Najbolje posete kola

Ovo kolo obelezilo je nekoliko derbija u ligama bivse SFRJ. Najposecenija utakmica bila je ona koja predstavlja okrsaj dve poznate ekipe sa Jadrana popularni  jadranski derbi izmewdju Hajduka i Rijeke, odmah nakon ove utakmice ide najveci derbi Slovenije u kojem je ekipa Olimpije docekala Maribor. Ekipe su u obe utakmice podelile bodove identicnim rezultatom 1-1…

Zatim sledi utakmica u Sarajevu u kojoj je jedan od glavnih pretendenata na titulu Zeljeznicar savladao gostujucu ekipu iz Bijeljine, posle ove utakmice najvise ljudi se okupilo u Sirokom Brijegu gde je istoimena ekipa docekala Zrinjski i odigrala hercegovacki derbi.

 

Hajduk-Rijeka               15 690

Olimpija-Maribor         12 000

Zeljeznicar-Radnik         5 000

Siroki B.-Zrinjski             4 000

Mladost-C.Zvezda          3 500

Radnicki – Vojvodina      2 500

Backa-Partizan                2 500

Osijek-Slaven                  2 125

Sloboda-Celik                 1 500

Navijačima Kelna oteta zastava planiranom akcijom (VIDEO)

Navijači Menhengladbaha priredile su osvetu svojim najvećim rivalima, Wild Horde-ama iz Kelna.

Ovo je osveta za akciju koju su navijači Kelna izveli na utakmici protiv Menhengladbaha sredinom januara, kada su maskirani kao redari otišli pred njihovu tribinu na njihovoj međusobnoj utakmici u Kelnu i uzeli im glavnu zastavu.

Dobro isplaniranom akcijom, sada su pristalice Menhengladbaha uspeli da im se fino osvete.

Uradili su to na utakmici koju je Keln igrao na gostovanju Hofenhajmu.

Nekoliko navijača Menhengladbaha stacioniralo se odmah do gostujućeg “kaveza” i čekali su pravu priliku da ukradu jednu od glavnih zastava navijača Kelna.

Kada su Kelnovi navijači upalili dimne bombe, bio je to pravi signal za dvojicu navijača Menhengladbaha, koji su ustali sa svojih stolica i krenuli ka zastavama navijača Kelna. Jedan od Kelnovih navijača je primetio da dvojica nepoznatih likova pokušava da im otme zastavu, preskočio je ogradu, ali je tada jedan od navijača Menhengladbaha počeo da se bije sa njim, dok je drugi kidao zastavu sa ograde.

Ostali navijači Kelna su vidili da se zastava skinula i krenuli su ispod ograde. Navijač koji je oteo zastavu je skočio i pao, ali je u padu uspeo da doturi zastavu do svoje ekipe, koja je to spremno čekala i zatim otišla za zastavom van stadiona.

Dva navijača koja su i izvela samu akciju su se bukvalno žrtvovala, jer je jedan brutalno pretučen, a drugi je ozbiljno pao sa visine, a zatim je i priveden.

Ali, nema sumnje da će u svojim redovima biti smatrani za prave heroje. Osveta je osveta. Bol je prolazan, ponos je vječan.

Varvari budili igrace Cedevite

Košarkaši Budućnost Volija i Cedevite igraće večeras u Morači od 19 sati odlučujući meč polufinalne serije plej-ofa ABA lige.

Uoči utakmice velikog uloga, gosti iz Zagreba nisu imali mirne snove – noć su im poremetili “Varvari”, koji su ispred hotela, oko četiri sata iza ponoći, priredili vatromet i pjesmom razbili tišinu podgoričke večeri.

Vjerovatno su tako željeli da pokažu šta rivala “plavih” čeka večeras.

 

Budjenje igraca Cedevite sinoc u 4h.Nocas na nas ulaz od 18h! Za sve koji juce nisu kupili kartu, cijena ostaje 3e!

Geplaatst door Varvari Podgorica op Zondag 1 april 2018

Obračun navijača Širokog i Zrinjskog, letjele baklje i boce(VIDEO)

Uvertira pred hercegovački derbi između Širokog Brijega i Zrinjskog je tuča navijača dva tima.

Kako javlja Bljesak.info u gradu na Lištici sukobile su se dvije grupe od po desetak navijača.

Isti izvor navodi da su u obračunu letjele baklje i boce.

Intervenisala je služba Hitne pomoći Doma zdravlja Široki Brijeg. Povrijeđen je jedan navijač Zrinjskog i on će biti prevezen u Mostar, potvrdio je za Faktor Dražan Bošnjak, glasnogovornik MUP-a ZDK.

Policija je na terenu, a informacija o uhapšenim navijačima trenutno nema.

Incident se dogodio kada je grupa Ultrasa ranije dosla u Siroki Brijeg i napala kafic u kojem se tradicionalno okupljaju navijaci Sirokog Brijega, popularni Skripari.

Animozitet izmedju ovih grupa je poznat od ranije…

Utakmica između Širokog Brijega i Zrinjskog igra se na stadionu Pecara sa početkom u 16 sati.

 

Intervju navijača PAOK-A, člana Gate 4

Dvoglavi orlovi zajedno sa belom kulom simboli su grada Soluna. Ovaj tim osnovali su imigranti iz Turske, ljudi pogođeni genocidom i nacionalizmom. PAOK-ovi navijači poznati su širom Evrope kao najluđi, a poznato je i to da tokom derbija na stadionu prave paklenu atmosferu.

