Željezničar danas slavi 96 godina!

Fudbalski klub Željezničar danas slavi 96. rođendan, a ima priliku da ga proslavi novom pobjedom. Davne 1921. godine je osnovan danas najtrofejniji bosanskohercegovački klub.

Prvu utakmicu odigrao je 17. septembra protiv SAŠK Napretka, koji je tada slovio za jedan od najboljih klubova na bh. teritoriji. Ideju o osnivanju kluba dali su željeznički radnici Dimitrij Dimitrijević, Stjepan Katalinić i Ludvig Leple, koji su formirali incijativni odbor, a potom i prvu klupsku Upravu i tu počinje da se piše jedna bogata knjiga zvana Željo.

Slogan “Mi smo Željini, Željo je naš” najbolje definiše filozofiju Plavih iz Doline ćupova, koji se i danas, nakon 96 godina ponosa i slave, drže čvrsto zajedno. Mnogo je velikih igrača nosilo dres Želje, legendi je na stotine, mada ćete najčešće čitati o Ivici Osimu, Jošku Domorockom, Miši Smajloviću, Josipu Katalinskom, Josipu Bukalu… U ovih 96 godina Željo je prolazio kroz razne periode, ali čini se kao da su ga i oni teški samo jačali. Željezničar je stoga danas jedan od najpopularnijih bh. klubova i ima bazu navijača širom Bosne i Hercegovine, a čak i onda kada bi bio u donjem dijelu tabele, nije bivao zapostavljen i onima koji ga vole uglavnom je uvijek na prvom mjestu i u krupnom planu.

Željo je klub koji svake sezone ima iste ambicije – biti prvak, a i ove godine će Plavi pokušati da dođu do titule. Trenutno zaostaju za Zrinjskim, a da bi se primakli Plemićima danas će morati da pobijede Krupu, koja od 19:30 sati gostuje na Grbavici. U slavljeničkoj atmosferi će tražiti novu pobjedu, nastavak serije, a uz to očekuje se dobro ispunjena Grbavica. Krupa protekle dvije sezone slovi za najveće iznenađenje Premijer lige i željet će u Dolini ćupova pomrsiti račune svom rivalu, a na igračima koje vodi Admir Adžem je da pokažu zašto nose sveti dres, čije boje datiraju još od davne 1921. godine.

Intervju: NK Zagreb 041 – klub koji su osnovali navijači NK “Zagreb”

Ideja oko pokretanja kluba nastaje početkom 2014. godine kada dio Bijelih anđela razočaranih u stanje u svom nogometnom klubu, u netransparentno natjecanje Prve hrvatske nogometne lige te u opće stanje u hrvatskom nogometu dobiva ideju za pokretanje novoga nogometnog kluba. Na samim početcima svega nekolicina ljudi unutar grupe se angažirala u istraživanju i obavljanju prvih koraka prema osnivanju kluba.

S vremenom kako se ta brojka povećavala pa je ubrzo cijela grupa stajala iza ovog projekta, a pridružuju nam se i prvi vanjski entuzijasti koji prihvaćaju ovu ideju te zajedno sa anđelima dovode do osnivačke Skupštine kluba 01.12.2014.

Na samoj Skupštini okupilo se pedesetak ljudi koji su zajednički izglasali ime; NK “Zagreb 041” te stilizirani grb grada Zagreba kao službeni grb kluba. Klub je konačno registriran kao pravna osoba (udruga građana) 19.02.2015. pri Sektoru za udruge, Gradskog ureda za opću upravu te upisan u Registar udruga. Trenutno klub broji oko stotinjak članova i simpatizera, te se ponosi svojim horizontalnim uređenjem gdje su svi članovi jednaki prilikom odlučivanja i angažiranosti u klubu.

Intervju sa članom:

Osnivanje vašeg fudbalskog kluba „NK Zagreb 041“, recite nam nešto više o tome.

Ma jednostavno nam je svima prekipjelo gledati sve ono što se događa u našem profesionalnom nogometu i u našem klubu NK Zagreb. Sve to skupa nema nikakve veze sa sportom, sa fairplayem, sa ljudskim vrijednostima poštenja, solidarnosti, tolerancije, participacije u lokalnoj zajednici. Ne da nismo imali nikakav utjecaj u oblikovanju klupske budućnosti nego su nam iz vodstva kluba kao navijačkoj grupi stalno podmetali klipove pod noge, prijetili nam i omalovažavali nas, sve s ciljem da ono malo kritičnih glasova koji bi mogli prokazati njihove mutne igre ušutkaju.

Zaključili smo da onaj ko dira u govno i sam smrdi, odlučili da nam to u životu ne treba, da se želimo vratiti nogometu i da mi sami možemo stvoriti ono što naš bivši klub nije uspio na način da preuzmemo stvari u svoje ruke i da gradimo, a ne sudjelujemo u destrukciji.

U kojoj ligi igra „NK Zagreb 041“, da li je tim sastavljen od profesionalnih fudbalera i gde se nalazi stadion – igralište?

041 će igrati u najnižem, šestom rangu natjecanja, odnosno 3. Zagrebačkoj nogometnoj ligi. Profesionalnih igrača nemamo, a koliko znamo nijedan drugi klub u ligi ih nema. Igralište je u Dugavama, dijelu Novog Zagreba i uzimamo ga u najam od lokalnog niželigaškog kluba.

Kako je protekao prvi trening i gde je održan?

Prvi trening protekao je u hvatanju daha i suočavanju svih nas sa činjenicom da nemamo kondicije za zadnju ligu. Inače je važno reći da od samog početka s nama treniraju i azilanti iz afričkih i azijskih zemalja s kojima već par godina surađujemo preko udruge Centar za mirovne studije. Plan je svakako da ovi dečki budu i službeni igrači našeg kluba, ali tu ćemo voditi pravnu borbu s HNS-om oko njihove registracije. Treba napomenuti da je naš trener Nigerijac Celestin koji je dobio azil, a riječ je o bivšem profesionalnom nogometašu

Šta označavaju cifre „041“ u nazivu kluba?

