Uzicani u Kragujevcu

Put Freedom Fightersa na utakmicu derbi utakmicu u Kragujevac od pre nekih 10-ak godina protekao je sa bezbroj pehova zbog kojeg bi svako”normalan” odustao od puta, medjutim vodjeni velikom ljubavi i velikim rivalstvom sa kragujevcanima oni nisu odustali.

 

 

 

Oko 120 FF-a domoglo se Kragujevca. 100 ljudi doslo je busom (ciji je kapacit 50mesta)pa se u nekim trenutcima nije znalo gde ti je dupe ,a gde glaba. Dok je ostalih 20 doslo u sopstvenoj reziji i to okolnim putevima kako bi se izbegla policija koja je vrebala sa svih strana u zelji da spreci nas dolazak na utakmicu. Pehovi su nas pratili od samog starta. Zvanicni fotograf koji je bio zaduzen da ovekoveci ovaj “istorijski trenutak” je tek na pola puta shvatio da mu fotoaparat ne radi.

 

Policisko cimanje i ne dozvoljavanje nikome ko nema licnu kartu da udje u bus. Otkazivanje drugog autobusa koje je imalo za posledicu da 30ak ljudi ostane, jer fizicki nisu mogli da stanu u taj jedan, u kome igla nije mogla pasti. Kolabiranje pojedinaca zbog prevelike guzve u autobusu. I kao slag na tortu pucanje gume na 5 km od Kragujevca usled opterecenja, sto je opet za posledicu imalo stizanje tek pred kraj prvog poluvremena utakmice. Ali sto bi narod rekao: “bolje ikad, nego nikad” U drugom poluvremenu rasirena prala “SIN NA OCA, ZBOG VERKOVOG NOVCA” kojom se prozivaju Djavoli koji su u sluzbi obezbedjenja tukli Kragujevacke radnike za tadasnjeg gradonacelnika Kragujevca.

 

 

 

Navijanje jako dobro i pored poraza i jadne igre koju je Sloboda priredila u srcu Sumadije.

Vlada Hrvatske: Torcidašima u Srbiji nitko ne krši prava

Foto: Blic.rs

U Beogradu, Drugi osnovni sud odredio je pritvor do 30 dana za 13 navijača splitskog Hajduka pod sumnjom da su u četvrtak, na benzinskoj crpki kod Beograda, počinili kaznena djela ugrožavanje sigurnosti i teške krađe. Pritvor im je određen zbog opasnosti od bijega.

Lica koja su osumnjičena su hrvatski državljani, pripadnici Torcide, O.S., L.S., D.A., M.D., B.R., D.D., P.D., M.T., K.M., G.D., Š.A., N.J. i M.S, objavljeno je u priopćenju Tužiteljstva koje je dostavljeno agenciji Tanjug, a inicijali su zabilježeni tako da je na prvom mjestu inicijal prezimena pa imena, kao što je u Srbiji praksa, piše index.hr

Podsjetimo, ovi navijači su u petak tijekom noći bili oslobođeni u prekršajnom postupku za kršenje Zakona o javnom redu i miru, ali su kasnije ipak zadržani zbog sumnje da su izvršili kazneno djelo. Njihov slučaj preuzelo je tužiteljstvo.

Prema srpskom zakonu, navijačima prijeti kazna od jedne do osam godina zatvora, no priznanjem si mogu ublažiti kaznu. Nije poznato što će učiniti.

Još 14 torcidaša, zbog dokazane krađe iz trgovine na benzinskoj crpki u Vrčinu, već izdržava prekršajnu kaznu od 15 dana u zatvoru Padinska Skela.

Prenosimo u cijelosti saopštenje Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija o uhićenim hrvatskim državljanima:

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova putem Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Srbiji od samog trenutka zadržavanja hrvatskih državljana koji su se vraćali s utakmice u Bugarskoj, poduzima sve potrebne aktivnosti za pomoć hrvatskim državljanima. Veleposlanstvo je komuniciralo s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Srbije, a potom i s Prekršajnim sudom u Beogradu, kao i Drugim osnovnim sudom u Beogradu, a istovremeno je zatražena i službena informacija o zadržanim hrvatskim državljanima od Ministarstva vanjskih poslova Republike Srbije.

Veleposlanstvo je više puta kontaktiralo i uprave Kazneno popravnog zavoda u Padinskoj Skeli, u kojem se trenutno nalazi 14 hrvatskih državljana (na odsluženju dosuđene kazne zatvora od 15 dana), i Okružnog zatvora u Beogradu u kojem se nalazi 13 hrvatskih državljana. Navedene uprave su potvrdile da je svim hrvatskim državljanima omogućen kontakt s obiteljima i odvjetnikom te da nitko nije zatražio konzularnu pomoć Veleposlanstva.

Djelatnici Veleposlanstva također su u stalnoj komunikaciji s većinom obitelji hrvatskih državljana, koji su potvrdili kontakt sa svojim članovima obitelji zadržanim na području Republike Srbije. Veleposlanstvo je i u stalnom kontaktu s odvjetnikom hrvatskih državljana te nije zaprimilo informacije koje bi ukazivale na eventualno kršenje njihovih prava.

Od Ministarstva vanjskih poslova Republike Srbije zatraženo je žurno omogućavanje posjeta djelatnika Veleposlanstva svim navedenim hrvatskim državljanima, njima dvadeset sedmorici, sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima. Za sutra, 8. kolovoza, dogovoren je posjet predstavnika veleposlanstva hrvatskim navijačima u Okružnom zatvoru u Beogradu.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova će putem Veleposlanstva Republike Hrvatske, sukladno međunarodnim pravilima, nastaviti pozorno pratiti situaciju. Sukladno svojoj nadležnosti pružat će i dalje konzularnu pomoć svim zadržanim hrvatskim državljanima koji to zatraže te stoji na raspolaganju za komunikaciju s njihovim obiteljima.”

Navijači Spartaka iz Moskve prebijeni u Grčkoj.

