Sukob navijaca PSZ-a i Crvene Zvezde VIDEO

Sinoc oko 21h malo po zavrsetku utakmice PSZ-Crvena Zvezda doslo je do sukoba navijaca dveju ekipa, naime grupa najvatrenijih navijaca PSZ sacekala je navijace Crvene Zvezde ispred stadiona i napala ih. Posto je UEFA zabranila organizovan odlazak na utakmicu pristalica Crvene Zvezde oni su bili rastrkana po celom stadionu sto su Parizani iskoristili i prebili nekoliko navijaca od kojih je jedan prema pisanju francuskoh medija teze povredjen.

Prema nekim izjavama navijaci PSZ su izasli ranije sa tribine i uputili se ka tribini gde je bila skoncentrisana najveca grupa Delija medjutim Delije su ih spremno docekale pa su se Francuzi povukli i napali navijace u manjim grupama od po  dva ili tri coveka.

 

https://www.youtube.com/watch?v=RKoZUcBb9El&feature=youtu.be

Procenjuje se da je na stadionu Park Princeva bilo nekoliko hiljada pristalica Crvene Zvezde koji su iako razbacani po celom stadionu dosta puta nadglasali domace navijace kojih je bilo u mnogo vecem broju.

 

 

Utakmica je zavrsena rezultatom 6:1 , a revans u Beogradu se igra za otprilike 2 meseca…

 

Vatrogasci žele sastanak s Hajdukom i Torcidom

Foto: Ivo Čagalj/Pixsell

Poslije tragičnog događaja, nakon što je njihovom kolegi Tomislavu Biuku topovski udar na subotnjem derbiju Hajduka i Dinama teško ozlijedio šaku, splitski vatrogasci su najavili da žele sastanak s Hajdukom i Torcidom.

“Naš kolega se oporavlja i nadam se da će sve biti u redu. Što se tiče naših daljnjih dežurstava na Poljudu, mi ćemo ih i dalje odrađivati. Zamislite da se nešto dogodi na stadionu. Da se nešto zapali, da stradaju navijači ili igrači… Vatrogasci moraju biti tu, utakmica se ne može održati bez nas. Nastojat ćemo s Hajdukom i Torcidom održati sastanak pa da vidimo što možemo napraviti i poboljšati. Nije ovo prvi put. Naš posao je takav, događaju se nesreće. No, svi skupa, cijelo društvo, trebamo poraditi na tome da se ne događa ono što se ne treba događati”, istakao je za Radio Dalmaciju zapovjednik splitske Javne vatrogasne postrojbe Ivan Kovačević.

Poruku je uputio i Torcidi čiji je pripadnik od malih nogu je i ozlijeđeni vatrogasac.

“Uvijek će biti neodgovornih pojedinaca i ne treba generalizirati, ali važno je da većina utječe na to da se ovo više ne događa. Treba voljeti svoj klub, ali nitko zato ne treba stradavati. Bengalke i topovske udare ne treba bacati na teren”, rekao je Kovačević.

Inače, Tomislav Biuk je sredinom drugog poluvremena utakmice Hajduk – Dinamo u subotu s tartan staze podigao topovski udar koji još nije eksplodirao i želio ga je baciti u kantu s vodom, no u trenutku kad ga je podigao naprava je eksplodirala. Raznijela mu je dio prsta, razderala šaku, a zadobio je i “blast” ozljedu, odnosno udarnu ozljedu zvukom od koje mogu stradati unutarnji, a osobito slušni organi.

Ugovorena tuca Green Dragonsa i Madjara

Tokom protekle nedelje doslo je do kontakta preko interneta izmedju navijaca Olimpije i navijaca madjarskog ZALAEGERSZEGI u prepiskama je dogovoreno da se odmere medjusobne snage izmedju navijackih grupa dveju ekipa. Mesto sastanaka je odredjeno da bude u okolini Ljubljane gde bi se dve ekipe obracunale fer borbi bez upotrebe bilo kakvih pomagala. Ekipa iz Madjarske je krenula put Sloveniju u broju od oko 15-ak momaka i kada su dosli u Sloveniju kontaktirali su Green Dragonse i ponidili im borbu 10 vs 10 na sta su zmajceki odgovorili da oni trenutno imaju samo 9 spremnih momaka koji bi se borili.

 

Na taj odgovor Madjari pristaju na sta im kasnije Dragonsi odgovaraju da mogu da se tuku samo u odnosu 9 vs 8, prema pisanju madjarskih navijackih foruma i stranica navijaci Zalaegerszegi-a pristaju i na to ali nekoliko sati kasnije ponovo dobijaju negativan odgovor. Pa je tako put od preko 400 km koji su Madjari presli da dodju do Ljubljane bio uzaludan.

