Dvojica navijaca Crvene Zvezde pretucena u Moraci (VIDEO)

Sinoc je u Podgorici bilo usijano, napeta atmosfera koja je stvorena u medijima prethodnih dana prebacila se na tribine, a moglo bi se reci i na parket sportskog centra Moraca.

Mediji su jos jednom pokazali da su oni zapravo glavni krivac i da je njihova propaganda jedan od kljucnih razloga za nemire i nesuglasice medju nacijama na Balkanu.

Atmosferu u Podgorici najbolje mogu da opisu kosarkasi Crvene Zvezde i strucni stab jer su oni pretrpeli pravo ponizenje, a navijaci koji su bili pri samom terenu , ako ih tako mogu nazvati, su obrukali prave Varvare koji su 40 minuta goreli u kopu.

Ulazak u teren, pljuvanje igraca i gadjanje istih sa srafovima, ekserima i ostalom gradjevinskom opremom nije vidjeno odavno. Tolika mrznja odavno nije zabelezena ali i zasluzili su to “cigani” iz Beograda jer su to trenutno najveci neprijatelji Crne Gore u ovom trenutku… Na stranu cemo da stavimo to sto su ove dve grupe nekada bile prijateljske i sto su Delije pre tri nedelje uplatile novac za nepravedno zatvorenog vodju Varvara Aleksandra Caku Ivanovica.

Medjutim ostavimo ovo sve po strani jer je ovo samo misljenje jednog admina (koji nije Cigan), sinoc se u Moraci dogodio jos jedan incident kada su dva navijaca Crvene Zvezde iz Bijelog Polja uspela da se uvuku u Moracu ali na njihovu nesrecu jedan ne promisljeni potez ih je umalo kostao nekog loma kostiju, da ne kazem glave jer bi to zvucalo preterano. Naime momci su usli u Moracu i ni manje ni vise nego su otisli u blizinu kopa Varvara.

Kada je pocela utakmica oni su okacili na drustvene mreze sliku uz poruku “Podrska malobrojna, prikrivena”

Medjutim neko je od Varvara ubrzo video stori i brzinom svetlosti cela hala je napala dvojicu Delija koje je obezbedjenje na jedvite jade uspelo da izvuce sa tribine, a kasnije ih je preuzela policija koja je nastavila da ih tuce.

Na snimku se vide jos dva hrabra pripadnik MUP-a Crne Gore koji koriste priliku da jos koji put udare uhapsenog navijaca…

Napad navijaca Buducnosti na igrace Crvene Zvezde (VIDEO)

Pred pocetak vecerasnje utakmice izmedju Buducnosti i Crvene Zvezde Podgorici doslo je do velikog incidenta pri izlasku igraca Crvene Zvezde u Moracu. Naime navijaci Buducnosti koji su bili smesteni u prve redove uz parket verbalno su napali igrace i strucni stab Beogradjana, oni najuporniji su usli u teren gde su pokusali da napadnu igrace, neki su ih pljuvali i vredjali dok je jedan navijac gadjao loptom igrace beogradske ekipe , a loptu mu je dodao jedan od kosarkasa domace ekipe.

I pored jakih policijskih snaga navijaci su uspeli da dodju do igraca Crvene Zvezde, a pojedini su i udaljeni iz hale Moraca. Ovo je nastavak napada na kosarkase dveju ekipa medjutim dogadjaj je po recima novinara isceniran i isforsiran u crnogorskim medijima po nalogu vladajuce stranke koja je vec godinama poznata kao anti srpska pogotovo pred predstojecu utakmicu kvalifikacija za EP u fudbalu sa tzv drzavom Kosovo.

Buducnost je savladala Crvenu Zvezdu u dramaticnoj utakmici i na taj nacin uspela da smanji prednost crveno belih 2:1.


Foto ST Bojan Brezovac

Champions League data you did not know

The Champions League is the most popular sports competition on the globe that has changed its name several times, but the goal of madness that has been going on for 64 years is always the same – a trophy that has so far ramped up a total of 22 clubs.

The most successful club is Real Madrid, which has won the Champions League 13 times, followed by Milan with 7 trophies, Bayern, Barcelona and Liverpool with 5 titles and the most pleasant surprise this season is Ajax with 4 trophies, followed by Inter and Manchester United with 3, so Juventus, Benfica, Porto and Nottingham Forest with 2 titles, Celtic, Hamburger, Steaua, Olympique Marseille, Celsea, Borussia Dortmund, Red Star, Aston Villa and PSV who once took the epithet of the best team in Europe.

Spanish clubs have the most success in the competition and have taken the scalp of the best team at least 18 times, followed by Italians and England with 12 titles, Germany with 7, Dutch 6, Portugal with 4 trophies and French, Serbs, Romanians and Scotts with one trophy.

Players recorders Francisco Gento is the only player with six titles, all six with Real. Clarence Seedorf was the only one who won the Champions League with three different clubs: with Ajax in 1995, with Real in 1998 and Milan in 2003.

City record holder Milan is the only city in which two clubs celebrated the titles. Milan and Inter won eight of them. Only four times in some part of the competition met teams from the same city: the semifinals played Real and Atletico in 2003, as well as in 2003 Inter and Milan, while in 2004 Chelsea and Arsenal, and in 2005 Inter and Milan played each other in quarter-finals.

Country Recorder Only Italy, 1989/1/1990, gave the winners all three competitions in the same season. Milan was the winner of the Cup of Champions, Sampdoria Cup of Cups, and Juventus Cup Uefe. Interestingly, the next season, all three clubs from the Italian Cup were kicked out by Roma. Also, 1989/1990. four of the six finalists were Italians, as well as 1961/1962. Spaniards. In the season 2005/2006.

