ITALIJA: Navijači prave haos u Milanu i Rimu

Ovih dana u Italiji je održan je protest porotiv vlade te zemlje i mera koje su uvedene usled pandemije koronavirusa, a došlo je i do sukoba koji su započeli navijači i pripadnici desničarskih organizacija.

Tom prilikom je 21-godišnji momak izbo je nožem tri godina stariju osobu. Ispostavilo se da je napadač sin vođe navijača Intera Franka Karavite.

Inače, pored Milana divljalo se i u Rimu, a oglasio se i ministar sporta te zemlje Vinećenco Spadafora.

Uništavanje grada, napad na policiju i novinare, uvrede i anti semitske poruke nisu vrednosti koje vladaju u sportu. Ipak, samo osuda ovakvog čina nije dovoljna. Neofašističke organizacije u našoj zemlji moraju da budu iskorenjene. Dodao bih i to da nasilnim navijačima nije mesto na stadionima kada oni budu ponovo otvoreni, što će se, nadam se, uskoro desiti. Uveliko radimo na pripremi uvođenja radikalnijih sankcija za izgrednike i naprednije tehnike identifikacije huligana – rekao je Spadafora.

PROMOCIJA: Registruj se na meridianbet i osvoji 500 RSD dobrodošlice.

Njemačka prva vraća navijače na tribine

Ovih dana njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer, u čijem resoru je i sport, najavio je povratak gledatelja na stadione u sljedećoj sezoni.

Bundesliga je prvo nacionalno prvenstvo koje se pokrenulo u ligama Petice, i to u startu derbijem Borussije i Bayerna (0:1), rivala koji potom nastavljaju niz pobjeda i razbijanja protivnika s četiri-pet golova u zadnja dva kola.

Na stadionima nema gledatelja i atmosfera je neodrživa u tom obliku, ali efekt navijanja bit će montiran u TV prijenosima. Nakon njemačkog Skya tu opciju uvode Španjolci u La Ligu te vjerojatno i Englezi .Rasprava još traje, iako bi se navijači mogli vratiti na tribine stadiona Bundeslige i tako zaključiti dio priče s koronakrizom u napetom prvenstvu.

“Vrlo sam optimističan kad je u pitanju povratak publike na stadione sljedeće sezone. Neće to biti odmah i u punom kapacitetu, ali mislim da bismo postupno mogli povećavati broj navijača koji će moći uživo gledati utakmice. Kao što smo u drugim područjima života našli pametna rješenja u vrijeme pandemije koronavirusa, tako ćemo to napraviti i kad je u pitanju nogomet. Navijači će moći uživati i pritom se moraju osjećati sigurno, odnosno da nema prijetnje zaraze”, kazao je ministar Seehofer.

Za povratak navijača na stadione zalažu se svi klubovi, a Bayern, čija Allianz Arena prima 75.000 gledatelja, predložio je da se u prvoj fazi povratka na njihov stadion ograniči ulaz do 10.000 navijača.

PROMOCIJA: Kladi se na meridianbet i osvoji 500 RSD dobrodošlice.

Navijači Sarajeva slave naslov prvaka Bosne i Hercegovine (VIDEO)

FOTO:SportSport.ba

Fudbalski klub Sarajevo večeras je na ulicama glavnog grada Bosne i Hercegovine proslavio titulu prvaka Bosne i Hercegovine.

PHOTO: Faktor.ba

Na sjednici Izvršnog odbora NSBiH u ponedjeljak FK Sarajevo je proglašen za prvaka nakon što je sezona prekinuta, a iste noći je uslijedilo veliko slavlje navijača ispred prostorija kluba kao i u gradu.

PHOTO: Faktor.ba

Armija navijača Sarajeva je dočekala igrače ispred stadiona Koševo i večeras. Pozdravili su ih pjesmom i velikim ovacijama, te je slavlje moglo početi.

PHOTO: Sportsport.ba

Kroz grad je prokstario autobus sa igračima. Prošli su pored Vječne vatre i kroz Titovu ulicu uz velike ovacije navijača okupljenih na ulici.

 

PROMOCIJA: Registruj se na meridianbet i osvoji 500 RSD dobrodošlice.

