BUGARSKA: Navijači plaćaju da im lutke budu na tribinama (VIDEO)

Fudbal u Belorusiji nije stao, čak nije ni zabranjen dolazak navijača na stadione, pa je zbog toga u centru pažnje fudbalskog sveta više nego ikad pre.

Koronavirus nije zaobišao Belorusiju, registrovano je 1.486 slučajeva zaraze, uz 16 preminulih, zbog čega se fudbalski fanovi polako povlače sa tribina. Ali, pojedini klubovi su pronašli način da im stadioni budu “popunjeni” čak i onda kada na njima nema navijača.

Fudbalski klub Brest je došao na sjajnu ideju kako da ispuni tribine navijačima koji nisu u prilici da budu na stadionu. Umesto živih navijača, postavili su njihove fotografije.

Dakle, po ceni od 27 evra, svaki navijač koji nije mogao da bude na stadionu za meč polufinala kupa Brest – Šahtjor Soligorsk, mogao je sebi da obezbedi mesto na stadionu tako što bi njegov lik, tačnije odštampana glava u prirodnoj veličini bila postavljena na lutku i postavljena na jednu od stolica.

Na kraju se ispostavilo da to uopšte nije bila loša ideja, pošto je odziv bio sasvim solidan, a Brest je, osim što je uspeo da “oživi” tribine, i finansijski prošao isto kao da je prodao toliki broj karata.

Bundesliga se nastavlja u maju, ali navijača neće biti do 2021.

Bundesligaški klubovi vratili su se treninzima i uskoro se očekuje nastavak takmičenja.

Prve njemačke lige nema od 11. marta, ali plan je da se počne početkom maja i okonča sve do kraja 30. juna, kako UEFA i traži. U Bundesligi je ostalo još devet kola i Nijemci neće imati velikih problema da okončaju prvenstvo.

Izvršni direktor takmičenja Christian Seifert poručio je za New York Times da će se takmičenje nastaviti na svih 36 stadiona u Bundesligi i ‘Cvajti’, ali da se navijači vjerovatno na stadione neće vratiti do 2021. godine.

Naime, Covid 19 je itekako zahvatio Njemačku. Ova zemlja je peta u svijetu po broju zaraženih, ali prva kada gledamo odnos zaraženih i smrtnih slučajeva. Drugim riječima, u Njemačkoj umire jako mali broj ljudi od virusa Covid-19 i kako inostrani mediji prenose, za igrače neće biti problem da se vrate takmičenju.

Seifer je dodao kako će na jednom meču moći prisustvovati maksimalno 240 ljudi, uključujući trenersko osoblje, igrače, medicinsko osoblje, službena lica i zaštitare.

Osvrnuo se i na transfere ovog ljeta.

“U kratkim crtama rekao bih kako transfer pijaca ovog ljeta neće postojati, propast će. Neke će lige i klubovi shvatiti da novac nije nešto što automatski dolazi svakog mjeseca, već se mora naporno raditi”, poručuje on.

Lider Bundeslige prije prekida bio je Bayern Minhen ali Dortmund i Leipzig ne zaostaju mnogo i sigurni smo da će liga biti vrlo zanimljiva do samog kraja.

Navijaci Barse napali vodju navijaca Espanjola u bolnici (VIDEO)

U Spaniji je poslednjih nekoliko nedelja virusom COVID 19 zarazen veliki broj stanovnistva. U nekoliko gradova je situacija alarmantna bolnice su prepune, a medicinsko osoblje ne stize da svima ukaze pomoc jer je i dosta medicinara zarazeno virusom.

Spanske vlasti su pozvale sve gradjane koji su u mogucnosti da se odazovu u pomoc, navijacke grupe su i u ovoj situaciji prve priskocile u pomoc.

U Barseloni je opste poznato veliko rivalstvo navijaca Barselone i Espanjola, njihovi susreti se gotovo uvek zavrsavaju sukobima tako je bilo i u bolnici gde su dve grupe bile u humanitarnoj akciji.

