Horde zla traže da Ismir Mirvić povuče odluku o imenovanju novog trenera!

Par sati nakon što je FK Sarajevo imenovao Mirzu Varešanovića za novog trenera, stiglo je saopštenje za javnost od strane Hordi zla, navijača bordo kluba.

Navijači su naveli sve pogrešne poteze Mirvića otkako je preuzeo FK Sarajevo.

Saopštenje koje je objavljeno prenosimo u cjelosti:

Poštovani gospodine Mirvić,

Kao što i sami znate u ponedjeljak, 12.12. se trebao održati zakazani sastanak između predstavnika Udruženja navijača Fudbalskog kluba Sarajevo tj. predstavnika navijačke grupe Horde zla Sarajevo i Vas, aktuelnog predsjednika Fudbalskog kluba Sarajevo. Navedeni sastanak ste u nedjelju navečer prolongirali za “iza utorka” pravdavši to putovanjem u Zagreb na sastanak sa potencijalnim šefom stručnog štaba, a potom nas je jutros dočekalo iznenađenje. Obzirom na jutrošnju informaciju vezanu za izbor novog šefa stručnog štaba našeg voljenog kluba osjećamo dužnost i obavezu prema cijelom navijačkom korpusu Fudbalskog kluba Sarajevo, bez obzira bili oni članovi našeg udruženja tj. grupe, pohodili sjevernu, zapadnu ili istočnu tribinu ili jednostavno bili simpatizeri koji Sarajevo ne bodre na stadionu, da Vam se obratimo javno tj. otvorenim pismom.

Prije svega, želimo da znate da je zakazani sastanak koji se neće održati, a sada i ovo otvoreno pismo premijerno obraćanje Vama od strane jedinih legitminih predstavnika navijačkog korpusa Fudbalskog kluba Sarajevo. Ukoliko je to neko činio prije nas i predstavljao se kao izaslanik udruženja ili navijačke grupe, ovim putem želimo da naglasimo da je taj pojedinac ili skupina njih to radila nelegitimno. Nadalje, obzirom da je ovo, kao što već rekosmo, prva direktna naša komunikacija – želimo da Vam se zahvalimo za saniranje dugova u kojim se Fudbalski klub Sarajevo našao odlaskom prethodnog investitora iz kluba. No, od tog trenutka, izuzevši pojedine rezultatske bljeske koji su zanemarivi obzirom na stanje na tabeli, situacija u i oko kluba se kreće potpuno suprotno od očekivanog i u više navrata je direktno Vašim potezima došlo do narušavanja ugleda i identiteta Fudbalskog kluba Sarajevo.

Derbi Fk Zeljeznicar – FK Sarajevo 2:1

Krenimo redom:

Vaš prvi potez po dolasku je bio angažiranje Une Bejtović za oficira za odnose sa javnošću. Podsjetićemo Vas sada, kao što smo i indirektnim putem tada, da je pomenuta osoba bila član skupštine našeg najvećeg rivala, te da kao takva nema šta raditi u našem klubu. Prvobitno ste ignorisali tu informaciju, da biste kasnije i sami shvatili da joj nije mjesto u Fudbalskom klubu Sarajevo. Podsjetićemo također da ste jedne prilike objavili sliku grupe osoba među kojima se nalazio i vođa navijačke grupe koja navija za našeg najvećeg rivala oslovivši ga kao “našeg” navijača.

Nadalje, bez prethodnog informisanja o činjeničnom stanju ste u administrativni rad Fudbalskog kluba Sarajevo uključili pojedine osobe čiji je stvarni angažman u SFK Sarajevo 2000, a za koje se vezuju afere od ranijih godina prilikom kojih je došlo do pronevjere budžeta FK Sarajevo i uslijed čega su tadašnji članovi administracije kluba nakon pritiska navijača bili primorani podnijeti ostavku zbog toga, no osobe sa kojima su vršile tu pronevjeru – u Vašem mandatu su dobile drugu šansu.

