Delija Vladimir Šavija za Telegraf: kako je rođena ideja da se bojkotuju utakmice za Veliku subotu i Uskrs

Pristalice beogradskog velikana Crvene Zvezde su pre nekoliko godina pokrenuli akciju u kojoj su pozvali sve navijačke grupe u Srbiji, da se utakmice koje su planirane za vreme uskršnjih praznika bojkotuju dok se definitivno ne promeni kalendar, kako se ne bi igralo na Veliku subotu ili na Uskrs.

Bilo je tu nekoliko puta praznih tribina, čak i bojkotovanog Večitog derbija uz praznu Severnu tribinu, a uglavnom su akciju podržale i ostale organizovane navijačke grupe u Srbiji.

Ideja je krenula u onom momentu kada smo želeli kod nas samih da podignemo svest za to srpstvo, koje je izraženo na našoj tribini. A svi znamo da srpstvo bez pravoslavlja i nema takvu težinu kakvu bi trebalo da ima.

Uveli smo slavu Svetog Simeona Mirotočivog i prvi sledeći korak je bio da bar na neki način kada je to potrebno, dva puta godišnje, kada su veliki praznici, da se ne igraju utakmice, da ljudi budu kod kuće sa porodicom.

Utakmica sama po sebi nosi neku strast i emociju, uvek kada je Vaskrs bude i pred kraj prvenstva, pa tu bude i tenzije i to je nešto što, pa bi to ljude sklonilo od tog mira, koji bi u to vreme trebalo da bude kod svih nas. Zato smo došli na ideju da tražimo za Vaskrs da se ne igraju utakmice, da budemo kod kuće sa porodicama, posle toga, kada prođe praznik da se vratimo sportskim pobedama – poručio je Vladimir Šavija.

Bez religije i pravoslavlja, ni sport nije ono što treba da bude – čista emocija. I navijači treba to da praktijuju, da bi se anuliralo sve ono loše vezano za navijače. Navijači imaju mnogo pozitivnih akcija, od davanja krvi, prikupljanja pomoći za Kosovo i Metohiju i sve dolazi od dizanja te svesti. Svest treba da nadjača te rezultatske stvari, rezultati će sami po sebi doći. Ništa ne znači tih nekoliko dana gore-dole, važna je poruka koja se šalje – konstatovao je legendarni vođa Delija.

Video snimak intervjua možete pogledati klikom OVDE.

(telegraf.rs)

 

ENGLESKA: pred derbi, navijači City-ja žestoko pretukli navijača United-a

Uoči subotnjeg derbija između Cityja i Uniteda prije 2 dana, na ulicama Manchestera došlo je do nereda u kojima je pretučen jedan navijač crvenih vragova.

Pedesetak navijača Cityja u kapuljačama i tamnim jaknama napala je skupinu navijača Uniteda koji su se dali u bijeg.

No, jedan je unitedovac pao nakon čega je dobio žestoke batine. Srećom, među huliganima Cityja našli su se oni koji ne uživaju u iživljavanju nad nemoćnim protivnikom pa su zaustavili nasilje.

Na kraju su više razloga za zadovoljstvo imali navijači Uniteda koji je na Etihadu nakon preokreta slavio 3:2 i odgodio Cityjevu proslavu naslova prvaka.

Armada predstavila ideju kako oživjeti Kantridu: “Vratimo duh našem jedinom domu”

Klub Navijača Armada predstavio je javnosti ideju kako oživjeti stadion na Kantridi, koji polako propada nakon preseljenja Rijeke na Rujevicu.

Rijeka je povijesni naslov prvaka prošle godine osvojila i proslavila na Rujevici, svom drugom domu, koji je trebao biti privremeno rješenje do izgradnje novog stadiona na Kantridi. No, taj projekt je još uvijek u početnoj fazi i, dok Armada često zaziva povratak na staro mjesto, kultni stadion čeka bolje dane.

Armada je održala presicu u svojim prostorijama i predstavila ideju kako oživjeti stadion, a s tom su inicijativom već upoznali vodstvo NK Rijeka, koje je zainteresirano za projekt.

