Armada proslavila 33. rođendan na Kantridi

Navijačka grupa “Armada” je 33. rođendan proslavila na stadionu koji smatraju svojim i domom kluba za kojeg navija.

Armada je osnovana 9. svibnja 1987. godine, na dan odigravanja finalne utakmice Kupa Jugoslavije između Rijeke i Hajduka. Taj se dvoboj igrao u Beogradu, a novoformirana Armada na utakmici je navijala za Rijeku zajedno s Delijama, navijačima Crvene zvezde, što je između ostalog dovelo i do stvaranja žestokog rivalstva s Torcidom.

Danas je Armada navršila 33 godine svog postojanja, a kako zbog pandemije koronavirusa nema HNL-a, nisu imali priliku proslaviti rođendan na nekoj od utakmica pa su to učinili na Rijekinom bivšem stadionu Kantridi.

Okupilo se nekoliko stotina najvjernijih pripadnika Armade i upriličili su bakljadu tako što su zasvijetlila i slova na zapadnoj tribini Kantride koja tvore natpis Armada, poslije čega se preko cijelog terena od baklji mogao vidjeti broj 1987 koji predstavlja godinu osnutka Rijekine navijačke skupine.

Nije slučajnost to što su Riječani za mjesto proslave rođendana izabrali Kantridu. Ovaj legendarni sad već bivši stadion Rijeke Armada nikad nije preboljela.

Kad je vlasnik riječkog prvoligaša Damir Mišković najavio selidbu s Kantride na Rujevicu kao privremeno rješenje koje će biti na snazi dok na Kantridi ne niknu novi stadion, hotel i još štošta, Armada je bila protiv takvog scenarija, a dio njihovih pripadnika upozoravao je kako se ne radi o privremenom već o trajnom premještanju NK Rijeke na Rujevicu.

Proteklih nekoliko godina pokazuje nam da je i bilo tako – NK Rijeka se već dobrano udomaćila na Rujevici, na Kantridi nema nikakvih radova ni strojeva i tamo se nogomet spominje jedino u kontekstu mogućeg ulaska Orijenta u Prvu HNL koji bi onda podno stijena bio domaćin u najvišem rangu…

Sukob navijača u Sarajevu na Čengić Vili

U sarajevskom naselju Čengić Vila u ulici Paromlinska sinoć je oko ponoći došlo do većeg sukoba navijačih grupa koje bodre FK Sarajevo i FK Željezničar.

U okršaju je prema riječima svjedoka učestvovalo blizu 30 osoba, a navodno je veliki broj mlađih.

Došlo je do sukoba jer su, prema dolazećim informacijama, navijači Sarajeva prefarbali grafit navijača Željezničara. Prvo je počela svađa, a potom se situacija otela kontroli i prerasla je u fizički obračun.

Učesnici sukoba su palili baklje, tukli se palicama, a u sukobu su oštetili i automobil.

Nedugo nakon toga na mjesto događaja stigle je nekoliko policijskih patrola i pripadnika specijalne jedinice MUP-a Kantona Sarajevo, međutim svi su se razbježali na vrijeme.

GRČKA: Sedište navijača Olimpijakosa zapaljeno molotovljevim koktelima

U Atini, tačnije u kvartu Koridalos došlo je do huliganskog obračuna tokom pandemije korona virusa.

Iako u Atini vladaju rigorozne mere zbog korona virusa, za huligane kao da ta pravila ne važe. Grupa od 30 navijača upala je u ovo naselje i zasula udruženje navijača Olimpijakosa molotovljevim koktelima.

Zapaljen je jedan automobil, povređenih nema, ali se strahuje od nastavka u ovom obračunu, jer je nešto slično viđeno nedavno u Solunu.

Navijači PAOK-a i Arisa su slične “akcije” izvodili u svom gradu, a sada se to dogodilo i u Atini.

Policija vrši detaljnu istragu kako bi pronašla počinioce, bilo je dosta posla i za vatrogasce.

Danci pronašli rješenje za navijače: Drive-in kina umjesto tribina

Danski fudbalski klub Midtjylland pronašao je rješenje za navijače kojima neće biti dozvoljen dolazak na utakmice zbog pandemije koronavirusa kada se nogometaši vrate na zelene terene.

Danski prvoligaš planira napraviti drive-in kino ispred stadiona kako bi navijači bili što bliže klubu. Drive-in kino ispred stadiona imat će 2.000 parking mjesta, a utakmice bi moglo gledati i do 10.000 navijača.

Iz kluba su rekli kako se nadaju da će uspjeti prenijeti atmosferu sa stadiona tako što će audiosnimak s utakmice biti emitovan na posebnoj radijskoj frekvenciji.

Nogometna takmičenja u Danskoj prekinuta su do daljnjeg.

“U vremenu koje je pred nama morat ćemo, nažalost, igrati utakmice bez navijača, a radimo na tome da im pružimo najbolje moguće iskustvo”, rekao je direktor marketinga Miidtjyllanda Preben Rokkjaer.

(VIDEO)Navijači PAOK-a slavili rođendan kluba, prekršili mjere i mlatili se s policijom

Prije 3 dana se dogodio žestoki obračun između navijača PAOK-a i solunske policije. Ono što je trebalo biti proslava 94. rođendana slavnog grčkog kluba, pretvorilo se u tučnjavu između navijača i policije u blizini Toumba stadiona u Solunu.

Dio navijača je došao do stadiona PAOK-a kako bi proslavio rođendan voljenog kluba, ali kako su u Grčkoj na snazi mjere protiv širenja koronavirusa, njihov masovni skup nije dozvoljen.

Brzo je stigao velik broj policajaca i došlo je do sukoba, a onda i do masovnog bijega navijača. Pet je osoba privedeno, a jedna je zadržana u zatvoru.

