Sve o Kežual subkulturi

​Kako opisati kežual subkulturu Da li je ona imala političku pozadinu ? Ne, neki su bili neki desno neki levo opredeljeni. Da li je muzika imala uticaja ? Ni to, kežuali su uživali u raznim vrstama muzike, rejv, pank, rok, rege … Pa oko čega se onda sve vrtelo ? Oko tri stvari, fudbal, nasilje i moda ! U stvari, kežual, je samo jedan od naziva za ovaj način življenja koji je opšte prihvaćen ali treba pomenuti da je recimo u Mančesteru bio popularan naziv “Perry’s” a u Liverpulu “Scallies”.

Može se reći da je kežual pokret nastao krajem 70-tih godina a preteča su mu svakako bili modsi. Veliku ulogu u razvoju kao i u nastanku ovog pokreta imaju uspesi Engleskih klubova tih godina u Evropi. Ostrvljani su putovali širom starog kontinenta, pogotovo liverpulovi navijači jer je tih godina njihov klub bio više puta na vrhu Evrope. Sa putovanja su se vraćali sa punim koferima kradenih stvari koje su nosili ili prodavali svojim drugovima. Krali su uglavnom za vreme nereda a njih nikada nije nedostajalo pogotovo kada su englezi na evro-gostovanjima u pitanju. Italijanski i Francuski brendovi su bili najzastupljeniji ( Fila, Kappa, Sergio Tacchini, Adidas, Lacoste, Benneton…).

U narednom periodu je bilo problema prilikom nabavljanja skupih krpica jer većina gradova tada nije imala butike gde bi navijači mogli da se snabdevaju. Odlasci do Londona ( pa čak i iz Škotske) samo da bi se obišli butici su postajali sve češći, dolazilo je čak i do okršaja u vozovima kada bi se sreli članovi rivalskih ekipa po povratku iz šopinga u prestonici. Javlja se i rivalitet između samih navijača, pitanje prestiža je bilo ko će imati najnovije modele, neke nove etikete, iz nedelje u nedelju pokret se širio sve više. Svakako velika prednost kežual kulture je bilo skretanje pažnje policije sa sebe. U to vreme, panduri su više obraćali pažnju na skinse u “Doctor Martins“ cokulama pa i na obične navijače u dresovina i šalovima nego na fino obučene momke koji su na sebi imali više stotina funti.

Ti “fini” momci su se tako lepo obučeni lakše šetali gradom, lakše ulazili u pabove a takođe su po prepoznatljivom stilu lakše i prepoznavali protivničku ekipu. Osamdesetih, najpopularnije su bile haringtonke, polo majice, golf jakne, karirani šalovi, džemperi sa V izrazima a na nogama Adidas patike među kojima su najprisutniji modeli bili Samba, Stan Smith, Gazelle, Forest Hills. Takođe, na nogama se često viđala i marka Diadora, model Borg Elites.

Krajem ove decenije, pokret se malo smiruje pojavom rejv scene. Širom zemlje se otvaraju klubovi u kojima su se okupljali mladi i samim tim malo zapostavili fudbalske mečeve. Koliko je to uticalo na ovu kulturu govopi i činjenica da su momci iz čelsijeve ekipe odradili majice “Hooligans against Acid”. Kežual navijači počinju da se kreću po žurkama, neki od njih ulaze i u poslove oko dilovanja droge, organizovanja obezbeđenja za klubove, uzimaju se dobre pare. Počinje asid manija nema više okršaja, granice nepostoje, rivaliteti između gradova su se za sada zaboravili, svi zajedno su ušli u novu eru, eru u kojoj se svi vole. Likovi iz suparničkih ekipa su igrali celo veče jedni pored drugih, isti ti koji bi da su se sreli pre 6 meseci šibali do iznemoglosti.

Pa da li je moglo to dugo da traje ? Teško… Sredinom devedesetih sve opet dolazi na svoje mesto, ratne sekire se iskopavaju, fudbalsko nasilje se vraća u modu ! Samim tim i kežual pokret doživljava novo rođenje. Međutim, menjaju se neke stvari. Više nisu toliko popularni neki brendovi koji su bili više sportski ( Kappa, Diadora …) u fazon uleću ozbiljnije i skuplje marke Stone Island, Armani, Prada, CP Company, Henri Lloyd, Paul and Shark, Ralph Lauren, Hackett … Neke etikete su i dalje popularne npr Lacoste i Burberry za koje se mogu reći da su ispratili sve periote ove kulture. Sve više su nošene polo majice svetlijih boja, farmerke su takođe nošene u znatno svetlijim nijansama. Pravi bum u ovoj subkulturi izazivaju modeli Masimo Ostija, koji je dizajnirao fantastične Stone Island i SP Company kapute i jakne. Stone Island je i dan danas jako popularan ali krajem devedesetih i početkom novog veka je doživeo vrhunac među kežualima jer su ih jedino oni i nosili pa je postao i sinonim za njih.

Jedno vreme policija je i povezivala znak ovog brenda sa neo-naci organizacijama jer donekle podseća na keltski krst. Kao i uvek, jako su bistri … Došlo je čak dotle da je ova marka promenila svoj logo zbog problema sa huliganima pa je umesto prisivača ( sa znakom koji podseća na NATO) koji je uz pomoć dva dugmeta stajao na levom rukavu simbol postao mali znak koji ipak podseća na prethodni logo. Na sličan potez bili su primorani i ljudi iz Hackett-a koji su morali da menjaju dizajn svojih stvari na kojima je do tada bio veliki natpis brenda na grudima. U devedesetim je postalo toliko očigledno kako se sada huligani oblače da su to čak i panduri provalili. Početkom novog veka, kežual kultura se i dalje razvijala, na scenu su stupili i neke nove etikete a neke stare su i dalje bile aktivne a to su one koje verovatno nikada neće biti “out” kada je ovaj fazon u pitanju (Lacoste, Stone Island, Burberry …). Neke od novih popularnih brendova su One True Saxon, 6876, Fajll Raven, Patagonia, Dupe …

U poslednjih nekoliko godina pokret se još više razvio. Snimljeno je par filmova vezanih za ovu tekmatiku od kojih je “Football Factory “svakako najpribližniji nekoj istini dok je “Green Street Hooligans“ snimljen na neki holivudski fazon pa to mnogima ide na jaja. Pored ova dva treba pomenuti i kratkometrazni film “It's a casual life”koji vredi pogledati. Osim filmova, izdate su i neke knjige koje obuhvataju kako kežual tako i period pre njegovog nastanka. Neki muzičari poput Majka Skinera, frontmena grupe “The Streets“ često nose Stone Island i druge kežual brendove na svojim spotovimakao i u javnosti. Naravno, sve ovo ide na polni organ pravim kežualima jer je sada njihova omiljena marka postala popularna i u ostalim krugovima, nije samo njihova priča i symbol međusobnog prepoznavanja.

