Ubijen pripadnik Grobara iz Niša

Muškarac Marko S. (33) godine pronađen je mrtav noćas oko 2.40 časova pored kafane “Bolji život u Nišu” u selu Gabrovačka reka kod Niša.

Kako nezvanično saznajemo, sumnja se da je u pitanju ubistvo.

Bliže okolnosti njegove smrti još nisu poznate.

Pronađen je je kod kafane “Bolji život”. Nedaleko odatle zatečen je još jedan muškarac sa ubodnom ranom koji je prebačen u Urgentni centar Kliničkog centra u Nišu.Po nalogu višeg tužilaštva, tri lica su zadržana do 48 časova zbog sumnje da su učestvovali u tuči sa smrtnim ishodom – kaže portparol Višeg tužilaštva Vladimir Stanojević.

Marko je inace bio pripadnik naviajcke grupe Grobari iz Nisa

Hajduk-Dinamo veliki derbi i veliki neredi

 

 

 

Sjećanje na nikad odigrano finale kupa između Hajduka i Dinama, 02. svibnja 2000. godine. Utakmice koju ćemo pamtiti po neredima od početka susreta do 86. minute kada policija iz nemoći baca suzavac i prazni stadion.

U raduničku vinariju “Veritas” smo često dolazili, a pogotovo navečer, kada bi za pet kuna dobili litru tog opojnog otrova, usutog u površno oprane boce od soka.

Ovaj put smo gospodski sjedili u dvorištu i gazda nas je za stolom poslužio litrom bijelog u onom staklenom dozeru sa širokim dnom. Standard, jebi ga.

Ispijao sam već treću bocu sa Šajom i njegovim vukovarskim kompanjonom Šustićem, klaunom međunarodnih razmjera s trenutnim prebivalištem u Njemačkoj.

Tipičan gastarbajter koji se uopće nije uklapao u današnji navijački dan finala kupa protiv Dinama, kao ni ambijent zavučene konobice, u društvu penzionera i slike na zidu, u kojoj je bio uokviren neki Smojin tekst naslova – “Nima bolje inštitucije od vinarije”.

Ipak, nakon pete boce, sve je bilo po starome, pala je pjesma, ali i limeni stol – od nesretnih penzionera – je također “pao” s druge strane ulice, kao i neki punker s bicikle, onako…usput.

Dobri stari Čika Šaja, teške ruke i tankih živaca.

Sljedeća postaja je bio Klub navijača, gdje smo se družili i pili s nekim našima, a vrhunac tog druženja je bilo Šajino nevino nagovaranje kompanjona Šustića, da baci naočale kroz prozor Mostarcu Mirki, jer da on, kao, nije opasan, pa je idiot to i učinio, samo što se u tren našao na putu naočala, probivši tendu od kafića ispod i sletjevši na stol lokalnim kladioničarima.

Šuster je ekspresno otišao u povijest, a Mirka i njegovi su s nama nastavili put ka stadionu. Pijani poput bugarskih carinika.

Preko puta Poljuda, iz onog parkića, ugledamo par balavaca kako bacaju kamenje put nekog autobusa i junački bježe prema “kineskom zidu”, a policija reagira udarajući sve na putu.

A kako smo i mi bili na putu, povlačimo se prema tehničkoj školi, gonjeni od nekoliko temeljnih policajaca.

Situacija mi je zapravo smiješna, bježimo od dva starija i debela pozornika, kojima je, najvjerojatnije, i samima to tlaka – ali moraju – i gledam lice od Čika Šaje koji bjesni od muke, a mrzi ih, baš ono patološki, iz dna duše.

Muka je s tim veća što seljački urlaju za nama;

– Stan’te Boga van vašega, ma je l’ čujete vi!?

Odjednom se Šajo ukopa kao terijer pred jazavčevim brlogom, prezirno okrene i kaže;

– Šta urlate vas dva majmuna? Evo stao sam. I šta sad? ŠTA ĆEMO SAD?? – te širi ruke prema njima.

Sad već situacija postaje neugodna. Više za njih nego za nas. Na njima je da nas, daleko od ičije pomoći, savladaju i privedu. A njima je trideset godina više i isto toliko centimetara visine manje.

– Hehe… show počinje… – pomislim, te se naslonim nogom na stablo i pripalim cigaretu.

Deblji policajac s višim činom prvo se hvata za slezenu i dolazi do daha, pa nakon nekoliko trenutaka kaže;

– Ajde…puuf…pođite s nama!

– Di ću s tobom poći kretenu, ne bi ni u šparoge iša. – odgovori mu Šajo. Pa nadoda, uz pljucanje;

– Pljuc…majku li vam jebem onu, onu...- mislio se par trenutaka, pa slavodobitno osmislio riječ – Hrvatsku!

Policajci se pogledaše, pa nakon par trenutaka jedan upita drugoga;

– A Filipe ko su ovi? Kako to misli “Hrvatsku”? – a Filip uzme kapu, tresne je u pod i reče;

– A koji kurac sam se ja budala borija…

S poprišta zločina sam doslovno vukao kompanjona, koji im je zapjenjen i stisnutih šaka spominjao fraze tipa: “ratovanje u Disneylandu…čuka i balote…”

Na sjever smo ušli “na juriš” bez karte i smjestili se na tu navijačku tribinu, koja je bila punija od ostalih. Ali one nas nisu zanimale, osim gostujućeg juga, na kojem je bio veći broj Purgera i kojima smo iz sveg glasa pjevali uvredljive pjesme,a dominirala je ona: “Gazi, gazi, gazi Purgere…”.

U toj sezoni 1999/2000 je gotovo svaka utakmica bila nered, a posebno je vatreno bilo protiv Rijeke i Šibenika, kada smo provalili u teren i potukli se s policijom.

Redarstvenicima je taj atak bio šok, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu kako je Torcida devedesetih bila mirna do te razine, da je policija bez problema, na derbije, ulazila na tribinu i odvajala živim zidom navijače u sektore.

Nešto divlje je bilo u nama te godine i napetost se doslovno u zraku osjećala, pa tako i za ovu utakmicu. Danima. Pa čak do te mjere da su neki ljudi znali reći drugima;

– Ma nemojte ići na utakmicu, biće nereda! – s takvom sigurnošću, kao da su to negdje pročitali.

I zaista, počelo je već u petoj minuti. Palimo baklje koje, po tradiciji, završavaju po tartan stazi i pod nogama policajaca, redara, fotoreportera…

Komešanje policije ohrabruje neke balavce koji se tiskaju uz ogradu i foliraju se, kao, pokušavajući je srušiti – da se obračunaju s mrskim neprijateljem – a mole Boga da ne padne.

Drotovi također jedva čekaju naplatiti dugove iz prošle godine, tako da dolazi do razmjene udaraca, pendreka i kaiša.

 

 

I nakon pet minuta te teatralne “bitke”, u kojoj nitko nije niti može biti ozlijeđen, dolazi do momenta ključnog za nerede koji su umalo završili tragično.

Naime, “netko pametan” naredi policajcima da uđu na tribinu i uspostave red. Kardinalna pogreška. Već nakon prvih zamaha pendreka po leđima, shvaćaju da se ta leđa ne povlače, već im drsko uzvraćaju udarce, što je ne tipično za ponašanje navijača, barem u tom omjeru i bez zamaskiranih lica.

Jer kad narod ne skriva identitet, tada možeš biti siguran da je zavladalo ludilo ili barem revolucija.

A bilo je to prvo. Nitko ne zna objasniti ni kako ni zašto, ali sve je – kao nikada do sada – proključalo i nasrnulo na tih stotinu ili dvije policajaca. Cijela tribina, nekoliko tisuća pobješnjelih navijača je krenulo naplatiti dugove onima koji su ih, do sada, uglavnom naplaćivali njima.

 

 

 

 

Bitka je žestoka. Ali i neravnopravna. Policija više nije u situaciji da uvodi red, dapače, oni su sada taoci u okruženju navijača i bore se za vlastite živote.

Izlaz im je blokiran, a izlazna vrata blokirana za ikakvu pomoć s terena. Ostaje im samo da mahnito udaraju pendrecima u meso koje im uzvraća, pa čak i otima te palice. Posvuda urlici, jauci i psovke uz tupe udarce u tijelo i one bučnije u štitove i oklope.

