Horde Zla u Smederevu

Navijaci Despoti fudbalera Sartida iz Smedereva na utakmici UEFA kupa protiv Ipsvic Tauna na stadionu Sartida u Smederevu 03.10.2002. godine Foto: Marko Metlas

28 avgust 2003. Sartid – Sarajevo “Smederevo?! Mora da se salis!” Ovako je otprilike izgledala reakcija svakoga kome se spomenuo put na pretkolo kupa UEFA. Da, izvukli smo neke anonimuse iz Jugoslavije, odnosno onoga sto je od nje ostalo. Reakcija mog sefa na poslu je bila: «Kad se igra utakmica u Smederevu?» – «28.08.2003» – «Bas tada imamo neodloznog posla. Neces ici!». Iako je do tekme bilo nekoliko mjeseci, unaprijed mi je stavio do znanja da mi nece dati slobodan dan za takvu vrstu gostovanja. Znao je s kim ima posla. Narednih nekoliko mjeseci proslo je u svakodnevnom planiranju, trazenju nacina da se ode u Srbiju organizovano. Poruka koju smo dobili od srpskih vlasti bila je jasna «Ako dodjete, mi vam necemo garantovati sigurnost». Zbog ovoga nijedan autoprevoznik kojem smo se obratili nije htio ni da cuje za nas. So na ranu, zbog nemogucnosti da se putuje navijacki, dodao je dolazak nekoliko navijaca iz Srbije, uz podrsku naseg MUP-a i lokalnih cobana sa Sokoca i iz istocnog Sarajeva, koji su im bili domacini. Iako su vecinu onih koji su dosli cinili domaci izdajnici, koji su dosli zbog svega osim zbog svog kluba, ostaje zapisano to da su se na Kosevu pojavili gostujuci navijaci. Gostovanje se moralo uzvratiti! Kako se blizio dan utakmice, tako je Beg sve cesce govorio «ja idem boli me ****, ne treba mi niko». Znam da se s tim stvarima nikad ne zajebaje, ali sam mislio i nadao se da ce odustati od te ideje, jer je bilo suludo otici u nepoznato sam, bez pomoci ostalih. Ipak je puno drugacije kada se ide sa grupom, pogotovo ako su tu ljudi za koje znas da ce ti stati iza ledja u slucaju bilo kakvog sranja. Organizovano gostovanje je propalo, prica je krenula u totalno drugom pravcu. Osim Bega u cijelu pricu se ukljucio Dzan. Uvezali su se i dogovarali nekoliko dana prije odlaska. Preko nekih svojih veza, a dijelom i preko interneta, uspjeli smo da prikupimo kakve – takve informacije o stadionu i navijacima. Ono sto smo saznali bilo je da je to grad shporeta, seljaka i jedne navijacke grupe «Despoti» koja je imala svoj uspon prije par godina, a onda dozivjela totalni pad. Jedino lijepo sto se moglo vidjeti je slika nedovrsenog «engleskog» stadiona. Ipak, znali smo da ce protiv nas biti drugacije sto se tice publike. Dolaze im «Balije», na stadionu ce biti svega i svakoga. Plan koji su imali Dzan i Krula je bio jednostavan. Nocnim autobusom sa Dobrinje 4 za Beograd, a dalje… valjda ima neki prevoz do Smedereva (gdje god da se to nalazi). Noc uoci utakmice Nino i ja sjedimo kod Bega i pravimo mini ispracaj. Dzan je vec ranije stigao i pripreme su pocele. Nisam odobravao put, ali prigovaranja nema. Piva po piva, lagane teme, razocarani sto ne putuje grupa, negativan rezultat iz prve tekme (1:1) i nada da cemo proci dalje… «Prile hajte s nama» – «Ne mogu, radim sutra, znas situaciju, a ovakav put…» – «Ne zanima me, mi idemo», presjeko je pricu. Malo smjeha, pive, zajebancije, atmosfera je bila redovna. Nino – mutan, ne prica puno, znam sta konta, ali… nema sanse, ovaj put ce bez nas. Dzan se nije puno zabrinjavao, vazno je da je sarajevska u ruci, a ostalo kako bude smile emoticon Kad je doslo vrijeme da se krene, izasli smo ispred ulaza, pozdravili se sa njima, pozelili srecu i ostali onako da gledamo kako odlaze. «Ode Krula..» rekao sam vise za sebe i ne gledajuci u Ninu, a on je samo kratko u svom stilu promrljao «ode». A onda… samo jedan pogled je bio dovoljan i i situacija se u sekundi promjenila. Znamo se vec godinama, nije trebao nista reci. «Nino, nemoj mi to raditi, znas da ne mogu ici…….. kako cemo???». Na autobus nismo mogli stici, nismo se ni spremili. Otici s nasim tablicama bi bio glup potez, jer auto sigurno nebi ostalo citavo. Sjetio sam se da je Dino u Sarajevu. Dino je nas prijatelj koji zivi u Njemackoj, ali covjek od akcije sto bi se reklo smile emoticon. Nazvao sam ga odmah s ulice. Kad sam ga pitao je li raspolozen da idemo, prvo se nasmijao, a kad je shvatio da nije sala – «Kako mislis da idemo?». Objasnio sam mu da je njegovo auto na stranim tablama, da se mozemo tako provuci. Iskreno, mislio sam da ce odustati, jer potez nije bio rezonski, a i on je na godisnjem, ovo mu bas i nije trebalo. «Eto me cim se spremim», to je bio odgovor. Slijedio je poziv kolegi s posla da mu kazem da smisli bilo sta da me sutra opravda na poslu. «Ti si idiot, ako mislis da ce neko povjerovati da ti je lose bas na dan utakmice, a i koji ces **** tamo? Haj dobro, ja cu probati, a ako dobijes otkaz…» – «Ne zanima me» prekinuo sam ga. Nino je u svojoj kuci dozivio male «nesuglasice» s familijom kad se poceo spremati za put. A spremanje je bilo samo presvlacenje i trazenje pasosa. Isti slucaj je bio i kod mene, mada ja nikome nisam htio ni reci da idem. «Hoce Almir nesto da vam kaze», to je Nino rekao mojim roditeljima kad smo vec bili na izlasku iz mog stana (uvjek je bio pun smicalica smile emoticon ). Minuta cutanja i «budalo» je bio jedini komentar smile emoticon Dok smo cekali Dinu u lokalnoj kafani, poceli smo praviti plan kojeg do tada nismo imali. Jos jedna piva i bili smo spremni. Ona dvojica nisu imali kredita, nisu se mogli javiti iz Srbije, ali smo se nadali da cemo ih bar uspjeti naci prije tekme. Javili smo im da idemo i mi, da cemo se vidjeti u Beogradu, a kako i gdje cemo se naci nismo znali. Zadnji kontakt smo imali kad smo prestigli njihov autobus. Dobro je, stici cemo prije njih, lakse cemo se naci. Put u gluho doba noci je posebna prica. Osim sto smo zalutali na Sokocu, pa se raspitivali za put u nekom granapu i krda konja na cesti negdje u picki materinoj… nije bilo vecih problema. Granicu prelazimo relativno brzo uz pasosku kontrolu i pricu da idemo u Beograd kod familije. Prvi problem nastaje kada smo ugledali naplatne kucice na autoputu. Tek smo skontali da nemamo srpske dinare, da je 4-5 ujutro i da nema teorije da negdje razmjenimo nase pare u ta doba. Stali smo na neko prosirenje gledali u kucice i kontali sta sad? Sreca, sudbina, ili nesto trece, stotinjak metara iza nas staje auto iz kojeg izlazi DROT i krece lagano pjeske prema nama, dok je ono auto otislo svojim putem. Cudna situacija. Dino izlazi bez komentara i ide mu u susret. Negdje na pola puta se srecu i nesto pricaju, a onda su krenuli zajedno prema autu. Nije mi bilo jasno koji ce nam **** on uopste i sto mu se obratio sve dok… dobili smo i cetvrtog putnika u autu smile emoticon. Poveli smo ga sa sobom do Bg, a on ce u zamjenu platiti putarinu. Covjek (ako se drot tako moze nazvati) nam je objasnio da zivi 150 km od Beograda i da vec par godina dolazi na posao auto stopom. Kokuzluk, jad i bijeda, to je njegova slika Srbije. Ne mogu reci da mi nije bilo drago smile emoticon Srbin ko srbin, ne gasi se, prica, prica i prica. U neka doba se sjetio da pita odakle smo, a onda je za sekundu usutio i nastavio pricu. Ne mogu reci da nije bilo zabavno s njim u autu. Zna se koliko «volimo» muriju, ali ovo je bio poseban dozivljaj. Cak i sitne provokacije tipa gay parada u Bg ga nisu natjerali da prestane pricati. Ostace mi u sjecanju legendarna recenica, na pitanje jesu li svi u Beogradu ****? «Ko, bre? Ima ih.. ima…., brate ja to ne mogu svatim. Ja se ceo zivot satirem za ono 300 grama smrdljivog mesa, a oni se ‘ladno trpaju u bulju!» ) Nismo ga vise provocirali, zasluzio je amnestiju, a mi smo se valjali od smjeha. Ostavili smo ga negdje u Novom Beogradu i dali mu naseg cenera (iako je autoput bio ne vise od 1-2 marke). Gledao nas je kao da smo mu dali bogatstvo, a mi smo produzili svojim putem. Vec je oko 6 ujutro, uskoro ce autobus s Krulom i Dzanom, treba ih traziti. Poslije jednog kruga po gradu, parkirali smo auto i krenuli u lagano «izvidjanje». Jos uvjek je bilo rano da negdje zamjenimo pare, tako da smo na kafu mogli zaboraviti. Raspitali smo se za autobusku stanicu i otisli da ih trazimo. Opet, neka igra sudbine, ili srece ne znam, cim smo se parkirali kod stanice nailazimo na Dzana i Bega, a ovaj drugi mu nesto tersa i mase rukama. Ispostavilo se da su sjeli da pojedu cevape na stanici, a da je Dzan mrtav hladan izvadio 200 KM da plati racun… reakciju gazde mozete zamisliti ) Ni danas ne znam kako su se izvukli iz cevabdzinice, bili su skrti s informacijama smile emoticon Zamjenili smo pare u mjenjacnici na stanici, ubacili i njih dvojicu u auto, sad smo bili kompletni. Tekma je tek oko 5 sati, vremena smo imali dovoljno za jednu turisticku turu po Beogradu. Dzan se vec ranije dogovorio da se nadje s Miljanom. Miljan, nas prijatelj, pripadnik Hordi Zla koji se krece na relaciji Sarajevo – Beograd – Njemacka. Nalazimo se u jednoj kafani i dogovaramo kako dalje. Miljan je iskoristio neko svoje «poznanstvo» sa izvjesnom djevojkom ) koja je slucajno neka fora u Smederevu, pa je jednim telefonskim razgovorom zavrsio karte za zapadnu tribinu. Sve je bilo spremno za tekmu. Bas u to vrijeme zovu me s posla da vide kako sam. Uz zvuk fontane u pozadini, zalim se na proljev, temperaturu (avgust je mjesec) i nazdravljam ostatku ekipe. Posto nije bilo mjesta u autu, dogovorili smo se da cemo semo s Miljanom i njegovim rodjakom naci pred stadionom, gdje ce nam i dati karte za tekmu. Vec je bilo podne i polako se priblizavalo vrijeme za tekmu. Imali smo jos malo vremena da prosetamo Beogradom i napravimo par turstickih slika na Marakani i JNA. U medjuvremenu drot na ulici zaustavlja Krulu i Ninu i legitimise ih. Ne znam zbog cega ih je zaustavio, ali su brzo pusteni uz rutinsko zapisivanje podataka. Na putu prema autokomandi i dan danas na zidu neke skole stoje grafiti Sirco, Hz. Na Marakani smo iskoristili otvoren ulaz na sjeveru i usli da se slikamo. Fotograf je bio jedan funkcioner CZ, kojeg smo lijepo zamolili da nas sve skupa uslika. Nije valjda imao pojma ko smo ustvari, a i mi cemo biti fer pa ga necemo imenovati Vec pod uticajem Begovih «mikseva» iz price o Ceskoj smile emoticon i pive, pa jos +40, odlazimo do JNA, pravimo par slika i krecemo prema autu. Vrijeme je za tekmu. Nismo znali gdje se stadion nalazi, ali smo znali kako cemo se ponasati. Znao sam sta god da se desi da necu biti ostavljen, a i ostali su znali sta mogu ocekivati od mene. Vec na ulazu u grad vidimo prvu patrolu policije, malo zatim i stadion s nase desne strane. Ima jos nekih sat vremena do tekme, ali se oko stadiona primjetio veci broj ljudi. Odlucili smo da se ne parkiramo pored stadiona, nego da produzimo dalje. Grad (tako cemo ga zvati, mada…) i nije toliko velik. Jedan prolaz kroz centar, malo guzve, skretanje lijevo i eto nas na drugom kraju kod nekog mosta. Izlazimo iz auta i krecemo pjeske prema stadionu. Dino se sam autom vratio u grad, da nadje neko mjesto za parking blize stadionu. Negdje u gradu nalazimo Dinu, dobijamo poruku od Miljana da nas ceka na ulazu u tribinu s rodjakom i s kartama. Nismo se puno zadrzavali ispred. Malo smo popricali i uz slabu kontrolu na kapiji usli na stadion. Smjestili smo se na lijevu stranu zapada skroz do zida i uz ogradu. Dogovor je bio ako dodje do tuce, udaraj prvog do sebe i skaci u teren, a dalje cemo vidjeti. Iz coska je bilo lakse vladati situacijom, jer smo iza ledja imali zid. O tekmi ne zelim nista da pisem. Najveca blamaza u istoriji Sarajeva. Glatka pobjeda Sartida 3:0. Bukvalno smo ponizeni! Samo nek se zna da nikad ovo necu halaliti nijednoj picki koja je taj dan istrcala u svetom bordo dresu na teren. Bijes je blaga rijec za ono sto sam u tom trenutku osjecao. «Pantelicu pustas da ti devojcica uzme loptu», komentar jedne zene sa tribine stadiona je bio porazavajuci, ali je najbolje opisao izgled nasih igraca na terenu. Despoti? Grupa djece, predvodjena sa dva debela ulojena krmka na ogradi i orkestrom ciganskim, kakvim li vec. Fuj. Ne vise od stotinjak ljudi na njihovoj tribini, dok su istok i zapad bili solidno popunjeni. Beg se kao i obicno odvojio od grupe. Otisao je da malo «izvidi» situaciju na sredini tribine. Vrucina nepodnosljiva, naravno skinuo se do pasa i posmatrao utakmicu kao pravi domacin, malo ispod Bahe smile emoticon Kad smo se vratili kuci culi smo da je i kamera na prenosu zabiljezila taj detalj. Na tribini gdje smo mi bili skupilo se svakakvih ljudi. Bilo je primjetno dosta tetovaza «srpskih heroja». Dehidrirali smo bukvalno. Prvi put sam vidio da je sudija na jednoj fudbalskoj utakmici napravio time out zbog nepodnosljive temperature da