Iz Saveza se oglasili povodom tetovaže Vranješa

Iz fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine oglasili su se povodom A reprezentativca  Ognjen Vranješa. Desni bek reprezentacije BiH je nedavno istetovirao portret četničkog vojvode na desnu ruku.

Saopštenje Saveza prenosimo u cjelosti.

“Povodom posljednjih postupaka dugogodišnjeg reprezentativca Ognjena Vranješa, koji je neprimjerenim porukama i tetovažama narušio ugled Saveza i reprezentacije čije boje brani, Nogometni/Fudbalski savez Bosne i Hercegovine objavljuje sljedeće Saopštenje:

Oštro i bezrezervno osuđujemo šokantno ponašanje reprezentativca Ognjena Vranješa, jer njegove poruke, bez obzira na koji način su izražene, nisu u duhu vrijednosti za koje se zalaže NS/FS BIH i ne predstavljaju osobine istinskog sportiste koji treba da bude uzor mlađim generacijama.

Vranješova borbenost i odnos na terenu do sada su bili neupitni, međutim, njegovo ponašanje izvan terena nije prihvatljivo i ne odražava stavove, politiku i ciljeve Saveza i reprezentacije koja na najbolji način predstavlja Bosnu i Hercegovinu u svijetu.

NS/FS BiH nedvosmisleno osuđuje sve oblike veličanja fašizma i njegovih pristalica koji nanose štetu ne samo Savezu i reprezentaciji već i cijeloj zemlji. Prioritet svakog istinskog sportiste treba da bude borba protiv rasizma, diskriminacije, nasilja, govora mržnje pa tako i NS/FS BiH očekuju da svi reprezentativci budu nosioci novih naprednih ideja i progresa, a ne rušitelji temelja na kojima počiva jedinstvo i integritet Saveza”, navode iz Saveza.

Navijaci AEK-a bacili Molotovljev koktel na navijace Ajaksa (VIDEO)

Nakon jucerasnjih sukoba koji su eskalirali nocas kada je grupa od oko 200 hligana Ajaksa potpomognuti navijacima PAO-a i Krakovije upali u kafic gde se vec tradicionalno okupljaju navijaci AEK-a. Naoruzani huligani demolirali su kafic u napadu na Atinjane , ovom prilikom nekoliko navijaca je na svu srecu samo lakse povredjeno. Nakon napada navijaco AEK-a(Original 21) se organizuju i krecu u potragu za napadacima. U susretu dveju grupa dolazi do zestokih obracuna u kojima je korisceno raznorazno oruzije pocev od kamenica pa preko bejzbol palica i sipki do baklji i Molotovljevih koktela, policija je ostala nemocna u ovim sukobima.

 

 

Danas se desio vrhunac kada je na stadionu bacen Molotovljev koktel na navijace Ajaksa , na svu srecu koktel se razbio o zastitnu ogradu tako da niko nije ozbiljnije ozledjen, samo je nekoliko navijaca Ajaksa stradalo od kamenica i baklji dok je nekoliko navijaca AEK-a povredjeno u sukobu sa policijom.

Milomir Odović više nije trener Željezničara

Uprava kluba sa Grbavice je prihvatila zahtjev Milomira Odovića o odlasku s funkcije šefa stručnog štaba.

Također, dogovoreno je da Odović angažman nastavi u Omladinskom pogonu FK Željezničar.

“Nisam više u mogućnosti obavljati ulogu šefa stručnog štaba. Loši rezultati i veliki pritisak utječu i na moje zdravlje. Mislim da će moj odlazak imati i određeni efekt na ekipu kako bismo odigrali što bolje protiv Širokog Brijega”, izjavio je Odović za klupsku stranicu.

Plave će u posljednjoj utakmici u ovom dijelu sezone protiv ekipe Širokog Brijega s klupe voditi pomoćni treneri Ismet Štilić i Adin Mulaosmanović.

Slabo ko pamti ovakav loš niz Željezničara od četiri uzastopna poraza, a posljednja pobjeda ostvarena je još 20. oktobra protiv Zrinjskog u Mostaru.