Na kordon se nalijeće fanatično, u valovima. Takav jedan val me odzada gura i nalazim se na podu, a još desetak ljudi na meni. Oni koji nisu na meni, gaze me nogama u žaru borbe. Pokušavam ustati ali ne ide.

Čak sam na trenutak ostao i bez zraka. Hvata me panika jer sam najbliže ikad da umrem. Sve mi teče nekako sporo i kao u filmu.

Vidim pendrek koji puca navijaču o čelo i čija krv me zapljuskuje. Istom tome netko uzvraća nogom u vizir kacige, koji se savija i udara ga u nos, pa je pleksiglas u tren obojen u crveno. Drugi je omamljen na podu i s praznom futrolom od pištolja.

Policajka bez kacige plače i traži milost. Kaos je blaga riječ za deveti krug pakla koji se odvija pred mojim očima.

Pola sata traje borba bez prestanka, a tek prvi gol Vučka, na trenutak zaustavlja navijače, što policija iskorištava da zbije redove i unatrag se povuče prema izlazu.

Opet slijedi osvetnički napad Torcide i udaranje po onima što još nisu uspjeli izaći vani. Jedan u očaju mlati pendrekom, koji mu netko hvata i vuče ga u masu.

Pustio bi on pendrek, ali mu je vezica oko zapešća. Nekoliko ruku ga stiska za uniformu, a ovome se očitava strah i suze u očima, Vjerojatno traži i milost, ali to nitko ne čuje.

– Pustite ga ljudi, pustite ga…nismo pičke... – govorim im ogorčeno, a tek onda se nesretnik nekako izvuče i pobjegne vani. Pendrek su mu uzeli.

Čudi me da nije izvadio pištolj i pucao. Ja, da sam bio na njegovom mjestu, svakako bi. Jer to je situacija kada se u tren izgubi glava.

Policija nekako uspijeva blokirati vrata i postaviti iza njih gusti zid od štitova onih koji su još radno sposobni. Mnogi nisu, te leže po tartan stazi i čekaju pomoć.

 

Drugo poluvrijeme donosi relativno miran početak, ako izuzmemo povremeno bombardiranje kordona koječime, te apokaliptičnu sliku tribine na kojima mnogi gledaju utakmicu s neobičnim suvenirima – kacigama na glavi ili štitovima i pendrecima u ruci. A kruže i glasine kako je nekoliko otetih pištolja u masi.

Kratkotrajno “primirje” prekidaju Bad Blue Boysi koji, nezadovoljni rezultatom, pale baklje i bacaju ih u teren i po domaćem zapadu, pa dolazi do negodovanja Torcide, a na kraju i juriša na ogradu sa zapadom, kada rulja shvati da policija – opečena sjeverom – ne želi reagirati u njihovom slučaju.

 

 

Ograda – koja nas dijeli do juga i zaista opasnog susreta s BBB – se u transu ludila opasno ljulja, a istovremeno se na jugoistoku otvara novi front. Tamo je mala ograda probijena i mahom stariji navijači pokušavaju doći do juga.

Udara se po policiji čipkama, kamenjem, pa čak i jedan invalid sa štakom, a ni policija ne ostaje dužna. Krvi ima po uniformi, vizirima, navijačkim glavama i bijelim dresovima.

 

 

Boysima nije svejedno i povlače se u hodnik od ulaza, strepeći koja će strana prije probiti do njih.

A prva puca ona opasnija, prema zapadu. I tisuće navijača Hajduka jurišaju na prolaz koji se otvorio.

tada se po drugi put dešava Olympique Marselliese. Policija baca nekoliko bombi suzavca i u zadnji tren spašava ljudske živote od apsolutnog ludila koje je zavladalo.

Igrači bježe s terena, gledaoci gaze jedni preko drugih da izađu vani, a sudac – pri vodstvu Hajduka od 2:0 u 86. minuti – svira prekid utakmice.

Ali ni tu nije kraj nasilju. Na tisuće navijača, s vanjske strane, hrli prema jugu i tamo dolazi do ponovnih sukoba, opasnih razmjera.

Nekoliko stotina policajaca drži obruč iz kojeg ispaljuju suzavce prema nama, a svaki projektil im se vrača trenutno i to rukom.

Nekoliko puta kreču juriši i kontra juriši, u kojima stradaju oni najsporiji. Tako sam svjedok kako je, nakon našeg bijega, policija ispendrećila čovjeka kojem se sin poskliznuo, pa je uslijedila kontra navijača gdje su policajci pobjegli, a deblji kraj izvukla dvojica na službenom motoru, koji su tu slučajno zalutali.

Od daljnjeg “cipelarenja” ih spašavaju kolege hicima u zrak, te se tek tada navijači povlače prema centru grada. Ali borbe još nisu gotove.

Gotovo pet stotina policajaca, u savršenoj formaciji od štitova, tjera razularenu masu prema gradu, napadani iz raznoraznih uglova, gađani bocama, “pitarima” s balkona, pa čak i zapaljenim kontejnerima s puta.

Ekipa se pred starim placom sve više osipa, pogotovo kada dolazi vijest kako je kod kazališta došlo pedesetak “Land Rovera”, te da smo u okruženju.

Tada sam shvatio da je vrijeme okrenuti se preko “dječjeg dispanzera” i krenuti kući. Šajo je, valjda, još bio u “borbama” po gradu, koje su se kasnije svele na razbijanje izloga i pljačkanje svega što se može.

Grad se od huligana “čistio” do zore, a policija prema uhvačenima nije imala ni trunke milosti. A kako i bi kada im je, pazi sada, oko osamdeset kolega završilo u bolnici na sanaciji ozljeda, od kojih su mnoge bile i teške.

Interesantno je napomenuti, kako je zakon bio takav da i pored toga nitko nije ozbiljnije kažnjen ili zatvoren, iako se desio najveći sukob u povijesti nereda na ovim prostorima, u kojima je stradalo dosta ljudi i gdje je napravljena ogromna materijalna šteta.

Sutradan su svi svjetski mediji o tome izvijestili, a hrvatske novine su, osim senzacionalnih fotografija, objavili i nebuloze tipa kako policija “ima dokaze kako su napadi planirani i vođeni mobitelskim uputama sa zapada.”

To, naravno nije bila istina, a još manje da su iza toga stale narudžbe od nekih stranaka, o čemu se isto u medijima špekuliralo. Ne, ja sam tada bio u jezgri grupe i barem bi načuo da je išta od toga istina.

To su, jednostavno, bila takva vremena.

Test preuzet od legendarnog Jurice Juke Galica, sa portala : www.themladichi.com

 

Ko su Horde Zla?

U ovom članku vam prenosimo ko su jedna od najpopularnijih i najpoznatijih grupa na Balkanu i šire. Horde Zla navijaju za FK Sarajevo koji ima dvije titule prvaka Jugoslavije i tri titule prvaka Bosne i Hercegovine.

Najveći rival Hordi Zla i njihovog kluba je drugi sarajevski klub FK Željezničar. Svima je poznat sarajevski derbi ali o njemu drugom prilikom. Text je preuzet sa stranice navijača i simpatizera FK Sarajevo, www.fskinfo.com. Pročitajte ko su Horde Zla.

Nastankom Fudbalskog kluba Sarajevo prije više od 60 godina, grad na Miljacki podijeljen je na dva navijačka tabora. Rođeno je jedno vječno rivalstvo, igra nadigravanja na terenu, utakmice za koje se živi ali i dokazivanje na tribinama.

Komšije sa Grbavice uvijek su bile najdraži oponent u navijačkim duelima, ali navijači Sarajeva išli su korak po korak dalje i zajedno sa uspjesima svog kluba polako stvarali svoje ime u tifo sceni bivše Jugoslavije.

 

Vjerni „Pitari” uvijek su bili uz majstore ove igre bez obzira na rezultate a tadašnja navijačka skupina bila je smještena na istočnoj tribini stadion Koševo. Nakon jednog incidenta na utakmici sa Crvenom Zvezdom kada je na gostujuću klupu bačen poskok ofarban u bordo bijelu boju, navijači Sarajeva okarakterisani su kao skupina vandala i bivaju premješteni na sjevernu tribinu Koševa.

 

Zbog ove promjene dolazi i do ideje za promjenom imena koja je sprovedena u djelo par mjeseci kasnije. Na sastanku na kojem su o novom imenu odlučivale vođe navijača, izabrano je imeHorde Zla.

