‘89-‘90 na Banjici se igrao rukomet Zvezda-Zagreb.Mi smo igrali fudbal,ne secam se sa kime,nekoliko sati pre tog rukometa.Realno 95 % ljudi ne bi otislo na rukomet da nije vec pred Marakanom,pocela da kruzi prica da je sigao jedan autobus Boys-a iz Zagreba,da bi tokom prvog poluvremena,za sankom doslo do cela 3 autobusa koja su dosla iz Zagreba.Na poluvremenu smo svi izasli i krenuli put Banjice.Kada smo stigli i usli u hodnik dvorane zatekli smo 15-tak Boys-a,u jednom cosku okruzeni kordonom policije.Do tada sam Klokana znao samo iz vidjena,sa nekih jurnjava oko stadiona u Beogradu i Zagrebu,doceka na stanici,i prepucavanja preko ograde,dok ste jos bili na istoku u sezoni ‘87-‘88 prolecni deo.Javio sam mu se i pozvao ga da krene sa mnom na pice,policija je pocea da reaguje i da me odgurava od njih.Klokan je mrtav ladan rekao da je ok,i da ce krenuti sa mnom.Pub ga je ubedjivao da ne ide ,ja sam govorio da je sve u redu,da nese biti nikakvih problema,dok pubu nije puklo i rekao Klokanu:Idi ako te prebiju,mi nismo krivi.
Otisli smo zajedno do drugog dela sportskog centra gde je bazen i seli u bife.Bogami popili smo sigurno po 5-6 piva,podsetili se nekih detalja sa prethodnik utakmica,da bi ga na poluvremenu otpratio do coska tribine gde su bili smesteni Boys-i i vratio ga medju njegove.Tim gestom covek me je odusevio i zasluzijo moj respekt zauvek.Posle dogadjaja kada je Dugi na casnu rec ostavio Pampija u Zagrebu posle kosarke,a zatim ga poslau u rebro na deset dana i kada je taj isti Pampi na casnu rec zadrzao Parangala u Beogradu da ostane da se gosti sa njima,a desilo se ono sto se desilo ,stvarno je trebalo hrabrosti (ludosti) uraditi to sto je uradio Klokan.Mislim da na njegovom mestu ja to ne bih uradio.U svakom slucaju bio je jedan od boljih Boys-a is tog perioda.
Navijači FK Slobode iz Tuzle, popularne “Fukare” oglasili su se povodom dogovanja Slobode prema igraču Ivanu Kostiću. Dugovanja prema ovom fudbaleru koče Slobodin put ka Premijer Ligi BiH u čijoj narednoj sezoni slave 100 godina kluba.
Saopštenje za javnost prenosimo u cijelosti:
Zašto Ivan Kostić igra kod čovjeka koji mu je ostao dužan 50.000KM?!
UG FUKARE FUN CLUB se oglašava povodom tzv. “dugovanja” pojedinim igračima u koje spadaju i dva igrača koja nisu ispoštovala sve svoje obaveze,a to su Ivan Fatić i Ivan Kostić. Kada je riječ o Ivanu Fatiću,o njemu imamo dosta provjerenih informacija koje niko nikada prije nije spomenuo u javnosti. Bivši igrač Slobode Ivan Fatić je aktivno konzumirao opojna sredstva i svaki vikend se sa svojom ljepšom polovinom provodio u poznatim tuzlanskim kafanama i diskotekama,do ranih jutarnjih sati u pijanom stanju. Ivan Fatić je igrač koji nije odigrao ni punih 180 minuta na terenu. Čovjek koji traži svoja dugovanja za period kada nije ni trenirao sa ekipom. Svi znamo da je suspendovan od strane tadašnjeg trenera Vlade Jagodića zajedno sa Ivanom Kostićem. Ivan Kostić – igrač koji je tako kukavički napustio Slobodu nakon odlaska “njegovog” predsjednika Azmira Husića,gdje je nakon svih igara i pokušaja završio kod istog u nižerazrednom klubu koji je pod rukovodstvom Azmira Husića. Isti taj tzv.”gospodin” Azmir Husić je ostao dužan ranije navedenim igračima u ovom saopštenju,koji sada potražuju taj isti dug od FK Sloboda Tuzla na razne načine. Nismo mogli a da se ne uključimo u ove spletke koje sve rade da bih otjerali naš tuzlanski ponos u provaliju. Želimo sve vas napomenuti kako javnost,tako i pomenute,a također i još jednog doušnika Aldina Džidića koji već nekoliko godina staje na žulj tuzlanskoj svetinji. UG FUKARE FUN CLUB daje punu podršku predsjedniku Senadu Mujkanoviću i upravnom odboru FK Sloboda Tuzla. Obećavamo borbu protiv kriminalaca do zadnjeg atoma snage,nećemo nikada nikome dopusti da naudi našoj svetinji. FK Sloboda Tuzla je klub svih tuzlaka i svih dobrih i pozitivnih ljudi.