Kežual pokret više nije samo zastupljen na ostrvu, odavno se proširio na celu Evropu. U skandinavskim zemljama je zbog velikog uticaja sa ostrva scena solidno razvijena kao i u Francuskoj, Španiji pa čak i u Italiji koja je kolevka ultra pokreta. Kod žabara se u proteklim godinama pojavljuju kežual ekipe a može se reći da je scena u Rimu najrazvijenija gde oba gradska velikana imaju firme nalik onima sa ostrva, možda su na to uticali i međusobni kontakti navijača Lacija i Čelzija.

Football – West Ham United v Millwall Carling Cup Second Round – Upton Park – 25/8/09
Crowd trouble
Mandatory Credit: Action Images
Livepic

Što se tiče situacije u Srbiji može se reći da je moda sve prisutnija, ljudi sve više obraćaju pažnju na to kako idu na utakmice. U prestonici su se otvorili butici većine poznatih brendova pa se čak može naći i Stone Island ali po krajnje nerealnim cenama kada se u obzir uzme naš standard. Kod nas nema ni razloga ni potrebe za formiranjem kežual pokreta ali više nego pozitivno jeste to da su domaći navijači počeli pristojnije da se oblače. Teško bi bilo pratiti ostrvske trendove ali zaista nije teško na utakmicu otići normalno obučen (patike, farmerke, polo majica …), za toliko može da se izdvoji bes problema.
Kežual kultura je nešto za šta ne postoji definicija, nema striktnih pravila šta se nosi šta ne, ona ostavlja dosta prostora da svako bude originalan, da bude poseban da bude svoj i verovatno zato, zbog konstantnog napretka i menjanja, ona će trajati još dugo … #NIN

izvor: curvasrb.weebly.com

Intervju: Legendarni Kandi kandiii!

Ne postoji čovek koji je jednom kročio na bilo koji beogradski stadion a da nije zapamtio Kandija. On pojavom i uzvicima “Kadni, Kandi…” sigurno ostaje svima u sećanju. Baš iz tog razloga odlučili smo da napravimo mali intervju sa njim i da ga priupitamo šta se sve njemu dešava na našim fudbalskim igralištima.

Pre koliko godina si počeo da radiš na stadionu?
Pre četrdeset godina. Radio sam u firmi, mala plata i tako sam počeo da radim i da idem po stadionima i da prodajem šećerno voće. I od tada pa do dan danas, preko četrdeset godina idem po stadionima. Mene svi znaju kao Kandi, i tako sam ostao.

Jel se menjao ukus navijača tokom godina?
Ja sam počeo da radim smokve, šljive, grožđe, susam, orasi. Posle je bilo semenke, suncokret, ali ja najviše radim šećerno voće. Meni to ide, mene to zanima, meni ljudi to traže. Navijači traže, treneri traže, fudbaleri traže, i to je tako, i tako će biti do ne umrem, dok budem mogao.

Tokom četrdest godina bitisanja sigurno je bilo dosta zanimljivih stvari, dobih i loših, kojih ima više?
Jeste ali nikad nisam imao neke neprilike. Prema svima sam bio dobar, i prema onima koje poznajem i kada su mi rekli “Kandi, nemam sad pare” uvek sam davao i uvek sam radio tako, i uvek ću da radim tako. Meni posle oni daju. Navijači su dobri. I igrači me znaju svi. Povedu me u autobus, ja kažem evo jedite, oni nemaju pare, ja kažem dobro daćete. I ovek daju posle kad se istuširaju. Pitaju “Koliko?” ja kažem “Koliko imate…”. Bio je onaj golman Zvezde, Stojković… Vlada Stojković. Auu, on je voleo grožđe, jedva je čekao da se pojavim. Samo kaže “Trpaj, trpaj…”, ja trpam, trpam. I uvek je bio dobar i davao je. Jednom su me beogradski semenkari namestili. Bio sam bolestan nešto jedno vreme, i oni su pustili priču da sam umro. Ja se posle pojavljujem na stadionima, ljudi se krste…kažu “Šta je Kandi, ustao si?”. Ja rekao “Šta je vama ljudi, gde sam ustao?”. Zvali su me Hajdukovsi jednom da se vratim sa njima, kažu “Ajde Kandi sa nama za Split!”, ali ja nisam hteo da idem. Bez Beograda nema bolje!

Vremenom si postao “poznat” među ljubiteljima fudbala u Beogradu, jer si prisutan na dosta beogradskih stadiona. Ponekad se pojaviš na par utakmica u istom danu, u isto vreme. Kako to usprevaš?
Eto tako kod mene ide, organizacija, sve isplanirano. Raspored ko gde igra, kad ko počinje, gde je dobar fudbal, sve to imam. Sa Ofke na Obilić, sa Obilića na Rad, sa Rada na Partizan i tako.

Kako se snalaziš za karte?
Nikad ne plaćam kartu, nikad! Mene znaju svi. Ja volim da radim čisto. Moja roba je čista. Kod mene grožđe, ja uzmem grožđe 400-500din kilo, nema on bezveze. Kod mene nema mušterija ono da baci, ili da kaže “E Kandi, nije ti dobri.” to se nikad nije desilo. Auto nemam, autobusom, neki put taksi, ako ne može da se stigne a dobra je utakmica, i za gledanje posao. Nekada me neki pederi nisu pustili na stadion ali odem na drugu kapiju i bude sve uredu.

A kakav je odnos sa navijačima?
Ne može biti bolji. I ne daj Bože da imam nekad. Mene svi vole. Častim ja njih, časte oni mene. Nikad nikad nikad nisam imao problema.

Kako ti gledaš na “vatrene” navijače? Da li si imao problema sa njima, i da li deliš mišljenj sa većinom javnosti da su navijači toliki problem?
Ma to oni lažu. Nikada u životu nisam imao problem. I tu priču pričaju ljudi koji ne posećuju stadione. Oni imaju svoj zapad i zašto tu ne dolaze?

A sa policijom?
Pa…nikad.

Po tebi, jel dobar ili loš potez ovaj takozvani “novi” zakon za navijače?
Pa po meni je loš. Evo, odmah ima manje navijača od kada nema zastava i to. Ne valja fudbal bez navijanja i to je tako.

