Za koga je navijao Tito?

Na današnji dan prije 39 godina preminuo je Josip Broz Tito, a do dana današnjeg nije poznato da li je Maršal imao svoj omiljeni klub. Barem, to nije nikada javno rekao.

Rajko Mitić, poznati nogometaš koji je nekoliko puta razgovarao s drugom Titom, kaže da je Tito uvijek bio tačno i široko upućen u sport. U nezaboravnom sjećanju mu je ostao susret povodom Dana mladosti u maju 1957. godine:

“Pitali smo Predsjednika sve što smo željeli doznati. I još jednom smo se mi sportaši uvjerili da je Tito i veliki i običan čovjek, i drug i prijatelj, da ima neopisivu moć da se približi nama, običnim ljudima… Rekao nam je, na primjer, da navija za jugoslavensku reprezentaciju, za sve sportaše Jugoslavije. I da nije navijač nijednog kluba posebno… Na kraju Predsjednik je svima uputio i jedan prijateljski savjet:

“Takmičite se uvijek u granicama mogućnosti, poštujte igru, ljude, sudije, navijače”.

Ne samo pioniri i omladinci nego i odrasli – zanimajući se za Titovu biografiju – htjeli su sve znati o Titu, čak i to za koji je nogometni tim navijao. Prilikom rođendanskog susreta u maju 1946. godine, jedan mališan ga je otvoreno upitao:

“Sviđa li Vam se Partizan?”

Bilo je očito da je dječak navijač Partizana. Tito ga je pomilovao i odgovorio:

“Ne, ne smijem ja biti navijač. Kako bih onda bio predsjednik! Ja moram navijati za sve naše timove. Sviđaju mi se i Partizan, i Dinamo, Crvena zvezda, a i drugi timovi… Samo mi se ne sviđaju kada grubo igraju.”

To je često morao objašnjavati i starijima:

“Ne navijam ja ni za koji tim… Ali kad naša reprezentacija igra s nekom stranom – redovno pratim njene susrete.”

Tito je čak išao na neke utakmice. Neposredno poslije rata on je više puta na Stadionu JNA prisustvovao dvoboju između Partizana i Crvene zvezde. I kad god bi igrači Crvene zvezde dali gol, gledatelji bi okretali glavu prema tribini gdje je sjedio Maršal da bi vidjeli kako će reagirati. Većina je mislila da navija za Partizan.

“A meni je bilo svejedno”, pričao je Tito jednom u društvu sportaša. “Ja volim da utakmica bude lijepa, da kvaliteta nogometa bude što bolja i da imamo što veći broj dobrih timova, a ne da pošto-poto pobjeđuje ovaj ili onaj tim.”

Govorkalo se također da je Tito bio navijač splitskog Hajduka.

“Navijači Crvene zvezde i Partizana smatraju me vašim navijačem, ali ja ne navijam ni za jedan klub”, demantira to Tito u razgovoru s Majstorima s mora, čiju delegaciju je primio u proljeće 1962.

Prilikom prijema delegacije sportaša 23. lipnja 1971. u Belom dvoru, kapetan Majstora s mora Dragan Holcer ponosno će Titu:

“Hajduk je novi prvak države!”

“Znam. I čestitam. To je bio moj klub”, ipak prizna Tito. “Bili ste i za vrijeme narodnooslobodilačke borbe najbolji tim.”

“A mi smo osvojili Vaš kup”, pohvalio se kapetan Crvene zvezde Dragan Džajić.

“Da, znam. Vi imate najviše navijača … I vama čestitam.”

(sportske.ba) 

Navijačka mapa Londona

Na portalu scoresandvideo.com pojavila se zanimljiva grafika na kojoj može da se vidi za koje klubove u kojim delovima velikih svetskih gradova navija lokalno stanovništvo.

London je podeljen na pet klubova koji se trenutno takmiče u Premijer ligi (nedostaje Kristal Palas) i čini se da najveću površinu pokrivaju pristalice Arsenala, a tek nešto manju Čelsijevi fanovi. Čini se da Totenhem ima više pristalica od Vest Hema, dok je najmanje onih koji navijaju za Kvins Par Rendžerse. Na ovoj mapi nije obeleženo gde su stacionirani navijači Kristal Palasa.

