Još od rođenja zapadne civilizacije, Atina je bila jedna od najvažnijih kulturnih gradova na planeti. Posebno su se isticale sportske arene i uloga Atine u historiji Olimpijskih igara. Međutim, fudbal je danas najpopulrniji sport u Grčkoj.
Iako je kvalitet domaće lige skroman, navijači su ti koji su proslavili Grčku u svijetu. Strast za ovom igrom im je u genima. Ali 1966. će zauvijek promjeniti način posmatranja fudbala na tribinama Atine. Te godine su nastali Gate 13, navijači Panathinaikosa- vladari Atine.
Najveći rival im je još od nastanka 1925. Olympiakos. Do današnjeg dana ovaj gradski derbi privlači milione gledatelja širom planete. Iako su oba kluba simboli radničke klase, navijači Panathinaikosa kažu da su ultrasi Olympiakosa za njih niži sloj društva. I danas ih nazivaju pogrdnim imenom „kopilad“, aludirajući da su oni djeca mornara koji su iz svih krajeva svijeta dolazili na Pirej.
Prvi sukobi gradskih rivala su zabilježeni 1930. Godinama je plamtilo naprijateljstvo pa njihov derbi još nazivaju „Derbi vječnih neprijatelja“. Nastankom ultra grupa krajem ‘60-tih, to je dobilo još jednu ozbiljniju dimenziju.
Gate 13 je deset godina prije službenog naziva organizovao odlaske na utakmice skupljajući se ispred Apostolos Nikolaidis stadiona. U periodu kada se grupa osnovala 1966., Grčkom su vladali desničari pa je Gate 13 jedno vrijeme bio ugašen kao i mnoge druge navijačke skupine u zemlji. Ipak, ultrasi se nisu predavali već su ojačali snage i pojavili se u ogromnom broju 1971. na Wambleyu, kada je Panathinaikos kao prvi grčki klub u historiji igrao finale Evropskog kupa.
Poraženi su od Ajaxa 2:0 ali su navijači ostali upamćeni i zbog toga ih do danas Evropa pamti i izuzetno cijeni. Danas je Gate 13 ( naziv dobili po ulazu na stadionu-ulaz 13) jedna velika porodica koja pored fudbala bodri i košarkaše ali i sve ostale sportske sekcije koje ima Panathinaikos.
Upravo su „ostali sportvi“ bili najčešća bojišnica gradskih rivala. Na utakmici odbojkaša je jedan navijač poginuo kada su se susreli Panathinaikos i Olympiakos 2007. Dvije sedmice su bili otkazani svi sportski događaji u zemlji. Česti su sukobi na košarci, a sve dostigne vrhunac na fudbalskim terenima.
Kriviti „Vječne neprijatelje“ za anarhiju na sportskim borilištima možda i nema smisla, kada se zna da je na ulicama Atine učestalo nasilje zbog teške ekonomske situacije. Građani nezadovoljni, a stadion je idealno mjesto za pokazat nezadovoljstvo.
2014.je također upalila alarme. Strašan sukob je Gate 13 imao sa navijačima PAOK-a. Prvenstvo je bilo prekinuto i takva odluka nije donjeta prvi put. I to će se dešavati sve dok se stanje u zemlji ne promijeni. Svjedoci smo da se zemlje koje su pogođene ekonomskom krizom, gdje građani jako teško preživljavaju, imaju visoku stopu nasilja i kriminala. Grčka nije izuzetak. Još kada se na to doda njihov temperament, ludilo je zagarantovano.
Ovih dana se na internetu pojavila slika gde momak u majici sa natpisom Srbija i fantomkom na licu drzi udarnu zastavu Torcide koja se nosi na gostovanja, a da vas potsetimo prosle nedelje je policija u Srbiji oduzela cetiri zastave splitske Torcide nakon povratka sa gostovanja u Bugarskoj. Clanovi Torcide su tokom odlazka na gostovanje demolirali i pokrali pumpu u Srbiji i ispisivali ustaske simbole. Pa su ih na granici sacekale policijske snage iz Srbije i uhapsile prestupnike, a njihove stvari zaplenile.
Zastava je naime nudjena po internetu za 2000 evra , a jos uvek se ispituje kako je ona dosla iz policijskih ruku do momka koji je u fantomci pozirao sa zastavom. Jedna od verzija je i da je zastava replika sto se moze videti sa uporedjivanjem zastave koju je Torcida godinama unazad nosila. Na slikama se vide razlike kod slova A koje je na orginalnoj zastavi preslo u plavu boju dok je na zastavi sa interneta celo u crvenoj i kod grba sa slovom H izmedju 19 50 koje je na pravoj zastavi u samo u plavoj boji odvojeno od linije, dok je na zastavi sa interneta tik uz crvenu liniju i jednim delom kaci crvenu boju.
Dok pojedinci tvrde da je Torcida staru zastavu zamenila novom jer je prethodna bila pohabana i ostecena. Ostaje u narednom periodu da se vidi da li je ovo jedna u nizu prevara za stizanje do lakog novca ili jos jedan propust u ministarstvu unutrasnjih poslova Srbije kako prenose pojedine inostrane fb stranice.
Danas se navršava prva godišnjica od smrtnog slučaja koji je potresao Split. Na današnji dan 2017 godine je uboden nožem Mate Blažević zvani Blato koji je na licu mjesta ostao mrtav.