Inače, do utorka je u Grčkoj zabilježeno 2245 pozitivnih testova na koronavirus, a 116 osoba izgubilo je život.

AMERIKA: Navijači ne žele na utakmice bez vakcine za koronu

Sport u Americi mogao bi se naći u problemima i nakon pandemije. Naima, jedna je anketa pokazala da navijači ne žele na utakmice bez vakcine za koronavirus.

Sveučilište Seton Hall University's Stillman School of Business je sprovelo na relativno malom uzorku od 762 ljubitelja sporta, pokazala je da 72 posto ispitanika u budućnosti planira ići na sportske događaje samo ukoliko će prije toga dobiti vakcinu protiv koronavirusa.

Na pitanje što će učiniti ako se lige nastave igrati i prije cijepljenja, samo 12 posto ih je kazalo da će prisustvovati utakmicama, ali samo ako se održi socijalna distanca. Samo 13 posto je odgovorilo da će se osjećati sigurno.

“Ovaj virus ima pažnju nacije”, rekao je Rick Gentile, direktor Sportskog istraživanja u Seton Hallu. “Oni koji se prepoznaju kao ljubitelji sporta, na svim razinama interesa usklađuju se s općom populacijom u pogledu vlastite sigurnosti i sigurnosti igrača,” kazao je Gentile.

Više od tri četvrtine ispitanika, 76% – izjavilo je da će gledati sportske emisije i tv prijenose istim interesom kao i prije, 16% ih odgovorilo da će biti manje zainteresirano, ali 7% je reklo da će biti više zainteresirano. Gotovo polovica ispitanika – 46% – smatra kako ove godine neće biti sportskih događaja u SAD.

Do sada je u SAD broj potvrđenih infekcija novim koronavirusom premašio 460.000, a broj smrtnih slučajeva iznosio je 16.504. Mnoge glavne lige u Sjevernoj Americi pokušavaju smisliti razne scenarije za nastavak sezone, čak i igrajući na praznim stadionima.

Američki predsjednik Donald Trump nedavno je u razgovoru sa sportskim povjerenicima NFL-a, NBA-e, Major League Baseball-a, NHL-a, Major League Soccer-a, WNBA, WWE-a, PGA Tour-a, LPGA-a, UFC-a, IndyCar-a i Breeders’ Cupa, kazao kako se nada da će se “sport uskoro vratiti u akciju.” “Želim navijače natrag u areni”, rekao je Trump na informativnom brifingu. “Kad god smo spremni. Čim prije, očito.”

Dinamo to smo mi: Zašto Uprava nije pozivala na reakciju institucija kada je krala klub?

Udruga građana “Dinamo to smo mi” u kojem su okupljeni članovi ekipe s Maksimira reagovala je na saopćenje koje je izdao zagrebački klub.

Ovih dana je na kućicu koja služi za prodaju ulaznica na Dinamovom stadionu neko bacio baklju, a klub se oglasio saopćenjem i pozvao nadležne službe na brzu reakciju.

“Ljudi koji rade u GNK Dinamo Zagreb opet se trude ispasti žrtve, a ustvari su krivci za nastalu situaciju u klubu. Tako smo jučer u medijima imali prilike čitati da je netko pokušao zapaliti stadion?! Tek par dana nakon što su uspješno odbranili svetinju od jakih mafijaških napada, jučer su spasili stadion od nepoznate osobe u crnom koja je imala crvenu maramu pa stoga možemo zaključiti da je Dinamo ovaj puta napala banda jugonostalgičara i komunjara.

Sutra očekujemo invaziju s Marsa i novi dramatičan apel kluba iz Maksimirske.

Nelegitimna uprava koristi sve moguće alate kako bi skrenula pozornost s pravih problema koje muče Dinamo. Osim što je klub potkradan godinama, sada svjedočimo tihom ratu igrača i uprave koja se preko svojih plaćenika u medijima trudi vršiti pritisak na igrače.

Kako su novci nestajali s Dinamovog računa, a ljudi koji vode klub nisu ostvarili nikakvu trajnu vrijednost, smatramo da je opasno poigravanje s trenutno jedinom vrijednosti koju klub ima – igračima. Pitamo ih: Kako to da se nije se tražila reakcija institucija kada se kralo iz kluba? Uprava odlazi”, poručili su iz ovog udruženja.

Utakmice bez navijača do januara 2021. godine

Dalji nastavak italijanske Serije A planiran je za kraj mjeseca maja, dok bi ekipe mogle da počnu s trenizima po završetku karantena koji traje do 3. maja.

Klubovi su međutim najavili peticiju u kojoj će tražiti da treninge započnu sedam dana ranije, kako bi uspjeli odraditi potrebne ljekarske preglede za fudbalere.

S obzirom na to da pandemija koronavirusa polako jenjava u Italiji, jasno je da će sezona biti nastavljena i planirano je da se završi do sredine mjeseca jula.

Ipak, ono što je sasvim sigurno je činjenica da publike na stadionima u narednim mjesecima neće biti. Sport Mediaset donosi informaciju blisku italijanskoj vladi i tvrde da navijača na stadionima neće biti do januara 2021. godine.

Sve utakmice će dakle biti igrane iza zatvorenih vrata. Međutim, navijači neće propustiti previše i utakmice će gledati u direktnim prenosima.

Jednostavno je previše opasno da se odmah organizuju utakmice uz prisustvo publike. Vlada će pokušati da što duže održi socijalnu distancu i prve navijače na tribinama treba očekivati tek od naredne godine.

Ovaj datum je za sada u planovima, a povratak navijača na stadione značit će da je pandemija iza nas.