Nakon toga uslijedili su porazi od Zvijezde 09, Sarajeva, Tuzla Cityja i Krupe.

Ovaj katastrofalan niz značio je i pad na tabeli Premijer lige BiH i veliki bodovni zaostatak za vodećim Sarajevom od čak 12 bodova. Plavi su trenutno treći, dok drugoplasirani Zrinjski bježi sedam bodova.

Na početku sezone Željo je poslije nešto mečeva smjenio Slobodana Krčmarevića a danas slijedi otkaz Odoviću. Smjena trenera je trend u Premijer ligi BiH kada rezultati malo izmaknu kontroli.

Postavlja se pitanje imaju li čelnici kluba ikakvu odgovornost zbog očitih grešaka s izborom šefova stručnog štaba te velikim brojem godina bez šampionske titule. Manijaci su prethodnih utakmica prozvali upravu kluba, dok veliki dio navijača i dalje podržava današnje čelnike tima sa Grbavice.

Članovi Dinama prijavili upravu zbog kupovine jacuzzi-a Mamićevom čovjeku

PHOTO: Petar Glebov/PIXSELL

Udruženje članova Dinama pod nazivom “DINAMO TO SMO MI”, podnijelo je kaznenu prijavu protiv odgovorne osobe u Dinamu na temelju saznanja kako su Dinamovom službenom karticom plaćeni računalna oprema i jacuzzi Franji Vargi, uhićenom u aferi SMS, piše index.hr

Tako je nazvana po tome što je Varga, čovjek blizak HDZ-u i Zdravku Mamiću, optužen da je lažirao poruke tako da ispadne kao da ih je pisao bivši državni odvjetnik Dinko Cvitan i da u njima pravosudnim tijelima pod prijetnjom naređuje da gone i osude Zdravka Mamića.

Tim očitim falsifikatima Zdravko Mamić mahao je na Dinamovom stadionu neposredno prije nego što će ga sud u Osijeku nepravomoćno osuditi na šest i pol godina zatvora zato što je oštetio Dinamo za 116, a državu za 12 milijuna kuna, te samo par sati prije svog bijega u Hercegovinu, “dokazujući” tako da mu šef DORH-a radi o glavi

“Od nekoliko djelatnika u klubu dobili smo informacije kako Vargi klub nije službenom karticom platio samo jacuzzi kako se spominjalo, već i računalnu opremu koja mu je oduzeta u istrazi, a na kojoj je nađen inkriminirajući sadržaj. Već smo nekoliko puta rekli da je afera SMS krenula iz našeg kluba i zato smo ovom prijavom odlučili zaštititi interese Dinama. Ovo nije nikakav pritisak na DORH koji provodi istragu, ali smatramo da je nedopustivo da se novcem kluba plaćalo tako nešto i zato smo odlučili da institucije rasvijetle ove informacije”, kazao je Juraj Čošić, predsjednik Udruge Dinamo to smo mi.

Dodaje da osim ove prijave, planiraju i daljnje pravne korake oko ovog slučaja. “Kada se bude istraga, nadamo se, proširila, možemo podići dodatne kaznene prijave. To su ljudi koji su znali za to, a nisu prijavili počinitelja policiji, nego ga zaštitili. Pitamo se tko štiti te ljude koji u Dinamu rade kriminal. Nije to jedna osoba, ne može jedna osoba napraviti tako nešto na svoju ruku. Sigurni smo da su i drugi ljudi znali da se to počinilo”, kazao je Čošić.

Kako neslužbeno tvrde u udruzi DTSM, vrijednost transakcija prilikom kupnje Varginih potrepština na Dinamov račun je veća od 500 tisuća kuna, a novac je nakon dolaska policije u klub naglo vraćen kako bi se to pokušalo zataškati, no sve je prijavljeno i poreznoj inspekciji.

Doznajemo da je prijavljen Igor Kodžoman, predsjednik Uprave Dinama, a odgovornim smatraju i Krešimira Antolića, člana Uprave kluba zaduženog za sigurnost koji je javno demantirao upletenost u bilo kakve kriminalne radnje u ovom slučaju.

