Maradona (El Pibe de Oro)

Maradona “El Pibe de Oro”(zlatni dečko)

“Zato što sam živ, treba da zahvalim dvojici bradonja, Bogu i Fidelu Kastru!”, izjavio je nedavno slavni argentinski fudbaler nakon što je skinut sa aparata u bolnici u Buenos Airesu, u koju je hitno dovežen zbog problema sa srcem i pritiskom. Potom je vraćen na psihijatriju gde se pod budnim okom čitavog tima lekara leči od bolesti zavisnosti. Početkom septembra Dijego Armando Maradona dobio je sudsku dozvolu da može da napusti Argentinu i vrati se na Kubu ali pod uslovom da bude pod nadzorom nekog od članova najuže familije. Pre toga, u aprilu ove godine Maradona je više od nedelju dana ležao u bolnici priključen na aparate za disanje. Preko sto kila težine na svega metar i šezdeset i nešto visine uz dvadeset godina konzumiranja alkohola, kokaina i masne hrane došli su mu glave. Navijači su okupirali bolnicu, razapeli transparente, navijali, mnogi čak i kampovali ispred kako bi pružili podršku svom heroju u najvažnijoj utakmici života, da preživi. U jednom momentu obratili su im se Maradonini roditelji i bivša supruga moleći ih da ne stvaraju buku i da se raziđu pošto je Dijegu bio potreban mir. Maradonino stanje je danas daleko od stabilnog a o bavljenju fudbalom i bilo kojim drugim sportom ne sme ni da razmišlja.

