Torcida ostala bez zastava u Srbiji

Kako pojedine Hajukove i Torcidine stranice prenose tokom akcije hapsenja osumnjicenih za kradju i demoliranje benzinske pumpe u Srbiji zandarmerija je oduzela  zastave koje se kace na gostovanjima Torcide. Jedna je ona udarna sa natpisom Torcida 1950 , a druga je ona sa ubijenim clanom splitske grupe Ivanom Blazevicem Blatom, nagde se navodi da su jos dve zastave oduzete. Kako se navodi u objavi zastave su zavrsile u rukama zandarmerije , a Splicani se plase da one nece biti vracene vec da ce zavrsiti u rukama Delija ili Grobara sto bi svakako bio veliki udarac za njih.

 

 

Za one koji nisu upuceni tokom odlazka na gostovanje u Bugarsku navijaci Hajduka upali su na benzinsku pumpu u Srbiji i napravili haos, kreli su sve sto im se naslo pod rukom i maltretirali su zaposlene na pumpi,a zatim demolirali pumpu i ispisali sprejem ustaske simbole.

 

 

Pripadnici MUP-a Srbije su uhapsili grupu hrvatskih državljana za koju se sumnja da je demolirala pumpu kod Vrčina,

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović je izjavio da su pripadnici MUP-a zaustavili na autoputu više od 400 hrvatskih navijača, te da je detaljnom kontrolom navijača i njihovih vozila policija je pronašla veću količinu drvenih i metalnih palica, nekoliko sjekira i baklji, kao i manju količinu narkotika.

“U policijske stanice u Nišu i Grockoj sprovodi se 32 navijača koji će biti privedeni nadležnim tužiocima i sudijama za prekršaje. Policija je kod nekih navijača pronašla i robu koju su ukrali na jednoj benzinskoj stanici kod Vrčina, tačnije cigarete, piće i igračke sa akciznim markicama Republike Srbije. Zbog divljanja na benzinskoj stanici sudiji za prekršaje biće privedeno 28 navijača zbog izvršenog prekršaja nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje u grupi, za šta je zaprećena zatvorska kazna od 30 do 60 dana“, objasnio je ministar Stefanović.

Ministar je upozorio sve one koji se kreću Republikom Srbijom, i srpske državljane i goste, da se ponašaju u skladu sa propisima i da poštuju zakone Srbije.

“Svako divljačko ponašanje, ponašanje koje uznemirava građane Srbije, nanosi im materijalnu štetu ili ugrožava njihovu bezbednost, biće oštro sankcionisano“, poručio je Stefanović

 

 

Sud saopštio prve kazne uhapšenim Torcidašima u Srbiji

Obavljena je akcija srpske policije tokom koje su uhapšeni navijači Hajduka iz Splita koji su opljačkali i demolirali pumpu u Srbiji.

Članovi MUP-a su sačekali hrvatske navijače na naplatnoj rampi Nais, gde je zadržala trojicu kod kojih je pronašla drogu i hladno oružje, a njima su odmah i izrečene kazne.

Trojica državljana Republike Hrvatske su u postupku pred Prekršajnim sudom u Nišu osuđena na novčane kazne u iznosima od po 20.000 dinara zbog prekršaja Zakona o oružju i municiji a izrečena im je i zaštitna mera oduzimanja predmeta kojim je prekršaj izvršen – navodi se u odgovoru Prekršajnog suda dostavljenom novinaru portala Telegraf.rs

Iz Suda je saopšteno da su svima kazne naplaćene pre pravosnažnosti presude u skladu sa zakonom koji predviđa da se to može učiniti ako okrivljeni ima prebivalište ili odlazi u inostranstvo pa sud nađe da postoji osnovana sumnja da će izbeći izvršenje sankcije.

Prema pisanjima srpskih medija, kod trojice Hrvata koji su privedeni u niški sud pronađeno je mnogo improvizovanog oružja i orudja.