Jesi bio nekad akter u nekim zajebanim situacijama?
Pa bio sam jednom, šta mogu da kažem…bila je naka gospođ u kolicima i nosila dete u naručju. I pored mene prođe neki ogroman, i od jednom poče kukanje. Ja kad sam se okreno nikog nije bilo okolo i on pravo na tu ženu, i poče i dete da vata za gušu. Ja kad sa video, ja sam skino bundu i pravo na njega. On kad me je uvatio, ko tikvu me bacio dole. E, ja kad sam ustao, ja sam višem zatvorio oči i pao mi mrak i onda sam ga uvatio. Pošto sam bio i bokser, uhvatio sam ga i odbranio dete i ženu. Dobio sam nagradu od čoveka, dobio sam nagradu od gradonačelnika Bogdanovića. Ja nisam uzeo ništa. Pare su mi davali, ja nisam hteo ništa da uzmem. Ja sam to zbog tog deteta i Boga. Novine pisale o tome.

Priča se da ste pomagali raznim navijačima da unose pirotehniku na tribine. Jel istina?
Ne, ne, ne…nikada, nikada….

Mi smo tako čuli da jesi?!
Ne, ne, ne…nikada, nikada…Ja sam četrdeset godina tu, kada je igrao Jusufi, kada je igrao Galić, Osim…

Kakav ti je fudbal sada, i kakav je bio pre?
Pa vidiš i sam…pre je bio bolji. Pre se srcem igralo, sada samo za pare. Pre ti dođe Dinamo, Hajduk, Velež, imao si šta da vidiš. Puni stadionu, sve je bilo lepo, i navijači su bili dobri i tad.

A zašto je, po tebi, sada stanje u fudbalu ovakvo?
Pa opet vidiš i sam. Nestabilno vreme. Svuda prevaranti, niko neće da gleda, sve je napeto i namešteno. Nema publike, nema fudbala! Evo ovo sad sa DŽajom. Ja njega poštujem, mnogo je nakad sirotinji pomagao, ali ako je uradio, neka odgovara. Ja ne verujem, ali ako jeste…i svi oni, ne samo on, sve što se dešava. Teško pada sve ovo, nema fudbala, nema publike, nema šta da vidiš. Ja nabavim robu…kome da prodam…

Jel imaš neku poruku navijačima?
Pa…pamet u glavu…a Kandi je tu! (PS – Svi prolaze…Kandi ostaju!)

izvor:curvasrb.weebly.com

Kako su Jakuze ostale bez 4 zastave u Zajecaru

U sezoni 02/03 Napredak je gostovao u Zajecaru, iako je ovo jedno od blizih navijackih  gostovanja u drugoj ligi Srbije put Zajecara odlazi samo 9 pripadnika navijacke grupe    momaka momaka iJakuza iz Krusevca i to  3 Vinjaka Boys-a, 5 Mentola Boys-a i jedan momak iz Grstaka i nose 5 zastava sa sobom…

Posto gostovanje nije bilo najavljeno i navijaci Napredka ulaze zajedno sa domacom publikom na zapadnu tribinu nasuprot domacih navijaca Otrova. Tokom prvog poluvremena dolazi do nekoliko incidenta na terenu zbog loseg sudjenja, sudija je nekoliko puta napadan , a sukob je eskalirao i na tribinama gde se malobrojna grupa Krusevljana sukobljava sa domacom publikom. Tucu na zapadnoj tribini prekida policija koja hapsi Jakuze i odvodi ih u policijsku stanicu, tokom hapsenja samo krusevljani uspevaju samo jednu zastavu da skunu dok ostale ostaju na stadionu sto koriste navijaci Timoka, nekolicina njih prelecu preko terene i skidaju zastave najjacih podgrupa Jakuza. Zastave prikazuju na ogradi i kasnije ih pale isped stadiona.

 

 

 

Nakon nekoliko sati od hapsenja Jakuze bivaju pustene iz pritvora i u potrazi za zastavama upadaju u kafic u centru Zajecara gde su domaci navijaci slavili pobedu i ukradene trofeje.

9 momaka iz Krusevca upada u kafic u kojem je u tom trenutku bilo oko 15 navijaca Timoka i zapocinje makljazu u kojoj je demoliran ceo kafic, a 15-ak navijaca Timoka bukvalno najureno iz centra grada.

Medjutim zal za izgubljenim zastavama i dan, danas ostaje medju Jakuzama…

 

Navijac koji je spasao zastavu nakon gubitka

Navijaci Lokomotive iz Moskve gostovali su pre par sezona ekipi Tereka na dalekom Kavkazu, posto je ovo gostovanje koje je udaljeno skoro 2000 km na ovu utakmicu nije otislo mnogo navijaca Lokomotive.

Jedna od ekipa koja je redovna na utakmicama moskovskij zeleno crvenih je ekipa Ultras 4 koja ni ovu utakmicu nije propustila. Malobrojnu ekipu navijaca Lokomotive pratila je i napala domaca navijacka grupa koje je poznata po akcijanju ekipa koje dodju na Kavkaz. Navijaci Tereka oduzimaju jednu od najvrednijih zastava sa ograde navijaca Lokomotive.

Gubitak ove zastave bio je veliki udarac za grupu Ultras 4 pa je u jednom trenutku gasenje grupe bilo na pomolu, posle dosta vecanja i dogovora izmedju clanova grupe usledio je dogovor da grupa nastavu sa aktivnim pracenjem Lokomotive.

Kako se revans utakmica sa Terekom blizila ekipa Ultras 4 kovala je plan kako da pokusa da povrati izgubljenu zastavu jer je bilo najavljeno da ce ona biti spaljena upravo na stadionu moskovljana na utakmici dveju ekipa.

Kada je dosao dan utakmice sa Terekom tri clana ekipe Ultras 4 uspelo je da udje na tribinu sa gostujucim navijacima i u trenutku kada su gosti zeleli da zapale zastavu jedan od njih je uspeo da otrgne zastavu i skoci sa ograde visine od oko 4 m. Na svu srecu navijac je preosao bez tezih povreda , a zastava je ponovo stajala na tribini navijaca Lokomomotive.

Izgubljeno je samo ono cega se odreknemo!

Budi fer ne budi zver!

Biti navijač 24/7/365 povlači neke stvari sa sobom…

Kažu da je nekada sve bilo mnogo više fer. Dominirao je tzv. „na ruke“ fazon. Pamtim, od kada idem na utakmice, da ovaj naš svet može i te kako da bude surov, nepravedan i povrh svega nefer.