Hronologija rivalstva Delija i Lešinara

Delije i Lešinari
Delije i Lešinari

Prije rata je to bilo rivalstvo, kao što je svaka od grupa ex-ju četvorke dočekivana na nož u druge gradova. Lešinari su bili multietnička grupa, a Delije ipak simbol srpskog nacionalizma. Opet s navijačke stranke, logično je bilo da grupa u usponu, kao što su bili Lešinari napadnu veću grupu.

Sa Delijama je prije rata bila masovna tuča u glavnoj banjalučkoj ulici, koja je demolirana.

Tada je nastalo i prijateljstvo sa Firmom, ali Firma tad nije ni imala kapacitet da pokuša nešto protiv Grobara i Delija. Beogradskim grupama je Novi Sad do sredine 2000-tih godina bio izlet.

Posle rata, obnavljanje prijateljsva Firme i Lešinara se desilo u sezoni 2003/04, dakle dvije godine nakon prijateljske između Borca i Zvezde. Tad je Firma sa transom bila na utakmici Borac – Željo, a Lešinari su uzvratili posjetu na utakmici Vojvodina – Partizan u martu 2014.

To se tiče dakle gostovanja Delija u Banjaluci, krenuću hronološki ali od zadnje. 2014. godine u jesen su odigrane u kratkom vremenskom periodu prijateljske utakmice u rukometu i fudbalu.

Ni na jednoj nije bilo problema, obezbjeđenje je bilo dobro, a Delije su došle u korteu. Ovo je slika sa fudbala, sa rukometa ne mogu naći sad. Obe utakmice su Lešinari bojkotovali.

Godine, dakle godinu ranije, igrali su Borac i Zvezda u rukometnoj SEHA ligi. Lešinari su imali prepun kop u dvorani, a Delije ne navijaju u regionalnim ligama.

2006 godine, igrala se prijateljska u fudbalu. Stadion je bio pun, Lešinari su bojkotovali. A prije utakmice su Delije došle korteo kroz glavnu ulicu, čekali tekmu ispred ulaza na zapadnu tribinu i pili u kafiću pored ulaza. Većinom se radilo o ekipi iz Republike Srpske. U blizini je bila prva ekipa Lešinara i nakon međusobnih prozivki dolazi do sukoba koji prekida policija. Ovo je kop Delija na toj utakmici

U sezoni 2002/03. igrala se košarka utakmica između Borca i Zvezde u prvoj sezoni ABA lige. Kako je to izgledalo, pogledajte novinski članak i video snimak.

I na kraju, kao što neki pišu da je bila prijateljska atmosfera i zajednički kop na ovoj tekmi što si postavio sliku, evo jedan novinski članak. Inače u centru Banjaluke, u pivnici su se okupile Delije. Većinom iz RS + Ortodox Boys iz Slovenije i nešto ekipe iz Beograda (konkretno Brigate, jer su imali svoju sekciju u Banjaluci). Kada su došli Lešinari, došlo je do sukoba. Neki debil pisao o zajedničkom navijanju, ali em je bio incident, em su Delije bile na sjeveru na staroj montažnoj tribini i imali koreo sa trakama.

PROMOCIJA: Registruj se na meridianbet i osvoji 500 RSD dobrodošlice.

Prekinuta još jedna liga na Balkanu

Danas se održala vanredna sjednica Upravnog odbora Fudbalskog saveza Sjeverne Makedonije (FFM), uzimajući u obzir cjelokupnu epidemiološku situaciju u državi i činjenicu da se broj novih pacijenata od COVID-19 svakodnevno povećava, donesena je odluka o prekidu sezone 2019/2020.

– Upravni odbor FFM prihvatio je prijedlog Komisije za takmičenje za prekid takmičarske sezone 2019/2020 u Prvoj ligi i Kupu Makedonije. Prateći zdravstvenu situaciju u našoj zemlji, posebno posljednjih dana i situaciju sa pozitivnim testovima na koronavirus potvrđenih kod nekoliko igrača Renove i Shkendije, zatim postupak samoizolacije dvije sedmice koji bi trebao proći čitav tim Renove, uzimajući u obzir i ograničenje kretanja, te zdravstveni protokol za nastavak treninga klubova, Upravni odbor odlučio je prekinuti takmičarsku sezonu 2019/2020 – navodi se u saopćenju za javnost Fudbalskog saveza Makedonije, u kojem nadalje ističu:

– Rukovodstvo FFM saopštilo je odluku službama Evropske fudbalske asocijacije (UEFA), naglašavajući situaciju u našoj zemlji sa zdravstvenog stanovišta i nemogućnost predviđanja vremenskog okvira u vezi s mogućim nastavkom prvenstva. Iz UEFA-e su poručili da su izuzetno ponosni na našu “kuću fudbala” uzimajući u obzir činjenicu da se FFM i pored svih izazova trudio primijeniti najbolju opciju za nastavak klupskih takmičenja.