Potom je uslijedio angažman gospođe Ajle Alimanović na poziciju generalnog direktora Fudbalskog kluba Sarajevo, a koja je u svom prvom intervjuu 3. aprila ove godine izjavila da “za dvije godine želimo biti najbolji klub na balkanu”. Od tada je prošlo osam mjeseci i par dana, a napredak u smjeru pomenute najave vidimo na djelu. Također, nećemo i ne smijemo zaboraviti njen odgovor na prijetnje od stranice pojedinaca, koji su iste vršili putem svojih privatnih profila ili anonimno, sakriveni iza alter ega, putem foruma i komentara na internet portalima. Poziv na obračun takvim navijačima kluba u prostorijama tog istog kluba ne priliči direktoru jednog sportskog kolektiva, a pogotovo ne jednoj ženi. Nakon ovog incidenta, predstavnici navijačke grupe su održali sastanak sa direktoricom na kojem joj je ukazano na sve propuste koje je ista činila, te joj je i pored svega navedenog pružena podrška, obzirom da djelokrug njenog rada nije prouzrokovao loše rezultate, a što se ne može reći za sportskog direktora i njegov djelokrug rada. Na pomenutom sastanku direktorica je obećala da će se javno izviniti za nesmotrenu reakciju, no kao što znamo, do toga nije došlo, nego je dotična u neformalnim istupima te iste navijače nazivala pogrdnim imenima i ismijavala kako predstavnike, tako i navijačku grupu. Vrijedi spomenuti i situaciju u kojoj još uvijek aktuelna direktorica zloupotrebljava funkciju na način da nadležnim službama i osobama u Općini Centar prijeti “slanjem navijača” ukoliko projekat obnove travnjaka ne bude realizovan na način kako je ona to zamislila.

O činjenici da je dotična deklarisani navijač našeg najvećeg rivala nećemo trošiti dodatne riječi, obzirom da je ona i sama to priznala. Pored dotične, u administraciji kluba i menadžmentu se nalazi plejada nekompetentnih osoba koje nemaju nikakvog dodira sa Fudbalskim klubom Sarajevo, a što je najbolje vidljivo iz činjenice da u periodu kada niste prisutni u Sarajevu, oni u rijetkim trenucima prisustvuju utakmicama kluba od kojeg bukvalno žive, a naročito onim gostujućim gdje je neophodan adekvatan predstavnik kluba. Iz ovog ćemo izostaviti gospodina Hajrudina Kapetanovića, člana Upravnog odbora, koji je nazočio svakoj utakmici, a što bi činio i da nije na pomenutoj poziciji.

Kao uvertiru u finalnu utakmice Kupa BiH za sezonu 2021/22 posjetili ste restoran u vlasinštvu deklarisanog navijača našeg najvećeg rivala prilikom čega ste za javnost snimili video u kojem sa dotičnim propagirate “babine gatke” i u kontekst istih dovodite naš voljeni klub, kao da se radi o nekom amaterskom ili mahalskom, a ne najvećem klubu u državi. Uzgred, ishod “babinih gatki” koji ste predvidjeli se nije ostvario, a sve su prilike neće ni ove sezone.

Na dan odigravanja finalne utakmice Kupa BiH za sezonu 2021/22 kao goste Fudbalskog kluba Sarajevo pozvali ste predstavnike jedne političke opcije, a koji u trenutku odigravanja utakmice nisu bili na političkoj funkciji, već upravo to – predstavnici te političke opcije. Tim činom ste pokazali totalnu ignoranciju povezavši naš klub sa tom političkom opcijom, a istovremeno ignorirajući osjećaje navijača našeg kluba koji su eventualni zagovornici drugih političkih opcija. Politici, političarima, političkim opcijama, bile one vlast ili opozicija – nije mjesto u i oko sportskih kolektiva, niti se sa njima treba povezivati na bilo koji način.
Uslijed najavljene rekonstrukcije travnjaka na Olimpijskom stadionu Asim Ferhatović – Hase, indirektno putem direktorice kluba, tražili ste mišljenje od navijača koji stadion da se odabere kao privremena opcija dok traje rekonstrukcija. Na ponuđene opcije stadiona Grbavica i stadiona Bilino Polje, odgovor koji ste dobili je bio stadion FK Mladost Doboj Kakanj. Navedeni prijedlog smo argumentirali time da je pomenuti stadion puno bliži i sigurniji za dolazak i odlazak naših navijača, obzirom da sa navijačima NK Čelik Zenica postoji dugogodišnje rivalstvo i netrepeljivost, te mogućnost napadanja naših navijača koji putuju u privatnom aranžmanu od strane domaćina. Na navedeno nam je rečeno da stadion FK Mladost Doboj Kakanj nije opcija jer nema reflektore i jer “nije pravi stadion”. Rezultatu te Vaše ignorantske samovolje svjedočila je, a moćemo reći i podsmjehivala se, cijela bosanskohercegovačka javnost. O činjenici da su naši navijači bili diretkna meta domaćina nećemo ni govoriti.