To je stari, čitaj jugoslavenski pozivni broj za Zagreb. Također to je nekada bio i jedan od simbola grada, koji polako želimo povratiti. Kao i boje zagrebačke univezijade i popularnog zagija. Neki nostalgični moment prema klubu i gradu kakav je nekada bio.

Naravno, NK Zagreb postoji više od 100 godina i sigurno da je kao klub posjedovao više identiteta, a njegovo zlatno doba, a rekli bismo i zlatno doba našeg grada, bar iz perspektive naših života jesu te sedamdesete i osamdesete godine 20-og stoljeća, a taj 041 odličan je simbol tih godina, ovjekovječen kroz pjesme i opću kulturu Zagrepčana.

U početku ste pratili oba NK Zagreb, kada ste odlučili da više ne idete na utakmice (Medićevog) NK Zagreb?

Točnije rečeno NK Zagreb organizirano pratimo od 89. Godine, a udruga navijača postoji od 99. Više generacija… se izrečeno u zadnjoj suradnji Leve tribine i anđela. NK Zagreb 041 osnovali smo prije 7 mjeseci, a formalnu odluku da više ne pratimo sad već bivši klub donijeli smo ovog ožujka na skupštini Bijelih anđela. Iako nam je svima od prve pojave te ideje bilo jasno da nećemo gurati paralelnu priču i da je 041 naše dijete i naša budućnost.

Koliko je utakmica odigrao„NK Zagreb 041“do sada?

Kako je iza nas tek nekih 60ak dana treninga, još nismo odigrali ni pravu prijateljsku tekmu. Samo nekoliko sa niželigašima koje bi se mogle ubrojati u sparing utakmice. Službena sezona počinje u rujnu, pa očekujemo da početkom kolovoza krenu prve utakmice.

Da li su organi (ne)reda (policija) prisutni na mečevima vaših ljubimaca i da li vrše represivne metode nad vama?

Ima li policije na tekmama zadnje lige i kakve su im represivne navike u tom rangu natjecanja, vidjet ćemo kad lopta krene s centra.

Kako su “HNS” (Hrvatski Nogometni Savez) i ostala banda reagovali na osnivanje jednog ovakvog fudbalskog kluba?

Nikako. Nismo ni očekivali reakciju od strane nogometnih tijela. Previše su zauzeti davanjem podrške Seppu Blatteru.

Da li je vaš klub naišao na pažnju mas medija

(televizijske i radio stanice, dnevni listovi – novine…)?

S medijske strane bilo je dosta pažnje. Odradilo se mnogo intervjua za sve tipove medija koje ste spomenuli u pitanju, a naravno i za internetske medije. Moramo reći da medijska pažnja je često jako zajebana stvar, ne samo zato što oduzima vrijeme u kojem bismo se mogli baviti nekim drugim stvarima vezanim uz klub nego i mediji mogu neku priču prikazati u drugačijem svjetlu od onog što je stvarno.

Normalno je da medije zanimamo zbog te različitosti jer idemo kontra struje i ustaljenih vrijednosti, ali nas ta pažnja opterećuje. Naravno, ima ok medija (portal Lupiga, novine Novi list, Novosti itd.) koji nam mogu pomoći da istaknemo pozitivu naše priče i populariziramo 041.

Od osnivanja kluba01.12.2014. navijačka grupa„White Angels Zagreb“ – „Bijeli Anđeli“učestvovala je u više manifestacija, neke od njih su: „Benefit parti za klub“, kao i „Brcnimo rasizem“ (Šutnimo rasizam) koji se 24. i 25. aprila održao u Ljubljani po treći put, kako je sve proteklo?

Benefit za klub bio je organiziran od strane kluba i prikupljali smo novac za klupsku blagajnu. Usput smo imali i odličnu žurku uz izložbu preko stotinu navijačkih šalova i šalova nogometnih klubova i karaoke. Za Sloveniju i njihov Brcnimo rasizam možemo samo reći i čestitati organizatorima, iako i sami nešto slično na godišnjoj bazi radimo u Zagrebu. U svakom slučaju lokalni slovenski skvot Socialni center Rog nam se kao kolektiv učlanio u klub. Postajemo fronta.

Da li je ekipa„Bijelih Anđela“uzela učešća u organizaciji „Antifa Night“-a koji se tradicionalno održao po šesti put povodom 70. godina oslobođenja Zagreba od naci-fašističke okupacije?

Uvijek smo uz MAZovce (prije Mladi antifašisti Zagreba, sada Mreža antifašistkinja Zagreba) pa tako i ove godine. Kako mi i sami krajem godine organiziramo svoj koncert “Night of the Angels” naši kontakti s bendovima i mjestima za održavanje koncerata su dobra prilika da se razmijene iskustva. Neki od nas su dobri u kuhanju graha i tu smo se dosta iskazali na ovogodišnjem Antifa nightu.

Ove godine je čitav događaj odrađen vrhunski, sa paljenjem tradicionalnog krijesa na rijeci Savi i koncertom sa headlinerima Oi Polloi i našim članovima, antifa hip hoperima Fetbojsima.

Najvažnije je da se paljenjem krijesa privuklo jako mnogo roditelja s djecom, da je cijela atmosfera bila jako prijateljska i obiteljska, (za razliku od naprimjer koncerata prije 5-6 godina kada je bilo više policije od sudionika,  a mladi desničari su u “hrabrim” grupama od njih 20 iza grmlja čekali antifašiste) što znači da su Zagrepčani počeli izlaziti iz ormara što se tiče antifašizma. Bilo je i vrijeme.

 

(intervju izvor: levatribina blog)

Saopštenja Hordi Zla i FK Sarajevo u vezi oslobađanja Olivera Knezovića

Juče su saopštenje u vezi oslobađanja Olivera Knezovića za smrt navijača Sarajeva Vedrana Puljića u županijskom državnom odvjetništvu u Splitu.