Ovo je verzija koju prenose madjarske navijacke grupe preko svojih foruma, a do sada nije izasao nikakav odgovor Green Dragonsa na ove tvrdnje Madjara.

Poznati Delija ušao u rijaliti “Parovi”

Foto: Happytv

Rijalitiji u Srbiji, kao i cijelom Balkanu, su stalna tema građana. Veliki deo javnosti je protiv emitovanja rijalitija, programa većinom ispunjenog prostitutkama, onima koji to žele postati i šupljim mozgovima željnim pažnje i publiciteta. Vjerovali ili ne, dočekali smo i navijače u rijalitiju. Više nas ništa ne može iznenaditi

Nekada jedan od najviđenijih ljudi na Zvezdinom Severu, Peca Panker, ušao je u rijaliti “Parovi” koji se emituje na televiziji Happy. Peca Panker je ušao kako bi učesnicima ovog rijalitija ispričao tajne sa navijačke tribine i sa velikih gostovanja, a kultne su među Delijama njegove reči sa Maksimira.

Peca Panker je davno, u više navrata, pričao o za srpske medije o burnoj istoriji na tribini, a posle dužeg vremena viđen je i na gostovanju Zvezde u Salcburgu, gde je vodio navijanje u centru grada, gde su se okupili navijači kluba mahom iz Austrije i Nemačke.

Napad Delija na Grobare (Video)

Na internetu se pre nekoliko dana pojavio video snimak od pre nekoliko godina na kojem Delije presrecu ekipu Grobara iz Lazarevca i napadaju iz palicama i stanglama. Grupa Grobara najverovatnije iz Lazarevca, bar je tako navedeno u opisu videa, vracala se sa memorijalnog rukometnog turnira “Nikola Jevremović Guzva” kada su se na raskrsnici zaustavila dva automobila iz kojih su izleteli maskirani napadaci koji su pokusali da izvuku Grobare iz automobila. Medjutim iznenadjeni Grobari su ipak uspeli da brze-bolje stanu na gas i izbegnu napad sto se ne moze reci i za njihove automobile koji su u napadu osteceni. Jedan od mladica se okliznuo i pao pod  automobil slucajnog prolaznika medjutim vozac je brzo odreagovao i zaobisao napadaca.

 

Prema nekim pricama ovaj video je napravljen pre nekih 5-6 godina i tek sad je izasao u javnost i to upravo od jedne od dveju zaracenih strana navijaca Partizana sa ciljem da pokaze”hrabrost” svojih nekadasnjih saboraca sa tribine.

Upucan jos jedan navijac

Juce oko 14h u ulici Dimitrija Tucovica u Beogradu desila se pucnjava u kojoj je u noge pogodjen nekadasnji jedan od vodja  navijacke grupe Alcatraz Isakovic Marko. Naime sumnja se da su za sad nepoznate osobe presrele Isakovica i devojku, a zatim brutalno pretukle Isakovica ciglama nakon cega je jedan od njih zapucao u pravcu Isakovica i ranio ga sa dva hica u noge.

Iako tesko povredjen Isakovic je ipak uspeo da pobegde do obliznje ulice i da se docepa svog automobila, a zatim se odveze do Urgentnog centra gde mu je ukazana lekarska pomoc i sada se oporavlja od zadobijenih povreda. Svaku saradnju sa policijom je odbio tvrdeci da ne zna ko je izvrsio napad na njega, a sumnja se da je motiv napada nerascisceni racuni od ranije.

Podsecamo vas da je Marko Isakovic bio dugo u bekstvu kao osumnjiceni za ubistvo Perovic Ivana medjutim na ponovljenom sudjenju oslobodjen je svih optuzbi.

 

 

Ozlijeđeni vatrogasac opisao kako je došlo do nesreće na derbiju

Foto: Ivo Čagalj/Pixsell

Sinošnja poslastica hrvatskog fudbala, duel između Dinama i Hajduka u potpunosti je ostao u sjeni incidenta, jedan od vatrogasaca ostao je bez dijela prsta zbog topovskog udara.

Kako piše 24 sata, vatrogasac ipak neće imati trajnih posljedica. Ozlijeđena su mu tri prsta desne ruke, ali kažiprst je navodno ostao čitav. Kada se pogledaju sve fotografije incidenta, doista se činilo kako je vatrogasac ostao bez dijela prsta. Za sada još nema službenih informacija jer postoje neki koji govore kako je ipak ostao bez gornjeg dijela prsta.

