Priča: Ultras Vinkovci u Mađarskoj (8.2.2020)

Pecsi – Cibalia 8.2.2020

“Jučer ujutro smo se zaputili u Mađarsku na gostovanje u Pečuh. Bilo nas je oko 45 ukupno, sve je prošlo mirno i na granici i u gradu, nitko nas nije napadao, mi smo išli navijati ulicama pa smo se zaputili na stadion… Na jednom semaforu nam je iz auta izletio momak i pokazao da će nas zaklati, tu smo znali da se sprema ludnica…

Došli smo na stadion, navijamo, zajebavamo se, nigdje policije, zaštitara, ma nikoga… Kada smo uočili s druge strane grupu od 50-ak Mađara kako idu prema terenu… Mađari nisu imali nikakve transparente ni obilježja, samo su odjednom došli i uletjeli na teren, tu smo se mi zaletjeli na njih i nastala je tučnjava na sredini terena.. Utakmica je bila prekinuta dok se sukob odvijao.

Na kraju kako to već svi govore, Ultrasi su izvukli deblji kraj, dok su Mađari pobjegli. Sedam Mađara je ostalo ležati na podu, a mi smo im pomogli, podigli ih, pružili ruku i nastavili dalje… Moram napomenuti da je sukob bio fer, išlo se otprilike 50 na 50, što su izjavili i Mađari… Na kraju je privedeno 44 Ultrasa i 47 mađarskih navijača.

Upoznajte grupu navijača Veleža iz Sarajeva koja godinama prati mostarske crvene (VIDEO)

PHOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE/OKANAL

Mostarski Velež hrabro je odigrao prvu utakmicu trećeg pretkola Konferencijske lige protiv Elfsborga. Revanš na Grbavici, Rođeni dočekuju uz remi protiv Šveđana. Rezultat na kraju utakmice glasio je 1:1.

Rođeni su se, bez sumnje, vratili na staze stare slave, a fudbalska euforija ne vlada samo na ulicama Mostara. Pomalo neočekivano, u naselju Hrasnica nadomak Sarajeva, postoji udruženje navijača koje decenijama podržava FK Velež.

Ekipa televizije “O KANAL” snimila je prilog o navijačima mostarskih crvenih iz Hrasnice, mjesto u sarajevskoj opštini Ilidža. Zbog čega je baš Hrasnica jedno od uporišta Red Army-ja, pogledajte u video prilogu.

Upoznajte poljsku grupu “Teddy Boys”, koja se mlatila sinoc u Zagrebu

Teddy Boys 95

Navijači poljske ekipe, poznati po huliganskim ispadima u zemlji i inostranstvu, došli su u Zagreb dan prije prve utakmice Dinama i Legije u trećem pretkolu Lige prvaka, koja se igra na Maksimiru danas od 20 sati.

Nakon sinošnjih nemira u Zagrebu, sigurno većinu vas zanima nešto više o poljskoj grupi koja se sukobila sa Boysima na Dubravi. Potrudili smo se da nađemo što više informacija.

Pa ovako, historija grupe “Teddy Boys '95” datira od sredine osamdesetih prošlog vijeka, kada je nekoliko budućih članova Teddy Boys-a krenulo lagano da prati utakmice varšavske Legije i da putuje zajedno sa ostalim navijačima na gostovanja po Poljskoj. Prije prve generacije Teddy Boys-a, na tribini je preovladavala grupa “Gitowców”, koja je bila dosta extremna po pitanju novih “stilova”, tako da su svi rokeri, pankeri itd. bili istrijebljivani sa tribine. Većina članova ove stare grupe više ne prati Legiju iz različitih razloga.

Ostale grupe sa tribine odnosno prethodnici Teddy Boys-a, stara škola navijača Legije, dosta se hvali svojim dostignućima jer su oni navijali i išli na gostovanja u vrijeme ratova, logora i sl; ali prije svega na brutalnu policiju koja je vladala tih godina, bacajući akcenat na to da je sad dosta blaža policija i da je lakše biti navijač.

Ključne Devedesete

Tokom devedesetih, mlađi navijači (budući Teddy Boys) dosta su trpili torturu od starijih navijača, od organizacije samo kako njima odgovara, te i otimanja hrane i pića za gostovanja itd. U međuvremenu se formiraju nove grupe mahom od mlađih navijača, jedna od najzapaženijih bila je “Stoperr's Gang”, koja je ubrzo postala poznata širom Poljske i stekla ugled. Najpoznatiji su bili po ludim gostovanjima. Budući članovi Teddy Boys-a su bili članovi ove grupe, međutim krenula su hapšenja mnogih članova, pa se i vođa povukao iz objektivnih razloga, odlučeno je da se napravi nova grupa i nastao je “Teddy Boys 95”.