O lakšim povredama neću da pišem, to je sastavni deo igre, i kome smeta nek’ promeni ploču. Problem nastaje kada se pređe ta, neka, “crvena linija”, koja razgraničava šta se sme, a šta se ne sme. E, tada nastaje pakao u vidu teških povreda, sakaćenja, i što je najgore, učestalih smrtnih ishoda. Takvo, neljudsko i kukavičko ponašanje, logično, ima za posledicu, osudu okoline, stvaranje negativne atmosfere vezane za navijački pokret, i na kraju krajeva, pojačano delovanje represivnog aparata države.

 

 


Treba poštovati rivala, i gledati ga upravo tako- kao rivala, a ne kao neprijatelja, koga treba ‘uništiti’. Ne treba se zanositi u trenucima dominacije, jer pad ume da bude strmoglav i bolan, a ono što si drugome uradio može i tebe, možda, da sačeka, “iza ćoška”. Odlazak na utakmicu podrazumeva i povratak kući- ženi, detetu, roditeljima, šveci… jebeš sve ako neko još treba da izgubi glavu, i to od „brata Srbina“, „navijča”, „patriote“, „rodoljuba“…

Dosta srpskih grupa kao udarne transparente drži natpise ili slike nastradalih drugova sa tribine, a to je ravno katastrofi, i tome se pod hitno mora stati na put… nekako. Koji je to fazon da se na utakmice ide kao u omanji rat, sa raznim sečivima i “otvaračima lobanja”? ‘Gvožđuriju’ neću ni da pominjem. Ako smo šmekeri, kao što tvrdimo da jesmo, ajde da se tako i ponašamo. Modrica, razbijen nos, ili “štrafte” po leđima, realno su sastavni deo strastvenog navijanja, dok su, sa druge strane, ubodi, lomovi, sakaćenja, upucavanja… tamna strana medalje. Ako si od nekoga jači, nokaut bi trebalo da je dovoljan pokazatelj svima “koliko ima sati”. Protivnik na zemlji je pobeđen protivnik, svako dalje iživljavanje na nekome ko leži na zemlji nema smisla. Šta ako se desi da neko pri takvom batinjanju podlegne povredama?! Onda su svi učesnici u toj tuči krivi, i sledi im zatvor ako ih pohapse! Takvih primera je bilo mnogo u poslednjih desetak godina. Likovi koji su spremni da zarad navijanja nekoga teže povrede ili, ne daj Bože ubiju, ne bi trebalo da imaju mesta ni na jednoj tribini, pa ni na našoj. Ne dozvolite da prisustvujete takvim stvarima i gledajte da ih sprečite, ako ste u mogućnosti. Ako bude tako, duže ćemo trajati! Ako nisi “iz te priče” onda radi nešto drugo korisno za tribnu. Postoji mnogo načina da doprineseš svom klubu i grupi, nisu tuče jedini segment navijačkog života.

 

 

 


Znam da će sve ovo za nekoga biti smešno ili ravno utopiji. Ali, nastavi li se negativan trend o kome sam pisao, I kome smo svi svedoci, uskoro neće biti organizovanog navijanja u Srbiji.

 

Preuzeto sa : Fanzin navijaca Partizana

Definicija navijacke grupe beton lige po Vukajliji

Ove navijacke grupe bodre tim u poslednjoj ligi ,imena za svoje grupe uglavnom uzimaju iz svoje okoline pa se ovakve grupe zovu “Ratari”, “Alasi” “Braca ludaci lebac ti jebem”,”Stocari” i tome slicno.Kao i sve ostale grupe i one imaju svoje pesme kojima pomazu timu .Ove pesme su najcesce prerade navijackih pesama iz visih liga. “Tuzno je biti navijac Poljoprivrednika ,sedeti kuci i raniti bika, pa posle slusati po kraju kako FK Mokra bara vase momke na terenu kara” Uz ovako kreativan tekst mora da ide i bubanj.

Bubnjar je po obicaju propali seoski muzicar pa do svog petog piva ,bez obzira sta navijaci pevaju, svira mars na drinu a posle petog samo povremeno osine u bubanj, cisto da bi se javio da je tu.

Zastavu nemaju, zato sto je blagajnik sve pare koje su skupljali proneveri na singl.Na gostovanja se putuje klubskim tamicem. Samo najvatrenijima je dozvoljeno da idu , to jest onima koji su najbrzi i uspeju da uskoce u tamic dok jos ima mesta u prikolici.Novi clanovi ,kao kod svih navijackih grupa prvo treba da se dokazu.Da bi to postigli moraju dva puta u toku utakmice da opsuju protivnicke igrace.Omiljena zanimacije ovakvih drupa je vitlanje sudije po terenu . Svaku utakmicu se tradicionalno juri sudija bez obzira na ishod utakmice i njegovo sudjenje.

Moze da svira i tri penala za domaci tim, navijaci ce i dalje pokuasvati da ga lincuju zato sto nije svirao korner. Najneustrasiviji zahvat ovakvih grupa je lupanje ulucnih bandera,svrljanje po okolnoj posti i slicno. A da niko ne sme da se zaze sa njima pokazuje situacija kada je par njih prebilo dezurnog alkoholicara ispred prodavnice zato sto je rekao da Joca Pizon nema pojma. Tim dogadjajem se jako dice i prepricavaju ga svuda po selu .Kada se razbesne na upravu (to se uglavnom,sasvim slicajno ,desava kada neko od velkikih klubova iz prve lige ima problema sa upravom)napiju se na terenu i razbacaju flase svuda unaokolo, doduse to rade i kada nisu besni ali sa malo manje energicnosti.

Uhapsen i osudjen bivsi igrac Vojvodine zbog distribucije oko 800 kg nedozvoljene supstance

Marselo Pleč uhvaćen u Brazilu u jednom kamionu u kojem je bilo tačno 854 kesica marihuane. Možda je bio na pogrešnom mestu u pogrešno vreme – kaže Klinkert.

Neverovatna vest stiže iz Brazila. Bivši fudbaler Vojvodine, Menhengladbaha i Kajzerslauterna Marselo Pleč je krajem prošle godine uhapšen sa 793 kilograma marihuane!

Ovako je izgledala udarna vest od pre malo vise od 3 godine, kada je nekadasnji fudbaler novosadske Vojvodine Marselo Plec uhapsen u Brazilu sa skoro 800 kg marihuane.

Vest iz grada Toledo u republici Parani je ostala na lokalnom nivou, ali je stigla do nemačkih medija koji su ostali šokirani. On je uhvaćen u akciji specijalnih snaga bezbednosti u jednom kamionu koji je prevozio tačno 854 kesice marihuane.

– Nadam se da će biti oslobođen i da će istraga utvrditi da je nevin – rekao je njegov bivši saigrači iz Borusije Marsel Viček za “Bild”.

