Film o 30 godina navijacke ljubavi!

Nakon sto je NK OSIJEK izborio prvoligaški status u bivšoj državi, Gradski vrt je bivao sve puniji i polagano je stasala skupina najbučnijih navijača. Od 1972. do 1978. godine navijačka skupina djeluje pod imenom ŠOKCI, od 1986. (na uzoru po tada najstariju i najpoznatiju navijačku skupinu Torcidu) pod imenom OSIJEK TORCIDA, a 1988. dogovorilo se da se uzme neko jedinstveno ime po kojem ćemo biti prepoznatljivi, izbor je pao na KOHORTA. Pojam “Kohorta” dolazi od latinske riječi cohors (što je ila osnovna pješadijska taktička jedinica Rimske vojske – deseti dio legije. U vrijeme rimskih careva cohors je brojio 400 do 600 ljudi).

Prvo nogometno ludilo Osječane je protreslo sedamdesetih godina. Kvalifikacijska groznica u gradu na Dravi vladala je u doba drugoligaškog “haračenja” Lukačevića, Čordaša i Grnje, kada se za Gradski vrt morala gotovo danima unaprijed rezervirati i ona najlošija ulaznica, a kako bi se uživo vidjelo kako bećari svima trpaju po pet-šest komada. Isto se tako i kolektivno plakalo i prešutno su objavljivani pravi gradski dani žalosti kada se tragično, nespretno i nezasluženo ispadalo iz prvoligaških kvalifikacija. Posebno se, dakako, pamte one već legendarne sa Zagrebom 1973. godine kada je u uzvratnom susretu u Maksimiru i postavljen još danas važeći rekord najvećeg hrvatskog stadiona. Više od 60 tisuća ljudi pratilo je dramatični rasplet nakon neodlučenih 2:2 i rulete penala koja je odvela zagrebaše u Prvu ligu, a po upornom srpanjskom zagrebačkom pljusku te večeri je plakalo i više od trideset tisuća osječkih navijača koji su se tužnom karavanom vraćali u svoju Slavoniju.

Potkraj sedamdesetih, zapravo točno 6. svibnja 1979. zapamćena je najveća blamaža koja je tada na dugo vrijeme udaljila navijače iz Gradskog vrta. Također već čuvena, ali po lošem, bila je tadašnja prozirna namještaljka Osijek – Crvena Zvezda (2:2), Zvezdin izjednačujući pogodak već nakon isteka vremena iz nepostojećeg jedanaesterca. Opća blamaža koju je isceniralo klupsko rukovodstvo, a koje je bilo preslikano gradsko političko, dakle (veliko)srpsko, a prisilno nametnuto igračima. Ali, nikako nije sjelo navijačima od kojih su se mnogi tada i trajno ohladili od dolazaka na osječki stadion. A bili su taman dobili svog prvoligaša i svog mezimca.

Početkom osamdesetih, kao i svuda na ovim prostorima, začeto je organizirano navijanje ljubitelja nogometa. Stariji navijači su se razišli nakon blamaže sa Zvezdom, a mlade snage su se organizirale po uzoru na ipak najjaču i tradicijom najbogatiju splitsku Torcidu, pa smo se i mi nekako spontano isprva prozvali Osijek Torcida. Tijekom 1988. godine sazrela je i svijest o nužnoj originalnosti naziva i izabrali smo ime Kohorta.

Pratila je Kohorta svugdje Osijek, negdje u većem, negdje u manjem broju. Najnapetije utakmice bile su sa spskim klubovima. Gostovanja u Beograd imala su posebnu draž, ali i u Novi Sad gdje je Kohorta uvijek išla u velikom broju i cijeli Novi Sad je znao što je to kad dolazi Kohorta.