Navijači Spartaka iz Moskve prebijeni u Grčkoj su napadnuti od strane PAOK-ovih huligana. Prema navodima nekih navijački stranica napad se desio u razmjeru 20 na 5. Meč se igra veceras od 19 časova i očekujemo zanimljiv duel i na terenu i na tribinama.

UEFA je, inače, zabranila ulazak na stadion pristalicama Spartaka, ali je njih oko 200 ove srede ipak doputovalo u Grčku, gde računaju na podršku navijača Olimpijakosa.

Navijačke priče: Bugarska

Priča bivšeg člana udarne frakcije Torcide o gostovanju hrvatskih navijača u Bugarsku na kvalifikacijsku utakmicu Hrvatske i Bugarske.

Bulgaria

Jedno od moja top tri najdraža gostovanja u životu, utakmica koja će se, osim po uzbuđenjima, pamtiti i po rijetko viđenoj slozi svih navijačkih grupa Hrvatske, posebice Bad Blue Boysa i Torcide.

Kvalifikacijska utakmica između Bugarske i Hrvatske, Sofija, 04.06.2005

A tako je idilično počelo to subotnje jutro…

Iako je dogovor s ostatkom Torcide bio u devet sati, ja, moj brat Ante, Bičina, Čika Šaja i veseljak Jurka, smo s guštom ispijali svoje piće, koje nije bilo prvo, a još manje kava ili sok.

Došli smo iz noćnog “programa” i samo nastavili. Redom su pristizali navijači iz različitih dijelova grada, od kojih sam većinu poznavao, te su zauzimali mjesta pod “tendom” davno zaboravljenog kafića “Picasso”, čiji je konobar zadovoljno trljao rukama.

Došla je i dobra Jurkina majka sa sendvičima i sokom za svoga sina, ali ju je ovaj potjerao uz kritiku;

– A šta je Pajdekice (djevojačko prezime, op.a.), došla si me sramotit ovde isprid ljudi, a?

Smijali smo se na to, kao i na mnoštvo drugih budalaština, ali nas je smijeh pomalo puštao kako je vrijeme prolazilo…deset sati…jedanaest sati.., a autobusa još nema. I tog onog na kat, za nas sedamdesetak.

Nakon nekoliko poziva na broj prijevoznika, javio nam se neki tihi glas i dao nam kratko objašnjenje;

– Strpite se ljudi, imamo tehničkih problema s vozilom i sve činimo da ga otklonimo.

Oko trinaest sati smo postali svjesni da imamo problem i da nešto nije u redu. Nakon kratkog vijećanja, ekipa za specijalne namjene, na čelu s kršnim Jurkom, je krenula po gospodina u sjedište tvrtke, te ga je i ekspresno dovela ispred kafića.

Sedamdeset ljudi je istovremeno tražilo odgovor, a kada se galama utišala, u centru pozornosti je ostao samo proćelavi vlasnik autoprijevozne tvrtke s jednim vozilom, koje je iznajmio situiranim turistima, a nama stidljivo priznao;

– Ljudi, žao mi je, zajebao sam. Samo nemojte po glavi...

– PUF! – AJOOOOJ... – Naravno da je bilo u glavu. Jedan udarac, i to direktno u nos. A tko bi drugi nego netolerantni Jurka.

Skočili smo odmah na djelitelja pravde i razoružali ga, izbivši mu iz ruku veliku ciglu s kojom je mogao zaviti u crno i nas i tog nesretnika.

Ironično, Jurka je zapravo bio jedini prisutni koji nije platio put, ali ga to nije smetalo da upire u čovjeka prstom i viče;

– VARAL’CE…VARAL’CE…

Sada je bilo jasno da moramo naći neki drugi prijevoz, kako se ne bi obrukali ispred drugih grupa, koje su očekivale naš dolazak u konaćno većem broju, kako smo i obećali.

Naime, Torcida je uvijek pratila više Hajduka nego reprezentaciju, što zbog mačehinskog odnosa Hrvatskog nogometnog saveza prema Splitu, što zbog neke tradicije, ne računajući velike i klaunske manifestacije tipa svjetskih ili europskih prvenstava, kada bi svi išli.

Dogovor s ostalim grupama je bio dolazak do ponoći na benzinsku postaju “Lubanj”, odmah poslije Vinkovaca, gdje bi svi zajedno prešli državnu granicu “Bajakovo”.

Prelijepi autoprijevoznik nam je gentelmenski vratio novce, te smo izvršili invaziju na sve “rent a car-ove” grada.

Nije bilo lako. Iznajmljivači su bili preplašeni novinskim natpisima o osveti Bugara za napade istih u Zagrebu, pa su mnoge od nas odbili.

Naravno, tada je na snagu stupila dovitljivost, pa bi odbijene navijače zamijenili novi koji su se predstavljali u širokoj paleti zanimanja, od kiropraktičara, vjerskih zajednica, vatrogasaca, kulturno-umjetničkih društava, pa sve do umjetnika i fanova Elvisa Presleya, tako da smo do sedamanaest sati uspjeli nabaviti pet, šest kombija i preko deset auta.

Jurka se uvalio Mokošičanima u kombi, Čika Šaja ni sam ne znam kome, a mi smo, zajedno s Bokijem s Kacunara, sjeli u novu Astru.

Pošto je bilo mjesta za još jednog, primili smo i stanovitog Beksa, lika kojeg sam prvi put vidio, ali nas je zadivio svojim porculanskim zubićima i splitskim humorom sa imotskim slengom, pa je postao dobar duh putovanja, koji je svako malo inzistirao da stanemo na piće ili da po bosanskim selima tražimo “dame za jednokratnu uporabu”, što je, u tim trenucima borbe s vremenom, bio čisti luksuz.

Kroz Travnik smo prošli s raspaljenim “Čavoglavama” na “max”, pa je umalo došlo do incidenta, jer smo prošli kroz masu ljudi koji su na ulici slavili neku svetkovinu, među kojima je bilo i “Vehabija” s bradama i u onoj bijeloj, arapskoj odjeći.

Ipak je sve prošlo u redu i sat vremena prije ponoći smo opet ušli u Hrvatsku, u našu ravnu Slavoniju, gdje smo ubrzo došli na dogovoreno mjesto i gdje je već bio po autobus Kohorte, vinkovačkih Ultrasa i čak tri autobusa BBB, te nešto auta. Armada je, po informacijama, bila na putu.