Zanimljivo je da u centralnim delovima Mančestera populacija većinski navija za Siti dok su pristalice Junajteda stacionirane po obodima ovog industrijskog centra.

Robijaši “sahranili” svoj Čelik u drugu ligu

Fudbaleri Čelika na rubu su ispadanja iz Premijer lige BiH. Zenički tim samo još teorija drži u igri, a osvoji li Sloboda barem jedan bod do kraja prvenstva, Čelik će, i da pobijedi sve preostale utakmice, preseliti u Prvu ligu FBiH.

Više niko i ne vjeruje da se Čelik može spasiti, a UG “Robijaši” posmrtnicom su ispratili Čelik u Prvu ligu FBiH uoči susreta sa Slobodom.

Nikada, otkako se igra Premijer liga, Čelik nije ispadao iz najvišeg ranga bosanskohercegovačkog fudbala, a najcrnji scenarij im se dogodio kada su turski investitori odlučili uložiti novac u klub. No, nedovoljno za opstanak u Premijer ligi.

Intervju sa clanovima Zenitove podgrupe Mobili(Мобилы)

BN: Predstavite se našim clanovima i recite nam kako je sve počelo.

Pozdrav svima! Zovem se Vania, prvi put sam došao na stadion 1999. godine kada sam imao 13 godina. A prva utakmica bila dalje bilo je – finale Ruskog kupa u Moskvi protiv Dinama.  Meč je bio sjajan. Tad su igrali  Sanja Panova, Genu Popović, Roma Maksimjuka itd. Pobedili smo 3: 1, tog dana sam doživeo burne emocije. Sećam se Sanja Panova intervjua posle meča kada je rekao kako je otišao u crkvu svešteniku i dao mu srećnu stražu pre utakmice. Od tada sam počeo da idem redovno.Ako govorimo o naviajckom svetu, sve je počelo 2007. godine, upravo u to vreme sva Rusija je doživljavala očiglednu furku, a to su: bele patike, alkohol, hrabrost, plave farmerke

Pozdrav svima, moje ime je Serioga. Na stadionu sam, kao i većina mojih vršnjaka, prvi put otisao preko prijatelja na utakmicu “Zenit” – “Anzi” 0-0.

BN: Momci, koje su grupebile u vašem životnom životu ili Mobili samo i zauvek?)

Vania: Samo recimo, došao sam u moj tim nakon što sam presao određeni put. Sve je počelo sa činjenicom da sam pokušao formirati svoju bandu, ali ljudi pored mene u to vrijeme nisu imali hrabrosti da to urade u najvažnijem momentu. I onda sam išao svojom putem. Prvo malo poznatoj maloj “bandi”, pa odatle timu brigadira. Bila sam godinama u njoj i za to vrijeme sam puno saznala. Senka harizmatične ličnosti njegovog lidera još uvek bljeska u nekim mojim odlukama. A za ovu školu života želim da vam zahvalim njegovom lideru Andi-iu B-tuu !!! Nakon toga sam odlučio da napustim tim, jer u to vrijeme objektivno nije odgovaralo nivoima momaka koji su bili u njemu. Otišao je na slobodno plivanje i na kraju se odselio od pokreta, jer se želeo oženiti, ali sudbina je drugačije odredila. U julu 2010. godine, 3 meseca nakon osnivanja Mobili-a, jedan od mojih bliskih prijatelja i saradnika me je pozvao. Od tada je puno vode proteklo ispod mosta, prolila je dosta krvi, prošao je dug put i sada ne postoji način da se lično vratim! Naravno, Mobili – za mene je sve što imam u životu, zajedno sa vrijednostima kao što su roditelji, porodica, rođaci. Svako od nas je jednak kao brat ili blizak rođak, i znam da ću ga pratiti do kraja!

Sergej: Za sada, u mom životu nije bilo drugih grupa osim Mobilovaca. I nadam se da neće 🙂

BN: Šta vas tačno privlači u PF, i šta ste spremni da žrtvujete za pobjedu Mobilova?

