Priča: Škripari u Edinbourgh-u 2006

Nakon lijepo odrađenog gostovanja u Bjelorusiji svi su znali i očekivali da bi u Škotskoj trebalo biti dosta bolje, opet su se kemijali razni načini za otići ali pošto je Škotska ipak malo predaleko ništa pametnije se nije moglo smisliti nego ići na zrakoplov. Par dana prije utakmice sve je dogovoreno ali cijena za navijače je bila prevelika (800€ nije malo) , tako da smo se snalazili na razne načine i uspjeli dogovoriti da nas 20 ipak ide po dosta nižoj cijeni ali i dalje dosta neprihvatljivoj većini navijača. Ali na naše oduševljenje 20 mjesta je ekspresno popunjeno i to rekao bi sa dosta dobrom ekipom, kasnije se na stadionu pokazalo i odličnom.Kako je sve to izgledalo pročitajte u priči: A ja sam želio da pobjedi on, Edinbourgh srpanj 2006

Napravili smo neke sastanke, imali dogovore, nešto se ispoštovalo nešto nije,ali na kraju je ispalo odlično. Polazak je bio planiran u utorak rano jutro, autobusom do Splita i onda zrakoplovom (kojeg su „sredili“ sami navijači ) dalje prema Škotskoj. Odlučili smo večer prije ne spavati, neki to nisu mogli, neki nisu željeli tako da je već u 03:30 a polazak je bio u 05:00 dio ekipe bio kraj stadiona. Ostali se lagano skupljaju, i pred polazak ekspediciju je činilo oko 120 ljudi. Drago nam je bilo da je među ostalima bilo dosta mlađih (sinovi sponzora…) Mi kao i uvijek najveseliji i najraspoloženiji pa nam je put do Splita jako brzo prošao, uobičajna provjera na aerodromu, chekiranje karata i čekanje leta, ukrcavanje i lagani polazak. Dosta ugodniji let nego do Bjelorusije (dosta bolji avion). Dolazak u Škotsku koja nas je dočekala okupana suncem, ali jako strogim kontrolama ali mi što smo nosili to smo i unijeli .

Na naše iznenađenje na aerodromu nas dočekuje veliki broj novinara i fotoreportera, mi im se izmičemo ali kad malo bolje pogledaš nismo im ni bili interesantni. Lagano se trpamo u autobuse, igrači u jednom , ostali u drugom i mi u trećem (svi smo spavali u različitim hotelima, naš prilagođen navijačkom džepu, ali pristojan). Dok smo putovali ka hotelu , odmah smo primijetili ljepotu Edinbourgha i skužili zašto je meka velikog broja turista, stvarno se ima što za vidjeti (kasnije smo i mi vidjeli, bar nešto jer ipak su nas zanimale druge stvari), prošli smo i kraj impresivnog stadiona gdje će se odigravati utakmica.

Dolazimo u hotel na periferiji u jako, jako lijepom dijelu grada, u biti malo veću kuću i smještamo se , slijedi mali odmor, osvježenje i za par minuta je počelo upoznavanje Edinbourgha, kao i uvijek brzo se snalazimo i nakon nekoliko minuta smo se našli u samom centru, par fotografiranja, par bačenih pogleda na impresivne dvorce, stare zgrade i znamenitosti. Nalazimo jedan lijepi pub i u njemu smo se sljedećih nekoliko sati odlično zabavili. Neki su nakon druge runde već bili jako veseli (očito ne navikli na crni Guinness) tako da je već tada počeo show sa, kao i inace u prvim dodirima s ljudima dobili smo instrukcije gdje je najbolje za ići navečer i sve ostalo. Počele su se i pjevati pjesme i svašta nešto tako da smo već dobro pod utjecajem pive krenuli ka hotelu i to pješice, ne moram vam prepričavati šta je usput bilo. Od zanimljivosti možda vrijedi istaći (prolazili smo kraj Kineskog restorana i manager nas zove i nudi nam posebnu ponudu, za 5 funti možemo jesti koliko hoćemo) kasnije je skužio da to i nije bila dobra ponuda bar za njega jer smo se svi po par puta vraćali tako da su stolovi kasnije ono baš ružno izgledali, sam je kriv .

Kupuju se nove količine pive i kreće ka hotelu, ostatak ekipe se zezao tamo i piva im je bila baš potrebna jer su potrošili zalihe domaćih proizvoda koji su poneseni. Druga ekipa odlazi u grad a neki su malo predahnuli, opet se spremili i onda svi zajedno krenuli u noćni izlazak. Neću previše pisati ali uglavnom scenario je isti, bili u par pubova pili Guinness (0.50 je nevjerovatnih 3.20 funti) ali šta se može nismo se štedjeli, najbolje je bilo u Irish pubu, posebno me dojmio i Cabare voltaire. Na jednom mjestu 3 različita flora sa različitom glazbom zanimljivo ali dosta skupo i vruće. Nismo naišli na navijače Heartsa, sutradan smo skužili da smo većinom bili u dijelu grada gdje žive Hibernianovi navijači tako da nismo imali nikakvih problema osim jednog verbalnog uvjeravanja (razmjene broja mobitela) te kasnijih poziva na mobitel, ali nitko se nije pojavio. Inače izlazak je bio odličan, odlične pive (malo preskupe ali što se može ) zanimljiva mjesta i ljudi, opet se u hotel vraćamo u cik zore.

