Najava navijačkog kola u Premijer Ligi BiH

Ovog vikenda u BHT Premier ligi odigrat ce se susreti 3 kola. U ovom kolu ni na terenu a ni na tribinama skoro pa niti jedan susret  ne moze ponijet epitet derbija, osim mozda susret domaceg Sirokog Brijega i Zenickog Celika tj Skripara i Robijasa. Fukare ce gostovati u Krupi na Vrbasu te ce preko puta sebe nadamo se imati popularne Mamurne Pande, novu grupu na BH navijackoj sceni koja bodri tim Krupe. Incident iz Bijeljine ce ugostiti Ultrase, i ako se ova grupa slabo pokazuje na navijackoj mapi BiH. Manijaci ce uz pivo i rostilj bodriti Zelju sa juga,i male su sanse da ce se na gostujucoj tribini Grbavice  vidjeti domaci Vitezovi. Cini se da su Vitezovi odlucili da ne daju podrsku klubu do nekih boljih  vremena.Ukoliko neko ima nekih informacija o ovoj grupi,sve info su dobro dosle. Lesinarima dolazi iz  Doboj Kaknja odlicna Crvene Legija, a Horde Zla imaju klasičnu domaću tekmu gdje in dolazi tim iz Gabele.

SKRIPARI – ROBIJASI

 Robijasi su proslo kolo u Zenici ugostili Horde Zla de napravili zaista finu atmosferu u velikom broju i ako ne u onolikom koliko se ocekivalo,te finu koreografiju. Slag na tortu je bio i sukob sa Hordama prije utakmice,u kojem su Horde izvukle deblji kraj, uglavnom iz sukoba sa policijom, gdje se policijska represija jos jednom pokazala na djelu, zbog koje je Sarajevski tim najavio tuzbu. Robijasima je pao sal podgrupe Odabrani kao i Hordama, i ako obje grupe demantuju da su salovi pali u sukobima. Robijasi su sutra trebali gostovati Skriparima u Listici, a po nasim saznanjima nesto vise od stotinu Robova je trebalo krenuti put Hercegovine,međutim zbog suspenzije dijela stadiona Pecara gdje su smjesteni gostujuci navijaci,Robijasi nece moci bodriti svoj Celik. Ogorceni Robovi oglasili su se povodom ovog saopstenja s pravom pitajuci zbog koga se igra fudbal ako ne zbog navijaca ?

Skripari su proslo kolo gostovali u nedalekom Mostaru kod Ultrasa, koje je odradila uglavnom mlađa ekipa.

Solidna posjeta pod Bijelim Brijegom uz odlicno navijanje te par upaljenih baklji,kao i uvijek kada Siroko Brijezani gostuju na blizim destinacijama.Do sada su to bile rijetke situacije kada Skripari gostuju negdje dalje od svog stadiona,pravi BUM rekli bi smo bio je onaj kada su se prosle sezone pojavili u Sarajevu na Grbavici,i ako su najavljivali i dolazak na Kosevo od toga na kraju ipak nije bilo nista. Nadamo se ce to ove sezone promjeniti,te da ce Skripari vidjeti kako izgledaju i drugi stadionu sirom Bosne i Hercegovine. Sutra takođe ocekujemo solidnu brojku na domacem terenu i finu atmosferu koju ce Skripari napraviti te pomoci svom timu da osvoji nove bodove.

FUKARE – MAMURNE PANDE

Fukare su prosli vikend trebali biti domacin Incidentu, međutim kao i do sada gostima iz Bijeljine je cini se Tuzla ipak predaleko. I ako u krizi i problemima unutar grupe Fukare su bila gromoglasna podrska,pa je se u nekim trenutcima cinilo da je na sjeveru Tusnja brojka od par hiljada Fukara kao nekada,a ne 150-200 najvjernijih.Svakako da nismo navikli na ovakvu brojku Fukara te se nadamo da ce grupa uskoro prevazici probleme unutar grupe,i vratiti se na staze stare slave.Put Krupe na Vrbasu bi trebalo krenuti oko stotinjak Fukara,uglavnom mlađe ekipe od koje se puno ocekuje u afirmaciji grupe i njenoj buducnosti, uz podrsku onih najstarijih old skulera.

 

Mamurne Pande, ekipa koja je svojim izlaskom na scenu dosta obecavala, ipak se nije proslavila i nisu bili toliko aktivni po premijerligaskim terenima. Nadamo se da ce grupa koji cine uglavnom stariji i ozbiljniji momci poraditi na svom statusu na BH TIFO sceni, te pokazati da nisu samo jedna od grupa koje budu i prodju, te da ce u nedelju biti podrska svojoj Krupi ako nista onda barem u nekoj standardnoj brojci.

MANIJACI – VITEZOVI

I ovog vikenda Manijaci ce sa juga bodriti Zelju. Nakon odlicnog gostovanja u Doboju kod Kaknja,slijedi im odmaranje kod kuce,s obzirom da gostujucih navijaca sigurno nece biti na Grbavici,jer Tifozi Viteza,popularni Vitezovi,odavno nisu na  sceni,iz kojeg razloga,ne zna niko. Ocekuje se veliki broj Manijaka na jugu koji ce nositi Zeljeznicar do pobjede nakon gubitka bodova u Kaknju.

