Borba za Dinamo i dalje traje, a ona će biti riješena na Skupštini 9. ožujka. O sudbini hrvatskog prvaka moglo bi odlučiti osam povjerenika s najvećim brojem učlanjenih ljudi, a sve uključene strane ubrzano rade kako bi ti povjerenici bili iz njihovog kadra.
Sada su se o svemu oglasili najvjerniji i najvatreniji navijači Dinama Bad Blue Boysi. Pozvali su na masovnu mobilizaciju kako bi učlanili što veći broj ljudi i dobili svoja mjesta za stolom. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
“Želimo se ovim putem obratiti svim navijačima i simpatizerima Dinama i pozvati ih na potpunu mobilizaciju.
U tijeku je ponovni pokušaj zločinačke organizacije predvođene Zdravkom Mamićem da u potpunosti preuzme kontrolu nad našim klubom. Takozvana “sponzorirana učlanjenja” koja se proteklih nekoliko dana provode po Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini nisu ništa drugo nego ismijavanje kluba kao i svih njegovih članova i povjerenika u korist samo i jedino kontrole te zločinačke organizacije nad klupskim financijama. Svima onima koji asistiraju u ovoj sramotnoj operaciji poručujemo da ćemo ih dobro zapamtiti i garantiramo im da će od danas njihova imena i imena njihovih organizacija i kompanija postati predmet našeg interesa.
Dinamovci, vrijeme je za buđenje! Vrijeme je za obranu kluba. Vrijeme je da se Dinamo vrati Dinamovcima.
Provodimo akciju masovnog učlanjenja u Dinamo u kojoj ćemo ovim štetočinama pokazati kako stvari stoje i kako se zapravo voli Dinamo. Naša akcija nema sponzora, svaki član sam će platiti svoju članarinu u punom iznosu. U njoj će sudjelovati svi oni koji će svoje članstvo u voljenom klubu platiti svojim novcem, oni koji ga stvarno i iskreno vole.
Svaki navijač Dinama može se učlaniti (ili obnoviti postojeću članarinu čak i prije njenog isteka) u Bad Blue Boys Fan Shopu (Ilica 37) danas i sutra.
Fan Shop radi danas od 10-14 te od 17-20, a sutra od 10-20 sati.
Također, učlanjenje ili produženje članstva biti će organizirano i na sjevernoj tribini na današnjoj utakmici s Lokomotivom.
Vremena je malo, ali biti će i to dovoljno. Važno je napomenuti da se učlanjenja ili obnavljanje članstva obave isključivo na gore spomenutim lokacijama kako bi ova akcija imala željeni efekt.
Ukupni broj članova ćemo objaviti na kraju akcije.
BAD BLUE BOYS”, stoji u priopćenju Bad Blue Boysa.
Iz takmičarske komisije NFSBiH je posljednjih dana donesene su odluke koje nisu u skladu sa onim što fudbal čini najpopularnijim sportom na svijetu.
Prije svega, odlučeno je da se neke od utakmica igraju bez navijača. Najprije to je bio slučaj sa mečem Sarajevo – Zrinjski, a isto će biti i sa duelom Sarajevo – Željezničar u Zenici.
Naime, u naredna dva meča na stadionu Rođeni neće biti gostujućih navijača i to na Veležovim mečevima protiv Borca i Zrinjskog.
Fudbal nije isti sa navijačima i bez navijača zbog čega je Red Army napravio presedan u bh. fudbalu te odlučio da na neki način bojkotuje naredni domaći meč Veleža.
Navjernije pristalice Veleža odlučile su da iz navijačke solidarnosti utakmicu protiv Borca isprate izvan tribina stadiona Rođeni.
“Klub navijača “Red Army” Mostar će iz navijačke solidarnosti narednu ligašku utakmicu protiv FK Borac Banja Luka ispratiti izvan tribina stadiona Rođeni. Razlog tome je, naravno, onemogućivanje dolaska gostujućih navijača, a kao razlog tome navodi se da ne postoje uslovi za njihov prijem na stadionu.