Navijaci Barselone “Boixos Nois” sacekali su Fredija ,vodju navijaca Espanjola poznatijih pod imenom “Brigadas Blanquiazules” i napali ga.

Ako vam ne radi video pogledajte klikom OVDE.

ITALIJA: Novi intervju vođe navijača Atalante “Svako od nas je izgubio nekog bliskog.”

PHOTO: Insidefoto / ddp USA / Profimedia
PHOTO: Insidefoto / ddp USA / Profimedia

Konačno u sezoni kada je Atalanta, ponos Bergama i Lombardije, na debiju u Ligi šampiona napravila istorijski uspeh i plasirala se u četvrtfinale, nikome do toga nije stalo. Ne zato što ne vole La Deu nego zato što trenurno postoji mnogo ozbiljniji problem. Jedino o čemu stanovnci ovog grada razmišljaju je kako da prežive.

Inače, Atalanta je istorijski usko povezana sa Argentinom. Od Klaudija Kaniđe nekada, do kapitena Alehandra Papua Gomeza danas. To je bio i dovoljan razlog novinarima argentinskog Olea da naprave intervju sa Danijelom, vođom severne tribine iz Bergama (Curva Nord Bergamo) koji oslikava muku sa kojom se stanovnici ovog grada suočavaju svakog dana.

Danijele, kako bi opisao Bergamo danas?

  • Situacija je zaista zabrinjavajuća. Svakoga dana se suočavamo s ogromnim brojem mrtvih. Čini se da se broj mrtvih u odnosu na mart učetvorostručio. Brojke se, istina, popravljaju jer se poslednjih dana beleži manji broj zaraženih i veći broj onih koji su ozdravili, ali stopa smrtnosti je i dalje velika. Već sada se zna da smo izgubili 4.500 ljudi u Bergamu i okolini i da smo u potpunoj izolaciji. Fabrike i prodavnice ne rade, možemo napolje u kupovinu samo par puta nedeljno. Ali, dugoročno, ovo je jedini način da pobedimo virus.

Zašto je Bergamo najgori grad u Italiji usred epidemije?

  • Hoćete da budem iskren? Nemam odgovor na to pitanje. Niko nema odogovor na to pitanje. Ali sigurno će, kada sve ovo prođe, neko dati odgovor i objasniti nam šta se to dođavola desilo.

Da li si bio na čuvenoj utakmici s Valensijom gde kažu da je sve eksplodiralo?

  • Da, bio sam na San Siru, u Milanu. Ta utakmica je verovatno uticala da se zaraza proširi, ali nisam siguran da je ona i glavni razlog za ovo što nam se dogodilo. Takođe, mi do tada nismo imali nikakva upozorenja oko ovog korona virusa. Nismo ni znali kolika je opasnost koja nam preti.

Koliko dugo navijaš za Atalantu?

  • Za nekoliko dana biće tačno 31 godina. Na stadion idem od svoje 14. a dve godine kasnije pristupio sam navijačkoj grupi. Godinama unazad postoji unija svih navijača Atalante okupljena pod nazivom “Curva Nord Bergamo”, apolitična grupa posevećena isključivo čuvanju tradicije ultrasa Atalante.

Koliko je navijača Atalante umrlo od korone do sada? Da li si izugbio prijatelja ili rođaka?

  • Svako od nas je propatio zbog gubitka nekog bliskog. Izgubio sam ujnu na primer. Ali najgori utisak je činjenica da je umrla sama bez igde ikog svog oko nje. Jer kada odeš u bolnicu, to je to, nijedan član porodice ne može više da te vidi dok se ne izlečiš. Nema ko nije propatio iz Atalante i Bergama. Čak i Zakarija Kometi, legendarni golman koji nam je 1963. doneo Kup Italije je umro, naš najvažniji trofej u 113-godišnjoj istoriji. Na žalost, mnogi su nas napustili.

Možeš li da zamisliš prvu utakmicu tvog kluba posle korona virusa? Šta misliš kako ćeš se osećati, ponosno ili tužno?