Vania: U PF me najviše privlače tri komponente: bratstvo, osećanje snage i vere, jedna opšta ideja (svaki kolektiv ima i svoju. Neko ima OB, neko ima nešto drugačije). Verovatno drugi deo pitanja nije sasvim ispravan. Ne radi pobede, već zbog njihovog postojanja i razvoja. Odgovoriću da sam toliko žrtvovao sve što je: karijera, lični život, životnu okolinu, ali ne žalim ni trenutak, jer je to moj put i hodam kroz to kroz gorčinu i radost, ali sa mojom braćom i saradnicima!

Sergej: U PF-u, kada sam samo pomislio da je cijela tačka bila promasaj. Ali ispalo je sve pogrešno. Ovde je važan tim, pouzdani drugovi u blizini su uvek spremni da pomognu i podrže. Važno je osjetiti moć jedinstva i duha, a snaga je samo jača. Ono što konkretno žrtvujemo verovatno se ne može reći, ali sam sa timom gotovo stalno. Šetam, redovno treniram , prisutan sam pri pregledavanju tema, podršci za početnike.

BN: Kao što je nedavno poznato, kamp kamp je podeljen na dve strane, one sa Mobile i ko sa MKS. Kako se osećate u ovoj situaciji? Da li je moguće u budućoj komunikaciji između vaših ureda i, shodno tome, da li je spremna da prikupi novac?

Vania: Ne mislim da je proizvodnja “onih sa mobilnim” tačna. Da postoji tim Lige – to je naša borbena braća, naš sastavni deo, kao i mi. A tu su i dva tima koja su bliska nama kako u poslovnom tako iu duhu. Govorim o bratskom timu za nas, brigadirima, sa kojima imamo saradnju u oblasti sporta i Bog će ga dati samo da ojača i razvije, a prijateljski kolektiv za nas Nevski Sindicate.
Na tu situaciju sa “logorima” smiren sam. U gradu, različiti pogledi na PF, različite razvojne vektore, različite stavove i pristupe slučaju. Svaki se razvija u sopstvenom polju, svaki kamp ima sopstveni zest. Komunikacija je na nivou određenih ljudi, recimo, svi smo iste boje. Jednostavno vidimo PF na različite načine. Peter prikupi opschaki zašto. Ista Zmija i Co često idu u Moskvu i ne samo, ali ne i uvek svi osigurači. Aktivnost je i ovo je važno!

 

Sergej: Upravo su to uzeli i odlučili. Uradili smo zajednički posao sa našim drugima. Torpedo je zanimljiv protivnik, zašto ne oni 🙂

BN: Svaka ambiciozna grupa uvek pravi planove, određuje svoje prioritete. Šta kažeš na ovo?

Vania: Plan je oduvek bio, jeste i biće jedan. Ovo je konstantan razvoj. I ne samo da ulažem u stvarnost ovih reči. Pre svega, to je razvoj svakog od nas lično kao osobe. Govorim o duhovnom, kreativnom, mentalnom i fizičkom razvoju, uključujući. I želim to svim ostalim kolektivima naše zemlje. Mi smo ruski narod! Bog nam je dao jedinstveni skup gena. Svi najpoznatiji naučnici, pisci, naučnici, vojni lideri – ruski! I ko, ako ne mi, može i treba da postavlja primer našem društvu da napreduje.

BN: Tokom proteklih 2-3 godina, ruski PF je sve više počeo da ulazi u početnu fazu razvoja. Urbane teme postaju sve interesantnije. Šta misliš, za šta je uopće problem, izvan grada, šume i policije?

Vania: Moje mišljenje je da u uslovima predstojećih fudbalskih događaja u našoj zemlji neće biti lako sa OF. Bojim se da neće biti represije na našoj adresi, i svi ćemo nastaviti da postoje i nastavimo dalje.
Sergei:
Po mom mišljenju, budućnost leži iza šume, u gradu policija vlada. A sada skoro svi su zainteresovani za šumu, tamo možete izaći na megdan. U gradu, ovaj sport nije uvek prihvacen.

ISTOČNA NJEMAČKA: Malo vrhunskih igrača, puno huligana

Istočna Njemačka se nekada mogla pohvaliti s nekoliko izvrsnih timova. Lokomotiva, Dinamo Drezden i Magdeburg su samo neki od njih. Danas se ovi klubovi bore za opstanak u ligi, ali i protiv izgrednika na tribinama.