Spomenimo i javne pozive Fudbalskog kluba Sarajevo i njegovih predstavnika u kojima se pozivalo na jedinstvo navijača i kluba, a na koje su se očigledno odazvali samo navijači kroz bezrezervnu podršku, čak i nakom sramotnog poraza od 1:5, a sve do utakmice sa NK Čelik i sramnog ispadanja od istog.

Posebno je bolna činjenica Vaš blizak i prisan odnos sa deklarisanim protivnikom države, a samim tim i Fudbalskog kluba Sarajevo, još uvijek aktuelnim predsjednikom Nogometnog/fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine Vicom Zeljkovićem, a koji je više puta svojim djelovanjem direktno oštetio Fudbalski klub Sarajevo, i to još uvijek aktivno čini.

Pored gore nabrojanih stvari, ne možemo da ne spomenemo Vaše egocentrične nastupe i obraćanje, kako navijačima tako i igračima Fudbalskog kluba Sarajevo putem društvenih mreža, a koje su za cilj u Vašim očima vjerovatno imale motivaciju obzirom da sami sebe na Instagram profilu opisujete kao LEADER odnosno VOĐA, no u očima svih navijača Fudbalskog kluba Sarajevo to je bio čin samopromocije i poniženja. Također, na spisak “cirkuzanja” putem zvaničnih klupskih profila na društvenim mrežama ćemo dodati i kojekakve rođendanske čestitke Vašim poslovnim saradnicima, za koje ne sumnjamo da su Vama od velikog značaja, no s našim klubom nemaju apsolutno nikakve dodirne tačke. Podsjećamo Vas gospodine Mirviću, iako ste rođeni ovdje, veći dio života ste proveli van našeg grada i države i zaboravili ste jednu jako bitnu stvar, a to je da u gradu Sarajevu niko nije zvijezda, a pogotovo ne onaj koji sam sebe pokušava predstaviti takvim.

Slijedom svega napisanog, došli smo i do momenta koji je i doveo do ovog otvorenog pisma, a to je današnji izbor novog šefa stručnog štaba. Obzirom da Vam je u navedenoj odluci pomogao Emir Hadžić, osoba koju ste na zahtjev navijača samo fiktivno odstranili sa pozicije sportskog direktora, a “ostavili” na poziciji direktora skauting službe za Balkan u okviru VTCY Sports grupe, osjećamo potrebu da Vas informišemo o detaljima vezanim za novoizabranog šefa stručnog štaba Fudbalskog kluba Sarajevo. Gospodin Mirza Varešanović je bio šef stručnog štaba u periodu od aprila 2010. do maja 2011. godine. Uslijed loših rezultata od pomenutog je počektom proljeća 2011. tražena ostavka od strane navijača, na šta se on oglušio. Potom je dao izjavu da oni navijači koji na stadionu jednoglasno traže njegovu ostavku nisu mjerilo, te da Fudbalski klub Sarajevo “ima još sto hiljada navijača” te da će otići nakon utakmice sa Veležom. Uslijedila je utakmica sa Veležom, nakon koje dotični nije otišao već je svoju izjavu dopunio rečenicom: “Otići ću nakon utakmice s Veležom, ali nisam rekao nakon koje.” Poveznica njegovog i Vašeg nastupa se ogleda u jednom, a to je ignorisanje one grupe ljudi zbog koje se i igra ova divna igra, a to su navijači.

Gospodine Mirviću, Vaše investiranje novca neupitno ukazuje na želju za unapređenjem Fudbalskog kluba Sarajevo, no svi drugi potezi koji vučete ukazuju na pogrešno poslovanje, te u mnogome izazivaju negodovanje, ljutnju, pa čak i sumnju u iskrenost Vaših namjera.

