Bivsi fudbaler Crvene Zvezde presao na islam

Na tradicionalnoj manifestaciji „Večer Kur’ana“, održanoj  u švicarskom gradu Zofingenu, koja je okupila najeminentnije hafize svijeta, pred oko 2.000 okupljenih ljudi, uglavnom Bošnjaka, islam je primio bivši fudbaler FK Crvena zvezda iz Beograda Nenad Jevtić, koji je u okviru svečane ceremonije prihvatio ime Jusuf.

Ovu vijest prenio nam je hafiz Emin ef. Tucović iz Mostara, koji je zajedno s hafizima Harunom Efendićem, Ćamilom Hajdarevićem i Sabahudinom Skejićem na tradicionalnom učenju Kur’ana u Zofingenu zastupao BiH.

– Nenad, odnosno Jusuf, rekao je da je motivacija njegovog prelaska na islam u tome što je nekolika puta proučio Kur’an koji je na njega djelovao inspirirajuće. Kaže da je želio da pred velikim brojem ljudi izgovori šehadet. Dodao je i da je njegova savjest potpuno mirna i sretan je što pripada islamskoj vjeri – kazao nam je hafiz Tucović. Inače, Jevtić je trenutno fudbalski menadžer, a živi i radi u Švicarskoj.

Jevtic je inace nekoliko godina igrao u omladinskoj skoli Crvene Zvezde …

POČETAK IDEJE: Priča o Violama iz Maribora

Od svog osnivanja, Maribor je imao energične i temperamentne navijače, koji nisu ostali nezapaženi. Iz novinskih članaka iz šezdesetih, sedamdesetih i početkom osamdesetih godina, možemo videti razne događaje na Ljudskom vrtu i drugde po tadašnjoj Jugoslaviji gde je Maribor gostovao. Godine 1973. pojavljuju se prvi put aktivni navijači NK Maribora. Najvatreniji navijači tada su se okupljali na zapadnoj tribini LJudskog vrta. Zastave su izrađene u lokalnim šivaćim i krojačkim radionicama, šivene od materijala čija nabavka nije predstavljala problem u to vreme jer je Maribor bio grad sa razvijenom tekstilnom industrijom.

Klub je proizveo prve štampane zastave takođe 1973. godine. Istovremeno, sva energija i temperament ljudi tih dana na tribini odražavao se prvenstveno na sudijske odluke, kao i na pojavljivanje gostujućih navijača koji su često gađani kamenicama, petardama a dolazilo je neretko i do fizičkog kontakta. Uz neke pobede moglo se pročitati i o paljenju papirnih baklji na tribini na kraju utakmice, uskaknju na teren i nošenju igrača na ramenima i vožnji igrača u automobilima kroz grad sa kojih su se vijorile ljubičaste zastave. Navijači tada još nisu imali ime ali su definitivno doprineli pravoj fudbalskoj atmosferi.

Osamdesetih godina prošlog veka, počela je ekspanzija ultra pokreta u čitavoj evropi. Pa tako zaraza nije zaobišla i našu državu. Prva utakmica na kojoj se grupa pojavila organizovano (tada pod imenom MARINCI) na južnoj tribini bila je 2. decembra 1989. godine na utakmici tadašnjeg Kupa maršala Tita, protiv Spartaka iz Subotice. U to vreme, grupa se sastojala od učenika osnovnih škola starosti od 14 godina. NK Maribor je tada igrao u Međuregionalnoj ligi za Zapad, većina Marinaca, kojih se tada okupljalo oko 40. Na posljednjoj utakmici Jugoslavenske lige pre nezavisnosti Slovenije, grupa je preimenovana u VIOLE MARIBOR.

Ime je bilo više povezano sa ljubičastom bojom kluba, kao i sa samim gradom. Broj Viola se povećavao od utakmice do utakmice, nakon čega slede nova gostovanja, pojavljuju se domaće dimne bombe i kupljene su prve baklje iz Italije. Organizacija grupe se razvija i sa prvim članskim karticama, jednostavnim šalovima, izradom novih barjaka i zastava, prvi veći transparenti koji su napravljeni bili su MI LJUBIMO MARIBOR i NK MARIBOR – VIOLE. U derbiju u LJubljani 1992. godine osvojen je prvi kup u nezavisnoj zemlji. Prvih nekoliko godina obeležili su incidenti u derbiju.

Po prvi put, Evropa je čula za Viole na utakmici protiv Atletiko Madrida, gde je došlo do upada jednog od pripadnika grupe na terena, a kasnije došlo je i do incidenta sa policijom, isto se desilo i nekoliko godina kasnije na utakmici protiv bečke Austrije. Prvo evropsko gostovanje bilo je u Rumuniji a prvi masovni odlazak na zapad bilo je gostovanje u Dortmundu iste godine. U to vreme pojavljuju se prve podgrupe, Viola Apače (preteča Viola Radgona), Viola Alko junajted, Kurve Centar, grupe iz Ruša i Šentilja, Viole Grls…

Na jugu se u to vreme formira prava ekipa koji je spreman za sve. Nove ideje u pogledu vizualnog izgleda tribine donose nove zastave na scenu, prave se prvi šalovi grupe, a organizacija grupe ide korak dalje. ​U tim godinama, Viola je dominirala slovenačkom navijačkom scenom. Sezona 1996/1997 je prekretnica u istoriji kluba. Te godine Maribor postaje nacionalni šampion, a na svakom meču je napravljena koreografija ili bakljada, i najveći spektakl u dotadašnjoj istoriji grupe, preko 200 baklji oko čitavog terena, dimne bombe u bojama slovenačke zastave, papiri, baloni i još mnogo toga.

Sve to još više je učvrstilo i proširilo navijačku bazu Maribora. Kasnije u istoj sezoni osvojen je još jedan trofej a izradom novih zastava, barjaka i dvomotki južna tribina dobija sve bolji izgled. Kraj sezone 98/99 označio je početak učestalih incidenata i nereda. Paljenje zastave NZS-a, redovni sukobi s policijom (koji često koriste suzavac i nastupaju s puno agresije) i Dragonsima na derbijma kao i na utakmicama sa Murom, tuča protiv turaka prilikom posete Bešiktašu, velika neredi sa poljacima iz Krakova u centru grada (gde su koristili hladno oružje). Leto 1999. donosi evropsku bajku, nakon pobeda nad Genkom, a kasnije i nad favorizovanim Lionom, NK Maribor se prvi put kvalifikuje za Ligu Šampiona. Klub je gledan na svim utakmicama (Kijev, Leverkuzen), a najmasovniji odlazak je Rim protiv Lacija.