Pročitajte jučerašnje saopštenje udruženja navijača fudbalskog kluba Sarajevo, Hordi Zla:

Županijsko državno odvjetništvo u Splitu je danas oslobodilo Olivera Knezovića za ubistvo Vedrana Puljića te ranjavanje još šestorice navijača FK Sarajevo. Danas, gotovo osam godina od nemilog događaja čini nam se da je agonija završena. Ali samo nam se čini, agonija je tek počela. Ako uzmemo u obzir da je nesposobnim pravosudnim institucijama Hrvatske i BiH trebalo osam godina da utvrde da Oliver nije ubio Vedrana, pitamo se koliko će godina još trebati da se utvrdi ko je zaista ubica, te ko je ranio još šest momaka? Da li će se ikada utvrditi ili će to ostati još jedan u nizu nerazjašnjenih događaja na brdovitom Balkanu? Prosto je nevjerojatna činjenica da nikome nije u interesu rješavanje ubistva mladog momka, a ranjavanje još šestorice.

Možda bi i bilo u interesu da nije javna tajna to kako je Vedrana ubila policija?! Kada je neko na ovom brdovitom Balkanu dobio neki spor protiv države? Kakve su šanse da na tom istom Balkanu u jednoj od najkorumpiranijih država evrope navijači dobiju spor protiv policije? Ravne nuli! Smijurija od cijelog slučaja je počela onog momenta kada je Oliver “pobjegao” iz pritvora u Lištici. Čovjek sa jakom ratnom poleđinom, dvojnim državljanstvom, te očito jakim vezama u institucijama ove i susjedne nam zemlje, nakon osam godina slatko nam se se svima nasmijao u facu.

Vjerojatno će na kraju svega i dobro naplatiti vrijeme provedeno u pritvoru, a pravi Vedranov ubica, da li će ikada biti pronađen veliko je pitanje. Hvala licemjernim susjedima, domaćim institucijama te svima onima koji su osam godina svjesno usmjeravali istragu u pogrešnom smjeru. Hvala Vam svima što ste nam ovu “divnu” vijest saopštili noć uoči utakmice koja je svake sezone jedna od najvažnijih za nas. Znamo da ste to svjesno uradili ne bi li mi nasjeli na Vaše mučke provokacije, ali nasjesti nećemo. Sve dok postojimo, dok pratimo Sarajevo, svaku utakmicu u 24. minuti će se prolamati “ISTINA ZA VEDRANA”… sve dok istina ne izađe na vidjelo! Obećavamo Vam svima, borit ćemo se za istinu i što je najvažnije, pobijedit ćemo!

Svi navijači Fudbalskog kluba Sarajevo, sutra je Vaša dužnost da se pojavite na Koševu, u ovom trenutku kad nas svi vrebaju i pokušavaju nas onesposobiti, treba da stanemo jedan uz drugoga, da budemo jači nego ikada. Naša borba je duga, teška i mukotrpna, ali ćemo izaći kao pobjednici! 

Pročitajte današnje saopštenje fudbalskog kluba Sarajevo za javnost:

Svakog zaljubljenika u Fudbalski klub Sarajevo, sportskog radnika, građanina Sarajeva i cijele Bosne i Hercegovine, zapravo svakog normalnog i moralnog čovjeka, zatekla je informacija o odluci Županijskog odvjetništva u Splitu, koje je izmijenilo optužnicu za Olivera Knezovića te se on više ne tereti za ubistvo Vedrana Puljića i ranjavanje još šestorice naših navijača. Obzirom na promjenu optužnice, Knezović se sada tereti za pokušaj ubistva te za opšte opasnu radnju, čime se događaji iz oktobra 2009. godine izvrću i ne prikazuju u svom istinitom svjetlu.

Gotovo osam godina nakon nemilih događaja ispred stadiona “Pecara” u Širokom Brijegu, pravda još uvijek nije stigla ubicu i druge osobe, koji su koristili oružje u napadu na navijače našeg kluba i ovim putem Fudbalski klub Sarajevo ističe svoju duboku razočaranost u promjenu optužnice, koja očito za cilj ima trajno zataškavanje i prikrivanje istine iz Širokog Brijega. Velika je sramota pravnog sistema i društva da ubica jednog mladog života i skoro osam godina nakon tog stravičnog čina, još uvijek nije procesuiran i kažnjen. Umjesto da “pravna država” koristi svoje mehanizme, a sudstvo rješava slučajeve i stane u zaštitu građana ove države, mi iz godine u godinu gledamo scene poput bijega osumnjičenog iz pritvora, nepojavljivanja na ročištima, premještanja slučaja u drugu državu, te iznova svjedočimo ogromnom nacionalističkom i fašističkom navijanju punom mržnje i svega onoga što svoje mjesto treba vidjeti u popravnim domovima i zatvorima, a ne na fudbalskim stadionima.

Fudbalski klub Sarajevo stoji uz svoje navijače u višegodišnjim traganjima za pravednim sudskim postupkom i konačnom prikazivanju istine o dešavanjima iz oktobra 2009. godine. Klub će od ostvarenih prihoda od predstojeće dvije domaće utakmice protiv Širokog Brijega (16.9.) i Krupe (01.10.) usmjeriti finansijska sredstva ka finansiranju postupka suđenja u ovom slučaju. Po 1 KM od svake prodate ulaznice sa današnje utakmice te kompletan prihod ostvaren od prodaje ulaznica na domaćoj utakmici protiv Krupe, bit će umjeren ka finansiranju suđenja. Fudbalski klub Sarajevo apeluje na nadležne organe da urade sve što je u njihovoj nadležnosti i moći da pravda stigne ubicu Vedrana Puljića.

Današnja utakmica protiv Širokog Brijega, koja se igra na Koševu sa početkom u 19 sati, derbi je ovog premijerligaškog kola i uz podršku navijača, vjerujemo u pobjedu izabranika Husrefa Musemića. Pravna bitka treba ostati u sudnici i nipošto ne smijemo dozvoliti da nemile scene i nasilje budu dio bh. fudbala.