se igraci osvjeze. Uspjeli smo se na poluvremenu dokopati neke kisele, da malo dodjemo sebi. Imam osjecaj da bi umro, da je nisam popio. S obzirom da smo vec pomalo upadali u oci, a i naglasak nam nije bio «odgovarajuci», stiglo je pitanje od jednog momka do nas «Odakle ste?». Miljan mu je odgovorio u svom stilu: «neko iz Novog Sada, neko iz Beograda, zavisi kako kad i kako za koga» smile emoticon Ofiraza je pala. Vec sam pogledom trazio Bega da mu dam znak za oprez, mada je on bio spreman. Ipak, nije bilo nikakve reakcije od onoga koji je postavio pitanje. Da li zato sto nije prihvatio cinjenicu ko smo, ili jednostavno nije znao sta da radi, ostao je zatecen i nije vise nista komentarisao ni pitao. Mislio sam da ce poslije utakmice biti «gusto». Nema veze, u tom momentu mi je bilo svejedno, jer smo bili spremni na sve i dobro pripremljeni. Iako nas je bilo malo, znao sam da necemo pasti tako lako. Da sam se bojao, ostao bi u Sarajevu. Kad smo izasli sa stadiona Beg je samo kratko progovorio «razdvojite se» i odmah krenuo na drugu stranu ceste. Hodali smo u 2 manje grupice i isli lagano prema autu. Nismo znali sta se moze desiti van stadiona, jer smo unutra bili provaljeni. Ipak, sve je proslo dobro. Pozdravili smo se s Miljanom i rodjakom, a kada smo sjedali u auto primjetili smo jednu grupicu da gleda prema nama i nesto se dosaptava. Vec je bilo kasno, jer smo krenuli s parkinga. Nismo puno pricali. Jad i bijeda nasih manekena ostavili su nas bez teksta. Negdje na pola puta do Beograda stali smo da se osvjezimo, a onda su naisle nase picke u srpskim autobusima pod pratnjom policije. Stigao sam samo da vrisnem «mater vam **** u picku svima». Nije me niko mogao cuti, ali su vidjeli prijetece gestikuliranje od ostatka ekipe. Slaba korist od toga, ponizeni smo. U povratku se nismo nigdje puno zadrzavali, osim sto smo zalutali, pa nas je Dino vadio informisuci se u nekoj lokalnoj kafani blizu Zvornika. Turbo folk je umjetnost za zvukove koji su dolazili iznutra. Ipak, uspjevamo naci neki granicni prelaz, koji nije bio isti preko kojeg smo usli. Zbunjeni carinik je postavljao podpitanja, otkud petorica zajedno u autu sa pecatima razlitih granicnih prelaza i jos isti dan ulazimo i izlazimo. I te probleme smo srecom relativno brzo rijesili. Spavali smo koliko se moglo u onoj guzvi u autu. Dino je najebao kao vozac, ali sta da se radi… dobro je obavio svoj posao, svaka mu cast. Povratak u Sarajevo, snadbijevanje i «samoposluga» na par pumpi usput, bijes zbog sramote i jos jedno gostovanje iza nas. Zao mi je sto nismo napravili neku akciju i sto se niko nije sjetio autolaka, ali bilo nas je premalo za bilo sta ozbiljnije. Pojavili smo se u Smederevu, to mi je bilo najvaznije.”>28 avgust 2003. Sartid – Sarajevo
“Smederevo?! Mora da se salis!” Ovako je otprilike izgledala reakcija svakoga kome se spomenuo put na pretkolo kupa UEFA. Da, izvukli smo neke anonimuse iz Jugoslavije, odnosno onoga sto je od nje ostalo. Reakcija mog sefa na poslu je bila: «Kad se igra utakmica u Smederevu?» – «28.08.2003» – «Bas tada imamo neodloznog posla. Neces ici!». Iako je do tekme bilo nekoliko mjeseci, unaprijed mi je stavio do znanja da mi nece dati slobodan dan za takvu vrstu gostovanja. Znao je s kim ima posla.
Narednih nekoliko mjeseci proslo je u svakodnevnom planiranju, trazenju nacina da se ode u Srbiju organizovano. Poruka koju smo dobili od srpskih vlasti bila je jasna «Ako dodjete, mi vam necemo garantovati sigurnost». Zbog ovoga nijedan autoprevoznik kojem smo se obratili nije htio ni da cuje za nas.
So na ranu, zbog nemogucnosti da se putuje navijacki, dodao je dolazak nekoliko navijaca iz Srbije, uz podrsku naseg MUP-a i lokalnih cobana sa Sokoca i iz istocnog Sarajeva, koji su im bili domacini. Iako su vecinu onih koji su dosli cinili domaci izdajnici, koji su dosli zbog svega osim zbog svog kluba, ostaje zapisano to da su se na Kosevu pojavili gostujuci navijaci. Gostovanje se moralo uzvratiti!
Kako se blizio dan utakmice, tako je Beg sve cesce govorio «ja idem boli me **, ne treba mi niko». Znam da se s tim stvarima nikad ne zajebaje, ali sam mislio i nadao se da ce odustati od te ideje, jer je bilo suludo otici u nepoznato sam, bez pomoci ostalih. Ipak je puno drugacije kada se ide sa grupom, pogotovo ako su tu ljudi za koje znas da ce ti stati iza ledja u slucaju bilo kakvog sranja. Organizovano gostovanje je propalo, prica je krenula u totalno drugom pravcu.
Osim Bega u cijelu pricu se ukljucio Dzan. Uvezali su se i dogovarali nekoliko dana prije odlaska. Preko nekih svojih veza, a dijelom i preko interneta, uspjeli smo da prikupimo kakve – takve informacije o stadionu i navijacima. Ono sto smo saznali bilo je da je to grad shporeta, seljaka i jedne navijacke grupe «Despoti» koja je imala svoj uspon prije par godina, a onda dozivjela totalni pad. Jedino lijepo sto se moglo vidjeti je slika nedovrsenog «engleskog» stadiona. Ipak, znali smo da ce protiv nas biti drugacije sto se tice publike. Dolaze im «Balije», na stadionu ce biti svega i svakoga.
Plan koji su imali Dzan i Krula je bio jednostavan. Nocnim autobusom sa Dobrinje 4 za Beograd, a dalje… valjda ima neki prevoz do Smedereva (gdje god da se to nalazi). Noc uoci utakmice Nino i ja sjedimo kod Bega i pravimo mini ispracaj. Dzan je vec ranije stigao i pripreme su pocele. Nisam odobravao put, ali prigovaranja nema. Piva po piva, lagane teme, razocarani sto ne putuje grupa, negativan rezultat iz prve tekme (1:1) i nada da cemo proci dalje… «Prile hajte s nama» – «Ne mogu, radim sutra, znas situaciju, a ovakav put…» – «Ne zanima me, mi idemo», presjeko je pricu. Malo smjeha, pive, zajebancije, atmosfera je bila redovna. Nino – mutan, ne prica puno, znam sta konta, ali… nema sanse, ovaj put ce bez nas. Dzan se nije puno zabrinjavao, vazno je da je sarajevska u ruci, a ostalo kako bude smile emoticon
Kad je doslo vrijeme da se krene, izasli smo ispred ulaza, pozdravili se sa njima, pozelili srecu i ostali onako da gledamo kako odlaze. «Ode Krula..» rekao sam vise za sebe i ne gledajuci u Ninu, a on je samo kratko u svom stilu promrljao «ode». A onda… samo jedan pogled je bio dovoljan i i situacija se u sekundi promjenila. Znamo se vec godinama, nije trebao nista reci. «Nino, nemoj mi to raditi, znas da ne mogu ici…….. kako cemo???». Na autobus nismo mogli stici, nismo se ni spremili. Otici s nasim tablicama bi bio glup potez, jer auto sigurno nebi ostalo citavo. Sjetio sam se da je Dino u Sarajevu. Dino je nas prijatelj koji zivi u Njemackoj, ali covjek od akcije sto bi se reklo smile emoticon. Nazvao sam ga odmah s ulice. Kad sam ga pitao je li raspolozen da idemo, prvo se nasmijao, a kad je shvatio da nije sala – «Kako mislis da idemo?». Objasnio sam mu da je njegovo auto na stranim tablama, da se mozemo tako provuci. Iskreno, mislio sam da ce odustati, jer potez nije bio rezonski, a i on je na godisnjem, ovo mu bas i nije trebalo. «Eto me cim se spremim», to je bio odgovor. Slijedio je poziv kolegi s posla da mu kazem da smisli bilo sta da me sutra opravda na poslu. «Ti si idiot, ako mislis da ce neko povjerovati da ti je lose bas na dan utakmice, a i koji ces ** tamo? Haj dobro, ja cu probati, a ako dobijes otkaz…» – «Ne zanima me» prekinuo sam ga.
Nino je u svojoj kuci dozivio male «nesuglasice» s familijom kad se poceo spremati za put. A spremanje je bilo samo presvlacenje i trazenje pasosa. Isti slucaj je bio i kod mene, mada ja nikome nisam htio ni reci da idem. «Hoce Almir nesto da vam kaze», to je Nino rekao mojim roditeljima kad smo vec bili na izlasku iz mog stana (uvjek je bio pun smicalica smile emoticon ). Minuta cutanja i «budalo» je bio jedini komentar smile emoticon
Dok smo cekali Dinu u lokalnoj kafani, poceli smo praviti plan kojeg do tada nismo imali. Jos jedna piva i bili smo spremni. Ona dvojica nisu imali kredita, nisu se mogli javiti iz Srbije, ali smo se nadali da cemo ih bar uspjeti naci prije tekme. Javili smo im da idemo i mi, da cemo se vidjeti u Beogradu, a kako i gdje cemo se naci nismo znali. Zadnji kontakt smo imali kad smo prestigli njihov autobus. Dobro je, stici cemo prije njih, lakse cemo se naci.
Put u gluho doba noci je posebna prica. Osim sto smo zalutali na Sokocu, pa se raspitivali za put u nekom granapu i krda konja na cesti negdje u picki materinoj… nije bilo vecih problema. Granicu prelazimo relativno brzo uz pasosku kontrolu i pricu da idemo u Beograd kod familije. Prvi problem nastaje kada smo ugledali naplatne kucice na autoputu. Tek smo skontali da nemamo srpske dinare, da je 4-5 ujutro i da nema teorije da negdje razmjenimo nase pare u ta doba.
Stali smo na neko prosirenje gledali u kucice i kontali sta sad? Sreca, sudbina, ili nesto trece, stotinjak metara iza nas staje auto iz kojeg izlazi DROT i krece lagano pjeske prema nama, dok je ono auto otislo svojim putem. Cudna situacija. Dino izlazi bez komentara i ide mu u susret. Negdje na pola puta se srecu i nesto pricaju, a onda su krenuli zajedno prema autu. Nije mi bilo jasno koji ce nam ** on uopste i sto mu se obratio sve dok… dobili smo i cetvrtog putnika u autu smile emoticon. Poveli smo ga sa sobom do Bg, a on ce u zamjenu platiti putarinu. Covjek (ako se drot tako moze nazvati) nam je objasnio da zivi 150 km od Beograda i da vec par godina dolazi na posao auto stopom. Kokuzluk, jad i bijeda, to je njegova slika Srbije. Ne mogu reci da mi nije bilo drago smile emoticon Srbin ko srbin, ne gasi se, prica, prica i prica. U neka doba se sjetio da pita odakle smo, a onda je za sekundu usutio i nastavio pricu. Ne mogu reci da nije bilo zabavno s njim u autu. Zna se koliko «volimo» muriju, ali ovo je bio poseban dozivljaj. Cak i sitne provokacije tipa gay parada u Bg ga nisu natjerali da prestane pricati. Ostace mi u sjecanju legendarna recenica, na pitanje jesu li svi u Beogradu **? «Ko, bre? Ima ih.. ima…., brate ja to ne mogu svatim. Ja se ceo zivot satirem za ono 300 grama smrdljivog mesa, a oni se ‘ladno trpaju u bulju!» ) Nismo ga vise provocirali, zasluzio je amnestiju, a mi smo se valjali od smjeha. Ostavili smo ga negdje u Novom Beogradu i dali mu naseg cenera (iako je autoput bio ne vise od 1-2 marke). Gledao nas je kao da smo mu dali bogatstvo, a mi smo produzili svojim putem.
Vec je oko 6 ujutro, uskoro ce autobus s Krulom i Dzanom, treba ih traziti. Poslije jednog kruga po gradu, parkirali smo auto i krenuli u lagano «izvidjanje». Jos uvjek je bilo rano da negdje zamjenimo pare, tako da smo na kafu mogli zaboraviti. Raspitali smo se za autobusku stanicu i otisli da ih trazimo. Opet, neka igra sudbine, ili srece ne znam, cim smo se parkirali kod stanice nailazimo na Dzana i Bega, a ovaj drugi mu nesto tersa i mase rukama. Ispostavilo se da su sjeli da pojedu cevape na stanici, a da je Dzan mrtav hladan izvadio 200 KM da plati racun… reakciju gazde mozete zamisliti ) Ni danas ne znam kako su se izvukli iz cevabdzinice, bili su skrti s informacijama smile emoticon
Zamjenili smo pare u mjenjacnici na stanici, ubacili i njih dvojicu u auto, sad smo bili kompletni. Tekma je tek oko 5 sati, vremena smo imali dovoljno za jednu turisticku turu po Beogradu. Dzan se vec ranije dogovorio da se nadje s Miljanom. Miljan, nas prijatelj, pripadnik Hordi Zla koji se krece na relaciji Sarajevo – Beograd – Njemacka. Nalazimo se u jednoj kafani i dogovaramo kako dalje. Miljan je iskoristio neko svoje «poznanstvo» sa izvjesnom djevojkom ) koja je slucajno neka fora u Smederevu, pa je jednim telefonskim razgovorom zavrsio karte za zapadnu tribinu. Sve je bilo spremno za tekmu. Bas u to vrijeme zovu me s posla da vide kako sam. Uz zvuk fontane u pozadini, zalim se na proljev, temperaturu (avgust je mjesec) i nazdravljam ostatku ekipe. Posto nije bilo mjesta u autu, dogovorili smo se da cemo semo s Miljanom i njegovim rodjakom naci pred stadionom, gdje ce nam i dati karte za tekmu. Vec je bilo podne i polako se priblizavalo vrijeme za tekmu. Imali smo jos malo vremena da prosetamo Beogradom i napravimo par turstickih slika na Marakani i JNA. U medjuvremenu drot na ulici zaustavlja Krulu i Ninu i legitimise ih. Ne znam zbog cega ih je zaustavio, ali su brzo pusteni uz rutinsko zapisivanje podataka. Na putu prema autokomandi i dan danas na zidu neke skole stoje grafiti Sirco, Hz. Na Marakani smo iskoristili otvoren ulaz na sjeveru i usli da se slikamo. Fotograf je bio jedan funkcioner CZ, kojeg smo lijepo zamolili da nas sve skupa uslika. Nije valjda imao pojma ko smo ustvari, a i mi cemo biti fer pa ga necemo imenovati