Sukob navijača Ajaxa i AEK-a u Atini (VIDEO)

Sinoć u Atini se vodio pravi mali huliganski rat. Naime, večeras navečer će domaći AEK odmjeriti snage sa Ajaxom u utakmici grupne faze Lige prvaka, pa je određeni broj navijača holandskog kluba već doputovao u Grčku.

Oni su večeras potpomogniti “kolegama”, navijačima Cracovije i Panathinaikosa krenuli u potragu za navijačima AEK-a.

 

Ubrzo su ih pronašli i napali bar u kojem se pristalice AEK-a uglavnom okupljaju. Došlo je do žestokih sukoba, a na snimcima koji stižu iz Atine mogu se čudi snažne eksplozije.

Navijacima AEK-a pomogli su njihovi prijatelji iz Belorusije navijaci Partizana iz Minska.

Mirso Fiesta, prica o vjernosti i drugarstvu

Momak koji je izgubio bitku sa rakom.Momak kojem je svaka utakmica bila gostujuca jer je zivio cca 100 kilometara od Zenice.A poznat je po tome sto je svaku utakmicu i svaki stadion u drzavi obisao sa svojom Fiestom.Pravi Ultras i 1/1 ispravan momak i primjer drugima.Mali trans Fiesta ide na svaku utakmicu kao i pjesma koja mu je posvecena.Takodjer i grafit koji je uradjen na mjestu gdje se okupljaju Robijasi prije svakog polaska na gostovanje.

Navijači zeničkog Čelika okupljeni u Udruženju „Robijaši 1988“ napravili su mural u spomen na svog preminulog prijatelja s tribine Mirsada Mujkanovića. Mirso Fiesta, kako su ga zvale njegove kolege s južne tribine stadiona Bilino polje, bio je vatreni navijač Čelika, te je prelazio stotine kilometara godinama kako bi bodrio svoj klub.

 

– Davao je sve za klub, a kao pravi navijač ništa nije tražio zauzvrat. Svaka utakmica je za njega predstavljala gostovanje pošto je živio u drugom gradu. Sa svojim autom, Fordom Fiesta, po kojem je dobio nadimak, prelazio je stotine i stotine kilometare duž Bosne i Hercegovine da bi gledao svoj klub, te ga predstavljao u najboljem svjetlu.

 

Ni teška bolest ga nije uspjela zaustaviti da posjećuje Bilino polje i podržava voljeni Čelik! Mirso se uvijek borio i zalagao za prave vrijednosti našeg Starca – rekli su iz Udruženja navijača Čelika.

Napad navijaca Rivera na autobus sa igracima Boke Juniors (Video)

Revanš meč finala Kopa Libertadores između River Plate i Boke Juniors (subota, 22 časa) dobio je pakleni uvod jer su fudbaleri Boke dočekani krajnje neprijateljski.

 

Navijači domaćeg tima su gađali autobusom čime god su stigli, pa je on demoliran, a stakla polomljena. Ipak, nisu se zaustavili na tome već su čak bacili suzavac na igrače.

Posle nekoliko sati drama – odlučeno je da se Superklasiko, revanš finala Kopa Libertadores, River plata – Boka juniors, odloži za nedelju od 21 čas. Pre 14 dana je kiša odložila prvi meč na “Bombonjeri”, sada je huliganski pir sprečio održavanje meča veka, kako su ga okarakterisali mediji u Argentini.

Meč je bio pomeran tri puta, trebalo je konačno da se igra od 23.15, ali u poslednji čas, fudbaleri Boke su odbili da izađu na teren. Ludilo se nastavlja u nedelju. Valjda…

Stradanje navijača u Hillsboroughu zbog Policije

Lijepog proljetnog dana, 15. aprila 1989., četiri mladića su krenula u sjajnom raspoloženju da gledaju Liverpool u plufinalu FA Kupa protiv Notthingham Foresta na stadionu Hillsboroughu, ne znajući da idu u pravi pakao.

Nick Braley, Richie Greaves, Tim Knowles i Adrian Tempany su preživjeli stampedo navijača. Njih 96 je izgubilo živote kada su hiljade navijača završili u klinču na ogradi stadiona. Tribina jednostavno nije izdržala toliku masu. Na stadionu je bilo skoro duplo više ljudi nego što sektor, u kojem se desio masakr, može primiti gledalaca.