Dame i gospodo, danas ćemo se usredsrediti na crno-belo srce Makedonije, legendarni klub PAOK iz Soluna (Thessaloniki)

Pričaj nam o Solunu. Kakva je fudbalska tradicija u tvom gradu? Koliko Solun ima fudbalskih klubova? 

-Solun je jedan od najlepših gradova Evrope. Ljudi su ovde opušteni i još uvek su – ljudi.

Možete posetiti Belu Kulu (krvavu kulu), Kamaru (luk Galerije), stari grad, razne crkve kao i 7 kula (gornji grad).
U Grčkoj 90% muškaraca gleda fudbal. Ovde volimo fudbal, veliki broj žena takođe prati fudbal, kako na TV-u tako ponekad i na stadionima

U Solunu postoji samo jedan veliki tim i to je PAOK. Tu su i Aris i Iraklis, ali oni nisu kao PAOK. PAOK ima više navijača od bilo kog drugog kluba u Grčkoj. Osim naravno fanova Olimpijakosa, ali to je normalno jer je Olimpijakos tim “sistema”. To je tim sa političkom pozadinom, sudijama, pravosudnim sistemom, policijom itd.

Tim države. PAOK je jedini tim koji je protiv trulog sistema u Grčkoj.  Tim koji uvek oseti ukus nepravde i nejednakosti. Većina PAOK-ovih navijača i voli naš tim zbog te priče.

Mi nismo izabrali PAOK zbog šampionata i kupova, izabrali smo taj tim jer sve što smo osvojili, zaslužili smo 100%.

Pričaj nam o istoriji kluba

-Negde oko 1875 u Konstantinopolju (danas Istanbul) osnovan je klub koji se zvao “Ermis” (Hermes). Kasnije, u doba vlade Kemala Ataturka klub je preimenovan u “Peran Klub”. Taj klub je bio temelj PAOK-a. U periodu između 1920-1924. naše babe i dede brutalno su proterani sa turske teritorije od strane turskih nacionalista. Dvadesetog aprila 1926. imigranti iz Konstantinopolja osnivaju u Solunu PAOK.  PAOK je osnovan od strane izbeglica “šutnutih” iz Turske jer su Grci, a loše dočekani u Grčkoj jer su Turci. Najpoznatiji tim severne Grčke ima navijače fanatike.
U drugom svetskom ratu mnogi PAOK-ovi navijači ubijeni su na bojnom polju. Mnogi od njih u sklopu grčke armije i kasnije kao partizani. Važno je ispričati priču kako smo izgradili naš stadion, Tumbu. Tumba je sagrađena od strane navijača PAOK-a. Oko 1958 godine, PAOK-ovi fanovi su posle svog radnog dana dolazili na Tumbu i sopstvenim rukama, ciglu po ciglu, izgradili čuveni Tumba stadion.

Šta je bilo sa PAOK-om za vreme vojne hunte?
-Za vreme hunte, u Grčkoj su svi timovi (osim Panatenaikosa) propali. PAOK je 1968. zauzeo 9-to, 1969. 5-to mesto. Hunta nas je pokrala za kupove i šampionate, jer je ona podržavala Panatenaikos i AEK, i pokušali su da nam ukradu najboljeg igrača, Giorgosa Koudasa. Bili smo najbolji tim u Grčkoj, a nismo osvojili ništa. Veoma loše sve do 1970. Posle 1970. uzeli smo dva kupa (1972. i 1974.)  i jedan šampionat posle hunte, 1976. A trenutno vlada bankarska hunta.

Reci nam nešto o istoriji tvoje grupe. Kako je nastao GATE 4?

-GATE 4 je još jedna grupa osnovana od strane PAOK-ovih navijača. To je prva navijačka grupa PAOK-a, u smislu današnjih navijačkih grupa. Osnovana je aprila 1976. i njegova svrha bila je da svuda podržava PAOK-ov tim. Svrha postojanja GATE 4 je bila da ide na svako gostovanje. Svuda! GATE 4 nije prezao više puta u prošlosti da krene protiv predsednika F.K.PAOK-a. Od principa samoorganizovanja i solidarnosti među našim članovima nema odstupanja. U prošlosti smo imali novine, radio emisiju itd, ali svesno smo zaustavili takve pokušaje informisanja ljudi, jer PAOK nije samo fudbalski klub, PAOK je društveni pokret. PAOK je ideja!
Naš veb sajt: http://www.paokgate4.gr

Šta predstavlja GATE 4A?
-GATE 4 označava kompletnu tribinu, GATE 4A, je njen deo, u sredini. Manji, ali kroz istoriju gledano “najluđi” deo stadiona. Da bi bili tamo morate biti goli i glasno pevati sve vreme.

Kakve performance pripremate za mečeve? Da li koristite pirotehnička sredstva?
-Naravno da koristimo pirotehniku. Želimo da nam stadion izgleda k`o pakao. UEFA se često ne slaže sa tim pa dobijamo kazne. Pevamo 120 minuta na svakom stadionu. Naša priprema nije ništa specijalno. Pevamo i cirkamo, ispisujemo naše slogane, krijemo pirotehniku, koristimo bubnjeve i banere, odlazimo na stadion kako bi povećali broj decibela i na taj način dali doprinos našem timu. Nasilje zvukom! Sada smo podeljeni. Izgubili smo svoju dinamičnost. Mnoga braća više nisu na stadionu.


Šta tačno znači ime tvog kluba?

-PAOK – Panthessalonikeios Athlitikos Omilos Konstantinoupoliton što znači sportski klub solunskog naroda sa Konstantinopolja.