Po završetku jeseni i prvog nastupa u Ligi šampiona, klub se vraća na staru rutu. Nastupi u Evropi završavaju se nakon prvog pre-kruga, ali grupa i dalje drži reputaciju najbolju u zemlji. Poslednji meč u sezoni 2000/2001 privukao je oko 5000 navijača Maribora na derbiju u LJubljani. Naredne godine, događaji koji su je obeležili bili su incidenti na utakmicama protiv Randžersa i Mure na Murskoj Soboti.

Najveća utakmica u ovom periodu bila je svakako pobeda na derbiju 5:0, obeležena velikom bakljadom i malim upadom sa tribine nakon završetka meča. Maribor te godine osvaja titulu. Iz ovog perioda treba izdvojiti i utakmicu reprezentacije u Trstu. Tokom ovog perioda, ozvaničeno je i prijateljstvo sa navijačima Šturma iz Graca, ali nažalost, zbog akcija pojedinaca, ono se raspada u proleće 2007. godine Tih godina odrađena je nova udarna zastava Viole Vetnava.

Godine 2004. obeleženo je 15 godina grupe velikom koreografijom na jugu i neredima nakon utakmice u kojima je više desetina Viola pritvoreno zbog otimanja i korišćenja rekvizita od službi bezbednosti na stadionu. Poslednja utakmica u sezoni donosi invaziju na Mursku Sobotu i prekid serije osvajnja nacionalnih prvenstava. Ipak, Kup je osvojen. Jesen donosi dve turneje po bivšoj Jugoslaviji, gostovanje Parmi, derbi u LJubljani, krizu u klubu zbog zahteva da se zameni trener (Matjaž Kek) i neslaganja, a time i krizu unutar same grupe.

Nakon ogromne krize i reorganizacije unutar grupe, uprkos još uvek lošoj (katastrofalnoj) finansijskoj situaciji u klubu, istaknute su nove smernice. Napravljeno je dosta novog materijala grupe, obnovljene su članske karte, odrađene su nove majice i šalovi što je doprinelno lakšem finansiranju grupe. Više su aktivirane ekipe iz Ptuja, Slovenskih Konjica i Dravskog dvora. Pored toga, pojavili su se mladi članovi pod nazivom Nova Garda, koji sa nekim idejama i novom energijom pomažu u boljem izgledu tribine kao i u drugim oblastima i postaju sve aktivniji u grupi. Sezona 06/07 počela je evropskim utakmicama u Andori, Viljarealu i dva puta u Beogradu.

Tog leta Maribor je bio jedan od pobednika Inetertoto kupa. Uoči revanš utakmice u Mariboru protiv Partizana dolazi do kratkog ali priličnog ozbiljnog incidenta i prilikom tog sukoba nekoliko pripadnika grupe osuđeno je na po par meseci zatvora. Istovremeno, u toku je i renoviranje stadiona LJudski vrt (projekat Ring), pa se Viole sele na krajnje desnu stranu tribine što je podsetilo na neko starije vreme grupe. Uprkos periodu bez rezultata, kako u kupu, tako i u prvenstvu, i sa relativno malom brojkom na tribini, formirana je standardna ekipa ljudi od 50 do 150 članova, koji prati Maribor svuda, incidenti sa policijom su bili neizbežni u tom periodu, kao i sukobi sa momcima iz Celja, Riječkom Armadom, Ultasima iz Vinkovca(2008),46 Viola privedeno u je u oktobru 2007 godine uoči prijateljske utakmice sa Dinamom iz Zagreba. 10. maja 2008. godine završeno je renovoranje stadiona, obnovljena i pretrpana tribina doživela je premijeru protiv Nafte.

Viole su se ponovo nalazile na svojoj staroj tribini, velika sektorska zastava dizajnirana posebno za ovu priliku, bezbroj velikih i malih zastava i dvomotki, kao i velika bakljada i mnoštvo dimnih bombi označile su otvaranje. U istom mesecu finale kupa u Celju obeležavaju veliki incidenti s policijom nakon poraza. S novim stadionom dolazi i nova energija, koja je privukla mnogo novih ljudi na južnu tribinu i vratila neke stare članovo, a na svakoj utakmici u sektoru bilo je oko 500 Viola ili više, posebno proleća 2009. Osvajanje titule nakom 6 godina bio je vrhunac ovog perioda. ​Tokom ovog perioda, reprezentacija se redovno prati na svim domaćim utakmicama kao i na gostovanjima.

Finansijska situacija u klubu se polako normalizuje i klub se pojavljuje sve češće na evropskim takmičenjima. U leto 2009. godine, nakon dugog vremenskog perioda, masovno gostovanje izvan Slovenije, odlazi se u Cirih. Odlično navijanje, pirotehnika, incidenti tokom poluvremena, istog leta išlo se i u Pragu, gde se i završio evropski put za tu godinu. Na domaću scenu u prvu ligu se vratio klub iz LJubljane, najavljujući novo doba derbija (posle jednog od njih, u proleće 2010. našem čoveku sud dodeljuje nekoliko godina zatvora za nanošenje teških povreda).

Situacija na tribini se ne menja, tako da je na domaćim utakmicama kao i u većini gostovanja prisutna ista ekipa pravih ultrasa, izgled tribine je još bolji. Iste godine, po prvi put, otputovalo se u Poljsku u Lođ, u posetu Viđevu, sa kojima smo imali lepo prijateljstva a kasnije je to redukovano samo na lične kontakte. Leto 2010. donosi vrelo leto na evropskoj sceni i utakmicu protiv Videotona koja će nam doneti poraz na ulicama Maribora, što se odrazilo na idućem gostovanju i “osvetu” u Škotskoj protiv Hibernijana gde je uhapšeno 30 viola. Naredni konkurent za Evropsku jesen, italijanski Palermo gde se posle poraza u prvoj utakmici na Siciliji nije izgubila nada za preokret.

