Ne žele komentarisati nerede: Poštuju navijački kodeks

Top tema u medijima u BiH, ali i britanskim, jeste napad koji se desio na navijače Aberdeena sinoć kasno u Mostaru, od strane Red Army-a.

Naime, Škoti su doputovali na revanš meč između Širokog Brijega i njihovog tima, ali nisu sigurno nisu očekivali ovakvu “dobrodošlicu”. Jedan od navijača Aberdeena Glen Schreuder za SportSport.ba je kazao da se sinoć nalazio na mjestu incidenta. “Osjećamo se dobro, kako ste vi? Uzbuđeni smo zbog utakmice. Bio sam tu na mjestu incidenta, ali mi ne komentarišemo to”, jasan je bio navijač Aberdeena. Navijački kodeks svakako  ne dozvoljava navijačima da o incidentima pričaju u javnosti, a Škoti su očigledno željeli ostati dosljednji toga.

izvor: SportSport.ba

UEFA pokvarila derbi između Partizana i Olympiakosa!

Fudbaleri Partizana izborili su plasman u treće pretkolo Lige prvaka jer su u dvomeču u 2. pretkolu bili bolji od Budućnosti iz Podgorice.

Partizan će u trećem pretkolu Lige prvaka igrati protiv Olypiakosa, a oba tima će biti oslabljena za podršku svojih navijača na gostujućim utakmicama. UEFA je donijela odluku da navijači Partizana ne mogu putovati u Pirej, odnosno da navijači Olympiakosa ne dolaze u Beograd. UEFA je danas obavijestila oba kluba da ne smije biti razmjene ulaznica i putovanja navijača na gostujuće mečeve. Prva utakmica igra se u Beogradu 25. jula, dok je rean 2. avgusta na Karaiskakisu u Pireju.
Dozvoljeno je samo po 20 VIP ulaznica za predstavnike klubova. UEFA je odluku donijela u skladu pravilnika koji omogućava da iz sigurnosnih razloga zabrani dolazak gostujćih navijača.

Dirljivo svjedočanstvo bivšeg vođe Bad Blue Boysa

Živio sam za Dinamo, a sada živim za Isusa Krista

Kada bismo išli na utakmice s Hajdukom, vrijeđali smo sv. Duju pjesmama koje sam pokrenuo na tribini, a sada kada dođem u Split, sv. Duji kažem: ‘Oprosti što sam te vrijeđao i daj mi da budem svet poput tebe!’

Srce vatreno. To je Ivan Šagud, 33-godišnji Zagrepčanin, danas svim srcem za Krista, a do unatrag šest godina izgarao je za Dinamo. Dok su mu sada vjera i obitelj najveće svetinje, prije su mu to bili klub iz Maksimirske ulice, sjeverna tribina i njezini stalni “stanovnici” – zločesti plavi dečki, popularni Bad Blue Boysi, koji su ga čak izabrali za svoga vođu.

Danas je Ivan jedan od voditelja zajednice Srce Isusovo, često svjedoči za Krista u prepunim crkvama, osobito mladima. Svatko bi ga trebao čuti, onako gorljivog kada progovara o ljubavi prema Isusu i Crkvi, ali istom gorljivošću kada opisuje svoje grijehe, poroke i lutanja, svjestan da je nebeski Otac uvijek čekao da mu se vrati, Sin progovarao kroz evanđelje, a Duh Sveti doveo tamo gdje pripada, gdje mu je srce, gdje je istinski sretan – u Crkvu. “Rođen sam u četveročlanoj obitelji, koja nije bila vjernička, nismo odlazili u crkvu.

Kršten sam na vlastitu inicijativu u drugom razredu osnovne škole kada sam u Čakovcu, gdje smo kratko živjeli, upoznao fra Venancija Mihaljevića. Svi su išli na vjeronauk, pa sam tako i ja poželio ići.

To je bio moj prvi susret s Crkvom, vjerom, Isusom”, prisjeća se Ivan, kao i idućeg iskustva blizine s Crkvom kao stariji osnovnoškolac, a za što je zaslužan njegov tadašnji kapelan u rodnoj župi sv. Luke u Travnom, vlč. Milan Kerš, koji je bio jako angažiran u radu s mladima te ih je vodio na hodočašća u Rim, Međugorje i dr. No, kako kaže, to im je bilo kao da idu na izlet, pa su bez nazočnosti roditelja mogli konzumirati alkohol i sl. Tih godina, važna osoba za Ivanovu vjeru bila je župljanka gđa Vlatka, koja je molila za njegovo obraćenje i dala mu sliku Majke Božje, koju i danas čuva u sobi.

Pred kraj školovanja počeo živjeti za navijanje

Po završetku osnovne, upisao je Tehničku školu Ruđer Bošković, jer se posebno zanimao za računala, ali ga je to ubrzo pustilo. Smatra sebe tipom osobe koja se uvijek u nečemu tražila, pa je tako nekoliko godina bio zaluđen skejtbordom, poslije toga slušao punk glazbu, te pred kraj školovanja počeo živjeti za navijanje i odlaske na Dinamove utakmice.

“Najviše me u sve to vukao neki bunt, pripadnost grupi zajedno s ekipom iz kvarta, adrenalin me pucao: sukobi s policijom, tučnjava, alkohol… Prvi put sam tada otišao na gostovanje u Split, gdje sam se zaljubio u Bad Blue Boyse. Nakon toga, počeo sam sve više dolaziti na Maksimir i malo po malo ulaziti u jezgru te navijačke skupine, postao sve više angažiran, što znači da sam bio sveprisutan, po gostovanjima s Dinamom i u inozemstvu. Nije mi bio problem potegnuti tisuću kilometara za voljeni klub da bih gledao i prijateljske utakmice, a čak i na utakmice drugih klubova po Europi. Ulazio sam sve više u navijački svijet, razvijao kontakte po svijetu s drugim navijačkim skupinama, a onda i počeo sudjelovati u organizaciji rada BBB-a.