Prije je bio dogovreno da izlazimo iz soba u 12:00 ali netko je bio pametan pa smo ipak morali izići u 10:00 što je većina ekipe prihvatila sa negodovanjem. Ali sredili smo barem da ostavimo stvari u hotelu jer je bio dogovor da bus po nas dođe u 18:00. Od 10:00 do 18:00 smo se zezali na par različitih strana, neki su nastavili gdje su stali par sati ranije, neki su iskoristili rasprodaje pa su povoljno kupovali zimsku robu, neki su ljenčarili u parku i zezali se sa lokalnom ekipom uglavnom nije bilo loše. Okupljanje je bilo u 15:00 u centru te kasnije smo otišli na već oprobano mjesto, Irish pub i tu nastavili zagrijavanje za utakmicu, i to jako kvalitetno zagrijavanje, naime za sve je bilo rano pa je pub bio prazan a mi smo to iskoristili i napravili pravi Hercegovački party, u svemu tome su i konobari bili ok ,piva je tekla u potocima tako da se nakon par tura počelo i plesati,pjevati i svašta nešto. Fotografiranje i obećanje da će naša fotografija naći svoje mjesto u pubu, poklonjen je i šal kojeg su stavili na najupečatljivije mjesto i onda nakon toga je počelo ono najbolje, pošli smo ka hotelu i cijelim putem nismo prestajali pjevati cca 20 minuta, ljudima ništa nije bilo jasno ali nitko nam nije pravio probleme. Dolazak busa, krcanje i odlazak ka stadionu, tamo je bilo malo razočarenje jer tada nismo vidjeli niti jedan pub (nakon utakmice smo ipak našli) ali našle su se zlatne rezerve i nekako smo izgurali do početka, ulazimo na impresivno zdanje i odmah počinjemo sa pjesmom.

Stavljaju se naše zastave, stadion lagano puni, i počinju problemi svi bi htjeli na svoje mjesto a mi nismo imali gdje staviti zastave pa smo zauzeli 2 reda stolica, to uspješno rješavamo. Izlaze igrači i mi počinjemo navijati, prvih 20 ak minuta smo stajali, iako se to ne smije pa su do nas par puta dolazili redari molili nas, ali nismo se previše obazirali, nakon nekog vremena došla je policija i dobili smo ultimatum ako ne sjednemo delegat je naredio da nas izbace,opet negodovanje ali se snalazimo samo malo naslanjamo i nastavljamo po svome, nije im bilo drago al’ su nas ostavili na miru. Nama je bilo dobro a i ostali su skužili našu igru i nisu nas više previše smetali. Navijanje je bilo dobro cca 40 ak ljudi uz povremeno odobravanje i ostalih.Vidjeli smo veliko čuđenje ali i divljenje Škota ,izgleda da ljudi nisu navikli na ovako nešto, šta bi bilo da nas je bilo jedno 100 ak bar. Imali smo i mali incident, dvojica likova na poluvremenu su nas isprovocirali sa BiH zastavom (ljudi nisu bili upućeni, i eto umalo nismo složili opaku frku sa osiguranjem) Cijelu utakmicu nismo stali, dali smo sve od sebe a to je na kraju nagradio cijeli stadion 35 000 ljudi se ustalo okrenulo prema nama i pljeskalo sa odobravanjem, valjda su ljudi prepoznali našu žrtvu. Rezultat je takav kakav je, ali nije to nimalo loše izgledalo i postoji nada za uzvrat , samo neka se odigra muški podrška neće izostati..

Izlazimo na okrjepu, odlazimo u pub koji je bio pun njihovih navijača i u njemu je bilo najbolje, par rundi prije polaska izmjena rekvizita, te na samom polasku 200 ljudi je u pubu i van njega ustalo i otpjevali su nam pjesmu za pozdrav, impresivno i svatko je ostao zatečen. To je bio dovoljan znak kakav smo dojam ostavili. Povratak kao i svaki drugi, malo čekanje, provjere, let i već smo u ranim jutarnjim satima četvrtka bili u našem najdražem gradu, nismo razočarani ostaje malo gorak okus jer igrači nisu imali dovoljno koncentracije za više,ali ništa nije nemoguće, mi smo našim izdanjem zadovoljni, pa neka tako igrači budu zadovoljni svojim u uzvratu.