Spain wins both Eurosalonics – Barça in the Champions League and Sevilla in the UEFA Cup Without defeat More clubs won the Champions League or Champions League without defeat, and the best performance was scored by Inter in 1964 and Ajax in 1972, with seven victories and two draws in a celebratory season.

Real holds the record in the number of consecutive cup championships – between 1955 and 1970, he even played for the 15th season in the most elaborate competition.

Two clubs from the same country played two finals; In 2000, Real defeated Valencia, and in 2003 Milan succeeded Juventus. Trice Four teams in history retrieved the “triple” title of the European champion, national champion and cup winner. Celtic managed it in 1967, when the “triple” added the League Cup and the Glasgow Cup, Ajax in 1972, PSV in 1988 and Manchester in 1999. Liverpool was 1980/81. won the Champions Cup, Championship and League Cup.

In the period between 1986 and March 1996, Ajax team played 20 matches without defeat in the Champions League and the Champions League! Juventus was unbeaten in all Eurobacks in 20 games in a row, and Manchester United was unbeatable in 56 consecutive domestic encounters.

Barcelona is the only club to play two quarters in the same season, 1960/1961. in the Cup of Champions and the Cup of Town Hall. Player and coach Only Miguel Munhoz, Carlo Ancelotti and Frank Rijkaard won the title as players and coaches. Munhoz with Real as a player in 1956 and 1957 and as coach in 1966, and Ancelotti with Milan as a player in 1989 and as coach in 2003. Frank Rijkaard was champion with Ajax in 1995, and as a coach he took Barca to the top of 2006.

Father and son Cesare and Paolo Maldini are the only father and son who took the same team to the title. Cesare was Milan's captain of the 1963 championship, and his son Paolo in 2003 Hitzfeld and Happel Ernst Happel and Ottmar Hitzfeld were two coaches who climbed to the roof of Europe with two clubs. Happel with Feyenoord in 1970 and HSV in 1983, and Hitzfeld with Borussia Dortmund in 1997 and Bayern in 2001.

Only Manchester Manchester United is the only team in history that became the European champion (1998/1999), and that the previous season ended without a trophy. Arsenal escaped him in the 1998 championship, while in the Champions League, Ferguson's babies sang in the quarter-finals. Only Nottingham Nottingham Forest holds one of the fastest records – it was more than once the European champion than the national champion! In 1979, the club won the Champions Cup, defended the title in 1980, and the English champion was only 1978. It is also the only one on the list of 21 clubs that climbed on the roof of Europe, which later ended in the third league.

Old and fast Paolo Maldini curse became the oldest player to score in the final, with 37 years. And he also set a second record – the fastest final score. It took him only 53 seconds to lead Milan.

Biggest victory The biggest victory in the Cup of Champions was scored by the Bucharest Dinamo over Crusaders in 1974/1975. (11: 0), and in all Eurocups Sporting above Apoel (Cup Cup, 1963/1964) – 16: 1. Visiting records are held by Anderlecht with 10: 1 at Hake in 1966/1967 and Uefa Cup 1972/1973. Feyenoord with US Rumelange with 12: 0, while with the greatest advantage in two games of his rival, Chelsea won the match against Jeunesse (1971/1972 in Cup Cup) and Feyenoord vs. Rumelange, with 21: 0.

Best scorers in LS:

Cristiano Ronaldo-120, Lionel Messi-100, Raul Gonzales 71, Rud Van Nisterloj 56, Karim Benzema 55, Tijeri Anri 50, Alfredo di Stefano 49, Andrej Sevcenko and Zlatan Ibrahimovic 48 …

 


Most appear in LS:

Iker Casillas 167, Cristiano Ronaldo 152, Cavi 151, Raul Gonzales 142, Ryan Gigs 141, Paolo Maldini 139 …

Podaci o LS koje do sad niste znali

Liga sampiona je najpopularnije sportsko takmicenje na zemaljskoj kugli koje je nekoliko puta menjalo svoj naziv ali cilj ludila koje traje vec pune 64 godine je uvek isti – trofej koji je do sada podiglo ukupno 22 kluba.

 

Najuspesniji klub je Real Madrid koji je Ligu prvaka osvojio cak 13 puta, sledi ga Milan sa 7 trofeja , zatim Bajern,Barselona i Liverpula sa 5 titula pa najprijatnije iznenadjenje ove sezone Ajaks sa 4 trofeja, onda slede Inter i Mancester Junajted sa 3, pa Juventus, Benfika, Porto i Notingem Forest sa 2 titule pa Seltik, Hamburger, Steaua, Olimpik Marsej, Celzi, Borusija Dortmund, Crvena Zvezda , Aston Vila i PSV koji su jednom poneli epitet najbolje ekipe Evrope.

 

Spanski klubovi imaju najvise uspeha u takmicenju i odneli su skalp najbolje ekipe cak 18 puta, zatim idu Italijani i Englezi sa 12 titula, pa Nemci sa 7, Holandjani 6, Portugalci sa 4 trofeja pa Francuzi, Srbi , Rumuni i Skoti sa jednim trofejom.

 

Igrači rekorderi Francisco Gento jedini je igrač sa šest naslova prvaka, svih šest s Realom. Clarence Seedorf je, pak, jedini koji je Ligu prvaka osvajao sa tri različita kluba: s Ajaxom 1995., s Realom 1998. i s Milanom 2003.