Najviše me zanimao rad na koreografiji: izradi transparenata, osmišljavanju spektakla na stadionu s bakljama, ali nisam izbjegavao primjerice ulične tuče sa suparničkim navijačima”, naglašava Šagud, koji je 2009. godine izabran za predsjednika Udruge navijača Dinama, što ga je pomalo začudilo, jer je, prema njegovim riječima, bilo i većih mangupa, onih koji su to više zaslužili na tribinama.


Foto: Albert Horvat

No, neki od kandidata su imali dosje u policiji, a on je bio čist, pa je valjda to presudilo. Time je dobio čast voditi navijanje na čuvenoj sjevernoj tribini, skoro tri godine koliko je i vodio udrugu, a i radio je s mlađim navijačima, organizirao autobuse za odlazak na gostujuće utakmice, odlazio na sastanke s upravom kluba i policijom… Uvijek je imao nešto za raditi. Primjerice, samo za utakmicu s Werderom trebalo je pripremiti tri tisuće ulaznica ili izraditi veliki transparent preko cijele tribine u čak mjesec dana.

Znao mu je telefon neprestano zvoniti. U svemu tome stekao je ogromno iskustvo pa bi danas, smatra, komotno mogao voditi neku tvrtku. “Ostavio sam srce u svemu tome, ničega se nisam sramio, hodao stalno u majici BBB-a, bez obzira što su drugi govorili, a danas se posramim kada zatajim Gospodina, ne priznavši ponekad da idem na svetu misu”, priznaje ovaj mladić. “Znao sam da Bog postoji, ali ništa više od toga” Što se vjere tih godina tiče, imao je par prijatelja kršćana među navijačima, jednog iz Darmstadta, koji je, unatoč velikoj strasti za utakmice i navijanje, živio vrijednosti kao što su vjera, Crkva, Hrvatska i obitelj, ili pak drugog koji je svaki dan išao na svetu misu. Zanimljivo, te podatke nije zaboravio iako mu tada nisu previše značili.

Sjeća se kad bi nešto gadno zeznuo, znao bi povremeno otići u crkvu. Posebno ga je dojmio odlazak u crkvu jednom na Veliki petak, ali ne iz ljubavi prema Isusu nego više iz nekog straha od Boga. “Znao sam da Bog postoji, ali ništa više od toga. Osim što sam zakasnio, smetala me dužina trajanja obreda pa sam izašao van i tada osjetio da sam izdao Gospodina poput Jude. Boljelo me u srcu zbog svega toga, osjetio sam mučninu u želudcu što ostavljam Isusa i vraćam se zabavi na taj dan. Isto tako, na utakmicama bismo znali pjevati: ‘Glory, glory aleluja, za pobjedu nam snage daj’. Više je to bilo iz poistovjećivanja katoličanstva s Hrvatskom, a da bi u isti čas iskazivali mržnju prema pravoslavcima i protestantima. Danas pak puno slušam papu Franju koji potiče na molitvu za jedinstvo kršćana.

Znao sam i vrijeđati pravoslavne svece, da bih nedavno otišao u pravoslavnu crkvu i pomolio se Isusu za to jedinstvo, ispričavši se njemu i pravoslavnom svećeniku za sve što sam loše govorio. Od tada, kada god prođem kraj neke crkve, bila ona pravoslavna ili protestantska, prekrižim se, jer Krist je kod svih isti. Također, kada bismo išli na utakmice s Hajdukom, vrijeđali smo sv. Duju pjesmama koje sam pokrenuo na tribini, a sada kada dođem u Split, sv. Duji kažem: ‘Oprosti što sam te vrijeđao i daj mi da budem svet poput tebe!’, ističe Ivan. “Tek pred kraj navijačkog života, kojeg sam živio od 0 do 24, postao sam ovisan o nekim porocima, poput svakodnevnog pušenja marihuane i klađenja s 50-100 kuna, alkohola, besposličarenja…

Mogu reći da je kod mene bilo pomalo svega što je loše. Jednostavno, život na ulici od danas do sutra. Nisam bio bogat, ali uvijek sam imao novaca dobivenog od roditelja, zarade na kladionici, ponekog poslića ili pak povremene prodaje droge, a da nikada nisam uzeo novaca od Mamića ili kojeg nogometaša. Na ulici naučiš stvoriti si novac, da imaš dovoljno za piće i zabavu od četvrtka do nedjelje, cure, putovanja, robu… Tada me sve to ispunjavalo, činilo sretnim, jer sam mislio da svi ostali ljudi žive dosadnim životom običnih smrtnika a da se nisu maknuli iz kvarta, dok sam ja vidio cijelu Europu, živio spektakularno”, kaže.

Takav način života mu je donio i probleme sa zakonom, na ulici, osobito nakon velike tučnjave s Torcidom u Bjelopolju kada je dobio dvije godine zabrane odlaska na utakmice i prije svake utakmice obavezne razgovore s policijom, a poslije novih nereda i pretrese stana, poziv na sud, bio i nevin optužen bez dokaza te par puta odležao u zatvoru na nekoliko dana samo zato što je bio među vođama. Znali su ga policajci zaustaviti i pretući iz čista mira. Početak kraja njegove aktivne navijačke “karijere” bile su podjele među BBB-ima u vrijeme vladavine Zdravka Mamića, što ga je jako razočaralo te je dao ostavku zbog gubitka autoriteta. Uslijedio je i bojkot utakmica od strane navijača te otad više nije kročio na Maksimir.

Isus ga nije zaboravio

“Dotad sam mislio da su utakmice i sjeverna tribina jedino što postoji u mom životu. Za vrijeme bojkota družio sam se i dalje s navijačima, sve dok nismo otišli u Split na reprezentativnu utakmicu Hrvatska-Gruzija. Tamo je došlo do tučnjave između BBB-a i domaćih navijača, a ja sam se otišao napiti s dečkima iz Torcide, što su mi moji jako zamjerili jer nisam bio s njima. Donio sam odluku da se trebam maknuti, ohladiti glavu te otići odraditi sezonu u hotelu kod Pule, s obzirom na to da sam imao i neke novčane dugove. U to vrijeme sam prekinuo i jednu ljubavnu vezu i zbog svega što se dogodilo počeo tonuti u depresiju. Izgubio sam za sve što sam živio. Prošla su tri mjeseca rada, bio sam sve nesretniji, bez punine života. Neki navijači su me zvali, ali mnogi zaboravili da postojim”, dodaje Šagud.