Na ovaj način iskazujemo protivljenje tome, i generalno protivljenje fudbalu bez navijača, kako domaćih, tako i gostujućih. Ovim putem, također, želimo istaći da stojimo čvrsto uz ekipu i klub, i da ćemo podršku svakako iskazati na naš način, ali da isto tako stojimo čvrsto vezani za navijačke principe, kao i protiv onih kojima nije u cilju podrška i prisustvo navijača obje ekipe koje se nalaze na fudbalskom bojištu.
Mi ćemo sa ovim vidom protesta nastaviti sve dok ne budu “stečeni uslovi” za prijem gostujućih navijača, odnosno nećemo biti prisutni na tribinama, na domaćim utakmicama koje FK Velež igra protiv klubova koji imaju organizovanu navijačku grupu, a istoj nije omogućen dolazak na naš stadion, zbog toga što nisu “stečeni uslovi” za njihov prijem.
Nama je biti iza gola sve na svijetu i sa nestrpljenjem smo čekali povratak, ali opet smo spremni odreći se toga zbog navijačke solidaarnost i poštovanja principa ove subkulture. Fudbal se igra zbog navijača”
Nekolicina navijača moldavskog Fudbalskog kluba Šerif zadobilo je povrede u tuči navijača koja se dogodila oko 21 sat na Bulevaru oslobođenja u blizini Autokomande. Prema nezvaničnim informacijama medija, napali su ih navijači Partizana.
Naime, nakon izbijanja haosa na jednom parkingu prolaznici su alarmirali policiju, a intervenisalo je više timova 192 i patrola PS Savski Venac.
“Krenuo sam u prodavnicu kada se odjednom pojavila gomila momaka. Izbila je tuča u kojoj se čuo ruski i neki drugi jezik, a potom su se začule policijske sirene” – izjvio je jedan od prolaznika.
Otprilike desetak za koje se sumnja da su navijači Partizana napali su četvoricu simpatizera kluba iz Modavije.
“Navijači Šerifa nisu imali nikakva obeležja i krenuli su u prodavnicu. Na parking su ih sačekali kako sumnjamo navijači Partizana i jednostavno pretukli. Dvojica gostiju su sa povredama prevezena na VMA gde im se ukazuje pomoć.” rekli su iz istrage, a prenosi kurir.rs
120 Anorthosis Famagusta (Maxhtec) + OFΚ Beograd (Plava unija) otišli su u grad Velenje na evropsku rukometnu utakmicu između RK Velenje i RK Anorthosis Famagusta , ali je policija odbila da ih pusti na stadion. Nakon toga su se ljutiti navijači sukobili sa policijom.
Navijači su nanijeli dosta povreda i muke pripadnicima policijskih snaga. Prema informacijama koje dolaze povrijeđena su 4 policajca. Slovenia. 18.02.2023
Samo nekih deset dana prošlo je otkako su Delije u zajedničkom poduhvatu sa Ultrasima Napolija uspeli da naprave sačekušu i napadnu navijače Rome, kojima su i oduzeli zastavu. Ova akcija je propraćena i širom Italije, dok se sada na mrežama pojavio i još jedan snimak.
Tokom gostovanja košarkaškog kluba Crvena zvezda u Italiji, navijači crveno-belih iz Srbije su pripredili i jednu akciju kojom su se vratili na “ultras mapu”.
Na novom snimku se vidi bolji ugao napada na Romaniste.
04/02/2023 Italy🇮🇹 Delije (Crvena Zvezda🇷🇸) 🤝 Napoli attacks Roma after the match Roma – Empoli and stolen the Fedayn banner pic.twitter.com/3fTchowhIr
Prvi fudbalski menadžer iz Poljske u Engleskoj ligi!
Matt White napravio je intervju sa Emilom kotom.
Nakon što je sa samo 17 godina doživio strašnu povredu koja je okončala njegovu karijeru, Emil Kot je uspjeo da postane capo Ultras Engima, glavne grupe Polonije Varšave koja je u to vrijeme igrala u Ekstraklasi, poljskoj najvišoj diviziji.
Početak EK-ovog fudbalskog puta
Rođeni ste u Varšavi u Poljskoj i tu je započeo vaš fudbalski put u mladosti?