INCIDENT – ULTRASI

Incident je nesto redovniji na domacim utakmica Radnikama, ali se ne mogu pohvaliti velikim brojem gostovanja. Ovog vikenda ugostit ce iskusne Ultrase iz Mostara te biti svom timu podrska do novih bodova.

Ultrasi ce kako saznajemo u Semberiju krenuti u velikom broju, nakon odlicne predstave na svom stadionu proslo kolo,najavili su i dobru atmosferu na gostujucoj tribini gradskog stadiona u Bijeljini.

LESINARI – CRVENA LEGIJA

Odlicno navijanje i sa gostujuce a pogotovo domace tribine ocekuje nas u Banja Luci.

 

Lesinari,od ove sezone navijaju sa sjevera i cini se da im nova tribina odlicno prija,a da su zeljni gostovanja i dobrog navijanja u najjacem rangu BH fudbala pokazali su i proslog vikenda kada su imali izlet gostovanje u Gabelu,gdje je Borac slavio pobjedu nad Goskom.I ove nedelje veliki broj Lesinara ce sigurno bodriti Borac.

Crvena Legija ce u nedelju biti nasuprot Lesinara,tj na istocnoj tribini Gradskog stadiona u Banja Luci. Grupa koja je relativno nova na Bh sceni,pokazala je da ima viziju i da Mladost u buducnosti ne treba da brine za podrsku sa tribina ma gdje igrali. Pedesetak Legionara ce sigurno prisustovati okrsaju Borca i Mladosti uz nadamo se i dobar okrsaj na tribinama

HORDE ZLA

Nakon sukoba sa Robijasima i murijom u Zenici Horde Zla ovog vikenda ce uz dobru atomsferu pokusati razdrmati svoje igrace te i njih i sebe pokusati sto bolje pripremiti za gostovanje u Doboj Kakanj. Tekma piva i bude im gotiva. Gost na Koševu je ekipa GOŠK-a, koja nema organizovanu navijačku grupu.

Priča: Horde Zla u Širokom Brijegu 2009 g.

Niko nije ni slutio da ce gostovanje Hordi Zla u Siroki Brijeg biti poslednja utakmica jednog sarajevskog sina i vernog navijaca Sarajeva Vedrana Puljica. Incident sa smrtnim ishodom koji ni dan danas nije razresen, ko je zapravo pucao na Horde Zla i tom prilikom usmrtio Vedrana.

04. oktobra 2009. godine, navijač fudbalskog kluba Sarajevo, Vedran Puljić ubijen je iz vatrenog oružja, u neredima prije utakmice Široki Brijeg – Sarajevo. Glavni osumnjičeni za njegovo ubistvo se danas krije u Hrvatskoj.

Prenosimo vam verzije “obje” strane

Horde zla: Bila je to sačekuša

Navijač FK Sarajeva, koji je želio ostati anoniman, ispričao je za Žurnal priču o događanjima u Širokom brijegu koja se uglavnom ne podudara sa zvaničnom izjavom MUP-a Zapadno-hercegovačkog kantona.

-U Široki smo krenuli kao i na sva druga gostovanja. Svaka priča o pripremama za bilo kakav obračun je totalna laž. Razlika jeste da bismo u čast 22. rođendana Hordi Zla raširili naš transparent i to je sva “priprema” za demoliranje Širokog Brijega o kojoj priča MUP ZHK.

Na ulazu u Široki autobusi su razdvojeni u dvije grupe. Bio sam u grupi koja je zadržana. Nakon nekog vremena javljeno nam je da je prva grupa napadnuta u Širokom i da ima povrijeđenih. Nakon navaljivanja dozvoljeno nam je da se spojimo sa prvom grupom u kojoj je već bio veliki broj povrijeđenih.

Autobus je konstantno kamenovan uz put do mjesta sukoba, a policija je bacila suzavac pred vrata autobusa. Odmah po izlasku slijedilo je kamenovanje.

U Širokom se nije dogodio sukob navijačkih skupina, to je bila pripremljena sačekuša za navijače FK Sarajeva, od strane stanovnika Širokog i policije. Nemoguće je da se neorganizovano u tako malom mjestu desi najveća tragedija bh fudbala.

Raja iz prvog autobusa je zasuta kamenjem čim su došli do stadiona. Dokaz organizovane sačekuše jeste da su lokalci bili naoružani pištoljima i automatskim naoružanjem.

Zašto navijači Širokog nisu ušli na stadion pred sami početak utakmice kao i uvijek? Zašto nije organizovan dovoljan broj policajaca jer su već znali koliko nas dolazi?

Nakon što smo napadnuti, nakon što je povrijeđeno više naših navijača, u samoodbrani smo čupali šta smo stigli da se možemo zaštiti i to nam je bilo jedino oružje. To se jasno vidi iz izjava MUP-a ZHK. Ovo što je se dogodilo bilo je izrežirano na nacionalističkoj osnovi. Skandirali su “ubij, zakolji, da turčin ne postoji”!