Teddy Boys se učvrstio sa jakom ekipom iz provincijskog grada Legionowo (iz ovog grada je dobra ekipa stigla i u Zagreb), pojačani su i sa mnogim momcima koji su prešli iz prijašnjih grupa “Wild Boys” i “Stoperr's Gang”, polako su stavljali svoje temelje na navijačku scenu Poljske kao i cijele Evrope, pod imenom Teddy Boys.

Danas je situacija takva da se stalno sastav grupe mijenja, dosta članova ostalih grupa prelazi u Teddy Boys-e, ali dosta dobrih i jakih ekipa je napustilo grupu zavujek zbog raznih razloga, ali uglavnom tragičnih (hapšenja, smrt i sl.). Svake godine organizuje se sastanak svih navijača Legije, svih grupa i aktivista. Dogovaraju se planovi za dalje, a radi se i na tome da sve grupe budu jedna drugoj na usluzi ali da se ipak ne mješaju direktno u njihove odluke i njihova, da tako kažemo “sranja”.

Zanimljivo je da Teddy Boys-i imaju bratske odnose sa grupom ADO (Den Haag).

Ova navijačka grupa godinama je bila u sukobu s upravom Legije. Kad je klub prije 19 godina upao u financijske probleme, skupina Teddy Boys 95 prosvjedovala je zbog odluke čelnika kluba da podignu cijene ulaznica.

Taj sukob je trajao sve do 2012., kad je gazda kluba otišao, a na njegovo mjesto je došao bogati poduzetnik i dugogodišnji navijač Legije.

Klub se tada podigao i financijski i rezultatski, a postignuto je i pomirenje sa navijačima.

Poljaci protjerani iz Hrvatske, jedan navijač Legije na operaciji, uništeno pet kafića, tri vozila…

Prema pisanjima hrvatskih medija, dio poljskih navijača prebačen je na područje Primorsko-goranske županije gdje su bili prijavljeni na ljetovanju i onda su preko GP Rupa izašli iz države.

Minimum jedna osoba teško je tjelesno povrijeđena u masovnim sukobima navijača Dinama i poljske Legije koji su se dogodili sinoć na području zagrebačke Dubrave. Kako neslužbeno doznajemo, riječ je poljskom državljaninu koji je zaprimljen u KBC Zagreb s prijelomom bedrene kosti te hitno treba biti podvrgnut operativnom zahvatu.

Pripadnici policije još uvijek skupljaju zbirne podatke o broju stradalih u žestokim navijačkim sukobima, ali i o eventualnim prekršajnim i kaznenim postupcima koje će pokrenuti.

Prvie informacije govore da je napravljena šteta u pet ugostiteljskih objekata te su oštećena tri automobila, a kako nezvanično saznajemo, više desetaka poljskih navijača zagrebačka policija je pokupila s mjesta događaja, te ih ‘internirala’ van države.

Navijači su najprije odvezeni na parkiralište ispred trgovačkog centra IKEA u Rugvicu, gdje su ih držali jedno vrijeme, a nakon toga su odvezeni na granični prijelaz Bregana odakle su napustili državu.

Dio poljskih navijača prebačen je pak na područje Primorsko-goranske županije gdje su bili prijavljeni na ljetovanju, a nakon što su pokupili stvari koje su imali u apartmanima i oni su prebačeni na GP Rupa.

Pročitajte sapštenje PU zagrebačke o neredima
“Jučer, 3. kolovoza oko 21.30 sati na području Dubrave, na parkiralištu trgovine u Dankovečkoj ulici, došlo je do tučnjave između navijačkih skupina gostujućeg i domaćeg kluba.

Na samom mjestu događaja, radi odbijanja izravnog napada na policijske službenike i sprečavanja daljnjeg napada 400-tinjak navijača, policijski službenici su uporabili sredstava prisile-tjelesne snage i palice prema većem broju osoba kojom prilikom nije bilo ozlijeđenih.

U daljnjem tijeku postupanja vrlo brzo je uspostavljeno povoljno stanje javnog reda i mira uz prisutnost svih raspoloživih snaga Policijske uprave zagrebačke s ciljem sprječavanja eventualno novih sukoba i održavanja povoljnog stanja. Nadalje, utvrđeno je da je u ranije opisanom sukobu sudjelovalo oko 300 navijača domaćeg kluba te stotinjak navijača gostujućeg kluba.