– Oni su zaustavljeni u rent a kar vozilu na naplatnoj rampi „Nais“. U njihovom automobilu pronađene su improvizovane drvene i metalne palice, sekrice sa drvenom drškom i metalni žarači. Korektno su se držali pred sudom, nije bilo nikakvih incidenata, a pravdali su se da su oružje i oruđe kod sebe imali jer su u Bugarskoj bili napadnuti molotovljevim koktelima – kažu sagovornici za srpski portal Telegraf.rs iz istrage.

“DINAMO TO SMO MI” : Mamićev Dinamo krši zakon i vlastiti statut

Foto: Filip Kos / Pixsell

Navijačka je udruga “DINAMO TO SMO MI” kojoj je kako ističe, “prvi cilj zaustavljanje nasilne privatizacije Dinama od strane nelegalne uprave kluba”, izborila je novu pobjedu u borbi za Dinamo svih njegovih navijača, a ne prćije klimavaca koje je postavio bjegunac u Međugorje.

Na adresu Udruge stigao je zapisnik o provedenom inspekcijskom nadzoru nad GNK Dinamo Zagreb. Inspektori su utvrdili da Dinamo ne posluje po zakonu, da krši vlastiti Statut te da nema ispravan popis članova, piše index.ba

Između ostalog, nemaju podatke o trenutku pristupanja Klubu članova skupštine, izvršnog i nadzornog odbora, kao ni OIB velikog dijela članova Kluba. Prvostupanjska sportska inspekcija naredila je Dinamu da u roku od 60 dana ispravi nedostatke i dostavi gradskom uredu dokaz te da dostavi podatke odgovorne osobe u Klubu koja je zadužena za vođenje članstva:

“Potvrda je ovo svega što mi govorimo mjesecima i što su prije nas upozoravali ljudi iz inicijative ZZD, a to je da ova uprava i skupština Kluba ne radi po zakonu te da su sve odluke ovakve skupštine nelegalne. Na ovu odluku svakako ćemo se žaliti zato što je inspekcija utvrdila kako se skupština bira, ali nisu im naložili da taj postupak usklade sa zakonom i da se propišu transparentni izbori u Dinamu.

Nadamo se da će to ispraviti drugostupanjska inspekcija u Središnjem državnom uredu za sport. Jedini izlaz iz ove situacije je da GNK Dinamo napravi novi statut usklađen sa zakonom o udrugama te da se provedu izbori za predsjedništvo i skupštinu Kluba na kojoj će rukovodstvo birati svi članovi.” rekao je predsjednik udruge “Dinamo to smo mi” Juraj Čošić te dodao: “Iako čekamo službeni dopis o odgovornima za ovu situaciju, mi znamo tko je u Dinamu zadužen za popis članova pa nas ne čude ovakvi propusti.

Ti ljudi, osim što su zaposlenici Dinama, su i njegovi skupštinari te članovi klupske uprave. Dakle, baš su oni među glavnim krivcima za to što Dinamom upravljaju ljudi koji za to nemaju nikakav legitimitet. Nadamo se da će im ovo otvoriti oči te da će priznati pogrešku i raspisati izbore”.

Zdravko Mamić: Samo da ne dođe do duela Dinama i Zvezde

Čovjek koji je bio nekadašnji prvi čovjek Dinama iz Zagreba Zdravko Mamić rekao je u razgovoru za Informer da ne bi volio vidjeti duel Dinama i Crvene Zvezde u play offu Lige šampiona, ali isključivo zbog fudbalskih razloga.

Podsjetimo, Dinamo i Zvezda su se plasirali u 3. pretkolo Lige šampiona i samo ih jedan korak dijeli od play offa za ulazak u grupnu fazu. Mamić bi volio da u tom posljednjem kolu Dinamo izbjegne beogradsku ekipu zato što smatra da se radi o veoma kvalitetnom protivniku.