Koja su najveća dostignuća tvog kluba?
-Kao što sam vam rekao malopre, PAOK je iskusio nepravdu od strane države i grčkih buržuja. U decenijama kada je bio najbolji tim Grčke osvojio je samo dva šampionata Grčke (1976, 1985) i četiri kupa (1972, 1974, 2001, 2003). PAOK ima reputaciju kluba koji je pretrpeo najveću nepravdu u Grčkoj. Držimo rekord od 12 (!) izgubljenih finala u grčkom kupu. Većina njih odigrani su u Atini ili Pireju i namešteni su od strane sudija. Naš košarkaški tim ima dve titule grčkog šampionata (1959, 1992), tri grčka kupa (1984, 1995, 1999), jedan kup pobednika kupova (1991) i kup Koraća (1994). Ali mi nismo PAOK zbog klupskih dostignuća, mi smo PAOK zbog istorije, borbe, ideje koja ide van granica ovog kluba.

Sa kojim klubovima imate prijateljske odnose? Koje navijače mrzite? Da li sklapate prijateljstva sa klubovima iz drugih zemalja?
-U Grčkoj imamo dobre odnose sa OFI Kritom i sa navijačima Panioniosa. To je zbog iskazivanja njihove solidarnosti u mnogim slučajevima – npr. na meču u Nea Smirni (Panionios je bio domaćin), policija nas je napala bez ikakvog razloga, a navijači Panioniosa su otvorili svoje kapije kako bi nam pomogli. Od tada smo prijatelji. Imamo dobar odnos, ali ništa sad specijalno.

Navijači Arisa i Olimpijakosa su naši ljuti rivali. Sa Iraklisovim navijačima je postojala veza, ali sada ne mogu da vam kažem da imamo baš dobre odnose. Apolon Kalamarias je klub osnovan od strane ljudi sa Ponta, imigranata baš kao što su bili naše dede i babe sa Istoka. To je razlog zašto sa njima imamo jako dobre odnose

Što se tiče timova sa strane, bratski klub nam je Partizan iz Beograda (Srbija). Prve veze ostvarene su negde 1999. (za vreme rata), a kasnije 2005-06, postali smo bratski klubovi. Većina njih su apolitični. Neki od njih su desničari, a mali broj su antifa (iako je istorija Partizana antifašistička). Grci su povezai sa Srbima još od vremena otomanskog carstva, 16-17. vek.

Jako volimo Bešiktaš (jer su antifašisti i anarhisti) i jer su slični nama, ali veoma je teško sklopiti iskren bratski odnos između Grka i Turaka. Ratovali smo više od sedam vekova.

Čuli smo da navijači Proodeftiki-a  navijaju i za PAOK. Da li je to tačno?
-Neki od njih da, Tumba nam je zajednički kraj. Proodeftiki Tumbas je anarhistički amaterski tim. Mnogi naši navijači odlaze na njhove mečeve.

Koji su vaši politički stavovi? Da li ste učestvovali na parlamentarnim izborima?
-Naravno da ne! U Grkoj je svaka partija korumpirana, tako da ne učestvujemo na izborima i ne podržavamo nijednu partiju. Mislim da među PAOK-ovim navijačima najviše ima anarhista, iako neki ne znaju ništa o Marksističkoj ideologiji. Siguran sam zapravo da mnogi od njih ne vole etiketiranje (i propaganda je u Grčkoj veoma moćna), i ako ih pitaš nešto na tu temu odgovoriće ti: PAOK iznad svega. Ali opet, većina njih učestvuje u društvenim akcijama, pomaže siromašne i  nejake,  učestvuje u anti-državnim needima, tučama sa policijom itd. Naravno mi imamo ogromnog udela u Blek Bloku i
antifašisti smo do koske! Ako mene lično pitaš ja se izjašnjavam kao internacionalista! (Anarhista naravno!) Učestvovao sam sa još nekim momcima iz GATE 4 u neredima u Atini 29. 6. 2011. povodom dolaska MMF-a u Grčku. Naša jebena fašistička vlada protiv nas anarhista. U Grčkoj je takođe veliki broj anarhista, navijača i aktivnih članova društva u zatvorima.

Šta je to Los Solidarios?
-PAOK-ov Los Solidarios je antifa fan klub iz grada Lamia. Osnovan je 90-ih godina.

Da li si ti lično učestvovao na izborima?
-Nikad u životu. Svi su korumpirani. I levičari…

Šta misliš o KKE (Komunističkoj Partiji ) i Sirizi?
-Ponekad ih mrzim, ponekad ne osećam ništa, a ponekad sažaljevam ljude koji ih prate. Ne mogu da podnesem njihov konformizam. Deo su sistema – jadno…

Kakav stav imate o građanskom ratu u Grčkoj 1946.?
-Kompleksno pitanje. Generalno gledano, u grčkom građanskom ratu pobunjenici koji su pobedili nemačku okupaciju kasnije su izgubili slobodu Grčke. Pobednici sa bojnog polja izgubili su na papirima i političkim sastancima. Veoma tužna priča.

