Two big hooligans fight in Europe this weekend (VIDEO)

The past days of the Bulgarian navy scene were very interesting and daring. After an agreed fight between the representatives of the Lokomotiv group of fans from Plovdiv, the popular Laut of the Army and representatives of CSKA from Sofia, the Animals subgroup, there was a chaos in which several people were slightly injured. Reopened by the fact that their “colleague” lost the match, the CSKA fans started to throw their chairs and squatting fans from Plovdiv to what they replied with the same measure …

 

https://www.youtube.com/watch?v=OzllxCiTtNI

Switzerland 19.05.2018
Fight on the streets after FC Basel – FC Lucern.
Zürich & Karlsruhe came to Basel unannounced and attacked the local hooligans. After a long confrontation, hooligans from Basel fighting back and destroy several enemy cars.

Haos posle dogovorene borbe u ringu izmedju clana Lauta Army-a i Animals CSKA (VIDEO)

Proteklih dana na bugarskoj navijackoj sceni bilo je veoma zanimljivo i zustro. Posle dogovorene borbe izmedju predstavnika navijacke grupe Lokomotive iz Plovdiva popularne Lauta Armije i predstavnika CSKA iz Sofije, podgrupe Animals, doslo je do velikog haosa u kojoj je nekoliko osoba lakse povredjeno. Izrevoltirani cinjenicom da je njihov “saborac” izgubio mec navijaci CSKA poceli su da bacaju stolice i gadjaju navijace iz Plovdiva na sta su im oni odgovorili istom merom …

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=OzllxCiTtNI

 

Sukob navijača Dinama i Crvene Zvezde na autoputu

Kod motela Plitvice na zagrebačkoj zaobilaznici u smjeru Bregane došlo je do sukoba navijača Dinama i Crvene zvezde.

Zbog toga je nastao zastoj na autocesti, a gužva se protezala do čvora Lučko.

BBB su navodno napravili zasjedu Delijama i to navijačima Zvezde iz Slovenije koji su se vraćali s proslave naslova njihova kluba u Beogradu.

U zagrebačkoj policiji potvrdili su da je došlo do sukoba:

“Nekoliko slovenskih državljana u dva kombi vozila slovenskih nacionalnih oznaka jučer je, 20. svibnja 2018., na graničnom prijelazu Bregana, na izlazu iz Republike Hrvatske, prijavilo policijskim službenicima da ih je na autocesti u blizini motela Plitvice, različitim predmetima napalo više osoba koje su se potom ubrzo udaljile. Liječničku pomoć koju su im ponudili policijski službenici, slovenski državljani su odbili.

U događaju nitko nije ozlijeđen, a materijalnu štetu na vozilima nisu mogli procijeniti. Policijski službenici utvrđuju sve okolnosti ovog događaja.”

(izvor: index.hr)

Derbi 4. lige BiH! Pun stadion, vatrena atmosfera i eurogol

Utakmice nižih liga u Bosni i Hercegovini redovno, ali i sasvim očekivano, padaju u sjenu duela koji se igraju u Premijer ligi, Prvoj ligi Federacije, ali i Republike Srpske. Ipak, i tamo se dešavaju zanimljive i lijepe priče.

Prvi gol na utakmici je u 47. minuti postigao Kešinović iz slobodnog udarca i to na zaista atraktivan način, a konačnih 2:0 je u 82. minuti postavio Smajlović.

Za vikend je u okviru 36. kola Prve lige Tuzlanskog kantona odigran lokalni derbi u kojem su snage odmjerili FK Gornji Rahić i NK Trešnjevka. Nakon što je na poluvremenu bilo 0:0, domaći su u nastavku postigli dva gola i slavili sa 2:0.

Utakmici dva rivalska kluba prisustvovalo je više od 500 gledalaca, što je izuzetna posjeta za utakmicu četvrtog ranga bh. fudbala. Navijači Gornjeg Rahića napravili su sjajnu atmosferu u šta se i sami možete i uvjeriti.