href=”http://balkanski-navijaci.com/wp-content/uploads/2017/10/dsdsdsds.jpg””alignnone wp-image-2863” src=”http://balkanski-navijaci.com/wp-content/uploads/2017/10/dsdsdsds-300×180.jpg” alt=”” width=”477” height=”286”
“Njegovo srce ne bi izdržalo ni najmanji napor. Sumnjam da bi uspeo da pretrči sto metara”, izjavio je jedan od doktora koji se brinu o zdravlju slavnog Argentinca, po mnogima najboljeg fudbalera svih vremena na planeti, iako je ta titula zvanično pripala Brazilcu Peleu.
Dijego Armando Maradona, rođen je 30.10.1960. godine u Lanusu, Vilja Fjoritu, siromašnom predgrađu Buenos Airesa. Odrastao je u kući sa roditeljima i sedmoro braće i sestara. Kada je imao tri godine Dijego je od strica dobio kožnu loptu na poklon, od koje se više neće razdvajati. Po čitav dan je jurcao za njom oko kuće. U školu je išao jer je, valjda moralo tako, a i kako sam kaže u svojoj autobiografiji “da bi ispoštovao roditelje”. Njegov školski drugar Goja koji je već trenirao fudbal, dobio je zadatak od svog trenera da dovede drugare na probu u klub. Tako je i Dijego, polovinom 1969. godine, otišao na prvi trening u fudbalski klub Argentinos Juniors. Kada ga je trener video, nasmejao se i pitao ga da li stvarno ima punih devet godina, pošto mu je onako patuljast izgledao bar dve mlađi. U kraju u kojem je živeo Maradona većina klinaca se zbog blizine dva kluba uglavnom opredeljivala za Independijente ili River Platu. Dijego je više simpatisao ove prve. Za River i da je hteo nije smeo da navija od oca koji je bio ljuti fan rivalskog kluba Boca Juniors. Uporno je trenirao sa Argentinos Juniorsima, tačnije sa njihovim juniorskim timom Seboljitasom, a kada je napunio šesnaest godina šuškalo se da će ga angažovati Independijente, pošto je bio ubedljivo najbolji igrač i strelac u celom kraju. Kada bi se računali i svi golovi koje je Maradona postigao za Seboljitase, sigurno bi prestigao i Pelea. Bio je veliki talenat tako da je u seniorskoj konkurenciji debitovao sa nepunih šesnaest godina u meču Argentinos Juniors-Talleres. Bilo je to deset dana pred njegov rođendan 1976. godine, a na teren je ušao dvadesetak minuta pred kraj meča sa brojem šesnaest na leđima. U novembru iste godine postigao je i prvi gol u pobedi protiv San Lorenza. Maradona je bio pravo osveženje na fudbalskim terenima Argentine. Dribling mu je bio najjači adut, a često je postizao i golove. U februaru 1977. pozvan je u reprenzetaciju za utakmicu protiv Mađarske, na “Bombonjeri”, stadionu Boca Juniorsa. Kada ga je nakon vođstva od 3-0 selektor Menoti poslao na zagrevanje ceo stadion je eksplodirao i počeo da skandira njegovo ime. Sa tribina su ga bodrili i roditelji kao i čitav kraj u kojem je odrastao. Novinari su nakon te prve utakmice u nacionalnom dresu pisali samo hvalospeve. “Umesto da sluša bajke ovaj mališa sluša ovacije sa tribina”, pisalo je u najtiražnijem sportskom listu. Naredne godine usledilo je prvo razočaranje za mladog Dijega i celokupnu fudbalsku javnost. Menoti je Maradonu izostavio sa spiska za svetsko prvenstvo, koje se održavalo baš u Argentini, što mu ovaj nikada nije oprostio.
>“alignnone wp-image-2864” src=”http://balkanski-navijaci.com/wp-content/uploads/2017/10/ffdfdf-300×172.jpg” alt=”” width=”405” height=”232” />< Ipak ta nepravda nije pokolebala Maradonu koji je već 1979. predvodio omladinsku selekciju na svetskom prvenstvu u Japanu i sa njom osvojio titulu. Proglašen je najboljim igračem turnira kao i najboljim mladim fudbalerom na svetu. Dva najpopularnija argentinska kluba River Plata i Boca Juniors izneli su u javnost svoje ponude. Bogatiji River je nudio više novca, ali se Maradona nije puno dvoumio već je pristupio Boca Juniorsima, klubu za koji je navijala cela njegova familija. "Sine, razmišljao sam kako bi bilo divno da zaigraš za žuto plave na "Bombonjeri", a mi sa rodbinom i prijateljima navijamo za tebe!", rekao mu je otac. I to je verovatno presudilo. U februaru 1981. godine Maradona je na prepunom stadionu zaigrao za Boca Juniors protiv Talleresa, a navijači su punih sat vremena nakon veličanstvene pobede od 4-1 skandirali ime dvostrukog strelca i novog idola Dijega Armanda Maradone. Osvojena je titula te sezone ali je klub sve više tonuo u dugove. Zbog fouklandskog rata finansijska kriza je zahvatila celu zemlju, pa tako i fudbal. Boca je u junu 1982. godine bila prinuđena da proda najbolje igrače kako bi preživela. Nakon svetskog prvenstva u Španiji Maradona se više nije vraćao u Argentinu. Najveću sumu ponudila je Barcelona, tada ogromnih osam miliona dolara, i ubrzo je došlo i do rekordnog transfera. Barca je bila veliki klub, a Maradona je doveden kako bi se prekinula dominacija madridskog Reala. U Barceloni su tada igrali još i Nemac Šuster, Alonso, Karasko tako da se Maradona brzo uklopio u novo društvo i postao gazda na terenu. Nakon svega par meseci provedenih u prstonici Katalonije zadesio ga je veliki peh. Oboleo je od žutice što ga je udaljilo sa terena nekoliko meseci. Uspeo je da se oporavi brže nego što lekari predviđali ali se tada suočio sa najtežom povredom u karijeri. Na utakmici protiv Atletika iz Bilbaoa, u septembru 1983. godine na njega je s' leđa startovao Goicoechea i polomio mu stopalo leve noge. < Za samo godinu dana Maradona je bio prinuđen da pauzira, prvo zbog bolesti, pa potom zbog povrede više od deset meseci. Vratio se na teren pred kraj sezone i zaigrao u finalu kupa baš protiv Atletika. Rešio je da se osveti Goicoechei, pa mu je uzvratio grubim faulom i tako zaradio crveni karton. Narednog dana španska fudbalska javnost je bila užasnuta njegovim postupkom. Izrečena mu je kazna zabrane igranja u trajnju od tri meseca. Novinari su ga uzeli na zub, pa su počeli da pišu sve i svašta. Maradona se nije ustručavao da im uzvrati kad god je imao prilike. Barcelona nije imala izbora, morala je da ga se reši. Pojavile se se priče o njegovom odlasku u Juventus i Inter, jedno vreme je bio aktuelan i engleski Šefild, ali je on na inenađenje mnogih otišao u "maleni" Napoli, klub bez trofeja sa juga Italije. Juventus je nudio više novca, ali je Maradona bio uvređen izjavom Bonipertija, predsednika crno belih koji je jednom prilikom rekao da fudbaler takve fizičke građe ne može daleko da dogura, pa je u junu 1984. godine potpisao za Napoli. To je bio prelomni trenutak u njegovoj karijeri. Na potpisivanju ugovora i predstavljanju tima za novu sezonu na stadionu San Paolo okupilo se 80.000 navijača Napolija koji su došli da pozdrave Maradonu. Obratio im se na italijanskom rečima: "Dobro veče Napolitanci, srećan sam što sam sa vama..." i šutnuo loptu ka krcatim tribinama. Navijači su potpuno odlepili, bili su u delirijumu. Na pres konferenciji novinarima je te večeri izjavio: "Želim da postanem idol siromašnih dečaka Napulja, jer su isti onakvi kakav sam i ja bio dok sam kao klinac živeo u predgrađu Buenos Airesa." Maradona o Napoliju nije znao ništa dok nije postao njegov član. Tek tada je saznao da se klub tri godine grčevito borio za opstanak, i da je daleko od evropskih i šampionskih ambicija. Ipak, ono što mu se svidelo bili su navijači kao i atmosfera koja je vladala u gradu. Napulj je bio tipičan grad sa juga Italije, uvek u senci bogatih gradova sa severa poput Milana, Torina, Bolonje... Tako je i odnos fudbalskih klubova i navijača sa severa prema Napoliju bio pun omalovažavanja. Jednostavno Napoli i Napulj su smatrani nižom klasom. Najbolji primer za to bilo je gostovanje Napolija u Veroni kada su domaći navijači istakli poruku upućenu gostima sa juga: "Dobrodošli u Italiju". Izlazak Maradone i momaka u svetlo plavim dresovima na teren tifozi Verone propratili su skandiranjem "operite se, operite se!" Napoliju je u toj prvoj sezoni sa Maradonom za dva boda izmakao plasman u kup Uefa, da bi već naredna godina bila mnogo uspešnija u kojoj je Napoli, pobedio veliki Juventus, zauzeo treće mesto i izborio izlazak u Evropu. U gradu je vladala euforija. Živelo se od utakmice do utakmice, a zanimljivo je da je i lokalna mafija pratila dešavanja u fudbalu i davala punu podršku Maradoni i njegovim saigračima. Došla je na red i legendarna sezona 1986/87. uoči koje je Argentina predvođena Maradonom, Valdanom i Buruchagom osvojila svetsko prvenstvo u Meksiku. Sa tog prvenstva najviše će se pamtiti meč između Argentine i Engleske na kojem je Maradona dao oba gola u pobedi svoje ekipe od 2-1. Prvi je postigao rukom, što ni jedan od sudija nije video, dok je drugi bio pravo remek delo, kada je uspeo da predribla šestoricu Engleza i golmana Shiltona. Kasnije je izjavio da je to bila "božija ruka". Napoli se tog leta pojačao, došao je golman Garea iz Verone, kao i Carnevale. Pre njih su stigli Bruno Giordano i Alessandro Renica. Pred razigranim Napolijem padali su redom Inter, Milan, Torino pa i Juventus predvođen Platinijem. Titula je konačno stigla sa severa na jug Italije. Te godine Napoli je osvojio duplu krunu što je pre njih za rukom pošlo samo Juventusu i Torinu. U gradu je nastao opšti haos. Ljudi mesec dana nisu radili. Slavilo je i staro i mlado. Maradona je poređen sa Bogom. Ulice grada su bile okićene zastavama, parolama i Maradoninim slikama. Čak je i na gradskom groblju osvanuo grafit upućen pokojnim Napolitancima. Neki od duhovitih navijača u euforiji je ispisao: "ne znate šta propuštate!" Naredne sezone u klub je stigao i brazilski centarfor Careca koji je sa Maradonom i Giordanom činio ubojiti trio kojeg su novinari prozvali "MaGiCa" (početna slova trojice igrača). Pune četiri sezone Maradona je igrao bez pauze što ga je fizički i psihički totalno iscrpelo. Počeo je utehu da traži u alkoholu i kokainu. Sve češće je viđan u društvu lokalnih mafijaša i raskalašnih devojaka. Prvi skandal od kako je došao u Italiju bio je vezan za pojavljivanje slike u novinama na kojoj je bio sa Carminom Giulianom, mafijaškim bosom. Maradona se kleo da nije imao pojma sa kim se slikao i da su mu mnogi ljudi nudili čitavo bogatstvo samo da bi stao pred objektiv sa njima. Maradona je tada prvi put potražio pomoć lekara i psihijatara. Napoli je izgubio prvenstvo. Prvak je bio Milan predvođen holandskim triom Van Basten, Gullit, Rijakaard. 1989. godine osvojen je kup Uefa, a u svojoj šestoj sezoni u Napoliju Maradona je sa klubom osvojio je drugi skudeto. Te godine se igralo svetsko prvenstvo u Italiji. Argentina je bila favorit i sve se vrtelo oko Maradone. Njega su voleli samo Napolitanci, dok su ga drugi navijači u Italiji mrzeli. Tako se na utakmici Argentina-Cameron u Milanu dogodio apsurd da su navijači Intera, inače osvedočeni desničari, navijali za crnce, protiv Maradone. U polufinalu su se sastali Italija i Argentina i to baš u Napulju. Maradona je uoči utakmice javno pozvao Napolitance da podrže Argentinu: "Traže od vas da navijate za Italiju, a gde god se maknete iz grada svi vas pljuju, omalovažavaju i mrze!" Atmosfera na stadionu je bila začuđujuće mirna. Napolitanci jednostavno nisu mogli da navijaju ni protiv svoje zemlje, ali ni protiv svog heroja. Argentina je pobedila i plasirala se u finale gde je pokradena u susretu sa Nemačkom, koja je slavila golom postignutim iz nepostojećeg penala. U martu mesecu 1991. Napoli je pobedio Bari 1-0, a posle utakmice Maradona je podvrgnut antidoping kontroli. Odjeknulo je kao bomba: "Maradona igrao dopingovan!!!", javljale su sve vesti. Fudbalski savez Italije je to jedva dočekao i kaznio ga sa petnaest meseci zabrane igranja. Maradona se javno zaklinjao da je bio čist i da je reč o čistoj nameštaljci, ali nije vredelo. Napustio je Italiju i preselio se u Sevilju koju je tada trenirao njegov zemljak Carlos Billardo. U Španiji se nije dugo zadržao pošto je poludeo kada je saznao da je uprava angažovala privatne detektive da ga prate. Ponovo je spakovao kofere i vratio se kući. Potpisao je ugovor sa klubom Newell's Old Boys, skinuo je višak kilograma i vratio se u top formu. Spremao se za svetsko prvenstvo u Americi. Prve dve utakmice je odigrao sjajno, da bi nakon meča protiv Nigerije ponovo bio pozitivan na antidoping testu. Kada mu je saopšteno da je izbačen sa mundijala, zaplakao je kao malo dete. To je bio Maradonin definitivan kraj. Sve više se svađao sa ženom, a razočaran u život totalno je digao ruke od fudbala. Bio je usamljen i često pijan i drogiran, što je i javno priznao. Nakon godinu dana haotičnog života uspeo je da se digne iz mrtvih i počne da trenira. Vratio se u Boca Juniors u jesen 1995. godine u kojoj je ostao dve sezone, tačnije do novog pozitivnog antidoping testa. 25.oktobra 1997. odigrao je poslednju zvaničnu utakmicu protiv večitog rivala River Plate. Pet dana kasnije, tačnije na svoj tridesetsedmi rođendan Maradona je objavio da se definitivno povlači iz fudbala. Organizovao je spektakularan oproštaj na "Bombonjeri" i tako otišao iz fudbala. Napustio je potom i porodicu i sve češće odlazio na Kubu gde se intezivno družio sa Fidelom Kastrom i gde je napisao autobiografiju. Maradona je prvi put sreo Fidela još 1987. godine i od tada je prosto opčinjen kubanskim "komandanteom". "Imam utisak da je taj čovek živa enciklopedija. Kad god smo se sretali ja sam imao tremu kao da sam rukama dotakao nebo. Nemam reči za sve ono što je za mene učinio 2000. godine kada sam mislio da mi nema spasa", napisao je Diego u svojoj knjizi. Usled nervnog rastrojstva Maradona je u februaru 2002. zapalio kuću. Izgorele su četiri sobe, da bi se potom odselio iz nje. Dva meseca kasnije na ćerkin petnaesti rođendan organizovao je proslavu iznajmivši stadion Boca Juniorsa. Žurka je trajala dva dana, bilo je preko trista zvanica, a slavlje je uveličano spektakularnim vatrometom i živom svirkom dva najpopularnija argentisnka rok benda, Los Piojos i Los Autenticos Decedentes. U junu mesecu japanske vlasti su odbile da mu izdaju vizu za odlazak na svetsko prvenstvo, pošto po njihovom zakonu niko ko je u prošlosti imao veze sa drogom ne može da uđe u Japan. Maradona je povodom toga sazvao konferenciju za novinare na kojoj je izjavio: "Ne želim u Japan da idem da bih bacio atomsku bombu kao što su to uradili Amerikanci, već da bih gledao fudbal. Ako nekom treba da bude uskraćena viza onda je to američka reprenzetacija!" Par dana kasnije argentinski predsednik se lično založio da Maradoni ipak bude odobren ulazak u Japan. U oktobru 2002. godine fudbalski klub Napoli je predao zahtev da se ime stadiona San Paolo promeni u ime slavnog Argentinca. Sud je to odobrio, ali po italijanskom zakonu do te promene može da dođe tek kada Maradona bude pokojni. U isto vreme u Italiji je uhapšen Maradonin lekar iz vrmena dok je igrao za Napoli, zbog dilovanja kokaina. Krajem 2002. godine Ariel Ortega je bio poslednji argentinski fudbaler koji je nosio dres sa brojem deset, koji je u čast Maradone zauvek povučen. Početkom naredne godine Maradonin vanbračni sin iz veze sa jednom Italijankom debitovao je za Napoli protiv Viareggia.karijera u brojkama: Argentinos Juniors 1976-1981. 166/116 Boca Juniors 1981-1982, 1995-1997. 71/35 Barcelona 1982-1984. 58/38 Napoli 1984-1991. 259/115 Sevilla 1992-1993. 29/7 Newell's Old Boys 1993-1994. 5/0 reprenzetacija Argentine 1977-1994. 91/34 (prvi broj označava broj odigranih utakmica a drugi broj postignutih golova) Nakon završetka igračke karijere Maradona se oprobao kao trener, ali nije imao puno uspeha. U Deprotivo Corrientesu je proveo svega dva dok se u Racingu zadržao četiri meseca i to u periodu između oktobra 1994 i maja 1995. godine. Kada se ženio dugogodišnjom devojkom Claudiom, organizovao je nezapamćeno slavlje u Buenos Airesu. Diego je za dva miliona dolara iznajmio boing 747 koji je iz svih krajeva Evrope dovezao goste u Argentinu. Na mladenačkoj torti napravljen je aranžman od sto zlatnih burmi. Iz braka sa Claudiom Diego ima dve ćerke. SSC Napoli osnovan je 1926. godine, ali do dolaska Maradone u klub nije imao zapaženijih uspeha. Osvojen je kup Italije u dva navrata 1962. i 1976. da bi se od 1984. godine klub vratio u život. Predvođeni Maradonom u periodu 1984-1991. Napoli je osvojio dve titule, kup i kup Uefa. Po odlasku slavnog Argentinca iz kluba Napoli je igrao još u dva navrata u kupu Uefa 1992. i 1994, da bi 1998. nakon tridesettri godine provedene u seriji A, klub ispao u drugu ligu. Zbog velikih finanskijskih problema i neizmirenih dugova Napoli je pred početak ove sezone izbačen u treću ligu. I pored toga, na stadionu se redovno okuplja po pedeset hiljada navijača, koji se smatraju najvernijim u Italiji. Navijači Napolija ispevali su preko osamdeset pesama o Maradoni, a na onom nezapamćenom dočeku 1984. godine pevali su mu: "O mama, mama, mama, znaš li zašto mi srce ovako lupa? Mama video sam Maradonu i zaljubio sam se u njega!" U Argentini postoji sekta koja Bogom smatra Diega Armanda Maradonu, a godine računa od 30.10.1960, dana rođenja slavnog fudbalera. Maradona je u svojoj autobiografiji rekao da mu je jedina neispunjena želja u životu to što nije imao prilike da upozna Ernesta Če Gevaru. "Nosim ga u svom srcu. U Argentini su nas učili da je Če bio opasni ubica, terorista, revolucionar koji je bacao bombe na nedužne ljude. Tek kada sam došao u Italiju, zemlju štrajkova i jake radničke klase, shvatio sam ustvari ko je bio Če Gervara. Pročitao sam veliki broj knjiga o njemu i saznao istinu, a potom istetovirao njegov lik na desnom ramenu."