Molili smo policiju da ih zaustave, da ih spriječe da nas kamenuju. Policija ni u jednom trenutku nije pokušala da ih spriječi.

Bilo je k'o u ratu, čuo sam hiljadu pucnjeva. Svi smo bili krvavi. MUP nije ni pokušao da nas zaštiti od kamenovanja na povratku. Koliko je policija kvalitetno odradila svoj posao govori i to da su igrači morali se kriti u svlačionicama sve do četiri-pet sati popodne sati, opisuje događaje u Širokom brijegu naš sagovornik.

Škripari: Nismo mogli gledati kako Horda uništava naš grad

Na internet stranici Mi hrvati pripadnik navijačke skupine Škripari, sa pseudonimom Torpedo iznio je svoju verziju događaja:

– Osobno sam bio u blizini “mjesta zločina”. Srećom na vrijeme sam sklonio automobil s parkinga koji je bio podosta udaljen od stadiona, ali bez obzira na udaljenost, rušilačke horde iz Sarajeva i dotle su dopirale u svome uništavačkome pohodu.

Vjerujte mi, svi vi koji niste bili tamo, scene koje su se jučer događale na ulicima oko stadiona “Pecara” nisu bile ništa blaže nego one u ratnim filmovima. Iz Sarajeva se najavljivalo maksimalno 150 “navijača” Sarajeva, a stiglo ih je preko 500. Kako su uz sebe ponijeli pištolje i razne predmete s kojima se mogu nanijeti ozlijede zaključak je jasan – većina njih je krenula u uništavanje Širokog Brijega. Sukob je eskalirao kada su “navijači” Sarajeva čovjeka staroga 59. godina ranili na kućnome pragu. Je li to iskazivanje ljubavi prema svome klubu?

Što se onda dogodilo? Podrazumijeva se da Širokobriježani nisu mogli samo mirno stajati i gledati kada rušilačka horda uništava naš grad. Puno su nas puta agresori htjeli pokoriti i uništiti, ali se hrvatski puk Hercegovine uvijek hrabro branio i suprotstavljao osvajačkim hordama.

Započinje sukob Širokobriježana sa Sarajlijama koje policija do dolaska specijalaca nikako nije mogao obuzdati. Čak ih ni vatrogasni šmrk nije puno ometao. Lete boce, kamenja, baklje, čak se puca iz vatrenog oružja. Epilog svega: desetine ozlijeđenih i jedan poginuli. Eto kako se sve završilo. Jedan život je ugašen zahvaljujući prije svega sarajevskim “Hordama zla”.

Ali, sarajevski i bošnjački mediji naravno imaju drugu verziju. “Horde zla” su, kao došli mirno bodriti svoj klub, a onda su ih građani Širokog Brijega isplanirano napali puškama, pištoljima i ostalim predmetima. Smiješno je čitati kako govore da su ih policajci i igrači NK Široki Brijeg gađali kamenjima? Da budem iskren od njih ništa bolje nisam ni očekivao. Po njihovim dobro utvrđenim “šablonima” jadni Bošnjaci i svi ostali “normalni građani” BiH opet su žrtve hrvatskih nacionalista iz Hercegovine, kako neki znaju reći i “Ustaša”.
Ja dobro znam da njihova verzija događanja nema nikakve veze s istinom, zato i vama dragi čitatelji savjetujem da ne nasjedate na njihove izvještaje i svjedočanstva.

Torcida napala navijače Brondby-a

Jučer oko 20 sati grupa od dvadesetak osoba s navijačkom obilježljima Hajduka i Torcide napala je osmoricu danskih državljana ispred apartmana u kojem su odsjeli uoči večerašnje utakmice Hajduka i Brondbyja na Poljudu.

Petorica danskih navijača su ozlijeđeni, a liječnička pomoć pružena im je na licu mjesta. Također, uz batine, jednog danskog navijača huligani su i opljačkali.

Nakon incidenta, potražili su novi smještaj u Splitu. Policija je u potrazi za napadačima.

Podsjećamo, večeras od 20:30 Hajduk i Brondby igraju uzvratnu utakmicu trećeg kola Europa lige. Prvi susret u Danskoj završio je bez golova.

Grobari u Mostaru

Više od hiljadu navijača krenulo je u Mostar, iako smo znali u kakvu sredinu idemo i šta nas tamo čeka. Shvatili smo to kao obavezu i tog dana svaki Grobar je morao da bude u Mostaru. Prvu provokaciju smo doživeli nadomak grada, kada nas je ustaška policija zaustavila i zadržala skoro tri sata na temperaturi od 40 stepeni bez kapi vode.

 

Inspektor nam je zapretio preko megafona da će svako ko pokaže tri prsta ostati bez ruke (na šta smo u tom trenutku svi podigli tri prsta i tako pozdravili tradicionalnim srpskim pozdravom) i zahtevao da sva srpska obeležja (zastave, majice, šalove…) bacimo u jednu kutiju, što, podrazumeva se, nikad ne bi uradili jer su za nas srpski simboli svetinja. Takav stav izazvao je gnev policajaca (od kojih je većina imala oko ruke vezane crne marame sa slovom “U”, poput onih koje su nosili pripadnici ekstremnih ustaških formacija u proteklom ratu), što je rezultiralo prskanjem suzavca u unutrašnjost autobusa gde se nalazila sprska zastava na zadnjem staklu, koje su odmah zatim predstavnici reda “hrabro” razvalili pendrecima.