Profesionalnim fudbalerima sa istoka Njemačke prijeti da postanu potpuno beznačajni u ovom sportu. Timovi sa zvučnim imenima, timovi koji su nekada osvajali i evropske kupove kao što su 1. FC Magdeburg, Dinamo Drezden, Karl Cajs Jena, ili Lokomotiva Lajpcig danas uglavnom igraju u nižim i amaterskim ligama.

Heidrich smatra da postoji samo jedan izlaz iz krize: “Moramo zasukati rukave i pokušati da uspostavimo strukture koje će omogućiti solidan rad i tako stvoriti šansu za put ka vrhu.”, kaže bivši reprezentativac DDR-a i dodaje: “Nakon ujedinjenja Njemačke došlo je do velikih promjena. Morali smo se uklopiti u nove strukture i tu smo napravili velike greške.”

Posebnu odgovornost za te greške snose odgovorni u klubovima. Oni su pozicije koristili za privatni uspon, bez vizija za razvoj. Iza njih su ostali prezaduženi klubovi, a malo toga se uradilo kako bi ti klubovi napredovali.

Fudbalski savez ulaže milione

Pri tome je Njemački fudbalski savez uložio milione eura u programe za podršku talenata na istoku, u izgradnju sportskih objekata, poput arene u Lajpcigu. Na istoku Njemačke djeluje 15 sportskih škola koje se finansiraju novcem saveza. Bilježe se i prvi uspjesi. U njemačkim reprezentacijama za mlade od 15 i 16 godina ima veliki broj igrača iz klubova sa istoka.

Stadioni – poligoni za izazivanje nereda

Fudbal na istoku ove zemlje ima i ozbiljan problem: skoro redovno se na utakmicama dešavaju izgredi u koje su umiješani nasilni navijači. Ispadi često imaju rasističku i diskriminirajuću pozadinu.

Tokom prošle godine su zabilježeni neredi u Drezdenu, Erfurtu, Jeni, pa i u Berlinu. Steffen Heidrich pokušava da relativizira stvari: “Mislim da to nije problem samo na istoku. Problema ima i na zapadu, vidjeli smo to na utakmici Karlsrue-Štutgart. Bilo bi dobro kada bi u fudbalskom savezu razmišljali o oštrim mjerama u cijeloj Njemačkoj.”

Autor: Arnulf Boettcher

NAVIJAČI PITAJU BANDIĆA “Zašto pomažete nelegalnoj upravi u legalizaciji pljačke Dinama?”

DINAMO – TO SMO MI, navijačka udruga koja se bori za povratak Dinama navijačima, reagirala je na medijski istup gradonačelnika Zagreba i počasnog predsjednika Dinama:

“Počasni predsjednik Dinama Milan Bandić, svoju počasnu ulogu u Dinamu godinama je definirao isključivo kao ceremonijalnu, a kroz ulogu gradonačelnika putem svojih suradnika indirektno je omogućio pretvaranja Dinama iz udruge građana u obiteljski klub pun sukoba interesa, pljačke i samovolje.

Udruga “Dinamo – to smo mi” traži od gradonačelnika Zagreba Milana Bandića da objasni jasno zbog čega je on za privatizaciju Dinama, jer njegova izjava ovog vikenda u emisiji “Točka na tjedan” na N1 televiziji kako ih zakon tjera na privatizaciju nikako ne odgovara istini.

Udruga “Dinamo – to smo mi” traži od gradonačelnika Zagreba Milana Bandića da objavi javno dogovor o privatizaciji između Dinama i Grada Zagreba.

Naime, proces preoblikovanja prema Zakonu o sportu nalaže da, ukoliko se odobri elaborat Dinama, u prvom krugu pravo na otkup dionica ima lokalna vlast, u ovom slučaju Grad Zagreb. Sigurni smo kako je unutar elaborata kao vrijednost kluba naveden i stadion u Maksimiru, što poteže pitanje gradske imovine i spomenutog dogovora.

Udruga “Dinamo – to smo mi” traži od gradonačelnika Zagreba Milana Bandića da objasni kako u njegovoj viziji privatizacije Dinama se definira uloga grada Zagreba i javnih financija.

Udruga “Dinamo – to smo mi” traži od gradonačelnika Zagreba Milana Bandića da odmah naloži pročelniku Gradskog ureda za opću upravu da konačno provede usklađivanje statuta Dinama sa zakonom i omogući pravo na sudjelovanje svih članova Dinama u radu kluba kao udruge građana. Dinamo po svom ustroju jest, ali i u potpunosti mora biti klub svih svojih
članova.