Vec pod uticajem Begovih «mikseva» iz price o Ceskoj smile emoticon i pive, pa jos +40, odlazimo do JNA, pravimo par slika i krecemo prema autu. Vrijeme je za tekmu. Nismo znali gdje se stadion nalazi, ali smo znali kako cemo se ponasati. Znao sam sta god da se desi da necu biti ostavljen, a i ostali su znali sta mogu ocekivati od mene. Vec na ulazu u grad vidimo prvu patrolu policije, malo zatim i stadion s nase desne strane. Ima jos nekih sat vremena do tekme, ali se oko stadiona primjetio veci broj ljudi. Odlucili smo da se ne parkiramo pored stadiona, nego da produzimo dalje. Grad (tako cemo ga zvati, mada…) i nije toliko velik. Jedan prolaz kroz centar, malo guzve, skretanje lijevo i eto nas na drugom kraju kod nekog mosta. Izlazimo iz auta i krecemo pjeske prema stadionu. Dino se sam autom vratio u grad, da nadje neko mjesto za parking blize stadionu. Negdje u gradu nalazimo Dinu, dobijamo poruku od Miljana da nas ceka na ulazu u tribinu s rodjakom i s kartama. Nismo se puno zadrzavali ispred. Malo smo popricali i uz slabu kontrolu na kapiji usli na stadion. Smjestili smo se na lijevu stranu zapada skroz do zida i uz ogradu. Dogovor je bio ako dodje do tuce, udaraj prvog do sebe i skaci u teren, a dalje cemo vidjeti. Iz coska je bilo lakse vladati situacijom, jer smo iza ledja imali zid.