 

 

Na stadion smo ipak stigli, praćeni gomilom psovki svega što je srpsko i širokim repertoarom srbomrzačkih povika i pretnji da nas vode u Jasenovac i sl. Bez ikakvog objašnjenja, organizator pušta samo jedan ulaz veličine sobnih vrata, koji kasnije zatvara, tako da mnogi Grobari sa uredno kupljenim kartama ostaju ispred kapija. Policija nam naredjuje da sednemo na beton, zbog čega smo pružili žestok otpor i tako se probili do ulaza na stadion. Da smo čekali da nas puste unutra planiranom dinamikom, ne bi ušli u naredna dva dana pošto smo na stadion stigli neposredno pred početak utakmice..

 



Veliki propust organizatora da dve navijačke grupe stavi jednu pored druge, ispostavio se kao fatalan. Njihovi navijači dočekali su nas kamenicama koje su očigledno prethodnog dana uneli na stadion i povicima i koreografijom – Kosovo Republika, Srbe na vrbe, Ubi Srbina, Svi u Jasenovac, kao i repertoarom pesama njihovog “čuvenog” seljačića Tompsona. S druge strane, policija je pokušala da nas spreči u pevanju srpske himne, prskajući suzavac- sprej u usta navijačima. Verovatno su svi očekivali da zaboravimo na ljudski i nacionalni ponos i da na sve to ćutimo, ali za nas je bilo nemoguće da ne odgovorimo na sve njihove provokacije i napade. Kada su videli da nam ne mogu ništa navijači Zrinjskog su se povukli, a ustaška policija je nastavila da provocira.

Pravi haos nastaje tek nakon završetka utakmice. Kada su igrači došli da sa nama podele radost zbog više nego ubedljive pobede, policija je prosto poludela i napala nas. Jedni su nas terali van stadiona, a drugi su zatvorili kapije i nisu nas puštali, tako da smo se našli u tzv. sendviču i tada je počeo pravi rat. Organi (u ovom slučaju) “nereda” ispalili su više od 20 patrona bojnog otrova i šok bombi u masu, i nasumice pucali vatrenim oružjem i gumenim mecima, što u vazduh, što u ljude. Svaka patrona koja bi eksplodirala nanosila je teške telesne povrede ljudima (npr. momak koji je sa ramena sklanjao patronu ostao je bez šake (da to nije uradio verovatno bi sada bio mrtav jer bi mu eksplozija pokidala vratne žile i arteriju); Navijaču iz Beograda eksplozija je pokidala pola obraza, dok je drugi ostao bez dva prsta).

 

 


U svoj toj gužvi koju je izazvala policija iz vatrenog oružja u masi je pogodjen sa tri hica u noge i navijač iz Republike Srpske koji je juče pušten iz bolnice u Sarajevu. Odlučno smo uspeli da potisnemo predstavnike policije do naših autobusa. Razjareni ustaški policajci su tada sa pendrecima počeli da nam lome prozore na autobusima i ubacuju suzavac.

Uz psovanje srpske majke izlazimo sa neprijateljske teritorije i na granici nas dočekuje milicija i ambulantna kola Republike Srpske. Povredjene odmah vode u Nevesinjsku bolnicu gde im se ukazuje prva pomoć. (Hvala Nevesinju)! Prava je sreća što neko nije poginuo, ali da sutra ponovo Partizan igra u Mostaru sve bi isto uradili što smo i tog dana. Nije nam padalo na pamet da izigravamo glinene golubove policiji van stadiona i na njemu i uvek ćemo na silu odgovoriti silom, a pogotovo ako nam je život doveden u pitanje.

Inspektori UEFA-e obilaze Koševo i Grbavicu, potencijalne stadione za meč BiH i Belgije

Inspektori UEFA-e obišli su stadion Koševo, a sutra će obići stadion Grbavica u namjeri da pronađu zamjenu za stadion Bilino Polje koji je trenutno suspendovan za kvalifikacioni meč između reprezentacije Bosne i Hercegovine i Belgije.

Inspektori UEFA su već obišli stadion Asim Ferhatović Hase, odnosno stadion Koševo, te izvršili provjeru kvalitete stadiona, a isto će učiniti i sutra kada posjete stadiona Grbavica.

Nakon što provjere budu izvršene, Nogometni savez BiH će uskoro dobiti izjveštaj inspektora i odluku UEFA-e o stadionu koji eventualno može ugostiti kvalifikacioni meč za Svjetsko prvenstvo.

Sve provjere vrše se zbog toga što je FIFA suspendovala stadion BilinoPolje u Zenici na jedan meč u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje će se 2018. godine održati u Rusiji.

Naša reprezentacija do kraja kvalifikacija igra samo jedan susret kod kuće i to protiv Belgije u pretposljednjem kolu 7. oktobra.

Kazne su izrečene zbog incidenata na Bilinom Polju nakon posljednjeg kvalifikacionog meča reprezentacije BiH koja je u tom meču remizirala s Grčkom (0:0).