Da li veliki broj Solunaca podržava Zlatnu Zoru?
-Gledajući izborne rezultate oko 7,8%, ali oni nemaju neku moć u Solunu. Njih nikad ne možeš da vidiš u centru grada.
Hlias Kasidiars, poslanik Zlatne Zore, navijač je Olimpijakosa. Nacistički šljam sa lepim telom, onakvim kakvo bi svako nazi đubre volelo da ima, ali najviše što može da uradi sa njim je da tuče ženu u TV emisiji

Da li vaš tim ima navijače i po drugim gradovima Grčke, po drugim državama?
-Naravno! PAOK ima navijače po celom svetu. U Nemačkoj, Australiji, Americi. Masovna imigracija 70-ih godina naterala je mnoge PAOK-ove navijače da napuste svoju zemlju u potrazi za boljom budućnošću. Rezultati toga se vide danas, npr. Čak 7 (!) navijačkih grupa postoji u Nemačkoj. Takođe imamo i fan klubove u Švajcarskoj (2), Belgiji, na Kipru itd.
Postoji i nekoliko fan klubova u Australiji, ali i širom sveta. Po latinskoj Americi, Kini, Norveškoj, ma stvarno svuda.
PAOK ima navijače po čitavoj Grčkoj. Uglavnom u Makedoniji (oblast u Grčkoj prim.prev.), ali fan klubove imamo u celoj zemlji. Na Kritu dva, na Peloponezu, u Atini dva (pre 10 godina imali smo ih 4(!). Evo npr. PAOK ima u Atini oko 5000 navijača! I oni su hardcore ekipa. Kao što rekoh PAOK-ovih navijača ima po čitavoj zemlji, čak i po najmanjim selima.
Lista PAOK-ovih navijačkih grupa: http://www.1926.gr/links.php

Da li ste u vezi sa St. Pauli fan klubom u Solunu? A šta mislite o Agrotikos Asterasu, Makedonikosu?
-Neki od naših navijača su u St. Pauli fan klubu Solun, čak i u Atini. Imamo dobre odnose sa tim klubovima. Njima možete dodati i navijače Apolon Kalamarie. Agrotikos Asteras i Makedonikos ima navijače levičare i dobri smo sa njima.

Da li u Grčkoj trenutno ima mnogo navijača fašista? Da li u Solunu ima mnogo fašista i zlatno zoraša?

-Sa Zlatnom Zorom otvoreno vodimo rat u čitavoj državi. Prošle jeseni jedan od naših igrača okačio je na net svoju fotografiju na kojoj nosi majicu sa oznakom OVK. On je iz Albanije i njegovo ime je Ergis Kače. Kasnije se izvinjavao tvrdeći da zapravo nije ništa znao o toj nacionalističkoj (i kriminalnoj) organizaciji. Zlatna Zora pokušala je da iskoristi situaciju, ali smo im odgovrili na pravi način. Prvo su pokušavali da skupe glasove preko nacionalističkih tekstova. Posle naših socijalnih i istorijski tačnih odgovora na to, otišli smo do njihovih kancelarija i “očitali im lekciju”. Imali smo 46 uhapšenih navijača tog dana. Naravno, njih je (kao i uvek) štitilo par stotina pandura. Sada, u čitavoj zemlji, gde god vidimo te naciste, odemo da ih “posetimo”. Na žalost, fašistička propaganda je zastupljena u grčkim medijima i mnogi Grci glasaju za njih, ali oni nisu pravi fašisti… možemo reći da nisu adekvatno obrazovani (bar što se socijalnih pitanja tiče). Jezgro Zlatne Zore čini 200 – 300 osoba. Država ih promoviše sistematično. Ali slomićemo ih!

Kakvo je vaše mišljenje o ubistvu Pavlosa Fisasa?
-Iskazali smo svoju solidarnost na stadionu Tumba i tribini GATE 4 izbacivanjem transparenta sa sloganom: “Krvlju Pavlosa biće ispisan vaš kraj!”, kao i pevanjem pesama o ovoj tragičnoj nesreći. Mi mrzimo rasiste, fašiste i naciste!

Da li ima i devojaka na tribini?
-Imamo devojke na svojoj tribini, ali ne i ženske vođe. Grci su kao Arapi, ne mogu prihvatiti ženskog navijačkog vođu, jer da bi postao vođa prvo moraš da se dokažeš u tuči.

Kakvi su vam odnosi sa igračima i upravom kluba? Kakva vam je finansijska situacija, da li je uticala na vaš klub ekonomska kriza koja je pogodila Grčku?
-Nemamo dobre odnose sa upravom. Trenutno, većina PAOK-ovih navijača apstinira. Ne idemo na utakmice jer uprava tretira tim kao svoju prodavnicu. Dovode svoje prijatelje (menadžere, trenere i igrače), učestvuju u nameštanju mečeva, dva puta su proterivali našeg kapitena (Pabla Garsiju), odgovrni su za hapšenja naše braće i generalno, pokušavaju da iskompromituju samu ideju PAOK-a.
Pablo Garsija (naš omiljeni igrač) je komunista. Pobornik je levičarske ideologije, poreklom je iz Urugvaja. Poštujemo jedino igrače koji časno brane boje dresa, a igrači ove godine to ne čine. Oni igraju jedino za sebe, a mi to ne prihvatamo. Naravno, postoje izuzetci, npr. Levi bek iz Brazila, Lino!

Većina PAOK-ovih navijača je veoma siromašna. Ova kriza uništava nekoliko slabih delova našeg društva. Naš klub je predstavljen kao neko ko nema finansijskih problema, ali mi ne verujemo u to. This promiscuity and impunity by PAOK leadership (especially in those dark days) is evocable! Neprihvatljiva je takva “neodgovornost” od strane ljudi koji vode klub. To je veoma sumnjivo.