Ivan Šagud predvodi navijanje BBB-a na jednoj od utakmica. Foto: Marko Burka

Isus ga nije zaboravio. To su bili prijelomni trenutci njegova dosadašnjeg života. Spremajući torbu za sezonski posao u Banjolama, uz osnovne stvari ponio je sa sobom i mali plavi Novi zavjet, kojeg je još kao dijete dobio. Jedne nedjelje 2011. godine, kasno navečer, nakon odrađene smjene, imao je veliku potrebu za druženjem, ljubavlju, utjehom, ali nikoga nije bilo.

U jednom je trenutku posegnuo za Novim zavjetom i počeo čitati evanđelje, što dotad nikad nije. Ni danas si ne može objasniti zašto je to učinio. U tom trenutku osjetio je veliki mir u srcu i uočio da u tome svemu nečega ima, da ga te pročitane riječi jako dotiču. Odlučio je nastaviti čitati evanđelje i sutradan te opet osjetio taj potpuni mir. “Poslije posla, prije plaže… samo bih to čitao, te poželio Gospodina još više. Otišao sam u crkvu, na svetu misu na kojoj je bilo malo vjernika, ali privukao me karizmatični svećenik iz Venezuele. Sjećam se kao danas da je čitano Markovo evanđelje o vjeri jedne strankinje. Kada ga je taj svećenik tumačio na način meni nepoznat dotad, počeo sam shvaćati dubinu Božje Riječi, da je u Isusu punina života.

Kada sam izašao van poslije svete mise, bio sam sretan nakon dugo, dugo vremena. Rekao sam si: kad se vratim u Zagreb, želim još više toga naučiti! Jednostavno sam povjerovao Bogu, ali nije još bilo vrijeme da si počnem sređivati život”, kaže naš sugovornik.

Po povratku u Zagreb, htio je sve početi ispočetka, jer mnogi su ga poznavali kao javnoga grješnika, navijača. Tada se uistinu obratio, rekao Kristu “da” i krenuo za njim, shvativši da je evanđelje istina. Ne može si objasniti ni kako se našao u Palmotićevoj kod isusovaca, jer nitko od ljudi ga nije tamo odveo već poticaj Duha Svetoga. U bazilici ga je Srce Isusovo privuklo od samog početka, cijeli taj prostor. Važno mu je bilo da se na večernjim misama propovijeda, jer ljudima poput njega, koji, kako slikovito kaže, kao da su pali s Marsa, važno je da se objasni Riječ Božja.

Ministrant s 29 godina

“Svaki sam dan dolazio na svetu misu, a odlučio sam se i ispovjediti, prvi put nakon krizme, što znači nakon petnaest godina. Prve dvije godine sam u tom novom načinu života bio potpuno sam.

Neko vrijeme i dalje sam izlazio do jutra, pušio travu, igrao kladionice, odlazio u noćne klubove i bio veliki ljubitelj elektronske glazbe… Sjedio sam na dvije stolice, ali sam sve više uviđao pogrješke i kajao se. Tada bih u crkvi bio skroz pri izlaznim vratima, ali što sam više ulazio u vjeru dolazio bih bliže oltaru.

Na večernjoj misi jedne nedjelje vidio sam svećenika s bradom koji posebno propovijeda, kao nitko još od onog iz Venezuele”, počinje Ivan priču o ulasku p. Ike Mandurića u njegov život. U to vrijeme, intenzivno je tragao za duhovnim štivom te u knjižnici po nadahnuću uzeo u ruke “Filoteu” sv. Franje Saleškoga, kao uvod za duhovne početnike, što je bilo idealno za njega. U njoj autor ističe da kršćanin treba imati duhovnika, a Ivan osobno nije poznavao nijednog svećenika. Stoga je molio na nakanu da nekoga nađe. Ubrzo, na klanjanju mu je prišao p. Ike, pozvao da i idući put dođe i dovede još nekoga, na što je pomislio: “Kako da nekoga povedem kada sam jedva sebe dovukao?!”

“Znao sam da je on taj koga trebam za duhovnika. Kako sam se u crkvi približavao oltaru, našao sam se skroz u prvoj klupi a iza mene nekoliko redova nije bilo nikoga. Pater Ike je to primijetio i pozvao me da budem njegov ministrant, što sam s ljubavlju činio tri godine. Blizina oltarskom stolu davala mi je posebnu snagu i milost da se još više odvažim za Krista. Kada sam izlazio iz crkve, osjećao bih veliku radost. Ni najmanje mi nije smetalo što sam ministrirao s 29 godina života, bez obzira na to što se zbog svoje prošlosti nisam osjećao dostojnim vršiti tu službu.

Jednom prilikom dok sam ministrirao, iz ruku mi je ispala ampulica s vodom i razbila se. Bio sam zbog toga tužan, da bi mi nakon svete mise p. Ike prišao, zagrlio me i rekao: ‘Nema veze, svakome se to može dogoditi, nabavit ćemo novu’. Imati takvog svećenika pored sebe, velika je milost”, ističe Ivan. Krenuo je ujedno i na vjeronauk, gdje je počeo upoznavati i druge vjernike. U to vrijeme upoznao je i glazbenika Alana Hržicu, čiji je put do Boga bio sličan njegovom. Alan bi uvijek bio na desnoj strani crkve, a Ivan na lijevoj. Počeo je odlaziti na molitvu krunice kod Kamenitih vrata te se potpuno angažirao u zajednici Srca Isusova. Nekada je, kako kaže, volio pjevati na utakmicama a sada taj navijački duh odlučio prenijeti u zajednicu i slaviti Gospodina do kraja. Tu se našao, zajednica je postala njegova druga obitelj, služi Bogu i Crkvi kroz talente. Na početku novog života s Kristom razmišljao je i o tome da postane svećenik, bio nekoliko dana i u samostanu… Podjednako je ta dva životna poziva dobro odvagao. Nerijetko svjedoči o svom obraćenju u crkvama, najradije mladima, a nadalje bi volio osobito bračnim parovima. Obiteljski pastoral skorašnjim vjenčanjem postaje novo područje Ivanova djelovanja, što je postalo već vidljivo u organizaciji prošlog Hoda za život.