Intervju navijac Hearts-a

B R A V E H E A R T S

Utakmica koja je otvorila svetsko prvenstvo u fudbalu 1998. godine u Parizu igrana je između branioca titule Brazila i autsajdera Škotske. Naravno Ronaldo i drugari su slavili ali će se meč ipak više pamtiti po sjajnoj atmosferi koju su stvorili navijači u kiltovima, poznati pod imenom ”Tartan Army”, predvođeni Sean Conneryem i Rod Stewartom. Tih mesec dana koliko je trajalo prvenstvo škotski navijači su bukvalo preplavili gradove širom Francuske. Za razliku od svojih južnih komšija Engleza, nisu izazvali ni najmanji incident a jedini problemi bi nastajali u kasnim večernjim časovima kada su gazde lokala i barova muku mučile kako da pijane ali miroljubive Škote pošalju na spavanje. Ostaje zabeleženo da je u gradovima poput Sent Etjena i Bordoa za vreme boravka škotskih navijača popijeno više piva i drugog alkoholnog pića nego u toku cele godine. Na svakom stadionu dobili su više aplauza ostale publike nego sami fudbaleri Škotske. Po završetku prvenstva Fifa ih je proglasila najboljim navijačima. Škotska reprenzetacija nikada nije postigla neki zapažen uspeh na evropskim i svetskim takmičenjima, a ni situacija u nacionalnoj ligi nije mnogo sjajnija. Celtic i Rangers samouvereno vladaju severom Britanije, dok se ostali klubovi eventualno dokopaju nekog kupa. Takođe njihovi izleti u Evropu završavaju se obično već u pretkolima, a najveći uspeh neračunajući dva trofeja glazgovskih giganata postigao je Aberdeen još 1983. osvojivši kup pobednika kupova i Dundee United koji je stigao do finala kupa Uefa četiri godine kasnije. Ipak navijači ova dva tima uz fanove Heartsa, Motherwella, Hiberniana… imaju najveće zasluge što se i za škotske huligane čulo širom Evrope.
Tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka incidenti u Škotskoj bili su vezani uglavnom za duele Celtica i Rangersa. Navijači ova dva kluba koristili su svaku priliku kada su njihovi timovi igrali prijateljske i kup mečeve u Engleskoj da se u hordama spuste u komšiluk i ostave za sobom krš i lom. Početkom sedamdesetih Rangers je igrao na Old Traffordu sa Manchesterom, a navijači protestanata mogu se pohvaliti da su jedni od retkih kojima je u to vreme pošlo za rukom da zauzmu kop ozloglašenih domaćih fanova, što nisu uspevale ni mnogo jače huliganske ekipe iz Engleske. 1977. godine prijateljska utakmica između Aston Ville i Rangersa bila je sve samo ne prijateljska. Škota je bilo skoro deset hiljada koji su se bez puno ustezanja zaleteli na domaću Holte End tribine. Tukao se ceo stadion, a u jednom momentu utakmica je bila prekinuta dok se povređenim navijačima pomoć ukazivala po celom terenu. Prekid je trajao skoro sat vremena, a preko sto navijača oba tima zatražilo je lekarsku pomoć. Na utakmici između engleskog Burnleya i Celtica scenario je bio gotovo identičan. Gostujući navijači lomili su šiljke sa metalne ograde i njima tokom celog prvog poluvremena gađali Barnleyeve fanove. Kada im je ponestalo municije srušili su ogradu i krenuli u direktan obračun sa Englezima. Reprenzetacije Engleske i Škotske još od davne 1872. godine sastajale su se dva puta godišnje i u prijateljskim mečevima odmeravali snage. Ta tradicija prekinuta je 1989. nakon neviđenih nereda koji su izbili na ulicama Glasgowa, a potom i na stadionu. Tokom sedamdesetih škotski navijači su živeli za gostovanja u Londonu. U više navrata dolazilo ih je i po sedamdeset hiljada. Provodili bi u Londonu ceo vikend i tu se napijali i pustošili pabove i prodavnice po centru i West Endu. Incidenata je bilo toliko da se nisu mogli izbrojati. Nakon utakmice ni ostali engelski gradovi i sela na putu od Londona do Škotske nisu bili spašeni od invazije pijanih i nasilnih Škota. Najveći incident ipak zabeležen je 1977. kada je trideset hiljada navijača u kiltovima preplavilo teren Wembleya. Pocepali su mreže na golovima, polomili prečke i razrovali svu travu, a u zatvoru ih je završilo ”samo” dvestaosamdesetdevet. Ipak šenlučenje Škota po Londonu nije moglo večno da traje, pa su se 1981. godine huligani londonskih klubova Chelsea, West Ham, Arsenal, Spurs udružili i priredili gorštacima nezaboravan ispraćaj. Devedeset navijača u suknjicama je zadobilo povrede, nekoliko ih je izbodeno, a policija je uhapsila preko stotinu Engleza. Sedamdesetih godina klub iz Edinburgha Heart Of Midlothian, ili skraćeno Hearts imao je navijače kojih su se svi plašili. Razgovarali smo sa četrdesetosmogodišnjim Mikeom, Englezom osnivačem Heartsovog fan kluba u Manchesetru:
# Većina engleskih navijača simpatiše i neki tim iz Škotske i obrnuto. To se posebno odnosi na navijače engleskih klubova čiji timovi retko igraju u Evropi, pa sa svojim škotskim favoritom odlaze na evropska gostovanja. Ja sam navijač Boltona, a Hearts je moj drugi tim. 1974. godine dvojica momaka sa kojima sam radio navijali su za Hearts. Pred početak fudbalske sezone Hearts je izvukao engleski Oldham u Texaco kupu (takmičenje u kojem su igrali engleski timovi koji se nisu kvalifikovali za evropske kupove i jednak broj škotskih ekipa). Naša kancelarija nalazila se nedaleko od Oldhamovog stadiona, pa je većina kolega sa posla logično navijala za Oldham Athletic. Dogovorili smo se da svi zajedno odemo na utakmicu. Ušli smo na domaću tribinu i našli se u čudu. Preko pet hiljada navijača Heartsa isteralo je Oldhamovce i zauzelo im kop. To je bio šok za sve, a vest o invaziji Škota brzo se pročula i po Manchesteru koji je udaljen od Oldhama svega 20-tak kilometara, pa je veliki broj navijača Citya i Uniteda već prvim vozom pohrlio u Oldham kao ispomoć. Hearts je ipak tog dana bio nedodirljiv. Rušili su sve pred sobom i jurili Engleze po celom gradu. Tog dana Hearts mi je osvojio srce.
Kada si počeo redovno da pratiš Hearts?
# Ta utakmica protiv Oldhama je bila prva na kojoj sam gledao Hearts. Zbog obaveza na poslu nisam mogao redovno da putujem u Edinburgh pa sam sporadično odlazio u Škotsku i druge gradove Engleske gde je moj tim gostovao. Krajem sedamdesetih igrali smo u Newcastleu. Izbila je velika tuča na domaćoj tribini Gallowgate, ali moram da priznam da se taj put nismo proslavili, iako navijači Newcastlea nisu uspeli da nas izbace napolje. Većinu navijača Heartsa tih godina činili su pankeri i skinhedi. Mislim da ih toliko nije bilo ni na jednom drugom stadionu. Utakmica protiv Middlesbrougha bila je mirna ali su zato veliki neredi izbili na ulicama grada i glavnoj železničkoj stanici. Početkom osamdesetih sve češće sam odlazio na Heartsove utakmice. U maju 1982. igrali smo odlučujuću utakmicu za povratak u Premijer ligu u gostima protiv Dunfermlinea. Na stadionu je bilo deset hiljada navijača od čega su više od pola činili Heartsovi. Policija je imala pune ruke posla. Kada je domaći tim poveo pred kraj poluvremena stvari su izmakle kontroli. Heartsovi huligani srušili su ogradu i napali policiju i domaće fanove. Igrači su se pojavili na početak drugog poluvremena tek nakon četrdeset minuta kada je policija konačno uspela da smiri situaciju i gostujuće navijače vrati na svoju tribinu. Hearts je u nastavku uspeo da preokrene rezultat i pobedi 2-1. Pobedonosni gol proslavili su i panduri kojima je laknulo, jer su znali da bi u slučaju poraza Heartsovi divljaci nakon utakmice poravnali ceo grad.
Kada je osnovan klub navijača Heartsa u Manchesteru, i koliko sličnih klubova ima još u Britaniji i širom sveta?
# 1985. godine moj prijatelj Dez Burns i ja osnovali smo Manchester Hearts Supporters Club. Ja sam bio predsednik do 2002. godine kada sam, zbog prezauzetosti na poslu, prepustio mesto jednom malđem navijaču. Pre tri godine imali smo rekordnih 165 članova, dok nas je danas 130. Brojna je i ekipa iz Londona kao i iz Severne Irske. Takođe klubovi navijača Heartsa postoje i u Oslu, Stokholmu, Majorci, Berlinu. Ne treba zaboraviti ni zvanično registrovan fan klub koji je pre nekoliko godina osnovan u Beogradu! Napomenuo bih još da je naš klub navijača iz Manchestera najbolje organizovan. Redovno se ide na svaku utakmicu. Ja sam 1986. godine pokrenuo prvi Heartsov fanzin “Heartbeat” koji je izlazio punih pet godina i koji se prodavao u tiražu od preko hiljadu i po komada. “Heartbeat” je inspirisao i direktno uticao na pokretanje kasnije najtiražnijeg Heartsovog fanzina “No Idle Talk”, koji je izlazio punih četrnaest godina prestavši sa radom 2003. Danas izlazi samo jedan fanzin, “Always The Bridesmaid”.
Navijači najjućeg rivala Hiberniana su uglavnom katolici iz Edinburgha. Da li je i vaš rivalitet poput glasgowskog zasnovan na verskoj osnovi?
# Ne, ne može se ništa meriti sa mržnjom Celtica i Rangersa. Hibsi jesu katolici a mi protestanti, ali je naš rivalitet uglavnom zasnovan na klupskoj osnovi. Brojne tuče koje su se dešavale i dešavaju se i danas nemaju toliko jaku versku pozadinu, iako je bilo pojedinačnih slučajeva kada smo se mlatili sa njima zato što su katolici. Hearts je neuporedivo popularniji klub u Edinburghu i uvek je imao više navijača od zelenih. Čak i dok smo igrali u drugoj ligi a oni u prvoj naš stadion je bio puniji od njihovog. 1970. godine Hibernian je igrao protiv Rangersa u večernjem terminu, Heartsovi navijači besni zbog poraza od Dundee Uniteda po povratku sa gostovanja upali su na tribinu punu Hibsa i svoj bes iskalili na njima.
Koja će ti sezona ostati zauvek u sećanju i koje bi evropsko gostovanje izdvojio kao najbolje?
Mnogi navijači Heartsa će reći da je naša najbolja sezona 1998. kada smo nakon tridesetšest godina posta osvojili trofej, kup Škotske. Ja ću ipak ceo život pamtiti sezonu 1985/86. Tada smo igrali najlepši fudbal i atmosfera na utakmicama je bila za nezaborav. Hearts nije izgubio čak dvadesetosam utakmica u nizu, ali smo na kraju ostali praznih šaka. Kako se prevnstvo bližilo kraju nekoliko ključnih igrača se povredilo. Za titulu nam je trebao jedan bod u poslednjem kolu na stadionu Dundeea. Dva dana uoči utakmice čak sedmorica igrača dobiju grip, pa je na teren istrčao gotovo rezervni sastav. U slučaju da mi izgubimo 1-0, Celticu je trebala pobeda od pet razlike protiv St. Mirrena. Oni su naravno pobedili sa 6-0, a mi primili dva gola u poslednjih sedam minuta i izgubili titulu. Nakon svega nedelju dana ekipa još u šoku izgubila je i finale kupa od Aberdeena.
Svako evropsko gostovanje je priča za sabe, a ja nisam propustio ni jedno od te godine. Proputovao sam Evropu uzduž i popreko, od Mostara do Taliana. U Bordou prošle godine bilo je fenomenalno. Preko četiri hiljade navijača Heartsa očitalo je lekciju Francuzima iz navijanja i što je najbitnije pobedili smo 1-0
Hearts je prvi u Škotskoj imao huligansku ekipu. Koji incident ćeš uvek pamtiti?
Tokom sedamdesetih godina Hearts je imao najbrojniju i najnasilniju ekipu u Škotskoj. Nije bilo organizacije kao danas. Jednostavno, išli smo na gostovanja i mlatili sve pred sobom. Nismo imali ravne sebi. Gde god su se pojavili Heartsovi huligani su izazivali incidente, a od pesme “Hello, hello we are Gorgie Boys” (naziv Gorgie je po istoimenoj tribini na kojoj su se okupljali najvatreniji navijači Heartsa) protivničkim navijačima se dizala kosa na glavi. U poslednjem kolu u sezoni 1981/82. na našem stadionu igrali smo protiv Motherwella. Nama je za ulazak u Premier ligu trebala pobeda, dok su oni već obezbedili prvo mesto i rezultat im nije značio. Kada je Motherwell poveo na tribinama je nastao haos. Heartsovi navijači su odlepili. Utakmica je nekoliko puta bila prekidana zbog uletanja navijača na teren i gađanja protivničkih igrača i sudija. U jednom momentu gostujući navijači bili su napadnuti sa obe strane. Ne pamtim da je neko dobio slične batine! Narednih petnaest godina izbegavali su da dođu na naš stadion. Svi Motherwellovi autobusi, uključujući i onaj koji je prevozio igrače bili su polupani, a neredi su trajali do kasno u noć. Najužasniji prizor bio je kade je grupa Heartsovih huligana prvo opkolila a potom prevrnula i razbila policajski kombi u kojem je bilo dvanaest prestravljenih pandura. Potom su se neredi preselili na železničku stanicu kada su Heartsovi navijači napali i fanove Hibsa koji su se vraćali sa gostovanja u Glasgowu. Nakon dve, tri sezone svo to nasilje na utakmicama Heartsa odjednom je iz neobjašjivih razloga isčezlo. Osamdesete su potom u potpunosti pripale navijačima Aberdeena, koji su prvi imali casuals ekipu.