Domovinski oslobodilački rat je, razumljivo, ozbiljno prorijedio navijačke redove. Velika većina momaka se uključila u ZNG i HV, mnogi su poginuli ili bili ranjeni. Nogomet je zaista opravdano bio u drugom planu. Smirivanjem situacije smo se malo po malo oporavili. Istina, prava reanimacija i navijačka renesansa “poklopljena” s klupskom uslijedila je sezone 1994./95. Iz tog doba najviše se pamte gostovanja u Zagrebu, kada je u Maksimir ili Kranjčevićevu Osijek pratilo i više od 1000 navijača. Također u pamćenju će svima ostati utakmica sa Marosnijom kad smo po prvi puta u poviejsti izborili nastup u Europi. Unatoč pljusku, atmosfera je bila odlična, a po završetku utakmice cijeli istok se preselio na teren i slavio s igračima.

Nažalost prvi nastup u Europi Osijek je odradio kao domaćin Slovanu iz Bratislave na stadionu u Kranjčevićevoj. Zbog vojnoredarstvene akcije “Oluja” nije se moglo igrati u Osijeku. Nažalost zbog opće mobilizacije i malo navijača je moglo popratiti taj prvi povijesni nastup u Europi.

Navijačke skupine se međusobno ne moraju voljeti, uostalom raritetno i jest kada se ponekad zavole. Nekog se ne mora voljeti, ali ga se ipak može cijeniti. Kroz povijest najlošiji su odnosi s BBB (posebno se pamti paljenje mrtvačkog sanduka s natpisom ‘Dinamo’ na utakmici u Osijeku 1996. godine) i vinkovačkim Ultrasima. U novije vrijeme i sa Armadom i Torcidom.

Proljeće 1999. je proteklo u znaku pripremanja i kluba i navijača za povijesno finale kupa sa vinkovačkom Cibalijom i mogući prvi trofej nogometnog kluba Osijek! Već od prije Kohorta je imala veliku bijelo-plavu zastavu (40×9 metara), mnoštvo transparenata, a neposredno prije finala, na utakmici Osijek – Croatia (Dinamo) predstavljeno je desetak novih bijelo-plavih zastava. Kohorta je na finalu u Maksimiru bila maestralna… Oko 2600 navijača je doputovalo u Zagreb i smjestilo se na južnoj tribini najvećeg hrvatskog stadiona. Malo su posustali u drugom poluvremenu, sputani očajnom igrom Osijeka, ali ih je izjednačenje u 90. minuti opet podiglo na noge, a nakon zlatnog gola Davora Lasića u 97. minuti slavlju nije bilo kraja. U Kupu Uefa igrali smo protiv slavnog londonskog West Hama. Prva utakmica igrala se u Londonu. Kohorta je otišla u London jednim autobusom. Cijelu utakmicu ludo navijanje unatoč negativnom rezultatu. Po završetku utakmice cijeli stadion oduševljen navijanjem Kohortaša nam je zapljeskao. U uzvratu Osijek je opet poražen, ali atmosfera je bila pakelna, pjesma nije prestajala 1.5h prije utakmice pa sve do kraja.

Ipak sezona 1999/2000 (jesenski prvaci I. HNL) ostavlja najljepša sjećanja, NK Osijek hara I HNL, prolazi 2 kola Kupa UEFA, te nes(p)retno ispada u 3 kolu od praške Slavije. Kohorta masovno odlazi u Beč (1000 ljudi), još masovnije u Prag sa 10-tak autobusa, ali i mnoštvom osobnih automobila (1500 ljudi). Na domaćoj utakmici protiv Slavije bio je krcat Gradski vrt. To je bila sezona Nenada Bjelice (najbolji igrač I HNL), ali i svih ostalih igrača, dok financijska situacija u klubu nije naprasno prekinula osječku nogometnu bajku! Na kraju sezone smo završili tek treći i tad počinje crno doba bez nastupa u Europi, koje nažalost traje još uvijek.. Još i danas na nekim utakmicama ćete čuti JEDAN JE BJELICA NENAD, kao sjećanje na nedovršenu osječku bajku.

