Dirljiva poruka pravog zvezdaša koji je ostao bez karte za Ligu šampiona

Navijač Zvezde nije imao sreće da dođe do ulaznice, ali je imao poruku koju bi trebalo da pročita svaki navijač Zvezde, i onaj najverniji, i onaj koji je tu samo na takozvanim “velikim” utakmicama

“Zvezda se voli svakog dana, a ne samo protiv velikana”, glasi parola na koju stalno, ali uzalud za sada, podsećaju najvatrenije pristalice crveno-belih one “razmažene” navijače sa drugih tribina kojih nigde nema na “malim” utakmicama, ali čim stigne evropski velikan, eto ih kako hrle na stadion kao da su najverniji, najbolji, najodaniji, važniji od ostalih…

Dolazak Napolija podiglo je armiju navijača na noge, probudili su se “spavači”, nezapamćeno intersovanje zavladalo je među crveno-belima za mečeve Lige šampiona, karte idu kao alva – rasprodate su u ekspresnom roku, ali su, izgleda, završile u “pogršenim rukama” – upravo onih navijača koji će biti tu samo da bi videli bravure foliranta Nejmara, sprinteve Embapea, majstorije Salaha i ostale velikane u akciji. Ok, reći će vam, idu oni zbog Zvezde, ali nema ih zbog Zvezde protiv Radnika, Dinamo Vranja, Zemuna…

To je činjenica koja žulja one koji su tu zbog Zvezde svakog kola na superligaškim stadionima.

Takav jedan navijač okačio je poruku upućenu Zvezdi koju beskrajno voli, koja se masovno deli na društvenim mrežama. On je tu, kaže, svakog vikenda, “po kiši, suncu, snegu ili košavi”, ali ga neće biti protiv Napolija, Pari Sen Žermena i Liverpula, jer nije uspeo da dođe do karte koje su rasprodate onima koji su manje redovni od njega na utakmicama poslednjih godina.

Njegova poruka koju dele još mnogi njemu slični navijači:

– Čujem… rasprodata si, kažu za mene nema karata. Nisam ljut, osećam nekakav ponos, sada znam da nije bilo zabadava kisnuti tih godina, smrzavati se, gubiti titule. Umeli smo da se gušimo u neuspesima, stidljivo dozivali pobede, ti na terenu, a ja olovkom što je škrabala hartiju. Sada smo omogućili svim tim ljudima da te posmatraju protiv velikana, nije li to najveća pobeda, veća i od one koju priželjkujemo u sledeći utorak… Od dana kada smo koračali na početku, novom početku, sada si ti na vrhu, a ovo ti piše čovek koji je neizmerno srećan zbog toga. Ja ću na Radnik iz Surdulice, da ti dokazujem kako ljubav čine sitnice. Ponovo si div, ustvari ti to nikad nisi prestala da budeš, samo si na trenutak zatajila, kao što na trenutak umeš da bljesneš, zasijaš. Od tebe nikada nisam mogao odustati, tebe sam zavoleo kada je nekolicina od tebe odlazila, a ja ti se iznova vraćao. Tako će biti i sada, možda neću biti na samom stadionu, ali ću biti tu negde, spreman da ka tebi hrlim onda kada nekolicina ode. Dobro znaj da uvek tu sam ja.

Potvrđeno: UEFA uvodi i treće takmičenje

FOTO: EPA

Prvi čovjek Evropske asocijacije klubova Andrea Agnelli je potvrdio da je treće UEFA-ino klupsko takmičenje dobilo zeleno svjetlo, te da će se uskoro “pridružiti” Ligi prvaka i Evropskog ligi.

Predsjednik Evropske asocijacije klubova Andrea Agnelli je takođe prvi čovjek Juventusa, a upravo je on na današnjoj Glavnoj skupštini otkrio da ćemo uskoro dobiti novo UEFA-ino kupsko takmičenje.

“Dok se još uvijek čeka potvrda Izvršnog komiteta UEFA-e, mogu reći da je dato zeleno svjetlo da se uvede i treće takmičenje koje će ukupan broj klubova koji se takmiče u Evropi dovesti do 96 i to od sezone 2021/2022”, istakao je Agnelli.