Ipak, kako saznajemo, odluka o suspenziji Bilinog Polja još uvijek nije konačna, jer Nogometni savez BiH ima pravo na žalbu tako da je moguće da Belgiju dočekamo na Bilinom Polju.

Gostovanje Delija u Zagrebu 1982.godine

Prica jedne od legendi severne tribine

1981-1982 DINAMO – CRVENA ZVEZDA 3-0 21.02.1982.

U Zagreb nas je krenulo oko 200,ponoćnim vozom ‘Aurorom’, stigli smo oko sedam sati.Još na stanici smo počeli da se razdvajamo, neki su otišli kod prijatelja u posetu u vojsku, neki su imali rodbinu u ZG-u.Stariji su otišli u Esplanada – hotel gde su odsedali naši igrači da uzmu neku kartu,mi ostali smo se razišli u manjim grupama od po 10-tak ljudi.Malo smo šetali, malo se grejali u bistroima i bez ikakvih problema stigli na stadion dva sata pred utakmicu.Već je stiglo stotinak naših, postavili smo dva transparenta i čekali ostale da stignu.Posle pola sata sa istoka – stajanja pojavila se grupa od 30-tak momaka koja je išla niz ogradu.Svi smo mislili da su to naši navijači sa strane.Momci su stali i počeli da skidaju naše transparente.Naši, koji su bili najbliži, reagovali su i pitali šta to rade, odmah je nastala tuča jer se ispostavilo da su to protivnički navijači.Nastalo je šutiranje, cimanje, neki su se tukli, neki branili transparente…Sve je to kratko trajalo, uletela je policija, mi smo odbranili zastave, ovi su se razbežali, jedna njihova grupa je pobegla u slepo crevo juga i tu su uhapšeni.Od naših je 6 uhapšeno,a među njima P… i D…..

Namerno sam napisao protivnički navijači, jer od 11 privedenih, 5 je bilo Hajdukovaca iz Splita, 3 Purgera iz Zagreba i 3 Purgera iz Karlovaca.To su mi ispričali P i D kada su se posle dva dana vratili iz Zagreba, bili su zajedno u policijskoj stanici u Petrinjskoj ulici.Rekli su da je sve bilu u redu i da su se zezali sa njima.Pola sata pred utakmicu stadion je bio pun,mi smo bili kompletni a onda je počelo utrčavanje u teren.Purgeri su svakog minuta sa severa i istoka utrčavali na teren sa zastavama, dolazili do centra, klečali i dizali atmosferu, Maksimir nikad nije bio puniji.

Te godine su jurili titulu, posle 15-tak godina, pominjalo se nekih 60 000 gledalaca, nikada ga nisam video punijeg…U jednom trnutku čuo se žagor, video sam našeg J… kako preskače ogradu sa Dinamovim šalom u rukama.Otrčao je do centra praćen ovacijama Purgera.

Kada je stigao do centra, bacio je Dinamov šal pod noge, izvadio Zvezdin šal i podigao ga u vis.Usledio je urlik koji ledi krv u žilama, Purgeri sa svih strana su preskakali ogradu i jurili ka njemu.Srećom bio je februar i bilo je klizavo pa su mnogi popadali, J je uspeo u zadnjem času da se izvuče do tribine.Grmelo je Cigani, Cigani, a mi smo bili zadovoljni što smo im podigli pritisak.

Utakmica je što se nas tiče bila nula, Dinamo nas je razbio sa 3-0, dok su oni uživali mi smo se 20-tak minuta pre kraja utakmice pokupili i bez problema otišli na stanicu.Inače na stadionu nas je bilo dosta jer su ostatak tribine popunili zvezdaši iz ZG, ostatka Hrvatske i BiH.

Vlasnicima ulaznice s Partizana besplatan ulaz na derbi s Hajdukom

Dinamo je isporučio je Hajduku 1000 ulaznica za južnu tribinu, a prodaja ulaznica za gostujuće navijače će se organizirati i kod Maksimira

Dinamo Hajduk u nedjelju igraju derbi na Maksimiru, a zagrebački je klub na svojim stranicama objavio detalje o ulaznicama.
Također, posebno iznenađenje su spremili za sve one koji imaju sačuvanu ulaznicu s legendarne utakmice protiv Partizana iz 1997. godine koju su modri dobili s visokih 5:0. Vlasnike ulaznica čeka besplatna karta za Hajduk. Prenosimo sve detalje sa službene stranice Dinama:

Cijene ulaznica:
– Sjever dolje 30kn
– Istok 50kn
– Zapad dolje 70kn
– *Jug 50kn (gostujući navijači)

Ulaznice se prodaju na ticket pointu kod stadiona Maksimir od utorka do subote od 10 – 20 sati, te u nedjelju od 10 – 19:45 sati.

POKLON ZA VLASNIKE ULAZNICE IZ 1997

Modri je klub pripremio za derbi s Hajdukom akciju u kojoj svakog navijača koji posjeduje ulaznicu s legendarne utakmice i 5:0 pobjede Dinama nad Partizanom od 30.7.1997. odlučio nagraditi besplatnom ulaznicom za tribinu Istok. Besplatnu je ulaznicu potrebno preuzeti na Ticket pointu. Više detalja o tome potražite OVDJE.