 

Grad rekorder Milano je jedini grad u kojemu su dva kluba proslavljala naslove. Milan i Inter osvojili su ih zajedno osam. A samo četiri puta u nekom dijelu natjecanja sastale su se momčadi iz istoga grada: polufinale su 1959. igrali Real i Atletico, kao i 2003. Inter i Milan, dok su 2004. Chelsea i Arsenal, te 2005. Inter i Milan igrali međusobno u četvrtfinalu.

 

Država rekorder Jedino je Italija, i to 1989./1990., dala pobjednike sva tri natjecanja u istoj sezoni. Milan je bio pobjednik Kupa prvaka, Sampdoria Kupa kupova, a Juventus Kupa Uefe. Zanimljivo, iduće sezone sva tri kluba iz Talijanskog je kupa izbacila Roma. Također, 1989./1990. četiri od šest finalista bili su Talijani, kao i 1961./1962. Španjolci. U sezoni 2005./2006. Španjolska osvaja oba euronaslova – Barca u Ligi prvaka te Sevilla u Kupu Uefe Bez poraza Više je klubova osvojilo Kup prvaka ili Ligu prvaka bez poraza, a najbolji učinak postigli su Inter 1964. i Ajax 1972., sa po sedam pobjeda i dva remija u slavljeničkoj sezoni.

 

 

Real drži rekord po broju uzastopnih nastupa u Kupu prvaka – između 1955. i 1970. čak je 15 sezona igrao u najelitnijem natjecanju. Zemljaci Dva su puta finale igrali klubovi iz iste zemlje; 2000. je Real nadigrao Valenciju, a 2003. Milan nakon jedanaesteraca Juventus. Trice Četiri su momčadi u povijesti dohvatile “tricu” – naslov europskog prvaka, nacionalnog prvaka i pobjednika kupa. Celticu je to uspjelo 1967., kada je “trici” dodao još Liga-kup i Glasgowski kup, Ajaxu 1972., PSV-u 1988. i Manchesteru 1999. Liverpool je 1980./1981. osvojio Kup prvaka, prvenstvo i Liga-kup. Nepobjedivost Momčad Ajaxa u razdoblju od 1986. do ožujka 1996. nanizala je 20 utakmica bez poraza u Kupu prvaka i Ligi prvaka! Juventus je u 20 utakmica zaredom bio nepobjediv u svim eurokupovima, a Manchester United bio je nepobjediv u 56 uzastopnih domaćih susreta. Barcelona je, pak, jedini klub koji je u istoj sezoni igrao dva četvrtfinala, 1960./1961. u Kupu prvaka i Kupu velesajamskih gradova.

 

Igrač i trener Samo su Miguel Munhoz, Carlo Ancelotti i Frank Rijkaard osvojili naslov kao igrači i kao treneri. Munhoz s Realom kao igrač 1956. i 1957. a kao trener 1966., a Ancelotti s Milanom kao igrač 1989. a kao trener 2003. Frank Rijkaard je bio prvak s Ajaxom 1995., a kao trener odveo je Barcu do vrha 2006.

 

Otac i sin Cesare i Paolo Maldini jedini su otac i sin koji su odveli istu momčad do naslova. Cesare je bio Milanov kapetan šampionske 1963., a njegov sin Paolo 2003. Hitzfeld i Happel Ernst Happel i Ottmar Hitzfeld dvojica su trenera koji su se sa dva kluba penjali na krov Europe. Happel s Feyenoordom 1970. i HSV-om 1983., a Hitzfeld s dortmundskom Borussijom 1997. i s Bayernom 2001.

 

Samo Manchester Manchester United jedina je momčad u povijesti koja je postala europski prvak (1998./1999.), a da je prethodnu sezonu završila bez trofeja. Arsenal mu je 1998. pobjegao u prvenstvu, dok su u Ligi prvaka Fergusonove bebe zapele u četvrtfinalu. Samo Nottingham Nottingham Forest drži jedan od najbizarnijih rekorda – više je puta bio europski prvak nego nacionalni prvak! Taj je klub 1979. osvojio Kup prvaka, 1980. obranio naslov, a engleski je prvak bio samo 1978. Usto, jedini je na popisu 21 kluba koji su se penjali na krov Europe, a koji je kasnije završio u trećoj ligi.

 

Star i brz Paolo Maldini preklani je postao najstariji igrač koji je postigao pogodak u finalu, s 37 godina. A ujedno je postavio i drugi rekord – najbržeg finalnog pogotka. Za vodeći Milanov trebalo mu je samo 53 sekunde.

 

Najveće pobjede Najveću pobjedu u Kupu prvaka postigao je bukureštanski Dinamo nad Crusadersom 1974./1975. (11:0), a u svim eurokupovima Sporting nad Apoelom (Kup kupova, 1963./1964.) – 16:1. Gostujuće rekorde drže Anderlecht s 10:1 kod Hake 1966./1967., odnosno u Kupu Uefe 1972./1973. Feyenoord kod US Rumelangea s 12:0, dok su s najvećom prednošću u dvije utakmice svoga suparnika svladali Chelsea u susretu sa Jeunesseom (1971./1972. u Kupu kupova) i Feyenoord protiv Rumelangea, sa po 21:0.