(sportsport.ba)

Jedni od najpoznatijih na svijetu: Ultras Casablanca

Dobrodošli u Casablancu, najveći grad u Maroku. Ova rečenica zvuči holivudski, ali u tom gradu egzistira jedan od najvećih klubova Afričkog kontinenta, Raja Casablanca i njeni Green Boy Ultrasi.

Casablanca je grad velikog derbija između Raja i Wydada Athletic Cluba u kojem do izražaja dolaze jedni od najžešćih ultrasa u Africi.

Raja je klub koji je osnovan 1949. za koji navija radnička klasa. Nastao je kao politički odgovor na bogate komšije Athletic Cluba.

To je bio odgovor srednje klase – napravili su svoj fudbalski klub. A zelena boja dresova? Ona simbolizira slobodu i nadu, kažu Green Boy Ultrasi.

Kao što je slučaj sa mladima širom svijeta, Raja je više od kluba. Služio je kao način indetifikacije mladih sa određenom ideologijom ili načina življenja. Oni su bili jezgra grada i srce Casablance. Upravo su zbog toga ultrasi Raja bili posebni u zemlji.

Prvu titulu su dočekali 1988. što je bila odskočna daska za ono što je Raja danas, najuspješniji klub Afrike.

Iako na međunarodnom nivou ne predstavljaju fudbalsku silu, navijači su ti koji su klub proslavili širom planete.

Green Boy Ultras, su jedni od najvažnijih i najglasniji navijačkih grupa u svijetu. Na svakoj utakmici stadion Mohammad je ispunjen do posljednjeg mjesta, a atmosferu koju navijači Raja naprave na južnoj tribini, je zaista spektakularna.

Međutim, derbi sa deset godina starijim klubom WAC, je nešto što prelazi granice „normalnog“. To je rat društvenih klasa, a ovaj derbi je najveći u Africi. U februaru 2009., 14 navijača je završilo u zatvoru nakon derbija.

Godinu dana kasnije 200 navijača gradskih rivala je uhapšeno zbog nereda na ulicama i vandalizma. Green Boy Ultrasi su proglašeni za treću navijačku grupu u svijetu 2014. Evo i zašto…

(live387.ba)

Grupa Landscron, navijači ruskog Zenita

Vrlo je teško identifikovati navijače Saint Petersburga sa njihovim klubom koji je godinama u vrhu ruskog fudbala zbog njihovog izraženog rasizma u posljednje vrijeme. Teoretičari pojavu rasizma u Rusiji, među navijačima, objašnjavaju veoma oštrom vanjskom politikom predsjednika zemlje, Vladimira Putina.

Prije tri godine je na adresu čelnih ljudi Saint Petersburga na stadionu Petrovsky stiglo pismo ultra grupe Landscrona, u kojem je stajalo da „klub hitno mora da se riješi crnaca u timu.“

Ovaj ultimatum je naišao na negodovanje širom svijeta, a Landscroni su pokušali ublažiti reakcije rakavši da oni „samo žele da sačuvaju svoj identitet kao čistog ruskog naroda, bez lošeg uticaja sa strane.“

Ovakve stavove navijača Saint Petersburga analitičari pokušavaju objasniti u veoma burnoj historiji Rusije. U vrijeme komunističke vlasti zemlja je bila zatvorena za „reforme“ u Evropi, kada je stvarana Evropska unija poslije Drugog svjetskog rata. Kroz historiju, Rusiju su osvajali redom Džingis Kan, Napoleon i Hitler, pa je tako jačala „svijest“ da se strancu onemogući da vlada Rusijom.

Prije samo tridesetak godina uz majmunske uzvike i bacanjem banana u teren, engleski navijači su prednjačili u rasizmu. Bio je to redovan folklor navijača na Stamford Bridgeu i Anfieldu. I danas je prisutan, samo se vješto krije, i naravno nije izražen u tolikoj mjeri.