Još nije otkriven format novog takmičenja, ali po svemu sudeći on će biti slučan onome nekadašnjeg Kupa pobjednika kupova.

Crveno-bela reka od Marakane do Autokomande (VIDEO)

Par hiljada crveno-belih vernika je jutros pohrlilo put Marakne i formiralo kolonu kao u najslavnija vremena. Na stadionu Rajko Mitić je počela prodaja ualznica za mečeve u Ligi šampiona! Nešto što se godinama čekalo…

Ovih dana, Crvene zvezda je prodavala pakete karata za članove kluba i one sa godišnjom kartom, a danas je počela otvorena prodaja za sve ostale. I odmah se formirala ogromna gužva.

Iako su se blagajne na Marakani otvorile tek u 10.00 časova, red ispred stadiona Rajko Mitić je počeo da se formira već oko četiri sata ujutro. Već u sedam sati je bilo preko 1.000 ljudi u redu! Do trenutka kada su se blagajne otvorile, red zvezdaša se protegao celom dužinom stadiona, pored prostorija SD Crvena zvezda, pa skoro sve do Autokomande!

Ogroman broj Zvezdađa se danas slio na Marakanu u pokušaju da se domogne dragocenih ulaznica. Podsetimo, svaki kupac na blagajni može da kupi najviše dva paketa karata. U paketu su ulaznice za mečeve sa Napolijem, Liverpulom i Pari Sen Žermenom i nema prodaje ulaznica pojedinačno za pomenute utakmice. Cene karata su po 7.500 za severnu i južnu tribinu, 15.000 za Istok i 15.000 i 18.000 za zapadnu tribinu.

Po svemu sudeći, Marakana će vrlo brzo biti rasprodata za mečeve Lige šampiona…

BIH dočekuje Austriju na krcatom Bilinom polju

Fudbalska “A” selekcija Bosne i Hercegovine sutra će u Zenici ugostiti Austriju u okviru 2. kola Lige nacija.

Interesovanje za ovaj meč je poraslo nakon pobjede Zmajeva u Belfastu nad Sjevernom Irskom, pa je tako do danas prodato već 8.000 ulaznica.

U prodaji će se sutra naći još 2.000 ulaznica, tako da se već sada sa sigurnošću može reći da će tribine zeničkog stadiona biti ispunjene do posljednjeg mjesta.

“Igramo pred našim navijačima. Nadam se da će stadion biti pun i da će atmosfera biti dobra, jer mi se čini da u posljednjih par utakmica ni ona nije kao što je bila nekada. Pozivam sve na stadion i nadam se da ćemo savladati konkurenta u borbi za prvo mjesto u našoj grupi. Dat ćemo sve od sebe”, izjavio je Edin Džeko, najbolji strijelac u historiji reprezentacije BiH.

Podsjetimo, meč BiH i Austrije igra se sutra od 20:45 sati.

Oštra kazna Uefe: Zvezda bez navijača u Parizu i Liverpoolu

FOTO: Srđan Ilić/PIXSELL

Disciplinska komisija evropske fudbalske krovne organizacije Uefe kaznila je srpskog prvaka Crvenu zvezdu zabranom vođenja navijača na gostujuće utakmice protiv PSG-a i Liverpoola u Ligi prvaka.

Uefa je kaznila Zvezdu zbog upada srpskih navijača nakon utakmice doigravanja Lige prvaka u Salzburgu, korištenja pirotehničkih sredstava, ubacivanja predmeta na teren i nanošenja štete na samom stadionu.

Crveno-beli će u roku od 30 dana morati nadoknaditi štetu austrijskom prvaku, a Zvezda mora platiti i 30 tisuća eura. Zvezda je u skupini C s PSG-om, Liverpoolom i Napolijem, kojeg dočekuju u 1. kolu 18. rujna.