O tekmi ne zelim nista da pisem. Najveca blamaza u istoriji Sarajeva. Glatka pobjeda Sartida 3:0. Bukvalno smo ponizeni! Samo nek se zna da nikad ovo necu halaliti nijednoj picki koja je taj dan istrcala u svetom bordo dresu na teren. Bijes je blaga rijec za ono sto sam u tom trenutku osjecao. «Pantelicu pustas da ti devojcica uzme loptu», komentar jedne zene sa tribine stadiona je bio porazavajuci, ali je najbolje opisao izgled nasih igraca na terenu.
Despoti? Grupa djece, predvodjena sa dva debela ulojena krmka na ogradi i orkestrom ciganskim, kakvim li vec. Fuj. Ne vise od stotinjak ljudi na njihovoj tribini, dok su istok i zapad bili solidno popunjeni.
Beg se kao i obicno odvojio od grupe. Otisao je da malo «izvidi» situaciju na sredini tribine. Vrucina nepodnosljiva, naravno skinuo se do pasa i posmatrao utakmicu kao pravi domacin, malo ispod Bahe smile emoticon Kad smo se vratili kuci culi smo da je i kamera na prenosu zabiljezila taj detalj. Na tribini gdje smo mi bili skupilo se svakakvih ljudi. Bilo je primjetno dosta tetovaza «srpskih heroja». Dehidrirali smo bukvalno. Prvi put sam vidio da je sudija na jednoj fudbalskoj utakmici napravio time out zbog nepodnosljive temperature da se igraci osvjeze. Uspjeli smo se na poluvremenu dokopati neke kisele, da malo dodjemo sebi. Imam osjecaj da bi umro, da je nisam popio. S obzirom da smo vec pomalo upadali u oci, a i naglasak nam nije bio «odgovarajuci», stiglo je pitanje od jednog momka do nas «Odakle ste?». Miljan mu je odgovorio u svom stilu: «neko iz Novog Sada, neko iz Beograda, zavisi kako kad i kako za koga» smile emoticon Ofiraza je pala. Vec sam pogledom trazio Bega da mu dam znak za oprez, mada je on bio spreman. Ipak, nije bilo nikakve reakcije od onoga koji je postavio pitanje. Da li zato sto nije prihvatio cinjenicu ko smo, ili jednostavno nije znao sta da radi, ostao je zatecen i nije vise nista komentarisao ni pitao. Mislio sam da ce poslije utakmice biti «gusto». Nema veze, u tom momentu mi je bilo svejedno, jer smo bili spremni na sve i dobro pripremljeni. Iako nas je bilo malo, znao sam da necemo pasti tako lako. Da sam se bojao, ostao bi u Sarajevu.
Kad smo izasli sa stadiona Beg je samo kratko progovorio «razdvojite se» i odmah krenuo na drugu stranu ceste. Hodali smo u 2 manje grupice i isli lagano prema autu. Nismo znali sta se moze desiti van stadiona, jer smo unutra bili provaljeni. Ipak, sve je proslo dobro. Pozdravili smo se s Miljanom i rodjakom, a kada smo sjedali u auto primjetili smo jednu grupicu da gleda prema nama i nesto se dosaptava. Vec je bilo kasno, jer smo krenuli s parkinga. Nismo puno pricali. Jad i bijeda nasih manekena ostavili su nas bez teksta. Negdje na pola puta do Beograda stali smo da se osvjezimo, a onda su naisle nase picke u srpskim autobusima pod pratnjom policije. Stigao sam samo da vrisnem «mater vam ** u picku svima». Nije me niko mogao cuti, ali su vidjeli prijetece gestikuliranje od ostatka ekipe. Slaba korist od toga, ponizeni smo.
U povratku se nismo nigdje puno zadrzavali, osim sto smo zalutali, pa nas je Dino vadio informisuci se u nekoj lokalnoj kafani blizu Zvornika. Turbo folk je umjetnost za zvukove koji su dolazili iznutra. Ipak, uspjevamo naci neki granicni prelaz, koji nije bio isti preko kojeg smo usli. Zbunjeni carinik je postavljao podpitanja, otkud petorica zajedno u autu sa pecatima razlitih granicnih prelaza i jos isti dan ulazimo i izlazimo. I te probleme smo srecom relativno brzo rijesili. Spavali smo koliko se moglo u onoj guzvi u autu. Dino je najebao kao vozac, ali sta da se radi… dobro je obavio svoj posao, svaka mu cast. Povratak u Sarajevo, snadbijevanje i «samoposluga» na par pumpi usput, bijes zbog sramote i jos jedno gostovanje iza nas. Zao mi je sto nismo napravili neku akciju i sto se niko nije sjetio autolaka, ali bilo nas je premalo za bilo sta ozbiljnije. Pojavili smo se u Smederevu, to mi je bilo najvaznije.