Gospodin me za Andreu pripremao “Na tribinama bih često znao reći da pravi navijač, ultras, nikada ne može imati curu, jer njegova jedina ljubav je Dinamo. Mislio sam tada da se nikada neću ženiti, a evo, za mjesec i pol dana osnivam obitelj sa svojom Andreom. Dugo nisam imao ozbiljnu vezu. Gospodin me za Andreu pripremao, jer vidim sada da za to prije nisam bio spreman. Upoznao sam je na Marijanskom zavjetu za Domovinu. Shvatio sam da je malo luda kao i ja s obzirom na to da je na hodočašće došla sama, haha. A da ideš do kraja za Kristom moraš biti barem malo lud, kao što moraš biti lud da budeš pravi navijač. Nakon par mjeseci, na jednoj subotnjoj misi, stao sam pred Srce Isusovo i zavapio iz čistog srca: ‘Isuse, možda ne znam naći pravu ženu, ne znam što je dobro za mene, niti znam koje je moje poslanje. Pomozi mi, Ti mi pokaži!’ Toga dana sreo sam Andreu sasvim slučajno i tako je sve počelo između nas. Nedavno mi je ispričala kako je prije nego smo se upoznali, u Svetištu sv. Josipa u Karlovcu ostavila prsten kao zavjetni dar na nakanu da joj Bog providi muža. Odlučili smo se za hodanje u čistoći, nadopunjavali se u svemu te se već nakon četiri mjeseca zaručili, nakon zajedničkog hodočašća u Padovu.

Sada zajedno odlazimo ponedjeljkom na Šalatu na kateheze za mlade koje vodi vlč. Jakov Rađa, što nam je iznimna priprava za brak. Zanimljivo, vjenčani kum bit će mi nekadašnji član Torcide, koji se također obratio. Bili smo prije na suprotnim stranama, čak se i kao navijači potukli, haha”, priča Šagud i dodaje: “Sada kad malo pogledam na sve ono što sam prošao u životu, moram priznati kako nikada nisam bio ovako sretan i ispunjen, prije svega jer imam Isusa Krista, zaručnicu Andreu, Crkvu i zajednicu kojoj služim te jer sam pronašao sebe.


Foto: Privatni Arhiv

U jednom razgovoru, poznati franjevac, pokojni fra Zvjezdan Linić izrazio je želju da napravi duhovnu obnovu na stadionu Kantrida u Rijeci za sve navijače, mlade. Ivan teži za nečim sličnim; da se navijači okupe na stadionu bez obzira na klupske boje i sav taj zanos i energiju koju daju za nogometne klubove dadnu za Krista. To bi ga, kaže, učinilo najsretnijim čovjekom na svijetu. “Raduje me što u mnogim crkvama i zajednicama susrećem navijače koji su krenuli za Kristom. Neki od njih su aktivni u Crkvi, neki čak postali svećenici, a neki u borbama kao i ja na početku svoga puta obraćenja.

Ima i onih koji su nesretni u životu i u zajednici Srce Isusovo prije tri mjeseca počeli smo okupljati one koji su ne tako davno još bili u problemima s ovisnostima: kocki, drogi, nasilju… Održavamo tjedne susrete u Palmotićevoj i međusobno si pomažemo molitvom, zajedništvom, potičemo jedni druge na rast u vjeri. Takve male zajednice sve su učestalija pojava u Crkvi, gdje se u intimnom okruženju posvećuje puno veća pažnja pojedincu i njegovim potrebama”, poručio je naš sugovornik i pozvao sve one koji se traže u životu i ne vide njegov smisao da dođu na molitvu utorkom u 20 sati na Kamenita vrata i slave Gospodina uz pjesmu.

Tamo mogu, ako im je potrebno, javiti se Ivanu osobno za razgovor i dobiti duhovni poticaj za nešto više.

“Vjera je u krizi, vrijeme je nove evangelizacije, Isus treba angažman svakog od nas u Crkvi gdje smo pozvani služiti najbolje što možemo, sukladno talentima koje imamo. Mnogi kršćani ne žele cijele sebe dati za Crkvu i Krista, već uglavnom traže, mole, sjete se Isusa kada im je potrebno. On nije magija, čarobni štapić, već je Isus način života.

Kao na utakmicama, ima navijača koji su na stadionu samo kada gostuju zvučni protivnički klubovi, kada zapravo svi dolaze. Tako je i s nama kršćanima: ima onih koji navrate za Božić i Uskrs, kada je teško ili kada se mora, a Isus i Crkva nas pozivaju na postojanost, na angažman u služenju Bogu i ljudima u susjedstvu, na poslu… Bog od tebe ne traži puno, već samo da budeš cigla koja je ugrađena u Crkvu, da ispuniš to što ti je dano.

Najgori su oni vjernici koji dolaze samo radi svoga spasenja, a baš ih briga za druge, koji su potrebni njihove pomoći. Šest godina se dižem i padam u vjeri, nakon svakog pada želim biti bolji. Možda sam nekog i sablaznio, ali i sv. Petar je bio takav pa je ipak ustrajao do kraja za Kristom. Drži me Božja milost da ne posustanem”, pojašnjava nekadašnji vođa BBB-a.


Foto: Albert Horvat

Naglašava kako u svijetu nogometa ima sve više vjernika.
“Dok sam bio u vodstvu udruge imao sam prilike susretati vrhunske nogometaše oko stadiona, razgovarao, prijateljevao s nekima od njih. Ima sjajnih dečki. Danas sam dobar s Leonardom Mesarićem, kapetanom prvoligaša “Rudeša”, koji vodi susrete sportaša vjernika u crkvi sv. Križa u Sigetu, te zajedno surađujemo u evangelizaciji. I nogometašima je evangelizacija potrebna, život u vjeri. Ljudi možda misle da nogometaši uživaju u lagodnom životu, ali velika im je kušnja to što imaju mnogo novaca, višak slobodnog vremena i lažne prijatelje koji ih često okružuju s ciljem da se okoriste njihovom popularnosti i novcem.