Šta mislite o Dimitrisu Salpingidisu?
-Većina naših igrača su skorojevići (milioneri), i jedino što gledaju su njihovi bankovni računi. Salpangidis je bio igrač sa naše akademije. Panatenaikos ga je hteo 2003. i naš predsednik (Goumenos) je želeo da ga proda. Ljudi oko PAOK-a su skupili novac (u ogromnoj kampanji) da bi platili Saplingidisov ugovor ne bi li ostao. On nam je rekao da će ostati kada mu novac bude prebačen na račun. Iz novina smo saznali da je Salpingidis prešao u Panatenaikos (izdao nas je). Neki od nas su mu oprostili to, neki ne.

Kakve grupe navijača čine GATE 4? Ja GATE 4 vidim kao udruženje različitih grupa.
-Zovu nas Turcima zbog našeg porekla. Ali navijača PAOK-a ima puno i među njima možeš naći različite ljude. GATE 4 u sebi sadrži sve i svašta. To je udruženje različitih grupa ljudi. Tu možeš naći šta god pomisliš. Takođe imamo Rome, zatvorenike i ljude iz svih delova proleterijata. U GATE 4 možeš naći članove iz svih delova grčkog društva (različite rase takođe). Mi smo crni, braon, beli, mi smo siromašni, ali časni ljudi.

Reci nam nešto o grčkoj ultras-sceni. Kakav je odnos između levice i desnice na tribini?
-Naši neprijatelji, navijači Olimpijakosa (Gate 7) su se pretvorili u marionete Zlatne Zore. U prošlosti nisu bili takvi, ali zadnjih godina su jako izmanipulisani. Sada ih mrzimo dvostruko. Većina navijača u Grčkoj nije desne orijentacije. Prethodnih 6, 7 godina gutali smo sistematsku propagandu  mass medija, sve u cilju razdvajanja ljudi. Fašisti, osim navijača Gate 7 (Olimpijakos), idu na mečeve nacionalnog tima. Mi smo tradicionalno protiv nacionalnog tima. I mi ih tučemo svaki put kada se sretnemo. A u Grčkoj je najveći anarhistički klub Asteras Exarchion.

Imali ste učešća u uličnim protestnim akcijama? Video sam marš PAOK-ovih navijača u Solunu. Šta mislite o iskopavanju zlata na Halkidikiju?
-Konstantno učestvujemo. Mi smo protiv države i mi učestvujemo u toj borbi. Možeš videti PAOK-ove navijače u bilo kojim neredima. Lično sam sreo PAOK-ove navijače u Đenovi (protiv G8, 2003.)
Halkidiki je PAOK-ova oblast. Krajevi i sela u okolini predstavljaju dom mnogim PAOK-ovim navijačima. Iznosimo taj stav stalno preko pesama i slogana na stadionima. Ponosni smo što smo udruženi sa ljudima koji se bore za svoju slobodu! Podržavamo Baskijce, izražavamo solidarnost sa Palestinskim narodom. Podržavamo sve slabije na ovom svetu.

Da li u Grčkoj važe strogi zakoni za navijače? Da li dešavaju tuče sa pandurima?
-Da, zakoni su ovde jako strogi. Imamo na stotine nevinih navijača u zatvorima. Država zabranjuje navijačima slobodu kretanja, ali mi ipak idemo. Sa “svinjama” se tučemo svaku utakmicu. Svaki put kad negde odemo imamo da ispričamo neku priču. Panduri nas mrze jer smo ih ponizili mnogo puta do sad.

Koliko često idete na gostovanja? U koje gradove Grčke ste sve išli na utakmice? Koje je vaše najdalje putovanje po zemlji? Idete li na utakmice Evropskog kupa?
Navijači PAOK-a idu svuda kada imaju karte. Ponekad idemo na stadione i ukoliko nemamo karte. Lično, ja idem na gostovanja van zemlje od 2000. godine. Holandija 3-4 puta, Rumunija, Rusija, Češka, Srbija, Italija, Mađarska, Norveška.
Na gostovanje svake nedelje ide par stotina nas! Idemo bilo gde da se igra, ponekad i bez karata. I u Grčku i u Evropu! Bilo gde! Putujemo našim autobusima u svaki grad, gde god da igra PAOK. Najdalje putovanje bilo je u Kazakstan na meč protiv Šakter Karagandija. Šest navijača PAOK-a iz grupe “Northerners” (Severnjaci) putovalo je minibusom 5900 km do Astane. 12000 km Solun-Astana i Astana-Solun, dve nedelje, ludo putovanje.
Sedam hiljada nas bilo je u Udinu, šest hiljada u Londonu, u Turskoj itd. U Grčkoj naravno država pokušava da ograniči kretanje navijačima, ali mi uvek nađemo način da stignemo do određene destincije. U bilo kojoj situaciji, na bilo kom stadionu, u bilo kom gradu, u bilo kojoj državi.

Kakav je vaš odnos sa Radical Fans United-om? Imate li u Grčkoj neku zajedničku organizaciju protiv modernog fudbala?
Nažalost, nemamo nikakve specijalno dobre odnose sa RFU. Svaka navijačka grupa ima svoju sopstvenu organizaciju. PAOK Ultras su totalno protiv modernog fudbala!

Koliko košta karta za utakmicu? Mogu li je dobiti besplatno?
-Karta košta između 10 i 20 evra za GATE 4. Tradicija na našem stadionu je da se uđe besplatno (naročito na GATE 4). U prošlosti smo imali na hiljade više ljudi na stadionima. Danas je situacija komplikovanija jer je fudbalski klub kao kompanija pa angažuje obezbeđenje da nas zaustavi. Tumba je naš dom i zato imamo problem.

Da li pratite i druge sportove?
-Da, idemo na košarku, odbojku, rukomet… uvek na gostovanja.