 

Prvooptuzeni za ubistvo Vedrana Puljica oslobodjen optuzbe za ubistvo

Županijsko državno odvjetništvo u Splitu izmijenilo je optužnicu te se Oliver Knezović više ne tereti za Puljićevo ubistvo i ranjavanje još šestorice navijača, pišu hrvatski mediji. On će samo odgovarati za pokušaj ubistva, ali se još ne zna koga, odnosno stavlja mu se na teret da je izazvao opću opasnost i da je zapucao ne ciljajući nikog posebnog.
Knezović se tereti da je 4. oktobra 2009. godine ispred stadiona Pecara, tokom navijačkih sukoba, oteo pištolj policajcu Draganu Vujeviću i u pravcu navijača Sarajeva ispalio deset metaka ne razmišljajući o posljedicama. Do promjene optužnice došlo je nakon vještačenja i iskaza svjedoka. Vještaci su se složili da je nemoguće utvrditi iz kojeg oružja je pucano na navijače, prilikom čega je ubijen Vedran Puljić. Vještak Vojin Maštruko je u svom nalazu naveo da hitac koji je pogodio Puljića u glavu najvjerojatnije nije ispaljen s pozicije na kojoj je stajao optuženi, nego s parkirališta benzinske pumpe. On je također naveo da nije mogao provjeriti je li hitac koji je usmrtio Puljića ispaljen iz pištolja koji je oduzet jednom od policajaca. Ova odluka Županijskog suda svakako je sramotna i očigledno je kako će ubica navijača FK Sarajevo, ko god da on bio, proći nekažnjeno.
></
</
</
</

Za kontraverznu smrt francuskog drzavaljana i navijaca Tuluza, Brisa Tatona, 15 navijaca Partizana je osudjeno na 240 godina robije, dok ce ubistvo navijaca Sarajeva proci nekaznjeno. Da li je Fracuski zivot vazniji od naseg?

Pregled LS i EL (navijaci)

Ova nedelja bila je rezervisana za odigravanje prvog kola Lige sampiona i Evropa lige pa su tako klubovi koji su se plasirali u LS svoje utakmice igrali u utorak i sredu dok su ekipe iz EL svoje utakmice igrali u cetvrtak.

 

Od ekipa sa nasih prostora u LS je igrao Maribor koji je jedini predstavnik iz regiona, nasuprot njemu u LE smo imali cak cetiri predstavnika.

Maribor je svoju utakmicu odigrao pred domacom publikom i odigrali nereseno 1-1 sa Spartakom iz Moskve. Pre utakmice bilo je nekoliko incidenata izmedju Viola i policije gde je nekoliko navijaca i policajaca lakse povredjeno. Tokom utakmice navijaci Spartaka su bacili baklju ka glavnom sudiji, ali na svu srecu niko nije povredjen. Na pocetku utakmice Viole su razapele koreografiju i na taj nacin ulepsali ovaj spektakl.

 

 

Ekipa Vardara docekala je juce na svom terenu ruski Zenit i izgubila rezultatom 0-5 u svom debitantskom nastupu ali i pored ubedljivog poraza imala je fanaticnu podrsku svih 90 minuta i skoro 60 minuta posle utakmice.

 

 

 

 

 

Rijeka je svoju prvu utakmicu odigrala na domacoj Rujevici i izgubila rezultatom 1-2 od grckog AEK-a. Armadina tribina je bila suspendovana zbog neprimerenih povika tokom utakmice sa Olimpijakosom, ali su se ipak najvatreniji navijaci Rijeke nasli na stadionu i to u kavezu za gostujuce navijace jer navijaci AEK-a nisu dosli u Rijeku

 

 

Fudbaleri Crvene Zvezde odigrali su posle 10-ak godina ponovo utakmicu u grupnoj fazi nekog fudbalskog takmicenja u Evropi i remizirali sa BATE-om 1-1. Standardno su imali odlicnu podrsku tokom cele utakmice i priredili jednu od najboljih koreografija i posetu u ovom kolu LE.

 

 

Prema nekim procenama u glavni grad Svajcarske sinoc je doslo preko 5000 Grobara koji su pruzili vrhunsku podrsku svom klubu i pomogli mu da osvoji bod na gostovanju Young Boys-u.

 

 

 

 

Ovo su neke od najboljih poseta i koreografija u LS i LE

Slavija Prag

Austrija Bec

 

Olimpijakos

Seltik

Vitese

Milano u Becu

Roma

Borusija Dortmund u Londonu

 

 

Saopstenje Iraklisovih navijaca povodom gubljenja zastava

Teks je sa grckog preveo jedan clan i prepricao objasnjenje kako su pale zastave navijaca Iraklisa

“” Navijači PAOK-a oteli su sve zastave pristalicama Iraklisa, velikim gradskim rivalima i faktički su ugasili njihovu grupu. Kako kruže priče po navijačkim forumima, PAOK-ovci su imali špijuna na meču Iraklisa, koji je pokupio sve zasteve i doneo ih u ruke svoje grupe. Iraklisovi fanovi se brane da je u pitanju bila saradnja policije i navijača PAOK-a, te je navodno jedan od policajaca zastave doneo navijačima rivalske grupe.Kada neka grupa izgubi zastavu, simbolično to u navijačkoj akciji znači da prestaje da postoji, a naročito je to slučaj kada ”padne” ovoliki broj zastava. Ipak navijači Iraklisa se brane i ne priznaju navijačku pobedu Gate 4. “”

Objašnjenje navijača Iraklisa pročitajte u nastavku:

– Sve je počelo pre par meseci kada je ubijen u Solunu PAOK-ov navijač sa Kipra posle polufinala kupa. Na informativni razgovor pozvali su jednog od vođa Iraklisovih. Pored nekih običnih pitanja pitali su ga da li zna nešto oko tog ubistva, naravno ovaj odrično odgovara. Puštaju ga i ovaj vođa zove i ostale Iraklisove da li neko nešto zna i naravno niko ništa.. I od tad (maj ove godine) kreću da im upadaju na gajbe, da ih cimaju na poslu, na ulici.. Sve dok jednom nisu banuli nekom od njihovih na gajbu, ulaze u kuću taj nije bio tu i na spratu kupe zastave, šalove, postere, majice bukvalno sve što su našli. Sa sprata bacaju dole ipred kuće zastave i u tom trenutku kao slučano prolaze 2 PAOKovca i kupe zastave.