Stopom u Tursku na pripreme Hajduka sa 100 kuna (12.50€) u djepu, to mogu samo najhrabriji poput tebe. Ostat češ zapamčen i po požrtvovnosti i hrabrosti u borbi protiv mafije u nogometu, kad si golim rukama išao na ono govno od nečovjeka koji se zove Bruno Marić (nogometni sudac). Ljudi poput tebe, Branka Čipćića – Čipe, Žana Ojdanića i Pave Grubišića – Čabe se više ne radjaju, vi ste bili borci sa ogromnim srcem.
Kobne noći N.G.J. je s prijateljem i dvjema djevojkama došao u navedeni kafić. Za šankom je već sjedio Blažević s nekoliko prijatelja. Netko od njih ih je pokušao pomiriti govoreći da zaborave što je bilo prije. No, N.G.J. je krenuo prema izlazu iz lokala. U tom trenutku, barem prema iskazima nekih svjedoka, Blažević kreće za njim i agresivno odguruje djevojke kako bi došao do Nikole koji je već bio na terasi lokala. Je li htio porazgovarati s njim ili ga udariti, još se ne zna, no N.G.J. tada poseže za nožem i snažno ubada Blaževića u lijevu stranu prsa. Nož mu ostaje u ruci, a navodno je vlasnik kafića skočio i pokušao mu ga oduzeti, ali nije uspio, nego se u naguravanju porezao.
Blažević je živio u splitskom kvartu Mertojak, a završio je srednju Ekonomsko-birotehničku školu u Splitu. Nakon pauze od nekoliko godina upisao je Pravni fakultet u Splitu na kojem je profesorica engleskog jezika njegova majka Tania Blažević.
“Saznao sam za njegovu smrt jutros iz medija. Cijelo jutro sam na rubu plača, sjećam ga se kao izrazito inteligentnog momka koji je uvijek bio na svoju ruku, ali nije bio naročito problematičan. Bio je dobar učenik, ali vjerujte mi da njemu u životu nije bilo ništa važnije od Hajduka”, kazao je drhtavim glasom za 100posto Davor Ramljak profesor informatike u Ekonomsko-birotehničkoj školi te Blaževićev bivši razrednik.
“Ja cijeli život živim u Splitu, ali takvu ljubav i fanatizam nikad nisam vidio. Pa on je kao jedva punoljetan učenik išao na apsolutno sva gostovanja u Hrvatskoj. Kasnije je išao po Europi, sjećam se da je jednom s prijateljem doslovno sa 100 kuna otišao u Tursku. To je bio njegov život, nije razmišljao o dugoročnim posljedicama. Neplanski je živio iz dana u dan, a sve za kratkoročno zadovoljstvo provedeno na utakmici”, dodaje suprug Branke Ramljak, inače jedan od poznatijih splitskih piciginaša.
Razgovarali smo i s nekim bliskim prijateljima Ivana Mate Blaževića. Svi su redom uznemireni i kažu da ne mogu vjerovati da se ovo dogodilo njihovom vršnjaku s kojim su dijelili školsku klupu i to u gradu u kojem je ne tako nedavno umro njihov vršnjak Tonko Vilibić.
Naši sugovornici htjeli su ostati anonimni. Kako zbog straha od čitave situacije, tako i zbog zaštite dostojanstva pokojnika.
Radio sezonski posao kako bi mogao platiti sudske troškove
“Išli smo zajedno u srednju školu, jedno vrijeme smo čak i sjedili skupa u klupi. Ne želim sada zvučati klasično i pričati kako je on bio čudo od momka, ali Blato je bio vrlo inteligentan, snalažljiv, probitačan. Nažalost, dobar dio svoje borbene energije trošio je na pripadnost Torcidi. Ni po čemu u društvu nije odskakao, štoviše bio je tih i rijetko bi pričao, a kada bi pričao to su uglavnom bili njegovi doživljaji s gostovanja na kojima je bio. To su priče o kojima bi trebalo napisati knjigu, da je jedan srednjoškolac proputovao cijelu Europu zbog Hajduka, spavao po vlakovima, kolodvorima i ponekad se danima vraćao autostopom u Split. Te priče zaslužuju biti ukoričene njemu u čast”, kaže nam Blaževićev srednjoškolski kolega (podaci poznati redakciji).
S druge strane, njegova poznanica iz kvarta Mertojak smatra kako su životni problemi za Blaževića počeli onog trenutka kada je izašao iz srednje škole.
“Kad je završio za upravnog referenta valjda je osjetio slobodu, to je bio ultimatum njegove obitelji. Da završi srednju školu, da postane svoj čovjek. Međutim, on se sve više utapao u krugove oko Torcide. Čula sam u kvartu da mu se dive i da ga poštuju članovi Torcide rođeni sedamdesetih godina. Onda možete misliti s kim se družio i kako su ta druženja izgledala. I onaj napad na suca Marića nije bio uvjetovan njegovim psihičkim poremećajem ili agresijom. On samo nije mogao trpjeti nepravdu. Nije mogao trpjeti Hajdukovu štetu koju je onda prouzrokovao taj sudac. Zadnje vrijeme ga nije bilo baš po kvartu, ne znam gdje bi provodio dane, ali čula sam da je počeo raditi nekakvi sezonski posao kako bi mogao platiti sudske troškove. Navodno je bio čvrst u odluci da posloži svoj život napokon. Ovo je velika tragedija, žalosno je što je ovako završilo”, rekla nam je 26-godišnja Splićanka
“Biti velik za života je teško, biti velik s 23 godine je nemoguće, a ti si bio jedan od tih, najvećih. Ti ostaješ i dalje među nama i nikad ne okrećeš leđa. ZA VJEČNOST…”
Krovna kuća evropskog fudbala (UEFA) kaznila je Crvenu zvezdu zbog propusta u prethodnim mečevima.