Aberdeen je 1980. igrao protiv Liverpoola. U tuči navijača posle utakmice jasno se videla razlika u odevanju dve zaraćene strane. Dok su navijači Aberdeena na sebi imali klupska obeležja, Scouseri (navijači Liverpoola) su bili odeveni drugačije. Dominirali su Burberry šalovi, Pringle puloveri, Lacoste i Fila majice. Škoti su maznuli fazon od navijača Liverpoola i ubrzo se na stadionu Aberdeena pojavila prva casuals ekipa na severu Velike Britanije, “Aberdeen Soccer Casuals” ili skraćeno ASC. Šopovi u Londonu bili su prepuni moderne casual odeće koja se nije mogla kupiti u Škotskoj. Momci iz prve Aberdeenove ekipe bili su česti posetioci britanske prestonice. Kupovali su i krali vredne krpice i njima snabdevali sebe i svoje prijatelje. U to vreme nisu postojali sigurnosni alarmi i kamere u prodavnicama, pa se bez problema u njima operisalo. ASC su ubrzo promovisani u najjaču ekipu na huliganskoj sceni Škotske, koja je brojala i do hiljadu ljudi. Tek dve godine nakon njih casulasi su se pojavili i među Motherwellovim navijačima, koji su sebe nazvali “Motherwell Saturday Service”. Tako su osamdesete godine protekle u čestim okršajima Aberdeenovih i Motherwellovih huligana. Jedna od najbrutalnijih tuča odigrala se na Motherwellovom stadionu kada je ASC upao na domaću tribinu i primorao domaće fanove da spas potraže begom na teren. Ubrzo su casualsi zapali za oko policiji i upravama klubova, pa je čak Motherwell izdao zvanično saopštenje po kojem niko od navijača ko je na sebi imao Kappa ili Fila odeću nije mogao na tribinu. Interesantno je da se u to vreme i u Glasgowu pojavila Celticova casulas ekipa “Roman Chatolic Casuals”, koja nije dugo trajala pošto su im najvećeg protivnika predstavljali obični navijači Celtica. 1985.

Aberdeenov ASC i Motherwellov SSC dobili su brojnu konkurenciju. “Capital City Service” bio je najekstermnija Hibernianova ekipa. Pojavili su se i Rangersov “Inter City Firm”, Heartsov “Casual Soccer Firm”, St. Mirrenov “Love Street Division” kao i “Utility Crew” koji su bili sačinjeni od huligana oba kluba iz Dundeea. Čak su i mali klubovi imali svoje ekipe, a najbolji primer su Arborathov “Soccer Minority” i Airdriev “Section B”, koji iako malobrojni znali su da iznenade i mnogo jače i organizovanije bande od sebe. Tuče su postale sve brutalnije, i nije bilo velike razlike u odnosu na dešavanja u Engleskoj. Aberdeenov fan izboden je u tuči sa Hibsima 1987, a već naredne sezone dug je naplaćen. Škotski huligani ustalili su odlaske na utakmice u Engleskoj gde su kupili fazone i sticali mnoga poznanstva. Tada su engleske ekipe bile izuzetno brojne. Manchester United i Chelsea imali su na svakoj utakmici preko dve hiljade momaka uvek spremnih za akciju. Čak i mali timovi poput Blackpoola bez problema su brojali i po petsto huligana. Najpoznatije huligansko prijateljstvo koje traje već dvadeset godina sklopljeno je između Rangersovog ICF-a i Chelsea Headhuntersa. Aberdeenov ASC se sprijateljio sa Tottenhamovom ekipom, a par godina kasnije i sa Leedsovim Service Crewom, dok je veoma čvrsto prijateljstvo i između huligana Hiberniana i Stoke Citya. Krajem osamdesetih neredi na stadionima u Škotskoj su se proredili. Jedan broj huligana zasitio se svega i jednostavno digao ruke od fudbala, dok su drugi shvatili da šibanje po stadionima nije vredno ležanja u zatvoru, pošto je policija maksimalno postrožila kontrolu i kazne za izgrednike.