“Nikako ne bih volio da Dinamo izvuče Zvezdu i to isključivo iz fudbalskih razloga. Gledao sam i zimus Zvezdu, znam da su neki igrači otišli, ali došle su zamjene. Podatak da crveno – bijeli ove sezone nisu primili nijedan gol dovoljno govori”.

“Teško bi u ovom trenutku bilo procijeniti ko bi prošao dalje. Naravno, navijao bih za Dinamo, ali bile bi to dvije teške utaikmice. Zvezda je već iskusna, pa su na njenoj strani i kvalitetni igrači. S druge strane, Dinamo ima mladu ekipu, ne znam da li bi pobijedilo iskustvo ili mladost. Zbog toga bih volio nekog drugog rivala”, poručio je Mamić za srbijanski Informer i poželio sreću objema ekipa da prođu treće pretkolo.

Podsjećamo, Zvezda u trećem pretkolu igra protiv Spartaka iz Trnave, a Dinamo protiv Astane i obje ekipe su favoriti.

Uhapseni navijaci Hajduka u Srbiji

Pripadnici navijačke grupe Torcida iz Splita, koji su demolirali pumpu kod Vrčina u četvrtak na putu ka Bugarskoj, uhapšeni su tokom povrataka kroz našu zemlju nakon pobede njihovog Hajduka nad Slavijom iz Sofije.

U organizovanoj akciji srpske policije, huligani iz Splita su pohapšeni udruženim snagama policije iz Niša i Beograda.

Kako saznajemo, policija ih je čekala na naplatnoj rampi Nais kod Niša, gde je zaustavila više od 400 hrvatskih navijača. Svi su sem trojice prosleđeni u Beograd, dok su trojica zadržana u policiji u Nišu. Kod jednog od njih je pronađena droga, dok su druga dvojica imala hladno oružje.

Više od dve stotina navijača splitskog Hajduka koji su juče rano ujutru pokrali gotovo ceo asortiman u prodavnici na benzinskoj pumpi u Srbiji, kada su krenuli na utakmicu u Bugarskoj ostavili su za sobom pustoš i ustaške simbole.

Kako saznajemo, huligani koji su opljačkali benzinsku stanicu u Vrčinu uhapšeni su u Nišu, a policija je 28 Splićana transportovala u Beograd. Jedan maloletnik neće moći da odgovara zbog godina koje ima, te će biti samo proteran iz Srbije.

foto: Ras Srbija/ Dusan Milenkovic

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović potvrdio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova zaustavili na auto-putu više od 400 hrvatskih navijača, i da je detaljnom kontrolom navijača i njihovih vozila policija pronašla veću količinu drvenih i metalnih palica, nekoliko sekira i baklji, kao i manju količinu narkotika.

U policijske stanice u Nišu i Grockoj sprovodi se 32 navijača koji će biti privedeni nadležnim tužiocima i sudijama za prekršaje. Policija je kod nekih navijača pronašla i robu koju su ukrali na jednoj benzinskoj stanici kod Vrčina, tačnije cigarete, piće i igračke sa akciznim markicama Republike Srbije.

 

 

foto: Ras Srbija/ Dusan Milenkovic

– Zbog divljanja na benzinskoj stanici sudiji za prekršaje biće privedeno 28 navijača zbog izvršenog prekršaja nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje u grupi, za šta je zaprećena zatvorska kazna od 30 do 60 dana – objasnio je ministar Stefanović.

Iako je za ovakvo delo zaprecena pomenuta zatvorska kazna pouceni prethodnim iskustvima verujemo da ce navijaci Hajduka dobiti deportaciju u Hrvatsku i zabranu ulaska u Srbiju na odredjeno vreme.