Kod kuće igrano je sa fantastičnom energijom, tribine obojene koreografijom na celom stadionu, vatromet na početku utakmice i neverovatno navijanje tokom cele utakmice, ali nažalost to nije bilo dovoljno za prolaz. Iz tog perioda još je vredno spomenuti proslavu 50 godina kluba. Serija evropskih jeseni počinje 2011. godine kada škotski Rendžers pada i prolazak u Ligu Evrope u Glazgovu slavi oko 50 viola. Prva evropska jesen nakon 1999. godine vodi nas u Bridž, Bragu i Birmingem (sa njihovim Zulu Voriorisma neki od naših članova održavaju kontakte). Sledeće godine klub je ponovo blizu Lige šampiona, uprkos neuspehu u utakmici protiv Dinama iz Zagreba (koja je uzrokovala invaziju više od 1000 viola u Zagrebu) još jedna jesen u Ligi Evrope donosi Lacio, Panatinaikos i Totenhem. Svi mečevi su odrađeni na zavidnom nivou, kako po izgledu tako i po broju. Krajem 2012. godine, u gradu Mariboru su veliki protesti i sukobi sa policijom, zbog tadašnjeg načina upravljanja opštinom, naši članovi su među demonstrantima.

Marketing tim raste i u ovom periodu rade se nove stvari za sve navijače kluba. U proleće 2013. godine, usvojene su izmene i dopune Zakona u policiji kojima se reguliše kažnjavanje navijača i uvode se zabrane prisustva na sportskim događajima. Klub osvaja prvenstva zaredom, i tako se nižu Evropska gostovanja. Tokom leta 2013. godine na Kiparu protiv Apoela pada zastava Konjice, koja se nije mogla odbraniti. Revanš donosi još jedan navijački spektakl u LJudskom vrtu. Ovog leta Viole po prvi put dobijaju i svoje zvanične prostorije, koje se kasnije zatvaraju. U jesen po prvi put odlazimo put Rusije u Kazanj, NK Maribor je pobedom protiv Vigana u prošlom kolu na domaćem terenu obezbedio drugo mesto u grupi i po prvi put, Evropsko proleće, kada na žrebu izvlačimo špansku Sevilju. Nakon prvog meča u februaru 2014. godine, Viole su ponovo bile iza rešetaka (velikom krivicom zbog ogromnog pritiska medija) što je rezultat napada na autobus Birisa na pumpi u Sloveniji. Proleće ove godine je obeležila borba za oslobađanje svih zatvorenih članova grupe.

Tokom kvalifikacija za UEFA Ligu Šampiona, klub je kažnjen zbog našeg grba zatvaranjem dela južne tribine, tako da je na utakmici protiv Seltika na jug primljeno samo 800 ljudi. Revanš utakmica u Glazgovu nakon 15 godina donosi Ligu Šampiona gradu uz reku Dravu, 30 viola proslavilo je pobedu u Škotskoj a oko 2000 ljudi uz pirotehniku dočekalo je igrače na aeredromu u Sloveniji. Liga Šampiona ima svojih dobrih i loših strana, za ultrase koreografije, pirotehniku, ulicu, gostovanja (posebno izdvojiti Gelsenkirken i London) kao i marketing. Uspehom kluba povećao se broj “navijača” na južnoj tribini što se odrazilo na loše navijanje gde su samo dva sektora od celog juga bila navijački aktivna.

U svim ovim godinama, zbog lošeg/praktično nikakvog odnosa sa rukovodstvom kluba, zanemarivanja LJudskog vrta za utakmice nacionalnog tima, nedostatka razumevanja za ultra grupe, loše osoblje i ogromne kazne za NK Maribor potpuno se prestalo sa praćenjem utakmica nacionalnog tima.

U jesen 2014. godine iako je većina naših članova prve ekipe posle incidenta nakon utakmice sa Seviljom bilo iza rešetaka, slavi se 25-godina grupe, još jedan spektakl, dve koreografije, velike zastave svih uzrasta i ogroman broj pirotehnike obeležilo je ovu utakmicu. Tokom ovog perioda, formirano prijateljstvo sa grupom Grin Pavr iz Sent Galena. Domaće prvenstvo i kup ne donose ništa novo na našu navijačku scenu.

Broj Viola na utakmicama je isti, a povećava se samo na derbijima i kvalifikacijama za Evropu. Nakon meča sa Astanom u leto 2015. i drugog kruga kvalifikacija, grupa prelazi na akciju MISIJA 14, nakon čega slede dobra izdanja na svim utakmicama, korištena je pirotehnika u praktično svakoj utakmici, ali uprkos svemu klub ne uspeva osvojiti titulu državnog prvaka. U narednoj sezoni stvari idu u potpuno drugom smeru, bolji stav igrača na terenu, utiču na broj i izgled tribine, pirotehnika se koristi u gotovo svakoj utakmici, glasno navijanje i zastave su ono što NK Maribor donsi 14. titulu prvaka zemlje i treće učešće u Ligi Šampiona.

Na južnoj tribini sve je više novih i mladih lica koja donose novu energiju i ideje, po prvi put se pojavljuje zastava ŠTAJERSKI BANDITI (momci sa šireg područja Maribora), izrađeno je nekoliko profesionalnih grafita oko grada, marketinška grupa je na zavidnom nivou, grupa je takođe imala i prvu organizovanu fer tuču protiv navijača ZTE-a. Grupa proslavlja 30 godina od osnivanja.

Izvor: curvasrb.weebly.com

BBB: Neka o Dinamu odlučuju dinamovci, a ne političari i mafijaši

Točno prije deset godina BBB-i su predali peticiju “Vratimo Dinamo dinamovcima” gradonačelniku Milanu Bandiću, što je bio jedan od prvih koordiniranih zahtjeva za raspisivanjem demokratskih izbora u klubu.

BBB u Lisabonu | Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Povodom toga su u svojem najnovijem priopćenju još jednom ustvrdili kako je njihov stav poznat.

Iako kruže priče o kuloarima, o novim strujama koje su spremne preuzeti klub iz Maksimira, za BBB kompromisa nema i u obzir dolaze samo izbori na kojima će pravo glasa imati svi punoljetni članovi Kluba. Vrijeme je, kažu, da o Dinamu konačno odlučuju dinamovci, a ne ljudi sumnjivih i sitnih interesa.

Priopćenje BBB prenosimo u cijelosti.

“Prije točno deset godina BBB su tadašnjem (i sadašnjem) gradonačelniku na ruke predali peticiju naziva ‘VRATIMO DINAMO DINAMOVCIMA’ s 18.000 potpisa navijača koji su tražili odlazak tada (a de facto i danas) aktualnog rukovodstva NK Dinamo.

On je tu peticiju i sve potpise na kraju bacio u smeće, a godine sudskih procesa i svih gadosti koje su u njima isplivale na površinu objašnjavaju i zašto.

U ljeto 2010. BBB proglašavaju bojkot pokušavajući skrenuti pozornost uspavanih i komotnih dinamovaca kao i ostatka javnosti na sustavno uništavanje klupskog identiteta u prvom redu, kao i podređivanje klupskih interesa jednom čovjeku i njegovoj obitelji.