Izvor: skripari.org

Horto Magiko – PAO

Jedna od najpoznatijih klubskih pesama Panatinaikosa je Horto Magiko-magicna trava. Pesma je čak kopirana u zemljama širom okeana. Klubovi u Brazilu i Argentini sada imaju svoju verziju Horto Magika. Koja je tajna iza popularnosti ove pesme?
Snaga pesme

 

Pesma koju su Pao-fanovi napravili na početku novog milenijuma mnogo se peva tokom svih vrsta utakmica kluba. Ponekad traje mnogo minuta. Jedna od stvari koja čini moćnu pjesmu je početak, kada se navijači istegnu ruke dok proizvode dugačak “ooooh”. To je zvuk koji stvara napetost. Ova napetost postiže maksimalnu visinu u naredna tri reda, nakon čega svi polude. Od tog trenutka publika se deli u dve grupe koje pjevaju svakom drugom pod ritmičnom pljeskom. Linije se mogu beskonačno ponoviti. Rezultat unutar stadiona je impresivan. Kao da se navijači nadmeću sa drugom da pređu drugu grupu. Na taj način pristalice postaju sve glasnije i glasnije. To daje celom stadionu ogromnu energetsku potporu. Sportisti su očigledno ušušeni u ovu atmosferu. Naročito kada se pesma nastavlja na nekoliko minuta.
Druge zemlje

Veliki broj klubova u Južnoj Americi danas ima svoju verziju Horto Magika. Tekstovi su naravno na svom jeziku, ali ostatak ostaje isti. U Evropi pesma se uglavnom pokriva u zemljama južne Evrope poput Španije i Italije. Nije baš tako lako izvoditi pesmu, jer je potrebna dobra organizacija među navijačima. U Panatinaikosu jedan od “topbois” firme se suočava sa gomilom i kroz megafon će im reći šta da peva. Ovaj način kontrole gomile nije uobičajen u Severnoj Evropi. Ipak, pesma je želja za svakim klubom.

 

Lirics Horto Magiko:

U ‘ena horto magiko

Doste mou ligo gia na pio

Ton Pao može da se osvrne na fonaksove na Theo

(kraj uvod)

Panatha se smešno, san heroini, sa skliro narkotiko

San to hashish, to LSD, gia sena Pao mastouroni ol ‘i ghi

Panatha mou, se agapo

Opou ki pezis panda tha s ‘akoloutho

Pao edho, Pao eki

Opou ki pezis panda masti mazi

Engleski prevod:

To je magični travnjak.

Daj mi malo da probam.

Da sanjam o mojoj Pao i vičem do Boga.

Moja Panatha, volim te. Kao heroina, poput teske droge.

Kao hašiš, LSD. Pao cijeli svijet postaje kamen od tebe.

Moja Panatha, volim te.

Gde god da igrate, uvek ću vas pratiti.

Pao ovde, Pao tamo.

Gde god da igrate, uvek ćemo biti zajedno.

Ispovjest undercover policajca među navijačima Millwall-a

Svi ga poznaju kao Jima. Jednostavan momak koji je odrastao u južnom Londonu u Wandsworthu. Veliki je navijač Millwalla i dio ozloglašenih Bushwackersa. Imao je svega 21 godinu kada je sa ekipom odlazio subotom na utakmicu, izlazio u pubove i veselio se. Jima su zbog njegove duhovitosti svi voljeli, no, to nije bio pravi Jim. Stvarnog imena James Bannon, bio je časnik Metroplitan policije i undercover agent koji je imao zadatak inflitrirati se među Bushwockerse!

Dvije godine James je glumio, igrajući glavnu ulogu u svom sopstvenom životu. Igra ga je dovela do mnogih tučnjava i to skoro svake subote.

Kada se tučnjava završi a prašina slegne, Jim bi se povlačio u stan gdje je sve podatke dokumentovao. Slao je tajne izvještaje policiji kako bi svoje „prijatelje“, Bushwackerse, poslao u zatvor. Sve se to dešavalo ‘70 tih godina.

Danas se James profesionalno bavi glumom. Ima svoj one-man show. Svoj život undercover agenta je pretočio u predstavu s kojom je nastupao na Liecester Comedy Festivalu.

„Čini se čudnim izborom James da sa vašom pričom kao agenta koji je imao zadatak da hapsi opasne momke, učestvujete na festivalu komedije?“ – pitao je znatiželjni novinar.

„Pa nije to klasična stand-up komedija. Ali je moj život s Bushwackersima bio na neki način i humor i tragedija.“

„Jedan od horora sam imao kada sam išao na gostovanje u Leeds s Millwallom 1987. Bio sam uhapšen od strane policijskih službenika koji nisu znali za moj tajni zadatak. Sjećam se batina i tretiranja kao da sam životinja.“- prisjetio se James.

Bio je to način života koji je u jednom momentu počeo voljeti. Stekao je mnogo prijatelja i mislio je da nikada neće doći trenutak da se rastanu. „Bio sam lojalan, ali sam svaki sedam dana cinkao. Umirao sam.“

„Ključ uspjeha je bio da sam sam sebi ponavljao da je to zadatak, da ja nisam Bushwackers. Sjećam se momaka. Bilo je pravih dječaka, iskrenih. Ali moj posao je bio da prikupim što više informacija.“

Danas je Jason Bannon veliki navijač Millwalla. Prije ovog slučaja nije bio. Njegov deda je bio navijač Charltona. „Postalo je dio mene.“

