , da su navijači hrpa huligana koji zaslužuju samo zatvor i ništa više. Ova sloga u teškim situacijama je za svaku pohvalu, ne gledajući na vjeru i rivalstvo.

Velika bol u ovome svemu jeste da je dosta osoba izgubilo život. Kuća će se napraviti i biće opet lijepa, ali ljudske živote ne možemo vratiti, što je najveća bol u ovoj situaciji.

Haos na derbiju u Kolumbiji: Desetak izbodenih, skakanja i bacanja s tribine (VIDEO)

Derbi 10. kola kolumbijskog prvenstva između Atletico Nacionala i Atletico Juniora prekinut je sinoć u 55. minuti susreta nakon potpunoga haosa na tribinama stadiona u Medellinu. Atletico je vodio 2:0, a nakon drugoga gola gostujući navijači počeli su gađati obične gledatelje, ali i igrače.

Može se vidjeti na snimcima kako je jedan domaći igrač u glavom pogođen nožem, ali nasreću njegovom drškom. Kad su to vidjeli, ultrasi Nacionala jurnuli su preko ovalne tribine prema gostujućim navijačima i onda je došlo do ogromnih nereda.

Užasno je to napisati ali navijači su jedni druge napadali i gađali noževima… Navijači Nacionala nekolicinu Juniorovih navijača bacili su na donju tribinu, a neki od njih su u bijegu od protivnika i sami skakali na nižu tribinu gdje bi ih onda domaći navijači mlatili.

Ubrzo su se deseci navijača našli na travnjaku, a neke od gostujućih su od brutalnih batina morali spašavati njihovi igrači. Na jednoj snimci vidi se kako dvojica igrača odnose jednog svojeg navijača od mase bijesnih huligana, koja ga je mlatila na zemlji.

Pripadnici policije su nakon nekog vremena stjerali gostujuće navijače pred ulaz na tribinu, ali su se i tamo nastavili sukobi. Pravo je čudo da nitko nije stradao, a prema zadnjih informacijama ozlijeđena je 21 osoba, od kojih većina ima ubodne rane.

Veliki sukobi navijača na najvećem austrijskom derbiju u Beču (VIDEO)

Nakon posljednjeg zvižduka u derbiju Beča između Rapida i Austrie, situacija je eskalirala. Nakon pobjede Rapida 2:1, razni predmeti iz sektora gostujućeg tima doletjeli su u Rapidov sektor. Navijači domaćeg tima su potom upali na teren, a nedugo nakon toga i gostujućeg tima, iako ih je bilo mnogo manje.