Dana 26 aprila 2016., za koji su mislili da nikada neće doći, sud u Waringtonu je nakon nove istrage i rekonstrukcije događaja zaključio da je za smrt 96 ljudi odgovorna policija.

Zbog njihovog nemara i loše koordinacije, na stadion je ušao mnogo veći broj gledalaca od dozvoljenog, i nastao je haos.

1991. su za ovaj događaj bili optuženi navijači Liverpoola, da nisu htjeli sarađivati i da su u pijanom stanju napravili totalni nered. Novom istragom, koja je pokazala da je policija kriva, svi navijači su oslobođeni optužbe.

Preživjeli navijači su ogorčeni na policiju koja je zataškala dokaze i pokrenuli su krivične prijve protiv policijskih službenika. Čitave porodice koje su izgubile svoje članove na utakmicama , protestuju zbog ovog propusta sigurnosnih snaga.

„Optužili su nas da smo sami sebe ubijali taj dan. Oni su samo htjeli da među nama nađu krivca jer je najlakše osuditi mlade i pijane ljude“- kaže tada 19 – godišnji Braley, koji je danas oslobođen optužbi.

Braley, Greaves, Knowles i Tempany su danas odrasli ljudi koji se nikada nisu htjeli pomiriti sa tim tvrdnjama policije. Ističu kako je istina došla po svoje i da će oni koji su dopustili ovaj masakr konačno odgovarati.

„Ne možemo mi biti odgovorni za smrt 96 ljudi. Ali najviše boli njihov laž i kako danas da mi vjerujemo policiji. Konačno će vidjeti šta smo mi prolazili sve ove godine“- kaže Braley.

Ruski huligani i MMA

Među huliganima Bila Bjuforda je potcjenjena knjiga, naročito ako vam teško pada da artikulišete sopstvene nagone prema nesputanom nasilju.

Objavljena 1990. godine, ona je odiseja kroz ultra-nasilan, nacionalistički, od alkohola odvaljeni svijet engleskih fudbalskih huligana u svom najgorem izdanju osamdesetih. Ona pruža subjektivni pogled na atraktivnost grupnog nasilja kroz autorovu bliskost sa odraslim ne-toliko-obespravljenim muškarcima koji svoje slobodno vrijeme provode putujući kao grupiji po Evropi izričito da bi se tukli sa ljudima koji vole neke druge klubove.

Prošlo je neko vrijeme otkako sam pročitao Među huliganima, ali se živo sjećam debelih pijanih ortaka kako marširaju ulicama stranih gradova i započinju pijane kavge sa kim god; apolitične politike koja ponekad ponire u čist rasizam; najsmješnijeg svjedočanstva u prvom licu o tome kako je kad vas mlate panduri koje sam ikad čitao; i autora kako zuri u ništavilo grupnog nasilja i piše o onom što vidi.

Fudbalski huliganizam je tuča iz neodgonetljivog razloga: navijači jednog tima tuku se sa drugima zato što navijaju za druge timove. Nema geopolitičke koristi ili gubitaka, nema motivacije u časti ili plemenitosti, ništa od učešća ili nagrada u kompetitivnim borilačkim sportovima – to je tuča samo tuče radi. I dok su Englezi nekada bili glavni nosioci ružnoće u ovoj prelijepoj igri, Rusi su u međuvremenu očigledno preuzeli tu titulu.

Ovog vikenda je Njujork Tajms objavio članak o ruskim huliganima, koji su se proslavili nakon putovanja na Evropsko prvenstvo 2016. godine, gdje su opremljeni GoPro kamerama odvaljivali od batina svoje engleske pivom napijene ekvivalente. Umjesto da se pojave mrtvosani od alkohola i zamahuju krošeima između dva povraćanja na suho, moderni ruski huligani svjesno treniraju boks, hrvanje, Mai Tai i mješovite borilačke vještine, usput izbjegavajući intoksikaciju.