Nakon te nedovršene “nogometne bajke” sve je u Gradskom vrtu krenulo naopako. Ali nažalost i među navijačima, slaba gostovanja, navijanje samo na derbijima, skoro nikakva organizacija.

U sezoni 2002./2003. počinjemo se ponovo organizirati, prvenstveno preko interneta. Okluplja se mlađa ekipa i uz pomoć starijih stvari ponovo kreću na bolje. Rade se novi lijepši transparenti, šalovi i ostali rekviziti. Selimo se i na jugoistočnu tribinu. U ožujku slavimo 15. rođendan na utakmici sa Cibaliom. Ukupno 150 baklji, dimne, mnoštvo zastava… odlično izdanje koje će se dugo pamtiti. Ideja “jugoistok” nije zaživila kako smo očekivali (ali se ekipa profilitrala i ojačala) pa se već u narednoj sezoni se vraćamo na sredinu istoka i nastavljamo uzlanom putanjom.

Sezona 2005./2006. donosi našu novu renesansu. Već prije sezone je održana skupština, dogovoreni neki ciljevi i smjernice rada. Nekako u isto vrijeme došlo je do smjene uprave u klubu. Velika obećanja o borbi za prvaka, dolazak novog trenera i stvorila se euforija. Dobivamo i prostorije za našu udrugu, pa se organiziraju koreografije, gostovanja se napokon odrađuju u pristojnom broju (prosječno 100-tinjak ljudi), bakljade su ponovo zaživile… Nakon dugo vremena odrađeno je jedno masovno gostovanje, 800 ljudi u Vinkovcima. Odlična sezona za nas, sve što smo gradili kroz zadnjih par godina napokon dolazi na vidjelo, mlađa ekipa je uspjela vratit Kohortu u vrh navijačke scene. Nažalost rezultati kluba i nisu nešto bolji, već naredne sezone opet dolazimo u situaciju da se borimo za ostanak, jača represija policije, no mi ostajemo konstantni i ne posustajemo.

Baš zbog te represije krajem sezone 2006/2007 odlučujemo se na kratki bojkot utakmica. Brojne zabrane koje smo dobili u kratkom razdoblju većinom zbog gluposti, maltretiranja od strane policije prilikom odlaska na gostovanja, bila su povod da krenemo u bojkot i tako ukažemo javnosti na naš problem. Bez nas na stadionu nije bilo ništa više ljudi, čak suprotno (ma da se po medijima stalno pričalo kako zbog „huligana” gledatelji ne dolaze). Nažalost ostale grupe nas nisu i aktivno podržale u našoj akciji, ništa se nije ni pokrenulo idućih godina, a zakon se sve više pooštravao i represija nastavila…

2008. godine obilježavamo velik jubilej, 20 godina pod imenom „Kohorta”. Bogat sadržaj smo organizirali. Počelo je u četvrtak s promocijom našeg filma „Kohorta 20 godian ponosa”, te karuselom po gradi. Petak je bio rezerviran za veliki rođendnaski koncert u dvorištu naše udruge, a u subotu je bile centralna proslava na utakmici s Rijekom. Nažalost kiša koja je padala cijeli dan malo je pokvarila proslavu, ali i unatoč vremenskim ne prilikama proslava je bila na razni. 2 koreografije, 2 bakljade i pobjeda 1:0.

Iduće sezone 2008/2009 odlučujemo se ponovo za povratak na jugoistok. Ovaj put je to sve puno ozbiljnije, ekipa je stasala i bilo je pravo vrijeme za odvajanje od simpatizera na zasebnu tribinu. To će idućih sezona se pokazati kao pun pogodak…

Navijačke priče: Avelino – Napoli

20. septembar 2003, u okviru 2. lige sastali su se Avelino-Napoli, utakmica se nije igrala kao i obično nedeljom, nego u subotu uveče. Sve se desilo u Avelinu, oblast Kampanija (Kampanija je italijanska regija gde igraju Napoli, Salernitana, Kaveze, Avellino…). Tog dana jedan od navijača Napolija je poginuo u pokušaju da pobegne od policije posle incidenta na samom ulasku na stadion. Pre svega treaba nešto znati, Avelino -Napoli je derbi, i velika je zainteresovanost navijača koji nestrpljivo čekaju ovu utakmicu. Tokom 80-tih godina utakmica između Avelina i Napolija je bi klasična utakmica prve lige, ali od tada ova 2 kluba, posebno Avelino, tonu sve niže.