UEFA je po dva osnova kaznila Zvezdu sa dvije utakmice bez publike u Evropi, a kao razlog se navodi rasističko ponašanje i blokirane stepenice.
Prvi slučaj su pjesme koje se pjevali navijači, a vjerovatno se odnosi na skandiranje Ratku Mladiću i Draži Mihailoviću.
Pored dvije utakmice bez publike Zvezda mora da plati 72.000 eura i imat će pravo žalbe na jednu od dvije tačke.
Iz kluba kažu da se neće oglašavati po ovom pitanju, a Zvezdi trenutno slijedi gostovanje Spartak Trnavi i ako prođe igrat će u play-offu Lige šampiona.
Češka Republika je poznata po svojoj ultras sceni. Navijači koji su odlučili da pariraju ultrasima iz Praga su Patriotsi iz Brna. Oni prate FK Zbrojovka i Hokejaški klub Komety Brno. Jedan od vodećih momaka Patriotsa govorio je o aktivnostima svoje grupe.
Možete li nam ukratko predstaviti sebe?
Imam 24 godine i kao i svi u grupi volimo hokej i fudbal. Pratim Zbrojovku i Komety.
Član si Patriotsa. Ko su Ultrasi iz Brna?
Jedna smo od najfunkcionalnijih ekipa. Koreografije su nam najjače u Češkoj. To smo dokazali više puta na utakmicama naših klubova.
Kada si prvi put postao dio kopa?
Znate kako je, svaki dan utakmice preko televizora i onda dobiješ želju da budeš dio te atmosfere. Želio sam da ja stvaram taj huk s tribina i to sam i uradio. Od 2005. sam dio kopa Patriotsa iz Brna.
Kako jačate članstvo u grupi. Da li imate neki vid „regrutacije“?
Oni sami sebe regrutuju. Ko želi da navija doći će u kop. Ko želi oziljno da učestvuje u radu grupe, prije ili kasnije, nađe put do nas.
Kako onda funkcioniše fan klub i da li imate saradnje sa drugim grupama u Evropi?
Imamo svoj službeni fan klub i on radi kao turistička agencija organizirajući gostovanja. Bave se tim poslovima, a mi smo zaduženi sa atmosferu i sve što ide uz tribinu. Oni su simpatizeri, tako da je naša komunikacija s njima na nikakvom nivou. Više su za pozorišne atmosfere, a mi smo ultrasi, znate?
Kako finansirate koreografije po kojima ste poznati?
Ne primamo novac od kluba, to ne želimo. Imamo svoje akcije u kojima nam pomažu naše ženske članice. Znate, svi su nekako „osjetljivi“ na njih, pa je lakše skupiti novac hahah… Tako da je sve lakše s njima. Sposobni smo.
Kako održati kop čitavim. Smjene su generacija?
To je teško. Početci su uvijek euforični, a danas je to rutina. Niko nas ne pita šta sve moramo proći kako bi tribina uvijek bila jaka i čvrsta. Bitan je kvalitet a ne kvantitet.
Situacija sa hokejašima Kometyja nije baš sjajna. Nema vas na tribinama?
To je bojkot. Klub je pun lopova koji su od tima napravili lakrdiju. Čuli smo da su neki igrači i članovi Uprave prodavali utakmice i tako razočarali desetine navijača. Mi ne želimo davati podršku toj sorti ljudi. Sjećam se da su ljudi danima stajali u redu kako bi kupili kartu za Komety, bila je strašna euforija 2008. kada smo igrali playoff za prvaka. A danas, danas toga nema.
Brno je pun grafita Patriotsa?
Radimo svaki dan na brendiranju naših timova i promociji grupe. To je naš grad i svi koji dođu moraju znati ko je gazda u gradu. Da, zaboravio sam reći, imamo odlične odnose sa ultrasima Slovana iz Bratislave. Traje već dugo vremena.
Ko je vaš najveći rival?
To su klubovi iz Praga, Slavija i Sparta. Od 2008. to su također i pristalice Mlade Boleslav. Nikada nećemo zaboraviti šta su nam uradili na razigravanju u Moravskom derbiju. To se ne zaboravlja i uvijek će imati problem s nama.
Šta mislite o upotrebi pirotehnike i njene zabrane?
Ne mogu govoriti u ime svih navijača, ali Patriotsi podržavaju pirotehniku. Pa to je dio navijačkog folklora. Naravno, ne želimo nikoga ugroziti našim bakljadama ali je lijepo kada poslije utakmice svi pišu o vama. Kada vas pohvale kakvu ste atmosferu napravili.