Ovo otvoreno pismo ćemo završiti zaključkom, tj. činjenicom koju vi, kao osoba koja dolazi iz kapitalističke sredine, ne uspjevate da shvatite već preko godinu dana koliko ste na čelu našeg kluba, a to je: Fudbalski klub Sarajevo (i ne samo Sarajevo, već svaki drugi fudbalski klub sa historijom i navijačkom bazom) nije i neće biti ničije privatno vlasništvo, bez obzira na količinu novca koju neko uloži u njega, već će uvijek i zauvijek biti vlasništvo onih koji za njega doslovice žive i umiru, tj. njegovih navijača!

Stoga, ovim putem od Vas tražimo da povučete odluku o imenovanju novog šefa stručnog štaba, obzirom da se radi o osobi koja je više puta pokazala nepoštovanje prema navijačima, inače ćemo u suprotnom biti primorani da pozovemo cjelokupan navijački korpus u bojkot svih utakmica Fudbalskog kluba Sarajevo. Kako biste bolje (i napokon) razumjeli u kakav klub ste došli, predlažemo da se informišete o svim borbama koje su Udruženje navijača Fudbalskog kluba Sarajevo i navijačka grupa Horde zla vodili u prošlosti, a sve za boljitak Fudbalskog kluba Sarajevo, i iz istih izašli kao pobjednici jer SARAJEVO – TO SMO MI, I SAMO MI!

Veliki neredi u tuči navijača Francuske i Maroka, dječak smrtno stradao (VIDEO)

Jedna osoba je smrtno stradala u sinošnjem sukobu navijača Francuske i Maroka na ulicama širom Francuske.

Evropski mediji navode da je u Montpellieru preminuo dječak koji je bio dio velikih nereda. Njega je udario automobil prilikom ‘lude’ vožnje, a odmah je prebačen u bolnicu gdje je vrlo brzo preminuo.

Marokanci su pokušali da uzmu francusku zastavu iz auta i navijač Francuske bježeći sa automobilom je pokosio malog dječaka. Uznemirijuća tragedija se vidi na snimku..

Snimak ispod je situacija koja se desila prethodno i pokusaj uzimanja zastave.

Treba dodati da je u neredima oštećeno i mnogo policijskih automobila, a privedeno je stotine navijača.

Inače, Francuska u finalu Svjetskog prvenstva igra u nedjelju od 16 sati protiv Argentine, dok će Maroko dan ranije odmjeriti snage u susretu za treće mjesto protiv Hrvatske.

Delije sinoć na basketu skandirali “ARGENTINA” (VIDEO)

Košarkaški klub Crvena Zvezda sinoć je pred svojim navijačima savladao ekipu Zalgiris Kaunas (77:73) i tako upisali 10 pobjedu zaredom.

Najzaslužniji za trijumf bio je argentinski igrač Zvezde, Luka Vildoza koji je apsolutno pokazao da je igrač koji itekako pravi razliku.

Kada je nekoliko sekundi pre kraja napravljen faul nad Vildozom, spiker u hali je rekao da i Argentina vodi 2:0 protiv Hrvatske, a onda je usledilo glasno skandiranje publike koja je vikala: “Argentina, Argentina”!

Inače, reprezentacije Argentine i Hrvatske su sinoć odigrale polufinalnu utakmicu Mundijala koja je rezultirala 3:0 za Argentince.

Video snimke pogledajte u prilogu.

U Zagrebu pretučen mladić na ulici jer je šetao u hrvatskom dresu Marka Livaje

Izvor: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Kako prenosi Večernji list, iz zagrebačke policije javili su da je do napada došlo zato što je 19-godišnjak, inače Zagrepčanin, nosio reprezentativni dres Marka Livaje.

Naime , ovaj incident dogodio se 23. studenoga 2022. godine oko 10 sati u Horvaćanskoj ulici u Zagrebu, doznaje Večernji list. Tom je prilikom, nekoliko minuta uoči početka utakmice Hrvatske i Maroka na SP-u u Kataru, nepoznati počinitelj na pločniku presreo 19-godišnjeg mladića, tjelesno ga napao te mu uz prijetnje otuđio dres hrvatske reprezentacije.