Naziv je došao sasvim slučajno, jer se na stolu našao broj popularnog ‘Zagora’, a naziv je upravo bio Horde zla. Nakon promjene naziva, navijači osnivaju i svoje udruženje ‘Horde zla marketing‘. Pomoću članarine koju su sami plaćali prave se prvi transparenti, dobavlja pirotehnika, prave se šalovi, kape… Horde Zla vrlo brzo dolaze u sami vrh ex-Yu navijačke scene. Dugo će se pamtiti bakljada na stadionu Koševo protiv Dinama, koja je proglasena kao treća u Jugoslaviji. Horde Zla postavljaju i rekord u neprekidnom navijanju – 45 minuta. Brojka navijača na tribinama je porasla na 5.000, a taj broj navijača su imali samo još Hajduk, Dinamo, Partizan i Zvezda. Horde Zla su uvijek bile protiv bilo koje vrste nacionalizma, i u to vrijeme su se svi članovi predstavljali kao Jugosloveni.

Bilo bi sebično ne spomenuti i Kraljice Zla, koje su bile jako bitne za promociju grupe.

 

Treba spomenuti i veliki broj gostovanja i duela sa drugim navijačkim skupinama širom ex-Jugoslavije, a ostat će zapamčena gostovanja u Mostaru na stadionu Pod Bijelim brijegom, Beogradu, Zagrebu, Splitu… Onda je uslijedila agresija na Bosnu i Hercegovinu, i najveći broj navijača je stao u odbranu svog grada.

U ratu Horde Zla gube jako puno članova, ali nakon rata se vraćaju u velikom stilu. Od ničega se pravi nešto veliko, i Horde Zla za kratko vrijeme ponovo postaju ubjedljivo najjača navijačka skupina u BiH. Zvanično se Horde Zla vraćaju na proslavi 10. godišnjice postojanja 1997. godine. U sljedeće dvije godine su Horde Zla pratile Sarajevo na svim stadionima u BiH, a napravljena je i najveća bakljada na Balkanu. Na derbiju 1998. je zapaljeno 300 baklji odjednom, a godinu dana kasnije je napravljena i najveća zastava na Balkanu.

 

Nakon osvojene titule 1998/99. opet dolazi do rezultatske krize. U narednih 5 godina nije osvojena titula, ali Horde Zla konstantno napreduju. Izdvojiti ćemo utakmicu protiv Bešiktaša na stadionu Koševo, kada je prikazana koreografija na 3 tribinešto je jedini takav slučaj u BiH.

Nakon toga posjeta na stadionu Asim Ferhatović – Hase je sve manja, mnogi ljudi dižu ruke od Sarajeva, tako da i sjeverna tribina ne bilježi neka posebna izdanja sve do 2008. godine kada organizacija tribine i navijanja prelazi u ruke nove generacije Hordi Zla. Od tada igrači Sarajeva imaju veliku podršku na svim stadionima u BiH, ali i na gostovanjima širom Evrope.

Horde Zla pored gromoglasne podrške, kući i na strani, prave prelijepe koreografije, velike bakljade i sve ostalo što ide uz jednu navijačku grupu i tribinu. Ubrzo je pokrenut i “Hz marketing” od kojeg se grupa finansira.

 

04.09.2009. godine ostat će zapisan u historiji kao najstrašniji i najtužniji momenat za sve navijače Sarajeva. Tog dana u Širokom Brijegu je poginuo Vedran Puljić, koji je krenuo na utakmicu voljenog bordo tima. Njegov ubica još nije odgovarao za ovo strašno djelo, a Horde Zla u znak sjećanja na svakoj utakmici skandiranju njegovo ime u 24. minuti. ISTINA ZA VEDRANA!

Text preuzet sa fksinfo.com

Znacenje pojedinih naziva navijackih grupa

Verovatno ste tokom ovih godina culi za dosta naziva grupa cije znacenje vas je oteralo u nedoumicu.Izabrali smo neka od najzanimljivijih imena grupa i pouksali da objasnimo njihova znacenja:

Funcuti Sibenik-čovjek spreman na neku prevaru,prepredenjak,vragolan,mangup

Torcida- najcesci naziv za navijacke grupe sirom sveta,procenjuje se da na svetu ima preko 100 grupa koje u svom nazivu imaju rec”Torcida” koja na portugalskom znaci “fitilj”

Skripari-dobili su nazive po malim pecinama(skripe) u kojima su se krili odmetnici po zavrsetku drugog svetskog rata

Taurunum Boys- rec Taurunum oznacava stari naziv za Zemun koji se tako nazivao u vreme rimskog doba

Armada – morska flota,ratna mornarica, inace spanska rec

Maligani-jedinica za merenje procenta alkohola u vinu

Gazije-je izraz koji je upotrebljavan kao počasna titula u Osmanskom carstvu, i u tom smislu znači pobednik

Meraklije- jeste čovek koji ume da uživa u nečemu, odnosno on je ljubitelj nečeg, dobrog jela, dobre muzike,dobrog pica…

Kohorta-je u vrijeme Antičkog Rima bila vojna jedinica koja je funkcionirala kao dio legije. U sastavu jedne kohorte obično je bilo oko 480 legionara…

Gostovanje Delija u Rusiji,Zenit-C.Zvezda 2004.

Zenit – Zvezda
…Posle 28 sati voznje vozom stizem u 10:25 u St.P.,vec u startu taxista me ojadio za 5 dolara i odvezao u pogresan hotel gde sam trebao da se nadjem sa 6 nasih koji su doputovali ranije, krecem peske jer me je i kondukterka trole izbacila, jer nisam imao ticket …

Nalazim se sa njima i preko dana obilazimo ERMITRAZ (jebeno dobro mesto, samo ne za stoku kao Mi) -muzej za one koji nisu upuceni…

Pravimo plan i dolazimo do resenja da najbolje da se svi prebacimo metrom do samog stadiona, bukvalno do njihove tribine, odlazimo na trening, tamo se nalazim sa izvesnim Alexandrom ,Zenitovim Ultras-om, posle treninga ispod tribine nalazimo se nas 6 + jos jedan sa njihovim doticnim hoolisima, njih 3-4 pa odjedanput pridjose jos 2…Dogovaramo se u 22h ispred naseg Hotela da se nadjemo da vidimo kakvo imaju misljenje o svemu ovom, tj Nnsem sudaru kako to naziva Alex…Cekamo,nema nikog odlazimo u lokalni pub, tamo dolazi Alexandar sa jos 1.tipom, pijuckamo, pricamo, ali pocinju da smaraju ostavljamo ih i palimo na drugo mesto…”Oni pricaju kako nas nece napadati ali ako neki krenu krenuce Svi…”


Sutradan, ocekujemo nase iz Moskve, u sredu su se skupile sve nase ekipe i trebali su da krenu uvece vozom,ali…?Ispala za voz,ubrzo se organizuje bus koji posle par kilometara vraca BANDITE u hotel”Ukraina” gde je jedna grupa vece pre imala nocenje, druga grupa je stigla u sredu izjutra u Moskvu i tek u povratku imace nocenje…

U holu hotela spavaju, misle kako da stignu do Pitera. Ipak u ranim jutarnjim satima krecu vozom ,gde je bilo mesta za sve, jeftinim, odvratnim, smrdjivim za Piter i cekamo se na stanici u 17h MOSKOVSKAJA – juzna stanica. U St.Petersburgu pocinje kisa. Primecujemo 2 spijuna ispred hotela sa druge strane ulice, pokazujemo im rukama i kada su provalili nestaju, a mi krecemo sa 2 taxiji, fazon je da zaustavljas kola i on te vozi za neku sumu rublja u zavisnosti kako se dogovorite. Mi sa zastavom URS dolazimo, kasnimo na stanicu a 2. taxi ne, odveli su ih na metro MOSKOVSKAJA.
Ja& i jos jedan idemo prvi da odvratimo paznju zbog zastave koa je u rukama lika koji ide SOLO – sam. Ovaj sto je isao sa mnom je bio u duxu URS i bio je provaljen.

Malo paranoje nije bilo na odmet, nema nikog a vec je 17:30!
Ubrzo ih nalazimo na peronu sa zandarima, cekamo da se resi pitanje kova za voz u povratku, tako da cekicamo sat&po, nije bilo sanse da se izgubimo na METRO, korteom krecemo do busa i pod ESCORTOM krecemo u pravcu stadiona koji se nalazi na poluostrvu,samo je jedan ulaz i to sa njihove strane!