 

Fotoreportaža; Rijeka-Maribor 08.09.2018

ARMADA:

Viole:

Veliki vikend navijačkog Dinama sa spektaklom na Šalati

Program u trajanju od 3 dana Dinamovog vikenda počinje danas pub kvizom, a završava u nedjelju, spektakularnim dvobojem Futsal Dinama i Panathinaikosa na starom stadionu na Šalati.

Utakmica dva prijateljska kluba, na kojoj će navijati dvije prijateljske navijačke skupine, Bad Blue Boysi i Gate 13 iz Atene, održat će se 9. rujna s početkom u 19 sati.

Uzmemo li u obzir to da su brojni hrvatski nogometaši, posebno dinamovci, nosili dresove Zelenih iz Atene, na Šalati se očekuju brojne Dinamove legende koje su u dijelu svoje karijere igrale za oba kluba. Silvio Marić, legendarni ofenzivac Dinama i PAO-a, već je poslao poziv navijačima na Šalatu:

Program počinje danas u 19 sati Dinamovim pub kvizom u Gračanima koji će u subotu ujutro ugostiti mlade Dinamove kategorije koje će odmjeriti snage s lokalnim klincima, piše index.ba

Gotovo istodobno, u subotu u 11 sati na zagrebačkom Dolcu, igrači Futsal Dinama predstavit će nove dresove na najneobičniji mogući način.

Nakon druženja s navijačima i članovima kluba iz podsljemenske zone, i predstavljanja novog dresa na Dolcu, program se seli na Šalatu. U subotu će se tako održati četvrtzavršnice i poluzavršnice seniorskog, ženskog i veteranskog dijela natjecanja Trofej Dinamo, a finalni dvoboji odigrat će se u nedjelju, neposredno pred dvoboj Dinama i Panathinaikosa.

Navijače je na Šalatu pozvao i legendarni igrač Dinama i grčkog Panathinaikosa, Velimir Zajec:

“Poštovani sportski prijatelji, oporavak od bolesti koja me zadesila početkom lipnja na neko vrijeme me udaljila od aktivnog praćenja nogometa. U svojem nogometnom životu imao sam privilegiju da budem i igrač Dinama i PAO-a. To su dva kluba koja su zauvijek u mojem srcu. Moj konačni oporavak zahtjeva strogo mirovanje i neću moći prisustvovati vašem prijateljskom susretu. Neka živi prijateljstvo naša dva kluba. Dođite na Šalatu!”, rekao je popularni Zeko.

U subotu je ulaz na Šalatu besplatan, a za program u nedjelju ulaznice koštaju 30 kuna. Navijači ih mogu nabaviti u Ilici 37 ili na dan utakmice protiv Panathinaikosa na Šalati.

Raspored događanja na Dinamovom vikendu:

07.09. (petak) 7. Dinamov pub kviz, 19 sati, Jazbina 150 (Gračani) – pozivamo novinare Dinamovce iz Vaše redakcije da oforme svoju ekipu i okušaju svoje znanje o povijesti NK Dinama
08.09. (subota) Dinamovi dani u Gračanima, od 9 do 12 sati, Igralište Isce (Gračani) – utakmice mladih kategorija Futsal Dinama i Gračana
08.09. (subota) Neobično predstavljanje novog Dinamovog na zagrebačkom Dolcu, 11 sati, Dolac
08.09. (subota) Početak završnice Trofej Dinamo, od 15 do 23 sata, ŠRC Palata
09.09. (nedjelja) Finalne utakmice Trofeja Dinamo, od 16 do 19 sati, ŠRC Šalata – finala u veteranskoj, ženskoj i seniorskoj konkurenciji
09.09. (nedjelja) Futsal Dinamo – Panathinaikos, 19 sati, ŠRC Šalata

izvor: index.ba

Intervju sa navijacima Napolija

Ili ih voliš ili ih mrziš…Mogu vas ostaviti bez teksta, ali istovremeno deluju veoma zastrašujuće. Ako odete i posetite Napulj…to sigurno nikada nećete zaboraviti. Osvrnućemo se na navijače i pokušati da uđemo u njihov svet.