U svojoj autobiografiji opisao je još jedan događaj koji je ostao upečatljiv dok je išao kao agent na utakmice. „Bila je sunčana subota, 29. augusta 1987. Millwall je igrao protiv Leicestera. Sjećam se da sam vozom došao u Liecester. Imali su strašnu ekipu pod nazivom Baby Squad. Iako smo na glasu bili mi iz Londona-West Ham, Chelsea i Millwall- Liecester je poznavao svaki navijač.“

„Prvi ljudi Baby Squada i Bushwackersa su dogovorili sukob ispred puba. Krenuli smo! Međutim, javio sam policiji da postoji šansa da dođe do nasilja u jednoj od lokalnih ulica. Stigli smo pred pub ispred kojeg je bilo na desetine policajaca. Moji su bili ljuti i prozivali su Baby Squad da su oni zvali policiju. Sjećam se da sam odahnuo od olakšanja, jer su moji momci iz Millwalla imali oružja k'o vojska.“

Bilo mu je teško svake subote biti doušnik. Ne zbog posla, već da ne bi bio uhvaćen. Živio je u Kentu, ali u dvije godine zadatka nije vidio svoje prave prijatelje ni porodicu. Novi život je značio svakodnevni razgovor o fudbalu, navijačima, planiranju nereda…

„Rijetko je bilo da posjetim roditelje. Samo onda kada sam bio sto posto siguran da me niko ne prati.“

Morao je svaki dan biti u igri. Bio je pod pritiskom jer je morao pred Bushwackersima biti Jim. Nije smio niti jednim potezom dovesti u sumnju svoj autoritet. Momci su mu vjerovali.

„ I da, ta utakmica sa Leicesterom ima svoj nastavak. Nakom meča krenuli smo do voza. Ipred nas su stajali Baby Squad i samo tri policajca. Nastao je lom. Policajcu su slomili vilicu, a ja sam bio očajan što nisam mogao pomoći kolegi.“

Jim je Millwallovog nasilnika prijavio i dečko je završio u zatvoru zbog napada na službeno lice.

Tog jutra primio je neočekivani telefonski poziv. „Jim, slučaj je gotov, povlačiš se!?“ Otišao je iz ekipe Bushwackersa. Nikome se nije javljao godinu dana, krijući se. Jedne večeri na koncertu lokalnog benda, Jim se opuštao sa starim prijateljima iz djetinjstva.

Ipred njega su se pojavili Bushwackersi! „Dugo te nije bilo Jim? Ti si naš brat. Brinemo se. „Ustvari“– dobaci jedan, prisjeća se Jim, koji je u tom trenutku pomislio da je gotovo, „Ti si naš bivši brat“…

Navijaci sprecili odigravanje utakmice u Kragujevcu, sada je turnir prebacen u BG

Prekljuce je u Kragujevcu trebao da se odrzi kvalifikacioni turnir za zensko juniorsko svetsko prvenstvo u rukometu, medjutim zbog velikog negodovanja navijaca iz Kragujevca i najave prekida istog RS Srbije je odlucio da pomeri mesto i vreme odigravanja u Kovilovo u petak. Sada su na potezu gradjani Beograda koji su dobili bezbroj poziva preko drustvenih mreza da sprece odigravanje turnira na kojem bi jedan od ucesnika bila i samoproglasena nezavisna republika Kosovo. Kako je potvrđeno Tanjugu, meč rukometašice Srbije i Kosova rođenih 1998. godine, na se neće isticati nacionalna obeležja, igraće se u petak od 16 časova.

Na turniru učestvuju još selekcije Norveške i Slovačke, a samo pobednik turnira će se plasirati na SP u mađarskom gradu Đeru.

Ova odluka RSS izazvala je burnu reakciju Rukometnog saveza Kosova i Metohije, koji su je nazvali sramotnom.

“Odluka da se za mesto odigravanja kvalifikacionog turnira za juniorke odredi Kovilovo umesto Kragujevca, nije donela ništa više ili bolje od onoga što je prva odluka donela, a to je osećaj izdaje, osramoćenosti i poniženja. Zar je jedini način da se ovoj poražavajućoj odluci stane na put, taj što će se ”zamazati oči” svima, tako što će se iz Kragujevca turnir premestiti u Kovilovo, u prestonicu Srbije, Beograd?! Pravljenje ustupaka nepostojećoj državi Kosovo ne sme biti naša praksa i model ponašanja, jer to može samo da znači da neko pokušava ”na mala vrata” da prizna postojanje nečega što ne postoji. Bez himne, državnih obeležja i navijača, ovaj turnir biće samo poraz, nova sramota i bol u srcu svih kojima je Kosovo i Metohija dedovina, ljubav i svetinja”, navodi se u saopštenju UO RS KiM koje je potpisao predsednik Slavoljub Mandić.