Ulazimo u tu ulicu, usput neki Nas pozdravljaju, neki pokazuju srednji prst…prolazimo pored tog mosta ZHDANOVSKI gde PLAVO-BELI ulaze i vode nas u prolaz kroz park koji izlazi na njihov ulaz, zandari spremni, specijalci sa kerovima, pretres i kecemo KORTEOM kroz park pod opsadom zandara,pri prilazu njihovom ulazu njihovih 10-ak CASUAL (momci od 23-26 godina) provociraju Nas sa leve strane,ispred i sa desne takodje njihovi navijaci i tu krece cimanje kroz kordon, par Rusa je krenulo i na zandare, pa opet zandari smiruju uz pendrecenje pa opet cim, razmenjeno je par udaraca.
Kako sm kasnije cuo, u fazonu oni su Nas kao napali jer su culi da ce Spartakovi biti sa Nama, postojala je mogucnost, jer sam bio u kontaktu sa njihovom Sectionom iz Pitera ali se nisu pojavili…

Idemo dalje preko istoka na Nas sektor koji je takodje bio medju PLAVO-BELIM tifosima,zauzimamo mesto iznad ulaza, JNA trip, kacimo Brigate,preko nje Red Devils, Ultra Boys i Moj PESKIR Olympiakosa, mala URS je bila okacena dole medju njih.
Iznad nas okacene su BB&Heroes, nase navijanje slabo, upaljena 1 baklja …opkoljeni smo bili sa zandarima i vojnom murijom…

Oni glavna grupa NEVSKI FRONT pale albansku zastavu, par baklji, 2 signalne, navijanje Rusko, klasika skandiranje,talas ok.,20ooo ljudi mali pakao, Rusi nas pozdravljaju vicu SER-BI-JA,SER-BI-JA,MNOGI nas pozdravljaju, dolazi cak i 1 njihov vodja da se izvini za sportske aktivnosti pred njihovom tribinom, ali dobila malo tamburanje…
Utakmica:no comment

Neverovatno mokri, besni, izmrcvaljeni krecemo ESCORTOM putem stajge na voz za Moskvu, tamo dolazi njihova ekipa i Alexandar da Nas isprate, kupuju Nam pivo, CD nam daju, pevaju SER-BI-JA,jedna grupa krece vozom u 23h a druga u 23:35h ,voz odlican uz maltretirane putnika.

U Moskvi se registrujemo u 7h izjutra,jedna grupa krece to vece ,Ja takodje putem Poljske, druga grupa veceras, a par ljudi sutra…

Preuzeto sa . www.Delije.net

Ispovijest člana BBB o svojoj grupi

U zadnje vrijeme čitam razne priče o Dinamu i Bad Blue Boysima. Inače nikad ne reagiram na stvari na internetu jer smatram da se to rjesava uživo, kako se kaže dijela ne riječi. Tako neki dan sjedim na terasi, umoran i iscpljen od posla hvatam hlad i pušim dok skrolam po fejsu di nailazim na brojne prozivke i pljuvanje po navijackoj skupini za koju zivim, ali su zivotne oklolnosti ucinile svoje da sam se morao povuci iz aktivnog navijackog zivota.

Inace, stvarno imam velik prag tolerancije i kao sto sam rekao ne jebem previse internet zato kaj velika vecina mangupa iza tipkovnice siguran sam nikad nije dozivila susret s Boysima i nemaju pojma kroz sta prolazimo. Stoga, odlucio sam prvi put ispricati svoju stranu priče koja je namijenjena svim velikim net hooliganima.

Moja povezanost s Dinamom kreće još od malih nogu. Naime, prvog dana rođenja postao sam članom Dinama jer to je bila prva stvar koju je stari napravio nakon sto je vidio svog sina (ne nije se napio jer je već bio namazan od trenutka kad je stara otišla u bolnicu). Soba s Dinamovim grbom, Dinamove torte na rođendanima, dresovi, bočice i svi ostali rekviziti, sve u plavim bojama. Kako sam rastao tako je i moja zaluđenost Dinamom bila sve veća.

Čim sam dovoljno narastao stari me je stavio na ramena i svaki vikend smo bili na Maksimiru i bodrili naše plave, a ja sam vjerujte mi u tim trenutcima bio najsretniji klinac na svijetu.

Jedne većeri, nakon što sam se vratio iz škole srušio mi se čitavi svijet. Došao sam doma, gdje me je dočekala uplakana stara i s jecavim glasom rekla da tate više nema, da je poginuo. Plako sam kao kišna godina, zatvorio se u sebe i tugu ubijao slušajući Dinamo pjesme koje smo pjevali na stadionu i gledajući naše slike. Teško je izgubiti oca koji te naučio svemu, a kad to doživiš kao klinac to ostavi poseban trag na osobi.

Mama me je pokušavala na sve načine razveseliti, ali jednostavno nisam mogao preći preko toga dok ju jedne večeri nisam čuo u sobi kako cmizdri i moli za mene. To me trgnulo i odlučio sam krenuti dalje da joj ne nanosim dodatnu bol. U tom periodu, do kraja osnovne škole, odbijao sam ici na tekme jer nisam imao snage doci na stadion.

Par godina kasnije zujeći na školskom frendovi s kvarta uspjeli su me nagovorit da idem s njima na tekmu. Igrao je moj Dinamo protiv tovara kako smo ih uvijek zvali i u gradu je bila totalna ludnica. Bircevi i parkici puni, zastave na balkonima i autima, auti trube ekipima i pjevaju s njima, ljudi u trmavaju sretni i nasmijani dok se njime ori Dinamova pjesma.

Približavajući se stadionu sve se više osječala euforija u zraku, a naci slobodno mjesto da se popije piva bilo je gotovo nemoguce (jebiga i u parkicu nam nije bilo lose).

Negdje sat vremena prije tekme kreće se na stadion, ori se pjesma u koloni a ljudi s okolnih zgrada izlaze na balkone, plješću i pjevaju zajedno s nama. Ono kaj mi je posebno ostalo u sjećanju je to da je jedna curka na balkonu digla majcu i pokazala sise na kaj je dobila veći aplauz nego decki na terenu kad zabiju gol.

Kad smo došli na tribinu ekipe se pozdravljaju i grle. Slavonci, Zagorci, Dalmosi svi veseli i zagrljeni pričaju dogodovštine s prošlotjednog gostovanja i dogovaraju detalje oko sačekuse koju spremaju za tovare, a mi klinci potajice slušamo i upijamo sve ko spužve. Konačno, igrači ulaze na teren, a stadion eksplodira.

Cijeli sjever je na nogama, ruke u zraku i ludilo može krenuti. Sav sam se naježio i prale su me emocije, a svako malo bacao sam oko na istok gdje sam bio sa starim što mi je dalo dodatan vjetar u leđa da još jače navijam. Nakon tekme ostali smo pomoći sređivat tribinu i bili sretni kaj se druzimo sa starijima i slušamo njihovu šprehu.

Nakon tekme, shvatio sam da pripadam sjeveru i krenuo sam intenzivno ici na tekme, kako domace tako i u gostima. Tog dana osjetio sam strast, ljubav, pripadnost grupi i ono najbolje da sam u kontaktu sa starim koji me gleda negdje odozgora.

U to vrijeme taman su počele prve podjele i lagano je kretao bojkot, a ja sam išao u srednju i moj novi način života nije se svidio nikom u školi jer sam počeo često izostajati makar sam i dalje zadržao dobre ocijene.

Izostanke sam prikrivao pričom da radim kako bi pomogao doma (što i jesam) jer sam skužio da je raska osjetljiva na tu temu pa mi je sve živo pravdala (btw hvala ak ovo čitaš kojim slučajem).

Pred jednu tekmu kružili smo po gradu i lagano cugali. Odjednom je među nas uletila interventna i poredala nas uz zid pretražujući nas kao da smo teroristi. Nisu ništa našli, stoga su nam napisali kaznu zbog cuganja pive na javnom mjestu te nas slikali „za policijsku evidenciju“. Budući da nismo bili jedini s ovakvom situacijom, od te tekme se je krenulo s borbom protiv glavonja u klubu tako da je iz tekme u tekmu sve više pjevalo protiv njih, organiziralo razne prosvjede i akcije. Nedugo zatim opet je tekma doma, a prilikom ulaska na stadion zabranjuju ekipi i meni ulaz te nas izbacuju van.