Gostovanje Torcide u Koprivnici zavrseno u Zagrebu

Vec tjedan dva prije utakmice su u điru bili pusti dogovori i bila je prica da ce nas ic 20ak vlakon. Kako se dani do utakmice smanjuju tako i momci otpadaju jedan po jedan. Dva dana prije utakmice skužimo da je otpalo 18 ljudi i da idemo samo ja i momak sa st3, a mi ko mi, boli nas kurac idemo mi. Vlak iz Splita je krenija u devet i cetrdeset navecer dan prije utakmice, a u Zagrebu smo tribali bit u pet i cetrdeset i prisist na vlak za Koprivnicu koji krece u šest i pedese ujutru. Klasicna sprdancija u vlaku za Zagreb, da to ne opisujen sad. Zaspali smo jedno uru prije Zagreba. Stigli u Zagreb, nas budi ono kurčevo trubljenje i šripanje. Dižen se ja na noge i mutnin ocima glean kroz prozor vlaka, kad ono boktejeba jedno 10-15 Boysa stoji na peronu. Usebi jeben sve zivo i mrtvo. Mislin znali smo mi da ce nas vjerovatno cekat al jebiga bolia nas je kurac. I sad mi ideje dolaze kroz ovu nenaspavanu i tek probuđenu glavu ka sta cemo sad, jebate njih je vise od deset a nas je dvoje ka. Nista mislin ja usebi sta bi triali ucinit . I ja razmišljan u tih desetak sekundi i svatin da bi bilo najbolje da izađemo normalno vanka i odšetamo jer nismo imali nikakva vidljiva obilježja na sebi.