Razlog napada, potvrđeno je Večernjem listu iz zagrebačke policije, dogodio se jer je 19-godišnjak nosio dres Marka Livaje, hrvatskog reprezentativca i igrača splitskog Hajduka.

Napadač je, prema neslužbenim informacijama iz policije, pripadnik navijačke skupine BBB-a. Napadnuti mladić cijeli je slučaj prijavio policiji koja još uvijek traga za počiniteljem.

“Nepoznati počinitelj uz verbalnu prijetnju i uporabom tjelesne snage počinio je razbojništvo nad 19-godišnjakom i otuđio hrvatski navijački dres. Materijalna šteta iznosi nekoliko stotina kuna, dok je kriminalističko istraživanje u tijeku”, kazali su iz PU zagrebačke.

Inače, prije nekoliko mjeseci u Branimirovoj ulici u Zagrebu nekoliko članova BBB-a zaustavilo je vozilo i napalo devetogodišnje dijete koje je na sebi imalo dres Hajduka, također s potpisom Marka Livaje.

Međutim, kod najnovijeg incidenta u Horvaćanskoj ulici napadu nije kumovao očigledni antagonizam navijača Dinama i Hajduka jer je napadnuti mladić bio odjeven u hrvatski reprezentativni dres sa šahovnicom. Samim time motiv ovog napada još je manje shvatljiv, pogotovo u trenutku dok hrvatska reprezentacija nastupa na SP-u, a to je jedan od rijetkih faktora koji ujedinjuju naciju.

Horde Zla pravile nered u Širokom Brijegu, hapšenje i u Mostaru

Kako saznajemo došlo je do incidenta u Širokom Brijegu u kojem su učestvovali navijači FK Sarajevo Horde Zla. Uhapšeni su tokom noći u klubu navijača FK Velež – Red Army u Mostaru, potvrđeno je za medije.

Poznato je od ranije da najvatreniji navijači Sarajeva i Veleža imaju prijateljske odnose, stoga nije ni čudno da su ih zatekli u prostorijama Red Armyja.

Kako saznajemo od glasnogovornika MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona Ljudevit Marić, navijači FK Sarajevo su narušavali javni red i mir u Širokom Brijegu te oštetili dva putnička motorna vozila.

“U Mostar su otišli u Klub Red Army u Fejićevoj ulici gdje ih je policija pronašla i prepoznala po registarskim oznakama. Lišeni su slobode njih sedmero, svi iz Sarajeva. Utvrđeno je da su članovi navijačke grupe Horde zla i u četiri sata su predati u policijsku stanicu u Širokom Brijegu na daljnje postupanje”, kazao je Marić za medije.

Kod uhapšenih pronađena je veća količina suzavaca, hladnog oružja,nož te više teleskopskih i drvenih palica.

Proključala južnjačka krv: Prva navijačka tuča u Kataru

Četiri dana su protekla u miru. Vidjeli smo prvu tuču između navijača na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Dva dana prije utakmice, u Kataru je došlo do tuče između navijača Meksika i Argentine.

Argentina je u prvom kolu doživjela senzacionalan poraz od Saudijske Arabije nakon preokreta, dok je Meksiko zahvaljujući najviše Ochoi odigrao utakmicu za jedan bod (0:0).

Na internetu se pojavilo nekoliko snimaka na kojima se vidi sukob između navijača ove dvije reprezentacije.

Vidjet ćemo kako će Argentina pružiti otpor Meksiku. Stigli su u Katar kao jedni od favorita turnira, a onda izgubili od totalnog autsajdera u prvoj utakmici.
Što se tiče Meksika, u toj zemlji ne očekuju mnogo od ove selekcije, za koju smatraju da je jedna od lošijih generacija koju su imali posljednih godina. 

Konačan ishod ćemo vidjeti u subotu 26.novembra kada će se utakmica službeno i odigrati na nacionalnom stadionu u Lusail-u.

Hrvati napravili spektakl u Dohi, u centru grada razvili zastavu od 200 metara

HRVATI su prije utakmice s Marokom napravili spektakl u Dohi sa svojom zastavom od 200 metara i 100kg.