Gledali su nas u čudu, isto kao i mi njih, zbog spoznaje da je ovo jedna od rijetkih prilika da se pogledamo bez da nakon toga uslijedi povik; “AJMOOO…KRENI…” uz nabacivanje stolicama, bocama i kamenjem.

Tu sam upoznao Tufu, Blaža i još neke zanimljive Boyse, s kojima smo se odvojili neko vrijeme sa strane i vratili puno veseliji i s puno većim darom govora.

I s ostalima je vladalo bratsko raspoloženje. Nakon dolaska Armade smo napravili sastanak u kojem je bilo ono: “Svi zajedno… bla..bla… Nema povlačenja… bla…bla… Hrvatska…” i slična sranja, te smo malo poslije ponoći krenuli prema državnoj granici.

Ne trebam napominjati kako su nas tu držali više od pet sati, što s naše, što sa srpske strane, gdje nam je oduzet sav alkohol i potencijalni rekviziti za nanošenje ozljeda.

Bila je to prilika i za susret s ogromnim brojem pripadnika srpske Žandarmerije, postrojbe u hibridu vojske i policije, nevjerojatno sposobne, naoružane “Heckler” puškama i, za razliku od naših “rezervista”, izuzetno discipliniranih. Bilo ih je puna dva autobusa i s desetak “defender” vozila.


Nisam pričao s njima, nemam zašto, ali sam bio prisutan kada je jedan upitao njihovog oficira;

– Bude li problema s vašim navijačima?

– Ma ko se bre bavi s time? – odgovorio je drot pušeći cigaru.

– Al’ ne osiguravate utakmice? – uporan je bio naš.

– Ne mešaj čoveče babe i žabe. To radi obična policija. Mi kad bijemo, bijemo samo vođe navijača. Pa da vidiš kako cvile…

Tada sam se odmakao jer nisam htio slušati priču čovjeka koji priča s nama samo zato što je trenutno takva naredba. Da je drugačije, vjerojatno bi nam sa zadovoljstvom skakao po glavi.

A i nije mi bila ugodna lirika njegovih opisa, jer mi je draži i taj srpski navijač kojeg on “bije” od njega ljigavca.

To je nepisano pravilo poštivanja neprijatelja u svijetu navijača, koje “normalan” čovjek ne može shvatiti.

Krenuli smo pred zoru uz neviđeno osiguranje. Svaki most, nadvožnjak i šuma te države je bila pod kontrolom policije i žandara. Nerijetko nas je i helikopter nadlijetao.

Reklo bi se da nas je bilo nemoguće napasti. Ali to je bila zabluda. Pogotovo uz našu malu pomoć.

Vjerovali ili ne, mi navijači komuniciramo s neprijateljom, i da stvar bude nevjerojatnija, čak smo im odavali našu lokaciju.

– Onda u povratku? – pitali smo, a Nikola, Delija s druge strane veze je odgovorio;

– U povratku brate!

O da, itekako smo htjeli biti napadnuti. To je takav sport.

Kroz Beograd smo projurili “autokomandom” u ranim jutarnjim satima i nastavili dugačak put, koji smo presjekli s dva odmora na benzinskim postajama, da bi pred bugarsku granicu došli oko podne.

Tada sam prvi put shvatio da je Europska unija, kao ekonomska opcija, potpuni promašaj za Hrvatsku, jer ako su oni i Rumunji sljedeći kandidati za ulazak u istu, onda hvala lijepo, ali ne želimo tamo.

Dovoljno je bilo vidjeti tu bahatost državnih službenika, kojima je na kapama pisalo “mito”, svu tu sveprisutnu aljkavost i neurednost, posebno sanitarnih čvorova gdje postoje samo “čučavci” u koje se, zbog preuskih cijevi, ne smije bacati wc papir, već u kantu pored, što je bio razlog nesnosnog smrada.

A o rupama i konjskim zapregama na cesti, da i ne govorim…

Sve su to bili razlozi koji su doveli do toga da dođemo pred stadion tek sat vremena prije početka utakmice, iako smo sanjarili o nekoj šetnji po gradu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogotovo da popričamo s Bugarima što su nam ispred nešto dobacivali.

Doduše, provali smo krenuti u proboj, ali nas je policija blokirala, što je dovelo do kratkog obračuna s njima.

 

 

 

 

 

 

Teško je ne primijetiti koliko je ta policija neorganizirana, a poseban dojam neprofesionalnosti odaju različite i neugledne uniforme, te motorističke kacige na glavama umjesto onih za tu namjenu.

Tribinu smo napunili solidno i prvo poluvrijeme prolazi uz dobru zajebanciju na tribini, uz redovitu razmjenu predmetima s dvadesetak metara udaljenim Bugarima, mahom navijača CSKA.
Međutim, do pravih tenzija dolazi tek kada se na suprotnoj tribini pojavi transparent s natpisom “Ovčara” na ćirilici i srpskom zastavom, a malo nakon toga i transparentom “Alkatraz”, iza koje stoje najekstremniji navijači Partizana, a kojih je ovom prilikom, nama u čast, došlo pedesetak.

Isti početkom drugog poluvremena dolaze na bugarsku stranu naše tribine i onda slijedi kanonada svime i svačim prema njima, i obratno, pa policija, ne uspijevajući smiriti Hrvate, udaljava njih.


Ostatak utakmice prolazi uglavnom u mirnijoj atmosferi, što se ne misli na navijanje – koje je s naše strane euforično, a s njihove sprdnja od puhanja u neke trublje – nego na povremeno nabacivanje kovanicama ili bocama punim vode.

Čika Šaja je išao i korak dalje, pa se popišao u jednu od pola litre, koja je doletjela u lice nekom sredovječnom Bugaru, koji je taman jeo kokice. Klasični knock out.