“Vidio sam je kako leži na podu. Gledao par sekundi i mislim u sebi: Nije se aktivirala, to je to! Pokupit ću je i baciti u kutiju. Uzeo sam je u ruke, napravio par koraka i trenutak prije nego ću je pustiti – eksplodirala je! Od tog trenutka više se ničega ne sjećam. Bio sam toliko zbunjen da sam do pola puta do bolnice imao kacigu i vizir na glavi. Ne znam je li me netko odveo i tko”, rekao je ozlijeđeni vatrogasac.

Foto: Ivo Čagalj/Pixsell

Vatrogascu je osim tri ozlijeđena prsta oštećen i sluh.

Splitski tim je na službenoj stranici objavio priopćenje u kojem osuđuje upotrebu pirotehničkih sredstava Torcide zbog kojih je jedan od vatrogasaca ostao bez pola prsta na derbiju protiv Dinama.

“HNK Hajduk duboko suosjeća s vatrogascem koji je teško ozlijeđen tijekom današnje utakmice HNK Hajduk – GNK Dinamo. Iskreno žalimo zbog ovog ružnog događaja, a ozlijeđenom vatrogascu želimo brz i uspješan oporavak.

Istovremeno, oštro osuđujemo uporabu topovskih udara na stadionu, njima nije mjesto u sportskim arenama te još jednom apeliramo na gledatelje da se ubuduće suzdrže od uporabe istih.”

Ultrasi popularne italijanske A.C Siena

U julu 2014. godine, A.C. Siena nije prijavila ućešće u Seriji B u sezoni 2014-15 i proglašen je stečaj nakon 110 godina historije. To je bio dirljiv kraj za pokrajinski klub koji se u posljednih nekoliko godina dostojanstveno borio sa nekim od najvećih italijanskih klubova.

Klub je u međuvremenu ponovo osnovan pod nazivom Robur Siena Societa Sportiva Dilettantistica. Oni sada igraju u Seriji D i proživljavaju najteže trenutke od osnivanja. Ipak, Sienu i dalje prate njeni vjerni ultrasi koji polako odlaze u zaborav.

U junu 2013. najistaknutija grupa navijača Siene je korteom paradirala gradom do glavnog trga Piazza del Campo. Uznemireni i nezadovoljni,ultrasi su se okupili u staroj jezgri grada da protestvuju zbog loše situacije u klubu. Siena je izgubila podršku najstarije banke na svijetu i svog sponzora, Monte dei Paschi di Siena, a u klubu su najavili povlačenje iz Serije B.

Novoizabrani gradonačelnik Bruno Valentini je okupljenoj masi obećao da će učiniti sve što je u njegovoj moći da klub ostane u ligi i ne ode u stečaj.

Ultrasi su jasno kazali da odbacuju finansiranje Montepasci banke i da je ona zaslužna što je klub u stečaju. Oni su na banerima ispisali „Živio Robur“ što je opće prihvaćeni naziv za Sienu i znači „snaga“. Ultrasi svoj klub zovu Robur kako bi se razlikovali od košarkaša Siene koji u svom nazivu nose prefiks Montepasci

CAMPIONATO CALCIO LEGA PRO GIRONE B ROBUR SIENA vs TUTTOCUOIO TIFO SIENA

Siena je nastala 1908. i kroz historiju je bio prosječan klub koji je bio poznat po ultrasima koji su redovno u velikom broju dolazili na stadion Artemio Franchi. Nastali su ‘70-tih godina i smješteni su na sjevernoj tribini. Fuzijom grupa Boys i Brigate Bianconere nastaju 1979., Ultras Fighters Siena.

Paolo Bartalucci, Simone Taddei i Francesco Rustici su tri mladića koji su ujedinili sve navijače Siene. Grupa i danas postoji a 2010. su sa Upravom i igračima proslavili 40 godina postojanja.

Kroz historiju grupa je imala probleme na vlastitoj tribini. ‘80-tih godina su se pojavile podrgurpe pod nazivom Falange d'Assalto i Fedellisimi i često su se sukobljavali. 1991. tribina je utihnula. Nije bilo organizovanog navijanja. Nekoliko godina poslije mlađi članovi su vratili organizovano navijanje pod jedinstvenim nazivom, Ultras Fighters Siena.

2003. klub je promovisan prvi put u historiji u Seriju A i tribine su bile pune crno bijelih zastava. 2008. sjevernu tribinu napuštaju UFS, a njih su naslijedile grupe Robur 1904, L.S.B (La Siena Bene), Skala 40 i Vecchi Ultras.