Dvjesto metara duga hrvatska zastava razvijena je u centru grada. Na glavnoj gradskoj tržnici Souq Waqif hrvatski navijači razvili su 100 kilograma tešku trobojnicu koju su donijeli iz Crikvenice.

Japanski navijači počistili tribine od smeća nakon utakmice.

JAPAN je pobijedio Njemačku sa 2:1 u prvom kolu grupe SP-a, i to preokretom u završnici utakmice, ali to nije jedino čime je oduševio nogometni svijet. Odmah nakon jedne od najvećih pobjeda u povijesti japanski navijači na stadionu su, umjesto da se prepuste slavlju kao svi ostali navijači, krenuli raditi ono po čemu su postali poznati na prošlom SP-u.Čišćenje otpada sa tribine.

Opremljeni velikim vrećama počistili su tribine stadiona Khalifa International od brojnog smeća(ne samo svog). Do vrha su natrpali vreće, a svakome od prisutnih koji su im se pridružili ili im otpatke ubacili u vreću naklonili su se u znak zahvalnosti.

Ovakvo ponašanje japanskih navijača dirnulo je ljubitelje fudbala i izazvalo na hiljade pozitivnih komentara, a iste reakcije pobudio je čin japanskih fudbalera. Nakon što su izborili povijesnu pobjedu, svlačionicu su ostavili čišćom nego što su je zatekli, posvjedočila je FIFA fotografijom koja je postala aktuelna:
@FIFAcom

Urnebesan snimak navijača Saudijske Arabije: “Gdje je Messi?”

Još jedan urnebesan video navijača Saudijske Arabije postao je hit, video prikazuje jednog od navijača koji prekida javljanje novinara iz Južne Koreje kako bi ga pitali: “Gdje je Messi?”.

Snimak se nakon objave na TikToku proširio i na druge platforme, a na originalnoj sa koje je potekao pregledan je više od 3,6 miliona puta.

Navijači pod utjecajem pobjede nad Argentinom od 2:1, jedan navijač je prekinuo javljanje uživo reportera koji se nalazio ispred stadiona kako bi iskoristio priliku za jedno pitanje.

“Gdje je Messi?”, upitao je i ponovio nekoliko puta. Dok se reporter smijao, navijač je urnebesno “tražio” nogometaša u njegovim džepovima.

@middleeasteye

Saudi fans interrupted a report on the World Cup by Korean broadcaster MBC, asking the reporter where Argentinian player Lionel #Messi was after Saudi Arabia beat Argentina 2-1. Saudi Arabia is currently on top of group C with three points, followed by Mexico and Poland, who each have one point after their draw. #FifaWorldCup #WorldCup2022 #SaudiArabia #Argentina

♬ original sound – Middle East Eye

Videi “ludih” Saudijaca preplavili su društvene mreže, a prethodno je snimak jednog navijača koji nakon gola Al Dawsarija skida vrata i baca ih u dvorište osvojio internet.

A koliki značaj za njih ima ovo prvenstvo dokazuje i činjenica da je pobjeda protiv Argentine bila dovoljan razlog da se u ovoj zemlji naredni dan proglasi državnim praznikom te je tako srijeda bila neradni dan za sve zaposlene u javnom i privatnom sektoru, a učenici i studenti nisu išli u školu.

*VIDEO* Pogledajte u čemu je Meksikanac pokušao prošvercati alkohol.

Iako se mjesecima nagađalo da će alkohol biti dopušten na stadionima na kojima se igra Svjetsko prvenstvo, katarske su vlasti internetom uoči početka svjetske smotre iznenadile navijače.

Donešena je odluka da se konzumacija alkohola dopušta samo u posebnim hotelskim barovima, što je nevoljno prihvaćeno u navijačkim krugovima.

No, kao i uvijek, postoje oni koji se nisu tek tako pomirili sa donešenom odlukom.

Jedan meksički navijač pokušao je prošvercati alkohol u – dvogledu.

Ne znamo šta se nalazilo unutra (a kako se radi o Meksikancu, lako moguće da je to bila tekila), no kako vidimo na snimci očito je da katarskim sigurnosnim snagama ništa ne promiče.