Nakon rezultatski, vrlo loša prva tri kola tuzlanske Slobode, Udruženje građana “Prijatelji FK Sloboda Tuzla” izdali su sinoć saopštenje za javnost.
Njihovo saopštenje prenosimo u cjelosti:
“Poštovani prijatelji, navijači i simpatizeri F.K. Sloboda Tuzla,
Imamo potrebu da se u kratkom vremenskom periodu već drug put obratimo javnosti saopćenjem zbog očiglednih nepravilnosti u radu kako „U.O.“ tako i Skupštine FK Sloboda Tuzla.
Podsjećamo da smo prije više od dva mjeseca na adrese nadležnih struktura u F.K. Sloboda Tuzla kao i Gradskoj upravi pismeno uputili Zahtjev za održavanje Skupštine F.K. Sloboda Tuzla, a kako se ista još uvijek nije održala, smatramo da je neophodno da se javnosti obratimo sa novim Odlukama koje smo donijeli i razlozima koji su nas doveli do takvih Odluka.
Svi smo svjedoci loših rezultata našeg kluba, a što je posljedica niza loših odluka koje je povuklo aktuelno rukovodstvo FK Sloboda Tuzla.
Teško se možemo oteti dojmu kako je većina veoma značajnih i krucijalnih odluka donesena neplanski i samovoljno, što je u konačnici rezultiralno trenutnom pozicijom na tabeli naše ekipe.
Takav razvoj događaja dodatno nas boli jer smo takav epolog predosjetili još i prije početka priprema, i zbog toga smo željeli na vrijeme reagovati prije svega održavanjem Skupštine kluba.
Osim neuvažavanja našeg zahtjeva za održavanjem Skupštine FK Sloboda želimo podsjetiti na samo neke od razloga koji su nas doveli do donošenja Odluka koje javnosti želimo prezentirati putem ovog saopštenja:
Nepostojanje Upravnog odbora u skladu sa Statutom kluba
Samovolja aktuelnog predsjednika u vođenju kluba i donošenju Odluka veoma važnih za FK Sloboda
Nezadovoljavajući rezultati kluba u prošloj ali i tekućoj sezoni
Nepostojanje jasnog cilja u stogodišnjici postojanja kluba
Netransparentnost u radu
Neadekvatni istupi u javnosti od strane rukovodećih osoba F.K. Sloboda
Neprofesonalan, površan i samovoljan odabir šefa stručnog štaba na početku priprema
Naime, ovo su samo neki od razloga koji su nas doveli do odluke da OBUSTAVIMO SVAKI VID SARADNJE sa aktuelnim rukovodstvom F.K Sloboda Tuzla do održavanja Skupštine i davanja obrazloženja zbog čega su se sve gore navedene odluke donosile na ovakav način.
Također, želimo istaknuti da je ovo prvi put od našeg osnivanja da smo došli do do ovakve odluke. Kao ljudi koji imaju odgvornost prema F.K. Sloboda Tuzla ne želimo zatvarati oči pred problemima koji su sve očigledniji i s tim u vezi došli smo do odluke koju želimo podijeliti sa javnosti.
U.O. PRIJATELJI F.K. SLOBODA TUZLA”, navodi se u saopštenju.
Sestorica od ukupno trinaest navijaca Hajduka nagodilo se sa tuzilastvom u Srbiji i dobilo je jedinstvene kazne od 6 meseci zatvora uslovno na 2 godine. Navijaci su priznali da su pocinili krivicno delo teske kradje u grupi i proterani su iz Srbije, njima je takodje zabranjen ulazak u Srbiju naredne tri godine.
Sporazum su potpisali Ante Š, Toni M, Rino B, Mateo K, Perica D i Saša M i oni bi trebali vec danas da stignu u Split. Ostali navijaci zadrzani su u pritvoru do izvrsenja zatvorske kazne od 15 dana.
Foto: Blic.rs
Takodje jedan momak je oslobodjen optuznice za pisanje ustaskih simbola jer je na snimku zaista utvrdjeno da je on ispisao grafit Torcida Split, a da mu je zatim prisao jedan stariji muskarac koji je uzeo sprej od njega i ispisao slovo U koje predstavlja ustaski simbol. Pocinilac tog krivicnog dela izbegao je hapsenje izbegavanjem policijskih barikada ili je mozda odisao drugim putem za Hrvatsku.