Na stadionu “Partenio” atmosfera je bila vruća, očekivao se veliki broj gostujućih navijača, njih 5000 je ušlo na tribinu, a još 2000 bez karte, traže način da uđu i počinje prvo koškanje sa policijom. Nekoliko navijača Napolija je preskočilo ogradu kako bi ušli na stadion i pobeglo od policije koja je krenula da bace suzavce i bije sve pred sobom. Da bi ušli na stadion morali su da pređu preko plastične ploče, koja nije bila napravljena da bi se hodalo po njoj.U trenutku kada je Serđo Erkolano prelazio ploča je pukla i ovaj 19-godišnji mladić pada sa 20 metara visine.

Hitna pomoć je stigla mnogi kažu mnogo kasno, tek nakon 25 minuta. I tek tada prebacuju Erkolana u hitnu službu. Mauricio Kapoco, advokat porodice Erkolano, je izjavio: “Nakon napada policije, nekoliko navijača je probalo da pobegne kroz taj prolaz. Ovi stariji su bili oprezni jer su znali da je plastika i da može svakog časa da pukne. Serđo je bio ne iskusan i nije obraćao pažnju na to. Ne mogu da shvatim razlog tolikog kašnjenja hitne pomoći. Da bi stigli do Serđa bilo je dovoljno otvoriti jednu kapiju, ali izgleda da je neko izgubio ključ od te kapije.”

Vest da je jedan dečko teško ranjen prebačen u hitnu službu, proširila se po tribini i atmosfera postaje sve vrelija i vrelija. Navijači Napolija skidaju zastave i počinju incidenti na terenu, ne između igrača, već između navijača Napolija i policije. Policija u znatno manjem broju je bukvalno oterana i primorana da pobegne u svlačionice. Situacija se smiruje tek nakon intervencije policije koja pristiže i koja uspeva da vrati navijače na tribinu. Oko 21 sati sudija i kapiteni obe ekipe odlučuju da odlože utakmicu, jer ne postoje uslovi za igranje.

Ali ta odluka nije odmah preneta navijačima na stadionu da bi se sprečili novi incidenti. Na kraju se ispostavilo da su igrači i rukovodstvo Avelina hteli da igraju, ali igrači Napolija ne, jer su im navijači pretili da ce ih ubiti ukoliko budu igrali. Erkolano je stigao u hitnu službu u kritičnom stanju, zadobio je težak potres mozga, i nije mogao biti operisan. Njegovi drugari kažu da je bio miran i stidljiv dečko, odličan student. Kažu da tog dana nije hteo da uđe bez karte, nego da se uplašio i krenuo da beži od policijskih suzavca. Pratio je Napoli svake nedelje sa Kurve B, ali nije bio član nijedne grupe.


Erkolano je još jedna žrtva ma fudbalskim utakmicama. Mediji su i ovo iskoristili da osude navijače i navijački pokret i izjavljuju da bi trebalo povećati broj policije na utakmicama i pooštriti kazne za navijače. Posle ove utakmice 43 navijača Napolija će biti kažnjena i neće moći da ulaze na stadione naredne 3 godine. Njih četvorica će morati da provedu čak 4 godine u zatvoru, a još dvojca po 16 meseci.

izvor: curvasrb.weebly.com

Poruka Našeg Hajduka Štimcu i Bujancu: Gori ste od najgorih četnika!