 

Tuca vodje navijaca CSKA i Levskog (Video)

Ovih dana Bugarsku navijacku scenu obelezilo je prvo medjusobno prepucavanje lidera dveju najjacih navijackih grupa Sektora B i Sektora G tj Ljubomira Deleva i Ivana Velceva, naime vodja sofijskih nebesko plavih je nekoliko puta javno isprozivao vodju sofijskih crvenih na borbu. Vrhunac se desio na derbiju koji je odigran ove nedelje gde je istaknuta i parola koja poziva na sukob” Custendilce, pozivam te na borbu samo rukama i rukavicama, cekam te vec 6 meseci”

 

 

 

Nedugo zatim navijac CSKA je prihvatio poziv i dobio borbu sa vodjom Levskog, na sta je pripadnik Sektora B napisao “izgubio sam sa dostojanstvom,bila je dobra borba”

 

 

 

 

Priča: Iživljavanje nad Slovencima 2002

U hrvatskom navijačkom imaginarniju Slovenci su uvijek slovili za ‘Alpske Srbe’. Iz toga, naravno, proizlazi da ih nikad nismo voljeli. Sa Srbima si znao na čemu si, a oko Slovenaca je uvijek bila nekakva aureola podmuklosti. U ožujku 2002. u Zagrebu su prijateljsku utakmicu igrale Hrvatska i Slovenija kao dio priprema za Svjetsko prvenstvo koje se na ljeto igralo u Japanu i Koreji. Bila je to sve samo ne prijateljska utakmica. U to su se najbolje uvjerili slovenski navijači koji su u velikom broju došli u Zagreb. Koliko se sjećam stiglo ih je sigurno oko 3000, a HNS im je dao gornju etažu zapadne tribine.

Organizacija prihvata Slovenaca bila je loša. Janezi su na Maksimir dolazili iz svih smjerova i tako su bili laka meta za naše napade. Mlađa ekipa BBB-a, kojoj sam tada pripadao, vrebala je Slovence doslovce na svakom koraku. Bio je to dan otvorenog lova na susjede iz Dežele. Po učestalosti i ludosti napada bio je to jedan od onih dana u navijačkoj karijeri za koji niste sigurni ponosite li se njime ili bi ga zaboravili jer niste štedjeli baš nikoga.

Prije same utakmice ekipa je napadala baš sve Slovence koji su se kretali u manjim ili većim grupama – i ozbiljnije navijače i tzv. klaunove. Skidali su se šalovi, dresovi, zastave. U jednom trenutku lice u lice sastao sam se s likom koji je imao kojih pedeset godine i koji mi je mogao biti otac. Nisam ga mogao udariti. Neki naši okretali su na krov slovenske automobile koji su se naivno parkirali na parkiralištima zgrada koje su se nalazile južno od stadiona.

O samoj utakmici nema se što puno kazati osim činjenice da su Slovenci s gornje etaže Zapada bacali stolice na donju gdje su se nalazili hrvatski navijači tzv. ‘kazališna publika’. To nas je samo još više raspizdilo te smo s akcijanjem nastavili i nakon utakmice po istom obrascu. Jedan od frendova s Volovčice došao je na ludu ideju. Predložio je da se zbuksamo na križanju Branimirove i Heinzelove te da ondje napravimo čeku za Slovence koji se vraćaju s tekme. Naime, to je ruta kojom će Slovenci morati proći kako bi što prije došli na autocestu prema Sloveniji, a semafor na tom križanju traje dugo pa ćemo imati dosta vremena za udaranje. Uz to, ondje je bilo i nekakvo žbunje u kojem smo se mogli zbuksati i potom razbojnički napadati Slovence. Nas pet-šest složilo se s prijedlogom te smo odmah krenuli do mjesta zasjede. Ono što je uslijedilo usađeno mi je u sjećanje kao jedna od luđih akcija u mojoj navijačkoj karijeri.

Nakon što smo zauzeli poziciju skriveni od grmlja počeli su pristizati slovenski auti i kombiji. Čim bi se upalilo crveno svijetlo istrčavali smo iz zaklona na aute, otvarali vrata i udri po Janezima. Možete si misliti koji je to bio šok za naše susjede. U toj gerili uopće se nisu snalazili. Podijelili bi po nekoliko udaraca i krenuli na drugi auto. Neki Slovenci su u panici aute skretali na zemljani otok koji je razdvajao prometnicu na dva smjera. Murije nije bilo nigdje! Ludilo. Tako smo odradili četiri-pet rundi. Uskoro nam više nije bilo zabavno pa smo odlučili odraditi još jednu rundu. Uz to, računali smo da će se plavci pojaviti prije ili kasnije. U tom posljednjem naletu otvorili smo vrata nekog golfa u kojem je bilo pet ozbiljnijih likova koji se nisu usrali te su počeli izlaziti van. U tom trenutku došlo je do kratke konsternacije – pa ovi su izašli! No, odmah sam šakom u glavu udario jednog od likova koji nije ni stigao izaći van iz auta. Sjećam se da me drugi lik uhvatio rukama tako da sam ga se mogao osloboditi jedino gurajući mu prst u oko. Ubrzo su i njegove kolege ‘legle’ jer ih je sredio ostatak ekipe te su pobjegli natrag u auto. U jednom trenutku skužio sam da su taj prizor promatrali zaštitari Sokol Marića koju su se čitavom događaju luđački smijali. Nakon toga rekli smo dosta te smo otišli na zasluženu pivu.