 

Najbolji strelci u LS:

Kristijano Ronaldo-120, Lionel Mesi-100, Raul Gonzales 71, Rud Van Nisterloj 56, Karim Benzema 55, Tijeri Anri 50, Alfredo di Stefano 49, Andrej Sevcenko i Zlatan Ibrahimovic 48…

 

Najvise nastupa u LS:

Iker Kasiljas 167, Kristijano Ronaldo 152, Cavi 151, Raul Gonzales 142, Rajan Gigs 141, Paolo Maldini 139 …

 

Intervju: Boys Roma 1972

KADA JE OSNOVANA GRUPA I KOJI JE VAS DEO GRADA?
Grupa je osnovao Antonio Bondji 1972.godine sa namerom da napravi razliku od ostalih navijaca Rome. Dolazimo iz kvartova Vinja Klara i Parioli e Balduina sto znaci da poticemo od srednje bogatih porodica, i to nam je uvek dosta pomoglo jer smo imali mogucnost da kupujemo dosta navijackih rekvizita. U tom periodu smo bili u dobrim odnosima sa Brigate Gialloblu Verona.

Boys Roma

ZASTO STE SE U POCETKU PRIKLJUCILI SPAJANJU CUCS-a, KOJI SE MOZE OPISATI KAO “RADNICKI” I “CRVENI”, KADA POTICETE OD DOBROSTOJECIH PORODICA I UVEK STE BILI OPREDELJENI KAO “CRNI” ??
Moramo da nagovestimo da je CUCS osnovan ‘77, a mi smo tada bili na severnoj tribini, dok su ja na juznoj bile druge grupe kao Guerriglieri, Fedayn, Fossa dei Lupo i Pantere. Razlog naseg pristupa CUCS-u je potreba da se reorganizuje cela navijacka tribina. Bez preterame samouverenosti, moramo da kazemo da su Boys-i dali veliki doprinos promenama tom mrtvom ambientu. Kada smo se premestili na severnu tribinu, nas cilj je bio da to bude neki novi pocetak projekta ko ce pokazati rominu tribinu kao jednu od boljih. Tog dana smo obezbedili 40 bubnjeva, sto je za to vreme bilo neverovatno veliki broj.

KASNIJE STE SE ODVOJILI OD CUCS-a …
Nasa zastava se nije pojavljivala od 77. kada je osnovan CUCS do 84. i finala lige sampiona Roma-Liverpool. Ali grupa je uvek postojala i uvek se razlikovala od ostakta tribine, i zbog toga je dolazilo i do nesuglasica sa ostatkom Curve. Da budemo jasniji: delili smo tribinu sa ljudina ciji je cilj bio kradja i vandalizam, a mi to nismo hteli da prihvatimo. Naravno nismo nikada odbili da se bijemo, ali ipak mora da postoiji neki kodeks i neko postovanje, uvek smo mrzeli napade iz zasede ili napade na malobronjije navijace.

PROSLO JE 25 GODINA I VI STE POSTALI LEGENDE: ALI KO SU BOYS DANAS, 1994??
Naravno smenila se generacija, ali ostali su isti principi i iste ideje. Broj clanova je dostigao skoro 1.800. dosta ljudi iz ostalih grupa, pre svega CUCS-a , su se prikljucili nama.

KAKVI SU ODNOSI SA OSTALIM GRUPAMA?
Dobri su odnosi, saradjujemo sa njima, pogotovo kada su u pitanju gostovanja. Ipak nisu bas odlicni, zbog starih svadja. Druzimo se sa momcima iz Opposta Fazione. U Curvi Sud ima mnogo profitera, nema vise one ljubavi kao pre 10 godina i nema vise onih ljudi kao Roberto Rulli (bivsi vodja CUCS-a). Posle tekme Roma-Dundee smo odlucili da vratimo nas identitet. Nismo vise sebi vidjali u skladu sa CUCS-om, koji je postao neka vrsta vetrine, gde su svi mogli da dolaze. Hteli smo da imamo grupu uvek spremnu za akciju, koja ce se suprostaviti protivnickoj grupi bez razmisljanja i bez straha. ​

To je bio nas mentalitet, onog pravog rimskog ultrasa, totalno drugaciji od onog lopovskog i vandalskog koji je karakterisao tada tribinu. Na mnogim gostovanjima sam vidjao navijace rome kako se povlace i hteo sam da se moja grupa pokaze. Vrhunac svega je kada smo rasturili prijateljstvo sa napolitancima ( 25 oktobar 1988 ). Period kada smo najvise bili zblizeni, godina finala kupa uefa i godine kada smo igrali na Flaminio, posle se sve rasturilo dolaskom nekih ljudi koji su gledali prvenstveno svoje interese.

U KOJOJ MERI STE UCESTVOVALI NA PROTESTIMA U TRIGORIJI ? (trigoria je romin sportski centar)
Mi smo kordinisali protest zajedno sa Pappone iz Frange Ostile i sa jos nekim momkom iz Commanda. Za nas igraci prolaze, a Roma ostaje. Jos uvek placamo za greska bivseg predsednika Ciarrapika, ali nadamo se da cemo sa Sensi-jem da se izvucemo. Sa upravom smo ipak u losim odnosima, a narocito sa Anjolin-om. ​

TAJNA:
Zelja boys-a je oduvek bilo prijateljstvo sa interistima, iako kao navijac rome bi bilo glupo da kazem da ih ne mrzim, ali jako cenim Franka Karavitu ( vodja Boys S.A.N.)

DERBI:
Derbi je bio mnogo zesci pre nekoliko godina. Sada se svi poznajemo, desi se samo poneki incident u toku jutra pre tekme. Pravi derbi je sa Napolijem. Ali ipak laziale mrzimo, jer su laziali.