 

Izlazimo mi vanka iz vlaka i normalno hodamo pomalo prema vlaku za Koprivnicu, pokusavamo bit nesumljivi sa napolitankama i jos nekin sranjima u kesi. Nakon jedno dvadesetak metara od vlaka ovi momak sta je bia samenon govori, “evo ih trče” ja mu govorin “jebiga neoj bižat i neoj se okricat pa šta bude da bude, nisu valjda tolke picke” jedno sekund ipo nakon stasan ja to reka njemu uleče šaka sa leđa u vilicu i instant pada na pod. Ja pokusavan drzat gard al kurac njih je deset ako ne i više i neznan ni sam više odakle lete šake tako da i ja završavan na podu. Ja nisan ima nista obilježlja al ovi momak sa st3 je ima nasu majcu ispod neke “nike” jakete, on je nije tija dat nikako pa su mu je ovi rasparali i tako dobili “trofej” u komadima hahaha. Ja se dižen na noge i vidin njih jedno 15ak brzin hodon biži ća. Sta je zanimljivo dok su oni nas lemali oni lik šta stoji na kolodvoru, oni sa lampadinon ogromnon, ma znate bogati, e taj je bija jedno 5 metara udaljen od nas i lik samo gleda i ka ništa. Kako san se diga nanoge vidin taj lik stoji tu i samo mrtvo gleda, ja dolazin do njega, brišen rukon krvavu facu i pljucan krv iz usta kazen “stae kralju stasi samo gleda a” kaze lik “a sta cu van ja” hahaha oj jebenti sve. Nakon dvi min doletia neki pandur koji je ka tria cuvat ovi kolodvor al je po kasnijoj prici ka bija na drugon dijelu kolodvora i nista nije vidija. On nas je tu zapisa ka i doslae hitna, odveli su nas ovi na rebro sta nie ni cudno jer san ja bia izkasapljen totalno dok ovon momku ni kap krvi nie izasla iz tila. Dode meni taj nalaz, ja molin boga da mi nije nista da se mogu nekako odšlepat do Koprivnice, u nalazu stoji da mi nije nista puklo. Ja gledan i nevirujen i pucan od srice sta netrian ostat u jebenoj bolnici nego mogu na utakmicu. Al jebeno cekamo njegov nalaz jos uvik, prolazi jebene tri ure, govorin ja njemu “daj jebate odi tamo na pult jebi in mater nemoguce da in tria tri ure” i ode on tamo kaze ženska na pultu “ajme oprosti nalaz je vec tu dva sata al smo te zaboravili zvat” oj jebenti sve, jeben sve mrtvo i zivo po drugi put u jednon danu. A neka simpaticna pandurka bila nan ka pratnja u bolnici i ona neoze virovat. Cita on taj nalaz i kaze pukla neka kost ispod jezika, po treci put jeben sve zivo i nezivo u jednon danu. Nista pitan ja njega stacemo sad, jer on mora ostat u bolnici jos dva dana, kaze on “aj ti gori ja cu gledat na televiziji” i nasmije se. Pitan ja tu pandurku stacemo kaze ona ka posto je njemu to bila teza ozljeda da moran ic na neki razgovor u panduriu i onda san slobodan, ja kazen aj moze. Do tad san ja vec sredija prijevoz do Koprivnice, jedna cura je rekla da me moze odbacit (falati ako ovo citas) i da ce doc za petnajst minuti. Dolazin ja tamo govori mi pandurka da je taj krim pandur negdi na nekoj provali u poštu i da cu morat cekat jedno uru vrimena da on dode. Opet jeben sve zivo i mrtvo po ko zna koji put al najvise mi je bilo zaj ove cure sta je dosla sa totalno druge strane grada po mene i sad joj kazen da mi nedaju nigdi, jebajiga. Tu su mi živci vec otisli u picku materinu al stacu. Dolazi taj pandur nakon dobrih uru ipo dvi i sad trian ja tu pricat sa njin, on pokusava izvuc iz mene sta god moze a ja kontan “kolke god picke jesu tih desetak momaka necu nista govorit pandurima”. I nista da ja taj neki intervju sta je vec neznan ni ja i tad je vec bilo kasno da se došlepan do Koprivnice i tako priča sa naslovon “Gostovanje u Koprivnici” završava u Zagrebu. (momak sa st3 se oporavia nakon lezanja tri tjedna doma)…

Najbolje posete kola

Proteklog vikenda odigrano je jos jedno kolo fudbalskih liga drzava bivse SFRJ, sigurno najzanimljivije utakmice odigrane su u Beogradu i Sarajevu gde su stari znalci odigrali po jos jedan u nizu gradskih derbija. Samim tim ove utakmice su ponele epitet najposecenijih utakmica ovog kola, pa je tako utakmicu u Beogradu pratilo preko 35000 gledalaca dok je sarajevski derbi bio majne posecen i na njemu je bilo 6000 ljudi, odmah za jima ide utakmica iz Ljubljane gde je vodeca ekipa slovenacke lige Olimpija docekala Domzale… I ove nedelje jedna utakmica iz drugog ranga po jacini u Srbiji je usla u top 10 najposecenijih utakmica to je utakmica iz Novog Pazara koji vec standardno ima odlicnu posetu kod kuce, na cemu mu pozavide mnoge ekipe iz elitnog ranga takmicenja.

 