I ono malo atmosfere među Bugarima ubija Niko Kranjčar, postavivši konačnih 3:1 za Hrvatsku. Od tog trenutka se, na stadionu od 43 000 sjedećih mjesta, mogla čuti samo pjesma oko pet stotina hrvatskih navijača, dok je pola domaćih izašlo vani i prije posljednjeg sudačkog zvižduka.

Već nakon sat vremena smo bili u konvoju koji je vozio prema izlasku iz grada. Nigdje ni najmanjeg problema.

Ali mi smo znali gdje nas problemi čekaju i radovali smo im se. U Srbiji, kroz koju smo prolazili po noći i bez stajanja, ponovo praćeni s više od dvije stotine žandara.

Vozili smo se u polu snu, pa čak i Bičina, koji je po tko zna koji put odvozio cijeli put, ali se nije dao, nego je izbacio glavu kroz prozor prateći kombi s ekipom iz Radunice.

Odjednom ga prene bljesak koji je preletio taj isti kombi, da bi sljedeći trenutak na suprotnoj strani ceste buknuo plamen. I još jedan tako iznad nas.

– Jebote, oni nas gađaju s monotolijevim koktelima! – povikao je netko.

Policija je samo potjerala aute, ne dajući nam prilike da stanemo.

Nastavili smo voziti, a ja sam gledao ekipu u kombiju ispred sebe i razmišljao kako blaženo spavaju, nesvjesni da su mogli živi izgorjeti.

– Kako bi to bila besmislena smrt… – pomislio sam, a u morbidnim razmišljanjima me prekine zvonjava mobitela. Nikola.

– Koji kurac to činite, jeli to taj vaš fair play koji ste spominjali, bacate koktele, a pičke jedne? – psovao sam suparničkog navijača, a on mi odgovorio klasično srpski – s puno očigledne laži, ali na tako simpatičan i humorističan način.

– Šta pričaš burazeru? Ma to su bile one “jajare” Meraklije (navijači iz Niša, op.a.), oca im jebem onog nenormalnog! Hoće da se dokažu papci, ali ispadaju smešni. Oni su ti kod nas k’o oni “Siročići” iz filma “Ratnici podzemlja”, majke mi.

Opsovao sam ga još nekoliko puta i optužio da laže, ali je on nastavio po svome;

– Ma veruj mi zemljače da su to napravili na svoju ruku. Pa mi iz Beograda smo za njih gospoda, bre. Videčeš, samo pesnicama, kako i dolikuje civilizovanim svetu.

Čak sam se u jednom trenutku i nasmijao.

– Majku im jebem, sad mi je jasno zašto oni rade tako dobre komedije. Pa oni su sami po sebi komedija i bez filma. Vjerovatno su im i filmovi strave za pišat gače od smija.. – komentirao sam ekipi u autu.

Na dugom putu od Niša do Beograda smo opet zaspali, osim, naravno, Bičine s čačkalicama, koje su mu držale kapke otvorenima i koji je opet doživio šok zbog naglog kočenja cijele kolone, na početku koje je, kod buseva od Boysa gorjela neka baklja.

Svi smo izletjeli iz svojih vozila, ali smo se u njih još brže i vratili kada su se pored nas zaustavili “defenderi” iz kojih su izašli žandari, repetirajući puške na nas.

Kolona je nastavila svoje putovanje, a na mjestu tog napada smo vidjeli desetak srpskih navijača, vezanih na tlu ili licem uz policijska vozila.

Kasnije smo saznali da ih je u tom parku bilo preko pet stotina, mahom Delija, Grobara i Radovaca, navijačkih grupa koje se inače međusobno ubijaju po ulicama Beograda, ali su se za ovaj povijesni trenutak, na par sati, ipak ujedinili u napadu na vjekovne neprijatelje.

I to kako dolikuje. Navodno je u tom parku nađeno, osim palica, hladnog oružja i “koktela”, čak i pištolj, ali je im je plan poremetio policijski helikopter koji ih je primijetio.

– Klasično srpsko poštenje… – pomislio sam, a onda se i nasmijao, jer sam priznao samome sebi da ni mi na njihovom mjestu ne bi bili ništa manje maštoviti, dapače.

– Balkan je to. – bila je moja zadnja pomisao prije nego što sam utonuo u duboki san.


U domovinu smo ušli u svitanje tog ponedjeljka i slikali se još jednom za uspomenu na pustolovinu koja nije donijela odgovor na besmisleno pitanje – koji narod bivše Jugoslavije ima jaču navijačku scenu, ali ima vremena, bit će još prilike.

Samo se nadam da netko, u tom apsurdu, neće završiti kao krijes na svetog Ivana ili vegetacija, u svojim najboljim godinama…

Autor: Jurica Juka Galic
Izvor: themladichi.com

Navijac Spartaka iz Trnave koji je stradao u Beogradu

BEOGRAD – Slovak Tomaš Čeman (22) poginuo je u autobusu čeških registarskih oznaka u blizini Beogradske arene, u smeru ka Nišu iz pravca Novog Sada.

Nesreća se dogodila kada su dva putnička autobusa sa navijačima slovačkog fudbalskog kluba Spartak iz Trnave prolazila kroz Beograd.

U jednom trenutku Tomaš Čeman, koji je, prema rečima drugih putnika bio pod uticajem alkohola, izvirio je kroz šiber autobusa u nameri da sedne na krov.

Međutim, kada je kolona prolazila pored Beogradske arene iz pravca Novog Sada, mladić je udario u nadvožnjak visine 4,3 metra i na mestu ostao mrtav.

Navijači slovačkog Spartaka su krenuli u Bugarsku gde je Spartak igrao fudbalsku utakmicu protiv Levskog iz Sofije.

Jedan od navijača iz autobusa potvrdio je za slovačke elektronske medije da je tokom putovanja kroz Beograd desila nesreća i objasnio šta se dogodilo.

“Otvorio je šiber i provirio, poginuo je na licu mesta. Bilo je užasno, autobus pun krvi…”, rekao je ovaj navijač.

Navijači slovačkog Spartaka su krenuli u Bugarsku gde je Spartak igrao fudbalsku utakmicu protiv Levskog.