Koliko ima nacista među navijačima PAOK-a? Da li se PAOK-ovi navijači tuku međusobno ili ulaze u konflikte zbog politike?
-Nema nacista među PAOK-ovim navijačima. Ili ako ih i ima ne smeju to javno da kažu. Čak i u prošlosti, nikada nisam viđao ni jednog jedinog na stadionu. “Severnjaci” su patriotska grupa (jedina). Navijačke grupe PAOK-a iz obližnjih gradova su dosta jače. U prošlosti je tamo postojala grupa ljudi desne orijentacije ali koliko znam ne više.
Naravno, zbog veoma velikog broja naših navijača, kao i zbog geografske pozicije Makedonije (oblast prim.prev.) susretali smo se sa navijačima koji gaje patriotska osećanja. Severnjaci su velika grupa, i neke manje podgrupe su antifa kao npr. Veria klub, ali sada Severnjaci su u GATE 7, ne u GATE 4. I ne mogu da kače fašističke banere naravno. Ne dozvoljavamo im.
Jake podgrupe u grupi GATE 4 su Abalea Gate 4, Kordelio, Neapoli, Eptalofos Toumpa, Athens Club i te grupe su generalno antifa. Neapoli i Eptalofos su zapravo apolitične, ali većina momaka odatle mrzi naciste. Napadali smo kancelarije Zlatne Zore u Solunu, Kilkisu, Komotini i Seri. I po drugim gradovima Drama, Veria mnoštvo grupa je protiv nacista iz Zlatne Zore i generalno protiv rasizma i fašizma. Mi nemamo klub koji forsira fašističke ideje. I Carsi su (navijači Bešiktaša, prim. prev.) dolazili u naše klubove, na naše stadione, mi smo išli na Taksim trg i u njihove klubove u Evropi, zajedno smo išli na gostovanja. Navijači Omonie su 2-3 puta dolazili na tribinu GATE 4, kao i neki navijači St.Paulija, mi smo išli tamo.
I takve slične stvari. Generalno, Aris je tim koji ima podršku od strane bogatog dela građana Soluna. Kada su izbeglice došle iz Istanbula, među kojima je bilo i osnivača PAOK-a taj deo građana poneo se prema njima veoma loše i nazivao ih “Turcima”. I dan danas Arisovi navijači nazivaju PAOK-ove navijače Turcima. Pa ne znam koliko je to baš antirasistički. A postoje i dokazi da je Aris igrao prijateljske mečeve sa nemačkim trupama za vreme nemačke okupacije Grčke 1941-1944.

Čuli smo da Olimpijakos kupuje titulu ove sezone. Da li je to tačno?
-Oni imaju najbolji tim, ali takođe imaju i najbolje sudije.

A čuli smo i da Aris sarađuje sa murijom. Da lije to istina?
-Radili su to u prošlosti, ali su tada bili i mnogo jače povezani s pandurima. Davali su policiji imena PAOK-ovih huligana, Arisove navijače štitilo je mnogo policije.

Priča se da Arisovi navijači tuku žene i decu? Da li je to tačno?
-Postoje incidenti iz prošlosti, prebijanje 13,14 -godišnjaka, ali to nije pravilo.

Koliko su vam ozbiljne konfrontacije sa timovima iz Atine?
-Među tamošnjim navijačima PAOK-a postoji slogan: PAOK protiv svih! Kao što sam malopre rekao, mi mrzimo Olimpijakos iz mnogo razloga. Naravno, oni se plaše da putuju ovde. Mi smo protiv tri atinska kluba, Panatenaikosa, AEK-a i Olimpijakosa, zbog njihove saradnje sa grčkom fudbalskom mafijom. Da, avgusta 2012, u UEFA kupu, igrali smo sa Rapidom iz Beča. Navijači Rapida i Panatinaikosa su braća i zajedno su došli na Tumbu sa pirotehnikom (raketama). Odgovorili smo im pirotehnikom i kamenjem. Ovo je veoma sumnjiva priča koja nas je navela da budemo veoma sumnjičavi prema našoj upravi i policiji. Ušli su na naš stadion bez bilo kakve kontrole od strane pandura. Shvatili smo ovo kao izazivanje ili provokaciju od strane države (ko zna?) ili čak od uprave kluba.

Kako se osećate zbog činjenice da će Aris i Iraklis ispasti iz Super Lige? Neće biti gradskog derbija u Solunu.(Intervju je iz sezone 2013/2014)
-Da vam iskreno kažem, za mene lično, to što Aris i Iraklis neće biti u Super Ligi nije dobra stvar. Propustićemo derbi sledeće godine. Ali neki navijači PAOK-a pravili su veliku proslavu što Aris po treći put ide u drugu ligu.
Možeš videti npr, da je kapacitet Arisovog stadiona 22.574, a PAOK-ovog 28.700. A takođe možeš primetiti i to da navijača Arisa zajedno sa navijačima Iraklisa ima malo više od polovine PAOK-ovih navijača u Solunu. U oblasti Makedonije 60% ljudi navija za PAOK. A i u Solunu 60-65% navijača su PAOK-ovi.

Da li organizujete socijalne akcije?
-Da, mi organizujemo društvene akcije veoma često. Mnoga naša braća su aktivni članovi u tim ekipama. Učestvuju u neredima i protestima protiv države.

Šta znaš o skvotu Delta u Solunu? Murija je odradila operaciju pre par godina.
-Ne postoji više. I know some people that used to stay there.