Prema njihovim navodima preti mu 10 do 15 godina zatvora.

– Možda je bio na pogrešnom mestu u pogrešno vreme – kaže još jedan bivši saigrač iz Menhengladbaha Mihael Klinkert nadajući se da je Pleč ipak nevin.

On je karijeru završio u Brazilu 2011. godine posle čega je počeo da se bavi uzgojem prasića.

Marselo je godinu dana nakon hapsenja osudjen na 9 godina i 2 meseca zatvora i trenutno je na izdrzavanju robije.

“Malo je verovatno da će presuda biti ublažena”, rekao je advokat 40-godišnjeg fudbalera, koji se posle epizode u Vojvodini vratio kući i završio karijeru u amaterskom Kaskavelu, za koji praktično nije ni zaigrao.

Novac zarađen od igranja za Borusiju Menhengladbah (1999-2005), Kajserslautern (2005/06), Panionios (2006/08), Omoniju (2008/09) i Vojvodinu (2009/10) uložio je u farmu svinja, međutim akcija brazilske policije otkrila je da se na toj farmi nije proizvodilo samo meso.

Pleč će biti na pragu 50. godine kada bude napustio ćeliju, osim ukoliko mu zbog dobrog vladanja ne bude ublažena “robija”.

 

Prica o grupi Zemun Trg (Taurunum Boys)

Septembra 1997. godine osnovan je Zemun Trg. Bila je to utakmica protiv Obilica na nasem stadionu, okacena je prva krpa i taj datum je uzet za osnivanje nase podgrupe. i ako je grupa postojala i pre te 1997. godine, uzeta je ona iz razloga sto od tada clanovi grupe nisu vise isli na druge tribine nego samo na Zemun. Ideja grupe bila je da se pod jedan transparent okupe svi navijaci Zemuna jz donjeg dela grada tj iz dela Zemuna gde se raskrsnice najcesce nazivaju Trgovi, posto u ostalim delovima Zemuna ne postoje Trgovi vec samo ulice.

I ako vecina ljudi misli kad se pomene Zemun Trg da je to zbog Karadjordjevog Trga i pozicije ekipe jos davne 1997. pa do 2003. To nije tacno jer se misli i na ostale zemunske trgove (Avijaticarski, Veliki, Branka Radicevica, Masarikov i Senski) U pocetku centar nase ekipe bio je upravo Karadjordjev Trg, Retrnzija i Belaći, dok se od 2003. Centar ekipe premesta na kej kod stare kapetanije i oko Gospodske i Glavne ulice, pa ubrzo u zemunski park i Vrtlarsku ulicu. Vrlo bitni delovi su i dva brda (Ćukovac i Gardoš) koji teritorijalno i prvobitno nisu pripadali nasoj ideji “donjeg grada” ali su krenuli da idu sa nama i danas su tu!

Nije bilo lako odrzati grupu kada je Zemunaca na tribinu ukupno bilo 8, 12 ili 17, ali neozbiljnost grupe je bila sto godinama i ako su bili redovni nisu napravili transparent a i islo se i pod zastavom “Trouble makers”

Dok je pozitivno za taj period obelezavanje teritorije grafitima na zavidnom nivou za taj period i uvestvovanje u svim incidentima Taurunum Boysa

2003. U grupu ulazi jos mladja generacija i grupa dobija na masovnosti i odradjuju se utakmice na zavidnom nivou, a i incidenti.

2005. U Cacku prezentujemo novi transparent po kome smo i danas poznati (bela krpa, plavi krst sa zelenom okvirom i zuto ispisano ZEMUN TRG) I to postaje i nas pecat grupe gde od te 2005 se radi na marketingu i obelezavanju kraja.

Imamo vise transparenata, grafite i potpise ne mozemo izbrojati, na nasoj teritoriji se ne mogu videti tudji, vise vrsta majica, na kragnicu dve vrste, obicnih vise vrsta, dve vrste salova, jaknu, dve vrste dukseva, kaiseve, dva barjaka, vise dvomotki itd…

Veliki broj mladjih navijaca godinama smo privlacili ka nasoj grupi tako da smo 2007. Napravili Novu Gardu iz koje je ponikao veliki broj Trgovaca a i drugih navijaca nase tribine. Ideja je bila da se mladji okupe oko nekog imena i funkcionisu kao grupa dok ne sazre i udju u Trg, tako da danas imamo podgrupu podgrupe koja se zove “MLADJI TRG”

Bilo je mnogo ljudi koji danas pricaju da su nekada bili ZT, mogli bi ih nabrojati preko 100, ali vremenom se ekipa iskristalisala i sve godine provedene po nizim ligama iskoristila za dobru podlogu i manje gresaka u buducnosti koje smo pravili sa primljenim clanovima, laznih navijaca, krimi likova i anti ultra ljudi… Dosta ljudi koji cine Trg imaju na sebi veliki odgovornost sacuvati ugled grupe koja postoji ovoliko dugo i ostaviti je u prave ruke mladjim generacijama da je prenose iz generacije u generaciju. Tako se danas pojavljuju klinci koji se nisu rodili kada smo osnovani a i nasi clanovi dobijaju prinove i oni rodjenjem postaju TRG, posto koncept nase grupe nije vestacki nego porodican, imamo vise pari braca u grupi, kumove i najbolje drugare. Imamo obavezu i da brinemo o ljudima koji su u zatvoru i osudjeni na dugogodisnje kazne zatvora i uvek se setiti preminulog clana Luke Stanisica (1988-2008)

O nama ima sta da se kaze i ako nismo ni najjaca ni najbolja grupa. Mnogi nas ne vole dol bi neki voleli da ne postojimo. Jedno je sigurno, mi smo vikendom na severu a sledeceg na gostovanju i tako u krug od vikenda do vikenda kao i predhodih 21. godinu tako i narednih 1021.

Top 10 ultra grupa na svetu u 2018. godini

Foto: MN Press

Jedna od najpopularnijih navijačkih online platformi na svjetskom nivou Ultras World je izabrao najaktivnije, jedinstvene i kreativne ultrase u 2018. godini. Navijači beogradske Zvezde dobili su veliko priznanje od urednika koji se bave dešavanjima na navijačkim scenama širom planete. Pristalice crveno-belih su se našle na prvom mestu!

Jedan od opštih kriterijuma koji su uticali na našu odluku gde podržavamo domaće i gostujuće utakmice , kreativne koreografije, piroshove, posete drugim sportovima, akcije na međunarodnim takmičenjima ( Liga Šampiona, Liga Evrope, Kopa Sudamerikana, …) i drugi načini da podržite tim na kreativan način, čak i ako se ultras mora suočiti sa mnogo represije. Bilo je na desetine timova čiji su ultrasi napravili neverovatne akcije tokom cele godine. To je našu odluku otežalo.