ULAZNICE ZA NAVIJAČE HNK HAJDUK

Dinamo je isporučio je Hajduku 1000 ulaznica za južnu tribinu, a modri će klub prodaju za gostujuće navijače organizirati i u Zagrebu, na ticket pointu (od utorka do Subote od 10 – 20 sati), te na dan utakmice samo na južnim blagajnama (16 – 19:45 sati).
Maksimir će za navijače biti otvoren od 17 sati.

izvor: goal.com

Sarajevo će pokrenuti disciplinski postupak protiv Čelika

Fudbalski klub Sarajevo danas je izdao saopštenje za javnost u kojem se osvrnuo na nedjeljnu utakmicu protiv Čelika na Bilinom polju.

Bordo tim je slavio sa 2:0, ali u Sarajevu ističu da je pobjeda ostala u sjeni zbog dešavanja uoči utakmice, kada su navijači kluba sa Koševa imali “neljudski tretman od strane pripadnika MUP-a ZE-DO Kantona”.

Zanimljiv dio u saopštenju je i najava disciplinskog postupka protiv organizatora utakmice NK Čelik zbog kršenja pravilnika o bezbjednosti NFSBiH.

Saopštenje FK Sarajevo prenosimo u cjelosti:

“Posljednje kolo BH Telecom Premijer lige Bosne i Hercegovine donijelo je gostovanje za Fudbalski klub Sarajevo u Zenici. Pobjeda protiv Nogometnog kluba Čelik na gostujućem terenu, ostvarena poslije dužeg niza godina, ostala je u sjeni zbog dešavanja koja su, nažalost obilježila ovo gostovanje našeg kluba.

Kao i na svakoj utakmici, Fudbalski klub Sarajevo je i na ovom susretu imao gromoglasnu podršku svojih vjernih navijača, koji su na ovo, tradicionalno gostovanje pristigli u velikom broju. Međutim, pri ulasku u Zeničko – Dobojski Kanton, te sve do samog ulaska na stadion, pretrpjeli su neviđen i u potpunosti neljudski tretman od strane pripadnika MUP-a ZE-DO Kantona, počevši od odvajanja u manje grupe, onemogučivši na taj način da zajedno svi pristupe stadionu, te rigoroznim kontrolama, pa sve do u potpunosti bespotrebne i prekomjerne upotrebe fizičke sile prije samog susreta, što zaslužuje svaku moguću osudu.

Dueli Sarajeva i Čelika imaju dugu historiju i utakmice između pomenuta dva kluba su uvijek među najinteresantnijim, a o tome najbolje svjedoči činjenica da je utakmica u nedjelju, u kojoj je Čelik dočekao Sarajevo bio najgledaniji fudbalski susret u regionu i opravdano se postavlja pitanje svrhe takvog, nehumanog ponašanja pripadnika MUP-a ZE-DO Kantona prema našim navijačima, obzirom da takav tretman predstavlja opasnost po ljudske živote, udaljava ljude od stadiona i šalje bespotrebno ružnu sliku o bh. fudbalu.

Svjesni činjenice da Premijer liga BiH nije među najatraktivnijim evropskim ligama, zajedničkim snagama svih učesnika u takmičenju, uključujući organe javnog rade i mira, moramo stvarati ambijent da punimo stadione i da ne dozvolimo prekomjerno upotrebljivanje sile nad navijačima, kada za to nije bilo nikakve potrebe! Prikazan odnos pripadnika MUP-a ZE-DO Kantona prema navijačima Fudbalskog kluba Sarajevo zaslužuje još veću osudu ako sagledamo činjenicu da su navijači Fudbalskog kluba Sarajevo jedina navijačka skupina, koja je pružila podršku pripadnicima boračke populacije u svojim protestima, koji su najzaslužniji zbog čega pripadnici MUP-a imaju državu, čije zakone i štite!

Također, ovim putem želimo informisati javnost da će Fudbalski klub Sarajevo pokrenuti disciplinski postupak protiv organizatora utakmice 2. kola BH Telecom Premijer lige BiH, Nogometnog kluba Čelik zbog diskriminacije u vidu kršenja pravilnika o bezbijednosti Nogometnog/ Fudbalskog Saveza BiH, obzirom da je cijena ulaznica za navijače FK Sarajevo iznosila 7 KM, a na tribini istog kvaliteta, suprotne strane, navijači domaćeg kluba plaćali su svoju ulaznicu 2 KM, što predstavlja grubo kršenje pravila takmičenja.

Fudbalski klub Sarajevo želi svim svojim navijačima, koji su pretrpjeli fizičke povrede prilikom odlaska na gostovanje u Zenici brz oporavak i upućujemo apel nosiocu takmičenja, kao i organizatorima utakmica, da zajedničkim djelovanjem obezbijedimo u potpunosti siguran dolazak gostujućih navijača na utakmice, kao i sigurnost na stadionu, što FK Sarajevo učini na svakoj svojoj domaćoj utakmici u saradnji sa MUP-om KS i PU Centar”.