Intervjuisali smo ”doživotnog” navijača Napolija, Fabiana. Izrazio nam je svoju ljubav prema Napoliju, i rekao kako su grad i klub nešto što se ne može opisati samo rečima. ”Napoli nije samo tim – to je život”…je rečenica koju koriste mnogi Napolijevi navijači.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Mislite li da Napoli ima najveću podršku od svih Italijanskih ekipa?
Mislim da smo najbolji navijači u Italiji, jer niko nije tako strastven kao mi…ima ljudi koji bi radije propustili nedeljni porodični ručak nego utakmicu Napolija. Kada Napoli igra u gostima, sektor namenjen gostujućim navijačima je uvek prepun…Ulaznice se rasprodaju vrlo brzo. Između ostalog, ne prestajemo da pevamo do kraja utakmice, pa makar rezultat bio 10-0! Zaključak, Napoli je za nas religija, a ne samo tim.

2. Da li postoje negativne strane podrške Napoliju?
Postoje, jer ”Ultrasi” svi pevaju…ukoliko ne pevate, možete se naći u nevolji…ali ne u velikoj nevolji, zato što će oni samo vikati na vas. Ali takve stvari se dešavaju samo na tribinama na kojima stoje ”Ultrasi”. Što se tiče drugih navijača, u prijateljskim smo odnosima samo sa navijačima 4 ekipe, a to su: Đenova, Ankona, Palermo i Katanija. Navijači svih drugih timova su nam neprijatelji, a među najvećim neprijateljima su navijači Rome, Lacija, Verone, Atalante, Juventusa, Milana, Intera…Neke druge tribine takođe nas ne podnose, kao na primer Kaljari, Bari, Salarentina i Avelino, ali ta neprijateljstva nisu toliko jaka kao ona ranije pomenuta. Ono sa Rominim navijačima je najveće rivalstvo u Italiji…jer su to dve, po mom mišljenju, najjače tribine, pa kada se sretnemo uvek bude problema.

 

 

 

 

 

 

Danas je nemoguće da se mi pojavimo u Rimu, ili da navijači Rome dođu ovde…jer od kada je jedan policajac poginuo u Kataniji, mnoge stvari su se od tada promenili: kada je utakmica visokog rizika, gostujućim navijačima je zabranjen dolazak, a ulaznice smeju da se prodaju samo u gradu u kom se igra utakmica. Italijanski fudbalski savez pokušava da reši ovaj problem uvođenjem ”Tessera del Tifoso” karticama koje omogućavaju navijačima da idu na utakmice čak i ukoliko su one visokog rizika. Ali, da biste dobili karticu, vi ne smete imati kriminalni dosije u poslednjih 5 godina, nevezano za dešavanja na stadionu.

3. Koliko ”ultra” grupa imate?

Imamo dve tribine Curva A i Curva B. Na Curva A postoji veliki broj grupa…a najpoznatije su: Mastiffs, Teste Matte, Vecchi Lions i Brigata Carolina…i to je tribina sa najzagriženijim navijačima. Curva B ima samo dve grupe: Ultras Napoli i Fedayn. Curva B je jedno vreme bila među najboljim tribinama u Italiji…međutim oni sada idu polako silaznom putanjom, jer nemaju pravog vođu. Nekada su pevali tokom cele utakmice, ali danas nije tako, grupe koje pevaju celu utakmicu, danas se uglavnom nalaze na Curva A. Grupe su naziv dobile po delovima tribina na kojima stoje.

4. Da li je bezbedno pratiti Napolijeve utakmice na San Paolu?
Gledanje utakmice na San Paolu je bezbedno, ali zavisi od toga na koji deo tribine odete, ne bih vam savetovao da uzimate kartu za Curva, ali Distinti, Tribuna Nisida i Tribuna Posillipo su tihi i sigurni za praćenje utakmice. Distinti su malo bučniji, ali Tribuna Posillipo je veoma tiha, jer je tu prisutan veliki broj bogatih ljudi, staraca, očeva sa svojom decom i novinara. Ali to je i najskuplji deo tribine, tako da vam savetujem Tribuna Nisida, koja je prilično tiha

5. Da li je dolazak gostujućih navijača dozvoljen svaku utakmicu?
Gostujućim navijačima nije uvek dozvoljen dolazak u Napulj, ali ako igramo protiv ekipe sa čijim smo navijačima u bratskim odnosima ili protiv neke ekipe sa čijim navijačima nije bilo problema, onda je dolazak dozvoljen.

