Sevilja vs Slask istorijat sukoba

Sevilja i Šlonsk Vroclav
hronologija sukoba”Kurvo iz Sevilje gde si?” Tako je glasila parola Poljskih huligana navijačima Sevilje u Olmoucu gde su Španci igrali svoju utakmicu lige evrope i gde se Španski navijači nisu pojavili. Sad ćemo proći istoriju krvavih sukoba navijača ova dva tima.


Sve je počelo 2013. u kvalifikacijama za ligu evrope. Prva utakmica je bila u Španiji i to je bio fijasko ne samo za Poljski tim (koji je izgubio 4:1) već i za Poljske navijače čiji su mini bus napali navijači Sevilje naoružani šipkama, noževima čak i mačetama, ishod je bio dosta Poljaka u bolnici a Španci su odneli plen od četiri Poljske zastave Ave Silesia”, “Wielki Slask”, “Strzelin” i “Skokowa”. Događaji u Sevilji bili su iznenađenje za sve a glavni akteri su bili momci iz ekipe “Biris Norte”. A u narednih nekoliko godina besni Poljski huligani vrebaju Špance gde god igra Sevilja čak i na utakmicama Španske reprezentacije.

Prvi odgovor desio se šest meseci kasnije u februaru 2014. godine. Bilo je to u Sloveniji, na meču Maribor – Sevilja gde je krenulo 50-60 Poljskih huligana koji su zaustavljeni na granici ali su Poljaci koji su ipak stigli do Maribora napali Seviljine navijače i 5-6 Španaca je završilo u bolnici.

Prvi trofej Poljaci su uzeli u avgustu iste godine u Kardifu gde je Sevilja igrala sa Realom u finalu super kupa gde je takođe nekoliko Španaca završilo u bolnici.

U maju 2015. godine sevilja opet igra finale lige evrope ovoga puta protiv Ukrajinskog Dnjepra u Varšavi. Španci su prve batine dobili odma po prelasku granice i bili su napadani celim putem. Činilo se da je kraj okršaja došao u oktobru iste godine, Poljaci napadaju Špance u Mančesteru gde je Sevilja igrala meč lige šampiona a najveći okršaj se desio na gradskom trgu.

Ali nakon 3 godine Poljaci opet započinju, ekipa Poljskih huligana je otišla u Budimpeštu gde je Sevilja igrala utakmicu lige evrope protiv lokalnog Ujpešta, takođe sa njima su bili huligani Češke Opave sa kojima imaju prijateljske odnose a takođe su im se u Budimpešti pridružili navijači Ferencvaroša, poljsko-češko-mađarska družina je brojala oko 80 ljudi. Seviljini navijači se nisu pojavili a u sektoru za gostujuće navijače bilo je oko 30 ljudi uglavnom simpatizera. Da im ne bi propao put Poljaci se nude navijačima Ujpešta što Mađari naravno odbijaju.

Sledeće kolo Sevilja igra sa Žalgirisom, gostovanje nije ispraćeno.I tako u poslednjem kolu kvalifikacija lige evrope pre grupne faze Sevilja je trebala da igra sa Češkim klubom Sigma iz grada Olmouca, Španci pošto već mnogo godina muku muče sa Poljskim huliganima ponovo su ignorisali ovo gostovanje.

Tu bi ih sačekala ekipa od 150 huligana Šlonska sa svojom braćom huliganima Meidz Legenica i navijačima Opave. Znajući da se Španci opet neće pojaviti na stadionu “Andruv” izbačen je transparent “Kurvo iz Sevilje gde si?”