Torcida je skoro objavom na društvenoj mreži “Facebook” zaprijetila Igoru Štimcu da više “nije dobrodošao južnije od Svetog Roka”. Uz objavu na svom službenom Facebook profilu, navijači Hajduka postavili su fotografiju transparenta na kojem piše: “Hajduk živi vječno, a vi dok vas ne uvatimo!”

Bivši kapetan i sportski direktor Hajduka Igor Štimac prije 4 dana je gostovao u tv-emisiji kod osuđenog dilera i neonacista Velimira Bujanca. Takozvani voditelj nazvao je nekadašnjeg lidera Torcide, pokojnog Žana Ojdanića – Jovanom Ojdanićem i isprovocirao navijače Hajduka i branitelje s kojima je Žan sudjelovao u obrani Hrvatske tijekom rata.

Mnogo žestoka reakcija stigla je iz Udruge Naš Hajduk, koju Štimac optužuje da silovanjem zakona izvlači novac iz kluba. Članovi Našeg Hajduka, koji imaju dio vlasništva u klubu, napisali su u službenoj objavi da će na svaki mogući način obraniti spomen na svoje prijatelje. Štimcu su poručili da je gori od najgoreg četnika.

”Jadni i bijedni narkomani, nasilnici, svodnici, propali poduzetnici i kukavice večeras su se, uz uobičajenu dozu svojih laži i proljeva, dotaknuli i nekih velikih ljudi kojima u normalnoj državi ne bi mogli ni obrisati cipele. Obranit ćemo spomen na naše prijatelje, na svaki mogući način, to vam poručujemo. I da, gori ste od najgorih četnika”, poručili su iz Našeg Hajduka.

Revolucija u svijetu ultrasa: Genijalna 3D koreografija navijača Bazela

Švicarski Bazel je za vikend na svom terenu dočekao Zurich u derbiju 17. kola švicarskog prvenstva te u izravnoj borbi za drugo mjesto slavio s 2:0. Poslije utakmice se ne prestaje pričati o nevjerojatnoj koreografiji navijača Basela koja dosad nije viđena na navijačkim tribinama.

Ove godine klub slavi 125 godina postojanja a mi smo već vidjeli dosta fenomenalnih navijačkih koreografija njegovih pristalica. Ekipa Bazela je šampion Švicarske osam godina za redom, a ova sezona je nešto drugačija jer već zaostaju 19 bodova za ekipom Young Boysa. Sa ovom koreografijom navijači su htjeli pokazati dobro i loše vrijeme kluba, dobro vrijeme je u crvenom “Sunneschiin” sa prvom bojom kluba i loše vrijeme u plavom “Raage” koja je druga boja Bazela.

Bazelovi ultrasi na svojoj glavnoj tribini podigli su dvostruku 3D koreografiju, što je dosad nezapamćeno kada je navijački svijet u pitanju. Tako su Švicarci jedan dio te revolucionarne koreografije mogli vidjeti kroz plavo staklo 3D naočala, a drugi kroz crveno.

Pogledajte kako je to sve izgledalo uz video priloge i slike.

(VIDEO)Navijači Panathinaikosa bacili bombu među navijače Olympiakosa

Kada pričamo u navijačkoj sceni u Evropi ili cijelom svijetu, u grčkoj definitivno nikad nema dosade. Bilo da je fudbal, košarka, vaterpolo… njima nije bitno.

Kad igraju Panathinaikos i Olympiacos, navijači oba kluba spremni su da se poubijaju ako treba. Historijska priča o rivalitetu ova dva grčka kluba je dosta specifična, ali o tome nekom drugom prilikom.

Prije tačno deset godina svjedočili smo nezapamćenim neredima na vaterpolo utakmici ta dva kluba kad su navijači PAO-a najprije noževima napali igrače najvećeg rivala, a onda su iščupali semafor i bacili ga u bazen u kojem su bili igrači Olympiakosa.