Prema dosad prikupljenim informacijama, od posljedica sukoba nije bilo ozlijeđenih osoba, međutim oštećeno je pet ugostiteljskih objekata te su oštećena tri parkirana vozila. Radi se o četiri ugostiteljska objekta u Dankovečkoj ulici, jednom u Ulici Dubrava te dva osobna automobila marke VW Golf oboje zagrebačkih registarskih oznaka vlasništvo 49-godišnjaka i 54-godišnjaka te Audi A4 njemačkih nacionalnih registarskih oznaka vlasništvo 26-godišnjaka.

Pod pratnjom policije gostujući navijači su napustili područje Republike Hrvatske dok se kriminalističko istraživanje nastavlja.”

HAOS U ZAGREBU: BBB razbili Poljake u Dubravi (VIDEO)

PHOTO: N1/BJ

Sutra nas očekuje duel Dinama i poljskog šampiona Legije, koja je poznata po brutalnim navijačima ali BBB još jednom dokazuju zašto su među najjačim navijačkim grupama Evrope.

U obračunu u gradskoj zoni (Dubrava) više od 100 Poljaka je najureno i razbijeno od strane zagrebačkih Bad Blue Boysa. Poljaci su htjeli da pokazu “muda” i svjesno su došli u kvart “Dubrava” koji je leglo Boysa.

“Dobili smo informaciju da je u tijeku tučnjava u Dubravi. Postupanje je trenutno u tijeku, tako da vam ne možemo dati više informacija”, rekli su iz zagrebačke policije za N1.

Policijski službenici prisutni su od samog početka i spriječili mogući veći sukob. Navijači su sa sobom imali letve, palice, a potom su uzimali stolice s terasa te se njima krenuli gađati. Na terenu je interventna policija.

Pogledajte snimke:

Pogledajte napad na navijače Veleža u Počitelju dok su gledali meč protiv AEK-a (VIDEO)

PHOTO: Screenshot/Klix.ba

Poslije velikog uspjeha nogometaša Veleža u Atini desio se incident u mjestu Počitelj u kojem je učestvovalo više osoba. Bosanskohercegovački portal Klix.ba došao je u posjed snimka nadzorne kamere koji otkriva pojedine detalje sukoba koji se desio u četvrtak navečer.

Na snimku se jasno vide navijači Veleža, među kojima je bilo i žena, kako u kafiću gledaju televiziju, a onda u jednom trenutku postaju meta napada. Napali su ih članovi grupe Ultras Mostar i u sukobu je pao transparent “Red Army Čapljina” koji pripada grupi Red Army Mostar.

Uslijedio je skrivanje od predmeta koji su bačeni na njih, dok su se potom i sami pokušali odbraniti od napadača koji su prema saznanjima portala Klix.ba pripadnici Ultrasa, navijačke grupe Zrinjskog.

Grobari se dirljivo oprostili od svog brata Goksija Veličkovića!

PHOTO: Privatna arhiva

Pristalice Partizana okupljeni pod zastvom Partizanovci, stihovima pesme grupe JNA “Dete Partizana” oprostili su se od bivšeg vođe Gorana Veličkovića Goksija.

U Sabornoj crkvi u Beogradu, tačno u podne, supruga brutalno ubijenog Veličkovića, zajedno sa prijateljima, organizovala je opelo kome je prisustvovalo nekoliko stotina navijača Partizana. Oni su nosili crne majice sa žutim natpisom na leđima: “Gore na nebu armija prava” i veliki barjak sa likom ubijenog Veličkovića.

Ova ista grupa navijača uradila je i mural posvećen Goksiju na Dorćolu u ulici Kneginje Ljubice gde su danas položeni venci i zastave navijačkih grupa i zapaljene sveće.

Verni Grobari su se skandiranjem ispred Saborne crkve, a nakon toga i bakljadom na Kalemegdanu, po poslednji put oprostili od svog “saborca sa šipke.”

Na društvenim mrežama simaptizeri crno-bele boje i dalje se opraštaju od brutalno ubijenog Veličkovića, a najviše pažnje privukao je video na jutjub kanalu Partizanovci na koji je malo ko ostao ravnodušan.

Poslušajte i biće vam jasno i zašto.