O tome ko će predstavljati Sjevernu Makedoniju u UEFA-inim takmičenjima naredne sezone odluka će biti donijeta sljedeće sedmice nakon sjednice Komisije za licenciranje klubova.

Imače, u Makedoniji je jučer registrovana 101 novozaražena osoba koronavirusom, što je od početka pandemije drugi najteži dan. Shodno tome, vlasti su u pojedinim regijama, uključujući i glavni grad Skoplje, posegle za mjerama ograničenja kretanja kako bi pokušali zaustaviti novi val zaraze.

Rusi nastavljaju nogometno prvenstvo s navijačima na tribinama

Fudbalski savez Rusije je potvrdio da će u nastavku nogometnog prvenstva prekinutog zbog pandemije koronavirusa navijačima biti dozvoljen dolazak na tribine.

Rusi će nastaviti takmičenje 21. juna, a nadležne institucije su dopustile dolazak navijača na tribine. Teška finansijska situacija klubova koju je uzrokovala pandemija koronavirusa bi bila pogoršana ukoliko bi se navijačima zabranio dolazak na stadione.

Dakle, u prvoj fazi je klubovima dopušteno da navijačima ustupe 10 posto ukupnog kapaciteta staciona. Klubovi će odlučiti kako će raspodijeliti navijače na tribinama.

PROMOCIJA: Registruj se na meridianbet i osvoji 500 RSD dobrodošlice.

Bad Blue Boysi vratili Palčiće u bolnicu nakon potresa!

Foto: Dea Redžić / Index, Pixsell Marko Prpić

Nešto više od dva mjeseca nakon što su snimljene scene ispred Petrove bolnice u Zagrebu, nakon nezapamćenog potresa koji je pogodio hrvatski glavni grad i to u jeku pandemije, na istom mjestu nastali su nove slike koje će opet ući u svaki dom u Hrvatskoj. Gotovo cijela zemlja sudjelovala je u akciji da se prerano rođeno djecu, Palčiće iz Rodilišta u Petrovoj ulici, vrati na njihov odjel koji je tog jutra oštećen u potresu.

Nekolicina dobrih ljudi ispred Petrove i par stotina navijača za sobom su povukli tisuće ljudi iz Hrvatske i svijeta da pomognu u obnovi bolnice.

“Vratimo Palčiće u Petrovu” je koja je imala cilj prikupiti sredstva za obnovu opreme Palčićima vrijede oko 5,6 milijuna kuna, prensi index.hr

Svota je premašena, akcija se širi na druge bolnice u Hrvatskoj, a inkubatori, za Palčiće, prijevremeno rođenu djecu koja bez njih ne mogu preživjeti, stigli su jučer u Petrovu.

Nešto više od tri mjeseca kasnije ispred bolnice u Petrovoj opet smo vidjeli scene koje će se pamtiti. U humanitarnoj akciji navijači su odradili preko četiri tisuće aukcija putem društvenih mreža, uz potporu novinara te mnogobrojnih sportaša, od Janice i Ivice Kostelića, Zlatka Dalića, Filipa Hrgovića, igrača Dinama i ostalih. Dresovi poput onog Roberta Jarnija koji je zabio za vodstvo Nijemcima na SP-u 1998. godine otišao je za oko 50 tisuća kuna. Ne postoji osoba koju nije dirnula prekrasna akcija Lopta za Antu u kojoj je jedan sjajan dječak ponudio za Palčiće loptu koju je potpisao Ryan Giggs, a ljudi su uplatili preko 120 tisuća kuna samo kako bi ona ostala kod njega

Akcija je polučila ogroman uspjeh, osim Petrove bolnice opremljen je i KB Merkur, a sad priča ide dalje. Na webu udruge Dinamo to smo možete kupiti listić i sudjelovati u nagradnoj igri za vrijedne sportske artikle, poput dressa Blanke Vlašić u kojem je skočila svoj osobni rekord, kopački Velimira Zajeca iz 1982. godine, originalnog dresa Paula Georgea i mnogih drugih, a novac se direktno uplaćuje na račun Palčićima, a idući korak u akciji je opremanje bolnica prijenosnim inkubatorima u manjim gradovima i bolničkim centrima.