“Mislim da je veliki udeo što je casual scena u Škotskoj splasnula imala nadolazeća dance/rave kultura.” kaže Dave Low, originalni član Aberdeen Soccer Casulasa i nastavlja: “U periodu između 1988. i 1992. godine mnogim navijačima je bilo zanimljivije da uz ecstacy đuskaju u diskotekama nego da idu na utakmice. Naravno navijački pokret tu nije ugašen, već se sve samo malo primirilo, a ekipe su se prepolovile. Najaktivniji su bili Hibsi, koji su početkom devedesetih imali zapažene uspehe u tučama sa navijačima Aston Ville, Oldhama, Millwalla, kao i fanovima belgijskih klubova Anderleht i Standard sa kojima su igrali u kupu Uefa.” Na Daveovu priču nadovezao se njegov prijatelj Stan Thain: ” Policija u Škotskoj se ugledala na kolege iz Engleske, pa su oformljene posebne jedinice za borbu protiv fudbalskih huligana. 1994. igrali smo protiv Hibsa u Edinburghu. Panduri su zaustavili naš autobus i svi smo bez razloga završili u stanici. Držali su nas tamo šest sati, a potom nas poslali nazad za Aberdeen. U maju iste godine naša prva ekipa otputovala je u Holandiju na utakmicu reprenzetacije. Udružili smo se sa navijačima Hiberniana i pošteno se pošibali sa Holanđanima u Utrehtu. Pedeset Škota je bilo uhapšeno u tim neredima, a to je bio prvi put da su se na istoj strani našli huligani Aberdeena i Hibsa. Dve godine kasnije na evropskom prvenstvu u Engleskoj dogodila se slična stvar. Huligani nekoliko klubova napravili su ekipu od četristo momaka. Aberdeenovih je bilo najviše, oko stodvadeset. U neredima na Trafalgaru grupa od preko dvesta Škota, uglavnom casualsa, uspela je da probije obruč pandura i napadne pab pun engleksih navijača na Leicester Squeru.”

Krajem devedesetih huligani škotskih timova pokrenuli su inicijativu za osnivanje ekipe koja će pratiti reprenzetaciju. Vođe Rangersovih, Hibernianovih i nekih manjih timova okupile su se i oformile Scottish National Firm, SNF. Jedan deo umerenijih Heartsovih huligana im se pridružio. Poziv je stigao i na adresu Aberdeenovih casualsa, ali je usledio negativan odgovor. ” Jednostavno nismo mogli na istu stranu sa omraženim neprijateljem. “, kaže Dave Low. ” Između nas i SNF je zbog našeg odbijanja da im se priključimo zavladala netrpeljivost, koja je kulminirala pred svetsko prvenstvo u Francuskoj 1998. Ugovorili smo tuču u Bordou, ali je škotska policija to saznala i sa kolegama iz Francuske i Španije organizovano pratila kretanje škotskih huligana. SNF su odseli u jednom letovalištu u Španiji odakle su trebali da krenu put Bordoa, ali su ih panduri sprečili i vratili nazad za Škotsku.” na Daveovu priču ponovo se nadovezuje Stan: ” Unutar SNF-a stvari su počele da idu naopako. Navijači Hiberniana zaratili su između sebe. Pojedinci su se okrenuli raznim prljavim poslovima poput tapkanja karata, dilovanja droge… sve je moralao ubrzo da pukne.”
U poslednjih nekoliko sezona jedino su se Aberdeen Soccer Casuals održali na sceni. 1997. sukobili su se sa navijačima Rangersa u centru Glasgowa. Neredi na utakmici u Kilmarnocku bili su najžešći u celoj sezoni. Jurnjava sa policijom trajala je čitav dan, a pričinjina je velika materijalna šteta u brojnim pabovima i lokalima u centru grada. U prijateljskoj utakmici sa Evertonom izbilo je nekoliko sukoba između ASC i Scousera. Naknadno je policija uhapsila pedesetak huligana oba tima na osnovu video snimaka. Nereda je bilo i u Sheffieldu, sa navijačima Uniteda, gde su Aberdeenovi momci proveli vikend nakon prijateljske utakmice sa engleksim Rotherhamom. Incidenti sa Rangersovim ICF-om postali su sve učestaliji. U aprilu 2000. nakon tuče u centru Aberdeena uhapšeno je sedamnaest domaćih huligana, a žestoko je bilo i godinu dana kasnije u Glasgowu. Prošle sezone grupa od osamdeset ASC putovala je u London da bi zajedno sa prijateljima, navijačima Tottenhama, učestvovala u okršaju sa West Hamom. Početkom 2002. godine na utakmici između Rangersa i Aberdeena koju je televizija direktno prenosila, domaći navijači gađali su novčićima povređnog fudbalera protivničke ekipe. Tada je sa suprotne tribine na teren utrčala Aberdeenova ekipa i zaletela se prema Rangersovom sektoru. Policija ih je sve pohapsila, a oko tog incidenta podigla se velika prašina. Tih dana su se sukobili i navijači Heartsa i Celtica odnosno nižerazrednih klubova Ayr Uniteda i Airdriea, što je javnost osudila.” Ova sezona je prilično mirna, pošto su jednom broju naših momaka stigli sudski pozivi za neke ranije incidente. Ipak primetno je da se nakon par godina zatišja sve veći broj casualsa okuplja i reaktivira i u drugim ekipama, tako da neće biti iznenađenje ako sve uskoro ponovo eksplodira.” završavaju svoju priču Dave Low i Stan Thain.

Situacija u fudbalskim klubovima Dundee i Dundee United nije ni malo vesela. Oba kluba su u dubokoj finansijskoj krizi, pa se čak prošle godine pojavio predlog o fuzionisanju dva tima. Ipak, najvatreniji navijači oba kluba izričito su se usprotivili tom predlogu. “Istina je da utakmice oba tima posmatra po pet-šest, maksimalno deset hiljada gledalaca, ali to nije znak da odmah treba zaboraviti i ugasiti tradiciju i rivalitet.”, kaže navijač Dundee Uniteda Alan Dalziel, novinar. “I dalje ima i onih ekstremnih navijača koji zbog vere ne bi pristali da se mešaju. Ipak verska netrpeljivost se ovde gotovo i ne oseti. Oko Dundeea su se u prošlosti okupljali protestanti, dok je United važio za katolički klub. Mnogima je bilo čudno kako to da katolici nose narandžaste dresove, ali treba napraviti razliku između protestanske Orange boje i Dundee Unitedove Tangerine narandžaste nijanse (od prilike kao i razlika između crnogorske plavetne i srpske plave, prim.aut.). Jedino što je zajedničko za oba tima su huligani kojih nema mnogo i koji moraju da se ujedine kada u grad dolaze Aberdeen, Hibernian, Motherwell ili Rangers.”objašnjava Alan i za kraj dodaje: “Meni je reprenzetacija na prvom mestu. Ne zanimaju me huliganske aktivnosti. Mislim da je čast biti u koloni od nekoliko desetina hiljada “Tartan Army-a” dok se maršira gradovima evropskih metropola.”

Finansijska situacija tamna je i u fudbalskom klubu Hearts, koji je zbog duga od sedamnaest miliona funti prinuđen da na kraju ove sezone proda svoj stadion Tynecastle, na kojem igra još od daleke 1886. godine. Klub će svoje utakmice kao domaćin igrati na obližnjem ragbi stadionu Murrayfield, koji ima kapacitet od skoro sedamdeset hiljada i koji je proglašen najboljim stadionom u Škotskoj. Dobra atmosfera sa Tynecastlea će tako nestati, pošto će se deset hiljada navijača, koliko je trenutno Heartsov prosek, izgubiti na ogromnom stadionu, ali će klub zaraditi na utakmicama protiv Celtica i Rangersa tako što će gostujućim navijačima dati po trideset hiljada ulaznica, a zanimljivo će biti i u gradskom derbiju protiv Hibsa na kojem već dugo nije bilo više od petnaest hiljada navijača.

Škotska reprenzetacija svoje domaće utakmice igra na čuvenom stadionu Hampden Park u Glasgowu, koji je prošle godine proslavio stogodišnjicu. Do pre par godina veliki stadion je pripadao malom klubu Queens Parku, ali ga je fudbalska asocijacija Škotske renovirala i otkupila, ostavivši pravo prvom vlasniku da svoje prvenstvene mečeve igra na njemu. Zanimljivo je reći da je za vreme renoviranja stadiona reprenzetacija svoje utakmice igrala na stadionima Celltica i Rangersa, ali je atmosfera na tim mečevima bila veoma čudna. Naime, na Ibroxu su se uglavnom okupljali navijači Rangersa i pri tom pozdravljali samo igrače koji su igrali ili igraju za protestante, a ostalima zviždali. Na Celtic Parku situacija je bila razumljivo obrnuta.

Najbolje posete ovog kola u ligama država bivše SFRJ

Ovog vikenda odigrano je jos jedno kolo najboljih fudbalskih liga iz zemalja bivse SFRJ, posete na stadionima su vec tradicionalno bile lose jer je na samo tri utakmice zabelezena veca brojka od 6000 posetilaca.

Kao po obicaju u utakmicama koje igraju pred domacim navijacima Hajduk ima standardno solidnu brojku koja je ovog vikenda bila preko 7000 navijaca. U BiH je Željezničar imao posjetu sa 6.000 posetilaca a prati ga utakmica u Kruševcu između Napretka i Zvezde.

Od ostalih istaknutih utakmica u TOP posetama kola nasle su se  utakmice Osijek – Istra i Cibalia – Dinamo te utakmice izmedju Partizana i Čukaričkog, Sarajeva i Krupe, Olimpije i Gorice.

Crnogorski derbi je imao oko 2.800 posetilaca što nije loše za crnogorski standard iako su navijači Budućnosti, Varvari, imali zabranjen dolazak u Nikšić.