SLOBODA IZNAD SVIH NAS,UZ TEBE KROZ ŽIVOT CIJELI!!!
Sam početak novog milenijuma doneo je mnoge promene, nova događanja na domaćoj i svetskoj sceni, ubrzani tehnološki napredak, politikanska prepucavanja i lopovski fudbalski savezi bila su i dalje u žiži pažnje ali ne i za verne navijače OFK Beograda koji su znali šta žele. Baš tada negde na uglu između Bulevara Despota Stefana (tadašnjeg 29. Novembra) i ulice Vojvode Dobrnjca, mala ali verna grupa ofkovaca uz poslepodnevno pivo nesvesno je bila glavni okidač jedne nove navijačke grupe koja će se nedugo zatim roditi. Beogradski mangupi, mahom desničarski orijentisani potekli iz pank i skinhed supkulture koji su bodrili OFK Beograd još od devedesetih godina okupljali su se na pomenutoj lokaciji ispred tadašnjeg dragstora “Pingvin”. Nakon tragične pogibije jednog od momaka iz ekipe, Gorana Božića Bože, ispijajući poslednje pivo u njegovu čast, momci donose odluku da ispune poslednju Božinu želju -Pingvin Bojsi su rođeni. To proleće 2002. godine na srpsku navijačku scenu donosi još jednu novu mladu grupu navijača OFK Beograda u navijačkim krugovima poznatu kao Pingvini. Pingvin Bojs su od samog početka uzeli aktivno učešće u svim utakmicama kako kod kuće tako i na strani, i kroz par godina svog postojanja uspevaju da prošire svoje redove, te nedugo nakon toga postaju najmasovnija i najorganizovanija navijačka grupa OFK Beograda van Karaburme. Ofkovci iz Pančeva, Višnjičke Banje, Borče, centra i Tašmajdana, Novog Beograda, Bežanijske Kose itd. stajali su svi pod jednom zastavom– Pingvin Bojs. Neretko se u to vreme mogao videti korteo beogradskih navijača koji je gromoglasno ozvanjao centrom i nagoveštavao da baš taj dan igra OFK Beograd. Mali Tašmajdan vrveo je od navijača OFK Beograda, dok se pred polazak na gostovanje tražilo jedno mesto viška u punom autobusu Pingvin Bojs-a. Još se i danas pamte pijana gostovanja pripadnika Pingvina Bojs-a u Češkoj, Bugarskoj, Finskoj, utakmicu u Rumuniji, Crnoj Gori, a u novijoj istoriji putovanja u Holandiju i Grčku.
Gde je bio je bio Beograd, tu su bili i Pingvini. Kao grupa koja je okupljala desetine duša, ni
sam marketing nikada zaostajao. Iz organizacije Pingvin Bojs-a izašlo je više motiva majica, dukseva, šalova, kačketa i kapa sl. Takođe, pingvini su vrlo često bili poznati po svom problematičnom ponašanju, pa grupa za vremenski kratak period dolazi u centar pažnje na srpskoj i beogradskoj navijačkoj sceni. I mnogi se danas sećaju okršaja sa drugim navijačima i demoliranja svega što nije išlo od ruku Pingvinima. U toku 2006. godine Pingvini prestaju aktivno da idu na južnu tribinu omladinskog stadiona ali grupa nastaje da živi i neretko prati utakmice sa zapadne tribine, da bi se na jug pripadnici grupe vratili tek 2012. Godine. U tom međuvremenu jezgro Pingvin Bojs-a oduvek je ostalo privrženo OFK Beogradu i kao i dan danas, verno prati put beogradskog stogodišnjaka. Iako je grupa prošla kroz težak period, neka braća više nisu na ovom svetu sa nama, dok su neki dobili višegodišnje zatvorske kazne, Pingvini nastavljaju da postoje. U godini kada se proslavlja 15. godina grupe ponovo su probuđene stare vatre stare garde, dok sada novi momci a sutra i naša deca ne budu preuzeli zaostavštinu svojih očeva- starih Pingvina. Jer jedino je Beograd naša svetinja!