“Svjesni smo koji je financijski kapacitet potreban za izgradnju novog stadiona na Kantridi, to se neće dogoditi preko noći. Zato nam je prvotna želja da Rijeka odigra barem jednu utakmicu ispod naših stijena. Znamo da to ne može biti nijedna europska niti prvenstvena utakmica, no sigurni smo da je moguće organizirati jednu pripremnu utakmicu uoči početka iduće sezone. To ne bi bila obična pripremna utakmica. Želimo da ima humanitarni karakter i da punim tribinama vratimo duh našem jedinom domu”, rekao je tajnik Armade Denis Povh.

“Bio bi to cjelodnevni projekt, razmišljamo o organizaciji izložbe i javne tribine, da vidimo što se može napraviti s Kantridom. Najgora je opcija da stoji prazna. I trenutna Kantrida je bolja od većine travnjaka u našem nogometu”, dodao je Povh.

(index.hr)

Kako su Grobari zalutali na tribinu Delija

Jedna skracena verzija dogadjaja iz 96,7,8g…nznm tacno.. Na slici skroz desno u teksas kosulji je ozbiljan brat..Grobarcina Vido iz kotora..pomorac sa svojih 2.05 ..10..nznm tacno ali je ogroman… Ja..dosta mladji od njega tada..za mene je bio covek od punog postovanja kao i vecina starijih… Tih godina na rukometu je uvek bilo dobro..posebno derbi..dodje nas 50 100 njih isto i cesto smo uspevali da se pobijemo dobro… Tako ja nesto kasnio na rukomet i sretnem ispred hale Vida koji takodje kasni… On u dresu ja sal…krenemo na ,,nas ulaz,, obicno smo bili kod bilijar sale ulaz.. Utrcavamo mi pored redara i policije i pravo na tribinu… Elem..neko je bas tad resio da zameni strane i musave stavi na nasu tribinu a nas preko puta… Ulecemo nas dvoje kad ono sok…navijaju musavi pun glas..prekoputa nas Grobari..okrenulo se par najblizih nama i gledaju nas..gledamo mi njih…tako jedno par seķundi..meni kao vecnost..hiljadu varijanti kroz glavu… Srecom Vido a odmah i ja za njim slozismo prvu dvojcu..trojcu najblizih..razmahali se mi a oni verovatno misleci da nas je vise a i po inerciji mase pocese da beze i guraju ostale ka ogradi sale… Imasmo srece jer obicno po krajevima i ne stoje najhrabriji..xexe..i tako dok se oni sabrase mi ih nagurasmo ka ogradi..policija krece da mlati jer oni su uvek uz ogradu..u tom haosu Grobari pocinju da divljaju i poneko i uskace u teren…Dok je tih 30sekundi trajao haos i pometnja..Vido i ja lagano preskocismo ogradu i predjosmo na nasu stranu…. Eto bilo je to bas uzbuljivo vece na Banjici i nenamerno ispadosmo neki vazni likovi..makar ja…Vido je bio vazan tad kao i sad..brat Vido iz Kotora..

 

“Samo je jedan grijeha vrijedan”

Velika Jugoslavija, osim sjajne fudbalske lige, imala je nekoliko fenomalenih navijačkih grupa, a ako bi se i nakon ludila devedesetih mogli izabrati oni koji su koliko-toliko ostali iznad tog ludila onda su to navijači iz čuvene sarajevske mahale Grbavica.

Ovo je priča o Manijacima, navijačima Fudbalskog kluba Željezničar.

MARAKANA, 60.000 I KAKO JE SVE KRENULO

Bio je Željo šampion 1972, bilo je i tada sjajno navijanje, posebno na Partizanovom stadionu “JNA” kada je u posljednjem kolu ovjerena titula, ali nekako se kao presudan trenutak za navijanje u plavom dijelu Sarajeva izdvaja 1981. kada je Željezničar stigao do finala Kupa gdje je igrao protiv Veleža iz Mostara.

Utakmica je privukla oko 60.000 gledalaca na beogradskoj Marakani, što je bila najveća posjeta na jednoj finalnoj utakmici (izuzev onih koje su igrali klubovi iz Beograda). Željo je izgubio (2:3), ali su ta utakmica i sjajno navijanje sa istočne tribine Marakane bili povod za mnoge da se u odabiru kluba opredijele za Željezničar.

U drugoj polovini osamdesetih dolazi do veće organizacije najvatrenijih navijača i oni tada daju sebi ime “The Maniacs”. Zvaničan rođendan Manijaka je 1987. godina.