Hajduk – Inter Zaprešić 7.059

Željezničar – Zrinjski 6.000

Napredak – Crvena Zvezda 6.000

Osijek – Istra 3.470

Cibalia – Dinamo 3.105

Sarajevo – Krupa 3000

Partizan – Čukarički 3.000

Olimpija Ljubljana – Gorica 3.000

Sutjeska – Budućnost 2.800

Mačva Šabac – OFK Bačka 2.000

Borac – Sloboda 1.500

Maribor – Triglav 1.500

 

Ko je Ultras

Ultras nema ime , samo dobri prijatelji ga poznaju. Ultras nema lice, mnogo puta mu kapuljača pokriva glavu, šal usta. Ultras se ne oblači poput ostalih, ne prati modu, ne voli novitete. Kad šeta ulicom, iako nema obilježja svoje ekipe, on je prepoznatljiv. Ultras napada ako je napadnut, pomaže kad je to potrebno, ne prestaje biti ultras čim skine šal i vrati se kući, već se bori 7 dana tjedno.

Iskusni ultras daje primjer mlađem, mlađi ima respekt prema starijem. Mladi ultras je ponosan dok stoji pored iskusnijeg, uči od kritika starijeg i pocrveni kad mu ovaj pruži ruku. Kad obični ljudi gledaju ultrasa, oni ga ne razumju, a on ne želi biti razumljiv, ne želi objašnjavati svoje ideale. Svaki ultras je različit: postoje oni koji nose obiljžja grupe ili kluba i oni koji nikad u životu nisu imali tako nešto; postoje oni koji se kreću samo sa svojom grupom i oni koji su individualci i koji su sami svoja grupa.

Ultrasi su različiti, ali ih spaja ljubav prema svom klubu, upornost u ostajanju 90 min na nogama po kiši ili na hladnoći, spaja ih toplina koja ih grije dok pjevaju iz sveg glasa, dok spavaju u polu-pijanom stanju u vlaku koji ih vodi sa gostovanja, spaja ih korteo kroz centar gostujućeg grada, spaja ih jedan sendvič koji će podijeliti njih četvero poslije mnogo sati gladi, spaja ih jedna podijeljena cigareta, spaja ih ona svađa oko rezervnog napdača koja je promašio odlučujući penal, spaja ih jedan pogled, jedan ideal, jedan jedini mentalitet.

Sve stvari koje nas međusobno spajaju, u isto vrijeme nas odvajaju od ostalog svijeta: od zabrinutih roditelja, od zaprepaštenih rođaka, od uplašenih školskih ili poslovnih kolega, i od netolerantnih profesora ili šefa. Ultras je izlazak, iznenađenje koje ti ukrade osmijeh kad shvatiš da si se izvukao za dlaku. Ultras je i ruka koja te uvlači u vlak koji već kreće. Ultras nije vandalizam ili nasilje bez razloga, on je uporna obrana jednog načina života, koji je pao u krizu zbog socijalnih problema, zbog glupe televizije, zbog diskoteka koje privlače sve više mladih, ali najviše zbog NEOPRAVDANE REPRESIJE.

Biti ultras je sve ovo i mnogo više, emocije i strast koje se ne mogu objasniti riječima ljudima koji to ne žele shvatit, i koji bi svakako rađe jednostavno okrenuli glavu i nastavili živjeti iza jednog stakla, ljudi koji ne bi nikad imali muda razbiti isto staklo i ući u naš svijet!

Intervju sa članom Taurunum Boys-a

Stariji intervju sa pripadnikom navijacke grupe Taurunum Boys koji je uzet sa portala Svet navijaca

TAURUNUM BOYS – zajednički je naziv za sve navijače F.K. Zemun. Prvo organizovano bodrenje kluba, koji se tada zvao F.K. Galenika, datira još od sredine osamdesetih, tačnije 1986. godine kada dolazi do pojave i stvaranja prvih navijačkih grupa. Tadašnje grupe: Testas Caldas, Pajtosi i Godfathers dolaze na ideju da se okupe pod jednim imenom 1987. godine.

Za ime i zaštitni znak grupe uzet je latinski naziv grada Zemuna – Taurunum. U to vreme F.K. Galenika takmiči se u Srpskoj ligi, a Taurunum je bio smešten na severnoj tribini, koja je uvek bila prepuna.

Nedugo zatim ostvaruje se prijateljski kontakt sa momcima iz Pančeva i Taurunum dobija sekciju navijača iz Pančeva pod imenom Rangers.Ova grupa je redovno dolazila na utakmice, kako kod kuće tako i na gostovanja sa transparentom Supporters Pančevo i Rangers.

F.K. Galenika menja ime u F.K. Zemun 1990.godine, međutim ubrzo dolazi do rata, ekonomskih sankcija, mnogi navijači odlaze u rat, dolazi do naglog pada kvaliteta fudbala, što sve zajedno doprinosi da stadioni budu sve manje posećeni, a navijačke grupe budu sve manje i manje.

U tom periodu Taurunum stagnira ali se navijačka kultura održava i što je još bitnije prenosi se na mlađe generacije.Za prekretnicu organizovanog navijanja uzima se 1995.godina, kada mlađi deo navijača sa istočne tribine polako preuzima odgovornost u organizovanju i vođenju grupe (pre svih THE BOYS – DRAGONS), sa tada već novim imenom Taurunum Boys.

Jasna ideja i cilj grupe, kako bi sve digli na viši nivo i kako bi Zemun kao grad i naravno fudbalski klub dobio navijače kakve zaslužuje, pokreće se sve iz početka. Moto Taurunum Boys-a je – jedan grad, jedan klub, samo Zemun.- Izazov je prihvaćen i iz dana u dan sve je više ljudi koji se okreću svom gradskom klubu.

Postavljen zadatak je dao rezultate tako da je od tada grupa sve organizovanija i brojnija.Danas Taurunum Boys su jedna od retkih manjih grupa koje mogu da se pohvale time da dugi niz godina nisu propustili nijednu utakmicu svog kluba, bilo kod kuće ili na gostovanju.

Za nas ne postoje nikakvi izgovori i svaka utakmica je novi izazov i mi ćemo uvek biti tu da branimo ime i čast kluba. Nikada od svog osnivanja nismo davali političku podršku ni jednoj stranci, jer je naša politika pre svega Zemun i Srbija, a naša stranka se zove Tarunum Boys!

Intervju sa jednim od članova

Možeš li nam reći nešto više o sebi?

– Zdravo, radije ne bi rekao svoje ime javno. Ultras sam već 17 godina. Počeo sam u sezoni 1993/94. Sada imam 33 godine.

Možemo li početi tako što ćeš nam reći nešto više o svojoj grupi?

– Istorija se deli u 4 faze. Prva faza je bila 70ih godina kada su grupe organizovano kamnionima i autobusima išle na utakmice. U to vreme situacija je bila ista igrali kući ili išli na gostovanje. Druga faza počinje sredinom 80 ih, kada ste prvi put mogli da vidite barjake na stadionima. Prve grupe u Zemunu su bile Testas Caldas, Pajtosi and Godfathers, koje su se posle udružile u grupu Taurunum (1987).

Kada je izbio rat u bivšoj SFRJ, grupa je zapala u veliku krizu, i ređe su se igrale utakmice. Mi smo išli na sve, ali je organizacija bila na niskom nivou. Verujem da to nije slučaj bio samo sa nama već i sa drugim grupama, već i sa drugim manjim grupama. Sve je ovo druga faza u razvoju grupe. Godina 1995-a je vrlo važna za treću fazu razvoja grupe, jer dolazi do razvoja dve podgrupe, koje su bile preduslov za današnje Boys 1995 and Dragons 1995. To su bile mlade grupe koje su se polako razvijale proteklih 16 godina i koje sad predstavljaju Staru Gardu Severnog Zemuna. Sredinom 2000te godine dolazi do ekspanzije grupe kao rezultat dobrog rada gore navedenih grupa. Takođe nastaje grupa Zemun Trg, jako mladi ljudi koji su se okupili oko Nove Garde. Svi zajedno predstavljamo Taurunum Boys. Pod grupe koje smo pomenuli imaju svoje zastave, takođe postoje i grupe koje nose ime delova Zemuna iz kojih dolaze kao što su: Ćukovac, Galenika, Novi Grad, Zemun Polje;

Reci nam nešto više o svom kraju

– Dugi niz godina, Zemun je bio odvojen grad koji ima svoju istoriju kao zaseban grad. Danas je on samo deo Beograda. Kako god nijedan Zemunac nikada to neće prihvatiti, iako je centar Beograda samo na 10 min od Zemuna. Zemun je postao nezavistan od Beograda u svakom smislu potreba; Mnogo se trudimo da održimo našu grupu jakom, da privučemo mlađe navijače da nam se priklone, iako su naši rezultati tanki, klub je u velikim problemima, ali i dalje odolevamo sve jačoj propagandi Delija i Grobara širom Srbije. Što se tiče Delija i Grobara, oni imaju svoje članove u Zemunu naravno. Bilo bi glupo reći da nemaju jer ih imaju širom Srbije. Grobari imaju organizovanu grupu u Zemunu koja ima zastavu, dok Delije imaju grupu ali bez zastave, ali kada se sve svede na neki broj Delija u Zemunu ima više od Grobara, što pokazuje primer da je za grupu Delije Zemun odštampano preko 100 majica i dukseva a da se tačan broj ostalih članova ne zna, često imamo sukobe sa njima pogotovo sa grupm Mangupi, a takođe znamo za osnivanje nove grupe Delija zvane Ježevi čiji su članovi mahom iz Zemuna. Ali ipak naravno i oni znaju kao i mi da je grad naš i da će ostati zeleno-plav. Nastavićemo da se bori za svako dete u kraju, svaki pravi Zemunac mora se priključiti nama. Kada vidimo članove drugih grupa u Zemunu bez razmišljanja ih napadamo.

Zemun je igra jako loše ali od ispadanja u drugu ligu vaša grupa je takoreći eksplodirala, reci nam nešto više o tome?