Dinamo i Partizan osvojili su trofeje kupa svojih država.
Zagrebački Dinamo Zagreb večeras je u finalu Kupa Hrvatske sa 1:0 savladao ljutog rivala Hajduka i tako s duplom krunom završili sezonu.
Dinamo i Hajduk finalni meč Kupa Hrvatske igrali su u Vinkovcima, a na kraju meča slavili su igrači s Maksimira. U prvom poluvremenu vidjeli smo nekoliko sjajnih prilika na obje strane. Najbolju šansu za Dinamo imao je Hajrović kada je pogodio stativu.
Trenutak koji je odlučio finalnu utakmicu desio se u 55. minuti kada je Gavranović zatresao mrežu Hajduka za 1:0. Ispostavilo se da je to bio i konačan rezultat utakmice iako su Splićani u finišu propustili nekoliko sjajnih prilika.
U ovom meču je Hajduk žestoko oštećen od strane sudija. Prvo je Said bio fauliran startom za crveni karton kada je krenuo pred gol Dinama, međutim sudija je dosudio nepostojeći ofsajd. Druga sporna situacija desila se u kaznenom prostoru Dinama dogodila se sedam minuta kasnije. Gyurcso je pao u kaznenom prostoru nakon duela sa Stojanovićem.
Također, treba izdvojiti i izdanje Torcide koja je u nekoliko navrata bakljama zasula teren u Vinkovcima, prekinula je nakratko utakmicu u drugom poluvremenu, a jedan policajac je ozlijeđen nakon što je pogođen bengalkom s tribine na kojoj su bili navijači Hajduka.
Partizan je u Surdulici odigrao finalnu utakmicu Kupa Srbije protiv ekipe Mladosti iz Lučana. Crno-beli su bili uspješniji, pa su slavili rezultatom 2:1. Paritzan je tako došao do trećeg naslova osvajača Kupa Srbije u nizu. Prije utakmice došlo je do velikog međusobnog sukoba navijača Partizana.
Partizan je na samom otvaranju susreta uspostavio terensku inicijativu, ipak Mladost uspijeva povesti.
Igrala se 21. minuta susreta kada se Janko Tumbasović odlično snašao pred golom Partizana i pogodio za vodstvo svoje ekipe od 1:0.
Krenuo je Paritzan nakon primljenog gola po izjednačenje, a terenska inicijativa se Beograđanima isplatila u 31. minuti kada je Marko Janković sjajnim udarcem sa 25 metara matirao golmana Mladosti za 1:1.
Partizan je nastavio napadati, ali promjene rezultata više nije bilo do odlaska na odmor.
Igrači Partizana su odmah po izlasku na terenu u drugom poluvremenu uspostavili svoju igru, a do gola i preokreta su stigli u 62. minuti kada je Zdjelar pogodio za 2:1.
Imala je Mladost zatim svoju šansu preko Miloševića, da bi i Partizan imao još nekoliko opasnih napada, ali je do kraja ostalo 2:1, pa su “crno-beli” po drugi put zaredom odbranili trofej Kupa Srbije.
Tokom drugog poluvremena finalne utakmice kupa Hrvatske u Vinkovcima doslo je do velikog incidenta izmedju navijaca Hajduka, popularne Torcide i zastitara, a sukob je izbio nakon sudijske greske na stetu Hajduka. Naime sudac je oprostio Dinamu penal i crveni karton.
Sve je počelo negdje oko 50. minute utakmice kada su pripadnici Torcide počeli trgati sjedalice s tribine na kojoj su smješteni te ih bacati u teren i prema policajcima, a navodno su revoltirani bili činjenicom da je jedan njihov pripadnih uhićen. Interventna policija je ‘upala’ na tribinu, sve se jedno vrijeme smirilo, ali ne zadugo. Desetak minuta kasnije Torcida je aktivirala svoju pirotehničku zalihu te bakljama gađala policajce, a jednom baklja je pogodila jednog pripadnika policije točno između vizira i ‘pancirke’.
DINAMO je pred više od osam tisuća gledatelja u Vinkovcima pobijedio Hajduk s 1:0 i osvojio je Hrvatski nogometni kup. Modrima je ovo 15. put da su podigli Rabuzinovo sunce. Strijelac pogotka odluke bio je Mario Gavranović nakon katastrofalne pogreške braniča Hajduka Savvasa u 54. minuti utakmice.