Fora ,kada idesh u Novi Sad,je da se odmah na stanici odvojish od svih,i idesh izmedju zgrada onih koje su paralelne sa onom glavnom ulicom kojom ide korteo ,pa ti sve vreme vidish korteo ali si odvojen ,murija te ne vidi i ti mozesh da pravish sranja ,naravno u slucaju da naletish na FIRMU ili Grobariju koja pravi sacekushe upravo iza tih zgrada.Prosetali smo se celom duzinom te ulice,i osim kojeg gadjanja sa paradajzom i jajima sa lokalnih zgrada nije bilo nishta.naravno nakon gadjanja smo svi u glas pevali “bacite nam i hleba…”Na kraju te ulice odmah malo nakon stadiona (tamo nakon one velike staklene zgrade,od NISa cini mi se) ide neki kraj sa soliterima gde smo mi ocekivali da se pojavi firma.A mi opasno nalozeni jer je to bila kao scena iz onog filma ID .dotrcasmo izmedju tih zgrada nalozeni opasno kad ono sacecuksha ALi ne od Firme nego od murije.DA ME NEKO IZ NOVOG SADA ne shvati pogresno,nisu oni nas namestili nego murija.Mi smo tu ishli na bum ,pa shta bude .Mislili smo da se tu firmashi skupljaju ali nije bilo tako.Kako su poskakali iza onih zgrada ja josh to ne vide.Ako je neko iz FIRME na ovom forumu to je onaj parkic parking izmedju 3 -4 neka solitera odmah paralelno sa Severo zapadnom tribinom Karadjordja .Odmah iza onih teniskih terena.E sad poshto je murija doletela sa svih strana (KUNEM SE U ZVEZDU ,DA JE TAJ DAN BIO I ONAJ HELIKOPTER LETEO IZNAD TIH ZGRADA)
Murija nas opkolila ,mi klinci svi ko Ceda Velja iz Crnog Gruje – “KUD CU SHTA CU,KUD CU SHTA CU…aj u ovaj soliter ,hvatamo se za kvaku od ulazi kad ono prc.Elektronska vrata ,morash da zvonish na interfon .Ja zvonim ono niko se ne javlja ,zvonim kod nekog (evo secam se ko da je danas bilo)TAKACA on se javlj matori ..”Ko je” ja reko “Poshtar ” on nam kaze kako poshtar ne dolazi nedeljom i spusti :blink: Ja umro.Reko sad ako padnemo gotovo.Opet zvonim kod neke zene ,kzem joj kako sam komshija iz zgrade ali sam zaboravio kljuc od ulaza a nema mi nikog kuci a ona me pita kako se prezivam ja je oteram u picku materinu a ovi moji odoshe da zvone na drugi ulaz i nekako udju u ovaj soliter preko puta ….
.. ja i josh par drugara se zavucemo u neku ulicicu i nadjemo se ispred nekog paba koji direktno gleda na stadion.Tu ulecemo i sedamo i narucujemo po par krigli piva i onako josh nas malo drzi adrenalin ,i taman shto smo se raspishtoljili murija upada i vrshi raciju u pabu i hapsi i ovee ljude civile koji su tu bili pre nas.Ne sprovode nas u onu stanicu odmah tamo iza stadiona nego nas sprovode odmah na stadion mi eksiramo pivo i ne placamo racun. Dolazimo na stadion ka ono ,tipa 10e ulaz :blink: Ma reko i da imam ,odakle mi.i tu blejimo ko budale josh 45 minuta narod vec krece da bude nervozan jer 10e nije bila karta ni za Zvezda lazio a kamoli za neku domacu utakmicu.Nekako se provucemo izmedju murije nas 6orica i krecemo da blejimo oko stadiona.Napravismo pun krug i dodjosmo na Firminu tribinu.Popesmo se uz one stepenice prodjosmo pored onih lokakla i vidimo da na jedan ulaz narod ulazi ko blesav.Mi dodjosmo tamo kad ono besplatan ulaz.Mi ,bezobrazno ,udjemo na tribinu i stojimo u onom prolazu a iznad njega okacena zastava .I mi krecemo da skacemo i da je cimamo ,skaci cimaj ,skaci cimaj,ali nece ni da se pomeri jer je zavezana bash dobo za one dve shipke gore.Kako nas niko nije video da to radimo ja nemam pojma krece kraj prvog poluvremena,mi se smorili jer ne mozemo da napravimo nikakvu akciju .MOgli smo ono iz IDa da zapevamo zvezdinu pesmu ali da smo to uradili ja sad ovo danas ne bi pisao ,nego bi mi majka sliku na banderi ljubila.
Kad NE LEZI DJAVLE CRNI ono neka 3 momka skidaju zastavu neku trpaju je u torbu i prolaze pored nas.Mi TeLEPATSKi kazemo jedni drugima da ih pratimo.Posle par sekundi na onim stepenicama :
osoba a- DOBAR DAN MOMCI!!!
momci-DOBAR DAN!!???
osoba b-A SHTA VAM JE TO U TORBI MOMCI
momci -NISHTA…
Osoba a i b i c-Pa dajte da pogledamo ako nije nishta…
Ono zastava ,ja molim Boga da je neka jaca ali nije.Ovaj lik skida ovom malom shal ,ali ga na nashu intervenciju vraca decku.Sad jebi ga zao mi je momaka ali tako to ide u ovom svetu.Zao mi je jer mozda smo im napravili probleme kod starijih momaka sa tribine i mozda nisu vishe otishli na tekme ali….Bili su nase godishte mozda godinu dve mladji od nas ali smo mi BILI HIBRIDI>DECA CHERNOBILA i to.I sad kad pogledam izgledali smo mnogo mnogo stariji od onih godina koje smo zaista imali.Vracamo se nashu tribinu,citaj upadamo na silu ,shirimo zastavu a ovi FIRMASHI u fazonu aaajjjaaoooojjj…….
Ali vratili su nam oni posle ,malo na pickanski nacin ,ali Avangarda je u to vreme imala jednog pripadnika iz Novog Sada ,dolazio decko na sve tekme.i posle par nedelja otishao na Voshin stadion u toku noci i poceo da shara grafite AVG BGD CZ i navatali ga i bukvalno polomili .Ruku ,rebro ,i facu .ALI TO NIJE ZABORAVLJENO sve se vraca sve se placa…..