Nedavno je u medijima odjeknula tužna životna priča engleskog nogometaša Stevena Caulkera o njegovoj ovisnosti o kocki. Zato su susreti sportaša koje Leonard vodi odlična stvar kako bi svi oni mogli pronaći svoje mjesto u Crkvi te kako bi ih zajednica usmjerila na pravi put. Predivno mi je bilo pročitati svjedočanstva vjere hrvatskih nogometnih reprezentativaca Ivana Santinija i Josipa Radoševića na portalu Bitno.net, po čemu bi ponekad čovjek mogao pomisliti da su ti dečki živjeli u samostanu. Svaka im čast!”, zaključuje svoje svjedočanstvo.

Izvor: Jakov B | bitno.net

Ultrasi stigli u Maribor

Fudbaleri Zrinjskog večeras na stadionu Ljudski vrt u Mariboru igraju revanš-meč drugog pretkola kvalifikacija za Ligu prvaka.

Prvak BiH je u dosta teškoj situaciji, jer je u prvom meču pred svojim navijačima dosta naivno poražen rezultatom 2:1.

Ipak, tim Bake Sliškovića nema se namjeru unaprijed predavati, već će, barem po najavama, ostaviti posljednji atom snage kako bi kreirali senzaciju i prošli u treće pretkolo.

Zrinjski će imati i podršku navijača, a stotinjak Ultrasa je doputovalo u Sloveniju, a njihova pjesma već odjekuje Mariborom.

Sjećanje na pakleno gostovanje navijača BiH na Marakani

Utakmica između fudbalskih reprezentacija Bosne i Hercegovine i tadašnje Srbije i Crne Gore, odigrana 12.10.2005 g u okviru Kvalifikacija za svjetsko prventsvo u Njemačkoj 2006 g, imala je prevelik navijački naboj, ali i rezultatski značaj. Reprezentaciji Bosne i Hercegovine trebala je pobjeda za plasman na svjetsko prventsvo kao i reprezentaciji Srbije i Crne Gore. Domaćin je pobjedio rezultatom 1:0, strijelac je bio Matea Kežman u 7 minuti.

Situacija na terenu među igračima je bila odlična, fer i sportska dok je na tribinama bilo jedno pravo šovinističko ruglo, za koje se nadamo da će biti iskorijenjeno u bližoj budućnosti, ako je to ikako moguće na ovim prostorima.

Na gostovanje u Beograd su krenule skoro sve veće navijačke grupe iz Bosne i Hercegovine. Uz standardne BH Fanaticose, pridružio se značajan broj Robijaša, Hordi Zla, Fukara i Manijaka. Krenulo je na gostovanje oko 1000 navijača BiH.  Polazak Robijaša i intervju pred gostovanje u Srbiju možete pogledati ispod.

Robijaši na Marakani

kop navijača BiH na Marakani

Kada je grupa navijača BiH stigla na Marakanu, dočekana je očekivano, zvižducima i šovinističkim povicima “Nož žica Srebrenica” , “Sve su straže” itd. Ubrzo su počele da lete kamenice, stolice, baklje prema kopu navijača BiH. Naravno, iz gostujućeg kopa su uzvratili sa kamenjem i stolicama.

Zanimljivo je bilo to da su najveći napadi na gostujuće navijače pristizali od grupe navijača koji su došli upravo iz Bosne i Hercegovine. Prema riječima jednog od vođa BH Fanaticos-a, navijači Srbije i Crne Gore koji su došli iz BiH su najviše napadali njihov kop, a momci iz Beograda su im donosili piće i hranu, te medicinsku pomoć u okviru zavoja za rane na glavama. Kompletan izvještaj sa ove kobne utakmice kao i intervju vođe BHF-a, možete pogledati u Video snimcima ispod.

 

 

Hrvatski navijači su položili test vjernosti svom narodu i državi

Navijači hrvatskih klubova su pokazali jedinstvo i slogu kada je u pitanju njihova domovina. Širom Hrvatske požari su buktali. Dalmacija i Split su u plamenu, a vatra je došla do splitskih predgrađa.

17 Jula, zapovjednik na požarištu je oko 18 sati dogovorio sa navijalima da će se još pričekati sa njihovim slanjem u akciju, ali kako se situacija na terenu pogoršala, Torcida je oko 20 sati svojim članovima izdala novo saopštenje.
Današnja situacija zahtjeva brzu reakciju i svu našu pomoć koju možemo pružiti vatrogascima na terenu. Pozivamo sve pripadnike Torcide na zborno mjesto ispred spomenika HOS-a na ST-3 (ispred prostorija 4. Gardijske Brigade) u 20:30 sati. Tamo ćemo sve upute dobiti od vatrogasnog zapovijednika. Obucite duge hlače, duge majice te ponesite marame za prekrivanje lica. Ovaj poziv nije molba nego zapovijed! Torcida Split‘, navodi se u saopštenju Torcide.

Nedugo nakon objave, navijači su se okupili u velikom broju. Torcida je nabavila nekoliko autobusa i nekoliko kombija. Četiri stotine navijača čekalo je vatrogasna vozila da ih pokupe i odvedu na požarište.

Oko 22 sata istog dana 17 Juna, navijači Dinama popularni Bad Blue Boysi objavili su na jednom od Facebook profila da kreću na put prema Dalmaciji kako bi pomogli u gašenju požara.  “Bad Blue Boysi dolaze u Split kako bi pomogli Torcidi u gašenju požara koji haraju Dalmacijom…spominju se i još neka imena navijačkih skupina. Ova dva rivala su zajedno pomogla i u poplavama u Slavoniji! Prije svega HRVATSKA! Zajedno smo jači! Ajmo svi zajedno, kao i ‘90-tih. Bit će vremena za rivalstvo kada sve prođe!! Nema predaje!! Samo Hrvatska!!”, navodi se u poruci navijača Dinama.