Tada se ‘uništavanje klupskog identiteta’ činilo nečim apstraktnim, izmišljenim dok se klub iz dana u dan udaljavao od svojih navijača i od vrijednosti koje su ga učinile toliko velikim, prepoznatljivim, omiljenim… danas uz sve probleme, gorući problem i sramota kluba je loša posjeta kada se ugase svjetla europskih natjecanja.

“Ne ‘ulica’, ne menadžeri i ne Bad Blue Boysi”

S vremenom se nezadovoljstvo artikuliralo u svijest o tome da utjecaj i snaga desetaka tisuća Dinamovih članova moraju biti presudni u kontroli i izboru vodstva kluba, a ne da se uprave mijenjaju ovisno o moći određenih političkih i mafijaških struktura.

Navijači Armenije skidali turske zastave u centru Sarajeva (VIDEO)

Navijačka grupa fudbalske reprezentacije Armenije koja se naziva FAF (First Armenian Front), sinoć su se nalazili u Sarajevu gdje su pružili podršku svojim fudbalerima u porazu protiv Bosne i Hercegovine rezultatom 2:1. Navijači Armenije imali su veoma aktivnu noć.

Ubrzo je na internetu objaviljen video na kojem navodno navijači Armenije skidaju turske zastave u sarajevskom naselju Bistrik. Naime, ispred jednog od Second Hand shopova u glavnom gradu BiH, nekoliko Armenaca su se popeli na banderu, gdje su okačene zastave nekoliko država, i skinuli tursku.

Inače, Armenci i Turci su u izuzetno lošim odnosima koji traju još od Osmanskog carstva.

Pogledajte i video koji Armenci dijele na društvenim mrežama:

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

🇹🇷 🚫

Objavu dijeli FAF ultras (@faf.ultras)

Hrvatski navijaci napali mladica sa srpskom zastavom u Budimpesti (Video)

Danas je na gradskom trgu u Budimpesti doslo do novih incidenata, naime jedan mladic sa srpskom zastavom usetao je u veliku grupu hrvatskih navijaca koji se spremaju za vecerasnju utakmicu sa domacom Madjarskom. Mladic je oko struka ima obavijenu zastavu Srbije i prosao je pored hrvatskih navijaca koji su u prvi trenutak bili iznenadjeni,a deo njih je ovaj gest okarakterisao kao provokaciju i grupa njih je pocela da mu dovikuje “ubi , ubi , ubi Srbina”, naj ratoborniji od njih su krenuli da se obracunaju sa mladicem.

Policija je na vreme uspela da odvoji zaracene strane i spreci neki veci incident. Juce se takodje desilo nekoliko incidenata u kojima su se obracunali domaci navijaci i navijaci gostujuce reprezentacije. Na svu srecu policija je i u ovom slucaju blagovremeno reagovala i sprecila obracun.

Danas ce biti pojacane policijske snage u gradu i okolini zbog mogucih ponovnih incidenata i priliva veceg broja navijaca gostujuce selekcije. Ocekuje sa da ce Hrvati imati veliku podrsku u Madajrskoj zbog relativno bliske udaljenosti dveju drzava.

Sukob madjarskih i hrvatskih navijaca (FOTO)

Juce je u Budimpesti toku dana i u vecernjim casovima doslo do nekoliko manjih sukoba izmedju navijaca domace Madjarske i Hrvatske, danas je na programu utakmica prvog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u kojoj se sastaju dve selekcije.

Grupa navijaca Vasasa i Ujpesta udruzenim snagama pokusala je da napadne goste iz Hrvatske, medjutim u toj nameri osujetili su ih pripadnici policije koji su napravili obruc oko gostujucih navijaca i tom prilikom priveli nekoliko domacih huligana.

 

 

 

Nakon toga grupa od 20-ak navijaca Hrvatske reprezentacije koji su doputovali u Madjarsku iz Mostara i okoline i pripadaju navijackoj grupi Ultras Mostar uzvratili su napad na domace navijaci medjutim i njih je policija ubrzo smirila.

 

 

 

Danas ce biti pojacane policijske snage u gradu i okolini zbog mogucih ponovnih incidenata i priliva veceg broja navijaca gostujuce selekcije. Ocekuje sa da ce Hrvati imati veliku podrsku u Madajrskoj zbog relativno bliske udaljenosti dveju drzava.

Italijanske grupe: BH Curva Nord 1998 Varese

Prva navijačka grupa u Varezeu zvala se Boys osnovana je 1974 godine i bila vodeća grupa tribine punih 24 godine. Tokom godina grupa se razvijala i imala je sekcije i u mestima van grada (npr u Milanu) takođe grupa je redovno pratila i košarkaški klub i tako bila začetnik navijanja i na košarkaškim utakmicama Varezea.

Tokom godina Boysima su se pridružila i grupe Viking, Panthers, Scossi, Varese Front i Campari Group. Sve osnovane 80ih godina.

1998 godinu obeležilo je osnivanje grupe Blood & Honour. Grupa je ubrzo od osnivanja došla u sukob sa Boysima i napetost u odnosima kulminirali su u martu 2001 godine kada je mlađim grupama od strane vrha tribine zabranjeno kačenje zastava na severnoj tribini.

Nekoliko sati nakon završetka utakmice nedaleko od stadiona Franco Ossola došlo je do tuče dve grupe a zatim i do intervencije policije i dodatnih nereda. Grupa Blood & Honour izašla je kao pobednik iz ovog sukoba, nakon toga grupa Boys a zatim i Viking a i ostale manje grupe bliske njima su raspuštene tako ostavljajući tek osnovanoj grupi Blood & Honour vođenje tribine. Što zbog ovakvog dolaska na čelo tribini što zbog preterane političke privrženosti i indicija, grupa i danas danas nema podršku svih ljudi sa tribine, mnogi im zameraju i smatraju da je klub čak ponekad i zapostavljen zbog politike.

Za razliku od već postojećih grupa, Blood & Honour (čije ime se često može naći kao skraćenica B&H i BH) svoju ideologiju zasniva na izrazito desničarskim stavovima po čemu je cela pokrajna i poznata. Samo ime Krv i Čast ima i jaku simboliku i npr predstavljalo je moto Hitlerovo omladine. Logo grupe Oþalan runa bio je i logo SS divizije “Prinz Eugen”. Grupa je godinama rasla i stasavala i u jednom momentu brojala 200 članova od kojih većina ima krivični dosije. Grupa je pokazivala sklonosti ka nasilju i bila je sve više militantna.