Gostovanje u Splitu Hajduk-Dinamo 2:1 1993.god

 

 

Split,rujan 1993,Hajduk – Dinamo 2:1

 

 

Za to vrijeme već standardna priča ( noćni vlak za Rijeku) i standardna ekipa za ovakva gostovanja na divljaka.popodnevni dogovor na stadionu i lagano okupljanje oko 11 navečer na GK.Karte za vlak kak se ko snašel,većinom svi prek jedne iskaznice ferijalnog,pa dokud ko ima…Delnice,Skrad,Ogulin,Vrbovsko,a dalje jbg.Prvo odmaranje oka a potom zeka,šetnja itd i u zoru Rijeka…

 

Ja sam u kvartu pokupil frenda,stariji par g od mene,tetoviran doslovno po cijelom tijelu,i veći dio života provel je od KPD Glina pa nadalje…Naravno,kak sam ga pokupil u bircu,na put je krenul u crnoj majci,tzv potkošulja sa natpisom Goli otok i brojem zatvorenika…važan detalj za kasnije događaje.
I tak,ajd,sitne nepodopštine u marketu na žabici ( tam di je 2000/01 bil onaj legendarni kaos i ulet za riječanima sa paletom kao štitom) i upad u prvi bus prema jugu.Ovaj put nas par izbacuju već u Senju,i tam sam uspjel uz svesrdnu podršku i odobravanje ostalih ( 4) složit fino sranje u birtiji.Nekak smo se dovukli do trajekta,i tam nam je stal i pokupil nas autobus sa igračima malonogometnog kluba iz Splita.ma,ok sve,zezancija na temu ko če dobit,ali i njihovo shvačanje i razumjevanja problema navijača,putovanja,besparice…ono,ugodnjak.( zapravo,sječam se da smo bili na busnom u ZD dok je bilo granatiranje,a nemrem se zaklet,dal s tim buom il nekim drugim,tak da il su nas pokupili na trajektu il iza Zadra,neznam,kak god s njima smo došli u ST)Iskrcali su nas pred istokom,bome već debelo pred početak tekme.

 

 

Piknuli karte,prošli kraj istočnih ulaza i prema semaforu…Da nelažem nesjećam se dal su nas tad provalili il je to bilo neki drugi X,pa je bilo psovki i kamenica za nama,fakat nesjećam se pa da neserem.I Ajd,ušli na jug,cjela posada iz noćnog vlaka je tu,metkovci,par čapljinaca,i naši splićani.Sad da neserem,jesmo mi kakti nekaj navijali,al nismo se čuli jer di če šaka protiv 30 000,al ajd,odradili smo svoje…naravno,kak je to u to vrijeme bilo,tekmu smo zgubili,Kozniku ak se nevaram…Posle tekme dok nas je murja zadržala na tribini doletilo je par kamenica,jedna me zveknula u ruku,a kolko se sjećam bilo je i ganjavke vara i murje iza juga.I sad,ni sam neznam kak i zakaj murja nas preventivno() otfura u neku policijsku stanicu.

 

 

Nas desetak iz Zg.I sad nakon popisivanja i to,neka špreha sa murjom,neki pandur hercegovac,sa ogromnim zlatnim pečetnjakom sa dinamovim grbom na ruci.Kad skuplja se još par civilaca i onda ovaj iz mog kvarta ko iz vedra neba: Jel znate vi Ž… I š…..?
Kao,on je sa njima bil tu,i tu,navodeći imena kaznenih ustanova.A ta dvojica su bila jači krimosi u ST,čak i danas jedan puni crne kronike.Meni mrak na oči,a panduri gledaju ovog,stetoviran,krezub,faca baš ono,lopovska,majca goli otok,i nastavlja on,sere,pa Glina,pa ovo,pa ono….Isusati reko,ušuti nećemo 2 mjeseca mado doć jebote.I ajd,naravno,panduri odma provjeru u ZG i imaju kaj čut..xy krivičnih,xy prekršaj,pronevjere,prevare…ufffffff,al nakraju sve ok završilo.I ajd,neka normalna špreha krene,i sad veli pandur kao kad ima bus i to,niko nije ziher pa se nas 3 javljamo da odemo podagle na busni.na busnom u birtiji,lom,pjesma,slavi se pobjeda,ništ se ne događa,ne provaljuju nas,i sad nazad…kad na klupici u parkiću pred busnim sjedi K…. iz Španskog( spomenul sam ga ranije u postovima) s frendom,plava spitka i dinamo šal oko vrata.kaj radite,pitamo,a on mrtav hladan,pa čekamo da naleti neki tovar…

 

Sad ko ga nezna mislil bi da čovjek sere,al ko god ga zna isto tak zna da taj nije nikad sral već reko kaj je i kaj mu na umu,to je pretvaral u djelo.Akcije koje je izvel posle u ZG,Ri,ST fakat su bile jeeebenoooo,jebeno,lude i hrabre.
I vartimo se po ostale i opet svi na kolodvor,i K i ovaj sa nama,naravno ostali su sjedit do našeg povratka i u bus za Ri oko ponoći…spavanje isprekidano trzavicama sa vozačima u pokušaju da nas izbace završilo je u Crikvenici di izlazimo pod prisilom patrole,i odma ulet u neku slastičarnu.Sjedi apr ljudi i jedna treba,tak 20ak g.I ovaj moj iz kvarta,ni a ni b sjedne do nje za stol,nakesi se i taman kak je ova vilicom stavljala komad kolača u usta ovaj joj rukom uzme ostatak sa tanjura,pogleda u oći i mazne ga slasno…treba zanijemila,mi popadali…Nekak na lokalni bus do RI,samoposluga i napokon kakvo jelo nakon dan i pol i u vlak za ZG,onaj podnevni…Nekak smo se dovukli do zg bez lipe i bez da nas je i pokušal itko izbacit..