Nedugo nakon toga svoju pomoć su ponudili navijači Cibalije koji su na svom Facebook profilu objavili:  “Pozivamo sve svoje članove i ljude dobre volje koji imaju želju i mogućnost pomoći Dalmaciji u obrani od požara da budu u stanju PRIPRAVNOSTI. Ako bude potrebno zbog pogoršanja stanja na terenu sljedećih dana, spremni smo se staviti na raspolaganje nadležnim institucijama. Svi zainteresirani će u tom slučaju biti obavješteni o daljnim koracima. DALMACIJA JE BRANILA SLAVONIJU, SLAVONIJA DALMACIJU!”, napisali su u poruci.

Zaista prelijep gest hrvatskih navijača koji su pokazali jedinstvo u nevoljama i svoju vjernost matičnoj zemlji i narodu.

Grobari stigli u Podgoricu

Grobari su stigli u Podgoricu gdje njihov tim igra protiv Budućnosti. Grobari su pristigli iz mnogih gradova Srbije i Crne Gore.

Slika Grobara u Podgorici 

Prema informacijama koje pristizu, Varvari su napali Zabranjene u Tolosku Šumu a kasnije kod Milenijuma.

Fotografija dana: BBB i TORCIDA zajedno na Požarištu

Zadnju noć su trajali teški napori da se zaustavi val požara koji je zahvatio Dalmaciju. Skoro sve navijačke grupe u Hrvatskoj su krenule u pomoć Dalmatincima a ova slika govori mnogo.

 

Dobrodošli u Hrvatsku: Nekada se privodilo zbog baklji, danas zbog trube!

Nekada su se gledatelji smijali navijačima kada su upozoravali na represiju od strane policije, a sada su na red došla privođenja zbog trube na stadionu.
Sve je bolje od tišine koja grize govore stihovi Damira Urbana, no za razliku od njegove pjesme u kojoj je sve dobro dok mala truba svira dalje, praksa pokazuje upravo suprotnu sudbinu. Imaju li djelatnici MUP-a neke nerazriješene račune s ovom pjesmom ili ih jednostavno smetaju glazbeni instrumenti, ostaje nepoznato, ali jedino je sigurno da vas sviranje trube može olakšati za 2 i pol tisuće kuna. Uz, naravno, neizbježnu posjetu policijskoj postaji.

Na svojoj koži to je u četvrtak osjetio Mario Kolarević. Navijač koji je iz Virovitice potegnuo za Osijek kako bi odgledao utakmicu 2. pretkola Europa lige, sa sobom je ponio sebi blizak instrument – trubu. Kolarević se inače bavi sviranjem na sprovodima, no ovoga puta je želio odsvirati koju veseliju notu te zabaviti gledatelje na istoku. Međutim, da je znao da će svojom glazbom privući “crnilo” te završiti u policijskoj postaji vjerojatno bi dva puta razmislio.

Kako piše SiB.hr, djelatnici MUP-a odlučili su u drugom poluvremenu da je glazbenik odsvirao svoje te ga uputili prema izlazu s tribine. Kolarić se oglušio na njihove želje, a epilog svega je bila ranije spomenuta posjeta te novčana kazna od 2 tisuće kuna te 500 kn sudskih troškova.

Represija je to na koju navijači upozoravaju godinama, no onda se velika većina ismijavala kako se samo traže opravdanja. Polako se od “po život opasnih” baklji, preko policijskih C lista, stiglo do velike opasnosti zvane – truba. Međutim, ona nije ni gorjela, ni letjela u teren, ona je samo svojim zvukom još jednom raskrinkala “najveće probleme u Hrvatskoj”.

Iako je namjera Kolarića bila zamijeniti svoje svakodnevne obaveze, na kraju je sa svojom trubom još jednom sudjelovao na ispraćaju. Ovoga puta slobode…

 

izvor: sportarena.hr

Priča Old School Grobara: Gostovanje u Bukureštu ‘90

grobari u bukurestu
grobari u bukurestu

Pred sam kraj `89-te godine “slika mrtvog coveka u snegu” obisla je ceo svet.. Sve svetske novinske agencije su se “zabavljale” svrgavanjem Nikolae-a Causeskog, Rumunskog predsednika diktatora, a kod mene u kraju je te zime bio obicaj, da kad se neko “obeznani” od alkohola i posrne na snegu kaze:”Vidi ga ! K`o Causesku”…

Nekoliko meseci posle tog istorijskog dogadjaja, Grobari su imali veliki razlog da se pojave u Rumuniji – PFC je posle Seltika i Groningena izvukao Dinamo Bukurest i, s obzirom da smo protiv gore navedenih videli 4 super tekme i 23 gola, vladalo je veliko interesovanje za ovo gostovanje.
Jedva sam skupio 80 maraka, koliko je kostao put preko neke agencije koja je organizovala ovo “zezanje”, i uhvatio literarno – poslednji bus! Ono sto me je neobicno obradovalo to je bio autobus “numero” 50!! Znaci, jednostavna matematika mi kaze – bice nas 2500 hiljade u Bukurestu!!

To jutro, pred put, nacrtam se ispred lokalne samiskice, srce vec lupa ubrzano, ekipica lokalnih zgubidana vec je tu, napitci, spekulisanje sastava Partizana…Ja iz “krajolika” jedini idem. “Spekulatorima” mnogo veliko mucenje , pa skupo, pa bice incidenata , te daj jos jedno vopi.. Meni bitnije da se”obezbedim” za ovo “dugo, dugo putovanje” , pa zamolim jednog od mladjanih grobara iz kraja, da skoci do free shop-a i kupi mi jedan paketic od 24 “a la carte”…piva . Decko, od poverenja, brzo se vraca i narednih par sati , gustirajuci nase lokalno Bi-Aj-Pi pivo, posmatram 24 ponosno zbijene Lowenbrau konzerve , a krajickom oka posmatram sve obezglavljenije lokalno drustvance koje sve cesce “merka” moje tecno drustvance..”`Ajdeee.. otvoricu!!..Ajdeee da probamo.. Ajdee!! …