Nikad kažnjavani, bez sudske zabrane (murija jedina može izdati zabranu dolaska na stadion) nismo više mogli na Maksimir, dok smo na gostovanja redovito išli bez problema. No kako je otpor nakon tog dobio novu dimenziju i opet postao jači za stepenicu, usljedili su novi potezi Mamića i glavonja iz kluba. Murija je krenula dolaziti na posao po nas par dana prije utakmica iz nekih bizarnih razloga (tzv informativni razgovor) zadržavati nas nekoliko sati smješkajući nam se u facu, sve s ciljem kako bi ostali bez posla što im je i uspjelo.

Dobio sam otkaz, a na svakom novom poslu koji sam našao dešavala se ista stvar.

Represija je postala nemoguća. Preko 2000 ljudi na crnim listama (zabrana ulaska na Maksimir), iživljavanje murije, potplačivanje novinara i državnih službenika rezultati su Zdravka Mamica.

Zagrepčani su lagno počeli okretati leđa klubu shvativši da je postao prčija nekolicine ljudi, oduzevši mu tako Zagrebacki duh koji ga je desetljecima krasio. No i za to smo opet mi bili krivi, jer ljudi se nas boje, boje se baklji i ne dolaze na Maksimir….. Krenuo je bojkot, Maksimir i dalje sve prazniji. Di su sad svi ti navijači kad nas nema?

Namjestanje utakmica u domacem prvenstvu, nikakvi rezultati u europi a novci se trose masovno na kvazi pojacanja i na vlastite potrebe zgadili su sliku o Dinamu.

Kad je vrag odnio šalu i vidio da je Maksimir postao građevina duhova, Mamic okreče ploču i moli Boyse za povratak tepajuči im kao djevac maloj koju želi pokarat. Pokupivši odjeb, kreče dijeljenje ulaznica po osnovnim školama i savezima puneči tako donekle stadion s klincima i njihovim profesorima/trenerima.

Za vrijeme jedne ljetne pauze, klub je objavio da Maksimir ide na obnovu i da ce biti uređen do pocetka kvalifikacija za LP. Nakon zavrsetka, karte se prodaju za 1 kn za prvo kolo kako bi se „nagradilo navijace“, a rezultat je bio pun stadion, 35 000 ljudi na Makimiru. Poneseni brojkama akciju nastavljaju za sve utakmice i stadion se puni beskicmenjacima. Zasto kazem beskicmenjacima?

Jer je na domacim tekmama opet bilo 2000 ljudi. Di su sad ti veliki Dinamovci? Kako su brzo odustali i od jeftinih karata na uređenoom stadionu kreće nova akcija di će klub nekom sretnom navijacu uruciti milijun jebenih kuna samo ako na stadionu bude više od 20 000 ljudi (neznam više tocnu brojku, ali uglavnom ako se napuni stadion). Pogađate, ni to im nije uspjelo a Dinamo je igrao Ligu prvaka.

Na jesen se je otkrila jos jedna u nizu malverzacija u Dinamu, ovaj put vezana uz obnovu Maksimira sto je i prijavljeno muriji, no ponovo bez ikakvih rezultata. I iducih godina redaju se brojne akcije Boysa, a na svaku akciju represija ide dalje i dalje. Svi se sjecate upada na Mamicevu presicu? E to je samo jedna u nizu akcija, no kako se se sve gurale pod tepih ova je ugledala svjetlo dana s obzirom prisutnost medija.

Sljedeću stvar koju valja spomenuti u ovoj prici je osnivanje BBB fun kluba (placenici). Ekipa koja je donedavno bila s nama na tribini i borila se za nase ideale, prodala se glavonji i izdala sve sto se godinama gradilo. Plačena gostovanja, dnevnice, uredivanje prostorije pod sjevernom tribinom i enormna policijska zastita ono je sto su dobili. Pitam se jel bilo vrijedno toga, da se tih 30 debila odrekne Dinama i te ljubavi zbog kratkorocnih uzitaka, znajuci da se nikad vise nece moci vratiti na nasu stranu. No koga nema, bez njega se… Zato su redovito dobijali porcije batina gdje smo se god nasli, pa su picke odlucile branit se pistoljem gdje su neki nasi decki propucani.

I tako jednog dana zlatni i pošteni mamić završava u buksi. Gle čuda, Maksimir opet pun, 30 000 ljudi iz sveg glasa navija za svoj Dinamo. No za punjenje stadiona je kako kazu zaduzan marketing kluba.

Godine su prošle, nekoliko izgubljenih generacija i gorak osjecaj rezultirali su tim da se dio Boysa vrati na tribine. Bojkot je prekinut, ali ne kompletno jer jos uvijek velika vecina njih nece imat veze s ovim sto se naziva Dinamo dok Mamic ne odjebe. Zato prije nego popljujete Boyse, razmislite kaj pričate. Dok vi živite pravi navijački život, smišljate koreografije i uživate s igračima i klubom mi još uvijek vodimo borbu da nam se vrati nas Dinamo, naša Svetinja. Represija još traje. Lakše je izbjeglicama iz Sirije uči u HR nego nama na sjever.

Lako je reči nemrete maknuti jednog čovjeka, dok taj čovjek pije kavu s glavim sudcima, organizira rodendansku proslavu predsjednici i donira ogromne (ukradane) novce politicarima. Iako je dinamo udruga građana i trebalo bi funkcionirati po principu jedan clan jedan glas, to je nazalost samo na papiru tako.

Skupstina u Dinamo bira izvrsni odbor, a izvrsni odbor skupstinu i tako u krug. Zanimljivo je kako su se u odboru i skupstini slucajno nasli politicari iz stranke koju mamic financira.

Kroz cijelu svoju povijest morali smo se boriti s nekim kako bi zadržali naš Dinamo. Boysi trenutno nisu na razini kao sto su bili u proslosti, kad su bili strah i trept u europi, jedna od najjacih skupina.

Tko se god susreo s nama i ko god ima malo obraza, priznat ce tu cinjenicu. Pred nama je težak put i hrpetina stvari koje moramo sredit, ali vratit cemo se, nemojte brinuti. Iako po pričama pojedinaca više ne postojimo, istiti ti izbjegavaju susrete s nama, a ako i kojim slučajem dođe do njih redovito dobiju po bulji. Dobijete porciju od grupe za koju kažete da ne postoji, kakva ste onda vi to grupa?

Iako se ne možemo pohvaliti brojkom kao neki i prekrasnim koreografijama bez lažne skromnosti mogu reći da smo na ulici za većinu skupina institucija. Boysi su oduvijek Ultrasi i žive tim načinom života. Više znaći 100 pravih navijača nego cijela tribina simpatizera koji se kunu u pripadnost klubu sad kad im ide, kao što imamo situaciju u RH s nekima. Di ste bili prije bojkota dečki?

Ovo nije moj Dinamo, Dinamo s kojim me je stari upoznao. Imam osjecaj da sve polako dolazi na svoje i vjerujte mi vratit cemo se jaci nego ikad. Kad ti brane nesto godinama i oduzmu ti to pobjeda bude jos slađa. Bit ćemo kao Pit Bull kojeg nakon dugo vremena pustite iz kaveza. Bit ćemo ludi, glasni i agresivni.

 

Ako se pitate gdje sam ja svih ovim godina. Našao sam solidan posao, radim i obiteljski sam čovjek. Represija je ucinila svoje i pratim Dinamo iz sjene s ekipom koja me odvela na sjever prvi put. Oni klinci jos uvijek su zajedno, nazalost ne u istom broju jer nekolicna je na drugoj strani. Cekamo dan kada ce glava napokon otici i Dinamo biti onakav kao nekad prije, naš i purgerski. E da, u meduvremenu sam dobio kcer. Iako je curica soba joj je plava (kolko je zena dopustila haha) tako da i ona ceka dan kada cu ju kao stari mene odfurati na Masimir i uciniti ju clanom plave vojske, danom kada se postati jednim od nas.

A ti Mamiću, ti cigane znaj da nikad nisi niti ces biti pravi Dinamovac: Razlika je živit za Dinamo kao što žive boysi i živit od Dinama kao ti i tvoji šupkolisci.