Potrebno je naglasiti da je susret obilježilo očajno suđenje Marija Zebeca i njegovih pomoćnika, koji su griješili uglavnom na štetu Hajduka.
Takodje doslo je i do incidenata na tribini koja je namenjena za “smirenije” navijace kada je nekoliko navijaca splicana polivalo pivom navijace Dinama
Dve frakcije Grobara sukobile su se na naplatnoj rampi kod Niša pred današnje finale Kupa koje Partizan igra u Surdulici sa ekipom Mladosti iz Lučana (19.00).
Zaraćene frakcije srele su se na auto-putu i započele žestoku tuču, u kojoj su korišćene baklje, kamenice i motke. U incidentu je učestvovalo oko 250 navijača!
Haos je dugo trajao, jer nije bilo dovoljno policije da zaustavi sukob. Tek po dolasku pojačanja, organi reda su uspeli da razdvoje zaraćene strane. Istovremeno je stigla i hitna pomoć kako bi ukazala povređenima, a bilo ih je više desetina. Krvi je bilo na sve strane, više od 20 učesnika tuče imalo je razbijene glave piše kurir.rs
Foto: kurir.rs
Koji minut posle 16 sati saobraćaj je u tom delu normalizovan. Policija je huligane zadržala kod naplatne rampe, svaku sa po jedne strane auto-puta.
Inače, u Surdulicu je krenulo oko 1.500 navijača Partizana.
Trenutni rezultat utakmice finala Kupa je Mladost – Partizan 1:1 43'minut.
Utakmicu možete gledati uživo na linku: www.BALKAN-STREAMS.com
Do sukoba je došlo oko 2 sata poslije podne, a policija je razdvajala zaraćene strane.
Ono čega su se mnogi pribojavali pred finale Kupa u Surdulici, dogodilo se već na putu ka stadionu, gde se od 19 časova igra meč za pehar. Dve frakcije Grobara sukobile su se na naplatnoj rampi nešto posle 14 časova, a u masovnoj tuči korišćene su baklje, kamenice i motke.
Policija je bila na licu mesta pokušala da je razdvoji sukobljene strane, između kojih već nekoliko meseci traje krvavi rat, koji je započet još na 156. Večitom derbiju.
Prema informacijama portala Telegraf.rs , veliki je broj povređenih, a uskoro bi trebalo da imamo i detaljnije informacije.
Grobare inače, već čeka masovno obezbeđenje u Surdulici i velike snage policije su već na terenu, o čemu svedoče i fotografije portala Telegraf.rs čiji su novinari bili na terenu.
Foto: TelegrafFoto: Telegraf
Trenutni rezultat utakmice finala Kupa je Mladost – Partizan 1:0 25'minut.
Utakmicu možete gledati uživo na linku: www.BALKAN-STREAMS.com
Dinamo i Hajduk večeras u Vinkovcima od 19 sati igraju finale Kupa Hrvatske.
Hajduk želi trofej, čime bi popravio sezonu, dok Dinamo nastoji na Maksimir vratiti duplu krunu. Očekuje se oko 2.500 Hajdukovih navijača i velik broj Bad Blue Boysa koje će policija dopratiti na stadion.
U Vinkovcima i oko grada prisutne su brojne i jake policijske snage. U vinkovačkim kafićima zabranjenje su staklene čaše i pepeljare zbog straha da ih navijači ne bi iskoristili za obračune.
Hrvatski mediji javljaju da navijači i veliki rivali sjede kafić do kafića, a čuva ih policija, koja legitimira sve što hoda po centru grada.
Hajdukova delegacija odbila je zajednički ručak s predstavnicima Dinama i Hrvatskog nogometnog saveza uoči današnjeg finala Hrvatskog kupa u Vinkovcima (od 19 sati).
Hajduk će otići na prijem kod gradonačelnika Ivana Bosančića i župana Bože Galića, ali neće se neformalno družiti s čelnicima i članovima Izvršnog odbora HNS-a, kao ni vodstvom Dinama, javlja Dalmatinski portal.
Hajduk finale Kupa čeka u Vukovaru, gdje se momčad od ponedjeljka priprema za najvažniju utakmicu sezone.