Liberec Crvena Zvezda cini mi se 14 Septembar 2006
Iz Beograda krecem sa 5e u dzepu ,flashom vina i 3 sendvica sa przenom Curkom u pivu……i to je sve shto imam za 3 dana…..jer se secate kad smo kao mali ishli na ekskurzije,pa cim autobus krene a ona deca debili pocnu da otvaraju torbe i vade kojekave djakonije i sendvice sa onom mortadelom koja se oseca do zadnjeg sedishta ,i krecu da jedu istog casa!!???E tako sam i ja ovaj put uradio. Cim smo krenuli udri po Curci i vinu a za onih 5e kupio pivo i do Novog Sada vec nisam znao gde sam.u Novom Sadu vec krecu prve carke ,jer nam je to bilo prvo stajanje,a bash se namestilo da stanemo kod nekog ulaza gde bleje neki likovi u Partizanovim dresovima i ova dvojica mojih mentola krecu na njih ,i uopshte ne razmishljaju da mi sad idemo u Budimpeshtu,Bratislavu ,Brno,Prag , MLADU BOLESLAV i na kraju u Liberec.Ja kao glas razumu se derem da ih ostave da nam ne bi sjebali put u slucaju da murija bane i da nas smara , i josh ako krenu da nas pretresaju ,game over!!!Ostatka pita se ne secam bash najbolje jer do subotice sam bio popio toliko toga da mi je stomak izgledao kao da sam u 5 mesecu trudnoce.U prevozu sprdnja sa svim i svacim,znate to su one fore koje jednostavno te nasmeju do suza ali morash da budesh tu i na tom mestu u i ne mozesh da ih prepricash nikome.Vozac je bio mnogo bezobrazan,a josh pri tom bio je seljak.TEZAK.Nije hteo da stane nigde gde smo mi hteli da stanemo,nije hteo da nas vozi na obode Budimpeshte da hasamo Madjarski Gulash,nije dao da se otvaraju prozori (ZAMISLI TENKREA).
Smarao nas opasno na svakoj granici ,kao smiri te se ovo ono.Kasnije smo na Ceraku culi i to od njegovog sina da je on nas iskoristio za shtekanje nekih stvari u svom kombiju koje je posleo ljavao i TAMO I OVDE znaci shtekao i u putu gore i u putu dole.A prema nama sve vreme ,pre puta,te ovo te ono deco ,evo smanjicu vam prevoz ,manje da platite …..E sad kombi je bio registrovan na 10 ljudi a nas je bilo 11 u njemu sto znaci da je neko stalno morao da prelazi granice peshke.A ko ce drugi da prelazi granice nego SLOVENAC jer njega nece smarati ,jer mu je pasosh bruka jak.On ode do one kucice i kaze kako ga cekaju kola sa druge strane onaj na shalteru ga samo pogleda lupi neki kurac u onaj njegov pasosh a njega ni ne gledaju shta vuce u torbi i to,ali zato nas drkaju opasno. Nashi ,Madjari i Cesi drkaju opasno…
Ali u tom opshtem zajebavanju stizemo na HUN granicu ,na kojoj nema zive dushe i zaboravljamo da ovaj lik treba da izadje iz kombija , i to shvatamo u trenutku kad vec predajemo pasoshe.A ovaj Madjar prvo ne moze da veruje koje sve pasoshe drzi u rukama ,2-3 Hrvatska 1 Slovenacki neki Bosanski ,i 2-3 JUGOSLAVENSKA i njemu faca ovakva :blink: verovatno je pomislio kako smo mi predstavnici Balkana na samitu EU u Pragu…Ali onda shugavi Madjar izvaljuje da je zelena karta Fiata na 10 ljudi a on drzi 11 .i mrtav ladan kaze “25 e,ili pishemo kaznu”naravno mi ga podmicujemo .Oni su kao EU ,znate,oni se gade na te Balkanske fore i oni se ne spushtaju na nivo mita JES MOSH MISLITI.Na Slovackoj grani nas Slovak pita na nekom polu Srpskom “Ima Rakija…rakije ima il nem`”
Mi ne verujemo shta nas pita lik ALI TO SU TE DUSHE SLAVENSKE i naravno dajemo mu rakiju koju smo shtekali u 1l boci od koka Kole.on nas pushta i kroz Slovacku zezanje .Onda nas Cesi opet drkaju ali jutro je vec svanulo i mi ulazimo u Brno i idemo ka Pragu gde smo iznajmili sobe u Hotelu.Ulazimo u Hotel manje vishe prijatno iznenadjeni jer je Hotel bruka dobar sa sve bazenom i saunom.Nema mnogo vremena za zezanje jer mora josh da se vozi do Libereca i da se nadje stadion ,ali ovaj sa shaltera ,recepcije,izvaljuje da je 3 sobe po dva kreveta iznajmilo 6 Srba ali nas u holu ima 11 ali smo mi iskusni i nikad nismo svi zajedno a on jadnicak pokushava da nas prebroji.
posle tushiranja se krece u Liberec i krece ono zashto svi sa ovog foruma valjda zivimo…….IZVINI TE ZA OVAKO DUGACAK I NE ZANIMLJIV UVOD ALI TAKO MI DOLAZE SECANJA I JA IH SAMO PRENOSIM NA OVAJ VIRTUALNI PAPIR…idem samo da njamke i da jedem neshto pa idemo ostatak.