PROBLEMI:
Nekoliko puta smo razmisljali da ugasimo grupu, ali bilo bi mnogo tesko i bolno ne videti vise zastavu Boys. Pre 6 godina smo bili vise ujednjeni, bili smo legende. Jedamput smo skinuli zastavu i okacili parolu “ radovi u toku “ , da bi dali znak celom ambijentu. U poslednje vreme je dolazilo mnogo likova samo da bi duvali travu. Stavili smo sipke oko sektora, da bi “ocistili” teritoriju i da bi vratili stil i cast. Toko 93. tri nedelje je visila parola “zatvoreno zbog restauracije”. Polako rastemo, broj clanova je prerastao 1500 i uvek smo spremni da se “svadjamo”, narocito na gostovanjima u Bresi, Firenci i Napoliju.

SABLON:
u rimu se navijanje uvek vodilo sa dimovima, bubnjevima, salovima. Ja sam zeleo tribinu bez bubnjeva, jer po meni je prosla ta moda.

STAMPA:
Rimska stampa ne voli navijace rome, i navijaci rome ne vole rimsku stampu. Neki novinari pisu ruzne stvari o nama, ponekad i klub to trazi od njih. Jednom napisu da smo 12. igrac, srce Rome, koreografije su extra, a posle pisu kako smo olos Rima, kako smo ekstremno desnicarski teroristi i onda nas policija juri kao sto su se jurile vestice.

Navijacka postovanja , drugarstva, prijateljstva i bratstva….

Iako je pojam “rivalstvo” jedan od glavnih asocijacija kada se spomenu nazivi dve navijacke grupe postoji i ona druga “strana medelja” tj dobri odnosi koji vladaju izmedju pojedinih navijackih grupa.

Neki od tih odnosa zasnovani su na individualnim prijateljstvima ili poznanstvima pojednih clanova odredjenih grupa ili podgrupa,dok su neki odnosi zasnovani na nivoima cele grupe i oni su sad uglavnom vec dugogodisnji odnosi. Takvi odnosi su najcesce proistekli na osnovu faktora kao sto su: vera,nacija,rasa,politicka opredeljenost,boje kluba,rivalastvo(neprijatelj vaseg neprijatelja je vas prijatelj),istorijska povezanost,pojedini fudbaleri,neki poseban dogadjaj koji je bio prekretnica za prijateljstvo…

 

Pocecemo od pojma navijacko postovanje…

Postovanje medju grupama je cesta pojava medju navijackim grupama koje su iz slicnih govornih podrucja ili za koje se veruje da su njihovi narodi nastali iz istih plemena ,cest primer ovoga je odnos izmedju slovenskih grupa npr retka je pojava da Poljaci,Cesi,Slovaci,Rusi gaje animozitet prema srpskim grupama sto se videlo vec bezbroj puta sa njihovim podrskama za KIM,njihovim posetama srpskom derbiju ili slanjem humanitarne pomoci.

 

 

Takodje je opste poznato sadasnje postovanje navijaca Zenita(iako je pre 15-ak godina bilo incidenata na utakmici sa C.Zvezdom) prema Delijama,pa se cesto moze videti srpska zastava ili majica Delija u kopu Zenitovih navijaca,isti slucaj je i sa tribinama drugih ruskih klubova gde se cesto vide srpske zastave i parole za Kosovo i Metohiju.

 

Poznato je i postovanje koje vlada izmedju BBB i Gate 13 i obe grupe to opisuju kao samo postovanje bez tendencija da preraste u nesto vise,predpostavlja se da je ovaj odnos izmedju ovih grupa nastao kao odgovor na bratstvo izmedju navijaca Olimpijakosa i Crvena Zvezde ,te PAOK-a i Partizana.

 

Takodje postoji/alo je i postovanje izmedju Grobara i Original 21(AEK) medjutim to postovanje je prekinuto onog trenutka kad su Grobari poceli da se bratime sa Gate 4 (PAOK) .

 

Navijacka prijateljstva su uglavnom nastajala kao posledica individualnih odnosa pojedinih podgrupa odredjenih grupa. Pa je tako poznato prijateljstvo izmedju naviajca PAOK-a i Besiktasovih navijaca tj dveju frakcija koje su politicki levo orijentisane,ove grupe takodje spaja cinjenica da su dosta njihovih predaka ziveli zajedno pre proterivanja i to prijateljstvo je zasnovano i na toj cinjenici.

Manje poznato lokalno prijateljstvo Pingvin Boys-a(OFK BGD) i pojedinih clanova Indijanaca iz Zrenjanina,pa cuveno prijateljstvo Grobara 40+ i Curva Sud iz Milana koje je umalo zavrseno pogubno po Italijane koji su umislili da mogu da mangupiraju na derbiju ali ubrzo su izgladjeni odnosi dveju grupa.

 

Te ono iz izmedju nekih grobarskih podgrupa i Animalsa iz Sofije,prijateljstva Sokolova i Masinerije,Lidersa i Divlje Teladi, Nomada sa Sumarima,Invalida sa Plavom Unijom,Torcide i Tornada,Torcide i navijaca Benfike koje je nastalo posle jednog nemilog dogadjaja tj smrti navijaca Benfike koji su se vracali sa utakmice iz Splita,navijaci Salkea i Komiti,Toricde NP i Fenerbahceovih navijaca.

 

Tokom 80-ih i 90-ih godina postojala su prijateljstva Delija i Varvara, Manijaka i BBB,Lesinara i Hordi Zla… ali su ona zbog ovih ili onih razloga prekinuta…

Zanimljivost je da navijaci Rapida iz Beca imaju vise od 10 grupa sa kojima gaje dobre i prijateljske odnose pa su po tome rekorderi…

Navijacka bratstva su visi oblik prijateljskih odnosa izmedju dveju ili vise grupa,uglavnom se zasnivaju na bojama klubova i veri clanova grupa,najpoznatija bratstva su ona izmedju Delija-Fratrie-Gate 7 i Grobara-Gate4-Jaroslavke CSKA Moskva,Torcida Split-Torcida Gornik Zabrze,Dinamo Drezden-Horde Zla,Varvari-Meraklije-Marinci. Ceste pojave kod kod ovih jacih prijateljstava su zajednicke zastave,majice,ceste medjusobne posete,akcijanja neprijatelja grupa vasih prijatelja.