 

 

 

 

 

6. Ko su vaši rivali?
Naši rivali su uglavnom iz severnog dela Italije, zbog visokog nivoa društvenih neslaganja između severa i juga. Rivali smo i sa navijačima Rome i sa navijačima Lacija, kao što sam to ranije pomenuo. Osim toga, postoje timovi sa juga zemlje sa kojima smo rivali jer su braća sa našim neprijateljima, ili zato što dolaze iz istog regiona kao što smo i mi, primer Kaljari (imali smo sukob sa njima 1997.), Bari (oni su braća sa našim neprijateljima, Salarentinom), Salarentina (oni su u istoj regiji kao i mi, ali to i nije neko rivalstvo za nas kome pridajemo mnogo značaja jer mi imamo istoriju za razliku od njih).

7. Da li je Napolijevim navijačima uvek dozvoljeno da putuju na gostovanja ili su još uvek na snazi zabrane?
Napolijevim navijačima je skoro uvek zabranjeno gostovanje kada se igra u našoj zemlji, ali ponekad uspemo da prevarimo sistem, kupovinom karata za druge tribine, ili dolaskom u grad u kome se igra utakmica, terajući policiju da nas pusti na stadion, kako bi izbegli veće probleme

Preuzeto sa : curvasrb.com

Priča o HŠK Zrinjski i njegovim navijacima u razdoblju od 1905.-1945.god.

PHOTO: bljesak.info

Tekst preuzet sa portala hercegovina.info o HŠK Zrinjskom i njegovim navijacima u razdoblju od 1905.-1945.god.prije nego sto su ga tadasnje komunisticke vlasti zabranile pa potom ugasile.

Uspjeh koji nitko u premijer ligi zadugo neće sustići. Tko zna koliko bi još pokala krasilo službene prostorije da klubu dekretom ondašnjih komunističkih vlasti rad nije neopravdano zabranjen. Jer u to doba nositi u nazivu nacionalni predznak bilo je nedopustivo.

Ipak, nije samo klub pretrpio posljedice već su i pojedini nogometaši te simpatizeri kluba osjetili represiju tadašnjeg „državnog aparata”. Jasnu poruku poslali su partizani koji su pod lažnom optužbom 17. travnja 1945. godine u Mostaru pogubili dr. Jakova-Jakšu Milkovića odvjetnika koji je imao čast biti posljednji prijeratni predsjednik Zrinjskog. I pojedini igrači doživjeli su golgotu. Jedan od njih, tada perspektivan igrač Drago Rotim rođen 1920. godine u Mostaru završio je na Bleiburgu. Za razliku od predsjednika Milkovića, zahvaljujući nogometnim vještinama i lopti Drago je preživio.

Naime, dok su Hrvati čekali svoju sudbinu na Bleiburgu skupina zarobljenih upražnjavala je vrijeme igrajući nogomet. To su sa vojnih vozila gledali „nogometni znalci” Englezi koje je Drago u nogometnom smislu impresionirao pa je umjesto na stratištu završio u logoru, ali i preživio.

Šport je spasio život i prvotimcu Berislavu Komljenoviću (rođ. 1915.) koji je kao pripadnik hrvatskih jedinica bio zarobljen u Ilirskoj Bistrici u Sloveniji odakle je koncem 1946. godine uspio pobjeći zahvaljujući sportaškoj kondiciji. Međutim, rodni Mostar morao je zamijeniti prvo Imotskim, a kasnije i Slavonskim Brodom gdje je nesretnim slučajem i preminuo. Berislav je osim nogometa volio i glazbu te je često svirao gitaru i pjevao u sklopu Hrvatskog glazbeno-pjevačkog društva „Hrvoje” u Mostaru. Naime, tadašnji prvotimci Zrinjskog uglavnom su odreda bili članovi spomenutog društva u čijem Domu u Podhumu je 1905. godine i osnovan HŠK Zrinjski.