Nasilje i aktivnosti grupe Blood & Honour često se manifestovalo zbog razloga koje nisu povezane sa sportom. NJihove aktivnosti bile su neretko politički orijentisane. Napadani su sindikati, udruženja levo orijentisana, slata su preteća pisma, upadano je na skupove komunista kao i novinara koji pišu negativno o njima.

Kao vođa grupe prvi se pominje Filadelfio Vasi rođen 1971 godine koji je od 2001 godine više puta optužen, uhapšen i osuđen za zločine kao što su nanošenje telesnih povreda, pokušaj ubistva, trgovina drogama, oružana pljačka, ilegalno posedovanje vatrenog oružja i pokušaj bekstva. Poput njega kao jednog od vođe ekipe etiketiran je i Saverio Tibaldi koji je pod optužbom za nasilje i trgovinu drogom pobegao iz Italije 2003 godine a nedugo zatim ubijen je u Torremolinosu u Španiji.

Njegova nasilna smrt kasnije je dovela do toga da on postane jedan od simbola grupe i da zastava sa njegovim likom redovno stoji na ogradi severne tribine. Od tada pa do danas svake godine održava se memorijalni turnir u fudbalu u znak sećanja na njega. Između 2009 i 2011 godine nekoliko pripadnika grupe uhapšeno je i optuženo za trgovinu drogom.

Početkom 2000tih grupa Blood & Honour bila je odgovorna više puta za proterivanje igrača poreklom sa afričkog kontinenta crne boje kože iz kluba. Takođe klubu su zbog toga slate pretnje u sezoni 2003/2004 što kulminiralo u noći između 3 i 4. juna 2004 godine kada su na stadionu Franco Ossola na terenu zabodeno 11 drvenih krsta dok je klupa i staza bila išaran pretećim grafitima.Godinu dana kasnije nasilni karakter grupe se iskazao nakon ubistva 2005 godine Claudio Meggiorin mladića starog 23 godine (član grupe) od strane dva Albanska državljanina ispred jednog kafića u Basanu. Dva dana kasnije organizovan je skup i povorka na kome su bile iskazane parole protiv državljana evropske unije a naročito protiv Albanaca. Na samom skupu bilo je dosta navijači i pripadnika desničarskih organizacija širom regije. Na protestima došlo je nereda i jedan policajac je teško povređen. Neredi u gradu potrajali su još nekoliko dana i bili su usmereni uglavnom protiv Albanskog stanovništva.

Na poslednjem ispraćaju momka bilo bučno, masa obrijanih glava, crnih majica, rimskih pozdrava, navijačkih skandiranja i odavanja počasti pokojnome, ali bez nereda i napada na molbu roditelja žrtve. Skup je uglavnom bio smotra skinheadsa i ultrasa iz severne Italije (njih oko nekoliko stotina). Majka ubijenog 23-ogodisnjeg momka, Eliza, na protestu u Varezeu nije prihvatila izvinjenje majke maloletnog, uhapšenog Albanca, koji je bio u društvu sa ubicom svog sina. Procenjuje se da je u tom periodu u Varezeu boravilo oko 7000 Albanaca.

Ekipa Blood & Honour gaji veliko pošovanje prema Srbiji i neretko se na ogradi može videti zastava naše zemlje i grada Beograda. Jednom od vođa grupe majka je srpkinja. Nedavno grupa je odradla seriju šalova Sektor Serbia.

Fudbalski klub Vareze je u dva navrata zbog finansijskih razloga izpadao u niži rang takmičenja prvo 2005 a zatim i 2015 godine. Takvo stanje u klub a i sve veća represija nad navijačim i grupom smanjili su broj ljudi na severnoj tribini.

Vodeća ekipa su idalje Blood & Honour a pored njih trenutno aktivne grupe na tribin su: Sette Laghi, Calcinate Group, Ispra Alcoolica, Fulkitt Caidate ‘85, Skannati Varese, Stirati delle Bettole, Orgoglio Varesino, Front Varese 1910, Arditi Varese 2012 (grupa uglavnom prati sam košarkaške utakmice), Barely Legal, Gruppo Ansia 2010, Marty C’è Varese, Lonate C’è 1998, Nel nome di Varese, Il Coca C’è Angera Biancorossa, Demenza C’è, Bizzozero presente.

​Tribina Varezea ima jako prijateljstvo sa internistima posebno sa grupom Viking i uzajamne posete su česte, prijateljstvo datira još od 80ih godina. Preko internista varežani su postali prijatelji sa Valensijom sa grupom Yomus. Prijateljstvo postoji i sa ekipom iz Sarrona ekipom Fronte a tu je i prijateljstvo sa Pro Vercelli i ekipom Old Style. Od internacionalnih prijateljstva postoje kontakti i sa grupama Lugana.

Od neprijatljstva svakako treba izdvojiti rivalitet sa Como-m a pored njih sukobe groz istoriju imali su i sa Veronom, Milanom, Atalantom, Mantovom, Djenovom, Kramonezeom, Katanijom, Vicenzom, Perudjom, Trapanije, Sampdroijom…

izvor: curvasrb.weebly.com

Kolumna navijača Melburna: Scenario ultra života

Kratki članak objavljen prije nekoliko godina od strane navijača kluba Melbourne Knights. Klub su osnovali hrvatski iseljenici, a prvu utakmicu klub je odigrao 10. travnja 1953., pod imenom SC Croatia. Odlukom Australskog nogometnog saveza iz 1992. godine, svi klubovi su iz svojih naziva morali izbaciti nacinalna obilježja, tako da je tadašnja Croatia Melbourne FC promijenila ime u ime u ‘Melbourne Knights’.

Jedan od pristalica ovog kluba je opisao njegov navijački put objašnjavajući svoju strast i cijeli scenario jednog navijačkog života. Tekst smo za Vas preveli sa engleskog:

“Na fudbal kao fudbal se naviknete kao dijete. Vaš otac i prijatelji vas povedu kao da vrše neki “obred polaska” u socijalnom smislu. Uče vas da je tvoj klub više od običnog fudbalskog kluba. Nešto kao vrsta načina života koji želiš, a ne zvuči mnogo filozofski. Jednostavno te to uzima sebi. Kao dijete u školi to postaje polako glavna tema razgovora. Nebitno je da li su djeca u školi iste “etničke pozadine”, vjere itd. oni takođe idu na utakmicu. Uzeći u obzir da klub igra utakmice samo nekoliko kilometara od kuće i škole, igrači dolaze ovde u kliniku. Ostala djeca Maltežani, Italijani, Škoti… svi dolaze da gledaju igrače jer samo o tome novine pišu. U mjesecima koji nadolaze svi idu na utakmice. Sada i oni takođe vole tvoj klub. Mislio sam da ga ja volim drugačije. Kada dođete kući to je glavna tema priče.