 

Prica jednog Hordasa sa gostovanja

20.10.2010god

Vracam se sa jedne knjizevne veceri i zvoni mi telefon. Onako tramvaj tandrce nista specijalno. Gledam u displej haver iz ekipe.
-Haver: “Sta kazes na protivnika?”
-JA : ( O kakvom protivnuku prica ) “Ma nemam pojma.”
Haver: “Sloboda ”
JA: “J**o te vise Sloboda i Tuzla i solana… ne mogu ja tamo.”
Haver: “Ma jok ta Sloboda, ova iz Novog grada.” ( kreten se valja od smijeha )
JA: “Cuj i Sloboda ima u Sarajevu. Nemoj me zajebavat?”
Haver: “Ma bolan Bosanski novi.” ( kroz smijeh mi govori )
JA: “Nemoj me ba zajebavat. Nisam nesto raspolozen, cujemo se poslije”
Kakva ba Sloboda iz Novog grada iz Bosanskog novog, sta prica ovaj? To turnir neki?

Saznajem poslije protivnika i kontam sta je ba ovo ko su ovi, sta se desava? Necemo valjda…. sta necemo idemo, pa gdje god da se ovi nalaze! Nekako se skupljamo za 2 kombija ( jbg radni dan- citav dan ). Noc prije tekme zove me jedna grupa, kazu odosmo noc prije vozom, da upadnemo u grad malo da se sepurimo.

Ma kontam nema sanse oktobar mjesec, bas zima bilo. Svaka vama cast, ali ja cu ujutro.
Ustajem ujutro u 6h, vidim i stari budan sprema se na pos'o. Gledam me cudno : od kud ti? reko: imam nekog posla

Gdje si se to zaposlio, aaa sto su te u red doveli vidi ga, hajde hvala Bogu i on se zaposlio>> Budna i stara drago joj. <<gdje si se zaposlio? Sta je u pitanju?>> odavno ga ovako sretnog nisam vidio, Bio mi je simpatican tih par minuta .>U tramvaj ulazimo ma nije ni svanulo u glavi mi vidi ba ljudi idu na poso, ja na tekmu… tu sam se zapitao jesam li ja uopste normalan.

Stari govori <<nek te Sarajevo hrani p**ka im materina reci im sad kad dodjes odjavljuje me stari sa vode, ima li kod vas mjesta ( onda ona stara prica kako je i on gledo Papeta i ekipu pratio ih svugdje, ali nista od toga, nema tu hljeba ) Sreca dodje brzo njegova stanica, pa mi normala dalje bi, udje par drugova i nastavnismo do taxista pa u Vogoscu gdje nas je cekao haver sa kombijem.

Dva kombija i jedno auto krecu iz Vogosce za Bosanski Novi. U putu svega i svacega, Ja se napusio od dima, nije mi dobro bilo. Stajali da se ispovracam svako malo. Nikad mi losije nije bilo. Prespavo ! Ku**c prespavo, u pola frke trazim speed da prije stigem ( nemogu vise majke mi )
>< Nikad doci. Saznajemo da su nasi koji su sinoc otisli, prenocili oko neke vatre ( lozila braca cijelu noc ). Zovu nemaju hrane, spustilo ih i oni losi, kontam necu biti jedini zombi tamo. > Ko kaze da nam je zemlja mala nek ide za Bosanski novi (sad jesmo li mi lutali ili je on stvarno daleko ne znam .Saznajemo u putu da bi mogli BBB da nas napadnu… isto saznajemo da u tom gradicu ima grobara i delija, saznajemo i da smo naoruzani .
Kobmi pun svega. Hvala Bogu pa nas murija nije startala, mislim da bi jos pakete dobivao .<
Dolazimo u grad, i negdje vidimo nasu dvojicu varaju neku zenu, jedan joj odvraca paznju dok drugi krade neko voce. Uzela braca na popustu, popustila joj paznja  ( ne opravdavam kradju, ali kad si gladan nisi svoj ).
Kupimo te kurbane i dolazimo na stadion, prijemcujemo 2 grobara iza neke radnje vire, izvidjaju nasu brojnost. Ocekujemo pocetak tekme i neku akciju na nas. Prolazi par minuta dva lika na motoru jedan u duksi delija i oni vrebaju. Cuva nas 10-ak prasinara ili mi njih cuvamo, ne znam… Tekma ko tekma prosla 1:3. Prilazi nam na poluvremenu Zijo Blekic i gura 400KM da odemo negdje na meso. Odbili smo teske muke. Ultras, sta ces. Gladni se vracamo za Sarajevo kako smo dosli ne znam, ne sjecam se vise onesvjesti osam se, cuo sam samo da bi opet mogli BBB napasti, Nek napadnu nek j*bu mater, ne mogu vise.