On je siguran da je policija namestila Paokovcima zastave. Kad su saznali (IRAKLISOVI) da se ovo desilo odmah je došao vođa i pitao zašto su to uradili.. Komandir policije mu je rekao da kao ovo je umesto kazne za ubijenog navijača.. Što je najgore ovaj lik mi priča da oni nemaju stvarno veze sa tim ubistvom i da postoje dokazi sa video kamera i od svedoka da niko nije od Iraklisovih tog lika ubio..


Policija hoće po svaku cenu da zatvori Kapiju 10 još od kada su otvorili svoj fan klub kod Aristotelovog trga. Tu na kod trga ima dosta anarhista i to im smeta.. Sad na svakoj utakmici dođe 10-tak marica tipa naša BRIGADA i ljudi se boje da idu na stadion.

Ovako izgleda kop navijača Iraklisa na derbiju protiv PAOK-a:

GRČKA: Gate 4 (PAOK) se dokopao svih zastava gradskog rivala

Solun je goreo posle navijačke akcije, a očigledno se na tome neće završiti.

Navijači PAOK-a oteli su sve zastave pristalicama Iraklisa, velikim gradskim rivalima i faktički su ugasili njihovu grupu. Kako kruže priče po navijačkim forumima, PAOK-ovci su imali špijuna na meču Iraklisa, koji je pokupio sve zasteve i doneo ih u ruke svoje grupe. Iraklisovi fanovi se brane da je u pitanju bila saradnja policije i navijača PAOK-a, te je navodno jedan od policajaca zastave doneo navijačima rivalske grupe.

Kada neka grupa izgubi zastavu, simbolično to u navijačkoj akciji znači da prestaje da postoji, a naročito je to slučaj kada ”padne” ovoliki broj zastava. Ipak navijači Iraklisa se brane i ne priznaju navijačku pobedu Gate 4.

Navodno poseduju i snimak koji otkriva istinu, ali dok se on ne pojavi, jedini dokaz je fotografija koja je nastala u prostorijama navijača PAOK-a, gde su sve zastave Iraklisa u njihovim rukama, okrenute naopačke.

Inače, u Solunu je veći broj klubova i navijačkih grupa. PAOK je najpopularniji klub, poslije njega slijede Aris i Iraklis.

I Ronaldo griješi: Fanovi ismijali stajling zvijezde Reala

I Ronaldo griješi: Fanovi ismijali stajling zvijezde Reala

Cristiano Ronaldo postao je predmet ismijavanja na društvenim mrežama zbog modnog (ne)ukusa.  Da Ronaldo kao i mnoge slavne ličnosti zna pogriješiti kada je u pitanju “modni outfit” potvrđuje posljednja fotografija koju je Portugalac postavio na Instagramu.

Nakon što se prije nekoliko mjeseci pohvalio ženskom torbom, Ronaldo je sada javnosti predstavio uske bijele traperice, koje, kako prenose inostrani mediji, izgledaju kao da ih je posudio od djevojke Georgine prije trudnoće.  Mnogi od njegovih 111 miliona Instagram pratitelja su komentarisali Ronaldovu modnu kombinaciju, ali ne u smjeru pohvale, već više na račun kritike.

“Izgledaš kao da ideš u garažu”, “Zar ti nisu malo preuske?”, “Dobro igraš, ali se ne znaš obuči”, “Je li ostalo novaca za normalne traperice?”, samo su neki od komentara. Šta vi kažete?

Navijaci Spartaka iz Moskve ispalili raketu na sudiju (VIDEO)

Maribor je u sredu bio poprište navijačkog pira u režiji pristalica domaćeg tima i gostujućih fanova – uvek neugodnih i ratobornih navijača moskovskog Spartak.

Nekoliko sati pre meča na “Ljudskom vrtu” došlo je do ozbiljnog okršaja policije sa huliganima Maribora koji su želeli da probiju kordon i obračunaju se sa gostima, no nisu uspeli, jer je reakcija snaga reda bila zestoka.

Nereda je bilo i na samom stadionu…

Ovoga puta gosti su pravili probleme, pred početak drugog poluvremena, kada su sa tribine ispalili raketu koja je završila na centru igrališta.
Pukom srećom, na putu dotle nikog od igrača koji su se nalazili na terenu nije povredila, a mogla je…

Pogledajte ovaj suludi potez ruskih navijača.

Moskovski Spartak je u Ljudskom vrtu ispustio pobjedu protiv Maribora (1:1):.  Samedov u 59. minuti meča je donio prednost gostima, ali su bez tri boda ostali u 85. minuti kada je Bohar zabio za 1:1. Bh. napadač Jasmin Mešanović je odigrao posljednjih 20 minuta meča.

Tornado Zadar

Osnovan 1965. godine, Tornado predstavlja drugu najstariju navijačku skupinu na ovim prostorima, odmah nakon splitske Torcide (1950.) i mjerilo kvalitete i konstante navijanja u košarkaškim dvoranama, gdje je zadarska navijačka skupina kroz sve ove godine postavila standarde i pokazala sve ono što predstavljaju riječi „navijački pakao.

 

Grad Zadar je kolijevka europskog dvoranskog navijanja i to predstavlja od samih početaka organiziranog navijanja u našem gradu, koji sežu u davne šezdesete godine. O interesu zadarskih navijača za košarku, bodrenje svog kluba i veličanje plavo-bile boje dovoljno govori činjenica, da su legendarne Jazine vrlo često bile premale, u dvoranu u koju službeno staje oko 3000 ljudi na svim većim utakmicama naguralo bi se i više od 7000. Vrlo vjerojatno iz tog razloga su porazi Zadra na domaćem terenu bili prava rijetkost koja je doživljavana poput tragedije. Vrata zadarske dvorane su već 5 sati prije utakmice bila zatvorena jer je bila krcata, ali to nije sprječavalo zadarske fanatike da, dok se još igralo na otvorenom, bodre svoj klub iz okolnog parka, s bedema, sa stabala. 1965. godine, na dan odigravanja utakmice posljednjeg kola košarkaškog prvenstva, cijeli Zadar je bio na nogama, a utakmicu je pratilo više navijača van igrališta nego što ih je bilo unutra. To je godina rođenja Tornada. Vatreno i urnebesno košarkaško navijanje i sve pobjede Zadra u to vrijeme nisu imali samo sportski karakter, već su smatrani pobjedom nad tadašnjim režimom koji je zanemarivao grad Zadar, dajući mu epitet ustaštva.