Udruga “Dinamo – to smo mi” od počasnog predsjednika Dinama Milana Bandića traži da ipak iznad svega poštuje pravo članova kluba da oni sami odluče jesu li za privatizaciju ili ne, a ne da pomaže nelegalnoj upravi u legalizaciji pljačke kluba zbog kojeg traju sudski procesi
čelnicima Dinama u Osijeku. O Dinamu mogu odlučivati isključivo njegovi članovi, a ne počasni predsjednik ili nelegalna uprava.

Ovim putem ponavljamo naš zahtjev upućen predsjedniku Gradske Skupštine Grada Zagreba Andriji Mikuliću i ostalim gradskim zastupnicima za sazivanjem tematske sjednice Gradske Skupštine Grada Zagreba na temu privatizacije Dinama, te Odbora za obrazovanje, kulturu i sport. Vjerujemo da će predstavnici najvišeg tijela gradske vlasti imati više slobode i razumijevanja za budućnost Dinama nego gradonačelnik Zagreba i počasni predsjednik Dinama Milan Bandić.

Primarni cilj udruge “Dinamo – to smo mi” je zaustavljanje procesa privatizacije kluba koji nelegitimna uprava Dinama pokušava progurati i u tome nećemo odustati.

Također izražavamo veliko zgražanje nad izjavom kako gradonačelnik Zagreba i počasni predsjednik Dinama Milan Bandić poštuje rad Zdravka Mamića obzirom da taj rad rezultirao rekordnim minusom od 112.845.617,00 kn u prošloj godini, obvezama kluba koji su veće od njegove imovine, rekordno malim brojem gledatelja na gradskom stadionu i u konačnici
sudskim procesima za teški gospodarski kriminal, odnosno za izvlačenje 330 milijuna kuna iz Dinama.”

(index.hr)

Neravnopravni navijacki sukob u Rusiji (Video)

U Rusiji je tokom vikenda odrzana “fer” borba izmedju navijaca CSKA iz Moskve i navijaca Zenita iz Sankt Petersburga . U borbama su ucestvovali Zenitova podgrupa Mobilni sbg (Мобилы сбг) i podgrupe naviajca CSKA Fanblok, zanimljivost vezana za ovu borbu je to sto su navijaci CSKA izasli sa 20 navijaca dok ekipa iz Sankt Petersburga imala 30 clanova. Iako su bili vidno malobrojniji navijaci iz glavnog grada Rusije su pristali da se bore i pretrpeli su poraz  ali su jos jednom pokazali svoju hrabrost. Za sada jos uvek nije poznat razlog zbog kojeg je Fanblok izasao sa manje clanova.

Ovo je bio jos jedan od navijackih sukoba u Rusiji koji su od pre par godina vodjeni kodeksom odlucili da se sukobi izmedju grupa resavaju sakama.

Ruski navijacki kodeks:

1. Tuku se samo huligani međusobno. Zabranjeno je napadati obične navijače.

2. U tuči je dozvoljeno uzeti navijačke rekvizite, ali ne i mobilne telefone, satove i slične privatne stvari.

3. U sukobu s policijom pomaže se navijaču, pa makar bio iz suparničkog tabora.

4. Ako neko sam preda navijačko obeležje, ne sme se napadati.

5. Nikad se ne sme udariti žena.

6. Nema tuča dok igra reprezentacija.

7. Na stadionu se uvek bodri ekipa, bez obzira na rezultat.

8. Uvek pomozi bratu iz grupe, bez obzira kakav problem ima.

9. Svaki navijač mora da ode na svako gostovanje na koje može.

10. Nema međusobnih tuča dok traju evropska klupska takmičenja.

11. Dogovorene tuče mogu početi ako je broj učesnika podjednak.

12. Kad neko u tuči padne, više ne sme da se dira.

13. Sva pravila u dogovorenim tučama dogovaraju se pristankom obe strane.

(balkanskinavijaci.com)

Krvava osveta posle gubitka zastava nakon 2 godine

Kada je mnogobrojnija grupa Seviljinih navijaca sacekala ekipu navijaca Slaska i uz pomoc nozeva i palica uzela im gotovo sva obelezja, a medju njima i nekoliko veoma bitnih zastava svi su ocekivali krvavu revans utakmicu u Poljskoj. Medjutim kako to obicno sa “hrabrim” spanskim grupama biva na gostovanju u Poljskoj se nije pojavila nijedna grupa navijaca Sevilje. Za Poljake je ovo bio jedan od najtezih trenutaka u istoriji grupe i ovo je bila prekretnica da li ugasiti grupu i ispostovati kodeks ili nastaviti jos jace i osvetiti se Spancima za svaki udarac ponaosob.