Lagano pijuckanje, vidim vec sam ostao na 18 “igraca” za Rumuniju…Analiziramo svi konzervice (kako je vec red) , puno nekih podataka, teksta , ali za jedan detalj se svi zakacimo..”Sta mu je to Non-Alcohol, majku mu..?”..Naravno, pribraniji medj` nama kazu da nema alkohola..pisalo bi,valjda, No Alcohol ?!..Sto vise proucavamo tekst, sve nam je jasnije da tu nema alkohola vise od 0,5%, a pivo klizi sve teze i ruznije… Moj “dobavljac” i ja vec u dubokoj raspravi, ovima ulepsan dan , smeju se, nadovezuju.. Njima super!! A ja, polagano sa 18 bezalkoholnih piva pod miskom, pravac Sajam, gde nas cekaju autobusi za Bukurest…

Mala nezgoda sa pivom se ubrzo zaboravlja.. Ispred ulaza na sajam, nikad lepse.. Nasmejanih, veselih grobara posvuda.. Peva se, pokusava da se peva, mumla se, usporava se.. Okacene zastave na sve strane.. Pronalazim puno poznatih ali niko, nazalost, nece biti sa mnom u autobusu, no nema veze sve su to Grobari !! Na ulasku u bus, insistira se da se kupe karte za utakmicu koje kostaju 20 DM ( sve sto sam imao u dzepu!!), te posle nerazumevanja organizatora puta (ko god da je bio) ostajem bez novca, te moram da se “prizajmim” dodatnik 20 za tamo.. Ali, dobro, sta da se radi, pa necu valjda sad da se okrenem i idem kuci, jos sa 18 Lowenbrau-a koje niko nece…

Nas autobus krece, nesto iza ponoci u busu ima poznatih faca sa Juga pa i sa “sipke”, te nastaje opstenaradno veselje.. Ja, uz mig, ” izpouvaljujem” Lowenbrau i dobijem u zamenu nesto Piva (zbog cega su mi naknadno pojedinci pretili “slucajem Martinovic”, maltene..).. Da li zbog tog “energetskog “napitka ili prirodno, pojedinci su imali toliko energije da je ceo bus bio primoran da peva non stop, a medju njima i tradicionalno prisutni sverceri, obicni navijaci, stariji ljudi.. Ali: “Ruke gore..pevajte sise..gde ste vi posli, bre?”..Da za neke agonija bude veca, vozac autobusa nikako da pronadje granicu i posle nekoliko ekstra sati kruzenja neki “vidoviti” krenu da mu skice za vrat: “Eno je granica, desno skote jedan!!”..

Granica…Naravno mesto gde se ljudi obavezno unervoze, a posebno navijaci … Meni je bilo dovoljno sto je rumunski granicar na prilicno dobrom srpskom zamolio da se uzdrzimo od bilo kakvog “zezanja”, napomenuvsi i petarde kao potencijalni problem za “bacaca”, jer su ljudi u Rumuniji strasno nervozni kao posledica g.rata, pa bi neko mogao i da pripuca ili da pomisli da se pripucalo…
Ma.. Stigosmo mi do Bukuresta kao poslednji. Ovi hiper aktivni, razjurise se po ulicama.. Ja se izdvojim i krenem sam ulicama sumornog, praznjikavog Bukuresta u potrazi za nekom poznatom ekipom, a i da malo razgledam posledice prevrata.. Zamenim onu pozajmljenu kinticu i shvatim da ce biti tesko bilo koga naci i kao da vam je neko rekao: “E, bicu pored Dacije”.. Zabavljao sam se brojanjem Dacija i zakljucio da svaki 40-ti vlasnik vozila u Bukurestu ima auto koji nije, vec dva puta navedeni model.

Polako, ali sigurno, priblizavam se centalnom delu Bukuresta pa u daljini vec odjekuje pesma… Obilazim “prodavnice”… Tuga… Nisam ni sanjao da ce to biti vizuelna priprema za obilazak srpskih prodavnica nekoliko godina kasnije … U potrazi za hranom, saznajem da je u javnoj prodaji ima vrlo malo (mesa skoro i da nema, osim u Holiday-Innu, gde su bili nasi igraci i nije moglo tek tako da se udje..tada je termin “agent”, barem meni, bio nepoznat), a olaksavajuca okolnost je da je poneka krcma radila, te se ja “putnicki-namernicki” zaputim prema jednoj…

Naravno, tu vec sedi grupa od 15-tak grobara i 30-tak krigli.. Nikog od njih ne znam, ali oni me prihvataju kao svog, sto je valjda i normalno.. Prilicno vesela atmosfera, svi vrlo pozitivni jer cena piva je bila smesna. Neko iznese podatak da za 20 maraka (koliko je svako individualno promenio) moze da se kupi ili konzumira 125 Piva !! Nastaje velika radost, pesma Pivu i Partizanu, ali i zal sto jedan od Grobara stoji na uglu ulice i pokusava, nesrecnik, da promeni nazad 100 DM koje je prakticno nemoguce potrositi…

Gradjani Bukuresta privuceni veseljem stidljivo prilaze krcmi, pojavljuju se i lokalni navijaci koji bi da menjaju rekvizite, ali su njihovi prilicno grozni (jedan je uporno hteo da menja ostatak neke Bayern zastave koju kao da je zubima strgao sa necijih ledja), pa ih mi darujemo kriglama Piva koje je nepojmljivo odvratno – u njemu plutaju neke guste bele pahuljice. No, mi stoicki podnosimo ovaj “udarac na zeludac”, cak insistiramo da konobar donosi pice cim vidi mali prostor na 4 spojena stola, tako da ni u jednom momentu ne sme da se pojavi rupa, i covek samo ide i donosi a mi kao “humanitarci” delimo gradjanima i nalivamo se.. pojavljuju se i “sumnjivci” u odelima i aktn tasnama, nudeci nam razne lokalne “usluge” ..

Vreme je da se krene put stadiona… Konacno srecem nekoh poznatog i zdravim se sa mojom novom bracom koje vise nigde nisam video, ali mi je bilo mnogo lepo sa njima!! Ortak me vodi tamo gde je “glavna ekipa” na koje je covek, ipak, navikao na gostovanjima I, kako se priblizavamo mestu gde su oni bili (ujedno i mestu gde je bila nekakva narodna kuhinja pa se ponadah da ce se nesto i pojesti za promenu), tako se cuje vristanje, urlanje, lete svakakve stvari, puca svasta… Ulazimo u “kotao” zbivanja i neki ljudi koji imaju “kapitenske trake” na rukama, masu pendrecima po Grobarima, oni se bore, ali “kapiteni’ su brojcano nadmocni pa ubrzo imam priliku da vidim svoje noge daleko ispred svog tela, jer su se “pojedinci” ustremili i na nas dvojicu, pa posle jurnjave kroz ulicice uspemo da im zamaknemo (sto je i normalno – nikad ne mozes tako brzo da juris nekoga koliko brzo mozes da uteknes nekome).