Jonathan Wilson je za The Guardian podsjetio na slično pismo navijača Sunderlanda 2012. čelnicima kluba, u kojem ih „savjetuju“ da bi u timu trebali biti lokalni i domaći momci.

Ali šta u ovome pismu nije jasno? Svi navijači fudbalskih klubova na svijetu žele da u njihovom timu igraju momci koji su odrasli u tom klubu, koji imaju izgrađen mantalitet grada u kojem žive i državu koju predstavljaju. Wilson kaže da ovakvo pismo nije problem, osim što su Saint Patersburgovci tražili da se odstrane samo ciljane grupe ljudi.

Ime Landscron, navijači Zenita su dobili po jednom historijskom događaju. Naime, arheološke analize kažu da su ruske trupe sedam decenija ranije na tom mjestu uništile jedno naselje pod kontrolom Švedske. 2004. su se ujedinile sve ultra grupe Zenita pod ovim nazivom koji u prijevodu znači, Kruna zemlje. U manifestu, kada je grupa osnovana, stoji: „Nordijci, mi smo vama blizu. Imamo istu želju za vlasću i krvlju.“

Alexsandar Rumyantsev, vođa Landscrona kaže da je u školi učio da crnci žive u Africi, kinezi u Aziji itd. „ Ja tu ne vidim rasizam. Svi na svoje i tačka.“ Yan Matusevich, profesor političkih nauka iz Saint Petersburga kaže, da ga je najviše šokiralo što je pismo ili manifest navijača, vrlo dobro prihvaćen od svih simpatizera Zenita. „ Jednostavno, na taj način ih plaše došljaka koji će im nametnuti svoj način življena, a to nijedan Rus ne želi.“

Na stadionu već deset godina vlada rasizam. Landscron vrijeđa sve crne igrače uz stalnu parolu, „Crna boja nije Zenitova“. Često navijači sa maskama Ku Klux Klana paradiraju tribinama.

Prije pet godina je uveden strožiji zakon zbog učestalih nereda na tribinama, a Landscron je imao upečatljiv performans na tu odluku Vlade. Na utakmici su razvili zastavu na kojoj je bio navijač dignutih ruku uz parolu- Prije zakona, dok su na poluvremenu napustili stadion i ostavili baner na kojem je pisalo- Nakon zakona.

Nažalost, ovaj antagonizam nije samo izražen u Saint Patersburgu, već i u Moskvi. Posebno su na meti navijači i igrači iz Čečenije iz Degestana. Ali, kako ističe Alexandar, najveći rivali su Moskovljani s kojima imaju često sukobe.

„ Dogovorene tuče su redovne u Rusiji. Često se nalazimo na neutralnom području, 40 na 40 ljudi i pokažemo šta znamo. Mi smo Rusi.“

Na proslavi titule, igrači Crvene Zvezde zapalili autobus

Fudbaleri i navijači fudblaskog kluba Crvene zvezde posle utakmice sa Voždovcem preneli su proslavu titule sa “Marakane” na ulice Beograda.

Sa stadiona “Rajko Mitić” krenuo je autobus sa kompletnom šampionskom ekipom, koji je pratila reka navijača.

Povorka je trebala da ide do Hrama Svetog Save, ali je došlo do incidenta na Autokomandi.

Fudbaleri su slučajno zapalili autobus u kojem su se u tom trenutku nalazili. Do nezgode je došlo, kako nezvanično saznaje Kurir, kada su igrači mahali bakljama dok je curelo ulje iz autobusa.

U jednom trenutku vatra se raspalilia, a igrači su haotično počeli da iskaču iz autobusa.

U nezgodi je povređen kamerman srpskih novina “Kurir”.