United Force vazi za jednu od retkih grupa koja nikad nije imala prijateljsku grupa(osim nekoliko individualnih prijateljstava 90-ih godina sa Indijancima iz Zrenjanina), a nudjena su im prijateljstva sa navijacima Zenita i West Ham ICF ali njihovo moto je SAMI PROTIV SVIH!

 

Balkanski navijaci

Ajaksovi navijaci po hitnom postupku deportovani iz Torina (VIDEO)

Prema pisanju italijanske stampe 54 navijaca Ajaksa smestena u dva autobusa zaustavljeni su na periferiji Torina i pretresom je utvrdjeno da se u autobusu nalazi veliki broj palica, biber sprejeva, nozeva, baklji , cekica, palica i ostalih “orudja” spremnih za upotrebu.


Navijaci su pohapseni i privremeno smesteni u jednu halu, gde su proveli noc i pokusali bekstvo medjutim jake policijske snage uspele su da ih onemoguce u tome.


Holandjani su danas deportovani i dobili su zabranu ulaska u Italiju narednih 5 godina.

Fudbaleri Ajaksa pobedili su veceras Juventus 1:3 u gostima i na taj nacin obezbedili plasman u polufinale Lige Sampiona gde ce za nekoliko dana saznati ime narednog protivnika.

Za koga je navijala Bosna za vreme SFRJ

FUDBAL - Crvena zvezda - Milan 1:1. DEJAN SAVICEVIC. Beograd, 10.11.1988. photo:N.Parausic

A ko je
za koga navijao u Sarajevu, pitate se!
Za Sarajevo
su navijali skoro svi Muslimani. Govorilo se: boja fesa, boja dresa. Javna je
tajna bila da je muslimanska čaršija ta koja je skupljala zlato da se ostane u
ligi sedamdeset i neke ili da se zadrži neki veliki talenat još koju godinu u
Šeheru. Naravno, nisu samo Muslimani navijali za Sarajevo. To su bili i oni
„gradski Srbi” čiji su preci evoluirali, otišli sa zemlje i postali državni
činovnici, prosvjetni radnici, administrativci. Ali, oni su odavno prestali da
budu Srbi. Postali su Jugosloveni. Riječju, odrodili se od osnovnog srpskog
tkiva, koje je poslije Drugog rata uglavnom ostalo na selu. (Srpsko tkivo gradskih
trgovaca i zanatlija razjureno je i uništeno mnogo ranije i njega istorija više
neće imati prilike zabilježiti.)

 

Kada bi me sad prevrnuo naopako i mučio me najstrašnijim
metodama, ne mogu da se sjetim ni jednog jedinog Hrvata koji je navijao za Sarajevo.
Ima ih sigurno, ali ja ih ne znam. Hrvati su navijali ili za Dinamo, ukoliko im
je korijen vezan za centralnu Bosnu, ili za Hajduk, ukoliko su Hrvati
hercegovačkog tipa. Čuven je bio grafit na putu za Mostar, ispred tunela u
Bradini, na kome je pisalo NDH: Naprijed Dinamo u Hajduk. Njihovo deklarisanje
bilo je kao i u svim kritičnim istorijskim momentima stoprocentno. Pokoji
Hrvat, zaluđen jugoslovenskom idejom, budala ili otrovan lokalpatriotizmom,
navijao je za Velež. Bili su to rijetki slučajevi, koji sigurno nisu dobro
prošli u životu. Velež je jedan od najstarijih klubova u Titinoj Jugi. Njegov
sastav iz godine osnivanja činili su uglavnom Srbi. Kasnije se to promijenilo,
kao što se promijenio i Mostar.

Sarajevski Hrvati, oni čija je povijest vezana za industriju, rudnike, željeznicu, oni su
navijali za Želju. Željo i jeste bio tim koji je osnovala udruga vezana za ovu
industrijsku granu, a tu su Hrvati bili nadmoćni.

Procenat Hrvata koji su
igrali za Želju vidljivo je veći od procenta Hrvata koji su živjeli u Bosni i
Hercegovini. A to nešto znači.

 

Srbi su navijali za Zvezdu. Naravno. Naročito oni iz prigradskih naselja i sa sela.
Zvezda je bila alternativa svemu onome što su oni podsvjesno osjećali. Zvezda
je bila zamjena za potisnuta osjećanja. Zvezda je bila znak identifikacije,
šljiva ispod koje se okupljaju preživjeli. Zvezda je bila krsna slava svim
pravoslavnima u Bosni i Hercegovini.
 

Sveti Nikola, Sveti „đorđe, Sveti Vid, arhanđel Mihajlo, Sveti Ilija, Sveti Jovan…
svi su oni igrali za Zvezdu.

 

Tek krajemosamdesetih shvatih zašto svi moji nahorevski drugovi, i Aleksići, i Đokići, i
Radosavljevići, i Golijanini i Lazarevići… svi navijaju za Zvezdu.

 

Kada smo dijelili školske klupe sedamdesetih godina, čudio sam se kako je moguće da toliki brojmojih drugova tako dobro poznaje fudbalere iz grada stotinama kilometara udaljenog
od njih. Kada čovjek odraste, mnoge stvari mu se pokažu jasnijim.