Onda u 94 minuti preliminarne ukamice protiv South Melboruna, primjetiš starijeg brata tvog školskog druga u zoni najvatrenijih navijača. Budeš ponosan zato što možeš reći prijateljima da ga znaš. Kada tvoj klub bude igrao s njima u budućnosti na njihovom Bob Jane stadionu, ti nemaš dozvolu da ideš, tako da slušaš utakmicu na radiju. To je tvoj klub. Imaš njegov dres, obukao si njegov šal, sjeo si na autobus i ideš kući jer te otac ne može povesti zato što si maloljetnik. Kako vrijeme prolazi, ti više ne sjediš sa roditeljima na tribini, polako kročiš put blizu bara. Čuješ nove riječi koje nikad nisi čuo, vidiš tuče, drogu, alkohol, starije djevojke… Upoznaš ostale momke koje si tu viđao godinama i krećete se družiti za vikend, upoznaješ djevojke preko njih… Dobio si internet, koji otvara još jedan novi svijet za tebe. Primjećuješ način na koji se navijači upoznaju ponekad u toku vikenda. Tako da krećeš dalje u putovanje sa svojim prijateljima. Više nisi sam zato što sada imaš momke svojih godina sa sobom. Sada se družite dva puta sedmično i pored dana kad je utakmica. Ušunjate se u kafić da bi gledali zajedno utakmice. Jedva čekate sljedeću utakmicu ili sljedeće gostovanje.

Poslije par godina u nizu, nova liga se uspostavila, a ti kao i hiljade ostalih vidiš odjednom kako vaš moćni i veliki klub polako odlazi u sjenu. Primjećuješ djecu, koja kao i ti prolaze kroz stvari kroz koje si i ti prošao, ali znaš da to neće doživjeti baš kao ti. Primjećuješ ljude koji nisu nikad bili stalni likovi na tribini kako prelaze na druge pobjedničke ekipe, ali ti i preostali ostaci tvrdog jezgra se ne žale mnogo na rad kluba… jer su oni klub! Promisliš u sebi da ne bi mogo ništa drugo aktivno podržavati, čak i van sezone.

Pri kraju sezone ideš na zadnje preostale utakmice u ligi. Ti i tvoja grupa prijatelja idete da vidite potencijalne igrače. Ti si stalni lik na tribini tako da starije generacije sa više staža piju pivo s tobom. Više se ne priča o trenutnoj sezoni. Priča se o novim igračima, novim glasnima… Posjetiš nekoliko pripremnih prijateljskih utakmica U21 tima. Vidiš prijatelje mlađih navijača u tom timu. Klinci odrastaju u igrače koji vole klub. Neki sjede na klupi za rezervne igrače godinama i ne brinu za to. Oni ne mogu igrati za bilo koga drugog. Osjećaš se ponosno kada čuješ da je neko malo mlađi od tebe uspio iz drugog tima doći u prvi tim i  uspio napravio nešto. Sretan si zato što znaš da on voli klub. Predsjednik ti objašnjava da trebate dovesti zvijezde da bi napravili nešto. To te ne zanima. Ti želiš predanost. Ideš na tekme pred sezone. Sa svojim prijateljima jedeš, piješ, ne trpiš promjene, preplaćuješ na aukcijama i moraš ići na bankomat usred noći zato što je premašen ceh na stolu. Ali ti ne žališ za to, znaš da su pare otišle na dobre stvari. Igrači dolaze za tvoj stol u toku humanitarnih i crkvenih večera jer prepoznaju tvoje lice sa gostovanja na tekme pred sezone.

Pogledaš nazat na svoje klince. Klub ti je dao sve. Upoznao si svoje najbolje prijatelje tu. Vidio svoje najgore neprijatelje tu. Napio se po prvi put tu. Tvoj prvi poljubac je tu. Tu si ispoljio svoje prve sexualne strasti, i još mnoge poslije. Gledao si prve tuče tu. Imao si prvu tuču tu. Plakao zbog poraza tu. Plakao zbog pobjede ili jednostavno zbog same utakmice… Sve tvoje najveće i najbolje uspomene su nekako povezane sa terenom sa travom i 11 igrača obučenih u crveno, bijelo i plavo koje ti je zadržano u srcu. Pa kako ćeš aktivno pratiti bilo šta drugo? Čak i kad se završi sezona.

Ovo traje 24 sata za pojedine. Tako da pitajte sebe. Kako da navijate i podržavate bilo šta drugo.

To je jednostavno. Ne možete.”

Supporters map of England

England is known to the whole world as the cradle of the most popular side things in the world, football began to be played in Britain in 1863 when the first football federation was formed and shortly thereafter the first competitive game was played. Everybody knows the fanatism of the fans from the island and their love for football and the club they are cheering for. Probably all interested in who are the most favorite football clubs in England, the number of titles won is Manzuet United with 20 victories, followed by Liverpool with 18 and Arsenal who collected 13 titles, then Everton 9, Celzi 6, Manchester City 6, Newcastle 4 …

Everton is the club that spent most of the season in the strongest England league for 117 years, then Liverpool 105, Arsenal 103, Manchester United 95 …

 

Liverpool and Manchester are alongside London two cities with a very long football tradition, from which the best clubs in the Premier League come back in the past, these two cities are famous for the city derby and the great army of fans.

 

Mancester fan cartoon and the environment:

Mancester as a city is more attached to the red devils, ie in the city and the surrounding area, much more people are fans for Manchester United almost 60%, Mancester City is cheering every 4 people in the city, while Liverpool fans in third place, then fans of the clubs from the suburbs of Wigan and Bolton, and supporters of Newcastle, Leeds and Everton …

MUFC 59%
MCFC 23%
Liverpool 5%
Wigan 4%                                                                                                                  Bolton 4%
Newcastle 2%
Leeds 2%
Everton 1%

 

 

 

Liverpool fan club and the environment:

Liverpool as a city and its surroundings is mainly defined for the same club, so each of the 3 men who meet 2 cheer for the Reds, then for Everton support about 24% of Liverpool's citizens, then follow the supporters of MU, MC and Leeds who are in the vicinity of the city.