Kakva bijedna, patološka supkultura, Ipak, prema pisanju Tajmsa, oni imaju kod časti: pesničenje golim šakama se više cijeni, nije dozvoljeno oružje, nema šutiranja u glavu, nema napadanja prolaznika i stanete čim protivnik kaže “stani”. I uz policijske racije u Rusiji pred Kup konfederacije 2017. i Svjetsko prvenstvo 2018. godine, fudbalski timovi moraju da zakazuju sastanke sa rivalskim klubovima i upute se u šumu noseći MMA rukavice kako bi tukli jedne fruge u borbama u kojim umiju da učestvuju i na desetine ljudi.

To što su MMA i njegove komponente postale sastavni dio sitnih stadionskih ratova zvuči jedinstveno odvratno sve dok se ne sjetite da običaj da obučeni borci unose tehniku u spontane kavge nije ništa novo. Crni pojasevi iz brazilskog džiu-džicua kontrolišu surfersku ekipu na Sjevernoj obali Oahua i mlate nepoznata lica. Prije dvije godine, ragbi igrač je stavio protivniku kragnu nogama usred meča. Ova dinamika ponekad se preokrene i u suprotnom smjeru: poljski fudbalski huligan Artur Spilka postao je 20-2 bokser i prošle godine se tukao sa Deontajem Vajlderom za titulu šampiona teške kategorije u WBC. Neki su pokušali da kanališu ove impulse: jedan ruski političar je predložio da se sporedna atrakcija huliganizma pretvori u sport, a M-1 Global je u februaru organizovao MMA borbu između takmaca iz rivalskih klubova.

Ipak, tendencioznost čitave stvari je krajnje nedolična. Tuče na mečevima i oko njih su glupave, ali su gotovo razumljive ako ste pijani i dosadno vam je dok gledate utakmicu na kojoj je sve izglednije da neće biti golova, a nisu ni toliko štetne kad udarite nekog ne znajući šta zapravo radite. Ako ste trijezni i slobodno vrijeme provodite valjajući se po strunjačama i udarajući vreće kako biste pretukli druge huligane, spontanost potpuno nestaje, a tuče postaju nešto sasvim drugo. Anti-socijalno ponašanje postaje psihopatsko, a samonametnuta zabrana šutiranja u glavu podložna je izmjeni.

Ali već se nalazimo u moralno sivoj oblasti. Nema tu ničeg novog: poreklo huliganizma korijene vuče iz 1300-tih. Niko ne brine da će huligani postati pozitivni uzori ili kultiviše pozitivni javni imidž koji će privući sponzore – najvažnije je zaštititi prolaznike od potencijalne opasnosti. Ukoliko toliko jako želite da se tučete zajedno sa grupom prijatelja u ime omiljenog tima da ste voljni da idete u šumu da to radite, a drugi vas tamo čekaju, ima smisla uložiti sate i sate vježbe u teretani, otići u šumu i mlatiti jedni druge. Samo ne maltretirajte nikog drugog dok to već radite.

(VICE)

LUDILO: 50.000 ljudi na treningu Boce!

Velikan sa Bombonjere će na Monumentalu gostovati najvećem rivalu River Plateu u revanš susretu finala Copa Libertadoresa.

S obzirom na to da je prvi meč završen bez pobjednika (2:2) i da golovi u gostima u ovom takmičenju ne znače ništa, Superclasico će praktički krenuti od “nule” i sve je još uvijek otvoreno.

Koliko ova utakmica znači za navijače Boce jasno pokazuje slika sa današnjeg treninga. Gotovo 50.000 ljudi došlo je na La Bomboneru kako bi igračima pružilo podršku pred meč i sve izgleda zaista nevjerovatno.

Pred Bocom je jedna od najvećih utakmica u historiji jer po prvi put za titulu prvaka Južne Amerike igraju protiv najvećeg rivala, a ulog je titula najboljeg tima na kontinentu. Prva utakmica završena je neriješenim rezultatom 2:2. Boca je dva puta vodila, River je stizao i sada su oni u blagoj prednosti, ali u derbiju nikad ništa nije odlučeno prije posljednjeg zvižduka

Nevjerovatne slike i videozapisi sa La Bombonere…