Zgradu društva „Hrvoje” rado je posjećivao i Abdulah Muratagić (1915.) rođen u Čapljini a nastanjen u blizini Doma, u Podhumu. Abdulah je u sklopu dramske sekcije rado glumio ali je također igrao nogomet za prvi tim Zrinjskog, a nestao je s mostarskih ulica u veljači 1944. godine od kada mu se gubi svaki trag.

Iz svog obiteljskog doma u Mostaru odvedena su i ubijena braća Zovko, Franjo i Vinko, koji su također bili nogometaši Zrinjskog dok je nogometaš i član Hrvatske glazbe Mostar Vice Mijan 1942. godine odveden s koncerta u Sarajevu i od tada mu se gubi svaki trag, kao i Kažimiru Brajkoviću (1911.) koji je nestao na Bleiburgu 1945. godine.

Ipak daleko najveću represiju na svojoj koži osjetio je nogometaš Mirko Buhač (1907.)na kojeg je u Mostaru izvršen atentat i koji je bio konstantno proganjan od strane jugoslovenskih tajnih službi, čak i kad je izbjegao u Čile i Argentinu. Spisak nastradalih nogometaša HŠK Zrinjski znatno je veći. Međutim, danak su platili i simpatizeri najtrofejnijeg mostarskog kluba.

Naime, već je poznata činjenica kako su u vrijeme prije Drugog svjetskog rata navijači sa Širokog Brijega organizirano pohodili Mostar kako bi navijanjem pomogli HŠK Zrinjskom svladati svoga protivnika. To je još za života posvjedočio bivši igrač i kapiten Zrinjskog gosp. Ivan Rebac koji je rođen 27. kolovoza 1913. godine u Trebižatu, a koji je u Mostar doselio s obitelji kada je napunio osam godina. Zbog svoje korpulentne građe dobio je nadimak Džin, a za Zrinjski je igrao na poziciji braniča (desni bek) dok je njegov mlađi brat Mirko (1919.) zvani Đuka bio vratar.

Predvođeni poznatim poduzetnikom Antom Paradžikom kao potpora Zrinjskom u Mostar je pristiglo oko 500 njegovih navijača iz Širokog Brijega koji su mogli uživati gledajući prvu utakmicu odigranu u noćnim satima, zahvaljujući reflektorima posuđenim od mostarskog rudnika uglja. Prema svjedočenju kapitena Repca nakon utakmice uspjesi mostarskog kluba proslavljeni su u kavani „Bled” koja se nalazila na Balinovcu.

Spomenuta kavana nalazila se u vlasništvu obitelji Tome Šarca rođenog 1912. godine u Mostaru. Kako su za prvi tim HŠK Zrinjskog igrali njegovi rođaci Ante (1912.) i Žarko Šarac (1916.) tako su se i pobjede slavile u kavani njihovog srodnika Tome.

U to doba u Zrinjskom je igrao još jedan Šarac, i to Ivan zvani Ćana rođen 1914. godine, a ostao je upamćen kao jedan od prespektivnijih igrača kojeg je odlikovala brzina i prodornost po desnom krilu. Zbog toga je često bio na meti protivničkih igrača pa mu je jednom prilikom suparnik tijekom utakmice izbio zub dok su mu drugom prilikom na utakmici sa Zrinjskim navijači J.Š.K. sabljom rasjekli glavu pa je sav krvav morao napustiti utakmicu! Osim toga, ranije spomenuti Žarko Šarac ostao je upamćen i kao osoba koja je inicirala mostarce da u što masovnijem broju nazoče utakmicama voljenog kluba te je moguće da je zahvaljujući njemu kavana „Bled” bila omiljeno okupljalište igrača i tadašnjih navijača HŠK Zrinjski.