OD SRUŠENOG DOMA DO EVROPSKE GRBAVICE

A onda su ubrzo krenule lude godine i stadion Grbavica se preko noći našao na ničijoj zemlji, usred prve crte razdvajanja, a 1992. je zapaljen i potpuno uništen, postavši jedan od simbola otpora Sarajeva, ali i besmislenosti rata.

Željo se na njega nije vratio sve do reintegracije 1996. godine, a zanimljivo prvu utakmicu na gotovo uništenom stadionu, čije su ruševine danima čistili i navijači i igrači, odigrao je samo dva mjeseca kasnije protiv gradskog i najvećeg rivala Sarajeva. Za mnoge je to bilo ponovno rođenje – povratak u svoje kuće u zapaljenom i razrušenom naselju i povratak u drugi dom koji je dijelio njihovu sudbinu.

Manijaci su i dalje pjevali na istom mjestu i tribini koja je sagrađena ispod čuvenog brda (sa kojeg se nekada navijalo), godine su prolazile, ali Grbavica nikako nije dobila svoje ljepše ruho. Tačnije dovoljno lijepo i dobro da bi se na njoj igrale evropske utakmice, pa je Željo avanture u Uefinim takmičenjima igrao na Koševu.

A onda su njegovi navijači još jednom pokazali zašto su posebni na ovim prostorima! Akcijom “Kupi stolicu za evropsku Grbavicu” kultnom stadionu dali su novi šmek, pa je zanimljivo Željo prvi evropski meč poslije 13 godina na svom stadionu odigrao upravo protiv naše Zete prošlog ljeta.

DRUGAČIJI OD OSTALIH

Imali su i Manijaci ispada sa političkom pozadinom, izgleda da je to na ovim prostorima neminovno, ali najmanje od svih ostalih jačih grupa na prostrima bivpe Jugoslavije. Uostalom, baš na pomenutom meču protiv Zete u Podgorici mogli smo da se uvjermo u to. Nijedan nacionalistički povik ili vrijeđanje nisu se čili sa južne tribine stadiona pod Goricom (iako je bilo provokacija sa druge strane), samo pjesma svojoj najvećoj ljubavi – Želji.

Zanimljivo, jedna je od osnovnih baza komunikacije među navijačima je web sajt Manijaka, gdje vođe svoje pristalice prije svega pozivaju da se na stadionu uzdrže od nacionalizma i huliganstva. To rade svakodnevno i tvrde uspješno.

Samo je jedan, grijeha je vrijedan – jedan je od transparenata koji oslikavaju kakva je ljubav između navijača i Željezničara.

A kada želite da osjetite pravu atmosferu na Grbavici onda je tu i čuveni (nekada član Bijelog dugmeta) Tifa čije pjesme na Željinom stadionu se ne zaboravljaju.

(volcanoplus.me)

Horde zla: Od danas se ne pojavljujemo na utakmicama FK Sarajevo

Navijači ekipe sa Koševa odlučili bojkotovati utakmice svog kluba

Fudbalskom klubu Sarajevo nikako ne ide u 2018. godini, a navijači bh. velikana su iz dana u dan sve nazedovoljniji radom upravljačkih struktura kluba, pa se se odlučili na radikalan potez o čemu su danas obavijestili javnost.

Najvjerniji simpatizeri kluba sa Koševa očigledno vjeruju da nešto ozbiljno neštima u FK Sarajevo, a kako su došli do zaključka da u bordo dresu ne igraju oni koji su to zaslužili kvalitetom, da se u klubu odvijaju različite kriminalne radnje, te da se počelo raditi i na uništavanju navijačke grupe “Horde zla”, odlučili su bojkotovati sve utakmice Sarajeva.

Saopštenje Udruženja navijača FK Sarajevo – “Horde zla” prenosimo u cjelosti:

“Jednog’ dana će doći i vaš kraj….