Crvena Zvezda – Partizan         35 131

Sarajevo – Zeljeznicar                 6 000

Olimpija – Domzale                    5 000

Cibalija – Dinamo                       2 887

Napredak – Vojvodina                2 500

Novi Pazar – Teleoptik                2 000

Celik – Mladost DK                     2 000

Inter – Hajduk                             1 665

Sloboda – Borac                          1 500

Macva – Borac                             1 500

Veciti derbi je poseban po mnogo cemu…

Svi veliki derbiji liče jedni na druge, ali beogradski derbi posjeduje ono nešto. Epitet večiti proističe prvenstveno iz činjenice da su dva kluba nastala iste godine i kao takva vremenom se izdvojila sportskim dostignućima, koja su eskalirala 1991. odnosno 1992. godine. Vremenom je nastupio toliki jak između takozvanih beogradskih blizanaca i svih ostalih klubova, se sport u Srbiji maltene sveo na ta dva kluba. To se ne može apostrofirati kao nesto pozitivno i svakako bi trebalo poraditi na decentrazilaciji sporta, ali o tome nekom drugom prilikom. Ono zbog cega su večiti zapravo večiti moze se i mora posmatrati kroz prizmu tribina. Sve počne iz ljubavi prema klubu. U jednom trenutku života, paralelno sa ljubavlju prema klubu, dolazi do novog momenta. Taj trenutak, koji najčešće nastupa ulaskom u adolescenciju, kada pogled sa terena počnemo da prenosimo na tribine. Tada nam više nije važan samo ishod utakmice, jer počinjemo tribinu i dešavanja na njoj lično da doživljavamo. Taj personalni doživljaj ogleda koz ponos koji osjećamo dok fanovi kluba za koji navijamo prirede spektakularan ambijent, deprimirajući osjecaj kada grupa koja bodri rivalski klub porazi grupu kojoj želimo da pripadamo ili joj već pripadamo, stanje neizvjesnosti u toku derbija gdje nas, isto koliko i rezultat, interesuje kakvo ce naše navijačko izdanje da bude u poređenju da kontra stranom. Nijesu tribine o kojima govorimo samo mjesto na kojima se stvara malo veća buka u odnosu na ostatak stadiona. Tu rastemo. Tu se edukujemo praktičnim pristupom. Tu naučimo da budemo lojalni sebi, klubu i ljudima oko sebe. Tu naučimo da funkcionišemo i nalazimo zajednički jezik sa pripadnicima bezbroj različitih društvenih i kulturnih slojeva.

 

 

 

Na kraju krajeva, na toj istoj tribini polažemo test instinktivnih reakcija, brzog promišljanja i donošenja odluka za koje se ispostavi da su bile pogrešne ili ispravne. Tu preispitujemo svoj karakter, svoju dosljednost i svoj inat. Hoćemo li na 0:3 poći sa utakmice ili iz inata bodriti klub kao da su uloge na terenu zamijenjene? Hoćemo li kada počne pljusak da se sakrijemo ispod nadstrešnjice ili ćemo iz inata da pjevamo na kiši do posljednjeg sudijskog zvižduka? Hoćemo li kašljući da se sklanjamo od baklji I dimnih bombi ili ćemo se toliko radovati performansu na tribini da nas neće biti briga što nam na momente fali vazduha? Čar je upravo u tome što sebi hiljadu puta kažeš da ćeš otići na bočnu tribinu, ali kako se približavaš stadionu, postaješ svjestan da si sve vrijeme sam sebe zavaravao. Čar je u tome što sebe hiljadu puta pitaš šta će ti sve to, znajući i u tom trenutku da ćeš se opet isto to pitati. Na kraju krajeva, čar je u tome što si tu sam sebi dovoljan i što sve to ni ne pokušavaš sve to da objasniš bilo kome kome to nije jasno. Sve navedeno nije govorilo direktno i precizno o beogradskom derbiju. Ali beogradski derbi proizilazi upravo iz pomenutog. Iz mentaliteta koji je opisan. Jer kada nasuprot sebe imate grupu istih ovakvih ljudi, onda nije teško zaključiti šta taj derbi zapravo predstavlja I zbog čega je takav kakav jeste. Jer to je sudar mentaliteta. Istih, a opet potpuno različitih. Jer u državi se sve može promijeniti. Sport može da se poboljša ili pogorša. Životni standard može da ide gore, može i dolje. Generalno sve stvari i navike oko nas su prolazne. Uđu u modu i iz nje izađu. Ali adrenalin i iščekivanje koje sa sobom nosi večiti derbi je nešto što nikad ni za jednu jedinu nijansu ne može promijeniti i upravo zbog toga svi veliki derbiji liče jedni na druge, ali beogradski derbi posjeduje ono nešto!

balkanskinavijaci.com

KRENULA VELIKA AKCIJA BOYSA “Klub, to smo mi! Pokazat ćemo da Dinamo još postoji”

Osnovano je udruženje članova GNK Dinamo Zagreb, pod imenom Dinamo, to smo mi. Kako ističu, udruženje “na potpuno afirmativan način nastavlja dosadašnje pokušaje za povratak Dinama svim njegovim članovima i navijačima”.

Udruga se zalaže za ustroj kluba po članskom modelu “jedan član, jedan glas”, a podršku su joj dali kapetani Dinama Dario Šimić, Tomo Šokota, Igor Bišćan, Silvio Marić, zatim navijači Dinama Bad Blue Boys, kao i osnivači građanske inicijative Zajedno za Dinamo te čelnici MNK Futsal Dinamo.

Dinamo, to smo mi nastavak je borbe koju su do sada vodili Dinamovi navijači Bad Blue Boys, građani okupljeni oko inicijative Zajedno za Dinamo, četiri kapetana pod nazivom Za naš Dinamo te svi članovi malonogometnog kluba Futsal Dinamo koji već četiri godine uspješno funkcionira prema članskom modelu “jedan član, jedan glas”.

Bili smo na predstavljanju projekta navijača Dinama.

Source: BBB-i najavili novu borbu za povratak Dinama navijačima by indexpromocija 

(index.hr)

Samo u Rusiji: Navijaču prijeti zatvor zbog gađanja trenera živim pijetlom

Iz Rusije često pristižu kadrovi navijačkog ludila u raznim oblicima, ali ovakav potez još nije viđen. Koliko god bizarno zvučalo, jedan navijač je sa tribina stadiona na travnjak bacio pijetla i to živog.

Ruski drugoligaš Luch-Energiya Vladivostok je u nedjelju odigrao gostujuću utakmicu protiv FC Fakel Voronezha, a od svega što se dešavalo na terenu više pažnje medija je privukao bizaran potez jednog navijača gostiju.

Naime, neimenovani navijač Luch-Energiyje je bacio živog pijetla u pravcu klupe i trenera gostiju Aleksandra Grigoryana. Pijetao je potom “zalepršao” krilima prije nego što je sletio pored aut linije. Ubrzo je ptica sklonjena sa terena, a navodno se pomenti navijač odlučio na ovaj potez u znak protesta.

Navijač je nezadovoljan poslom koji obavlja trener Grigoryan bacio pijetla, da bi potom ostatak gostujućih navijača na račun stratega Luch-Energiye zapjevao: “Grigoryan je pijetao.”

Inače, ruska riječ za pijetla se u pomalo izmijenjenom obliku u ruskom jeziku koristi i kao sinonim za “izdajnika” što donekle objašnjava simboliku ovog čudnog gesta navijača Luch-Energiye.

Nakon utakmice Grigoryan je istakao da se već duže vrijeme nalazi na meti raznoraznih prijetnji i uvreda, te da su već poduzete zakonske mjere protiv organizatora “incidenta sa pijetlom” kojem sada prijeti 15 dana iza rešetaka.

(sportsport.ba)

Tuca Komita i Family Aerodrom vs Svercerat 15.04.2018.

 

Velika drama odigrala se sinoc na ulicama Skoplja kada su tri makedonske navijacke grupe dozivele bliski susret. Prema prvim informacijama nema teze povredjenih navijaca samo zato je je policija uspela u pravom trenutku da reaguje. Juce su na programu bila dva visoko rizicna meca po pitanju navijaca . Vardar je docekao Skupi na stadionu Filip II , dok su u Gradskom parku trebali da se sastanu Rabotnicki i MZT, medjutim zbog kvara semafora mec je odlozen sto je bilo dovoljan povod da se na malom mestu nadju tri navijacke grupe. Prema nezvanicnim informacijama pre i posle susreta Vardar – Skupi doslo je do sukoba na mostu “ZABAR” gde su sa jedne strane bili Komiti , a sa druge Sverceri jer je gostujucim navijacima bilo zabranjen dolazak na utakmicu. Kada su saznali da je njihov mec odlozen i Family aerodrum se uputio na mesto sukoba u nadi da ce uspeti da se sukobi sa Svercerima bez policije. U jednom trenutku doslo je do incidenta u kome su Komiti i Family napali Svercere, u napadu su koriscene kamenice i palice, a nekoliko navijaca je lakse povredjeno.