Željezničar i Sarajevo danas igraju vječiti sarajevski derbi, pomjeren zbog mitinga

Ukoliko bi Željezničar odigrao bolje posljednji dio sezone i posljednje kolo Lige za prvaka dočekao na prvom mjestu, nastao bi pravi haos u Sarajevu.
Sarajevski derbi bio je rezervisan za ovu nedjelju, kada se igraju i preostala dva susreta Lige za prvaka.

Ipak, zbog dolaska Recepa Tayyipa Erdogana, predsjednika Turske, na miting u Sarajevo derbi je pomjeren s nedjelje na subotu. Razlog ovog poteza je i to što je u Premijer Ligi sve riješeno. Zrinjski je prvak Države, Željezničaru je pripao trofej kupa a Sarajevu i Široki Brijegu kvalifikacije za učestvovanje u evropskim kupovima piše klix.ba.

Prema odredbama fudbalskog saveza BIH posljednji susreti prvenstva se moraju igrati u isto vrijeme, ali budući da je sve riješeno u prvenstvu, Savez je rutinski promijenio termin odigravanja sarajevskog vječitog derbija.

Ovaj derbi ne samo da je toliko bitan Savezu koji ga zbog Erdogana vec i navijačima obje ekipe. Među navijačima Željezničara ima mnogo razočarenja zbog neuspjeha u prvenstvu države iako su osvojili Kup. Navijači Sarajeva već duže vremena bojkotuju dolazak na domaće utakmice. Nikakav hype, nista nigdje, ali derbi je derbi i treba ga ispratit.

Derbi se igra danas na Grbavici od 17:00 sati.

Firma oduzela Grobarima dva transa (Video)

Juce je u poslepodnevnim casovima doslo do bliskog susreta Firme na jednoj strani i novosadskih Grobara na drugoj. U ovom sukobu deblji kraj su izvukli clanovi sekcije crno belih navijaca iz Novog Sada. Do susreta je doslo na auto putu Novi Sad – Beograd kada je Firma krenula na gostovanje na Banovom Brdu ,a Grobari na utakmicu sa Spartakom. Brojcano nadmocnija Firma uspela je da oduzme dve krpe koje su se vidjale na tribini Partizanovaca sa natpisom Novi Sad, a navijaci crno belih su spas potrazili u obliznjim njivama. Posle ovog incidenta privedeno je vise od 40 navijaca Vojvodine .

Nekoliko sati nakon incidenta pojavila se i prva slika sa “plenom” . Navijaci Vojvodine su uslikani ispred grafita posvecenog Dejanu Dimitrijevicu Loncu, ubijenom navijacu koji je stradao u sukobu pripadnika dveju grupa pre 10 godina.

 

Inace ovo je prvi veci sukob dveju grupa posle nekoliko godina zatisja i tragicnog dogadjaja na zeleznickoj stanici u Futogu.