Znamo da su neki od vas očekivali da vide svoj tim u ovom videu i možda se ne slažete sa našim rangiranjem. Molim vas, ne zaboravite da je to bila samo odluka UV'Teama i da je nemoguće napraviti listu sa kojom se svi slažu. Takođe je važna činjenica da su postojali timovi od kojih nismo mogli da nađemo video snimke iz njihovih najupečatljivijih akcija (choreos, piroshovs, …).

Takođe nismo dobili dozvolu od nekih kanala da koristimo njihov materijal. I dalje se nadamo da ćete uživati u ovom videu i uzbuđivati se za nadolazeću godinu, koja će, nadamo se, ponovo biti puna velikih akcija ultrasa širom sveta. Naš cilj je da ujedinimo i inspirišemo ultras, širimo našu strast i ideje, a ne da se borimo na internetu! napisali su iz Ultras Worlda. 

Pogledajte cijelu listu

Navijački pokret u Vojvodini: Nastanak Firme

Mi, društvo iz kraja počeli smo da odlazimo redovno na Vošu 1984. godine. Imali smo 10-11 godina, išli smo na jug i odatle bodrili momke u crveno-belim dresovima. Prvih par sezona, nismo imali mnogo razloga za slavlje, jer je Vojvodina bila prilično loša, a sve je kulminiralo ispadanjem iz prve lige na kraju sezone 1985/86. Sa istog mesta propratili smo i celu drugu ligu, i bili svedoci gradskog derbija sa Novim Sadom. U to vreme, na stadionu je uvek bilo oko 5000 ljudi, što je neuporedivo više od današnje brojke, a derbi protiv Kanarinaca opravdao je svoj naziv u svakom smislu.

Na tekmi koja je igrana na našem stadionu, Gojka su panduri spakovali u maricu, koja je bila parkirana u prolazu između tribine i kućice, i razvalili ga od batina, a sve zbog pet-šest upaljenih dimnjaka. Njega su dugo imali na piku, pošto se isticao kao vođa. Još tada, ograda južne tribine bila je ukrašena transparentima, ali su to uglavnom bile klasične dugačke crveno-bele zastave bez natpisa. Izdvajala se Šimina crvena sa ćiriličnim natpisom Vojvodina i belim poljima na oba kraja u kojima su bili grbovi kluba.

Povratak u prvu ligu izboren je ekspresno, a mi smo svaku narednu utakmicu iščekivali sa nestrpljenjem. Bili smo previše mladi da bi nešto konkretno uradili, ali smo isto tako bili svesni činjenice da ako ništa ne napravimo mi, neće imati ko. Šima je po povratku iz vojske voleo da bude sa nama u ekipi na tribini, jer se znalo da je na nas uvek mogao da računa kada je navijanje bilo u pitanju. Često smo pričali kako bi bilo dobro da se svi premestimo na istok i probamo da ujedinimo sve navijače u jednu grupu. Jug je bio dobra tribina, ali predaleko od svih zbivanja. Bili smo kao u nekakvom budžaku. Nikada se nismo čuli na tv reportažama, a i kamere su, kao po nepisanom pravilu, zaobilazile da snime radost navijača posle gola Vojvodine. Šima je redovno furao onaj njegov dupli England šal, koji je u to vreme bio kao relikvija, kao i zastavu „britanku“, zbog koje je jednom prilikom najebao od pandura. Jebi ga, to je bilo vreme kada su se navijači svih timova takmičili ko će isfurati više stranih šalova. Što je ime kluba bilo nepoznatije to si bio veća faca. Bilo je sranje što nigde nisi mogao da kupiš šal Vojvodine, osim onih svilenkastih krpica na tezgama ispred stadiona. A onda je odjednom pandurima pukao film, pa su odlučili da više ne dozvoljavaju unošenje stranih obeležja na tribine, pošto se time navodno ruši bratstvo i jedinstvo. Mi smo se ložili na Engleze u svakom smislu. Slušali smo pank, pratili englesku ligu, kao i dešavanja na tribinama na ostrvu. Išli smo na jug Marakane kada je Engleska demolirala Jugoslaviju sa 4:1 u novembru 1987, i bukvalno sve vreme buljili desno, u prepuni kavez. Kakvo je oduševljenje nastalo kada je u „Sprintu“ izašao tekst o engleskim huliganskim ekipama, uz nekoliko, do tada, neviđenih fotki. Tada smo se prvi put upoznali sa Inter City Firm, Buschwhackers, Headhunters, Zulu Warriors, Red Devils, Service Crew… Bili smo još uvek klinci, sedmi-osmi razred osnovne škole, a kapirali smo ceo fazon jako brzo. Na ogradi južne tribine našeg stadiona bilo je sve više zastava. Pravio ih je ko je kako stigao, bez ikakve organizacije. Nas deset smo imali bukvalno svako svoju zastavu. Većina ih je bila na isti fazon, iscrtana markeirma ili autolakovima uz pomoć šablona od samolepljivih tapeta na belim čaršafima. Na jednoj crvenoj pisalo je Red Wizards, na drugoj koja je bila pola crvena pola bela – Voša Is The Best, na trećoj Tulips, pa Total Chaos. I Krčedinci su imali svoju, koja je bila na bukvalno svakoj utakmici. Ne tekmi protiv Dinama koju smo dobili sa 3-2, u decembru 1987, ograda juga je bila premala da na nju stanu sve zastave koje smo imali.

Uoči te tekme bila je dobra šorka sa Purgerima u centru grada. Ušli smo u prolećnu sezonu sa sve većom željom da se prebacimo na istok, jer je tamo uveliko bila i grupa starih Slaninara (danas većinom članova Stare Garde). Na tekmi protiv Slobode iz Tuzle, koja je igrana 20. marta 1988. Šima je odlučio da sa grupom nas klinaca pređe na istok, vođen logikom, da će nam se i ostatak juga priključiti ako ne na toj, onda već na prvoj sledećoj utakmici. Došli smo do tribine i imali šta da vidimo. Panduri su nas na prilazu istoku pitali: „Gde će te tamo, jeste li ludi, sve je puno Tuzlaka!“ Ušli smo unutra i bili šokirani prizorom. Istok je bio pun navijača Slobode. Bilo ih je sigurno preko 500, možda i celih hiljadu. Navikli smo da cigani i grobari imaju veliku podršku u Novom Sadu, ali Tuzlaci da dođu u tolikom broju… delovalo je gotovo nestvarno! Sloboda je te sezone igrala dobro, i u tom momentu bila među prve tri ekipe na tabeli. Ipak, to nisu bili ultra navijači poput nas, već obični matorci, ljudi od po 30 i više godina, glavati Bosanci, fudbalski simpatizeri ili kako god. Niko nam od njih ni reč nije rekao, nije bilo čak ni prekih pogleda. Oni su došli da se provesele u Novom Sadu, neki su čak jeli na tribinama iz novinskih smotuljaka. Prilikom izlaska ekipe Vojvodine na teren, svi su poskakali na noge i onako neartikulisano počeli da skandiraju: „Evo naše žrtve!“