EK: – Tako je. Odrastao sam u severoistočnoj Varšavi u Bialoleki na desnoj obali reke Visle. Još 1990-ih, moglo bi se reći da je više nalik na seosku stranu Varšave. Prilično sličan Bedfontu u kojem sada živim u Engleskoj. Imali smo veliku baštu punu životinja – tri mačke, tri psa, golubova, kokošaka i naravno ta bašta je bila moje prvo fudbalsko igralište. Igram fudbal od svoje šeste godine, svaki dan bi me zatekao sa loptom u nogama. Imam sjajne uspomene na ljetne mjesece u kojima bi se od ranog jutra do kasne večeri većinu dana stalno igrale fudbalske utakmice sa mojim starijim bratom i našim prijateljima.
Igrao sam za razne klubove u Varšavi – Polonia Warsaw, Polfa Tarchomin, Dolcan Zabki i Marcovia Marki. U svom omladinskom fudbalu igrao sam uglavnom na poziciji centralnog beka, ali kada sam napunio 16 godina, trener prvog tima me pozvao u prvi tim i promijenio moju poziciju u ulogu centralnog defanzivnog veznog. Bio sam premlad da bih igrao kao centar bek’ sa odraslima, visok sam samo 180 cm pa su me gurnuli u sredinu parka.
Nažalost, moja igračka “karijera” završila je kada sam imao 17 godina nakon jedne sezone.U to vrijeme sam igrao za Marcovia Marki u 4. ligi poljskog fudbala. Iskrivio sam lijevo koljeno i pokidao ACL (prednji ukršteni ligament), LCL (lateralni kolateralni ligament) i PCL (stražnji ukršteni ligament). Osim toga, oštetio sam i meniskus. Na putu do bolnice u kolima hitne pomoći samo sam znao da je to veoma teška povreda i da će to biti kraj moje igračke karijere.
Bol je bio nepodnošljiv. Nakon dužeg perioda oporavka, pokušao sam da se vratim fudbalu 2-3 puta. Nažalost, nakon svakog pokušaja imao sam problema sa koljenom. U međuvremenu, moj trener Jaroslaw Wojciechowski mi je rekao da sam pokazao neke mentalne atribute da budem dobar trener. Znao je da volim fudbal. Podsticao me je da fudbal ostane dio mog života. Zbog toga sam završio svoju prvu trenersku obuku kada sam imao 18 godina. Odmah nakon toga moj klub (Marcovia Marki) mi je dao priliku da budem trener grupe U7/U8. To je bio početak mog trenerskog puta.
Mnogi ljubitelji fudbala imaju veliko interesovanje za poljski fudbal i mnogi od vas su obavili brojna ‘groundhopping’ putovanja širom Poljske. Neki su na kraju gledali Poloniju Varšavu, klub sa kojim je Emil Kot povezan od malih nogu. Odrastao je podržavajući ih i redovno posjećujući njihove utakmice, postajući dio Ultras Enigma grupe o kojoj više objašnjava u nastavku. Emil je kao dijete proveo 4 godine igrajući za njihove mlade timove, bio je skaut kluba dok su još bili u Ekstraklasi za 1. tim, U21 i akademiju. 2013. godine klub se našao u IV ligi (5. nivo poljskog fudbala) nakon što su imali problema van terena sa svojim vlasnikom i finansijama, što je dovelo do toga da klub nije dobio licencu za igranje u Ekstraklasi. Postavljeni ste za pomoćnika menadžera Piotra Dziewickog i dobili ste Poloniju unaprijeđenu u svojoj prvoj sezoni. Kao strastveni navijač kluba, morate biti ponosni što možete reći da niste igrali samo za njih na omladinskom nivou, već ste i skautirali za njih i trenirali ih što je dovelo do promocije u teškom periodu za tim?
EK: – Veoma sam ponosan što sam dio historije ovog fantastičnog kluba. Navijač sam Polonije od 1998. godine, i definitivno mogu da kažem – “Polonia till I die!”. Kada me bilo ko u UK pita koji je moj omiljeni klub, uvijek odgovorim da ne navijam ni za jedan klub u UK i da sam navijač Polonije iz Varšave. Nakon toga obično moraju da guglaju ko su, što je na kraju dobar marketing za Poloniju, moglo bi se reći (haha).