Šta mislite o Ivanu Savidi? On je dao PAOK-u mnogo novca.
-Verovatno mislite na Ivana Savidisa. On je bio političar pod okriljem Vladimira Putina. Dočekali smo ga kao Mesiju, ali on sebe nije pretstavio u dobrom svetlu. Pre svega, hapšenje stotine PAOK-ovih navijača od strane grčke policije juna 2012. (prvi dan po Savidisovom dolasku u Grčku). Zatim, problemi sa Pablom Garsijom, našim kapitenom… koji je od strane uprave kluba tretiran kao neprijatelj. Oni ga ne poštuju i to im nećemo oprostiti. To je definitivno bila izdaja! I na kraju nameštanje mečeva u grčkom šampionatu! Znamo i za veze predsednika kluba sa političarima (posebno sa partijom Nove Demokratije, konzervativci, desničari). On je kao svaki dobrar kapitalista bezrazložno trošio pare. Ne slažemo se sa tim jer ukoliko nas ostavi sa dugom (kao mnogi predsednici koje smo imali u prošlosti), platićemo mnogo više. Ivan je došao sa velikim obećanjima ali do sada sve se svelo samo na reči…

Da li u tučama koristite noževe i pištolje?

Ne, bez noževa i pištolja idemo u tuče. Među našim navijačima vladaju striktna pravila što se tiče nasilja i tuča. Mi poštujemo etičke kodove, ako mogu tako da se izrazim. Npr. nikada ne napadamo naše neprijatelje ukoliko ih ima manje od nas. Imamo najgoru reputaciju među Grčkim navijačima, opisuju nas kao varvare, vandale itd. To nije tačno, mi se tučemo često zato što smo naučili put… vatre! Put PAOK-ovih navijača je protiv svih: policije, države, protivnika. Put prepun tuča. Nešto kao put ratnika (bušido).

Da li koristite alkohol i marihuanu? Da li ima pankera i skinheda među vašim navijačima?
-Hahaha, da. Ako dođeš u Solun častiću te našim pićem. Zovemo ga “Tumba Libre”, koktel PAOK-ovih navijača, jeftino vino (Retsina) i kola. Navijača PAOK-a ima mnogo tako da na tribini ima svega: narkomana, kokainskih zavisnika, alkoholičara. Naravno da ima pankera i skinsa na našoj tribini, gomila njih. Pored njih imamo i metalce, rokere, rejvere, hipike, koraše, narodnjake, šta god ti padne na pamet. Ali su huligani pre svega.

Šta znaš o ruskim navijačima?

-Na žalost, ne znamo mnogo o ruskoj navijačkoj sceni. Neki naši klubovi imaju veze sa ruskim klubovima. Npr. sa CSKA Moskvom, ali prošle jeseni video sam na njihovom meču transparent podrške Zlatnoj Zori. To je bilo veoma uznemiravajuće i moram da naglasim da ukoliko su njihovi navijači neo-nacisti oni su naši neprijatelji! Ruski navijači su dobra podrška ali mnogi među njima su desničari. Imam mnogo prijatelja u Rusiji (Grka) koji su navijači PAOK-a. Imaju malu navijačku grupu i oni su antifa.
Bio sam 2010. u Rusiji, igrali smo protiv CSKA. Krenuli smo (tribina GATE 4) jednim autobusom. Ostali smo jednu noć u Kievu, jednu u Moskvi i jednu u Odesi. Jebeš Putina i sve predsednike na svetu.

Kakvi su vam dalji planovi što se tiče kluba?
-Pre svega, moramo da se oslobodima duga koji ima klub. Moramo da regrutujemo nove generacije i to uz pomoć vrednosti za koje su se zalagali i kojima su nas učili dedovi, Zatim moramo da očistimo grčki fudbal od mafije. Potom moramo da mislimo o šampionatu. Što se tiče košarke moramo otići na stari put, put slave.

Tvoje želje autonomnim antifašistima iz Rusije?
-Pre svega želeli bi smo da iskažemo svoju solidarnost sa našom braćom iz Rusije. Ostajte jaki i uništite marionete buržuja i gazda. Borite se hrabro i svom snagom protiv fašističkih svinja i znajte da niste sami! NO PASSARAN… Venceremos!

Intervju je iz 2014 godine.

Izvor: lećatribina.blogspot.com

Novi navijacki film

Posle vise od 10 godina pripreme i snimanja izacice novi navijacki film“Niebieskie Chachary” (Plavi huligani). Za glavne aktere ovoga filma izabrani su navijaci Ruch Chorzow-a,a premijera se ocekuje u maju ove godine…

 

Malo istorije o ovoj grupu…

Navijaci Ruca poznati su pod imenom Psyho fans i prvi koraci nastali su 80-ih godina proslog veka kada je nekoliko pojedinacnih grupa pratilo fudbalski klub iz  Chorzow-a najpoznatije od grupa su bile Mikołów+Ligota oraz Świętochłowice+Chorzów i delovale su odvojeno. Krajem 80-ih poceli su sa prvim akcijama u kojima su napadale navijace Gornika i Slaska. Sredinom 90-ih odlucuju da se ujedine u jednu grupu pod nazivom Psyho fans, grupa se sastojala od 60-ak uvek ljudi koji bi bili spremni svakog momenta za akcijanje.Tada je sasivena velika zastava sa nazivom grupe bez koje se nije moglo zamisliti nijedna utakmica, nekoliko godina kasnije napravljena je jos jedna manja replika zastave koja se koristila samo za putovanja. Ova grupa trenutno broji oko 200 huligana koji su spremni da se organizuju za manje od sat vremena sto ovu grupu cini jednom od najorganizovanijih u Poljskoj.