Dr Nele Karajlic o navijacima

Dr Nele Karajlić
Fajront u Sarajevu (2014)

Nikad mi neće biti jasni ljudi koji navijaju za velike klubove. Oni su rasterećeni drame, slave titule kao rođendane, a broj tih slavlja otupljuje intenzitet uzbuđenja, njegovu jedinstvenost. Navijati za mali klub znači držati život u svojim rukama. Znati cijeniti svaku pobjedu, svaki remi. Suočiti se sa nevoljama i iz njih vaditi korisno. Navijati za mali klub znači uživati u trijumfu… I pričati o
njemu godinama… do sljedećeg… vrijednost pobjede mjeri se sopstvenim suzama, vrijednost poraza ličnim očajem. Navijati za mali klub znači imati stav u životu, suočiti se s nevjerom, ne biti emotivno kastriran, već potentan i moćan. Navijati za veliki klub znači biti utopljen u gomilu, biti emotivni evnuh, bizaran tip, dio gomile, bezličan, blijed. Neko ko se skriva iza mnogo poznatih boja.

Ajde, kako biste se vi ponašali prema nekome ko navija za Real iz Madrida? Ili za Bajern, ili za Mančester Junajted? Može li to biti ličnost? Naravno da ne. Liči vam na likove iz televizijskih reklama. A zamislite da upoznate nekoga ko navija za Kvins Park Rendžers. Pa da ga vodiš kući odmah!

 

Mali tim nosi sa sobom veliki san, a veliki tim snova nema… on ih je ostvario. Mali tim je uvijek na korak od ostvarenja sna, ali ga nikad ne ostvari, jer ostvarenjem sna čovjek izgubi smisao postojanja. Kažu, ostvario sam svoj san! Pa što se onda ne ubiješ, frajeru? Ispuniti san znači prestati postojati, jer postojanje je put do sna! Ako se san ispuni, pa zašto onda postoji raj!?

Torcida se bakljadom sa Sv. Duje oprostila od Olivera

Splitska Torcida se špalirom od crkve Sv. Frane do gata Sv. Nikole oprostila od velikog pjevača i još većeg navijača Hajduka Olivera Dragojevića.

U 19:50 Oliver je simbolično posljednji put isplovio katamaranom prema Veloj Luci uz pratnju brodica prenosi index.ba

Na Svetom Duji je postavljena Oliverova slika, klapa pjeva “Moj galebe”, a navijači, koji su svi danas došli u bijelim košuljama, bakljama su s vrha katedrale pozdravili kultnog pjevača.

Foto: Pixsell / Dino Stanin

Sve slike kao i snimak možete pogledati na članku klikom OVDE.

Najbolje posete proteklog vikenda

Ovog vikenda odigrano je jos jedno kolo najboljih fudbalskih liga iz zemalja bivse SFRJ, posete na stadionima su vec tradicionalno bile lose jer je na samo dvije utakmice zabelezena veca brojka od 7000 posetilaca.

Kao po obicaju u utakmicama koje igraju pred domacim navijacima Zvezda ima standardno dobru brojku koja je ovog vikenda bila preko 7000 navijaca u meču sa starim rivalom, Radničkim iz Niša.

U BiH je derbi kola privukao najviše posjete i navijači Čelika su odlično odradili svoju dužnost.