Moje navijačko putovanje sa Polonijom je prilično ludo. Kada sam imao 14 godina, počeo sam aktivnije podržavati Poloniju. Putovao sam sa bratom na gostovanja i bio sam dio Ultras Enigma grupe. Ponekad me to dovodi u opasne situacije, ali… to je „dio igre“. Kao što i sami znate, imamo drugačiju kulturu navijača u istočnoj Evropi. Kada sam imao 17 godina (nakon povrede koljena) počeo sam da budem vođa navijača (capo). Na kraju sam to radio skoro tri godine. Imao sam problema zbog toga što sam bio na toj poziciji,razlog tome su rivalske grupe.
U 2010-oj godini došlo je do tuče i bio sam blizu smrti. Izgubio sam 1,5 litara krvi nakon ove tuče na ulici i ostao sam sa nekoliko rana od noža. Na moju sreću, bolničari iz Hitne pomoći su mi spasili život. Samo 7 dana nakon ovog incidenta, pojavio sam se na sljedećoj domaćoj utakmici da predvodim navijače jer sam htio pokazati svoj karakter i svoju ljubav prema klubu. Nastavio sam voditi navijače u sljedećih nekoliko utakmica, ali moja situacija u gradu je postajala još gora nego što je bila prije pa sam odlučio da ovo završim i fokusiram se na svoje trenersko obrazovanje. Vratio sam se još jednom vođenju navijača kada je Polonia odigrala posljednju utakmicu u Ekstraklasi protiv Piast Gliwice. Na tribinama je bilo skoro 6.000 navijača; odlična atmosfera, ali to je bio tužan oproštaj od vrha.
EK: – Imao sam sreće, baš sreće da mi je Piotr Dziewicki dao šansu da mu budem pomoćnik odmah nakon ispadanja u 5. ligu. Bilo je to kao san jer sam bio igrač, navijač, ultras i pomoćnik menadžera. Bila je to odlična sezona. Igrali smo pred 3000 do 5000 ljudi na našim domaćim utakmicama, ogroman učinak za taj nivo. Na kraju smo osvojili ligu i plasirali se u 4. ligu. Još uvijek pratim šta se dešava u Poloniji i poznajem neke igrače, menadžera, druge ljude u klubu. Nadam se da ćemo se uskoro vratiti u Ekstraklasu.
Nakon nekoliko godina treniranja u različitim klubovima, EK se preselio u Englesku. Danas trenira u Balham FC, kao prvi poljski fudbalski menadžer u Engleskoj fudbalskoj ligi!
Ogromnu neprijatnost doživeli su navijači Partizana koji su juče krenuli u Moldaviju na meč protiv Šerifa u Kišinjev. Zadržani su na aerodromu, posle čega su jutros deportovani natrag za Srbiju.
Iz fudbalskog kluba Partizan izdato je saopštenje navijačima da ne polaze na put. Odlučeno je da se meč igra pred praznim tribinama.
Obaveštavamo sve navijače Partizana da ulaz u Moldaviju nije moguć i, kao ni prisustvo na utakmici, te vas molimo da ne polazite na put.
Navijači su zadržani prvenstveno zbog mnogo napete političke situacije u Moldaviji, gdje je skoro pala proevropska vlada, a o napetoj situaciji govorila je i Maia Sandu, predsednica Moldavije. Između ostalog istakla je kako imaju sumnje da državljani Srbije i Crne Gore mogu dolaziti kamuflirani u civile da učestvuju u ratnim aktivnostima.
“Pokušaji destabilizacije postojali su prošle jeseni, ali nisu uspjeli ostvariti svoje ciljeve zahvaljujući intervenciji naših sigurnosnih i javnih institucija”
“Za budući period predviđene su akcije uz angažiranje diverzanata s vojnom obukom, kamufliranih u civile, koji će izvoditi nasilne akcije, napadati državne objekte i uzeti taoce. Smjena u Kišinjevu provela bi se kroz nasilne akcije, koje bi bile prerušene u prosvjede takozvane opozicije.”