“Akcija Vratimo Palčiće u Petrovu je nešto što Hrvatska nikada nije imala i teško da će je ikada itko ponoviti. Ovo je akcija koju vode mali ljudi velikog srca, lavina dobrote koja se prelila izvan granica, ne samo Hrvatske već i Europe. I Plavi dečki su uvijek tu za Palčiće, već šestu godinu zaredom. Oni su ruke koje ih nose do pobjede”, rekla je predsjednica udruge Palčići Željka Vučko.

Konačno prva državu na svetu koja je dozvolila navijače na tribinama posle korone

PHOTO: Screenshot/Vietnam Sports

Prva svetska država koja je dozvolila navijače na tamošnjim utakmicama posle pandemije korona virusa je Vijetnam!

Nastavak sezone otvorili su Nam Đing i HAGL u 1/16 finala Kupa, a domaći tim je slavio sa 2:0 golovima Rafelsona u 43. i Huan Kujeta u 62. minutu.

Međutim, ono što je najvažnije jeste do da se sa tribina čula pesma navijača koji su zabranjeni u ostalim državama u kojima se fudbal igra.

Tu, pre svega mislimo na Bundesligu, Južnu Koreju, Belorusiju… dok se slično očekuje i u Superligi Srbije koja počinje 29. maja.

Derbi s audio montažom navijača kao spas za TV prijenose utakmica?

Foto: Guliver Image/Getty Images

Veliki derbi njemačkog elitnog prvenstva okončan je pobjedom Bayerna kod Borussije 1:0, šest kola prije kraja gdje su Bavarci napravili ogroman korak k obrani naslova prvaka. Bavarci imaju sedam bodova više od žuto-crnih. Gol vrijedan tri boda zabio je Joshua Kimmich u 44. minuti utakmice. Bio je to prekrasan gol, fantastičan lob s 20-ak metara u stilu Messija, a osim tog remek-djela u 90 minuta igre u Dortmundu mogli smo vidjeti zaista dobar i kvalitetan nogomet.

Kao što je poznato, prvi korona derbi ove sezone igrao se pred sablasno praznim tribinama stadiona u Dortmundu i svi koji su gledali susret preko nekog od streamova koji je puštao izvorni zvuk sa stadiona Signal Iduna Parka u Dortmundu mogli su se uvjeriti koliko je nogomet bez huka s tribina tužan i nadrealan.

Svaki povik se čuo, svaki udarac, svaki kontakt. Bila je to atmosfera koju ovakav derbi nije zaslužio i na primjeru ove utakmice mogli smo se uvjeriti u svu točnost one toliko puta izlizane frazetine kako se nogomet i igra zbog navijača.

Međutim, neke televizijske postaje dosjetile su se kako će svojim gledateljima učiniti susret zanimljivijim i podnošljivijim za gledanje. Uz komentatora moglo se čuti navijanje ”namontiranih navijača”, odnosno snimljeni zvuk podrške s tribina koji je pratio ono što se događa na terenu. U svakom slučaju zanimljivo rješenje.

Oslobođen osumnjičeni za ubistvo navijača Partizana

Foto: Marko Jovanović
Foto: Marko Jovanović

Prije dva dana okružni sud u Bijelini doneo je prije dva dana, tačnije 20. maja, presudu po kojoj su oslobođeni osumnjičeni za ubistvo navijača Partizana Aleksandra Saše Pantića (20). Sudsko veće, kojim je predsedavao Mensur Džonlić, u 12 časova u Bijeljini izreklo je presudu po kojom su osumnjičeni oslobođeni krivice, potvrdila je za srpski portal Telegraf.rs sestra nastradalog, Aleksandra Pantić.

Inače, Saša Pantić je ubijen u tuči navijača Partizana i Zvezde na parkingu ispred hotela Sveti Stefan u Bijeljini. Navijači su u obračunu koristili metalne šipke i drvene palice, a razlog tuče bio je sukob oko brisanja grafita.