Na osvetu su cekali pune 2 godine iako su tokom tog perioda vise puta pokusavali da se susretnu sa grupom Biris Norte po evropskim gostovanjima medjutim nijedna sacekusa nije mogla da se odradi iako su ih cekali u nekoliko zemalja istocne Evrope.

Cekali su praviti trenutak i on se dogodio na ni manje ni vise nego na najmasovnijem gostovanju Spanaca u Kardifu kada je Sevilja igrala utakmicu Superkupa Evrope. Navijaci Slaska su opkolili pab u kojem su se okupili Spanci i napali ih. U napadu su koristili stolice i palice, a rezultat napada je oduzeta zastava Spanaca i konacna osveta za gubitak njihovih zastava. Takodje pominje se i tuca u kojoj je bila 40 vs 40 i u kojoj su Poljaci odneli apsolutnu pobedu.

Slaskovi navijaci su posle dve godine uspeli da odbrane cast i vrate milo za drago Spancima koji su vec nekoliko puta pokazali da ne postuju kodekse i da na sve nacine pokusavaju da napadnu protivnicke grupe i ne biraju sredstva za uzimanje zastava.

Zabranili mu ulaz na stadion, on iznajmio kran

Turski navijači su poznati kao fanatični, dokazuje tome je i primjer jednog navijača turskog drugoligaša Denizlispora.

Naime, dotični navijači dobio je kaznu od godinu dana zabrane ulaska na stadion. Kazna ga, međutim, nije spriječila da gleda važan meč voljenog kluba.

Denizlispor se bori za opstanak u Drugoj ligi, a danas je dočekao Gaziantepspor i pobijedio ga čak sa 5:0. Pomenuti navijač je iznajmio kran, kojeg je pozicionirao ispred stadiona, a potom s uživanjem gledao utakmicu svog omiljenog tima.

(Tuzlanski.ba)

Napadači na igrače Hajduka ostaju u pritvoru 15 dana

Dvojica Hajdukovih navijača koji su sudjelovali u napadu na nogometaše Hajduka prije četiri dana završili su u pritvoru i tamo će ostati najmanje 15 dana.

Dvojcu je određen pritvor na 15 dana dok se ne ispitaju napadnuti igrači Hajduka.

Podsjetimo, dan nakon poraza u derbiju od Dinama na Poljudu nekoliko nezadovoljnih navijača prvo je verbalno, a onda i fizički napalo igrače Hajduka dok su šetali Splitom. Među njima su bili Savvas, Hamza, Memolla, Said i Futacs. Prema policijskom izvješću, jedan je napadač vrijeđao Saida na rasnoj osnovi, Futacs ga je pokušao zaštititi, ali dobio je nogom u glavu.

“Policijski službenici I. Policijske postaje Split dovršili su kriminalističko istraživanje nad dvije osobe, u dobi od 22 i 21 godinu.

Utvrđena je sumnja da su 23. travnja 2018. oko 14 sati u Zrinsko-frankopanskoj ulici u Splitu, nakon što su uočili dolazak pet igrača nogometnog kluba, vikali i vrijeđali 25-godišnjaka na rasnoj osnovi, a nakon što ih je 28-godišnjak zamolio da prestanu s opisanim ponašanjem, 22-godišnjak ga je fizički napao, udarivši ga nogom u glavu.

Po dovršenom kriminalističkom istraživanju, protiv njih je podnesen Optužni prijedlog zbog prekršaja iz članka 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira i članka 25. Zakona o suzbijanju diskriminacije. Dovode se nadležnom Prekršajnom sudu”, stoji u priopćenju PU splitsko-dalmatinske.

(index.hr)