Ultrasi Siene nikada nisu bili među vodećima u Italiji ali ovi Toskanci su izgradili jedinstven indentitet i žestoki lokalni patriotizam kojeg nazivaju Campanilismo. Iako klub pliva u dubinama Serije D, ultrasi Siene su i dalje na stadionu Artemio Franchi. Prkose nepravdama i podsjećaju čelne ljude da su i dalje tu, iako su decenijama vodili žestoke bitke kako bi kao grupa preživjeli. Živi primjer, zar ne?

Direktorica FK Sarajevo: Imamo više navijača u centru, Željezničar u predgrađima

Francuski portal portal koji se bavi reportažama o fudbalskim klubovima, Footbalsky.fr, razgovarao je sa direktoricom Fudbalskog kluba Sarajevo, Sabrinom Buljubašić.

Buljubašić je dala nekoliko vrlo interesantnih odgovora, a počela je opštom pričom o FK Sarajevo.

“Sarajevo je trenutno jedan od najvećih klubova u Bosni i Hercegovini, ali i na Balkanu. Trenutno razvijamo mnoštvo timova u mlađim kategorijama. Naša Akademija je prepoznatljiva u cijelom regionu. Ako sagledamo kompletnu situaciju, najbitnije je da imamo dobar trening centar. Naprimjer, ove sezone igramo sa sedam igrača koji su se priključili iz akademije, a ovog vikenda igralo ih je šest. Očekujemo da svake godine najmanje dva igrača iz Akademije FK Sarajevo pristupe prvom timu”, govori Buljubašić i nastavlja:

Ukoliko neki mladi igrač još uvijek nije spreman za prvi tim, šaljemo ih na posudbe u neke od partnerskih klubova. Mislim da sa ovakvim modelom možemo biti mnogo stabilniji finansijski. To nismo mi osmislili, ako pogledate Ajax, Dinamo Zagreb, Partizan i brojne klubove koji tako postupaju. Moram naglasiti da smo jedini u BiH koji imamo profesionalni trening centar, pa tako i napredujemo”.

Buljubašić se dotakla i stadiona Asim Ferhatović Hase.

“Tačno je da igramo na stadionu koji ima prefiks ‘olimpijski’, ali to nije rijedak slučaj u Evropi. U ovom trenutku najbitniji nam je trening centar, kojeg želimo još više modernizirati, pošto svaki igrač tu provede šest od sedam dana nedjeljno. Drugi dio projekta je da izgradimo još nekoliko novih terena, kao i nekolicinu fudbalskih dvorana koje možemo i iznajmljivati drugim klubovima”.

Za bosanskohercegovački fudbal u globalu smatra da napreduje.

“Mislim da napreduje, ali brzinom puža. Mislim da je prvenstvo preslabo, te imamo samo četiri dobra kluba. Ne tako davno, imali smo klubove koji nisu davali igračima profesionalne ugovore. Ovdje je problem visok porez na igrače, a procenat je 70%. Ukoliko želimo nekom igraču dati 1.000 eura platu, moramo isplatiti 1700 eura. To je previše za većinu bh. klubova i zato su tu amaterski ugovori”, rekla je direktorica FK Sarajevo i pohvalila rad čelnika velikog rivala FK Željezničar.

“Drugi problem je infrastruktura. Nedavno smo odigrali derbi protiv Željezničara završen rezultatom 2:2 i svi su se složili da je najbolji derbi u posljednjih 10 godina. Zašto?! Zato što je Željezničar uradio novi travnjak, a ljudi su shvatili da je to glavni razlog. Prije toga reprezentacija je igrala protiv Belgije na Grbavici, a teren je bio katastrofalan”.

Objasnila je i rivalstvo sa navijačima FK Željezničar.

“Naravno, to je veliko rivalstvo. Kad god oni igraju, nadamo se da će izgubiti, a pretpostavljam da je tako i kod njih. Derbiji su uvijek sa uzavrelom atmosferom. Mislim da nas trenutno najviše razdvaja naše fokusiranje na mlade igrače. Oni ulažu u stadion i imaju svoj, a mi ne. Mi imamo trening centar, ali oni nemaju”.

“Navijače Željezničara i Sarajeva razdvaja geografička pozicija. Generalno, mnogo više navijača Sarajeva je iz centra grada, te porodice koje su tu preko 100 godina navijaju za Sarajevo. Oni koji su kasnije došli i žive van centra, navijaju za Željezničar”.