Doći će i taj dan, odjebat ce narkoman. Bit ce to novi rodendan tvoj bit ces opet dinamo.

Navijacka prica iz sezone 1926/1927

Predstavljamo Vam navijcku pricu iz sezone 1926/1927 i putovanje 5 momaka iz Beograda u Zagreb na utakmicu BASK-Konkordija,putovanje u vreme kad se fudbal igrao iz ljubavi…

Evo ja ću da podelim jedan moj doživljaj sa vama… Davno je to bilo, ne sećam se baš najbole dal je bila ‘26 ili ‘27, uglavnom igra BASK protiv zagrebačke Konkordije u gostima (tada, pre Partizana, pratio sam BASK sa drugarima iz kraja). I rešimo mi da odemo za Zagreb na tekmu, tada to niko nije radio, nisu postojale navijačke grupe kao danas, tada je bio više neki kežual fazon… jedino po čemu si mogao da raspoznaš navijača od običnih ljudi je bilo to što nikada sa sobom nisu nosili džepne satove jer se redovno dešavalo da ih polome u tuči. Tada su na tribini takođe bili popularni plitki šeširi velikog oboda sa trakom u boji voljenog kluba…

Elem, nađemo se mi u kafani “Albanija” (tada su se tamo skupljali navijači, kao kasnije ispred “Snežane” ili “Avale”), nas par momaka sa Savamale, Dorćola, Zereka – u principu urbana ekipa… Iako su nas i tada pljuvali po štampi, te da smo ovakvi, te da smo onakvi, da pravimo nerede i šta ti ja znam – to su sve bili fini momci (trgovački pomoćnici, apotekari… jedan momak je čak bio poručnik u kraljevoj Gardi).

A bila je tada i zajebana situacija, Radić priča svašta po skupštini, HSS stalno pravi neke demonstracije, dočekaće nas tamo kao neke provokatore, braćemo kožu na šiljak… ali uz litre špricera hrabrost brzo raste i konačno odlučismo da ćemo ići, pa kud puklo puklo.

Dva dana pred utakmicu polazi nas 5 iz Beograda, totalno inkognito, imali smo samo odeću na sebi, jednu košaricu sa sendvičima, veliku buteljku belog vina (Smederevka) i dve boce soda-vode. Krenuli smo polako i napredovali ka svom konačnom cilju… Špricer je grejao našu krv a pesma naša srca… pevale su se tada popularne “Kad bi ove ruže male”, “Jesenska ruža”, ” Vi dražesne žene”, “Na rastanku”, a kada smo malo više popili, bogami smo počeli i sa rodoljubivim pesmama “Jeremija pali topa”, “Nizamski rastanak” i “Marširala kralja Petra garda”…

I tako… posle celog dana puta i nekoliko usputnih stajanja kako bi popunili vinske zalihe (par debelih demižonki smo kupili uz put), stigosmo i na zagrebački kolodvor. Niko nas nije očekivao, tada u Savskoj banovini i nije bilo organizovane navijačke grupe… a pošto smo bili kežual, rešismo da sednemo u neki birc u centru na par gemišta, pa će odatle lagano ka igralištu Konkordije. I prođosmo park ispred JAZU i ceo Zrinjevac i izađosmo na trg Bana Jelačića… i eto dileme – hoćemo li sesti u Dubrovnik ili Gradsku kavanu? Hajdemo ipak u Gradsku kavanu. Sedosmo, naručismo špricere, nestrpljivo očekujući predstojeći derbi.

Posle par pića, opustismo se mi (jer treba biti pošten i pomenuti da nas izvesna napetost nije napuštala tokom celog puta) i započe, prvo tiho, pa zatim sve glasnije i glasnije i pesma – BASK ale,ale,ale; samo za BASK svi mi živimo i samo njemu se divimo; Beogradske lole znaju, za BASK život će da daju i sve u tom tonu. Tada smo već počeli da privlačimo pažnju, ljudi su počeli da zastajkuju i da blenu u nas jer tako nešto još nisu videli. Utom je prišao i konobar i na uvo mi šapnuo: “Prosim vas, Gospon, dajte budite malo tiši, bute mi rasterali sve mušterije, ne. A budu i žandarmi došli.” Oterah ga ja tad u kurac i rekoh da brzo donese još jednu butelju i sifon sa sodom… Tada se ispred kafanske bašte okupila i jedna mala grupica ljudi, očigledno iziritirana našom pojavom i poprilično bahatim ponašanjem. Uskoro su počeli i da dobacuju ponešto: “Cigani, idite u Beograd!”, “Kaj ćete vi ovde?” a ubrzo se začula i pesma “Ustani bane” i “Još Hrvatska ni propala”… Mi se tu trgosmo sa stolica i počesmo glasnije da pevamo, ovog puta pesme o proboju solunskog fronta a uskoro se naša ekipica našla oči u oči sa tih 20-tak purgera… poče gurkanje i povlačenje i komešanje… oni nama psuju majku cigansku a mi njima i Radića i Josipa Franka i Starčevića i generala Sarkotića i Đuru Basaričeka… poleteše i flaše i stolice i taman kada je počela prava tuča, dotrčaše žandarmi, njih pedesetak i razdvojiše nas… Iskreno, da nisu oni naleteli, verovatno bi najebali jer smo u našoj pijanoj ludosti pomislili da bi mogli da se nosimo sa višestruko brojnijim neprijateljem.

Žandari su nas otpratili do igrališta i smestili iza gola na južnoj strani… ja se utakmice ne sećam nešto posebno, bio sam pijan ali se sećam da smo navijali ceo meč i da smo palili novine i ubacivali na teren… naši su odigrali 1:1, posle tekme su nas samo spakovali u kočiju jednu i doterali na kolodvor, gde su nas u izolaciji držali sve dok nije došao prvi voz za Beograd. U povratku pesma, sve dok nisu popadali i pozaspevali od alkohola i umora negde kod Slavonskog Broda.

Prvo moje gostovanje… jako rado ga se sećam, šteta samo što nema više mojih drugara da ove uspomene podelim sa njima… rasula se ekipa, neki su poginuli za vreme okupacije, neki su otišli u emigraciju… samo sam ja ostao. Evo i danas, 80 godina kasnije, iako sam još uvek redovan na tekmama (Partizana, pošto BASKa više nema), najradije se sećam mladosti i svojih navijačkih početaka.

Sve vas ljubi,

Janićijević M. Života,

Kolumna: R.I.P BBB

Vruća tema namijenjena navijačkom djelu čitateljstva iz pera bivšeg navijača i najpoznatijeg hrvatskog “agenta” sa stavom.

 

Pamtim dane kad BBB nisu postojali, ali isto tako pamtim dane i kad su bili toliko jaki da je Torcida gubila na desetke transparenata, kada su prve asocijacija uz to ime bile strah i trepet, kada su bili jedna od najmoćnijih navijačkih skupina u Europi.

Alpha jakne, ćelave glave i ne biranje sredstava, pa i oružja, je bilo ono zbog čega smo imali osjećaj da dolazimo u Bejrut i da branimo gole živote pri dolasku na Zagrebački derbi.

Kada smo 2001. zauzeli kafiće na okretištu Borongaj, stvorili su se od nigdje u roku pet minuta. Nabrijani, odlučni i agresivni, razvalili su u deset minuta i nas i kafić i policiju, ostavivši iza sebe lokve krvi.

Bili su apsolutni vladari grada. I tih godina je bio kraj njihove moći. Bolje rečeno – početak kraja, koji je doveo do ove sprdačine od navijačke grupe.
Poput neke ptice zloslutnice, stvorio se nasmiješeni Mamić s kockastim, porculanskim zubima, a stvorile su se i podgrupe Bad Blue Boysa.

Ja sam u Splitu osnovao respektabilni WB01, kojeg su Boysi ugasili prve godine postojanja, otevši nam, netom iz Krakowa kaljeni, transparent i to baš na tom Borongaju. Doduše, izgubili smo ga zahvaljujući jednom ljudskom crvu, koji je bio zadužen čuvati ga u sigurnosti sto metara dalje, ali to nije bit ove priče.

I Boysi su dobili brojne podskupine, od kojih su bili poznatiji Sepre, Zagreb City Boys, Agram crew, TM, D42, New Blue Generation, Smogovci, North Squad, Fakini, Blue Mods, Vjerni psi Wienna, Blue Madness, Young team, Exil Boys iz dijaspore i još bar desetak drugih.