Crvena zvezda – Radnički N. 7200

Čelik – Željezničar 7050

Maribor – Mura 5800

Rijeka – Gorica 5200

Osijek – Hajduk 4400

Dinamo – Rudeš 2600

FK Sarajevo – FK Mladost D.K 2100

Mačva – Napredak 2000

Istra 1961 – Slaven Belupo 2000

 

Navijac Crvene Zvezde isprebijan u Splitu

Aleksandar Gundelj (27), mladić rodom iz Knina koji živi u Subotici, napadnut je fizički krajem nedelje u Splitu tek što je stigao na more, a kao razlog se navodio tetovaža na leđima, na kojoj su ćirilicom ispisane reči cara Lazara i pripadnost navijačkoj grupi Delije Knin.

Incident u kome je Aleksandra grupa od desetak Hrvata napala, šutirala i udarala, dogodio se na plaži Bačvice kod Splita dok je bez majice šetao sa drugaricom. Prema njegovim rečima, Hrvati naoružani palicama na razvlačenje su ga opkolili i povikali: “Ovdje ste došli da provocirate“. Nasrnuli su na njega, a on je uspeo da im umakne.

Aleksandar je srećom uspeo da umakne nasilnicima u obližnji kafić iz kojeg su ga izbacili i rekli da ne žele da učestvuju u njihovoj svađi. Na kraju se sklonio u zgradu gde je jedna od stanarki odmah pozvala policiju.

 

 

U stanici su mu saopštili da ne može više ostati u Splitu i da ga što pre napusti.

Gundelj potvrđuje  da je fizički napadnut i kaže da nije mogao da pretpostavi da bi moglo da mu se dogodi nešto slično, jer je već letovao u Hrvatskoj, mada sada prvi put u Splitu.

Aleksandar Gundelj pretučen je pre dva dana na plaži Bačvice kod Splita, zbog tetovaže koju ima na leđima a na kojoj su ispisane reči cara Lazara na ćirilici.

Tvrdi da nije imao nameru da izaziva bilo kakve sukobe, najmanje na nacionalnoj osnovi, ali je pojedince očigledno isprovocirao citat na njegovim leđima: „Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kakva je sila koja me prati, nego po tome koliku svetinju branim“, kao i veliki natpis „Delije Knin“.

 

 

– To je bio prvi dan na moru. Inače sam prenoćio u Kninu i otišao u Split i onda se sve izdešavalo u nekih sat vremena dok smo bili na plaži. Sve je bilo na brzinu. Sledećeg dana uveče sam se vratio u Srbiju – kaže za „Blic“ Aleksandar.

Po napadu, on je otrčao u obližnji kafić, ali su ga iz njega izbacili jer su rekli da ne žele da budu deo njihove svađe. Zatim je Aleksandar utrčao u obližnju zgradu, a ubrzo je po pozivu jedne od stanarki stigla i policija. Rečeno mu je da napusti Split.

– Sve to što se dogodilo, zapravo je bila borba za život. Kada sam video da sam sam i da nemam nikoga ko mi može pomoći, zaista sam se osetio bespomoćno. Nikada ranije nisam imao sličan problem. Rekli su mi da ne bih smeo baš tako da šetam sa tom tetovažom, ali mene je malo ponelo more, turisti, morska atmosfera. Nisam ni razmišljao o bilo čemu lošem. Nije to ništa bilo sa namerom. Nisam planirao da me neko ubije. Sve se desilo spontano, ali kada sam video da su došli, znao sam koliko je sati i pretpostavio sam šta sledi – priča Aleksandar.

 

 

 

 

“Ići ću u Knin, ali na more više ne”

On kaže da su ga udarali „opremom“ i šutirali po glavi i svuda po telu, ali i da povrede nisu vidljive, kai i da nije bio na lekarskom pregledu.

– U skorije vreme sigurno neću ići u Hrvatsku na letovanje. U Knin svakako planiram da idem i od toga ne odustajem, ali što se tiče mora, za sada me sigurno neće videti – zaključio je Gundelj.