Trideset i kusur godina na Horde Zla su atakovale razne struje, koje su nas htjele uništiti na ovaj ili onaj način. Raznoraznih plaćenika je bilo, ljudi koji su htjeli iskoristiti naše ime, ideju, masu i mentalitet, ali nisu uspjeli – niti će! Javna je tajna da je u FKS godinama bilo kriminalaca koji su ga iskorištavali, iz njega izvlačili novac zarad svojih privatnih interesa. Jednostavno u klubu je uvijek bilo mahalaca koji su gurali neke svoje ljude, “ograđivali” se na transferima polovnih igrača, iskorištavali sve pozitivno u FKS i evo srozali ga na niske grane. Jedini koji su se uvijek i iskreno protivili kriminalu u FKS su Horde Zla, koje su svoju borbu protiv agenture i kriminalaca u FKS vodili grlima, dlanovima, bakljama i parolama. Iskorijenili smo loše na našoj tribini, naša omladina ide na treninge borilačkih vještina, imamo generaciju mladih i zdravih umova sa mentalitetom, onim navijačkim, ne mafijaškim. Kriminal nas ne zanima, mi smo navijači – ne kriminalci. Kao takvi ne odgovaramo nekome u FKS. Znamo mi kome, znaju i oni (on). Javna je tajna da i sada u FKS vlada mafija koja nam “prodaje” priču o velikom klubu a pozadina je potpuno drugačija. Malo se šminka klub, prodaje marketing, plasira “šuplja” priča da bi se sakrila prava istina. Isti ti ljudi su među naše redove ubacili, odnosno pokušali ubaciti ljude koji nemaju apsolutno nikakve veze sa navijačkim svijetom, ljude kojima je u interesu da unište trenutnu strukturu Hordi Zla kako bi se izvlačenje novca i uništavanje kluba komotno moglo nastaviti. Ti ljudi su opasni, ne zato što su momci sa srcem i hrabrošću nego zato što su nadrogirani plaćenici sa pištoljima. Ljudi ispranog mozga i bez trunke navijačkog mentaliteta. Mi sa takvima ne želimo da imamo posla. Da ne dođe do zabune i da neko ne pomisli da su se Horde Zla prepale nekoga i nečega, nismo i nećemo, niti ćemo Vam prepustiti FKS, ali ovaj put ćemo mnogo pametnije. Nismo se plašili metaka od 92.-95. nećemo ni sada. Ali jedan zalutali metak je ubio našeg Vedrana za kojeg nikada nismo dočekali pravdu. Momci su izgubili živote prateći FKS, nećemo više da nam se to dešava. Ne želimo da padaju mrtve glave dok u pozadini svega neko trlja ruke i gomila dobru lovu. Naši životi, životi naših porodica i naše drugarstvo nam je preće od vaših privatnih interesa. Naša bitka ovdje nije stala, nego tek počinje, ali mnogo pametnije i zrelije… od današnjeg dana, pa sve dok se zvanično ne oglasimo, Horde Zla se neće pojavljivati na utakmicama FKS te svako ko se pojavi na utakmicama Sarajeva kući ili na strani nije Horde Zla i ne predstavlja nas. Neuništiva smo grupa što iz betona snagu čupa, tolike godine u s**nju koje proveli smo skupa!”

Horde zla ne idu na gostovanje u Mostar

Fudbalski Klub Zrinjski i Fubalski Klub Sarajevo sutra igraju od 18.30 sati pod Bijelim brijegom derbi četvrtog kola Lige za prvaka Bosne i Hercegovine.

Bitna utakmica za obje ekipe, koje imaju svoje ciljeve. Zrinjski se bori za titulu sa Željom, dok Sarajevo juri poziciju koja garantuje igranje u Evropi, a koju trenutno drži Široki Brijeg.

Bordo tim će biti oslabljen neigranjem nekoliko prvotimaca, a pored toga tim Husrefa Musemića ostat će uskraćen i za podršku svojih vjernih navijača.

Kako je objavljeno na Facebook stranici Udruženja navijača FK Sarajevo “Horde zla”, oni neće prisustvovati meču u Mostaru.

Ovo su jedine informacije koje su dostupne, a razlozi bi tek trebali biti poznati.

Engleski punk sastav: Cockney Rejects

1980. Margaret Tatcher je bila premijerka, Imperija uzvraća udarac- prvi film po zaradi na box officeu u Velikoj Britaniji, a Pink Floydi su sa svojom Another Brick In The Wall bili prvi na top listama. U maju iste godine, Cockney Rejects se penje na 35. mjesto top liste.