Sutradan su naslovnice novina vrištale o sramotnim huliganskim napadima hrvatskih navijača na Slovence. I sada kada se sjetim tog dana pitam se jesmo li trebali biti baš tako bestijalni. No, takva su vremena onda vladala u Zagrebu. Napadalo se sve i svakoga, a to dobro znaju i ostale navijačke grupe koje su tada dolazile u naš grad. Posebice Torcida.

Novinarski članak koji je napisan poslije ovog događaja možete pročitati klikom OVDE.

(Fan Kolumna. Šaljite vaše kolumne na [email protected])

Mediji i Navijači u svijetu

U odličnoj dokumentarnoj radio emisiji Radija BBC 5 o tragediji na stadionu Hilzboro u Šefildu 1989, Neil Fitzmaurice, jedan od preživjelih svjedoka i učesnik kampanje za istinu o ovom događaju, govori o tome kako su policajci „infantilizovali“ navijače u svojim izvještajima tvrdeći da su tribine smrdjele na alkohol. To nije bio miris alkohola: bila je to mješavina mirisa izmeta, mokraće, povraćanja i amonijaka, mješavina teških mirisa bojišta koja se najpreciznije može opisati kao – zadah smrti.

„Infantilizacija“ je bila najmanji problem navijača sa Hilzboroa toga dana i u godinama poslije tragedije – uslijedila su ocrnjivanja pred javnošću, zlostavljanje i kršenje njihovih prava. Fitzmaurice opisuje policajce u crnim rukavicama kako udaraju po prstima ljude koji pokušavaju da se spase penjanjem preko ograde. Navijači se najčešće opisuju kao djeca, ne u smislu da im je potrebna zaštita višeg autoriteta, već u smislu djeljenja pravde u školskom dvorištu: ne pitaj ko je prvi počeo, svi su oni isti.

Rezultat su naknadna tumačenja izvan suda i iznad zakona koja se ponavljaju svaki put kada navijači dospijju u medije – od najvećeg gubitka ljudskih života u historiji britanskog fudbala, koji se mogao spriječiti, do manje tragičnih, ali takođe nasilnih i mučnih događaja.

Naravno, ni engleski navijači, ozloglašeni širom svijeta još od mračnog doba čupanja stolica po stadionima, nisu nevini. Tu nema moralne pozicije, niti pouke koju treba izvući, osim da „postoje ljudi koji izazivaju nevolje“. Nema epskog sudara dobra i zla, već samo nekoliko trulih jabuka i mnogo, mnogo jabuka koje nisu imale sreće. To nas dovodi do binarne prirode građanstva: ne možete biti građanin samo malo, sa djelimičnim pravom na pravdu. Jednog časa ste građanin uzorni, a sljedećeg to više niste; i tada (udahnite duboko) nije važno ko je prvi počeo.

Francuski mediji napeto iščekuju teroristički napad i ne zanima ih nasilje koje nije povezano sa terorizmom. Ruski i britanski tabloidi su ulične tuče pretvorili u grandiozne izraze nacionalnog karaktera i identiteta.

Ruska državna novinska agencija Vijesti emitovala je izvještaj koji je mogla da napravi jedinica za propagandu iz Drugog svjetskog rata. „Dvjesta pedeset ruskih navijača odbili su napad nekoliko hiljada Engleza i natjerali ih u bjekstvo. Engleski navijači su započeli tuču i napali naše navijače, ali 250 Rusa iz svih krajeva naše zemlje nisu ustuknuli i odbili su napad pijanih ostrvljana.“

To je zanimljiv obrt – nasilničko ponašanje degradira samo protivnika. Kada naši momci pribjegnu još žešćem nasilju – to nasilje je plemenito. Britanski mediji, naravno, prenose drugačiju verziju događaja i tvrde da su engleski navijači gledali svoja posla kada su ih Rusi napali probijajući se kroz postavljene ograde (uz usputnu packu nesposobnim Francuzima da njihove platnene ograde ne bi zaustavile ni huligana školskog uzrasta).

Postoji bojazan da će ovi događaji ugroziti reputaciju Engleske, poslije decenija pokušaja da se popravi slika o britanskim turistima. Zebnju izaziva i ne previše vjerovatna mogućnost da se na terenu susretnu Rusija i Ukrajina, zbog moguće eksplozije nakupljenih geopolitičkih frustracija. Kada se u drugi plan potisne svakodnevna i manje dramatična stvarnost – činjenica da je fudbal igra koju mnogi i veoma različiti ljudi rado zajedno gledaju – njeno mjesto će zauzeti besmislena neprijateljstva: Francuzi mrze Engleze, naravno, i Englezi mrze Francuze, a Rusi mrze sve (ili ih svi napadaju, a oni se hrabro brane, zavisno od toga čije vijesti čitate).