 

Liverpool 67%
Everton 25%
MUFC 3%
MCFC 1%
Leeds 1%

Other 3%

 

 

 

 

 

Crowd map of London:

It is already a well-established rule that from season to season in the Premier League are the most numerous English soccer clubs from London.
The English capital has nearly 15 football clubs that compete in the professional leagues of their country.

A few of them are standard premiers and belong to the English football elite. Due to the large number of clubs in this city, there is almost no car in the Premier League without one, small or big, city derby in London.

Arsenal
Arsenal is the most profitable London club and the first club from the capital of England who was the champion of the state. Also, “Gunners” are record holders in the number of trophies won in the FA Cup.

They play their matches at the Emirates Stadium, and before the construction of this new home they played at the cult of Haberia.

Chelsea
Chelsea is the Premier League winner in the 2014/15 season. “Blues” are the first club in London to pack the Champions League.

Since the founding, they play their matches at Stamford Bridge, but the club has serious plans to significantly expand the capacity of the stands in the next few years. Interestingly, their stadium is not located in the part of the city called Chelsea, but in Fulham.

 

Crystal Palas
Crystal Palace is slowly becoming a stable and rather serious Premier League club, based in the south of London. Their Selhurst Park stadium receives about 26,000 spectators.

Their biggest rivals in Millwall and Charlton Athletic.

Tottenham
Tottenham, like Arsenal, is a club from the northern part of London, so there is a lot of rivalry and hatred between “singer” and “gunman”. Tottenham was entered into the history of English football as the only non-league club that managed to win the FA Cup (1901). They are also the first team to win a double crown.

Tottenham's home is White Hart Lane.

West Ham
West Ham is one of the few clubs that in their history never turned out to be the third ranking of the competition, but they also were never champions or particularly serious candidates for it. FA Cup won three times.

The club was founded under the name “Thames Ironworks”, hence the nickname “hammer”. Their home is Apton Park or Bolen Graund.

 

 

 

 

 

Watford
In the 2015/16 season, Watford returned to the Premier League. Some of them are not an English soccer club in London, while others are counted as captains of the capital. We leave you to choose, given our poor knowledge of London geolocation opportunities.

Brentford
In his humble Griffin Park, Brentford played his home matches and was founded in 1889. The club has never achieved any notable success.

 

Charlton Athletic
Charlton Athletic football club from London, who also competes in the Championship in the 2015/16 season, and has been playing at the Veli Stadium for over a century.

 

Fulham
Fulham is another well-known club from London, playing at his distinctive Crane Cove Stadium. After a decade's senior career in the Premier League, the club went to the Champions League. “Cottagers” are also the oldest professional football club from London.

 

Queens Park Rangers
Another occasional Premiere. Interesting for KPR is that in their history, they have changed their stadium for home matches in 19 times, and at Loftus Rouge since 1963.

 

Millwall
Although in the third ranking of the competition, Millwall is one of the London clubs that fans of football know around the world. He is more famous for notorious fans than for football success.

In 2004, they played the finals of the FA Cup, and on that basis, they ensured participation in the UEFA Cup.

Other English football clubs from London
London has many more football clubs in the lower ranks of the competition, and some of them are:

AFC Wimbledon
Barnet
Dag & Red
Leyton Orient
Bromley
Veling
The percentage of fans of the biggest clubs in London:

Arsenal 21%
Totenham Spurs 13%
MUFC 13%
Chelsea 12%
Liverpool 9%

Other 32%

In other parts of England the number of fans of the most popular clubs:

MUFC 7% 4.2м
Liverpool 5.2% 3m
Arsenal 4.4% 2.5m
Chelsea 2.4% 1.4m
Tottenham Hotspur 2% 1.2m
Newcastle 1.9% 1.1m
Leeds 1.5% 900k
MCFC 1.4% 880k
Aston Villa 1.1% 700k
Everton 1% 650k

 

According to some Daily Mirror research, the most popular clubs in England are just Manchester United, Liverpool, Arsenal and Celzi. Manchester United has the largest base of fans in Asia where it is much more popular than all other English clubs, Celsius dominates South America, Arsenal in North America and much of Europe, while Liverpool is the most popular in Australia and the Far East. These data also coincided with statistics on the number of twitter accounts for these clubs.

 

The island is also known for its great local patriotism, and so there are cities in which none of these four clubs with army armies have a large number of fans or total domination. Newcastle, Sunderland, Hull City, Burnley, Stoke City, Leicester City, Aston Villa, Swansea and Southampton are dominating in their home towns and surroundings.

Navijacka mapa Engleske

Engleska je celom svetu poznata kao kolevka najpopularnije sporedne stvari na svetu, fudbal je u Britaniji poceo da se igra 1863. godine kada je napravljen prvi fudbalski savez i ubrzo nakon toga odigrana je i prva takmicarska utakmica.

 

 

Svima je dobro poznato fanatizam navijaca sa ostrva i njihova ljubav prema fudbalu i klubu za koji navijaju. Verovatno sve zanima koji su najomiljeniji fudbalski klubovi u Engleskoj, po broju osvojenih titula neprikosnoven je Mancester Junajted sa 20 osvojenih trofeja, prati ga Liverpul sa 18 i Arsenal koji je sakupio 13 naslova prvaka, zatim Everton 9, Celzi 6, Mancester Siti 6, Njukastl 4…

Everton je klub koji je najvise sezona proveo u najjacoj Engleskoj ligi 117 godina, zatim Liverpul 105 , Arsenal 103 , Mancester Junajted 95…

 

Liverpul i Mancester su uz London dva grada sa veoma dugom fudbalskom tradicijom odakle vec sezonama unazad dolaze najkvalitetniji klubovi u Premijer ligi, ova dva grada su poznata po gradskim derbijima i velikoj armiji navijaca.

 

Navijacka karta Mancestera i okoline:

Mancester kao grad je vise priklonjen crvenim djavolima tj u gradu i okolini mnogo vise ljudi navija za Mancester Junajted skoro 60 % , za Mancester City navija svaki 4 covek u gradu dok su na trecem mestu navijaci Liverpula, zatim navijaci klubova iz predgradja Wigana i Boltona, pa pristalice Njukastla,Lidsa i Evertona…

MUFC 59%
MCFC 23%
Liverpool 5%
Wigan 4%                                                                                                              Bolton 4%
Newcastle 2%
Leeds 2%
Everton 1%

 

 

Navijacka karta Liverpula i okoline:

Liverpula kao grad i njegova okolina je uglavnom opredeljena za istoimeni klub pa tako svaki od 3 coveka koja sretne 2 navijaju za Redse, zatim za Everton navija oko 24% gradjana Liverpula, onda slede pristalice MU, MC i Lidsa kojih ima u okolini grada.