“Recimo, materijali sadrže instrukcije za ulazak u Moldaviju za državljane Rusije, Bjelorusije, Srbije i Crne Gore. Uvjeravam vas da državne institucije rade na tome i da situaciju drže pod kontrolom.” Istakla je predsednica.
Elitno nogometno prvenstvo Švedske se zbog hladnoće i snijega na sjevernom djelu Europe igra od Aprila do Novembra. To znači da tamo nema službenih klupskih utakmica do 1. Aprila odnosno početka sezone. Međutim, nema neke pretjerane pauze za navijače koji prate švedske klubove.
Navijači Djurgardensa i Norrkopinga tako su se u dogovorenoj tučnjavi usred Stockholma potukli na cesti, kolniku kojim prolaze vozila. Dvije skupine od po 30 ultrasa okršale su se u fer sukobu u kome su pobjedile pristalice Djurgardena.
Nakon svih ovih tragičnih i užasnih vijesti iz Turske i Sirije nakon razornog zemljotresa, iz mjesta Kahramanmaraš dolazi lijepa priča u kojoj je dječak Kamilcan Agdaš spašen nakon 119 sati u ruševinama.
Dječak po imenu Agdaš (16) spavao je u dresu svog voljenog kluba Fenerbahčea kada je njegov grad pogodio stravičan zemljotres. Uslijedili su dani užasa, ali je na kraju ovaj 16-godišnjak spašen.
Malenog navijača Fenerbahčea spasili su nakon 119 sati provedenih u ruševinama. Spavao je u dresu voljenog kluba jer je Fener tog dana, kada se zemljotres dogodio, trebao igrati utakmicu.
Prvo što je pitao svoje spasitelje jeste: “Koji je danas dan?”. Turski mediji navode da je cijelu noć proveo u dresu jer je s nestrpljenjem čekao utakmicu.
Naime, da se potres nije dogodio, Fenerbahče bi tog dana igrao protiv Konyaspora i mladić bi s posebnom pažnjom pratio duel te bodrio svoje miljenike.
Bu gece, 119. saatte gözlerimizde yaş, mucizelere bir kez daha inandık biz!
Naravno, o svemu se oglasio Fenerbahče. Iz ovog slavnog turskog kluba napisali su kako nakon ovog slučaja ponovo vjeruju u čuda.
“Večeras, 119 sati kasnije, suzne su nam oči i ponovo vjerujemo u čuda. Imamo puno utakmica do kraja. Čekamo te, Kamilcan”, istakli su na zvaničnoj stranici Fenerbahčea.
Kako prenose ruski mediji, vojnici Moskovskog izviđačkog odreda 106. divizije Vazdušno-desantnih snaga Rusije prolaze borbenu koordinaciju i obuku u gradu Tula, pre upućivanja u Donbas za učešće u Specijalnoj vojnoj operaciji.
Naime, među pripadnicima odreda najviše je navijača Spartaka iz Moskve, mada ne zaostaju i oni iz drugih moskovskih klubova Dinama, CSKA, Lokomotive i Torpeda…
Jedan od vojnih dopisnika Oleg Blohin za izviđački odred formiranom od fudbalskih navijača u Donbasu kaže:
“Oružane snage Rusije imaju „najmotivisanije, najaktivnije i borbeno spreman izviđački tim fudbalskih navijača u Donbasu.”
Aleksandar Jevstignjejev, takođe vojni dopisnik, pisao je o obuci ruskih navijača:
“Zanimljivo je pogledati snimak obuke „navijačkog“ bataljona „Moskva“. Padobranci 106. gardijske vazdušno-desantne divizije već četiri meseca podučavaju navijače. Poligon, stadion, učionice. Dubinska, posebna obuka – obučavaju ih da budu izviđači i diverzanti. Čvrsti ultrasi su pogodni za obavljanje opasnih zadataka prema svom karakteru.“
Čak i u prvim danima rata između Ukrajine i Rusije, veliki broj navijača vodećih ruskih klubova pridružio se vojsci. Njihov broj porastao je posle delimične mobilizacije. Navijači Zenita, Spartaka, CSKA i drugih klubova među prvima su stigli kao dobrovoljci u Donbas. Formirali su i posebnu jedinicu koja je ponela naziv – Espanjola.