Bili su autentični punkeri koji su voljeli West Ham United. Pjesma kojom su osvajali UK bila je himna Čekićara, Forever Blowing Bubbles. 22. maja gostujuću u najgledanijoj zabavnoj emisiji Top of the Tops, Cockney Rejectsi su se pojavili u studiju u dresovima West Hama i otpjevali himnu u punk verziji. To je bilo to. Prvo mjesto na top listama!

Pjesma „Oi!“ je postala kultna. Čak su na osnovu ove punk pjesme kasnije generacije osnovale i žanr „Oi!“. Ova pjesma bila je simbol radničke klase u UK, a autori su besmrtni Cockney Rejects. Bili su pravi zvuk britanskih ulica 70-ih godina. Huligani i punk su bili nerazdvojni sistem bunta. West Side Boys je hit koji su napravili u tom periodu a glasila je ovako: We meet in the Boleyn every Saturday, Talk about the team that, we’re gonna do today, Steel cap Dr. Martens and iron bars, Smash their coaches or do’em, in their cars..

Ovi stihovi pokazuju tamniju stranu Rejectsa. Živjeli su za subote i utakmice bez fokusa na fudbal. Nasilje je bilo prioritet. Nastup Cockney Rejectsa na Top of the Top bila je prekretnica u kulturi fudbala u Engleskoj. Nikada prije se nije desilo da punk bend na ovakav način podrži fudbalski tim. Danas su u Engleskoj braća Gallagher, osnivači rock banda Oasis, poznati kao navijači Cityja. Međutim, ništa se ne može porediti sa onom energijom i sirovim zvukom punka.

Od njihove himne „Oi!“ danas nije ostalo ništa. Vrijeme je pregazilo i ona je bila samo u jednom trenutku, suština UK kulture. Međutim, Forever Blowing Bubbles će trajati zauvijek.

Velika tuca Delija i Grobara

Danas se u glavnom gradu Srbije odigralo nekoliko tuca izmedju pristalica beogradskih crveno i crni belih iako je vec ranije najavljivano da moze doci do okrsaja huligana jer danas utakmice igraju oba kluba kao domacini,a poznato je da je udaljenost izmedju stadiona tek nekoliko stotina metara niko nijw ucinio nista po tom pitanju. Najteze je prosao jedan mladića koji ima oko 29 godina udarili su ga mačetom po glavi i ruci, rekla je portparolka Hitne pomoći Nada Macura.

Prema nezvaničnim informacijama, u tuči je učestvovalo oko 50 huligana.

Povređeni je kolima Hitne pomoći prebačen na reanimaciju u Urgentni centar.

Incident se desio u Ulici gospodara Vučića.

Tuča je izbila oko sat vremena pre utakmica beogradskih klubova protiv Zemuna, odnosno Borca, u 30. kolu Superlige.

Oko stadiona Partizana i Zvezde raspoređene su jake policijske snage.

Crvena zvezda i Partizan kao domaćini igraju u istom terminu od 17 sati.

Ovo je jos jedan u nizu incidenata izmedju pristalica dva najpopularnija kluba i losa uvertira za derbi koji se igra sledece nedelje .

2 godine od smrti legende Torcide: Žan Ojdanić

[HVALA TI ŽANE]

Juče je bila druga godišnjica Žanove smrti.

Nisi bio čovik od velikih riči. Rođen si za puno više od puke priče. Rođen si da nadahneš. Ne pričom. Odabrao si puno teži i skuplji način. Odabrao si djela. Djela koja su govorila za tebe. Da si u prvom redu čovjek. S velikim srcem. I onda sve ostalo što kažu za tebe.

Nisu nas spojile tribine i gostovanja. To je vrijeme već bilo iza tebe. Spojila nas je ideja da je vrijeme za više od ulice. Za veliki Hajduk. Procijenio si da je to novi, ispravan put. Stao si uz nas, kada je bilo više onih koji su sumnjali, nego vjerovali. Ustrajali smo jer smo znali – Žan je tu, ako nešto krene po zlu!

I bio si. I dalje ćeš biti. Nitko nam te ne može uzeti. Jer ideal koji si branio, nastavljamo braniti još jače.

Zbog tebe. Za tebe. Za vječnost. U koju si već ušao.

Doviđenja!