Pamti se sukob sa GKS iz Katovica na putu za Cesku 2004. godine kao jedan od najvecih okrasaja, a zatim i revans pri povratku iz Ceske gde se sukobilo vise od 300 huligana na obe strane. Kasnije su pristalice Rucha formirale mladju grupu ciji je jedini zadatak bio borba protiv navijaca GKS.

New hooligans movie: “Niebieskie Chachary” (“Blue Hools”)

Poland: Movie about Ruch Chorzow fanatics.

Work on the movie “Niebieskie Chachary” (“Blue Hools”) began equally 10 years ago and … finally come to an end! We are pleased to announce that preparations for the premiere are in progress, scheduled for the second half of May this year.

– The movie is in the final phase. We will finish the last cuts within two weeks, and then we will have to wait for the premiere, which will probably take place in May – says the creator of “Niebieskie Chachary” Cezary Grzesiuk.

Sourceniebiescy.pl

 

 

 

 

 

 

 

GRČKA: Novi neredi, navijači Olimpijakosa u ratu sa policijom na ulicama (VIDEO)

Ne smiruju se strasti kod Grka, sad su žestoko reagovale pristalice crveno-belih

Kod Grka se strasti ne smiruju, a ovaj put su žestoko reagovale pristalice crveno-belih iz Atine. Oko stotinu fudbalskih navijača ušlo je u sukob u sredu sa policijom u luci Pirej, predgrađu Atine, jer su pokušali prekinuti govor grčkog ministra finansija.

Policija je u par navrata upotrebila suzavac da rastera navijače koji su bacali kamenje i palili kontejnere za smeće, prenose grčki mediji.

Do nereda je došlo dan nakon što je grčka vlada okončala dvonedeljni prekid fudbalskog prvenstva jer je dobila uveravanja dosta klubova da će pooštriti mere protiv nasilja u i oko fudbalskih mečeva.

U grčkom prvenstvu je inače došlo do velikog skandala u Solunu posle ulaska na teren vlasnika PAOK-a Ivan Savidisa, koji je imao pištolj za pojasom.

Vatreni navijači Olimpijakosa organizovali su protest protiv ministra finansija Euklida Cakalotosa, optužujući vladu da je pristrasna protiv njihovog kluba, koji brani titulu prvaka, i da favorizuje njihovog glavnog rivala – PAOK-a iz Soluna, koji je ove godine vrlo blizu tituli.

Ministar Cakalotos je trebalo da održi svoj govor na skupu vladajuće partije Sirize, a kada je nasilje eskaliralo organizatori su preselili skup na drugo mesto.

Zbog incidenata na stadionu Karaiskakis pre nekoliko meseci, Olimpijakosu su oduzeta tri boda. U međuvremenu, PAOK se žalio na sličnu odluku, pa su mu tri boda vraćena.

Povrijeđenih i uhapšenih na ovom protestu nije bilo.

Podsetite se nerede u Solunu na stadionu PAOK-a koji su uzrokovali kratkotrajan prekid Grčke elitne fudbalske lige.

Okrsaj navijaca AEK-a i PAOK-a (VIDEO)

Tokom vikenda na ulicama Atine dogodio se incident u kojem su ucestvovali navijaci dva popularna atinska i solunska kluba AEK-a i PAOK-a. Incident se odigrao u petak u  vecernjim satima u sirem centru grada, a u pripremljenoj sacekusi mnogobrojnija grupa Original 21 napala je Gate 4 koju su svoj spas potrazili u obliznjoj zgradi. U incidentu su koriscene baklje, kamenice, stangle i bejzbol palice dok su pojedini navijaci AEK-a na glavama imali kacige za voznju motora sto je poslednjih godina “trend” u navijackim okrsajima u Grckoj. U ovom obracunu desetak navijaca je zadobilo lakse telesne povrede, a policija je uhapsila nekoliko izgrednika nakon poziva stanara zgrade.

 

 

Inace huliganski sukobi u Grckoj nisu retkost i rivalitet izmedju grupa iz dva najveca grada su cesta pojava.

Iseljenici iz Hrvatske osnovali najstariji fudbalski klub u S.Americi

NNK Hrvatski Orlovi (Croatian Eagles Soccer Club) iz Milwaukeeja, najstariji je nogometni klub u Sjevernoj Americi. Osnovan je 1922. godine.

Hrvatska emigracija diljem slobodnog svijeta je putem osnivanja udruga, kulturnih, sportskih, političkih, iskazivala želju za njegovanjem svog identiteta pa tako ni Orlovi iz Milwaukeeja nisu bili iznimka. Orlovi su, prema jednoj priči, zapravo trebali biti Hrvatski Sokolovi, no ime je pogrešno prevedeno na engleski jezik. Prema drugoj priči, osnivači su bili toliko sretni što su živjeli u SAD-u da su simbol države inkorporirali u ime kluba. Prvi predsjednik kluba bio je velečasni Charles Jesih.

1930-ih i 40-ih godina Orlovi su osvajali prvenstva u više navrata. Tijekom Drugog svjetskog rata, čak 23 igrača iz kluba služila su u američkoj vojsci. Nakon rata, kupljeno je zemljište u Franklinu koje je postalo Croatian Park i dom ovog kluba od 1956. se nalazi ondje.

Danas Hrvatski Orlovi okupljaju oko 550 djece u čak 40 ženskih u muških mladih ekipa. U klubu su ponosni što je preko 400 obitelji članovi kluba. Croatian Eagles Youth Tournament privlači gotovo 2000 djece. Mnogi bivši igrači postali su sveučilišni i profesionalni igrači.