……Srbi uvek kasne.To morate da znate, pa shto bi to bilo drugacije u ovom slucaju.na tekmu stizemo u sekundu do 17 00 i manje vishe smo zabezeknuti onim shto vidimo.Prvo,ovaj nas vozac nas istovara kod njihove tribine u fazonu OPUSTENo ,TI CEHI SU DOBRA DECA I mi polako preko neke livade i shume koja je odma tu pored(opet ja na njivi..)ovi njihovi navijaci nishta ,ne jebu nas ,a to je mene iznerviralo jer mi hocemo da budemo primeceni .Oni cesi svi u nekim sandalama za plazu i BELIM citaj,BELIM carapama i nekim shorcevima,hokejashkim dresovima ,i sa po pintom Plzenskog u ruci ,cekaju ispred stadiona pocetak.Ali stadion je ogradjen s`polja nekom plavom teshkom ogradom a murija ,ja josh nevide ono nigde ,FULL CRNA OPREMA SA ONIM MASKAMA ,FANTOMKAMA PREKO LICA.
Oni su verovatno mislili da im u goste dolazi FK kinderladen iz Afganistana pa su zbog toga doveli specijalni anti-teror squad.Oni se nalaze pored tih ograda a mi smo izvalili da je nasha tribina skroz tamo negde i da moramo da zaobidjemo to sve ,odnosno da idemo kroz tu shumicu u kojoj stvarno nismo znali kuda da idemo.Ispred nas se na klupi u tom shumarku pojavljuje lik sa dredovima i pushi Gandju ,verovatno je mislio kako je to sigurno mesto i kako ga niko nece videti.Al se zajebo.
Mogu da zamislim shta je pomislio kad je video kako Cetnici izlaze iz shume. Ovaj nash lik mu na engleskom kaze neshto tipa OI !!BOB MARLEY…kako da dodjemo na severnu sranu stadiona i on onako zabezeknut nam pantomimom objashnjava kako moramo da predjemo onaj potok i da izadjemo na parking.Prolazimo veoma grubo pretresanje od strane policije i ulazimo u kavez.A u kavezu uffffff…ja josh ne vide takvu ekipu 350 400 momaka ali svi na mestu ,shto se kaze .Krece navijanje Cesi neznaju shta im se deshava,i ja stvarno ne znam kada smo navijali tako na nekom gostovanju van BGa i NSa.JOSH JENA POBEDA I TITULA…..
90 minuta plus poluvreme plus 25 minuta nakon utakmice.kako primimo gol,mi josh jace.Cesi prilaze ogradi ,slikaju nas ko da im je cirkus doshao u grad.Cesi koji su blize kavezu pocinju da navijaju sa nama i da pleshu u ritmu ,Neke Cehinje prilaze isto slikaju,neki klinac dolazi do kaveza i trazi shal od Zvezde,a ovaj jedan lik iz HEROESA mu kaze da ce da mu da, ali da ovaj prvo njemu baci shal .Klinac baca shal sa te malo podignute galerije dole kod nas a ovaj lik uzima shal i ode …ovaj mali napravio tuznu facu …
..Igraci se vracaju i svlacionice ,pozdravljaju nas a neki lik sa Zapadne tribine sa sve shajkacom i Srpskom zastavom utcava na teren ova murija skace na njega i odvode ga negde.Mi krecemo nazad u Prag .U Pragu bruka dobro vece bilo.ko je bio u Pragu znace o kojoj ulici prica.Sve vreme smo blejali u onoj ulici na cijem se vrhu nalzi muzej ,a u toj ulici srecemo neke crnce koji nam **** da od njih kupimo sve zivo.Ganja ,ex,slicice,kurve ,pishtolj,bazuku ma sve zivo.Krecemo da se nalivamo fenomenalnim pivom i sedimo u centru i gledamo ribe koje prolaze.u tom trenutku izvaljujemo da u gradu ima nenormalno mnogo Engleza.od nekoga dobijamo obaveshtenje da te veceri igraju Slavia i Totenhem i da su Englezi (standardno)opkolili i zauzeli ceo grad.Idu po onim striptiz klubovima i troshe nenormalno mnogo para na kurve drogu i shta god.U tom trenutku nasha ekipa ulazi u ulicu i pali se baklja i krece show.