Kao znak postovanja i solidarisanja sa slovackim navijacima navijacke grupe iz Srbije napravile su spomen plocu sa likom stradalog navijaca nedaleko od mesta pogibije.

Ovaj nemili dogadjaj dogodio se pre sedam godina, a navijaci Spartaka su iskoristili danasnje gostovanje u Beogradu kako bi jos jednom odali postovanje preminulom saborcu sa tribine.

Najbolje posete prethodnog vikenda

Prethodnog vikenda odigrano je jos jedno kolu fudbalskih liga zemalja bivse Jugoslavije, uprkos lepom vremenu i dobroj igri u evropskim takmicenjima poseta nije bila na tako zavidnom nivou.

Najbolju posetu ovog vikenda imao je mec Hajudk – Lokomotiva, zatim sledi derbi utakmica Premijer lige BIH izmedju Zeljeznicara i Zrinjskog, pa jos jedna utakmica iz hrvaske lige izmedju Rijeke i Intera iz Zapresica.

Zanimljivost za ovo kolo je da posle dugo vremena utakmica Crvene Zvezde nije svrstana u top 10 najposecenijih utakmica i najvise je tome doprinela ogranicenost stadiona Vozdovca gde zbog bezbednosti kapaciteti ne smeju da budu ispunjeni do kraja jer se stadion nalazi na krovu trznog centra.

Hajduk-Lokomotiva 10408

Zeljeznicar-Zrinjski 5500

Rijeka-Inter Z 4650

Sloboda T-Sarajevo 3500

Radnicki N-Dinamo 3000

Mura-Domzale 3000

Partizan-Mladost 2851

Dinamo-Istra 2710

Napredak-Backa 2500

Osijek-Rudes 2051

Kako su pale tri grobarske zastave

Jednim udarcem, TRI muve. Tačno je da ih je bilo desetak i da su sedeli ispred prodavnice, preko puta ulaza u bolnicu, na nekih 150 metara od stadiona. Nas je bilo isto toliko, jer smo bili sa dva auta. Primetili smo ih iz auta, pa smo malo dalјe stali i poslali jednog našeg da tu kupi nešto i vidi dali imaju rančeve. Ovaj naš se vraća i daje potvrdan odgovor. Da nisu imali rančeve verovatno nebi bili napadnuti, jer je vrlo prometno mesto i u blizini, na raskrsnici, je stajala murija. Pola njih je pružilo otpor, a ovi ostali su pobegli prema stadionu i ostavili rančeve. Tek u kolima smo videli kakav je ulov bio. Samo da dodam, da smo pre njih, u parku Čair, nagazili i novosadske grobare koji nisu pružali nikakav otpor ali i nisu imali ništa kod sebe. “Sedi desetak grobara ispred prodavnice u blizini stadiona, cirkaju pivo, pevaju grobarske pesmice, lagano, kao da su kod kuće. Videli smo ih iz automobila(bilo je nas devet sa dva auta) parkirali se i zaleteli prema njima. Poletele su flaše prema nama koje su polomile neke izloge, ali na svu sreću nikoga nisu pogodile. Od njih desetak dvojica su pobegla u radnju, dvojica su završili na hirurgiji preko puta u bolnicu, a ostali su pobegli prema stadionu. Nisu mogli da nose torbe sa transparentima jer su im bile preteške za bežanje. Transparenti koji su ostali bili su: SCHTAIGA PFC, VRBAS PFK, MRŽNJA i neka obična crno-bela zastava bez natpisa. Inače nekoliko nas je palo jer je murija bila u blizini i osuđeni su na po deset dana tvorze i po hiljadu dinara kazne.”

Navijacka strast

“Uzo sam namjerno lažnjaka profil, jer ubi me onaj sistem kad čovjek hoće nešto reći, podijeliti, možda i savjetovati iz svojih vremena i jurišanja, turbo lako doživi nepoštovanja, sprdanja, nevjerice i slično. Ak slučajno neki misle da sam se usro, pa nisam se usro fb šunjatora, a ni Malo većih ”macana” u tih 25 godina svinjarija, tak da, nabijem ih na kurac. Hoću reći, jebo me pas ako je lako voditi život koji se odnosi na- ”posao, žena, djeca, susjedi, uža-šira obitelj” i to da mu taj život koliko toliko normalno ide, i uz njega da vodi onaj brate nemilosrdni hardcore huliganski život, a pazi, da i u ovom drugom sve ”klapa”. Jakog sam uvjerenja da, osim onih koji su neko vrijeme to živjeli, pokušavali, uspijevali il ne, izdržavali il ne, nevjerovatno malo ljudi to može pojmiti, hoću reći, svaka čast svima,. svi furaju neku svoju viziju i ”taktiku” kroz život, ali ovdje se radi o kirurški preciznom balansu. Dobro ajd jebo to, ja otišo u pičku materinu od teme. (mada bih i o tome mogao jednu fest bibliju napisat…) Ja sam, anđeli moji, ustvari htio slikovitije prikazati šta znači u svim govnima navijačkog života imati čovjeka-prijatelja-istomišljenika-ratnika, onog koji nikada (…ccc…kako lako danas ljudi koriste tu riječ…ccc…) ONOG KOJI NIKADA NE OSTAVLJA. Npr, kao navijač…ono, žešći navijač, ono, navijač za akciju, ono, ekstremniji navijač, ono brate huligan, kroz svoj ”staž” moraš imati neke stvari,, šifre, fore, odluke, finte, pa tako i ljude uz koje se ne moraš brinuti baš ništa.

Znaš da su tu, oni znaju isto to i isto imate razmišljanje o svemu, od sitnice do jebeno velikog sranja. Moš ih zvat i uža ekipa i prva ekipa, kako god… E sad….i u toj grupi, kad bi bilo tko morao, vjerujem, odvojio bi…cca dvojicu, jebiga, to tak ide i to je bez uvrede svima, jer svi pojedinačno imaju jednog il dvojicu koji su im pod, ”ak bih baš morao”.