Španska ekipa “Biris Norte” je na svom fejsbuk nalogu izjavila da se ne plaši nikoga i da se suprotstavila Poljacima i u Mančesteru i u Mariboru i u Varšavi. A najzanimljivije u tom postu je bilo to da Španci poručuju Poljacima da je dosta zavitlavanja i da ako žele svoje zastave nazad vreme je da dođu u Sevilju i tamo se pokažu. Završili su sa tim da “tekući mečevi kvalifikacija za ligu evrope za njih nisu zanimljivi i da su generalno na odmoru”. Na kraju su im odgovorili na parolu iz Češke i poslali sliku sa Poljskim zastavama i parolom “Ovde smo sa vašim zastavama” što je prst u oko Poljskim huliganima pa će ovaj “odmor” nekim navijačima Sevilje verovatno biti i poslednji.
Preuzeto sa fb stranice: Ultra popodne sa Surdom

Treneru Hajduka otkaz zbog kafe sa “pogrešnim” čovjekom

Po svemu sudeći Željko Kopić broji svoje posljednje dane na klupi Hajduka, a otkaz će dobiti danas, samo 48 sati nakon što je dobio podršku od čelnika kluba.

Splićani su u sezonu ušli jako loše i još uvijek nisu upisali trijumf prvenstvenim mečevima. U šest utakmica Splićani nisu osjetili slast pobjede (četiri remija) pa i nije čudno što će trener danas postati bivši.

Zanimljiv je jedan od razloga zašto Kopić ide iz Hajduka. Kako pišu hrvatski mediji, prije 48 sati dobio je bezrezervnu podršku čelnika kluba, ali sinoć se sve promijenilo nakon što su prvom čovjeku kluba Jasminu Huljaju navijači donijeli snimak na kojem se nalaze Kopić i Igor Štimac.

Nekadašnji hrvatski reprezentativac Igor Štimac, nije omiljen među navijačima Hajduka pa je tako Kopić kafom sa Štimcem zapravo sam sebi otvorio izlazna vrata kluba.

Najbolje posjete proteklog vikenda

Vikend iza nas nosi još jedno kolo elitnih fudbalskih liga zemalja bivše Jugoslavije, uprkos veoma lijepom vremenu i noćnim terminima širom regiona, posjete nisu bile baš zadovoljavajuće.

Show je definitivno odnio derbi starih rivala Čelika i Sarajeva u Zenici. Slijedi Rijeka sa sjajnom domaćom publikom koja je ispoštovala svoj dio uprkos neatraktivnom protivniku. U Srbiji najviše pažnje je privukao meč Vojvodine i beogradske Crvene Zvezde. Najviše je razočarao fudbal u Sloveniji gdje je najgledaniji meč bio između Olimpije i Rudara iz Velenja. Utakmici je prisustvovalo samo mršavih 1850 gledalaca.

Čelik – Sarajevo 10000

Rijeka – Gorica 5211

Osijek – Hajduk 4444

Vojvodina – Crvena Zvezda 4000

Široki Brijeg – Željezničar  2700

Dinamo – Rudeš 2687

Partizan – OFK BAČKA 2284

Olimpija Ljubljana – Rudar Velenje 1850

Napomena: Podaci o posjeti na odigranim mečevima preuzeti su od službenih web stranica nogometnih saveza država našeg regiona.

 

Intervju sa navijačem Dinama iz Kijeva

Za naš portal inrervju je dao predstavnik navijača ukrajinskog Dinama iz Kijeva. Govori nam o odnosima sa ruskim navijačima, njihovom stavu o Kosovu, sceni na Balkanu…

Ko je vas najveći rival u Ukrajini?
To su navijači Arsenala iz Kijeva (Antifa grupa, sada ne prate utakmice) i navijači Chornomoretsa iz grada Odesa.

Prijateljske grupe u Evropi i Ukrajini?
To su navijači kluba Dnipro i Karpaty Lviv iz Ukrajine + navijači Zalgirisa iz Litvanije. Sva tri prijateljstva potiču od kasnih 80-ih godina.

Odnosi sa Ruskim navijacima?
Totalna mržnja.

Da li ste zadovoljni promenama u državi posle revolucije 2014?
Ne, mi nismo zadovoljni. Stvari su postale malo bolje, ali donešene promjene i dalje nisu dovoljne.