Osobno sam imao najviše iskustva sa Zagreb City Boysima i Agram Crewom, na crti i s druge strane crte, protiv Bugara, Mađara i ostalih u kvalifikacijskim utakmicama reprezentacije.

Koliko god mi šutjeli o tome, navijači su bitniji sami sebi od kluba za koji navijaju, ali ovdje se išlo i korak dalje ka samouništenju. Podgrupe su postale važnije njihovim članovima od matične grupe i bilo je pitanje dana kada će se sve raspasti.
Podgrupe mogu opstati u Italiji ili Engleskoj, ali na Balkanu – teško!
Naš pokvareni mentalitet će teško odoljeti mirisu novca, ma koliko se kleli u to.

Na primjer, dok je u Srbiji tih godina Crvena Zvezda plaćala ama baš sve svojim navijačima, uprava Partizana je imala drugu viziju.
Dali su novac samo jednoj podgrupi, a kad ispred dva gladna psa baciš kost, dolazi do krvavog sukoba, kao što se desilo i Grobarima.

Mladi navijači nisu mogli trpjeti da iz usta odvajaju za gostovanja, dok istovremeno druga strana, podgrupa Alcatraz, uživa u “Agenciji”, prostoru ispod stadiona, besplatnim putovanjima i raznim privilegijama, od kojih su neke i za ne povjerovati, kao što je bio slučaj kada je jedan od lidera grupe, zvani “Klempavi Džoni”, dobio od uprave novog novcatog Jeepa.

Došlo je do krvavog sukoba koji i dan danas traje, zbog kojeg su i dan danas razdvojeni ogradom i kordonima policije na vlastitoj tribini.

Kako sociološki objasniti toliku količinu mržnje između dvije skupine iz istog grada, iste vjere, iste nacionalnosti, istih klupskih boja? Jednostavno. Novac.

Klasne razlike koje su na nacionalnim razinama dovodile do građanskih ratova, pa s te strane možemo i razumijeti navijače.
Ti isti Grobari su postali sprdnja cijelog navijačkog svijeta, a “Agencija” od Alctraza sinonim za plaćene navijače, koje se počelo zvati “Agentima”.

Mi Hrvati smo užasno likovali nad time, iako je već tada Mamić, u tajnosti, punio džepove odabranoj kasti Bad Blue Boysa, a na neistomišljenike huškao policajce kao pse iz svog šinteraja.

Ni Torcida toga nije bila imuna. Grgić je također plaćao odabrane, donirao za privatne operacije onih istih, koji su, kao, vodili navijanje protiv njega.

Bilo je i apsurdnih situacija, a najpoznatija je kada je cijeli Sjever digao plaćenu i političku koreografiju “I mi smo Hrvatski blok”, niti ne znajući što dižu, osim Bosne i još nekoliko koji su profitirali od toga.

Bilo je u Torcidi toga, biti će pojedinačno uvijek, ali je grupu spasila fanatična ljubav prema Hajduku.

Ali BBB su uništeni skroz. U sljedećih par godina nestaju sve podgrupe, a nastaju ideološki blokovi. Oni koji su uz Njega i oni koji staju pod ime “No profit”, te treći, Petrinjčevi, koji su možda prošli i najbolje glumeći Švicarsku.

Kao i kod Grobara, dolazi do ideološkog i klasnog sukoba, koji također traje do danas i trajat će sve dok je On na vlasti. Mnogi mladi i respektabilni navijači postaju žrtve ovog sukoba ni krivi ni dužni.

Radikalni Agrami, do jučer braća, se dijele na dva dijela. Jedni pristupaju oporbi, drugi, svojim dojučerašnjim idolima, navodno ogrezlima u Njegove novce, ne shvaćajući da rade išta loše. Isto kao i pripadnici Zagreb City Boysa, gdje preko noći više kum s kumom ne priča, gdje simpatizeri Mamića postaju neprijatelji moćnog “No profita” s Nijazom na čelu.

Godine 2008. na scenu stupa i udruga navijača Hrvatske nogometne reprezentacije – Uvijek vjerni u koje, uz manje bitne “obične simpatizere” pristupaju i neki važniji navijači, posebice iz BBB, Kohorte i Torcide, među kojima i ja, sa svojih desetak ljudi. Prvi ljudi koje sam tu upoznao su bili Sarma i glasnogovornik David Marelj.

Nipošto mi nije namjera da se ikome pravdam niti tražim vašu milost, jer vam je ne bi ni dao. Bitno je zbog drugih stvari. Ali o tome, zbog koncepcije priče, kasnije.

I ta udruga također biva predmetom dodatnog sukoba između pravednika i pojedinaca koji su tu prešli.

Torcida je s pripadnicima Uvijek vjernih iz svojih riješila probleme ekspresno i odlučno k’o nikad u svojoj dugoj povijesti. Na raspravi o pitanju Uvijek vjerni Split su najglasniji bili baš oni koji su tražili besplatna putovanja, najratoborniji oni koji su tražili usluge, a najbezobrazniji oni koje sam osobno, kao potpune anonimce, doveo na tribinu.

Zašto ovo pišem? Da ukažem na sav jad navijačke scene, da pripremim teren za ono što me ponukalo da ovo napišem.

Na derbi Hajduka i Dinama 2009. odlazim iz revolta na zapadnu tribinu. I to s Bućom, jednim od najžešćih Boysa s kraja devedesetih, a tad kolegom iz Uvijek vjernih. On prezren od Maskimirskog sjevera, ja od juga. U to ime se opijemo i iz sprda razmijenimo majice.

Priča se proširi poput požara na obje tribine. Juka i Bućo pukli, nose majice protivničkih klubova. Obojicu nas ispred stadiona čeka pedesetak “No profita” sa Sulejmanom, tj Nijazom na čelu, ali sukob sprječava policija.

Godine 2012. dolazim u Zagreb, gdje živim godinu dana. Kao bivšeg Torcidaša, koji im je stajao nekad na crti, oni me uopće ne diraju. Dapaće, Zagreb mi ostaje u sjećanju kao jedna lijepa uspomena. Više od svega mrze, pogađate, jedni druge. Poput Grobara, s početka ove priče.

U tih sam godinu dana shvatio da im je Mamić napravio ono što Hitler nije uspio Židovima. U potpunosti ih je uništio.

Družio sam se u tih godinu dana sa starim Boysima s nekadašnje bojišnice. Pojma nisu imali kome se prikloniti. Viđao sam neke “No profite” u udruzi Uvijek vjerni, pa bi ti isti ljudi navečer tražili “plaćenike”. Možda sam lud, ali meni neshvatljivo.

Dolazio sam u Travno kod legende Hasana u njegov “Azurro” kafić. I on je bio na vagi gdje i s kime.

Susretao sam Petrinjčeve (Udruga navijača Dinama) koji su bili ideološki uz “No profite, a po načinu rada…diskutabilno.

Također sam bio i u marionetskim udrugama navijača pod patronatom Mamića, onoj u Sesvetama i onoj od pokojnog Dugog. I svugdje ista priča, rasipanje pravde iz usta poput šarenih bombončića.

Tako nešto besmisleno i licemjerno u životu nisam vidio, iako sam iz svih tih struja upoznao i neke dobre ljude. Zgađen svime, nakon trećeg mjeseca 2013.godine donosim odluku da se povlačim iz navijačkog svijeta.

I baš kad sam zaboravio na tu subkulturu, ugledam danas vijest koja me šokirala i natjerala da napišem ovaj post. Osnovan je Fan Klub BBB. Ni prvi ni zadnji.

Ali ono što me je iznenadio je bio sastav ekipe na slici.

Ajde, mogu shvatiti Sarmu i Davida, godine su tu, plaće sve manje, pa je teško odbiti šušku prije mirovine. Mada, ne znam jesu li svjesni da će u stare dane dobiti batine od revoltiranih klinaca? Nisam siguran da je to vrijedno toga…

Također shvaćam “borce” od Grge Prskala i pokojnog Dugog, koji su od početka otvoreno uz Mamića i pod njegovom milosti, baš kao i bivšu “interventnu” od prekaljenih navijača Toljage, Domazeta i njihove ekipe, ali da na slici vidim Nijaza i neke iz “No profita”, to nisam niti u snu očekivao!