OD SKINHED DRUŽENJA DO NAVIJAČKOG PRIJATELJSTVA

OD SKINHED DRUŽENJA DO NAVIJAČKOG PRIJATELJSTVA

Alcohol Boys – Odred Beli Krstić

Sve je počelo češtim odlascima na skinhed koncerte i upoznavanje istomišljenika. Tako smo se i mi upoznali, par momaka iz Prijedora i Niša. Jednom od Nišlija je otac upravo iz Prijedora, pa je on odlučio da nas posjeti u grad na Sani. Kroz druženja uz Oi! pank, pivo i sve što je način života jednog skinheda potežu se i navijačke priče gdje dolazi do obostrane podrške, jer se radi o dve patriotske grupe. Vremenom druženja postaju sve češća i krug prijatelja se sve više širi, a dolazi i do razmjena navijačkih obilježja.

 

Učestala druženja i kontakti su presudili u odluci momaka iz Odreda Beli Krstić (Meraklija) da dođu kod nas u goste, donesu svoju zastavu i pruže veliku podršku navijačima iz Prijedora. Nama, prijedorskim skinsima, je bilo veliko zadovoljstvo ugostiti naše istomišljenike iz Niša i predstaviti ih ostatku naše navijačke grupe. Sada prepuštam Nišlijama da vam ispričaju ovu priču.

Ne želim da vas zamaram ne potrebnim informacijama oko putovanja i pričama o pijankama, jer dobro znamo kako završavaju pijanke grupe skinhedsa, već da odma pređem na dan utakmice “FK RUDAR PRIJEDOR – FK Željezničar Sport Team Banjaluka” i počnem priču o jednom novom prijateljstvu.

Prespavali smo kod jednog pijedorskog skinheda, jednog on onih koje smo prve upoznali. Samo jutro prije utakmice, s obzirom na količinu alkohola unjetog prošlo veče, i nije bilo tako loše. Probudili smo se, spremili i zaputili prema mjestu gdje se Alkosi okupljaju prije utakmice. Put je bio malo duži, ali smo odlučili da prošetamo i malo razbistrimo glave. Stižemo u naselje gdje je okupljanje, ali ne znamo tačnu lokaciju. Okrećemo broj jednog prijatelja da nam da detaljnije informacije gdje se nalaze. Malo smo lutali po naselju, ali nakon kraćeg vremena ipak ih pronalazimo.

 

Alkosi su nas primijetili na jedno tridesetak metara i dočekali ogromnim aplauzom. Ovo je ujedno i prvi kontakt Odreda sa čitavom grupom Alcohol Boysa. Kroz upoznavanje i rukovanje vidjeli smo da su nas sa oduševljenjem dočekali. Stvarno smo bili oduševljeni tim momcima. Kroz pjesmu, pivo i priču isplaniran je put kuda će se kretati korteo. Pred samo kretanje kortea pridružuje nam se grupa momaka iz naselja Urije.

Tada je uslikano par slika kako bi se ovjekovječio naš prvi dolazak (kao navijača) u Prijedor i jedno novo prijateljstvo. Na samom čelu kortea nalazila se naša zastava sa brojem 10.

Mnogima koji čitaju neće biti jasno zašto broj 10, pa evo malog objašnjenja. Broj 10 je broj dresa koji je nosio tragično nastradali igrač Radničkog iz Niša Ivan Beli Krstić po kome Odred i nosi ime.

Sada da nastavimo priču. Uz par baklji i pjesmu stižemo i do stadiona. Penjemo se na tribinu, gdje nam naši domaćini traže zastavu da je okače preko svog udarnog transparenta. Pristali smo sa zadovoljstvom. Čitavu utakmicu smo svi u glas pjevali. Na poluvremenu jedan od mlađih Alkosa je došao na ideju da se jedna pjesma malo izmijeni i tada nastaju stihovi koje možete pročitati na kraju teksta. U 74. minuti Alkosi su nas ispoštovali te skandiranjem SALE JATAK! odali počast našem tragično nastradalom saborcu iz ekipe. Utakmica je završena pobijedom domaćina rezultatom 1:0.

 

Poslije utakmice odlazimo u kafanu gdje druženje nastavljamo do duboko u noć. Sledećeg jutra smo se polako spremili i zajedno sa našim domaćinom zaputili ka autobuskoj stanici. Nakon sedam ludih dana u Prijedoru, sjedamo na autobus i krećemo nazad za Niš.

Ovo je bio prvi korak ka jednom bratstvu i ovom prilikom želim da se još jednom zahvalim grupi Alcohol Boys i poručujem im da ih očekujemo u Nišu u skorije vrijeme.

PRIJEDOR KRAJINA SRPSKA REPUBLIKA,
JUŽNA SRBIJA NIŠ MERAKLIJA!