E ti ljudi, ta dvojica recimo, ili jedan, sve zavisi, ali nema ih puno, oni su najbitniji od najbitnijeg, njih ne moraš vidjeti istaknute u rulji, ali ćeš ih vidjeti onda kad tvoje oči požele vidjeti samo njih. Recimo ovo što ću reći je malo izmiksan scenarij ali u biti nek se zna da je istinit. Pa kaže, kad na gostovanju sa svojih desetak pouzdanih ”igrača”, prijepodne na dan tekme tek ”upoznaješ” teritorij, onda se naravno šetkate s noge na nogu i rendgenski snimate šta bi moglo ličit na kakav brlog kontra ekipe jazavaca. Pa kad ko za kurac iza prvog ćoška naletiš na, ko za kurac šatro baš ”jazavac” ekipu, šora počne u toj baš istoj sekundi. Blic pogled lijevo-desno, pepeljara, boca, čaša, rokaj, rokaj, rokaj, rokaj, pušiš ti, puši ovaj ispred tebe, nema stajanja, nema reklama, nema pauze, (kao što svi znaju kad je batinanje nit osjetiš udare, nit bol, nit rane, nit pičke materine, nit te boli kurac samo mlatiš, ma ustvari atomski je, uh…atomski) i dok traje tražiš zid da si siguran da neće nitko iz ”back stagea”, širi se tuča na radijus od dvadeset metara i tu se stvara komocija, stolice, barske stolice, kante za smeće, stojkovci itd. Svinje ko svinje (murija), ne bi bili svinje da ne nanjuškaju sranje. Dok dimimo i mi i oni, to jest svatko gdje ima prostora, šaram pogledom da vidim jel mi se ”brat”(to je onaj KOJI NIKADA NE OSTAVLJA) izvukao i ako je, prema gdje, ne vidim, nema se vremena, trčim prema stepenicama, stepenice vode prema dolje, mislim u trku,aj valjda vode negdje, da brate, vode, ali u neko, po slobodnoj procjeni, skladište, i to sa limenim vratima.

Zaključano. Tad dotrčavaju tri debela znojava pandura od kojih dvojica isukavaju palice. Pa mislim si, prvo uzmi motorolu da javiš nekom, pa onda udaraj, valjda ima nekog reda 😀 , i udaraju ko sveti Ilija, mislim si, jebem vam sto miliona puta mater, pa i derem se to isto. E sad, nakon što te drotovi startaju na gostovanju prije tekme pa te 24 sata nakon, šutnu iz murije uz posprdni svinjski pozdrav: ”aj sad klošaru, gubi se odavde i nemoj da te….” pa kad 50 metara dalje sjedneš na bankinu zbog reorganizacije, jer su odavno tvoji odjahali, kako tko s čim, blejiš u znopra jer ne'aš plan, jer bubnja u vugli, jer ne'aš pojma gdje sad, vlak, bus, stop, u koji pravac, bez para, izmaran od tri-četiri smjene u stanici, hladno ti, mokar, prljav, gladan, žedan…nađeš kapitalca za 5-6 dobrih dimova na nekoj busnoj pa ga pripališ i osjetiš sa strane neko stiže prema tebi, kad ono neki lik, al tebi dobro poznat, lik čija njuška se pojavi baš kad si siguran da si ostao sam ko pas. Znači taj lik koji odlučuje bit baš s tobom od svih drugih rješenja na svijetu, onda kad baš nitko normalan ne bi bio u tvojoj koži, on je sretan što te vidi, on ne bi mijenjao taj trenutak ni za jedan drugi. ”Svi” su bili tu, ”svi” su bili sigurni, ”sve” je prošlo dobro, ”svi” su na putu kući, umorni uz tihu pjesmu, ali tebe nema i to je dovoljno da u njemu mir nije potpun. On prikriven, iz ćoška u mraku isprati našu, svoju, navijačku armiju i kad zvuk vlaka utihne, okrene se i zagazi u asfalt nepoznatog grada iz jednog jedinog razloga…da te nađe, da ti pokloni najjači osjećaj na svijetu, onaj da nisi ostao sam. On te traži jer nisi bio tamo gdje su svi a nitko ne zna gdje si, traži te i zato što bi ti tražio njega. Taj ”lik” se zove tvoj ”brat”, on je ONAJ KOJI NE OSTAVLJA, nebrojeno puta važniji i vrijedniji nego brat po krvi. kad vidiš da taj momak sa smješkom sjedne kraj tebe, uopće ne razmišljajući o slijedećem trenutku, onda kad bi te zaobišo i pas, pa kad skužiš da je ladno propustio zadnju šansu za ćiku i čekao te dok mu se ladno jebalo za vrijeme, samo da ti ne bi ostao sam, pa kad bez beda s tobom po kiši, tuđim gradom besciljno baulja cijelu noć, pa kad uletite u X birtiju, ugrijat se i možda slomit nekog za ”vlagu”, pa kad se odvojiš užicat pljugu od ekipe koja te skuži i počne te lomit a on se zatrči, kao da trči na onaj pobjegli vlak, samo da ne pušiš sam, pa kad se, dok vam skaču po glavi, zajedno s tobom trudi samo jednog dokačit i zubima, prstima, šakama rastrgat ako ništa drugo, a ono za gol u gostima, da ne padnete s hendikepom. Pa kad se ponovo iščupate iz svega i šest ulica dalje opet sjedi s tobom rame uz rame pa kad ste gladni, zgotivi vas baba iz tek otvorene pekare s jednom jebenom kiflom, jer si joj 16 minuta govorio kako nikad u životu nisi vidio bolju pičku, pa ta kifla nestaje u sekundi, a ”brat” baš tebi gura zadnji zalogaj, pa kad su suva usta maznete bocu vina i baš taj ”brat” ti nudi zadnji gutljaj iz boce… pa kad se dokopate spasonosnog vlaka za ćiku, a na pol puta vas kondor snimi ispod sjedala i dok ga moljakate da ne zove muriju, on se krevelji i jebe te da si jadnik i klošar jer navijaš BAŠ ZA TAJ KLUB ZA KOJI NAVIJAŠ, pogledaš se s ”bratom” pogledom koji govori ”jebiga” i prvi od vas zabije šaku u iskeženo lice smrada, pa dok kapa leti, a vama jasno da ste opet u govnima do jaja, onda ga ”za bonus” šutate dok odlazite prema vratima kod kojih povlačite ručnu i napuštate ”putujući objekat” smijući se ko dva idiota 😀 I kako to na kraju svake ”bitke” dođe na red, nakon još sto miliona doživljenih, a preskočenih i neispričanih šokova, najzad patikama dotaknete ”domaći teren”.