Velika netrpeljivost i amonzitet između navijačkih skupina ta dva kluba ne poznaje granice, a da je tako uvjerili smo se prije nekoliko dana kad se u Ateni dogodio jedan od najtežih navijačkih incidenata u dugoj povijesti mržnje tih dviju navijačkih skupina.

Najvatrenije prstallice Panathinaikosa (Gate13) upali su u prostorije navijača Olympiakosa (Gate 7) i najprije su palicama počeli mlatiti sve oko sebe, a onda su bacili bombu. Eksplozija je uništila klub, ozlijeđeno je nekoliko osoba, a samo pukom srećom nitko nije smrtno stradao.

Sukob navijaca pred utakmicu Rad – Partizan (VIDEO)

Pred danasnju utakmicu Rada i Partizana doslo je do okrsaja navijaca u kojem su koriscene bejzbol palice, metalne sipke i baklje. Dve grupe zaracenih navijaca sukobile su se oko 14h , a jos uvek se ne zna o koje dve grupe se radi. Pretpostavlja se da je ovo sukob dveju frakcija navijaca Partizana koje su vec nekoliko puta do sad imale okrsaj, a sve radi prevlasti na tribini, medjutim postoji mogucnost da je doslo i do sukoba Grobara sa pripadnicima Radove navijacke grupe United Force ili Delijama.

 

TORCIDA: “Štimac nije dobrodošao južno od Svetog Roka”

Splitska navijačka grupa “Torcida” sinoć je zaprijetila Igoru Štimcu da više “nije dobrodošao južnije od Svetog Roka”. Uz objavu na svom službenom Facebook profilu, navijači Hajduka postavili su fotografiju transparenta na kojem piše: “Hajduk živi vječno, a vi dok vas ne uvatimo!”

Štimac je sinoć gostovao u tv-emisiji kod osuđenog dilera i neonacista Velimira Bujanca. Takozvani voditelj nazvao je nekadašnjeg lidera Torcide, pokojnog Žana Ojdanića – Jovanom Ojdanićem i isprovocirao navijače Hajduka i branitelje s kojima je Žan sudjelovao u obrani Hrvatske tijekom rata.

Žestoka reakcija stigla je iz Udruge Naš Hajduk, koju Štimac optužuje da silovanjem zakona izvlači novac iz kluba. Članovi Našeg Hajduka, koji imaju dio vlasništva u klubu, napisali su u službenoj objavi da će na svaki mogući način obraniti spomen na svoje prijatelje. Štimcu su poručili da je gori od najgoreg četnika.

”Jadni i bijedni narkomani, nasilnici, svodnici, propali poduzetnici i kukavice večeras su se, uz uobičajenu dozu svojih laži i proljeva, dotaknuli i nekih velikih ljudi kojima u normalnoj državi ne bi mogli ni obrisati cipele. Obranit ćemo spomen na naše prijatelje, na svaki mogući način, to vam poručujemo. I da, gori ste od najgorih četnika”, poručili su iz Našeg Hajduka.

Službeni Hajduk također je reagirao:

”HNK Hajduk istražuje i provjerava navode te izjave od strane voditelja i bivšeg igrača kluba, izrečene u televizijskoj emisiji koja se u petak, 7. prosinca 2018. godine, u večernjim satima prikazivala na nekoliko lokalnih televizija u Hrvatskoj. O daljnjim pravnim koracima i postupcima promptno ćemo obavijestiti cjelokupnu javnost”, poručili su iz kluba preko zvanične Facebook stranice.

Emisiju u kojoj je gostovao Igor Štimac i odakle je sve počelo možete pogledati na YouTube-u klikom OVDE.

INTERVJU: Ultra Boys Strasbourg

Pre svega, sa zakašnjenjm Srećan Rođendan. Skoro tačno pre 25 godina osnovana je vaša grupa “Ultra Bojs 90”. Koliko ljudi je bilo tada u grupi i da li među njima ima i danas aktivinh članova iako je prošlo 25 godina od tada?