  • Hmm. Ne mogu da zamislim kako će taj momenat izlgedati. Današnja situacija je takva da nema prostora ni za kakvo fantaziranje. Dugačak je put do trenutka kada će se fudbal opet zaigrati na našem stadionu. Mislim da bi bila greška žuriti s fudbalom i prekidati ove mere koje bi nas vratile u pakao. Svako ima svoja osećanja. Za mene je prvenstvo završeno i treba da se organizujemo i spremimo za sledeću sezonu. Čak i ako smo prošli u četvrtfinale Lige šampiona, a ja bih sebično voleo da se ona igra, nemam srca da tražim to od igrača i navijača koji su psihički i fizički ispražnjeni od ove borbe. Rana je velika!

Kada očekuješ nastavak sezone?

  • Videćemo. Treba razmišljati samo o novom početku, nikavom povratku na staro. Nadam se da će sve ovo proći do spetembra i da ćemo sve ostaviti iza nas. Posle toga sve zavisi od onih koji izlaze na teren jer ne mora da znači da se virus neće vratiti na jesen. Ova korona je gora od rata.

Ali, predaja ne dolazi u obzir?

  • Naravno. Iako nema utakmica, nema žurki, prebrodićemo sve ovo. Zajedno. Naša Atalanta danas ima šansu da se još više poveže sa svojom decom, sa svojim gradom, sa navijačima. Tek onda ćemo normalno moći da se vratimo navijanju, da bodrimo naše, ne da vređamo druge. Ali trebaće vremena do povratka u normalu, i na terenu, ali i u svakodnevnom životu. Ali mi smo Bergamisti, nikad se ne predajemo – poručio je Danijel.

Moramo spomenuti i da je “Curva Nord Bergamo” seredinom marta donirala 40.000 evra kao pomoć u borbi protiv korona virusa!

Policija se pridružila navijačima Dortmunda u izvođenju himne kluba kroz grad (VIDEO)

PHOTO: Screenshot
PHOTO: Screenshot

Širom Evrope fudbalska igra je stala zbog pandemije koronavirusa, ali navijačka strast nije nestala. Dortmund je grad koji živi za Borussiju, a navijači ovog kluba važe za jedne od najodanijih u Evropi.

Navijači Borussije Dortmund posljednjih desetak dana sa svojih prozora i balkona pjevaju himnu ovog kluba.

“You'll never walk alone”, himna je Liverpoola, ali ovu pjesmu pjevaju i navijači Borussije Dortmund, kao i Celtica iz Glasgowa, ali i brojnih holandskih i engleskih klubova.

Navijači simbolično himnu kluba pjevaju u 19:09 sati s obzirom na to da je Borussija Dortmund osnovana 1909. godine.

Njemački mediji objavili su snimak policijskog kombija koji je na razglas pustio pjesmu “You'll never walk alone” u Dortmundu tačno u 19:09 sati.

Četiri najemotivnija snimka legendarnog Miše Tumbasa (VIDEO)

Foto: MN Press
Foto: MN Press

Smrt Miše Tumbasa dotakla je srca mnogih, nije samo Partizan ostao bez velikog navijača, već cela navijačka scena.

Miša Tumbas je obožavao fudbal, košarku, vaterpolo, rukomet, teško je i nabrojati sportove na koje nije išao.

Po lepom ga pamte i Grobari i Delije, od njega su se oprostili Zemun i Bežanija, mnogi klubovi čije je mečeve obilazio, a pored toga, niz sportista i legendi koje se od njega opraštaju sve je duži.

Zato mnogi navijači evociraju uspomene, a nekoliko snimaka donosi prilično emotivne momente.

Kad Miša zapeva na proslavi kluba i razgali Divca

Na jednoj košarkaškoj svečanosti, sve je stalo kada je Miša uzeo mikrofon i zapevao, pa je i Vlade Divac ispratio njegov ritam. Taj snimmak je objavila jedna navijačka stranica crno-belih i podsetila kako izgleda kada se Miša lati mikrofona.