– Mnogi su misli da će pad u niže lige jako loše uticati na nas, ali ipak se sve to okrenulo i došao je još veći broj navijača. Igranje u trećoj ligi se ispostavilo kao najbolja sezona u proteklih 10 godina. Velika brojnost i pirotehnika, kao i mnogobrojni incidenti – sve je to krasilo našu grupu. I da ponovim, sve loše stavi su naletele na naš nesalomiv stav i inat prema fudbalskom savezu, i sve se to odbilo od nas i dovelo do ekspanzije.

Zemunov najbolji rezultat je bio plasman u finale kupa koji ste igrali protiv Partizana, da li je to ujedno i najbolji nastup grupe?

– Da to jeste najbolji rezultat našeg tima, ali po mom mišljenju najbolji nastup grupe je bio u polufinalu protiv OFK Beograda, kada je oko 1000 navijača bilo u kopu. Bilo nas je više nego protiv Partizana, verovatno iz mržnje prema navijačima OFK-a Unionistima. Što se tiče samog finala ceo dan smo proveli u gradu pripremajući koreografiju, pevajući pesme, družeći se.. Bilo nas je oko 700.

Imate li neku prijateljsku grupu?

– Imamo bratksu i prijateljsku grupu. Naša braća su Crveni Đavoli(Red Devils) iz Kragujevca, i u ovim smo odnosima od 1998 godine. Sve je počelo kada je jedan naš član koji je putovao u Kragujevac i imao familiju tamo, pozvao nas da navijamo za Radnički koji se borio da uđe u Super Ligu. Od tada naše bratsvo raste i sada se proteže do najmlađih generacija.

Imamo prijateljske odnose sa navijačima Iraklis-a iz Soluna (Thessaloniki) (Greece). Grupa im se zove Autonomo, i imamo odlične prijateljske odnose sa navijačima iz njihovih kluba: Autonomo Kilkis, Kavala and Trilofos. Posete su vrlo česte. Posetili smo ih nekoliko puta tokom derbija, a poslednji je bio protiv Panatinaikos-a. Oni su nas posetili nekoliko puta, najveća grupa njih je došla kada smo proslavljali povratak iz druge u prvu ligu. Prijateljstvo je počelo kada su neki naši članovi došli u kontakt sa grcima na letovanju, i onda se to prijateljstvo jednostavno proširilo. Ipak, njihova grupa je dosta veća od naše i na njih ne gledamo kao na braću već kao prijatelje grupe.

Tuče?

– Svima su pozanate naše tuče sa Firmom, iz Novog sada. Zatim bi pomenuo tuču sa navijačima OFK Beograda u Zemunu pre 5 godina, koji mnogi nazaivaju tučom sa najviše prolivene krvi u Srbiji. Takođe imali smo mnogo sukoba i sa Delijama i Grobarima, i pre 6 godina sa navijačima Rada Forsima. Ranije su nam najveći neprijatelji bili Unionisti, sa kojima smo imali prvu zakazanu tuču koju smo dobili. Sada su naši neprijatelji Firma i Unionisti (Plava Unija). Pošto već dugo ne igramo u Super Ligi, onda ni nema nekih sukoba, jer su grupe u trećoj ligi neorganizovane i jedva da postoje.

Taurunum bojs navijaci fudbalera Zemuna na utakmici prvenstva Srbije i Crne Gore protiv Partizana na stadionu Zemuna
07.11.2004. godine
Foto: Marko Metlas

2008 godine ste otišli na gostovanje u Novi Pazar, kako se to završilo?

– Bilo je kao na filmu. Otišli smo tamo 2 dana ranije, iznajmili smo kuću u kojoj smo trebali da budemo do dana kad počne utakmica. Nalazili smo se u gradu u malim grupama, ispostavilo se da nas je vozač taksija prijavio policiji, koja je posle došla sa specijalnim jedinicama rano ujutru, blokirala kuću i ceo kraj oko kuće, kao da smo u Al Kaidi. Probali smo ponovo prošle godine, čak smo se i približili stadionu, ali nas je ipak policija primetila u kafiću. Vratili su nas nazad za Zemun.

Da li pratite nacionalni tim?

– Moćemo sa ponosom reći da smo među prvima počeli da pratimo nacionalni tim. Posetili smo Sarajevo, Brisel, Rumuniju, Pariz, Đenovu i mnoge druge evropske gradove i države. Kada nacionalni tim igra u Srbiji ne idemo organizovano ali svakako se neki od članova mogu organizovati.

Organizacija unutar grupe? Da li imate klub navijača?

– Nemamo tipičan prostor za grupu ali imamo – kafić koji nam sasvim odgovara. Kada idemo na gostovanja obično idemo autobusima ili vozom. Sami plaćamo troškove jer je klub u jako lošoj situaciji; čak i da nije ni kad mu ne bi uzeli pare. Nemamo nikakav oglasnik ali često pravimo sami promotivna sredstva.

Ultra scena u Srbiji danas?

– Trenutno je u Srbiji status kvo. Trenutno je u Srbiji na snazi jednogodišnji dogovor o ne napadanju i mi ga poštujemo. Bilo je vreme da počnu da se poštuju stari kodeksi, i da se zaustave sa loša dešavanjana. Podržaćemo sve što će ojačati našu navijačku scenu, a ako je potrebno možemo biti neutralna grupa i incijatori ovakvih akcija. Ovo je sve veoma teško zbog prošlosti i jako mnogo mržnje ali sa obzirom da je u proteklih 4 meseca smanjen broj navijačkih tuča a takođe nije bilo ni poginulih izgleda da uspevamo.

Komiti vs Svercerat sukob popularnih makedonskih grupa navijaca (VIDEO)

Pre i posle danasnje utakmice izmedju Vardara i Shupi-a doslo je do sukoba navijaca dveju grupa Komita i Shvercerata u blizini stadiona Filip 2.

Dve grupe mladica obracun su prvo poceli fizicki, a zatim ga nastavili sa kamenicama posle cega su se razbezali po dolasku policije.

Utakmica je inace zavrsena rezultatom 1:0 i posle nje je privedeno preko 20 osoba.

Ovo je inace bio derbi makedonskog glavnog grada jer ekipa Shupi dolazi iz predgradja Cair koji je pretezno naseljen populacijom albanske nacionalnosti.

Priča člana Komita:

Komiti 150 na stadion a sverceri su imali zabrana za gostovanje i nisu bili na stadion.

Dosli su grupa sverceri prije zapdna tribina izlegli su nasi i bijeli su se i alfashi su uhapsili te sta su se biejeli

Sverceri su bili segde po avtobuske i po centru i cekali su male grupe nashih momci

A oni u grupe od 7 8 dushi imalo je nekoliko incidenta po avtobiske gdje su sverceri su nacekali nashi posle danasna tekma

Koji su bili u malom broju ii su ih bijeli, I to je uglavno sto se desilo. Otprilike jedno 20 Komiti su priveli za koliko sverceri su priveli neznam dali uopste su ih uhfatili

https://www.youtube.com/watch?v=mIwdUC5Tak4

https://www.youtube.com/watch?v=2uqSfzPXjtQ

Kako su i kad nastale dve najlepse navijacke pesme sa ostrva

Pročitajte kako su nastale dve najlepše navijacke pesme sa ostrva!

I'm Forever Blowing Bubbles je američka zabavna pjesma u ritmu valcera koja je prvi put izvedena 1918. godine, a izdana 1919. godine. Muziku je napisao John Kelette, a tekst James Kandis, James Brockman i Nat Vincent. Napravljena je za potrebe muzičke revije The Passing Show of 1918. Ubrzo je stekla veliku popularnost, koja je prešla Atlantik te se često izvodila u britanskim music hallovima.

Krajem 1920-ih se počela pjevati na stadionima od strane navijača engleskog fudbalskog kluba West Ham United F.C. te danas – uz Liverpoolovu You'll Never Walk Alone – predstavlja najpoznatiju fudbalsku himnu na svijetu. Postoje jos nekoliko pank verzija ove pesme…

 

”I'm forever blowing bubbles,
Pretty bubbles in the air,
They fly so high,
Nearly reach the sky,
Then like my dreams,
They fade and die.
Fortune's always hiding,
I've looked everywhere,
I'm forever blowing bubbles,
Pretty bubbles in the air”

Ja uvek duvam balončiće,
divne balončiće u vazduhu,
Oni lete tako visoko,
Skoro da dopiru do neba,
I onda ,kao moji snovi,
Padaju i umiru.
Sreća se uvek krije,
Ja je tražim svuda,
Ja uvek duvam balončiće,
te divne balončiće u vazduhu.

You never walk alone

Originalna pesma nastala je još 1945. godine za mjuzikl Karusel, autora Ričarda Rodžersa (napisao muziku) i Oskara Hamesrtštajna (napisao reči). Premijerno izvedena na Brodveju 19. aprila 1945. godine.

Od tada je pročlo skoro dve decenije dok nije postala nezvanična himna čuvenog Liverpulovog kopa, ali i još nekoliko stadiona u Evropi (pored navijača Liverpula pevaju je i Seltikovi i Borusije Dortmund), a u poslednje vreme i širom sveta (neki od primera postoje u Japanu i Kini). Postaje popularna među navijačima Liverpula od 1963. godine, kada su Geri i Pejsmejkeri objavili svoju verziju pesme. Tada su navijači Liverpula iz čuvenog Kopa počeli da je pevaju u svojoj verziji. Kamera Bi Bi Si-ja je 1964. godine zabeležila snimak navijača koji horski pevaju pesmu na meču Liverpil – Arsenal.

Godinu dana kasnije komentator Bi Bi Si-ja je, komentarišući finale FA Kupa između Liverpula i Lidsa na Vembliju rekao da je You ”ll never walk alone, postala himna kluba i potpis Liverpulovih navijača.

Posle Liverpulovih navijača preuzeli su je i ostali. Ostalo je istorija, koja se ispisuje svakom novom utakmicom i pesma i dan danas živi na Enfildu.

When you walk through a storm hold your head up high,
And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm is a golden sky
And the sweet silver song of a lark.

Walk on through the wind,
Walk on through the rain,
Tho’ your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart,
And you'll never walk alone,
You'll never walk alone!