Navijačke priče: Auxerre-Dinamo 1994. god

AUXERRE,1994

Polazak u podnevnim satima,4 busa Fan Cluba…Naš bus ZG mališani,ojačani goričanima (tad jaka i brojna ekipa,stalni u zg i vani i u svim akcijama) i legendarnim H. iz Travnog.Sve je bilo klasika do negdje oko 1,2 ujutro…tad smo se opskrbili nevjerojatnom kolićinom energ.napitaka + stimulansi u busu i počeo je party koji je trajao do Auxerrea,niko nit je sjedio a kamoli spavo…U Auxerre smo stigli ko prebijeni,mrtvi,umorni,al treba i taj dan odradit.Dok hodamo gradom H.priča o tme kak ga okruženje i atmosfera podsječaju na BG 86,kad je bilo mirnjak pa grom izvedra neba..Zauzimamo neki birc koji se nalazi na uglu zgrade pred njim je raskršče u obliku slova T(ovo je važno za kasnije).Cuga se,zastave vise,pjesma,navijači dolaze,odlaze,bome prometno…E tad,dodje do nekog zastoja na raskršću i pametni B. me na aktera digne da “rješim stvar”.Pazi sad,sa pivom u ruci kao reguliram promet i sveto klapa dok mi nisu nosili cugu,tad ujebo nekaj,užva i čujem onaj poznati zvuk kočnica,udar,trganje lima…kolektivni kaos,ekipa umire od zadovoljsva i nasladjuje se,vozači urlaju jedan na drugog,ostali pizde da nemogu proć…a gazda diže paniku zbog ceha…laganini pivce u ruke i la,la,la prema robnjaku(za one koji su bili,onaj veliki dućan u ulici na brdu gdje je pun k zlatara,tobacca, a na kraju ulice park).

U robnjaku naravno,navala na pive,nas desetak sjeda u park,i kak to ide,cugica,zezancija,ma mirnjak total…Kak se bliži tekma idemo ka stadionu,i taman kaj smo došli 50 m do parkinga slijedi juriš na murju.Traje kratko,murja se povlači,al ubrzo stižu pojačanja i u pratnji 2 kordona vode nas na stadion.Smješteni smo na centralnoj tribini (2006 smo bili na tribini do,iza gola),pojavio se i K.iz Norveške,a tak,ima nas oko 300.Navijanje glasno,fakat iz sve snage,a prve iskre frcaju među nama samima ka se 2 ekipe svadjaju zbog hajdukove majce il zastave na tribini do,nesjećam se točno.Kak reza ide loše po Dinamo i živci su tanji.

Da sad nelažem,ne sječam se zašto,neki su tvrdili zbog Slobine slike( nisam je vidio),neki zbog zastave ( nisam vidio) netko od naših na tribinu do nas,desno ( gdje smo bili 2006) ispaljuje signalku,a potom i baklju.Tad fakat neki lik diže tri prsta što rezultira općim napadom,trgaju se klupe(umjesto stolca na beton su bile pričvrščene klupe ko u parku al bez naslona) i bacaju na murju,vatrogasce,ogradu te tribine,baklje lete,dimne…jedna dimna pada mi pod noge
i u želji da je bacim preko,majmun primam je u dlan i naravno…spržilo mi dlan i šaku,al ipak je završila di je trebala.Uspjel sam se i sa pandurom zakačit i htjel ga opizdiz ruksakom koji je bil prilično tvrd,al bil je na travi a ja više pa nisam uspjel,na snimakama se dobro vidi ko i let klupe dole prije.Hitna je odvezla nekog sa tribine do,signalka se odbila o krova i stresla nekog u ruku,a i odlomljeni komadi tribine našli su cilj.Trajalo je to neko vrijeme,a tad su i Mamić i Čiro imali šou sa sucem i delegatom pa je ispalo opće sranje.posle tekme enormna pratnja do talijanske granice bez zaustavlanja,kroz italiju klasika…Na hr grani doček,vijesti o mrtvom policajcu,srušenom Auxerrreu itd…Na kraju izbačeni na 1 g i Europe,al ne tolko zbog izgreda navijaa koji iskreno i nisu bli nekaj extra,vjerujte,koliko zbog Loleka i Boleka i njihova napada na sce i delegata.

Zaboravil sam reč da smo provalili da u bankama slabo razlikuju 10 Kuna od 10 Dem pa si tak za 10 kuna dobil franaka u vrijednosti 10 maraka,sam je trebalo kune uvalit eđu marke i udri…