Englezi vrishte ko macke kad se pare,mi pomeshani ,onako ima i klinaca (najvishe se isticao mali J iz B ali ima i starijih.Krece ciscenje ulica sa englezima.E sad kad kazem Engleza ne mislim onih sa dresovima ,nego njihova ekipa i nasha ekipa kako oni kazu mano a mano.Bruka dobra pegla,patosiran neki OGROMAN FI FAJ FU FAM Englez.Pretcavanje preko njega ,YIDS se povlaci u sporednu ulicu(ako me secanje dobro sluzi)regrupishu se ali nemaju nikakve shanse.Neki Englez spaljen u licu kuka ,ljudi okolo gledaju shta se deshava i ne veruj.EE SSSADD,ja baksuz se odvajam od grupe jer sam ,da bi shto pre dosho do mesta gde je incident,prolazim kroz neku bashtu od nekog kafea i posle nekoliko desetina sekundi se nalazim tacno nasuprot jednog YIDSA koji (evo secam se kao da je juce bilo)nosi na sebi zuti Stone Island dzemer ali ne onaj sa znakom neko onaj na kome je ushiveni SI na rukav a kragna ide u koso.Crne dizel farmerke i dole nosi bele nike sa vazdusnim djonom ,koje sam ja kasnije jedva uspeo da nadjem i da ih kupim(morao sam da idem u onaj ogromni TC u Budimpeshti ako iko zna na shta mislim …ma nije bitno)Nosio je srebrnu narukvicu na desnoj ruci.A ja pocepane GOOD YEAR ADDIAS patike,quicksilver shorc i LA COSTE dzemper koji sam zabo Caletu ,koji je on kupio josh u ono vreme na Ponte Rosu.
On lik u zaletu ,i stane ispred mene pogledame onako kao cigana kad gledash , i ja reko ,e jebi ga ,nIJE SRAMOTA NAJEBATI OD OVAKVOG ENGLEZA ovo ce da mi bude do jaja shkola za ubuduce.I on mi kralj na cistom onom Kokni akcentu kaze SINE AJ DOVEDI CALETA DA SE BIJE SA MNOM. On lik imao brat bratu 40 dina i bio 2 sa dva,a ja dete.Kako sam zapalio odatle niste svesni,josh mislim da sam mu se i zahvalio. U nastavku veceri upoznajemo jednog lika koji diluje na ulici,i smara ljude da udju u njegov nocni striptiz klub.On nam prilazi mi neshto mu kazemo na Srpskom on se izleti misleci da smo mi Bosanci i kaze kako je on iz Sarajeva i kad je izvalio da smo mi Srbi pokushava da se vadi kako je on u stvari sa Pala,ali u stvari nije ni sa Pala nego je iz Bjeljine ali ustvari nije ni iz Bjeljine nego iz banja Luke…i da smo ostali da ga ‘znojimo ” josh malo bio bi na kraju SRBIN sa Dorcola.
Ne cimamo ga ,jer to NIJE NASH FAZON ali pokushavamo da iskorisimo njegovu uplashenost tako da nam spusti cenu karte za ulazak u taj Klub shto on i cini ali mi nismo imali ni za to.A onda krece bahatost na socijalni nacin .Kupujemo oko 100 120 kanistera piva i zabadamo se u lokalnom parkicu pored Katolicke Crkve i cirkamo do jutra .U toku noci pored nas prolazi EKSKURZIJA IZ HRVATSKE sa nekim majcama na kojima je pisalo neshto tipa SHTA SE DESI U PRAGU OSTAJE U PRAGU….ili tako neshto.Pola momaka pola devojke prolaze pored nas 11 ,koji smo vec pod debelim gasom i adrenalinom ja ove moje MOLIM da ne prave sranje jer su to (iako su nashih godishta)ipak u poredjenju s nama klinci i civili i HVALA TI DOBRI BOZE SHTO SU ONI USHLI U NEKI TRAMVAJ i otishli jer stvarno ne znam shta bi bilo te veceri.Pa ako je neko od vas bio na Eks u Pragu i prepozna se nek mi se zahvalio.
Mrtvi pijani dolazimo oko 5 ujutro u hotel a na putu do hotela upoznajemo nekog crnca.I ja krecem da ga smaram opasno i pricam s likom malo Eng malo ITL malo CZEH malo rukama malo ocima,i saznajem da je lik iz KASHMIRA,a zdiba na neku brlju Ja prevrnut od zivot pocinjem da ga zovem DOKTOREEEEEE zashto pojma nemam,,, malo se glupiramo po prevozu malo po ulici kad odjedanput nam se prikljucuje neke dve ribe i neki matori pijanac koji krece nakon nekog vremena da smara ovok iz kashmira.neshto se njih dvojica popickashe,a ja dajem gas
FIGHT
FIGHT
FIGHT
FIGHTFIGHT….
Od jebasmo ovog pijanca a ovaj Kashmirac nam nudi u znak zahvalnosti da nas odvede u javnu kucu koju drzi neki njegov pobro,da ***** neke meleskinje,indike pakistanke,mi naravno ne mozemo jer imamo samo 9e u dzepu.pozdravljamo se sa njim odlazimo sa ove dve u hotel onaj na recepcije se i dalje trudi da nas prebroji,ja sa slovencem upadam u kuhinju od hotela debele Cehinje nas izbacuju sa metlama ,u 8 ujutro odlazimo na bazen na kome pishe da se moramo ponashati pristojno,ovi moji skidaju i gace sa sebe i skacu na sve strane,i to sve na oci jedne nemice koja je doshla sa decicom da se okupa.
Zena bezi mi rucamo dorucak,i krecemo za BG a usput (poshto nemamo ni dinara) ulazimo u pumpu i odnosimo ceo deo sa sendvicima i sokovima Jebi ga prezivljavanje SURVAJVER ali pravi posle se vishe niceg ne secam jer su mi motori uradili shut down jer 3 dana nisam oka sklopio samo pio i pio i pio i pio
Ovo mozda i nije bila interesantna prica ali ja cu pricati samo dogadjaje koje sam ja doziveo bice josh,sve u svemu…..