I još ta odvratna retorika traženja krivaca za sve u Srbima i zbrinjavanju branitelja iz njihovih redova je, u najmanju ruku, za izrigati se!

Ne želim zvučati proročanski, ne daj Bože, ali se, kao stručnjak za navijački fenomen, iskreno bojim da će jako brzo poteći plava krv ili još gore, nekome pasti glava.

Hoće li tada javnost konačno shvatiti da Mamić nije donio dobro ni Hrvatskoj ni Dinamu ni vlastitim navijačima?

Iskreno, tužno mi je gledati nekadašnjeg moćnog neprijatelja ovako slabog, sramotnog i jadnog do najnižih granica.

I dosta mi je više čovjeka koji misli da zbog nekakvih odštampanih papira ima pravo druge vrijeđati, kupovati i provoditi samovolju.

Mamiću odlazi!!

Autor: Jurica Galić Juka – izvor: www.themladichi.com

Priča: Kako je nastao Tornado Zadar

Tornado-Zadar

Evo napisaču nešto i o Tornadu Zadar i kako je nastalo ime Tornado jer me več par godina pojedinci nagovaraju da to napišen.
Iako nisan bija navijač Zadra nego Dalvina, Jazine san počeja pohodit več tamo 80-81. Ludilo atmosfera a face ekipa Zadrana kad ih vidiš ima da se naježiš. U dvorani po 3-4 iljade ljudi nabiveni ka srdele.

Ekipa u mornarskin majicama samo šta ne čupa protivničkin igračima dresove koliko je tribina bila uz teren.
Pljuvačina protivničkih igrača se smatrala ka normalna stvar. Iz toga peridoda najbolje se sičan jednoga Partizana sami početak osandesetih. Popodnevni termin u 5 uri. Mislin da se prenosila na tv.

Kakva atmosfera, kakvo ludilo. Kičanović, jedan od največih košarkaša u povijesti bivše juge bija je stalna meta Zadrana i večinon se skandiralo Kićo Kićane beogradski majmune.
Ako ti se pišalo ili si ima slab mjehur bolje ostani doma, jer zaboravi da češ se popišat osin ako ga ne izvadiš na tribini a za čašu vode danas bi da 100 kuna bez problema kako su mi usta bila suva i kakva je dehidracija bila u điru. Utakmica na rubu incidenta, navijanje bez prestanka. Zvižduci i urlikanje ekipe oko mene zaglušujuči i nakraju jedva čekaš i moliš boga da Partizan zavši napad.

Nakraju se nesičan rezultata ali se sičan da kad san sija u bus za Split parilo mi se da san se ponovo rodija nakon provedenih dvi ure u paklu Zadarskih Jazina. Tih godina bija san više puta u Zadru pa i na utakmicama tipa Zadar-Borac Čačak.

23.1.1984 godine (a sačuva san i kartu), Kule, ja i još dvojica-trojica uputili smo se na ovu utakmicu protiv Cibone. Kule je bija fanatik i strastveni navijač Zadra i još tamo 1977 ukra je ocu plaču i avionon otiša sam sa 15 godina u Beograd gledat Partizan – Zadar.

Uglavnon Kule je zna sve te Zadrane jer je počeja ič u Jazine još 1978 i bija je sa svima u dobro a i prve baklje u Jazine mislin da je Kule donija Bori Poštaru i da se prva u Jazinama upalila 1980 ali nemogu to tvrdit jer nisan siguran.Na tu utakmicu smo donili prve kalendariće Torcide koje smo napravili za godinu 1984. Iman ga još, zalipljen mi je na zidu.Te kalendariče, višak šta nan je osta, ovu utakmicu i jednu utakmicu posli u Jazinama je Kule dilija Zadranima na tribini a kad je ova utakmica završila Kule se dogovara sa Lafon (navijač Zadra) da dođu u Split 11.2.1984 na Jugoplastika-Zadar i na tome je i ostalo da če doč.

Toga dana 11.2.1984 na autobusnoj stranici Kule, Trepča i ja čekali smo te Zadrane sa kojima se Kule dogovorija. Kako san ja sta tu dvi minute od rive nas trojica i njih četvorica otišli smo kod mene doma da ubijemo vrime do utakmice i da in pokažemo moju teku sa kartama utakmica i slikama navijača. Sičan se Lafa i njegovoga prodornog smijeha u mojoj kužini. Mogu navest i nadimke njih četvorice.Laf, Dimnjačar, Frleta i Đeronimo ( za kojega san kasnije dozna da ga zovu i Tomo Bibinjac). U toj priči oko navijača Kule je puka ime Tornado Zadar.

Kule i niko drugi osin njega nema veze sa tin imenon. To ime je Kulina ideja i ničija druga jer san to čuja na svoje uši i vidija na svoje oči jer se sve događalo u mojoj kužini. Posli smo od mene išli u konobu Radunica i nakon konobe na utakmicu. Poslin je ta ideja o imenu Tornado prezentirana na Donatu i to ime je amenova Boro Poštar koji je bija najuticajniji Zadarski navijač tada.

Šta se tiče Tornada tih godina a posebice sredinon osandesetih imali su strašnu jezgru navijača na čelu sa Boron Poštaron, Tomon Bibinjcen i ostalima. S obziron da znan navijačku scenu iz toga doba odlično usudija bi se reč da ih nijedna grupa u tadašnjoj Jugoslavili u tuči 20 na 20 na ruke nebi dobila. U nogometu večina je navijala za Hajduk a par ih je bilo i za Dinamo.Tako san negdi 84-85 u Splitu na Hajduk-Zvijezda upozna Milaka iz Zadra. Teški navijački fanatik a upozna san ga tako šta je milicija kupila sve zastave na štapu na ulazu a on je ima plavo bilu zastavu sa slovon Z i reka san mu da ne ulazi na Poljud jer če mu uzest zastavu na ulazu i onda san ga odveja isprid bazena i tamo smo sakrili tu zastavu u grmlje. Tu utakmicu protiv Zvijezde baš su Zadrani bili sa nama na sjeveru.
Zašto spominjen Milaka i zašto je Milak bitan zato jer san čuja da su on i njegova ekipa neznan koliko vrimena posli napravili prvi transparent Tornada.

Inače svima su poznate one scene isprid podhodnika na Hajduk-Zvijezda 1989 godine di je Crvko vođa Red Devilsa izletija iz busa i opizdija jednoga našega. I nije slučajno da su tu isprid podhodnika u obranu grada Splita uletili baš naša braća Zadrani a Crvka je nokautira i patosira Genda iz Zadra isto fanatik Zadra i Hajduka.

E to bi bilo to. Nemoraju se svi složit da je ovo istina šta san napisa ali jednostavno je ovo moje viđenje i ono šta mi je ostalo u memoriji.Da nebi posli bilo ovo ili ono, potpisat ču se jer iza svake ovde napisane riči stojin imenon, prezimenon i nadimkon.

Tonći Prlac-Prle 

 

 

Pogledajte dokumentarni film “30 godina ultra pokreta u Crnoj Gori”

Danas je izašao dokumentarni film povodom 30 godina organizovanog navijanja u Crnoj Gori. U filmu su prikazani razgovori sa vođama Varvara, Vojvoda, Fap Mašine i Streetboysa. Oni govore o njihovim početcima i svemu što donosi život prosječnog navijača.

U filmu su prikazani razgovori sa vođama četiri najveće ultra grupe sa područija Crne Gore “Varvarima” “Vojvodama” “Fapovcima” i “Streetboysima”.Oni govore o načinu života prosječnog navijača i svega što čini njeov život koji je na žalost ne shvaćen od društva koje gleda na njega kao na propaliteta.Prikazani su i neki snimci koji nikad nisu prikazani u javnosti u kojima se jasno vidi represija policije sa navijačima.Prikazane su i brojne tuče navijača koje i čine život ultrasa.

Prije tačno 30 godina pojavile su se prva ultra grupe čak 1986 u Kotoru osniva se grupacija Beštije koja danas na žalost samo po nekad pokaže šta može da bude.1987,1988,1994,201 osnivaju se gore navedene grupe koje su istrajale do dan danas, grupe koje konmstantno trpe represiju, i lopovluk u fudbalu ali to nije spriječilo grupu najodanijih momaka da i dalje ostane na tribini, sve u svemu nadajmo se da dolazi bolje vrijeme za Crnogorski fudbal a samim tim i za ultra pokret.