DINAMO TO SMO MI: Nastavlja se borba za povratak kluba članovima i navijačima

Osnovano je udruženje članova GNK Dinamo Zagreb, pod imenom “Dinamo to smo mi”, koje kako ističe “na potpuno afirmativan način nastavlja dosadašnje pokušaje za povratak Dinama svim njegovim članovima i navijačima.”

Sve dinamovce poziva na predstavljanje udruge u ponedjeljak u dvorani Matis Absolut Lounge kod koncertne dvorane Lisinski, s početkom u 18 sati.

Udruga se zalaže za ustroj kluba po članskom modelu “jedan član, jedan glas”, a podršku su joj dali kapetani Dinama: Dario Šimić, Tomo Šokota, Igor Bišćan, Silvio Marić, zatim navijači Dinama Bad Blue Boysi, kao i osnivači građanske inicijative Zajedno za Dinamo, te čelnici MNK Futsal Dinamo.

“Dinamo to smo mi” nastavak je borbe koju su do sada vodili Dinamovi navijači Bad Blue Boysi, građani okupljeni oko inicijative “Zajedno za Dinamo”, četiri kapetana pod nazivom “Za naš Dinamo” te svi članovi malonogometnog kluba Futsal Dinamo koji već četiri godine uspješno funkcionira prema članskom modelu “jedan član, jedan glas”.

“Smatramo kako je krajnje vrijeme da s radom krene udruga članova Dinama koja će svojim znanjem i zalaganjem ponovno vratiti vjeru ljudi u Dinamo. Svojim ćemo akcijama prikupljati članove Dinama, informirati ih o stanju u klubu te diskutirati oko njegove budućnosti. Već ranije pokrenuli smo neke pravne postupke kako bi spriječili nasilno provođenje privatizacije našeg Kluba. Podršku imamo od svih ljudi koji su do sada vodili borbe za pošteni Dinamo te velikog broja članova koji su najavili svoj dolazak. Očekujemo kako će se nakon predstavljanja uključiti još više članova, navijača, javnih osoba, bivših igrača i djelatnika kluba te da će naše i Dinamovo članstvo svakim danom biti veće”, izjavio je predsjednik novoosnovane udruge članova Dinama Juraj Čošić.

(index.hr)

FK Partizan: Sport je doživio moralni kolaps i ljudski bankrot

Iz beogradskog Fudbalskog kluba Partizan izdali su saopštenje za javnost poslije 2:1 poraza od Zvezde u 157. vječitom derbiju.Partizan je poražen, a u finišu meča dva crvena karton.

Iz gostujućeg tima su imali šta da poruče javnosti nakon meča, pa su izdali saopštenje za javnost, pa vam isto prenosimo bez izmjena u cjelosti:

”Sport, čiji je smisao uvijek bio viteško nadmetanje i časna poruka da se u porazu ne treba uniziti a u pobjedi uzvisiti, večeras je na stadionu Rajko Mitić doživio svoj moralni kolaps i ljudski bankrot. Igrači Crvene zvezede su zasluženo trijumfovali na večerašnjoj utakmici jer su ovu pobjedu, izgleda, više želeli.

Međutim, FK Partizan je na ovoj utakmici dočekan suprotno riječima Marka Miljanova da je junaštvo sebe odbraniti od drugog a čojstvo drugoga odbraniti od sebe.

Večeras nije bilo ni čojstva ni junaštva. Vladao je primitivizam sjevernom tribinom ovog stadiona kojim je najgrublje i najvulgarnije vrijeđen potpredsjednik FK Partizan, prof. dr Vladimir Vuletić.

Međutim, nečasni, kukavički i primitivni linč doživjeli su prisutni najviši predstavnici FK Partizan, gotovo čitav Upravni odbor, predvođen predsjednikom Miloradom Vučelićem i generalnim direktorom Milošem Vazurom.

Ogromni helijumski falus visio je, početkom drugog poluvremena, nad njihovim glavama u svečanoj loži koja nosi ime jednog od najvećih sportista i fudbalera Crvene zvezde.

Kako bi na taj isti falus gledali Rajko Mitić ili Dragan Džajić u vrijeme kada je bilo rivalstva ali nije bilo ovakvog primitivizma?

Uprkos činjenici da ovo nije prvi put da uprava FK Partizan biva izložena neprijatnostima i pokušajima linča u loži stadiona Rajko Mitić, uprkos okolnosti da se upravi Crvene zvezde nikad bio šta slično nije desilo u loži Partizanovog stadiona, uprkos namjeri da se, dolaskom na ovu utakmicu oda počast fudbalkoj igri i domaćinima, gost je od domaćina doživeo ono što nije odlika srpskog čoveka kroz njegovu istoriju.

Ukoliko su ovo vrijednosti koje promoviše jedan srpski klub, ukoliko je ovo mera ljudskosti i poštovanja rivala, nama nije više mjesto u bilo kakvoj komunikaciji sa zvaničnicima FK Crvena zvezda.

Pozivi na linč funkcionera FK Partizan i izlaganje nesvakidanjoj neprijatnosti prisutnih gostiju uslovili su da delegacija našeg kluba napusti svečanu ložu stadiona Rajko Mitić.

Ovim činom su se domaćini upisali u nečasnu knjigu onih kojima, kako Njegoš veli, tragovi smrde nečovještvom a ako na ovo, najzad, ne reaguju organi FSS, reagovaće FK Partizan i istorija”, navodi se u saopštenju crno-belih.

(balkanskinavijaci.com)

Kako su domišljate Delije ponizile čelnike Partizana? (VIDEO)

Derbi Crvena zvezda – Partizan (2:1) ni ovaj put nije mogao proći bez nereda.

U 65. minuti utakmice navijači domaćina na sjevernoj tribini razvili su transparent s porukom Partizanovom potpredsjedniku Vladimiru Vuletiću: “Profesore Vuletiću znaju li ti đaci, da te sa brucošima lože grupnjaci?”

Kao dodatnu aluziju na homoseksualne sklonosti Partizanovog dužnosnika, Delije su zatim podigle ogroman penis napravljen od balona, koji su poslale prema loži na zapadu, gdje su sjedili članovi uprava obaju klubova.

Džinovski penis od balona navijači Zvezde nosili su od vrha do dna zapada, kako bi ga tamo “poklonili” Vuletiću, odnosno bacili u sektor lože gdje je sjedila uprava Partizana. Inače, Vuletić nije došao na Zvezdin stadion i utakmicu je pratio na Partizanovom.

Ali, najgore je tek slijedilo. Delije su na sjeveru, Grobari na jugu, a velika tučnjava među navijačima beogradskih rivala počela je kada je navijač Zvezde uzeo kreaciju od balona i s džinovskim penisom krenuo prema Grobarima.

Tada počinje kaos; tučnjava među navijačima obaju klubova koji su na zapadu, Partizanovi navijači s juga bacaju baklje na zapad, Delije preskaču ogradu na sjeveru i kreću prema Grobarima, koji se pak na drugoj strani stadiona također pokušavaju probiti iz njihovog kaveza.

Zbog svega navedenog utakmica je morala biti prekinuta.

(sportske.ba)