Par ulicica kasnije, pronadjemo YU pasos na zemlji i uzmemo ga u nadi da je decko dobro, da cemo ga naci na stadionu i svecano mu ga uruciti… Otvorim pasos da vidim znam li coveka, kad ono – znam ga ceo zivot !! Moj pasos… Lepo mi ljudi govorili da ne drzim pasos u dzepu od kosulje… A.cudio sam se Grobarima koji nose pasos oko vrata, kao deca kljuceve…

Posle cujemo da je jedan od vidjenijih Grobara (da ne spominjem ime za ono sto sam samo cuo) odlucio da iz te menze iznese sto i stolicu i da se sa sve svojom porcijom i escajgom “parkira” na sred raskrsnice… Jeste da nije bilo mnogo automobila i da su ga kulturno zaobilazili, ali to je zasmetalo “privremenim organima reda” koji su krenuli da ga batinjaju, a onda Grobari na njih, pa onda “ovima” pojacanje i to je to… Rezultati se nisu svideli mnogim Grobarima koji su smatrali da je sve bilo vise nego grubo i nepotrebno, pa se polako stvorila i mala tenzija…

Dolazimo mi, ipak, polako i do mesta poprista… Stadion Dinama… Na blagajnama jos karata i to za 5 maroonija, a ja se setim onih “mangupa” sto mi psihickim terorom izvukose 20… Ceo stadion jedna tribina odnosno, gde god da udjes mozes da se setas do suprotne strane..

Sta bi neki dali da su to mogli na nekim stadionima… Prilicno popunjeno, a nas stvarno dosta, cela tribina iza gola.. Jug u Bukurestu.. Oseca se nervoza i na stadionu, neki nisu ni stigli do njega a prepricavanja sve gora i neistinitija. Najnervozniji pocinju da lupaju samare pojedinim navijacima Dinama u prolazu smatrajuci ih “odgovornima”. Vidim da su neki od Grobara krvavi od ranijih sukoba… Sada vec imamo i uniformisane policajce u solidnom broju i “Ladies & gentlemen, “Elvis is in the building”!! Show moze da pocne.

E sad…mali problem tog vremena je da se covek toliko uzbudi oko desavanja na tribinama i post-traumaticnom meditacijom, da se ja kroz maglu secam prodora korpulentnog, procelavog P.Spasica, potom potmuli huk (guooaaal..pa onda samo-aaaarrrggghhh tradicionalnih nekoliko minuta) koji bi trebao da znaci da smo postigli gol. Sledece cega se secam je da sam na mnogima omiljenom mestu – ogradi, a “uniformisani” Rumun me besomucno udara po ledjima (iako su to izgleda bili neki privremeni pendreci, pa nije “bolelo”.. cak , s obzirom na okolnosti, bese vrlo prijatno).. Kada su se, famozno, pripalile baklje, da li posle gola ili u nekom drugom(neobaveznom) trenutku, kada se dim razisao, imali smo ispred sebe gnevnu policiju koja je htela da nas malo izbatina, ali je ubrzo digla ruke i pocela da zaustavlja masu Rumuna koja je sa svih strana krenula na nas umislivsi da smo hteli da im zapalimo stadion…

Svasta je letelo ka nama, od realnog (kamenja) do nadrealnih pola kile hleba koji je bio podjednako ubistven !! Nije bilo svejedno, sta god ko kasnije pricao, ipak je to strana zemlja koja je u tom momentu svoje istorije prolazila kroz nesto vrlo specificno i nezgodno… Stvari su se ipak stisale, odnosno, oni su se smirili, ali su nam polupali vecinu autobusa I, predostroznosti radi, neko zvanicno lice odlucuje da nas na kraju utakmice , nas koji smo ostali bez autobusa (i naseg vozaca Magelana), prebace do nase ambasade, dok se strasti ne stisaju…

U ambasadi provodimo divne, saljive momente, kako Grobari mogu da se zabave , pa posle nekoliko sati sledi “sprovod” Grobara na voz. U vozu me je celu noc zabavljao prijatelj Grobar koji je maltretirao i dzepario pijanog rumunskog konduktera sa kojim smo se iz dosade zgotivili. Uze mu covek i baterijsku lampu. Sve mu je posle uredno vratio, majke mi…

Nazad u cuveni Bgd… Nase sivilo vs. sivilo Bukuresta, ali Beograd je tvoj grad, Partizane…Tvoj grad ali, kada povrh svega zaspis mrtav umoran u gradskom autobusu , pa te probude oni dusmani sa “kartu na pregled, momak!”, a ti prebiras po ostacima rumunske valute, prljav i masan od voza i “prethodnog zivota”, pa te maltretiraju onako pospanog i nemocnog , pa jos provalis da si otisao sa autobusom u tri lepe, pa treba da se vracas nazad… Nema veze, dodjes na kraju kuci.. Tako zna lepo i prijatno da bude jedno prepodnevno spavanje, ali zvoni telefon i izvesni Cvetkovic ili ko vec iz 29-tog se “setio” necega pa zivka jadne Grobare i poziva ih na informativni razgovor povodom necega cega se ni on sam ne seca…”U 12 sati ovde, da ne dolazimo po tebe, jel` jasno..to..?”

I sta ce covek, krene da ustane, a oni “bezbolni pendreci” iz Bukuresta odjednom pocnu da koce ustajanje…Na ledjima, “Stradanje Isusovo “…

…..i kad me neko danas pita, kako je bilo u Bukurestu, ja mu kazem:”Fantasticno!!” Ziv rezultat, puno smeha, dobro navijanje, fantastican Kop, dobre zastave na ogradi (predivna zeleno-crna Front je dominirala)…Toliko..