U prošlosti ste podržavali srpsko Kosovo i Metohiju, da li se to promenilo?
Da, sve se promjenilo. Naša izdanja sa podrškom za srpsko Kosovo bila su 2008 godine, jer tih dana je bilo popularno kopirati Ultra stil ruskih grupa. Cijela generacija se promjenila od tog vremena. Takođe, sve vođe i sva struktura grupe se promjenila.
U 2014 godini bilo je totalno jasno ko je prijatelj a ko neprijatelj Ukrajine, od tada mi imamo više kontakta sa hrvatskim i gruzijskim navijačima.

Rodychi grupa

Možete li nam reći nešto o drugoj grupi navijača Dinama?
Mislite na Rodychi grupu? Oni su malo više “hools” stil i imaju samo nekih 100-150 ljudi. Više forsiraju tučnjave a manje su zainteresovani za vizuelnu podršku i odlazak na gostovanja.

Ciji je lik na zastavi Vase grupe?
To je Svatoslav Hrabr) – zadnji paganski kralj antičkog Kijevskog kraljevstva. Ostao je poznat zbog svoje hrabrosti i neustrašivosti.

Brojnost i ideologija vaše grupe?
White Boys Club je unija sa preko 10 ultra i hools grupa, kreće sa radom od 2009 godine. Početak ulta scene u Kijevu je bio 1980, kada je odrađeno prvo gostovanje u Moskvu. Ideologija grupe je ukrainski nacionalizam i antilijevičarstvo.

Najveci sukobi do sad?
Najveći sukobi su bili sa navijačima Spartaka iz Moskve u kasnim 80tim, kada smo gostovali u Moski par puta godišnje.

Misljenje o balkanskoj navijačkoj sceni?
Mislim da je Balkanska navijačka scena malo precijenjene, nema mnogo sukoba zadnjih godina zbog policije. Ipak, balkanski ultrasi su nenormalni. Fudbal je religija za njih.

Top 5 grupa u Evropi?
Izvinite, neću odgovoriti na ovo pitanje.

Vaše mišljenje o navijačima Spartaka iz Moskve?
Oni su naši najveći neprijatelji dugi niz godina i svaki meč protiv Spartaka je totalni haos u Kijevu. Oni su veća grupa sa mnogo jakih fajtera, nadam se da ćemo se sresti jednom.

 

Zenit – Spartak Moscow 02.09.2018

One of the most interesting games in Russia is between Zenit and Spartak Moscow and we can once again see why. Zenit supporters with a stunning tifo “The hunting season is now open” showing a hunter who just took out several wild pigs and put them as a trophy. Wild pigs is what enemy fans call Spartak Moscow.

Zvezda objavila cene za Ligu Šampiona

Kraj spekulacijama. Crvena zvezda je zvanično izašla sa cenama paketa za Ligu šampiona. Da biste videli sva tri evropska velikana na beogradskoj Marakani, moraćete da se odreknete nekih drugih zadovoljstava, ali to je cena vrhunskog fudbala i elitnog takmičenja. 

Kako je saopšteno iz Ljutice Bogdana najjeftiniji paket ulaznica, za severnu i južnu tribinu, stajaće 7.500 dinara. Istočna i zapadna strana ovoga puta biće podeljene na bočne i centralne delove. Bolja sedišta na istoku koštaju 15.000, a ona ka jugu i severu 12.000 dinara. Kada je zapad u pitanju za centralne delove biće potrebno uzdvojiti 18.000, a za bočne 15.000.

Besplatnih ulaznica za Ligu šampiona nema, ali klub se potrudio da ispoštuje sve navijače sa sezonskim kartama. Oni će, naime, svoje ulaznice za utakmice protiv Liverpula, Pari Sen Žermena i Napolija moći da pazare za 50 odsto nižu cenu.