Mi smo sve više vapili za organizacijom i grupom koja će ujediniti sve Vošine navijače. Na red je došla i čuvena sezona, kada je naš tim osvojio drugu titulu. Sam start sezone bio je kao iz snova, pobeđeno je Sarajevo na Koševu na penale, a potom i splitski Hajduk sa 2-0. Prepuni jug znao je da proslavi pobedu, a ubrzo posle toga sa crvene zastave Red Wizards odšili smo slova, došili ispod belo platno i napravili prvu zastavu Novo Naselje. U novembru 1988. otišli smo na gostovanje u Suboticu. Većina nas je ofarbala face u vozu, pola crveno, pola belo, a tokom celog puta se polemisalo ko će upaliti jedinu baklju koju smo imali. Taj ko bi se prihvatio toga, pogotovo na gostovanju, unapred bi sebi prepisao dobre batine od murije. Tako je i bilo, visoki Denis ju je zapalio nakon pobedonosnog gola, a potom bio dobro ispendrečen.

Krajem jesenjeg dela sezone konačno smo se preselili na centralni deo istočne tribine, sa koje je proslavljena pobeda u poslednjem kolu protiv Partizana i jesenja titula. Te zime, u prodavnici sportske opreme Sport, preko puta Bazara, pojavili su se vuneni crveno-beli šalovi sa malim natpisom Vojvodina na jednom kraju. Naravno da smo ih svi pokupovali. Sad kada smo svi bili na istoku bilo je pitanje trenutka kada ćemo svi stati iza jednog naziva. Šima je sa još par momaka predlagao da se nazovemo Vojvode. Ime se svima svidelo. Bilo je srpsko, a i slično imenu našeg kluba, ali smo ubrzo u Sprintu pročitali pismo nekih navijača koji su se tako potpisali pa se od tog naziva i odustalo. Kako nam je uz fudbal muzika igrala sve značajniju ulogu u životu, bend Cockney Rejects jedan je od najzaslužnijih što smo masovno zavoleli West Ham.

Stalno nam se po glavi motalo ono njihovo ICF. Nas par, predložilo je Šimi da od njih i uzmemo naziv, ali da ne iskopiramo baš sve, već da umesto Inter City ubacimo Red. On je naravno to oberučke prihvatio i još dodao čekiće u sredinu. Prvu zastavu napravili smo od čaršafa i stolnjaka koje smo pomažnjavali u „Ribaru“ (crvene), „Lipi „(narandžaste) i „Dalmaciji“ (žute). Tim redom smo ih i poslagali na oba kraja, dok je u sredini bilo belo platno sa crvenim natpisom Red Firm. Zastavu je sašila Šimina mama Ratka, kao i većinu drugih koje su se tih godina kačile na ogradi. Ta žena je bila neverovatna. Mislim da nikada nisam upoznao strastveniju porodicu kada je u pitanju ljubav prema Vojvodini. Otac Nikola, non stop je išao na utakmice, a vikendom je često pravio turneje po novosadskim stadionima (sa Kabela, na Indeks, pa na Vošu, a sutradan na Slaviju…). Kad god bi ga pitali da prokomentariše novu Vošinu pobedu te sezone, samo bi skeptično vrteo glavom.

Stalno je glumio nezadovoljstvo, a u stvari se suzdržavao da ne eksplodira od sreće. I Šimine sestre Maja i Bilja, nisu propuštale ni jednu utakmicu. Ipak, keva je bila priča za sebe. 24 časa dnevno žena je bila za mašinom i šila zastave, barjake, kačkete… Bili su to oni legendarni kačketi u engleskom fazonu, kada smo svi pomažnjavali od kuće rendgen snimke i od njih pravili šiltove. Sa Šiminu kevu vezano je i nekoliko anegdota… Na jednoj tekmi protiv Partizana, dvojica grobara uletela su u teren i dotrčala do istočne tribine, pokušali su da pocepaju onu drugu, narandžasto-ljubičastu Red Firm zastavu. Žena, kada je videla šta se dešava, skočila je i izvukla skakavac. Psovala ih je u stilu: „Majku vam vašu, pa ja sam tu zastavu celu noć šila!“ Na sreću, panduri su zaustavili i njih i nju. Drugom prilikom, takođe protiv Partizana, dok se vraćala kolima kući ka železničkoj stanici, izvila se kroz prozor i dograbila grobarski šal iz kola koja su stajala na semaforu u traci pored. Nereteko je koristila i to što je bila žena u godinama, koju niko nije pretresao na ulazu, pa je unosila na tribine petarde i pirotehniku. Još jedan od legendarnih trenutaka vezanih za Šiminu kevu je i onaj kada joj je u goste došao brat iz Bosne, a ona ga dočekala na vratima, ostavila samog u stanu i otrčala na Vošu…

Da se vratimo formiranju Red Firma… Na istoku je u tom momentu bilo dosta manjih ekipa: Novo Naselje, Tulips, Beer Drinkers, Barabe, Red Fuckers, Red Crew, Liman boys i mnoge druge, ali je formiranje Red Firm-a konačno bio pravi potez. U toj prvoj ekipi bilo je nas 10-15: Šima, Mare, Sale Mandov, Sima, Đoka, Siks… Početkom aprila 1989, Vojvodina je igrala protiv Vardara, a mi smo jutro pre tekme, upali na neko gradilište u kvartu i pokrali široke vodovodne cevi. Isekli smo ih, izlepili platnom i izolir trakama i od njih napravili petnaestak bubnjeva. U međuvremenu, napravili smo i desetak šalova, kada smo na onim iz „Sporta“, uz pomoć šablona i autolaka ispisali Red Firm. Ubrzo su urađeni prvi kačketi i majice, bele sa crvenim natpisom grupe i siluetom skinheda pored kojeg je pisalo „Loud, Proud & Strong“. Iz utakmice u utakmicu broj članova Red Firma bivao je sve veći, da bi vrlo brzo taj naziv bio opšte prihvaćen od svih navijača Vojvodine.