Ispod sve te uskomešanosti, oni koji su zaista došli u Francusku u potrazi za nevoljama imaju neke druge, gotovo komične probleme: u nedostatku boljih tema, engleski navijači skandiraju protiv IRA, koje nema nigdje na vidiku, i protiv Nijemaca koji igraju u dalekom Lilu. Komentar engleskih navijača da bi Francuzi danas govorili njemački da nije bilo Engleza vjerovatno je jedino objašnjenje za skandiranje o Nijemcima upereno protiv marsejskih ultraša, čiji bi ekstremistički stavovi, opet, naišli na dobar prijem kod ruskih ksenofoba, kada bi se neko potrudio da im prevede rasističke parole sa francuskog.

Gotovo kao odjek cijepanja Konzervativne stranke oko pitanja članstva u EU, otkrivamo da su svi ovi ljudi zapravo slični. Kada bi skinuli maske sa lica i malo se opustili, otkrili bi da imaju mnogo toga zajedničkog.

Kada navijačima oduzmemo dostojanstvo tvrdnjama da na utakmice dolaze zbog mržnje prema drugima, a ne iz ljubavi prema fudbalu – stegnutim pesnicama malobrojnih mrzitelja dajemo dostojanstvo političkih i historijskih motivacija koje nemaju nikakve veze sa sportom. To je u svakom smislu pogrešan pristup. A opet ga biramo svaki put.

(The Guardian/Pescanik)

Najbolje posete ovog vikenda

Ovog vikenda odigrano je jos jedno kolo fudbalskih liga drzava sa Balkana, na programu je bilo nekoliko derbija od kojih su najzanimljiviji bili oni u Osijeku gde je istoimena ekipa docekal splitski Hajduk i ona u Mostaru gde je domaci Zrinjski docekao trenutno prvoplasiranu ekipu u BIH Premijer Ligi Zeljeznicar koji je imao 3 gola prednosti do 88. minuta da bi dobrom igrom u poslednjih 5 minuta utakmici domaca ekipa izvukla remi. Najposecenija utakmica ovog kola odigrana je u Sapcu gde je domaca Macva docekala Crvenu Zvezdu ,drugi put u roku od pet dana. Medju prvih 10 utakmica po poseti je i jedna iz drugog ranga naime utakmicu u Novom Pazaru je pratilo 1500 gledalaca.

Macva-C.Zvezda           6 000

Rijeka-Cibalija               4 351

Osijek-Hajduk               3 850

Zrinjski-Zeljeznicar       3 500

Celik-GOSK                   3 000

Partizan-Radnik            3 000

Napredak-Mladost       1 500

N. Pazar-CSK                1 500

Ubistvo koje je ujedinilo sve ultrase u Italiji

”Malopre sam zavrsio sa pustanjem muzike i sada, kao i uvek, krecemo da vas nosimo do pobede – uvek sa vama” – tako je izgledala poruka Gabriela Sandria, navijaca Lacia i poznatog rimskog DJ-a, upucena fudbaleru njegovog voljenog tima de Silvestriu, njegovom prijatelju, na dan odigravanja utakmice Inter-Lazio. Gabbo, kakav je nadimak bio Sandriu, je bio veliki obozavalac muzike i bio je DJ u najvecim klubovima u Rimu. Nije bio clan nijedne grupe ali je bio prijatelj Bande Noantri. Vece pre utakmice na svom blogu je napisao da u sutra ide na gostovanje i da u kolima ima jedno slobodno mesto, da se javi neki navijac ako hoce da putuje sa njim i njegovim prijateljima.Taj mec se nije odigrao ali nazalost odigrao se jedan jako tragican dogadjaj u kome je 28-togodisnji Gabriele Sandri ubijen.
Lacijali su rano ujutru krenuli put Milana, oko 9:30 su napravili pauzu na pumpi u blizini malog grada u Tsokani, Areca. Na pumpi je doslo do slucajnog susreta sa navijacima Juventusa koji su putovali u Parmu, na utakmicu Parma-Juve. Pocelo je prepucavanje i sitnija tuca (vise neko samaranje), sa druge strane autoputa nalazila se saobracajna patrola koja je videvsi incident upalila rotljajke zatim je jedan policajac izasao iz vozila i ispalio metak u vis. Juventini su se ionako vec povlacili tako da su se i laciali spremili za nastavak puta. Tako je bilo, seli su svi u kola i krenuli dalje ka konacnoj destinaciji – Milanu. Medjutim, ubrzo zatim cuo se jos jedan pucanj.