Tek krajem osamdesetih shvatih zašto svi moji nahorevski drugovi, i Aleksići, i Đokići, i
Radosavljevići, i Golijanini i Lazarevići… svi navijaju za Zvezdu.

Kada smo dijelili školske klupe sedamdesetih godina, čudio sam se kako je moguće da toliki broj mojih drugova tako dobro poznaje fudbalere iz grada stotinama kilometara udaljenog
od njih. Kada čovjek odraste, mnoge stvari mu se pokažu jasnijim.

 

Toliko, pametnom dosta.”
A Željo?
Željo je moj tim. Osnovan početkom dvadesetih u okviru željezničarskog saveza,
Željo je oko sebe okupljao radničku klasu. Nacionalno je bio šaren, kao i radnici
u to vrijeme. Činjenica da je dosta Hrvata radilo na željeznici, kao kapacitet
naslijeđen još iz Austrougarske, privukao je dobar dio tog življa da navija za
ovaj klub. No, Željo je, kao radnički klub, imao ton internacionalizma, koji je,
svjesno ili nesvjesno, u Titovo doba privukao i veliki broj mladih, nacionalno
neopterećenih Sarajlija svih nacionalnosti, jer je simbolisao ono što u fudbalu
najviše volim. Mali klub velike istorije, prkosan i vedar, sa navijačima koji
ga vole, ne samo zbog nasušne potrebe da se bude dio nekog tijela, gomile, ne
samo zbog potrebe da se identifikuješ sa nečim, nego zbog čiste ljubavi, bez
potrebe da se ta ljubav pokazuje drugom.
Željo je
prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca,
karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom.

 

 

Nikad mi
neće biti jasni ljudi koji navijaju za velike klubove. Oni su rasterećeni drame, slave titule kao rođendane, a broj tih slavlja otupljuje intenzitet uzbuđenja, njegovu jedinstvenost. Navijati za mali klub znači držati život u svojim rukama. Znati cijeniti svaku pobjedu, svaki remi. Suočiti se sa nevoljama i iz njih vaditi korisno. Navijati za mali klub znači uživati u trijumfu… I pričati o njemu godinama… do sljedećeg… vrijednost pobjede mjeri se sopstvenim suzama, vrijednost poraza ličnim očajem.

 

Navijati za mali klub znači imati stav u životu, suočiti se s nevjerom, ne biti emotivno kastriran, već potentan i moćan. Navijati za veliki klub znači biti utopljen u gomilu, biti emotivni evnuh, bizaran tip, dio gomile, bezličan, blijed. Neko ko se skriva iza mnogo poznatih boja. Ajde, kako biste se vi ponašali prema nekome ko navija za Real iz Madrida? Ili za Bajern, ili za Mančester Junajted? Može li to biti ličnost? Naravno da ne. Liči vam na likove iz televizijskih reklama. A zamislite da upoznate nekoga ko navija za Kvins Park Rendžers. Pa da ga vodiš kući odmah! Mali tim nosi sa sobom veliki san, a veliki tim snova nema… on ih je ostvario. Mali tim je uvijek na korak od ostvarenja sna, ali ga nikad ne ostvari, jer ostvarenjem sna čovjek izgubi smisao postojanja. Kažu, ostvario sam svoj san! Pa što se onda ne ubiješ, frajeru? Ispuniti san znači prestati postojati, jer postojanje je put do sna! Ako se san ispuni, pa zašto onda postoji raj!? A Željo je samo snio… I mi s njim… Sanjali smo do Videotona… osamdeset pete… polufinale kupa UEFA… san je bio nadohvat ruke…

 

I koliko je finalna utakmica svjetskog prvenstva između Mađarske i Njemačke u Fasbinderovom filmu Brak Marije Braun predstavljala buđenje jedne razorene nacije, dizanje feniksa iz pepela, toliko je Željin poraz od Videotona predstavljao kraj svake iluzije, poraz ideje, njen nestanak i sahranu. Poslije Videotona nema više zanesenjaka, njihova misija je završena, ljudsko biće gubi dimenziju tragača, u čovjeku ostaje samo spavač, onaj koji slijedi bespogovorno, drogiran i apatičan slušalac.

 

Željin poraz bio je znak da uzalud sanjamo. Pad kule od karata. Najava kataklizme. A falilo nam je pet minuta. I malo spretniji napadači… Ali uvijek je tako. Ispunjenje sna je samo na par koraka od vas, na sekund kasnije. San mora biti nadohvat ruke, inače se ne bi zvao san, zvao bi se noćna mora. Sanjar mora da bude blizu realizacije svog sna, ne zbog sebe, već zbog onih koji će naslijediti njegovo sanjarenje, a bez nasljednika nema ni svijeta ni sna. Blizina ispunjenja sna je to što motiviše nove sanjare, što im uliva nadu, tu sestru sna, da se san može ispuniti. „”

Ubistvo Dejana Dimitrijevica Lonca

Još jedan običan usrani ponedeljak, taj mučni početak radne nedelje, bio je na izdisaju. Spremaš se da legneš i time okončaš taj nezanimljivi dan, a onda ti zazvoni telefon i sa druge strane čuješ drhtav glas koji ti saopštava: «Lonac je ubijen!». Prvo ne veruješ, teško je poverovati da zauvek nema drugara kojeg si video i sa kim si pričao tog dana, ali ozbiljnost u glasu sagovornika razbija ti svaku nevericu i shvataš da nije zajebancija. Potpuno šokiran ostaješ prikovan za stolicu i ne možeš da se pomeriš. Iz minuta u minut telefon nanovo zvoni i glasovi drugara potvrđuju tu užasnu vest. Sediš nepomično i jedino što tvoj skrhani um uspeva da proizvede je pitanje: zbog čega?