Uzdahneš, pa se okreneš prema njemu, bratu svom, okrene se on prema tebi…i opet šutke, zagrlite se snažno, dok jedan drugom stisnutim šakama gužvate jakne, sa suzom u oku iza ramena, ali pobjednički !!! -Big Boys Osijek”

Za koga je navijala BIH za vreme SFRJ

FUDBAL - Crvena zvezda - Milan 1:1. DEJAN SAVICEVIC. Beograd, 10.11.1988. photo:N.Parausic

A ko je
za koga navijao u Sarajevu, pitate se!
Za Sarajevo
su navijali skoro svi Muslimani. Govorilo se: boja fesa, boja dresa. Javna je
tajna bila da je muslimanska čaršija ta koja je skupljala zlato da se ostane u
ligi sedamdeset i neke ili da se zadrži neki veliki talenat još koju godinu u
Šeheru. Naravno, nisu samo Muslimani navijali za Sarajevo. To su bili i oni
„gradski Srbi” čiji su preci evoluirali, otišli sa zemlje i postali državni
činovnici, prosvjetni radnici, administrativci. Ali, oni su odavno prestali da
budu Srbi. Postali su Jugosloveni. Riječju, odrodili se od osnovnog srpskog
tkiva, koje je poslije Drugog rata uglavnom ostalo na selu. (Srpsko tkivo gradskih
trgovaca i zanatlija razjureno je i uništeno mnogo ranije i njega istorija više
neće imati prilike zabilježiti.) Kada bi me sad prevrnuo naopako i mučio me najstrašnijim
metodama, ne mogu da se sjetim ni jednog jedinog Hrvata koji je navijao za Sarajevo.
Ima ih sigurno, ali ja ih ne znam. Hrvati su navijali ili za Dinamo, ukoliko im
je korijen vezan za centralnu Bosnu, ili za Hajduk, ukoliko su Hrvati
hercegovačkog tipa. Čuven je bio grafit na putu za Mostar, ispred tunela u
Bradini, na kome je pisalo NDH: Naprijed Dinamo u Hajduk. Njihovo deklarisanje
bilo je kao i u svim kritičnim istorijskim momentima stoprocentno. Pokoji
Hrvat, zaluđen jugoslovenskom idejom, budala ili otrovan lokalpatriotizmom,
navijao je za Velež. Bili su to rijetki slučajevi, koji sigurno nisu dobro
prošli u životu. Velež je jedan od najstarijih klubova u Titinoj Jugi. Njegov
sastav iz godine osnivanja činili su uglavnom Srbi. Kasnije se to promijenilo,
kao što se promijenio i Mostar.
Sarajevski
Hrvati, oni čija je povijest vezana za industriju, rudnike, željeznicu, oni su
navijali za Želju. Željo i jeste bio tim koji je osnovala udruga vezana za ovu
industrijsku granu, a tu su Hrvati bili nadmoćni. Procenat Hrvata koji su
igrali za Želju vidljivo je veći od procenta Hrvata koji su živjeli u Bosni i
Hercegovini. A to nešto znači.
Srbi su
navijali za Zvezdu. Naravno. Naročito oni iz prigradskih naselja i sa sela.
Zvezda je bila alternativa svemu onome što su oni podsvjesno osjećali. Zvezda
je bila zamjena za potisnuta osjećanja. Zvezda je bila znak identifikacije,
šljiva ispod koje se okupljaju preživjeli. Zvezda je bila krsna slava svim
pravoslavnima u Bosni i Hercegovini.
Sveti
Nikola, Sveti „đorđe, Sveti Vid, arhanđel Mihajlo, Sveti Ilija, Sveti Jovan…
svi su oni igrali za Zvezdu.


Tek krajem
osamdesetih shvatih zašto svi moji nahorevski drugovi, i Aleksići, i Đokići, i
Radosavljevići, i Golijanini i Lazarevići… svi navijaju za Zvezdu. Kada smo dijelili
školske klupe sedamdesetih godina, čudio sam se kako je moguće da toliki broj
mojih drugova tako dobro poznaje fudbalere iz grada stotinama kilometara udaljenog
od njih. Kada čovjek odraste, mnoge stvari mu se pokažu jasnijim.

 

 

 


Antipod
Zvezdi bio je Partizan. Naravno. Za njega su navijala sva vojna lica i dobar dio
policije, bez obzira na nacionalnost. Partizan je bio Jugoslovensko sportsko društvo
i u svim svojim strukturama, od uprave preko stručnog štaba i igrača pa do publike,
on je morao da ispuni taj zadatak. Koliki je strah komunističke vrhuške bio od
Crvene zvezde, pokazuje strast kojom se branio Partizan.
Partizan
je bio specijalni zadatak, dnevna zapovijest, tajna lozinka, obaveza koja se
mora ispuniti. Tek kasnije, s pojavom Grobara, Partizan se oslobađa stega svojih
osnivača i postaje opštenarodni pokret.
Naravno,
ovaj nacionalni presjek navijača pojedinih klubova nema nikakve veze sa
igračima i upravom tih timova. Koliko god da je Zvezda simbol srpstva, ona je
svoje najveće uspjehe doživjela sa dva ili tri Srbina u prvih jedanaest. Ha čelu
Sarajeva godinama su sjedili Srbi i Crnogorci, Franjo Tuđman, potonji predsjednik
Hrvatske, bio je predsjednik Jugoslovenskog sportskog društva Partizan. Da ne
bi Srbina Pere Nadoveze, teško bi splitski Hajduk vidio Evrope…

 

 

 