 

Liverpool 67%
Everton 25%
MUFC 3%
MCFC 1%
Leeds 1%                                                                                                              Ostali 3%

 

Navijacka karta Londona:

Već je ustaljeno pravilo da su iz sezone u sezonu u Premijer ligi najbrojniji engleski fudbalski klubovi iz Londona.

 

 

 

Engleska prestonica ima skoro 15 fudbalskih klubova koji se takmiče u profesionalnim ligama svoje zemlje.

Nekolicina njih su standardni premijerligaši i spadaju u englesku fudbalsku elitu. Zbog većeg broja klubova iz ovog grada, gotovo da nema kola u Premijer ligi bez nekog, malog ili velikog, gradskog derbija u Londonu.

Arsenal

Arsenal je najtrofejniji londonski klub i prvi klub iz prestonice Engleske koji je bio šampion države. Takođe, “tobdžije” su rekorderi po broju osvojenih trofeja u FA kupu.

Svoje mečeve igraju na stadionu Emirati, a pre izgradnje ovog novog doma igrali su na kultnom Hajberiju.

Čelsi

Čelsi je osvajač Premijer lige u sezoni 2014/15. “Plavci” su prvi klub iz Londona koji je ovojio Ligu šampiona.

Od osnivanja igraju svoje mečeve na stadionu Stamford Bridž, ali klub ima ozbiljne planove da u narednih nekoliko godina značajno proširi kapacitet tribina. Interesantno je da se njihov stadion ipak ne nalazi u delu grada koji se zove Čelsi, već u Fulamu.

 

Kristal Palas

Kristal Palas polako ponovo postaje stabilan i dosta ozbiljan premijerligaški klub, sa sedištem u južnom delu Londona.  Njihov stadion Selhurst Park prima oko 26.000 gledalaca.

Njihovi najveći gradski rivali u Milvol i Čarlton Atletik.

Totenhem

Totenhem je, kao i Arsenal, klub iz severnog dela Londona, pa zato između “pevaca” i “tobdžija” postoji veliko rivalstvo i mržnja. Totenhem je u istoriju engleskog fudbala upisan kao jedini neligaški klub koji je uspeo da osvoji FA kup (1901. godine). Takođe su i prvi tim koji je osvojio duplu krunu.

Dom fudbalera Totenhema je Vajt Hart Lejn.

Vest Hem

Vest Hem je jedan od malobrojnih klubova koji u svojoj istoriji nikada nisu ispadali do trećeg ranga takmičenja, ali takođe nikada nisu bili šampioni, niti naročito ozbiljni kandidati za to. FA kup su osvajali tri puta.

Klub je osnovan pod imenom “Thames Ironworks”, pa otuda i nadimak “čekićari”. Njihov dom je Apton Park ili Bolen Graund.

 

 

Votford

U sezoni 2015/16 Votford se vratio u Premijer ligu. “Stršljenovi” po nekima nisu engleski fudbalski klub iz Londona, dok ih drugi ipak ubrajaju u prestoničke momke. Mi ostavljamo vama da birate, s obzirom na naše ipak slabo poznavanje londonskih geolokacijskih prilika.

Brentford

Na svom skromnom Grifin Parku Brentford igra svoje domaće mečeve, a osnovan je 1889. godine. Klub nikada nije postigao neki zapaženiji uspeh.

 

Čarlton Atletik

Čarlton Atletik fudbalski klub iz Londona koji se i u sezoni 2015/16 takmiči u Čempionšipu, a više od jednog veka svoje domaće mečeve igra na stadionu Veli.

 

Fulam

Fulam je još jedan dosta poznati klub iz Londona, koji igra na svom prepoznatljivom stadionu Krejven Kotidž. Posle decenijskog staža u Premijer ligi klub je ispao u Čempionšip. “Kotidžeri” su i najstariji profesionalni fudbalski klub iz Londona.

 

 

Kvins Park Rendžers

Još jedan povremeni Premijeligaš. Interesantno za KPR je da su u svojoj istoriji čak 19 puta menjali stadion na kojem igraju domaće mečeve, a na Loftus Roudu su od 1963. godine.

 

Milvol

Iako je u trećem rangu takmičenja, Milvol je jedan od klubova iz Londona za koji znaju ljubitelji fudbala širom sveta. Više je poznat po ozloglašenim navijačima nego po fudbalskim uspesima.

Godine 2004. su igrali finale FA kupa i na osnovu toga obezbedili učešće u Kupu UEFA.

Ostali engleski fudbalski klubovi iz Londona

London ima još mnogo fudbalskih klubova u nižim rangovima takmičenja, a neki od njih su i:

  • AFC Vimbldon
  • Barnet
  • Dag & Red
  • Lejton Orijent
  • Bromli
  • Veling

 

Procenat navijaca najvecih klubova u Londonu :

Arsenal 21%
Totenham Spurs 13%
MUFC 13%
Chelsea 12%
Liverpool 9%                                                                                                                  Ostali 32%

U ostalim delovima Engleske broj navijaca najpopularnijih klubova :

MUFC 7% 4.2m
Liverpool 5.2% 3m
Arsenal 4.4% 2.5m
Chelsea 2.4% 1.4m
Totenham Spurs 2% 1.2m
Newcastle 1.9% 1.1m
Leeds 1.5% 900k
MCFC 1.4% 880k
Aston Villa 1.1% 700k
Everton 1% 650k

 

Prema pojedinim istrazivanja Daily Mirror-a najpopularniji klubovi u Engleskoj su upravo Mancester Junajted, Liverpul, Arsenal i Celzi. Mancester Junajted ima najvecu bazu fanova u Aziji gde je mnogo popularniji od svih ostalih engleskih klubova, Celzi dominira u Juznoj Americi, Arsenal u Severnoj Americi i vecem delu Evrope , dok je Liverpul najpopularniji u Australiji i na dalekom istoku. Ove podaci su se takodje poklopili i sa statistikom broja pracenja twiter naloga ovih klubova.

 

Ostrvo je takodje poznato po velikom lokalpatriotizmu pa tako postoje i gradovi u kojima niko od ova cetiri kluba sa armijama navijaca nema veliki broj fanova ili totalnu dominaciju. U svojim maticnim gradovima i okolini dominiraju sledeci klubovi Newcastle, Sunderland, Hull City, Burnley, Stoke City, Leicester City, Aston Villa, Swansea i Southampton.

 

Balkanski navijaci