The first organized group of blue fans appeared in 1986.throughout Dinamo have been followed by the “army” of supporters throughout their history. A few most faithful and most eager Dinamo fans established the group “Bad Blue Boys” after the model of similar fan groups from abroad. According to the legend, this name was incited by the film “Bad Blue Boys” with Sean Penn in the main role.
The BBB branches started appearing in all parts of Zagreb so different banners were seen at the stadium (BBB Maximir, BBB Travno, BBB Dugave etc.). At the beginning, the fans organized departures to visiting matches themselves. They were remembered in Belgrade, Sarajevo, Ljubljana, Niš, Titograd, Split…They proudly traveled throughout the former country, with their heads up, and with the names of Dinamo, Zagreb and Croatia on their lips. Very often it was unavoidable to get into fighting in order to support and show loyalty to the club. They didn’t bother.
Dinamo was and is their sacred thing. At the beginning of 90-ies, the first fan club “Bad Blue Boys” was founded. It had aroused a great interest, everybody wanted to give his contribution, but in spite of all that enthusiasm, the fans faced numerous problems. Regardless to all the troubles the bonds among the fans were getting stronger and reached its peak on 13 May 1990.
That was the day when Maximir stadium hosted Crvena Zvezda from Belgrade. The visiting fans, so called “Delije” had started provoking before the match started. When Belgrade hooligans broke the fence at southern standing and started the fight with a group of Dinamo’s fans, the northern stand with Bad Blue Boys went mad. The security fence was demolished in a second and BBB set in motion towards south. The police forces blindly followed the commands of their superiors and fought fiercely against BBB. Many were arrested, beaten up and “marked”.
Zvone Boban, the captain of Dinamo tried to defend Dinamo’s fans. His legendary jump on to the policeman marked the beginning of the fall of one state. The majority of BBB, thinks that the war in Croatia started on 13 May 1990 – by the match between Dinamo and Crvena Zvezda that had never been played. During the war, a lot of Dinamo’s fans were also the soldiers of Croatian army in the war where they were defending their home land. They were either in police forces, ZNG or HOS, and together with the fans of other Croatian clubs they fought on the battle fields from Prevlaka to Vukovar. Many of them had never returned home. The monument –shrine to the Croatia Knights – was built in honor and glory to all those who died with blue color in their hearts, below the west stand of Maximir. Generations of BBB have passed through Maximir stands but they remained the twelfth player of Dinamo. They have become the unavoidable part of “the Dinamo legend”.
Zagreb journalist Andrej Krickovič argued that Bad Blue Boys were at the forefront of the national movement in the country in 1990 and that they had offered their support to Franjo Tuđman (who became the first president of Croatia in the 1990s) in Croatia's first elections. And Sasa Podgorelec, a Zagreb film director who made a documentary about the Bad Blue Boys stated that they were, ” conscious enough of their own identity and brave enough to express their wishes for Croatian independence… when others were too frightened to say so. Later on, BBB turned against Franjo Tuđman who pushed for club's name to be changed to NK “Croatia”. Tuđman was a frequent visitor of home games and would usually be greeted by stadium officials before the match started. This would always trigger loud whistling and chanting from Bad Blue Boys often forcing Live TV coverage to mute the audio.
In 2008 the group were involved in a controversy over graffiti daubed on the walls of the Zagrebački električni tramvaj building at Remiza, saying, “Death to Journalists, BBB ZG”, which appeared on 21 March 2008. The graffiti appeared following the death of a BBB member after a brawl in in Ribnjak park. BBB denied any involvement in either the graffiti or other incidents which had occurred, criticising reporters for “agitation and prejudgement” for stating that Dinamo fans were behind the entire matter. Zagreb's mayor Milan Bandić also offered his support to the Bad Blue Boys, claiming that they were wrongly accused and that the entire story was false. In November 2008 BBB fans were praised by the English media for their support at White Hart Lane in London at a UEFA Cup match against Tottenham Hotspur for continuing to loudly support their team, even when they were losing 4-0.
In December 2010 30-40 Bad Blue Boys attacked an PAOK traveling coach with stones, bricks and flares setting the traveling coach on fire and inflicting injuries on several passengers.
From 11 August 2010 the Bad Blue Boys were boycotting the clubs matches due to their dissent with the clubs leadership. The boycott ended on 30 August 2011, but remained active for the European matches in the Champions League that season.
In 2011, Bad Blue Boys made the list of 16 “hardcore hooligan firms, ultras groups we wouldn't want to mess with”, compiled by the American sports website Bleacher Report.