Prodaja počinje narednog ponedeljaka.

IZVOR : mozzartsport.com

Uništen grafit Demira Jukića dug 140 metara.

Ne znam kako nazvati ovaj trend debilizma saranja grafita protivnickih grupa, a pogotov pokojnih clanova. Nastavlja se ko po starom i imamo novi slučaj. Novi grafit posvećen preminulom Demiru Jukiću je nakon 24h uništen. Počinitelji su zasada nepoznati, uskoro vise informacija.

 

Grupa BBB Fan Club pred bankrotom

Foto: Hina

Navijačka grupa BAD BLUE BOYS FAN CLUB u registar udruga upisao se u travnju 2014. godine, a sada ih je Trgovački sud u Osijeku pozvao da u roku od 45 dana predlože otvaranje stečajnog postupka nad tom udrugom s utvrđenim dugom od oko 26 tisuća kuna, piše Zagreb.info.

Foto: Getty Images / Guliver Image

Tomislav Tomljenović je predsjednik udruge, a tajnik je do početka 2016. bio Blaž Međugorac koji je tada podnio ostavku. Oni su pozvani da u roku do 15 dana predaju popis imovine i obveze dužnika, a ako se BBB Fan Club ne odazove u zakonski predviđenom roku, sud će smatrati da je taj dužnik nesposoban za plaćanje te će po službenoj dužnosti

Pripadnici “BBB Fan Club” bliski nepravomoćno osuđenom bjeguncu Zdravku Mamiću dobili su više od 960 tisuća donacija. Zanimljivo, Torcida iz Splita dobila je jedanaest puta manje, oko 87 tisuća kuna, naglašava Zagreb.info.

BBB Fan Clubu Dinamo je na korištenje dao prostorije ispod sjeverne tribine Maksimira. Međutim, sada su pred bankrotom, a klub ih navodno ne želi financirati. U navijačkim klubovima Fan Klub je poznat kao “mamićevski” te su njegovi članovi često bili u sukobu s “antimamićevskim” Bad Blue Boysima, a sve je kulminiralo u jesen 2014. godine kada su u međusobnim obračunima i pucnjavi ranjena dvojica navijača u zagrebačkoj Dubravi, piše index.hr

Održan žrijeb grupne faze Lige prvaka!

Izvlačenje parova grupne faze Lige prvaka obavljen je večeras u Monte Carlu.

Očekivano već imamo u grupnoj fazi gledati izuzetne okršaje, a kuglice su spojile ove ekipe.

Aktuelni prvak Evrope Real Madrid za protivnike će imati Romu za koju nastupa Edin Džeko, te CSKA iz Moskve i Plzen.

Miralem Pjanić je sa Juventusom dobio zanimljivu grupu. Tu se nalazi Manchester United i gledaćemo povratak Cristiana Ronalda na Old Trafford. Sa Bianconerima i Unitedom su još Valencia i švicarski Young Boys.

Beogradska Crvena zvezda zapala je u jako teško grupu gdje su još PSG, Napoli i Liverpool.

Grupe izgledaju ovako:
A: Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Monaco, Club Brugge.

B: Barcelona, Tottenham, PSV Eindhoven, Inter,

C: PSG, Napoli, Liverpool, Crvena zvezda.

D: Lokomotiva Moskva, Porto, Schalke 04, Galatasaray.

E: Bayern, Benfica, Ajax, AEK.

F: Manchester City, Shakhtar Donetsk, Lyon, Hoffenheim.

G: Real Madrid, Roma, CSKA Moskva, Viktoria Plzen.

H: Juventus, Manchester United, Valencia, Young Boys.

Navijači Vojvodine najavili bojkot protiv Zvezde: Dosta nam je maltretiranja policije!

Grupa navijača fudbaskog kluba Vojvodina koji se predstavljaju kao “Građani Novog Sada privrženi FK Vojvodina” pozvali su sugrađane na bojkot derbija sa Crvenom zvezdom.