Kada hodaš kroz oluju drži glavu uspravno visoko,
I ne plaši se mraka.
Na kraju oluje je zlatno nebo
I slatka srebrna pesma ševe.

Hodaj dalje kroz vetar,
Hodaj dalje kroz kišu,
Budu li tvoji snovi bačeni i oduvani.
Hodaj dalje, hodaj dalje sa nadom u tvom srcu,
I nikada nećeš hodati sam,
Nikada nećeš hodati sam

Ultra skupina PSG-a, Boulogne Boys PSG

PSG itekako ima Ultra skupine, pročitajte koja je najpoznatija!

Boulogne Boys

U Parizu postoji 7 grupa koje bodre PSG. Postoje dva kopa – Boulogne i Autevil. Na tribini Boulogne,kao i na celom parku prinčeva, najstarija i najuticajnija ekipa je Boulogne Boys. Grupa je osnovana 1985. čini je oko 500 momaka srednje klase, nema ni buržuja ni klošara.

Boulogne Boys-ima se pripisuje slepo praćenje italijanskog navijačkog trenda, pa su zato najuspešniji u francuskoj po broju i kvalitetnim koreografijama. Deklarišu se kao BB, mada ih mnogi nazivaju hooligans, podeljeni su u mnoge podgrupe od kojih su najpoznatije commando pirates, army corps, i casuals firm. Među njima ne postoji vođa, već vlada anarhija. Svako je
samostalan i navijaju kako hoće, ne postoji autoritet.

Policija ih mrzi i proganja. Mnogi njihovi dobri momci su zbog policije prestali da idu na utakmice. U Francusko su kazne veoma rigorozne za nerede na utakmicama.

Za jednu manju tuču može se dobiti i do 3 godine zatvora, tako dadeluju u ilegali.
Najviše mrze Marselj i njihove navijače. Marseljezi su najbrojniji u Francuskoj, to su uglavnom crnci i arapi, narkomani i lopovčići.

Na jednoj tekmi 92/93 otišlo je mnogo BB u Marselj i ispalili su na njih 23 rakete pre, u toku i posle utakmice. Najveći incidenti su im vezani sa Juventusom, Arsenalom, Marseljem i Lensom. Arsenalovi navijači su se pokazali kao dobri fighteri i sa njima je bilo čupavo, ali su ipak BB pobedili. Od navijačkih grupa u Francuskoj cene bez obzira na loše odnose BBad Gones – Lyon, Dogue Virage Est – Liile, koji su stvarno dobri huligani.

Većina BB je opredeljena za desnicu. Većina je za Nacionalni front i za Jean Mary Le Penn-a. Na tribini Autevil ne postoji nikakvo političko opredeljenje.

Auteuil su mlađa generacija navijača ima mnogo arapa crnaca i ostale bagre…
Boulogne su stara generacija ali polako nestaju. Sami su krivi za to, nisu dobro organizovani, svak navija za sebe . Murija , mediji i umetnički svet ih uništiše. Upadnu im novinari u kop snimaju ih i prave tajne emisije

I umesto da ta dva kopa se ujedine za dobrobit pariza oni se šibaju. Boulogne Boys su jednom prilikom iznabadali ove sa tribine Auteville,na gostovanju protiv Auxerre-a.I na finalu kupa je bilo nereda,Boys su čak i pokušali da otmu zastavu Tigris,ali zamalo nisu uspeli.

Razlika između ovih grupa je u godinama,a i u navijačkom fazonu.Dok su Boys uglavnom u hool-tripu,ovi sa Auteville gaje neki Ultras-fazon.

Zanimljivo putovanje na utakmicu Zvezde vozom na relaciji Beograd-Bar

Ljeta 2015. drug i ja zaputili smo se na utakmicu, puni entuzijazma i pozitivne energije. Radovali smo se odlasku prevoznim sredstvom koje saobraca na relaciji Beograd-Bar, vozom brzine traktora. Prvi utisak – standardan. Vagoni od kojih se svake sekunde ocekuje da se upokoje jednom za svagda, spavaca kola u koja ljudi legnu znajuci da postoji velika vjerovatnoca da se nikad vise ne probude i ve-ce koji.. Budimo realni, nema adekvatnog opisa. Ipak, nekako je u tome u car samog odlaska na sportske manifestacije. Odmah sretosmo drugove i poznanike iz grada pa se zaputismo ka bifeu. Pocetni entuzijazam eskalirao je u momentu mijesanja 4 vrste rakije i jos dva alkoholna pica od strane druga sa kojim sam otisao na tekmu. Visesatno povracanje po vozu i onemogucavanje organa reda da prodju kroz isti blokiranjem tijelom nijesu slutili na dobro. Ipak, ako uzmemo u obzir da ga je takvo stanje sprijecilo u startovanju djevojke izgleda kalifornijskog kondora, koja se odvazila da u sred kupea mijenja svoj ulozak, shvatam da je on jos i bio srecne ruke. Dovukosmo se nekako do Beograda, jedva nadjosmo smjestaj koji smo rezervisali, udjosmo da se smjestimo da bi nas na recepciji docekalo tridesetak azilanata sa kojima nam se bas i nije Bog zna koliko dijelio smjestaj, pa mi produzismo. Jul mjesec, Sunce upeklo, mi vec ulazimo u treci sat trazenja smjestaja jer azilanti nam pozele dobrodoslicu dje god da je povoljno. Najzad se smjestismo, uzesmo dnevni smjestaj, okupasmo se, odspavasmo, misleci da je svim nevoljama dosao kraj. Medjutim, informacija da je na tribini postavljena bomba nas poslije par sati druzenja sa azilantima i nije narocito obradovala. Utakmica prodje kako prodje, navijanje sjajno, atmosfera na zavidnom nivou generalno, rezultat za te godine standardno nikakav, pa mi podjosmo prema smjestaju. Neposredno pred dolazak, interventnoj policiji smo iz njima znanog razloga bili antipaticni pa drugari u plavom izadjose i postrojise nas uz maricu.

Htjedose silom na sramotu neke opijate da nam nadju, al’ kako ih ne konzumiramo, vidno razocarano nas pozdravise i nastavise svoj lov. Dodjosmo u hotel, krenusmo da platimo nocni smjestaj.. Saberi, oduzmi, pomnozi, podijeli.. Nema finansijskih sredstava za nocni smjestaj. Kako, nikad saznali nijesmo. – ” Prijatelju, mi ti para nemamo, mozemo li mi na recepciju iskulirat’ ?” – ” Moze, samo oko 6 sati da podjete posto mi novi gosti dolaze. ” Poslije tri sata ispucali smo sve teme za razgovor, pa zaista nijesmo znacilo cime vise da se bavimo. Rjesenje smo nasli tako sto smo poceli da igramo gradova i drzava dok svih 30 slova nijesmo iskoristili. Docekasmo nekako tih 6 sati ujutro, krenusmo prema autobusu za koji smo ostavili pare jer smo se necim morali vratit’ za Podgoricu, a voz na relaciji Beograd-Bar je tog jutra bio disfunkcionalan. Da nam jos jedan plan podje po zlu pobrinuo se otac moj prijatelja koji mu je rekao da mora u 10 da podje na Vracar kako bi mu kupio izvjesni preparat, tako da smo morali da smislimo zanimaciju za predstojecih par sati. Skoro potpuno praznih dzepova, da se razumijemo. Nekako docekasmo da prodje i tih nekoliko sati. Zaputismo se ka autobuskoj stanici, kupismo samo dvije velike boce vode za predstojecih 10 sati puta. Smjestih se u autobus, svjestan da je svim mukama dosao kraj, krecem da padam u san da bi me iz istog probudio grubi glas korpulentnog vozaca Ozlem toursa koji kaze: “Doslo je do odrona, moracemo zaobilaznicom, pa cemo putovati jedno pet sati duze. “

Prica iz nize lige

Evo jedne price o klasicnim klincima kojima je bilo dosadno,pa su imali jedan dio zivota koji ce pamtiti do smrti.Sve to se desavalo prije masovne upotrebe androida,prije uskih hlaca,prije zalizanih frizura…
FK Ozren Petrovo,Druga liga RS,vecina momaka i djecaka iz grupe bili su igraci koji su zavrsili na tribini.Grupa sastavljena od dva sloja.Stariji tinejdzeri i balavci,znaci grupica golobradih,bubuljicavih djecaka bez snova i ambicija…Bio je to moj najljepsi period odrastanja.Navijali smo,zicali pare od roditelja da kupimo sta za popit,a na gostovanjima bukvalno oduvamo prodavnice,nas 20 udje a samo jedan uzme nesto,onda taj plijen dijelimo u busu.Pa kad se sjetim kad su unesene cigare medju nas…uhhh.
Pratili smo nas Ozren,urlali,galamili,pjevali koliko god nam je nase mlado grlo dozvoljavalo.Najjebenije je bilo kad odemo u jebenu Rudanku pa uvijek problemi s njima.Grupa je postojala iz godine u godinu,bila je tu,i kako su oni “stariji” clanovi vise starili,povlacili su se,a podmlatka vise nije bilo…i tako tekma za tekmom,nas 5 stoji i mrzne se na jebenoj betonskoj tribini,a oni ostali kazu:”nmg se ponasat ko indijanac,vidice me neko”, “ne mogu brate doc,zima je jbt” ma mars picke jedne!!! Tako je prestala bajka za koju sam se nadao da ce trajati cijelog zivota…Sad su svi oni clanovi, i stari i mladi na tekmama,samo sjede,cute,prate Ozren ali bez onog starog zara.Ali zasto jebote? Ajde da navijamo,ajde da urlamo,kao nekad,nije navijanje samo kad si klinac,idemo do prvih sijedih da glumimo indijance…Ali jebi ga,niko da pokrene novu grupu…
I svi vi koji niste u nekoj grupi,daj jbg,skupite ortake, i poderite grlo bodreci svoj lokalni klub!
Navijajte srcem,zajebite telefone makar vikendom!!!