(VIDEO) Tuča Delija i Grobara u Zvorniku, povređeno šest osoba, četvoro uhapšeno

Sinoć u Zvorniku došlo je do tuče dvije navijačke grupe, radi se o Delijama i Grobarima, povređeno šest lica, od kojih je četvoro uhapšeno, saopšteno je danas iz zvorničke Policijske uprave.

U tuči su učestvovali većinom momci iz Zvornika koji su redovni na utakmicama Zvezde i Partizana. Prema informacijama koje pristižu, Grobari su bili malo brojniji a deblji kraj su izvukle pristalice Crvene Zvezde. Četri navijača Zvezde je povređeno od toga jedan sa teškim povredama i prebačen je u opštu bolnicu u Tuzlu. Ukupno četri navijača su uhapšena.

Prilikom tuče oštećen je automobil golf koje je bio pakriran u blizini.

O tuči, koja se dogodila sinoć u 23.30 časova, obaviješten je dežurni tužilac.

Policija je izvršili uviđaj i nastavlja rad u vezi ovog događaja.

Oglasili se navijači Vojvodine: Traže ostavke uprave i direktora kluba

Ujedinjeni navijači Fudbalskog kluba Vojvodina zatražili su danas od uprave i direktora kluba Dušana Bajatovića da podnesu neopozive ostavke “zbog planskog i sistematskog urušavanja kluba izazvanog nesposobnošću, neznanjem i nezainteresovanošću”.

“Sada je već i više nego jasno da sveukupna situacija u FK Vojvodina ne ide u dobrom smeru i da oni kojima je klub poveren na upravljanje nisu sposobni da rukovode u interesu kluba, već to čine u ličnom interesu i na štetu FK Vojvodina Novi Sad”, navodi se u saopštenju navijača.

Još su dodali da je aktuelna situacija u klubu dodatno narušena nepoštovanjem važeće sistematizacije radnih mesta, “tako što se pojedinci raspoređuju na radna mesta, ne po svojoj stručnosti, nego po komšijskim i rodbinskim vezama”.

Naveli su i da se ne poštuju usvojeni koeficijenti prilikom obračuna zarada, te da predsednik i direktor kluba, na samo njima znan način, autonomno određuju visinu zarada zaposlenih.

“U poslednjih par godina, zbog lošeg rukovođenja od strane aktuelne uprave, klub je napustilo na desetine talentovanih igrača iz Omladinske škole ‘Ilija Pantelić’, što je prouzrokovalo nenadoknadivu materijalnu štetu za naš klub”, navodi se u saopštenju i dodaje da se ova situacija ponavlja permanentno.

Nezadovoljni su i što aktuelna uprava nije bila sposobna da u zadatim rokovima od strane UEFA osposobi stadion za evropske utakmice, što će prouzrokovati nenadoknadivu štetu jer navijači neće moći u velikom broju da idu na utakmicu na stadionu Partizana u Beogradu, gde će Vojvodina biti domaćin.

“Stoga zahtevamo da uprava i direktor smesta podnesu neopozive ostavke na sve funkcije u klubu, kao i da se zakaže vanredna izborna skupština na kojoj će biti izabrano novo rukovodstvo”, navodi se u saopštenju.

(VIDEO) Dio navijača Partizana ponovo vređao Vučića, tokom prenosa na Areni utišan ton

Izvor: Beta/Dragan Gojić

Pre par dana, na derbiju 2. kola Superlige, između Vojvodine i Partizana, na udaru uvreda ponovo se našao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, javlja portal Nova.rs.

Nije se to moglo čuti u televizijskom prenosu na „Areni“, ali su prisutni navijači sami objavljivali snimke sa tribina „Karađorđa“, piše Nova.rs.

Objavljeno ih je nekoliko, uvrede su se čule čak i posle gola Bibrasa Natha u 4. minutu meča, a sve je dopiralo sa zapadne tribine, na kojoj se obično okupljaju simpatizeri i na kojoj nema oformljenih navijačkih grupa.

Utakmica je završena pobedom Partizana 2:0.

Nova.rs podseća da je prošle nedelje došlo do haosa na tribinama stadiona Partizana zbog vređanja predsednika tokom meča protiv Dunajske Strede.

Tada su pristalice Partizana sa juga napale navijače sa istočne tribine, koji su uzvikivali parole protiv Vučića.

Prethodno, FK Partizan se saopštenjem ogradio od navijača koji su vređali Vučića, a sve je zapravo počelo u prethodnom kolu, takođe u Novom Sadu, ali protiv Proletera.