Nastup na stadionu JNA

Uz grupu JNA, Miša je napravio spektakl 16. maja 2015. godine, kada se slavila 26. titula. Za taj meč, postavljena je bina na stadionu, a Miša je još jednom zagrmeo uz mikrofon. Izazvao je erupciju oduševljenja čim se obratio južnoj tribini, pa je bendu preostalo samo da ga isprati.

Proslava rođendan

Navijači Partizana i grupa JNA su jednom prilikom rešili da Miši prirede veliko rođendansko iznenađenje.

Neočekivano su ga posetili i priredili pravi navijački štimung, a Miša je tom prilikom bio u odelu, košulji i kravati, naravno, u svojim omiljenim bojama.

Miša Tumbas čita sastav o sebi

Jednom prilikom Miša je imao tu čast da čuje sastav o sebi – jedan dečak je pisao o čoveku sa lepim plavim očima, sa belom kesom sa grbom Partizana, sa dve različite čarape, u patikama pocepanim na vrhu, ali sa velikom dušom i srcem koje je razgaljivalo hiljade Grobara.

UEFA zabranila navijačka okupljanja naredne 3 godine!

Unija evropskih fudbalskih asocijacija (UEFA) je na svom zvaničnom sajtu objavila da se ukida tradicionalno navijačko okupljanje prije i u toku mečeva turnira koji se održavaju pod okriljem ove organizacije.

Ova odluka UEFA donijeta je u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

“Sama priroda današnjeg problema nalaže da se navijačke grupe do daljeg neće okupljati na fudbalskim utakmica. Ovo se odnosi na sve utakmice pod okriljem UEFA i u skladu je sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije za smanjenje širenja virusa KOVID-19”, piše u saopštenju UEFA.

TEXT JE SATIRIČNOG KARAKTERA POVODOM PRVOG APRILA, DANA ŠALE!

Kako su i kad BBB dobili ime

BAD BLUE BOYSI : Zašto se rođendan zločeste djece sa zagrebačkih ulica slavi na pogrešan datum 17.ožujka? DINAMOVI NAVIJAČI postojali su naravno i prije 17. ožujka 1986. Čak tog dana nisu ni dobili ime.

Prema tada popularnom filmu Bad Boys, ime su dobili pet mjeseci kasnije, kada su osnovani kao grupa u kolovozu iste godine u Splitu. Inicijator davanja imena je Tonči Prlac, u Torcidi poznat kao Prle koji je predložio naziv Bad Boys, prema spomenutom filmu, s tim su se složili i Ivica Cindrić-Ićo poznat kao Ićo Purger, navijač i Dinama i Hajduka, pripadnik Torcide Borislav Jelović, poznat kao Ušo i vođa Dinamovih navijača Sandro Dujmušić s Britanskog trga u Zagrebu, koji se sa skupinom dinamovih navijača nalazio tih dana na Braču i u Splitu družeći se sa spomenutim navijačima Hajduka. Sandro je dodao da bi zbog boje Dinamovog dresa trebalo dodati i riječ ‘blue’, pa je ova skupina i prozvana Bad Blue Boys.

Ali, zašto se onda 17. ožujka 1986 smatra rođendanom Bad Blue Boysa? BBB nisu osnovani ni kršteni 17. ožujka, ali njihov rođendan obilježava se upravo na taj datum, jer je na taj datum Dinamo igrao derbi s Partizanom, a Boysi, tada na vrhuncu moći i brojnosti, odabrali su upravo tu prigodu da nezapamćenom bakljadom proslave prvih pet godina. Taj datum ostao je sve do danas i obilježava se kao rođendan Bad Blue Boysa. Čvrsto ukorijenjeni u gradu iz kojega su potekli, pristupali su im i članovi iz ostalih hrvatskih, ali i regija drugih tadašnjih republika.

U čestim sukobima sa zakonom, kako zbog svoje huliganske reputacije, ali i hrvatske orijentacije, BBB su od osnutka do danas kontroverzni i neizostavni dio navijačke i sportske priče s ovih prostora.