Košarka je postala sredstvom iskazivanja bujajućih nacionalnih osjećaja. Zadar je nerijetko svoje utakmice sa srpskim klubovima odigravao upravo u Božićno vrijeme, pa i na sam Badnjak, jer je tadašnji komunistički režim zanemarivao katoličku vjeru, tradiciju i običaje. No, zadarski su navijači kitili svoje Jazine svijećama, pohodili dvoranu u ogromnim brojkama, stiskali se na tribinama poput „slanih srdela“, pjevali vjerske, hrvatske i domoljubne pjesme i na taj način se izdizali iznad represije nad Hrvatima od strane vladajućih struktura. Tornado se zbog toga našao na udaru tadašnjih vlasti i mnogo je njegovih pripadnika stradalo, no takvi događaji su samo dolijevali ulje na vatru i rezultirali još većim navijačkim i nacionalnim buntom.

SNAGA I PRODORNOST SEDAMDESETIH

Tornado je dobio ime po vjetru razorne snage i prodornosti, a upravo su to bile i glavne odlike zadarskih navijača koji su oduvijek prednjačili u košarkaškom navijanju. Tornado je prvi organizirao gostovanja i na domaće i na inozemne terene, sve dok SUP, nakon velikog nereda i tuče s milicijom u Ljubljani 1972. godine, uzrokovanog represijom tadašnje vlasti, nije zabranio organizirana gostovanja zadarskim navijačima. 1970. godine Zadar je u Splitu osvojio kup bivše države, porazivši Jugoplastiku pred mnoštvom zadarskih navijača, koji su bili i brojniji i glasniji od domaćih, onih splitskih. Slavlje je u Zadru bilo neopisivo, a fešta nakon osvajanja trofeja je trajala danima. Početkom sedamdesetih zadarska košarka gubi sjaj i klub se bori za opstanak u društvu najboljih, no Tornado ni onda nije posustao i zadarski navijači su, u duhu one zadarske „Zadre mi te volimo iako nisi prvi, Zadre mi te volimo jer si nam u krvi“, pokazali što znači istinska vjernost svome klubu i plavo-biloj boji. U to je vrijeme navijanje zadarskih navijača predvodio pok. Leo Pincetić, koji je odjeven u frak stajao uz parket i dirigentskom palicom vodio navijačku pjesmu.

PAKAO OSAMDESETIH

Povratkom pokojnog Krešimira Ćosića u Zadar, košarkaški i navijački duh u gradu ponovno jačaju. Krešo je u Zadru učinio pravu košarkašku revoluciju, budeći još jače u zadarskim navijačima ono što nikad nisu izgubili, ljubav prema klubu, gradu i košarci. Ne samo da je dvorana bila krcata na utakmicama Zadra, nego je i na treninzima bila popunjena s više od 2000 fanatika. Prije utakmice svirao bi sastav s kojim je pjevala cijela dvorana, pjevale su se zadarske, hrvatske, naravno i navijačke pjesme, a navijanje je bilo bučno, glasno, urnebesno kao nikada do tada. Zadarski su navijači sve više poprimali izgled moderne i organizirane navijačke skupine, skupine ultrasa, a u uporabu ulaze i navijački rekviziti poput šalova, zastava, bubnjeva, brodskih sirena, truba itd. Gostovanja Tornada u to su vrijeme bila poznata po masovnim odlascima, po „vojsci zadarskih navijača“, ali i po neredima, koji su već tradicionalno najveći zamah i najžešći oblik poprimali u Ljubljani. Zagreb je za Zadar tih godina predstavljao lak teren i još lakše bodove, također i mnogobrojnu pratnju od mnoštva pripadnika Tornada. Od 1974. do 1976. Zadar osvaja titule prvaka bivše države, a Tornado okuplja i navijače izvan grada Zadra, među kojima su prednjačili Šibenčani. Jaku navijačku podršku Zadar je imao i u Splitu, a djelovao je i ogranak Tornada u Zagrebu.

1981. godine u Jazine dolazi Cibona, s našim Krešom u svojim redovima, i ta je utakmica u navijačkom svijetu ostala upamćena po navijačkom spektaklu kojeg je nadopunila prva baklja ikad zapaljena u dvorani. Zadar je, kao jedan od najtrofejnijih klubova s ovih prostora, nebrojeno puta oduševio i razveselio svoje navijače, no pripadnici Tornada i zadarski zaljubljenici u košarku ipak na posebnom mjestu u srcima nose naslov iz 1986. kad je Zadar, praćen brojnim

navijačima čija se brojka mjerila u tisućama, u Zagrebu oteo naslov favoriziranoj Ciboni koja je te godine osvojila naslov prvaka Europe. Na prvoj utakmici doigravanja u Zagrebu, više od 1000 pripadnika Tornada nekoliko je puta izbacivano iz dvorane od strane rigorozne milicije, a na pjevanje „Marjane, Marjane“ i „Zadar je najbolji, Zadar je slavan“ zagrebačka publika im je odgovarala sa „Nemate kulturu“. Zadar je u krcatim Jazinama pobijedio u drugoj utakmici doigravanja rezultatom 86-77, pa se sve odlučivalo u Zagrebu u posljednoj utakmici. Zadar je, pred nekoliko tisuća svojih navijača, i nakon dva produžetka, uzeo naslov favoriziranoj Ciboni pobijedivši je 111-110. Pripadnici Tornada nakon utakmice ulaze na parket, na Trgu bana Jelačića se okuplja mnoštvo Zadrana i počinje velika fešta koja se nastavila prvo na Plitvicama, pa na Masleničkom mostu gdje su tisuće navijača čekale „karavanu“ s igračima i navijačima koji su se vraćali iz Zagreba. Na zadarskom gradskom trgu, ali i u cijeloj staroj gradskoj jezgri, okupilo se oko 50 000 navijača koji su po ulicama grada fanatično slavili naslov prvaka koji je imao za Zadar veliko značenje, jer je opet doveo vrhunske europske klubove u „grad košarke“. 1988. godine u Zagrebu, prije utakmice s Cibonom, došlo je do velikih sukoba s purgerima i milicijom po ulicama grada, stoga Tornado utakmici nije ni prisustvovao. Iduće godine zabilježena je velika tučnjava s Delijama i milicijom u Kninu kao uvod u ratne godine.