Uz Šimu, u prvoj ekipi bilo je 50-tak starijih momaka, uz bar još toliko nas klinaca. Uz gore pomenute tu su bili i: Žip, Kiseli, Vuja, Pićuka, Kec, Deja, Tuzlak, Goran, Đole baletan, Dec, neizbežni veterani Ferika i Fale, kasnije i Sale Mostarac i mnogi drugi. Utakmica koja je odigrana na našem stadionu, u sredu 19. aprila 1989. ostaće urezana u srcima svih Vojvodinaša kao jedna od najveličanstvenijih. Igrali smo protiv cigana, koji su bili ubeđeni da će nas dobiti i prići nam na samo dva boda razlike. U prvom poluvremenu, Piksi je dobio nezapamćene batine na terenu, a potom su naši bekovi, Buda Vujačić i Mijić, projektilima zapečatili sudbinu cigana. Istok je bio u delirijumu. Ne pamti se da je stadion bio tako pun još od utakmice sa Seltikom 20-tak godina ranije. U jednom momentu upalili smo veliki broj rozih dimova, pa je i murija uletela sa pendrecima na tribinu. Velika pobeda od 3-1, proslavljena je u centru grada u kafanama „Ribar“ u Dunavskoj ulici i na Trgu mladenaca u „Marini“. Potom su usledila dva poraza na gostovanjima protiv Želje i Rijeke, nakon kojih su se cigani ponovo primakli na samo tri boda pet kola pre kraja.

Ipak, već u narednom meču stvari su legle na svoje mesto pošto je Vojvodina savladala Spartak sa 2-1, a Zvezda izgubila od Dinama sa 1-0. U momentu kada je spiker na stadionu objavio rezultat utakmice u Zagrebu, jedan deo nas počeo je da skandira „Dinamo, Dinamo!“ vodeći se isključivo navijačkom strašću. Nakon toga, grupa lokalnih grobara i cigana, osetila se uvređenim, što smo mi, navijači Vojvodine, skandirali protiv Zvezde. Malo nam je bila muka od svega toga i sagledavanja situacije na taj način. Bilo nam je jedino bitno da Zvezda (koja je većinu utakmica tog proleća dobila pod čudnim okolnostima) izgubi od bilo koga, i da Vojvodina konačno osvoji toliko željenu titulu. Ti paćenici su, umesto da bodre svoje timove, na poslednje dve utakmice koje su igrane na našem stadionu, protiv Čelika i Slobode, išli na sever i navijali protiv Vojvodine. Ipak, Voša je zahvaljujući fenomenalnim partijama kod kuće (15 pobeda, 1 remi i 1 poraz) u pretposlednjem kolu, protiv Slobode slavila sa 4-2 i obezbedila titulu. Trenutak za istoriju. Sudija svira kraj – mi svi ulećemo u teren i počinje neviđeno slavlje. U svoj toj gužvi podeljeno je i par šamara nekolicini najbučnijih sa severa. Bila je to naša velika pobeda. U sezoni kada smo osnovali Red Firm, Vojvodina je osvojila titulu!

Taj prvi Red Firm transparent, bio je kratkog veka, pošto je na glup način izgubljen u Beogradu nakon utakmice poslednjeg kola protiv Partizana. Bili smo smešteni na severu stadiona JNA, kada je tokom utakmice upala grupa cigana. Dule Francuz, pevač Anateme, sam je uleteo među njih i bukvalno ih razjurio. Ubrzo se tu stvorila i murija i sve se smirilo. Kada se tekma završila krenuli smo ka Prokopu. Jedan od mlađih momaka, baš onaj kod kojeg je stajala zastava, izdvojio se iz grupe i zastao da piša. Spustio je ranac pored sebe, kada su mu s leđa pritrčala dvojica cigana i maznuli mu ga. On je sam krenuo za njima, ali su oni imali uigranu varijantu, pa su ranac prebacili trećem liku koji se nalazio sa druge strane ograde neke škole. Naša kolona je već dobro odmakla, a svega par najsporijih ukapiriali su da se nešto dešavalo tad već daleko iza njihovih leđa. Kada su videli o čemu je reč, pojurili su nazad. Momak koji je ostao bez zastave, uspeo je da skine jednog cigana sa ograde, dok su ostali pobegli sa plenom i ostavili svog drugara.

Taj nesretnik dobio je takve batine, da ga je bukvalno deset ljudi izgazilo i ostavilo bez svesti da leži u krvi. Većina grupe, tek u vozu je saznala da se nešto uopšte i desilo, ali to su još uvek bila vremena kada se o takvim stvarima nije vodilo puno računa. U vozu je potom bila blesava atmosfera, niko nije puno mario zbog izgubljene zastave, svi smo još uvek bili opijeni slaviljem zbog pet dana ranije osvojene titule. U jednom momentu, neko je u svom tom pijanstvu i ludilu, zapalio dimnjak, uleteli su panduri, pa je došlo i do makljaže u jednom delu voza, kada je jedan Firmaš aktivirao protivpožarni apart. Leo s Naselja je tom prilikom, bežeći od murije kroz vagon, otvorio vrata i dok je voz još uvek bio u pokretu, nerazmišlajući iskočio i jedva preživeo. U novu sezonu, ušli smo sa novim drugačkim Red Firm transparentom, narandžasta podloga – ljubičasta slova (nemam pojma kome je na pamet pala ideja da izabere te boje, ali su u to vreme ograde tribina na svim stadionima bile šarene), a napravljeni su i prvi veliki barjaci. Potom je na red došla ona, verovatno najlepša, Red Firm Novi Sad, čije štampanje je pomogao veliki Vojvodinaš Bare, vlasnik komisiona Renesansa. Ubrzo se Jugoslavija raspala, a naša navijačka grupa, poput većine drugih, time mnogo izgubila. Usledio je težak period preživljavanja u svakom smislu… ​

Na samom početku osnivanja Red Firm ipak je ostala inicijativa da se grupa naziva na našem jeziku, pa je tako i krenula priča o Firmi kao prevodu sa engleskog na srpski jezik naravno bez onog „Crvena“. Dakle, Red firm i Firma su bili ista stvar, koja će, na neki način zbog različitog gledišta starih pripadnika i novih nadolazećih generacija u jednom razdoblju tumačiti kao 2 odvojene grupe, što su naravno one i svojim postupcima kasnije i dokazale kroz odvojeno delovanje sa različitih tribina. U burnoj istoriji naše grupe ipak je sve leglo na svoje, tu gde treba i da bude, Firma i Red Firm opet čine jednu celinu.