Toliko, pametnom dosta.”
A Željo?
Željo je moj tim. Osnovan početkom dvadesetih u okviru željezničarskog saveza,
Željo je oko sebe okupljao radničku klasu. Nacionalno je bio šaren, kao i radnici
u to vrijeme. Činjenica da je dosta Hrvata radilo na željeznici, kao kapacitet
naslijeđen još iz Austrougarske, privukao je dobar dio tog življa da navija za
ovaj klub. No, Željo je, kao radnički klub, imao ton internacionalizma, koji je,
svjesno ili nesvjesno, u Titovo doba privukao i veliki broj mladih, nacionalno
neopterećenih Sarajlija svih nacionalnosti, jer je simbolisao ono što u fudbalu
najviše volim. Mali klub velike istorije, prkosan i vedar, sa navijačima koji
ga vole, ne samo zbog nasušne potrebe da se bude dio nekog tijela, gomile, ne
samo zbog potrebe da se identifikuješ sa nečim, nego zbog čiste ljubavi, bez
potrebe da se ta ljubav pokazuje drugom.
Željo je
prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca,
karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom.

 

 

 

 


Nikad mi
neće biti jasni ljudi koji navijaju za velike klubove. Oni su rasterećeni drame, slave titule kao rođendane, a broj tih slavlja otupljuje intenzitet uzbuđenja, njegovu jedinstvenost. Navijati za mali klub znači držati život u svojim rukama. Znati cijeniti svaku pobjedu, svaki remi. Suočiti se sa nevoljama i iz njih vaditi korisno. Navijati za mali klub znači uživati u trijumfu… I pričati o njemu godinama… do sljedećeg… vrijednost pobjede mjeri se sopstvenim suzama, vrijednost poraza ličnim očajem. Navijati za mali klub znači imati stav u životu, suočiti se s nevjerom, ne biti emotivno kastriran, već potentan i moćan. Navijati za veliki klub znači biti utopljen u gomilu, biti emotivni evnuh, bizaran tip, dio gomile, bezličan, blijed. Neko ko se skriva iza mnogo poznatih boja. Ajde, kako biste se vi ponašali prema nekome ko navija za Real iz Madrida? Ili za Bajern, ili za Mančester Junajted? Može li to biti ličnost? Naravno da ne. Liči vam na likove iz televizijskih reklama. A zamislite da upoznate nekoga ko navija za Kvins Park Rendžers. Pa da ga vodiš kući odmah! Mali tim nosi sa sobom veliki san, a veliki tim snova nema… on ih je ostvario. Mali tim je uvijek na korak od ostvarenja sna, ali ga nikad ne ostvari, jer ostvarenjem sna čovjek izgubi smisao postojanja. Kažu, ostvario sam svoj san! Pa što se onda ne ubiješ, frajeru? Ispuniti san znači prestati postojati, jer postojanje je put do sna! Ako se san ispuni, pa zašto onda postoji raj!? A Željo je samo snio… I mi s njim… Sanjali smo do Videotona… osamdeset pete… polufinale kupa UEFA… san je bio nadohvat ruke… I koliko je finalna utakmica svjetskog prvenstva između Mađarske i Njemačke u Fasbinderovom filmu Brak Marije Braun predstavljala buđenje jedne razorene nacije, dizanje feniksa iz pepela, toliko je Željin poraz od Videotona predstavljao kraj svake iluzije, poraz ideje, njen nestanak i sahranu. Poslije Videotona nema više zanesenjaka, njihova misija je završena, ljudsko biće gubi dimenziju tragača, u čovjeku ostaje samo spavač, onaj koji slijedi bespogovorno, drogiran i apatičan slušalac. Željin poraz bio je znak da uzalud sanjamo. Pad kule od karata. Najava kataklizme. A falilo nam je pet minuta. I malo spretniji napadači… Ali uvijek je tako. Ispunjenje sna je samo na par koraka od vas, na sekund kasnije. San mora biti nadohvat ruke, inače se ne bi zvao san, zvao bi se noćna mora. Sanjar mora da bude blizu realizacije svog sna, ne zbog sebe, već zbog onih koji će naslijediti njegovo sanjarenje, a bez nasljednika nema ni svijeta ni sna. Blizina ispunjenja sna je to što motiviše nove sanjare, što im uliva nadu, tu sestru sna, da se san može ispuniti. „”

Izrecene kazne navijacima Hajduka

Četrnaest torcidaša osuđeno je na petnaest dana zatvora kasno sinoć na Prekršajnom sudu u Beogradu, a ostalih trinaestoro je oslobođeno bilo kakve odgovornosti te su krenuli za Hrvatsku. Osuđeni torcidaši će kaznu odraditi u zatvoru Padinska Skela jer im je dokazano da su sudjelovali u divljanju na MOL-ovoj benzinskoj postaji u Vrčinu odakle su u četvrtak ujutro oko 3,30 sati ukrali raznu robu iz prodavaonice, vrijednu oko 200.000 dinara ( 1.680 eura), a nisu platili, dok je jedan pripadnik skupine osumnjičen za ispisivanje grafita s ustaškim znakovljem.


Policija je ranije u petak uhitila i privela u policijsku postaju Grocka ukupno 28 navijača, a poslije saslušanja protiv njih podnijela prekršajne prijave za “drsko i beobzirno ponašanje u skupini”, za šta je po zakonu o javnom redu i miru zaprijećena kazna od 30 do 60 dana. Tako da su osuđeni torcidaši dobro i prošli. Za njih trinaest nije dokazano da su sudjelovali u pljački,a jedan od njih je maloljetan i protiv njega se ne vodi ovaj skraćeni postupak. Kako propisi za ovakve slučajeve ne predviđaju da žalba odgađa izvršenje prekršajnih kazni, osuđeni torcidaši su odmah sprovedeni u zatvor, iako će na ovu presudu imati pravo žalbe u roku od osam dana.

Najviše osuđenih je, kako neslužbeno doznajemo, iz Solina. Trojica torcidaša koji ne pripadaju ovoj skupini su već u petak osuđeni na Prekršajnom sudu u Nišu sa 20 tisuća dinara (oko 170 eura) zbog toga što im je policija u kombiju pronašla drvenu palicu i sjekiricu i oni su već došli u Hrvatsku.