Puno vam hvala. Kada je grupa osnovana 1990. godine bilo je nešto manje od 10 ljudi. Ima nekih koji i dalje posećuju uglavnom domaće utakmice, ali više nisu aktivni članovi.


Kako ste proslavili svoju 25. godišnjicu?

Proslava je podeljene na dva dela. Tokom utakmice protiv Bulonja 16. Oktobra napravili smo veliku bakljadu i osam koreografija koje su govorile o istoriji naše grupe. U subotu, dan posle utakmice, iznajmili smo salu kako bi smo smo proslavili godišnjicu. Naši prijatelji iz Karlsruea i Berlina, kao i neki članovi “Kop Ciel & Blanc” (takođe i navijači Strazbura) bili su prisutni na proslavi.

Ako razmislite o najomiljenijim trenucima u ovih 25 godina (pozitivno / negativno), šta vam prvo pada na pamet?

Pre svega, mislim na utakmicu protiv Metza u sezoni 2006/2007, koja je bila toliko važna za promociju u Ligu 1. Metz koji je već bio promovisan u viši rang pobedili smo ih 2-1 na drugom posljednjem meču sezone , utakmica koja će biti zapamćena zauvek. Osim toga, mislim na finale Liga kupa 2005. godine na nacionalnom stadionu, koji smo pobedili sa 2-1 protiv Kaena. Naj negativaniji trenutak za mene bio je ispadanje u 5. ligu, crni dan za klub i njegove navijače.

Kao što ste upravo rekli, morali ste mnogo trpeti sa svojim klubom tokom proteklih godina. Nakon što je klub zbog finansijskih razloga izbačen u 5. Kako je ovaj put uticalo na vašu grupu?

Uprkos svim ovim porazima, uvek smo podržavali naš klub. Uvek ćemo pratiti Rasing – to je naš mentalitet. Tokom ovih teških godina razvili smo neku vrstu “sada više nego ikada”, a grupa je uspela dosta da raste tokom ovih dana.

 

 

Kako ste imali toliko malo navijača na svojim domaćim utakmicama tokom proteklih godina? Bilo je utakmica kada su se gosti pojavili sa većim brojem navijača od vas.

Pa i ne baš. Navijačke grupe sa strane su bile prisutne samo kada smo igrali protiv klubova iz glavnog grada: Fk Pariz i FK Crvena zvezda.

Koliko vam nedostaju utakmice protiv klubova kao što su Lion, Asse ili Nant?

Mi Ultrasi živimo za takme utakmice naravno. Atmosfera protiv timova bez navijačkih grupa jednostavno nije ista.


Koliko članova trenutno ima u vašoj grupi?

Trenutno imamo 320 članova.

Vi ste prijatelji sa grupama iz Karlsrua i Berlina. Kada su ova prijateljstva uspostavila? Da li je bilo drugih grupa tokom istorije vaših grupa sa kojima ste održavali prijateljstvo?

Prvi kontakti sa ljudima iz Karlsruea datiraju još od 1980. godine. Prijateljstvo sa “Phönix Sons” nastalo je tokom sezone 1999/2000. Zahvaljujući prijateljstvu sa Karlsrueom napravili smo kontakte sa ljudima iz Berlina. Neki članovi naše grupe su u kontaktu sa navijačima iz Pize. Tokom devedesetih bilo je nekih prvih kontakata sa Nansijem, ali nisu predugo trajali.


Koja navijačka grupa vam je najveći rivali?

” Bad Gones ” (Lion) i ” Horda Frenetik ” (Metz).

Čuli smo za nekoliko incidenata u Francuskoj kada su policajci koristili tzv. “flashballs” i tokom kojih su navijači ozbiljno povređeni, a Casti (Monpelje) i Lex (Lion) su dva primera. Da li ste ikada doživeli takvo nasilje?

Ne, srećom nismo do sada. Strašno je što se desilo sa Casti i Lex

Stojite u severozapadnom uglu ” Stade de la Meinau “. Postoje li planovi za pomicanje, na primer, za stajalište iza gola?