Utakmica koja nosi epitet derbija 6. kola Super lige Srbije između Vojvodine i Crvene zvezde igra se u nedelju od 19 časova.

Ono što smeta navijačima Vojvodine je odnos koji policija ima prema njima u duelima sa večitim rivalima, pogotovo na svom stadionu.

“NOVOSAĐANI, BOJKOT!
Povodom nerazumnog i neprincipijelnog ponašanja policije prema građanima Novog Sada privrženih fudbalskom klubu Vojvodina, koji se prvenstveno odnosi na uskraćivanje naših osnovnih ljudskih prava nakon završetka utakmica na stadionu „Karađorđe“, obaveštavamo čitavu sportsku javnost da, po prvi put u 104 godine dugoj istoriji FK Vojvodina, naš klub na predstojećem derbiju protiv crvene zvezde neće imati podršku svojih pristalica.

Tokom prethodne dve nedelje, svojim delovanjem i aktivnostima smo ukazali na problem sa kojim se godinama suočavaju svi vojvodinaši, a to je da nakon utakmica svog tima na „Karađorđu“ bivamo zatvoreni na stadionu, nekad i po čitava dva sata nakon meča. U takvim situacijama, često nam nije dozvoljeno čak ni da koristimo toalet, a ovakve policijske torture nisu pošteđeni ni deca, kao ni naši stariji sugrađani i gledaoci koji pate od hroničnih oboljenja…

U vezi sa našim apelom, u prethodnom periodu nije se oglasio niko od nadležnih organa i nema nikakvih naznaka da će po ovom pitanju na meču protiv crvene zvezde išta biti drugačije nego što je bilo prethodnih godina. Međutim, ono što nas posebno boli i pogađa jeste to što čak ni uprava FK Vojvodina nije pokazala skoro nikakvu zainteresovanost za rešavanje ovog problema, a takav indiferentan pristup i odnos prema građanima Novog Sada privrženih FK Vojvodina je nešto što svakako nismo očekivali od rukovodstva kluba sa tako dugom i bogatom istorijom.

Zbog svega navedenog, pozivamo sve kojima je grb Vojvodine u srcu da ne prisustvuju predstojećem meču Super lige Srbije između Vojvodine i crvene zvezde, jer bi to značilo da pristajemo na dosadašnje maltretiranje vojvodinaša od strane policije i da smo saglasni sa tim da se vojvodinaši na „Karađorđu“ tretiraju kao građani drugog reda, dok se navijačima naših najvećih rivala toliko izlazi u susret da se za njih čak otvaraju posebne kapije na stadionu, pomera se termin utakmice kako bi se uklopio sa redom vožnje vozova i autobusa, a ono što je do sada nezabeleženo u svetu sporta jeste to da će, na predstojećoj utakmici, navijači crvene zvezde na tribinu ulaziti kroz restriktivni prostor kod južne tribine, kojem po propisima i pravilima pristup smeju da imaju samo službena lica. Kao najveći paradoks u svemu tome, fudbaleri Vojvodine će do svoje svlačionice morati da prolaze kroz navijače gostujućeg tima, što ih praktično čini gostima na sopstvenom stadionu.

U isto vreme, naglašavamo da to što nećemo prisustvovati utakmici protiv crvene zvezde ne znači da nam nije stalo do uspeha i rezultata našeg tima, te takođe pozivamo vojvodinaše da u subotu, prvog septembra, u 18:30 časova dođu na „Karađorđe“ u što većem broju i pruže podršku fudbalerima Vojvodine na poslednjem treningu pred meč protiv crvene zvezde, kako bismo svima stavili do znanja da je odluka o bojkotu samo neizbežan čin u pokušaju da se izborimo za svoja prava, ali da ćemo i ubuduće, kao i uvek do sada, ostati uz naš voljeni klub.

Građani Novog Sada privrženi FK Vojvodina”