“Kada smo culi prvi metak mi smo vec bili u kolima i kretali dalje, zatim je usledio i drugi metak, mislili smo da je kamen, tek smo posle nekoliko sekundi videli da je Sandri pogodjen u glavu” kroz suze pricaju Sandrijevi sapunici. Prva vesti koja je odjeknula Italijom i svetom bila je da je navijac Juventusa usmrtio navijacaa Lacia. Strasno je to kako mediji uvek sve objave onako kako im to policija servira. Setimo se samo incidenta na Siciliji kada je odmah objavljena vest kako su navijaci Katanije ubili pandura, i na tome se ostalo par dana, sa svih strana su pljuvani ultrasi zbog svega i svacega a onda je kao sporedna vest izbaceno da je ipak policajac ubio svog kolegu ali o tome naravno nije bilo ni priblizno toliko medijske paznje. O izvinjenju ni da ne pricamo … Tako je bilo i ovde, posle nekoliko sati ipak je objavljeno sta se stvarno desilo a pandur je naravno tvrdio da je slucajno opalio taj drugi metak. Medjutim, jedan svedok (slucajni prolaznik) koji je u tom trenuku bio u neposrednoj blizini tvrdi da je video policajca kako puca ali ne u vazduh a da pritom drzi pistolj sa obe ruke i uopste nije izgledalo kao slucajno, znaci u pitanju je bio drugi hitac koji je usmrtio navijaca. Slucajno opalio ?!?! Vazi … Fudbalska federacija je na hitnom zasedanju odlučila da se odloži utakmica Inter – Lacio kao i Roma-Kaljari a da preostale utakmice iz popodnevnog programa počnu 15 minuta kasnije, u znak žalosti. Ultrasi u Italiji su sa razlogom pobesneli pa je utakmica Atalanta-Milan prekinuta zbog lomljenja staklene ograde koja deli navijace od terena a incidenti su se nastavili i napolju kada su i navijaci Milana napali policiju. Neredi manjih razmera su se odvili na jos nekoliko stadiona sirom cizme. U vecernjim casovima je takodje bilo nereda u Italiji a najzecih u Rimu i Bergamu

 

 

Navijaci Lacia i Rome su zajedno napali policijsku kasarnu i prilikom napada povredjeno je najmanje 6 policajaca. Ispisani su grafiti po Rimu koji su obecavali krvavu osvetu za Sandrijevu smrt.. U italiji je nastao haos, zbog reprezentativnih utakmica Seria A se nije igrala narednog vikenda a celnici FS Italije su suspendovali takmicenje u drugoj i trecoj ligi posle talasa nasilja sirom zemlje. strasno je kako je policija odmah pokusala da prebaci sve na navijace i to nije prvi put, takve se stvari stalno desavaju i to sirom evrope. Vlada Italije je odmah pocela sa kreirenjem novih zakona kako bi sto vise povecala represiju i smanjila slobodu navijacima. U novom paketu zakona moguca je i zabrana gostovanja ?!?! U celu pricu su se ukljucili i predsednici klubova a izdvajamo izjavu predsednika Atalante Ivana Rudjerija :
”Moj san je da zatvorimo taj deo stadiona, i umesto nasilnika, na utakmicama vidimo porodice i decu. Ali, da bih to i ostvario, potrebna mi je pomoć policije! Bez njih to ne mogu postići”.
Nazalost to se i ostvarilo pa se nekoliko dana kasnije i zvanicno zatvorila Severna tribina stadiona u Bergamu, i to do 31 avgusta. Navijaci Atalante nece moci da prate svoj klub sa svoje tribine puna 4 meseca ! Strasno ! Represija u Italiji je sve veca iz kola u kolo, u narednom kolu cak 15 grupa sirom italije su dobile zabranu odlaska na gostovanja. Takodje planira se uvodjenje “ID kartica” za navijače, specijalnih dokumenata, slične ličnim kartama, na kojima će biti digitalni zapisi o “karijerama” navijača, s njihovim kompletnim ličnim podacima… da nije tuzno bilo bi smesno …
Dva dana kasnije u Rimu je odrzana sahrana a okupljeni na trgu Svetog Pija Desetog u severozapadnom Rimu, delu grada u kojem je živeo Sandri, skandirali su “pravda, pravda” i “Gabrijele je sa nama”. Na sahrani je prisustvovalo preko sest hiljada ljudi. Dopuovali su mnogi ultrasi sirom italije, navijaci Rome, Djenoe, Fiorentine, Milana, Intera i jos mnogih drugih su dosli u glavni grad da isprate Sandria. Cvece, suze, salovi, parole su bile na sve strane tog dana u Rimu, od svih parola izdvajala se “Osveta za Gabriela !” Kompletan tim Lacia je bio prisutan, cak se pojaviio i Francesko Toti, kapiten i legenda Rome, kao i Spaleti, trener rimske vucice. Takodje na sahrani su se pojavili gradonačelnik Rima Valter Veltroni, ministar Antonio Di Pjetro i prvi policajac Italije Antonio Manganeli. Kovceg sa Gabbom, preko koga je bilo na desetine salova raznih grupa i klubova, je ispracen velikim aplauzom kada je iznosen iz crkve.

Tuca Taurunum Boys-a i policije pred utakmicu (VIDEO)

Pre i tokom danasnje utakmice izmedju Vojvodine i Zemuna doslo je do sukoba izmedju gostujucih navijaca popularnih Taurunum Boys-a i zandarmerije. U nekoliko odvojenih incidenata ispred i na tribinama Karadjordja vise osoba je lakse povredjeno, a desetak gostujucih navijaca i 3 domaca navijaca je privedeno. Kako nas portal saznaje nekoliko domacih navijaca upalo je na tribinu Zemunaca i izazvalo tucu u kojoj su pokusali da uzmu nekoliko salova gostujucih navijaca, medjutim brzom intervencijom organa reda firmasi su uhapseni…