Bilo je nekih opuštenih razgovora o povratku na mesto iza gola, ali nismo ništa planirali. Možda će se to promeniti u slučaju promocije.

Kakav je vaš odnos sa klubom?

Odnos sa klubom je dobar. Mi smo u dobrom kontaktu sa predsednikom kluba, a ponekad i učestvujemo u sednicama sa klubom i organima bezbednosti.

Konačno: Opišite UB90 u tri reči.

Porodica, strast i emocije.

izvor: curvasrb.weebly.com

Navijačke priče: Marsej – Lacio 25.10.2018.

Pripreme za utakmicu u Marseju počele su nedeljama unapred zbog velike mržnje između dve ekipe. Na kraju, broj ljudi za ovo gostovanje je brojao nešto više od 100 ljudi, pretežno bivša Banda Noantri. Dan pre utakmice stižemo u grad i svi se smeštamo u isti hotel. Već pri dolasku primećena je izvidnica Marseja i ponuđeno nam je da se večeras sretnemo u luci. Nakon smeštanja i sastanka grupe oko 21i30 spuštamo se do luke.

Na putu ka luci put nam blokira policija ali u međuvremenu iza naših leđa pojavljuje se grupa od oko 80-100 ljudi Marseja i odmah su počele da lete petarde, rakete i ostali rekviziti, brzo smo se sabrali (moram naglasiti da je Lacio došao u jednom od najboljih sastava ljudi u poslednjih nekoliko godina) i oblikovali i krenuli u juriš prema njima, ovakav odgovor OM apsolutno nije očekivao pogotovo posle arsenala koji je pre toga iskorišćen i OM se odlučio na beg koji neke od njih nije spasiao batina.

Na naše iznenađenje a na nesreću OM-a policija je bila potpuno statična i nije ni pokušala da prekine incident. Nakon završetka jurnjave, veći deo grupe se zajedno vraća u hotel dok manji deo ekipe (20) koji su se izgubili u iličicama ponovo sreće OM i vodi nekoliko manjih tuči, tipa 1 na 1 ili 5 na 5 itd. OM je to veče još par puta pokušao nešto da napravi, pokušano je nešto skuterima, gađani su ljudi sa balkona ali sad je već bilo kasno jer je dosta njihovih ljudi već zaglavilo prinudno po bolnicama. Bio je to veoma uspešan događaj za nas, jer nije bilo hapšenja!

Na dan meča, policija okupira naš hotel i tu nastaje pretnja da može doći identifikovanja ljudi i hapšenja zbog događaja od sinoć. Dakle, većina huligana se vraća u Rim a na utakmicu odlazi 40tak ljudi. Na stadionu nam nije dozvoljeno iznošenje zastave IRR kao i većine ostalih, tako da neki od nas ostaju u utrobi stadiona tokom celog meča čuvajući zastave.

izvor: curvasrb.weebly.com

Hiljade navijača ispratilo Bocu u Madrid (VIDEO)

Igrači argentinske Boce Juniors otputovali su u Madrid na revanš meč finala Copa Libertadores koji se igra u nedjelju.

Dugo se očekivao drugi meč Rivera i Boce konačno će biti odigran i to na stadionu Santiago Bernabeu, gdje sigurno neće biti toliko vatrena atmosfera kakva bi bila na Monumentalu, ali se svejedno očekuje spektakl.

Bocini fudbaleri imali su nevjerovatan ispraćaj u Buenos Airesu, gdje ih je nekoliko hiljada vatrenih navijača došlo podržati pred jednu od najvažnijih utakmica u historiji.

Autobus sa fudbalerima Boce Juniors jedva se probijao prema aerodromu zbog gužve koju su napravili navijači. Naravno, atmosfera je bila spektakularna.

Prvi meč Boce i Rivera završen je rezultatom 2:2, a revanš se igra u nedjelju s početkom u 21 sat.ž