 

Zadarski su navijači bili aktivni i na nogometnim utakmicama. 30.06.1986. NK Zadar ulazi u Drugu državnu ligu bivše Jugoslavije pobjedom nad Zagrebom na prepunim Stanovima (12 000 gledatelja, a postojala je samo stara zapadna tribina) na jedanaesterce rezultatom 8-7. Nastalo je, nogometom uzrokovano, dotad neviđeno slavlje u gradu. U drugoj Jugoslavenskoj ligi naš grad i NK Zadar najviše pamte utakmicu protiv Spartaka iz Subotice, u kojoj je NK Zadar pokraden, pa nakon utakmice frustrirani navijači ruše ogradu, ulaze na teren i nastaje potpuni kaos. Taj incident za sobom povlači zabranu igranja na Stanovima i posljedica toga je Zadrovo ispadanje iz lige.

DEVEDESETE – VRIJEME RATA I NAPRETKA TORNADA

U Zagrebu 1990. godine Tornado ponovno sudjeluje u neredima, ovaj put u Trnskom izbija tučnjava s Bad Blue Boysima. U godini demokratskih promjena Tornado želi nezavisnu državu Hrvatsku kojoj je oduvijek težio. Navijači Zadra prolaze torture u Benkovcu i Kninu iz kojih izlaze moralno jači nego ikad prije. 1991. godine mnogi pripadnici Tornada odlaze u Domovinski rat u kojem su neki od njih dali živote za ostvarenje višestoljetnog hrvatskog sna. 1992. godina je, osim po užasavajućem ratnom razaranju grada Zadra, upamćena i po, ništa manje dramatičnom gostovanju u Zagreb kad su navijači putem praćeni kišom granata, a autobus s igračima Zadra izravno je raketiran, a poslije je „za dlaku“ izmakao protutenkovskoj mini. Tih ratnih godina u Zadru se ipak nije izgubila ljubav prema klubu, Tornadu, plavo-biloj boji pa su Jazine, iako slabije posjećene, i dalje predstavljale „vrući teren“ na kojem su vatreno dočekivani svi srpski igrači koji su tih godina s europskim klubovima dolazili u Zadar. Atmosfera puna nacionalnog naboja, domoljubne agresivnosti i zadarske navijačke fanatičnosti, pomiješana sa zvukom granata koje su danonoćno padale po gradu, utjerivala je strah u kosti gostujućim momčadima koje su puno puta poklekle pred, tada ne baš moćnim, klubom iz Jazina.

Nakon završetka „Oluje“ navijačka aktivnost zadarskog Tornada se nastavila i jačala. U Zadru je 09.10.1995. proslavljena 65. obljetnica košarke u Hrvata i 30. rođendan Tornada, uz odigravanje utakmice Zadar – Hrvatska i postavljanje spomen ploče pripadnicima Tornada poginulim u Domovinskom ratu na južnoj tribini legendarnih Jazina. Uvertiru ovim događanjima predstavljala je košarkaška utakmica između Tornada i Torcide pred oko 2000 gledatelja.

 

Od sezone 1995/96 Tornado je počeo intenzivnije pohoditi i utakmice NK Zadra, i na Stanovima i na gostovanjima, prvo u drugoj, a zatim i u prvoj ligi. Zadarski stadion na Stanovima postao je tvrđava u kojoj su mnogi respektabilni hrvatski klubovi ostajali bez bodova, a suparničke navijačke skupine bez šalova, transparenata, zastava, ali s viškom modrica. Konkurencija na nogometnim terenima Tornadu je posebice koristila jer u dvorani su Zadrani na ovim prostorima, ali i šire, bili i ostali neprikosnoveni, dok nogometom nije nikad bilo zaluđen cijeli grad kao košarkom, pa se tu Tornado kao skupina ultrasa morao iskazati. Na krilima dobrih rezultata NK Zadra u sezoni 1997/98 Tornado osvaja nagradu Sportskih novosti „Nogometni oscar“ za najbolju navijačku skupinu na nogometnim terenima u toj sezoni.

U isto vrijeme KK Zadru ne „cvjetaju ruže“, zaredali su katastrofalni porazi od, svijetu košarke nepoznatih, momčadi kao što su Franck i vinkovački Dinamo, koji je Zadra isprašio sa 43 koša razlike. Tornado tada traži kompletnu ostavku svih klupskih dužnosnika, a novost predstavlja činjenica da Tornado kao Udruga navijača dobija dva mjesta u Izvršnom odboru KK Zadra, kako bi njegovi članovi mogli imati uvid u rad kluba. Padanje rezultata KK Zadra pratilo je dizanje kvalitete Tornada, što je potvrđeno i na derbiju protiv Cibone kad su sva svjetla ugašena, a dvoranu je obasjala svjetlost 2000 upaljenih prskalica uz zvuke „Lijepe naše“.