Drugi deo filma ZG80

Stiže nastavak filma ZG80, bavi se događajima nakon sukoba na Dinamovom stadionu 1990.
Novi film prikazuje događaje koji su kulminirali povijesnim sukobom na Dinamovu stadionu 1990. te ulogom navijača u tadašnjoj propagandi. U pripremama pomažu i članovi originalne navijačke skupine ZG80, što je ujedno vraćanje duga navijačima koji je ostao iz prvog filma.
Jedan od najgledanijih hrvatskih filmova posljednjih godina, ZG80 dobit će nastavak!
Scenarij radnog naziva “Reci kaj ili krepaj, ku’iš” ponovno potpisuje isti dvojac, Ivo Balenović i Robert Cukina, no redateljskom palicom mahat će Goran Rukavina čije kvalitete, ako od nigdje drugdje, poznajemo iz kultne serije “Počivali u miru”. Sve u produkciji Stanka Babića. ZG80 također je stekao gotovo kultni status. – Nisam mogao vjerovati kada sam vidio da postoji Facebook stranica filma koja ima gotovo 20.000 aktivnih fanova! Uvjerio sam se kako je film zaradio veliku popularnost i u Srbiji iako tamo gotovo uopće nije reklamiran. Za jedne premijere u Nišu ljudi su mi prilazili i pružali mi ruku, čak i jedan stari pripadnik Delija – kaže Robert Cukina. No, novi je film ipak drugačija priča od svojeg prethodnika. – Napravit ćemo koliko je god to moguće autentičan film, ispričati priču o navijaču kao sudioniku događaja kojima smo svi svjedočili, a koji su kulminirali utakmicom 13. svibnja 1990. između Dinama i Zvezde, no ponajviše o onima koji kroz te događaje nastoje ostvariti neki svoj interes – kazao je Ivo Balenović te objasnio o čemu se radi. – Na navijače je tada više društvenih čimbenika gledalo kao na vrlo korisnu pojavu koja može biti društveni lakmus-papir ili naprosto izgovor da sustav pokuša nešto poduzeti u vezi s promjenama koje nepobitno dolaze. U tome ne zaboravljamo pojedinca, čak ni ondašnjeg milicajca koji tada naprosto radi ono što misli ili što su mu rekli da mu je posao. Sasvim je drugo s onima na vrhu. Političar sa srpom i čekićem na reveru, a ispod njega znakom HDZ-a. Nije li to nešto vrlo blisko onome što gledamo i danas – objašnjava Balenović. Ekipa filma kaže kako će se snimati na autentičnim lokacijama događaja otprije gotovo 30 godina, no s većim naglaskom na genezu razvoja poglavito navijačke skupine Bad Blue Boys a potom i na ono što su tadašnji mediji obilazili. – Događaji na samom stadionu opisani su već milijun puta i kroz njih ćemo proći tek s nekoliko arhivskih kadrova. Ali, dotaknut ćemo se, recimo, ideje koja je postojala u vojnom vrhu da nerede na utakmici iskoristi za opravdanje vojne intervencije, da su motori tenkova zbog toga već bili upaljeni. Doista nije smisao filma opet pokazati sukob Zvonimira Bobana i policajca Refika, kada se radi o tome, vrhunske akcijske scene obilježit će zadnjih pola sata filma, pokazat ćemo vjerno brutalne obračune nakon utakmice, oko stadiona i na ulicama u kojima su im se sve više pridruživali i obični prolaznici, narod. Kao i uobičajene sukobe s vojnim pitomcima ili onima iz SUP-ove škole u Šimunskoj. U svakom se slučaju neće bježati od prikazivanja događaja onakvima kakvi doista jesu bili, kakvi god se oni nekome činili, kaže Robert Cukina.

 

U tome će ekipi filma pomagati i članovi originalne navijačke skupine ZG80, što je ujedno ispunjenje duga prema njima koji je ostao iz prvog filma. U njemu su se pak profilirali i neki likovi koji su time zaradili pojavljivanje u nastavku. Opet ćemo gledati Tetka, Rileta i Peđu koji ovaj puta dolaze u Zagreb. Jasno, tu je i Krpa, no ipak više kao poveznica s prvim filmom, ali i kao lik koji je sada urbana legenda. – U kontekstu koji želimo pokazati bilo bi pogrešno usmjeriti priču prema tek nekoliko likova. Ovo je generacijski film o događajima koji smo doživljavali na različite načine, netko izravno, netko gledao sa strane, a netko negdje čuo. A toj generaciji Ive, Roberta i mene nije jasno zašto se tom događaju stalno vraćamo, a nastojali smo ga zaboraviti. Navijači su tada bili jedan od odlučujućih čimbenika potičući i određeni strah jer su jasno ukazivali kuda sustav ide. Oni su praktično sa stadiona otišli na postrojavanje u Kranjčevićevu. No, opet samo da bi ih dočekala antikatarza kada shvaćaju da u novom sustavu nisu više toliko potrebni pa dolaze u situaciju da se moraju boriti čak i za ime svojeg kluba – kaže Goran Rukavina.

 

Preuzeto sa fb stranice: Ja sam sa stajanja