Vjerojatno je to bio povod ondašnjim vlastima da 1945. godine od obitelji Tome Šarca oduzmu i kavanu i dio obiteljske kuće. Da može kavana „Bled” bi ispričala mnoge priče, jer prema sjećanju pobjede su se slavile do kasnih večernjih sati. Osim što bi se razgovaralo često bi se iz objekta kavane čula pjesma jer aktivni članovi glazbeno-pjevačkog društva „Hrvoje” pored Berislava Komljenovića i Abdulaha Muratagića bili su: Muhamed Omeragić (1900.), Vjekoslav Vrančić (1904.), Drago Komljenović (1912.), Ante Rotim (1917.), član Hrvatske glazbe Mostar Vice Mijan (1916.), ali i mnogi drugi.

U novije vrijeme pobjede i osvojeni trofeji HŠK Zrinjskog slave se na nekim drugim mjestima i u drugačijem ambijentu, ali jedno ostaje isto-vjerna mostarska publika i gledatelji željni vrhunskog nogometa!

Biris Norte vs Ultras Slask

Seville and Słonsk Wrocław
chronology of the conflict

“A Kurve from Seville where are you?” This was the result of the Polish hooligans’ passage to Seville fans in Olmouc where the Spaniards played their match in the Europa League and where Spanish fans did not appear. Now we will pass the history of the bloody conflicts of the fans of these two teams.

It all started in 2013 in qualifications for the Europa league. The first match was in Spain and it was a fiasco not only for the Polish team (who lost 4: 1), but also for Polish fans whose mini bus was attacked by Seville fans armed with bars, knives, even mats, the outcome was a lot of Poles in Hospital and the Spaniards took away the prey from the four Polish flag Ave Silesia, Wielki Slask, Strzelin and Skokowa. Events in Seville were a surprise to everyone and the main actors were the guys from the Biris Norte team. the next few years of rage Polish hooligans lurk Spanja wherever they play Seville even at matches of the Spanish national team.

The first answer happened six months later in February 2014. It was in Slovenia, at the match between Maribor and Seville, where 50-60 Polish hooligans were stopped at the border, but the Poles who still arrived in Maribor attacked Sevilla fans and 5-6 Spaniards ended up at the hospital.

They took the first trophy in August of that year in Cardiff, where Seville played with Real in the Super Cup final where several Spaniards ended up at the hospital.


In May 2015, sevilla again plays the European League final this time against the Ukrainian Dnipro in Warsaw. The Spaniards got the first battles after they crossed the border and were attacked all the way. It seemed that the end of the clash came in October of the same year, the Poles attack the Spaniards in Manchester where Seville played the match of the Champions League and the biggest clash occurred in the city square.

But after 3 years the Poles started again, the team of Polish hooligans went to Budapest where Seville played the Europa League match against the local Ujpest, also with them were hooligans of the Czech Opava with which they have friendly relations and also were joined by the fans of Ferencvaros in Budapest, the Polish-Czech-Hungarian family numbered about 80 people. Sevilla's fans did not show up, and in the sector for visiting fans there were about 30 people mostly sympathizers. The Poles are being offered to the fans of the Ujpest, which the Hungarians naturally refuse.

The next round Sevilla plays with Žalgiris, the hosting has not been released. And so in the last round of European League qualifier qualification before the group stage Sevilla was to play with the Czech Sigma club from Olmouc, Spain, for many years now struggling with Polish hooligans again ignored this hosting .

There, they would be waiting for them from a team of 150 hooligans Sylvia with his brothers Hooligans Meidz Legenica and fans of the Opava. Knowing that the Spaniards will not appear again at the Andruv Stadium, the banner is “The Kurva from Seville where are you?”

The Spanish team “Biris Norte” stated on her Facebook account that she was not afraid of anyone and that she opposed the Poles in both Manchester and in Maribor and Warsaw. And the most interesting in this post was that the Spaniards were telling the Poles that it was a lot of enthusiasm and that if they wanted their flags back it's time to come to Seville and show up there. They concluded that “the current qualifying qualifications for the Europa League for them are not interesting and that they are generally on vacation”. In the end, they responded to the steam from the Czech Republic and sent a picture with the Polish flags and the slogan “We are here with your flags”, which is a finger in the Polish hooligans, and this “holiday” for some fans of Seville is probably the last.