Uskoro se zadarska košarka ponovno diže iz pepela, uvodeći Donatov grad u dugo neviđenu euforiju. Na krilima dobre mlade generacije zadarskih košarkaša predvođene Emiliom Kovačićem, Zadar u prepunim Jazinama, u antologijskoj navijačkoj atmosferi, osvaja prvi kup koji nosi ime Krešimira Ćosića. Grad je u deliriju, nakon godina suše, Zadar je uskrsnuo, Tornado je zabljesnuo i digao se na još veću razinu. Gostovanja u Toranj i na splitske Gripe mobilizirala su više od tisuću ultrasa, Zadar je na krilima Tornada gazio sve pred sobom, a onda je na red došlo finale sa zagrebačkom Cibonom. U Jazinama je Zadar pokraden, ideja o prvaku Zadru nije se svidjela vladajućim strukturama koje su tih godina centralizirale kompletan hrvatski sport u metropolu. Zbog ulaska navijača na teren i udaranja suca, prekinuta je finalna utakmica, pobjeda je „za zelenim stolom“ pripisana Ciboni, a Zadar je dobio zabranu prisustva navijača na domaćim utakmicama i iduću finalnu utakmicu u Jazinama morao je odigrati pred praznom dvoranom. No ta represivna mjera koja je udaljila iz dvorane onaj faktor koji Cibona i ostali klubovi, koji su bili „mili i simpatični“ hrvatskim sportskim savezima i vladajućoj garnituri, nikad nisu i neće imati, a to je more fanatičnih i vjernih navijača, nije uništila zadarski navijački, sportski i košarkaški duh.

Akcijom „Kupi ulaznicu, ne idi na utakmicu“ vodstvo Tornada, predvođeno sad već legendarnim vođama, Borom Marinom i Markom Butićem, pomoglo je skupiti većinu novca koji je KK Zadar morao platiti Hrvatskom košarkaškom savezu kao kaznu zbog ponašanja navijača na prethodnoj utakmici finalne serije u Jazinama. Na popularnom „đilu“ oko Jazina, na bedemima, u parku, na parkingu, ispred samog ulaza na vatreni Tornadov istok, skupilo se između 25 i 30 tisuća vjernih navijača Zadra koji su palili baklje, dimne, signalne rakete i žustro navijali od nekoliko sati prije početka sve do kraja utakmice koju je Zadar šokantno izgubio i zagrebački „junaci“ su svoju titulu proslavili u praznoj dvorani, a na njih je gledala samo otužna slika praznog Tornadovog istoka kojeg su ukrašavali jedino mnogobrojni transparenti postavljeni po čitavoj tribini. Čitav događaj je prenosio i CNN, no ni sama ta činjenica nije pomogla Zadru da sa svojim mladim snagama osvoji titulu prvaka Hrvatske u prvom svom finalu od onog 1992. kad je svoje finalne domaće utakmice Zadar odigravao u Rijeci jer su se igrači Cibone bojali doći igrati u Zadar zbog ratnog stanja.

 

U sezoni 1998/99 Zadar ponovno biva poražen u finalu od Cibone, a dolazak Dina Rađe i Arijana Komazeca i osvajanje kupa u Zagrebu pred oko 1500 Tornadovaca u sezoni 1999/2000 probudilo je u Zadranima novu nadu u osvajanje titule prvaka nezavisne Hrvatske. No, ni tada Zadar nije uspio osvojiti naslov iako je u toj sezoni imao nezapamćenu podršku s tribina, Tornado je odradio sva gostovanja u rekordnim brojkama, a Jazine su gotovo uvijek bile pune 3-4 sata prije početka utakmice.

NOVI MILENIJUM – NOVI TORNADO

Nakon sezone 1999/2000 iz Tornada se povlači cijela jezgra skupine, predvođena Borom i Butom, i tad dolazi do velikog pada kvalitete Tornada, a sljedeće sezone protekle su u lutanju i traženju nekih novih ljudi koji će se uhvatiti Tornada, organizacije i vođenja jedne stare, poznate i uvijek prepoznatljive navijačke skupine. Te godine lutanja Tornada bile su obilježene slabim odlascima na gostovanja, navijanjem isključivo na bitnim, derbi utakmicama, padom Udruge navijača i prostorija Tornada u zaborav, a ostat će upamćene i po neredima na utakmicama Eurolige protiv podgoričke Budućnosti, atenskog Panathinaikosa i švicarskog Lugana, kad je došlo do velike međusobne tučnjave na Tornadovom istoku. Sezonu 2001/02 obilježili su katastrofalni rezultati Zadra, gubljenje od Cibone 40 razlike na poluvremenu finalne utakmice u Zagrebu, a nažalost ni Tornado se nije izdizao iz lošeg ozračja.

Mlađa generacija Tornada počela se „kristalizirati“ u sezoni 2002/03, ponovno se krenulo na nogometne utakmice na Stanovima i poneka gostovanja, mlađi dečki su ponovno počeli raditi na pokretanju Udruge navijača, a i u Jazinama je stanje sve kvalitetnije i Tornado ponovno poprima oblik ozbiljne navijačke skupine. Rade se nove zastave, transparenti i navijački rekviziti, organizira se odlazak na većinu gostovanja, a nakon osvajanja kupa Krešimira Ćosića na splitskim Gripama pred oko 1500 pripadnika Tornada, grad ponovno pada u trans i košarka postaje opet tema broj 1. Pobjeda nad Crvenom Zvezdom u Ljubljani tricom u posljednjim sekundama pred oko 200 pripadnika Tornada, dovela ja Zadar u finale regionalne Goodyear lige. Oko 1500 pripadnika Tornada hodočastilo je tog dana slovensku metropolu i „halu Pionir“ i Zadar je na krilima velike vojske navijača osvojio prestižan turnir, pobjedom nad Maccabiem iz Tel Aviva. Gužva već na Masleničkom mostu upućivala je na to što se spremalo u gradu, gdje su igrači i Tornadovci na povratku iz Ljubljane dočekani pred oko 5000 ljudi na zadarskom gradskom trgu u 5 sati ujutro.

 

Sezona 2004/05 ostat će zapamćena u srcima svih Tornadovaca i zadarskih navijača. U Tornadu se iskristalizirala grupica entuzijasta koji su na sebe preuzeli odgovornost organizacije, a odlasci na manja i veća domaća i inozemna gostovanja, izrada nove garniture modernih transparenata, bar šalova, kapa, dobijanje prostorija za Udrugu navijača, začinila je i titula zadarskih košarkaša nakon punih 19 godina čekanja. Zadar je svojim pravim izdanjem nadopunio maestralno izdanje Tornada u ovoj sezoni i grad je, po već nebrojeni put, upao u ruke euforije. Slavlje na gradskom trgu i svim gradskim ulicama upućivalo je na legendarnu 1986. godinu i posljednji zadarski naslov.