Pokušaćemo ovim tekstom po hiljaditi put od kada više nema Deje da se zapitamo zbog čega? Unapred znamo da nijedan razlog, nijedna navijačka strast i mržnja ne može dati racionalno opravdanje zašto Deje više nema. Pokušaćemo da analiziramo stvari koje se dešavaju u «navijačkom» svetu Srbije da bi shvatili zašto se dešavaju ovakve tragedije i da bi pokušali toj pošasti da stanemo na put, jer najmanje što želimo je da se ovako nešto bilo kome ponovi, da još jedan ljudski život bude ugašen bez razloga, da još jedna porodica ostane zavijena u crno.

 

Reč navijački smo namerno stavili pod navodnike malo pre, jer će se svako normalan složiti da dobar deo srpskih navijačkih grupa već odavno nema veze ni sa čim navijačkim, a o nekakvom ultra mentalitetu tih grupa da i ne govorimo. Davno su naše grupe (a tu pre svega mislimo na dve najveće, cigane i grobare) postale poligon za vršenje različitih kriminalnih radnji i delovanje raznih udbaških i političkih grupacija koje kroz grupe ostvaruju svoje interese koji nemaju nikakve veze ni sa tim navijačkim grupama ni sa iskazivanjem ljubavi prema voljenom klubu.

 

Dodamo li na to i opštu društvenu klimu koja je i uzrok takvog stanja srpske navijačke scene, imamo za rezultat gubitak ljudskih života. U društvu u kom su idoli i uzori nepismeni i bahati koji su i nosioci najviših državnih funkcija i koji time oblikuju svest mladih u ovoj zemlji, šta treba očekivati na navijačkoj sceni? Takvi poseduju moć formiranja svesti mladih ljudi kroz obrazovanje i medije koje kontrolišu. Radili to svesno ili ne, političari formiraju ljude kojima je ubistvo rivalskog navijača sredstvo za lečenje ličih frustracija i dubokih kompleksa koje nose u sebi. Formirane su hiljade degenerika koji se ponose činjenicom da nisu u životu pročitali ništa i kojima je osnovni cilj da bude «opasan». Toliko opasan da su mu u osnovnoj školi otimali užinu i da se nikada u detinjstvu nije potukao, pa sada olovom pokazuje koliko je «opasan». Ne videći, naravno, da tako uništava i sebe i druge. I, naravno, kakve to veze ima sa navijanjem? Sa cepanjem grla dok urlajući pokušavaš da pomogneš klubu kojeg voliš, sa odlaskom na gostovanje sa drugarima sa kojima si odrastao gde čuvate leđa jedan drugom u neprijateljskom gradu, sa trudom i mukom koje si danima ulagao da napraviš koreografiju kojom ćeš pokazati da si i u stilu bolji i jači od omraženog rivala? Kakve to veze ima sa životom kog si posvetio bodrenju voljenog kluba zbog čega si stekao gomilu iskrenih prijateljstava? Nikakve, naravno.

I zato stoji ono pitanje u naslovu teksta: ima li i dalje smisla? Za nas ogrezle u ljubavi prema Vojvodini, smisla će se uvek naći. I onda kad ti se sruši ceo taj svet kao što nam se svima i srušio nakon Dejinog ubistva, upravo život koji je naš drug dao, viteški, golim rukama braneći čast svog Novog Sada, svoje Vojvodine i svoje Firme, braneći tako i naš način života i naš obraz, obavezuje sve nas da ne pokleknemo. Da smognemo snage da očuvamo autentičnu navijačku svest i naš originalni stil koji se pred pošastima sveopšteg društvenog primitivizma polako gubi.

Weekend Offender-casual brand

Weekend Offender is a leading brand that originated in Cardiff, the capital of Wales, now in 2004. The designers of this brand are the youngsters Sam Jones and Rhydian Powell, who through one of their projects wanted to create a true muscular gown that would be popular with teenagers and people in the late twenties.

The Weekend Offender had a goal to present the culture of youth in the UK, the life they survive and the difficult times they are struggling with, the goal is fulfilled. Through online sales, Weekend Offender quickly takes a significant place among the youngsters from the island and becomes one of the most recognizable brands of brands.

 

When the brand is real, its creators did not want to make “nonsense”, but a brand that will be handled by pubs, clubs and football matches and which will be easily recognizable among the more serious guys and clothes of superior quality.

For promotions they did not want to enter money into commercials but they thought that “mouth-to-mouth” recommendation would be the best advertisement for Weekend Offender.

The first clothes that were made were coats and jackets, things that made a real boom in football stadiums. After the great success of the first collection, designers decided to start producing polo shirts that became popular again in those years. Weekend Offender soon became a synonym for a cheerful culture and something that can be seen on football stadiums every day.

Soon after this success, the owners of the company decide to go to the clothing they produce in several categories.

Mainline is the first category of production and it has become recognizable by its details in such as closed colors, long cuts and long pockets, in order to give people who choose this category a different view and stand out from the crowd.

 

The second category, known as Category A, had the task of focusing people on more premium products. Projects are more subtle and sophisticated, which justifies further branding. They aim to get people to get to know the brand better and to proclaim it as much as possible.

Some of the best products of the Weekend Offender brand are certainly jackets. These are lightweight, waterproof jackets with original lining and pocket design.

They are perfect wearing polo shirts and can be attached to the neck to block the wind and rain. A large number of knitted sweaters, polo shirts and T-shirts are sold …